Natuurlijke groei dorpen mogelijk EUROPEES PARLEMENT PZC Man ernstig gewond bij eenzijdig ongeval Partijen willen snel duidelijkheid over Westerschelde Nieuwbouw drijvend reddingstation op Schouwen vertraagd Het EP in Vlissingen Van Gilst (73) dingt mee naar titel deelnemer van het jaar 19 Gemeenten moeten creatief met regels omgaan Roep om heldere criteria voor bloemdijken Tholen znt 2001 Gemeente Reimerswaal onderzoekt eigen klantvr iendelij kheid dinsdag 4 september 2001 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Nieuwe na tuurlijke groei van dorpen vraagt grote creativiteit van de Zeeuwse gemeenten. Zij zullen zich anders op moeten leren stellen jegens projectontwikke laars. Soms zal uitbreiding niet kunnen, maar evenzo kan ver antwoord worden uitgeweken naar het buitengebied. Binnen de regels die de rijksoverheid stelt is daar voldoende ruimte voor, verzekerde staatssecreta ris Remkes gisteren in Middel burg. De staatssecretaris van Volks huisvesting kreeg tijdens een symposium van de provincie Zeeland de studie naar organi sche groeimogelijkheden van dorpen in Zeeland gepresen teerd. Remkes noemde de studie ook van groot belang voor de rest van Nederland. „Belangrij ke beleidsthema's voor de her structurering van steden, zoals inbreiding en compacte ontwik keling met een goed gebruik van markante structuren, zijn voor het eerst in detail uitgewerkt voor dorpen. Dat organische groei bij uitstek gepaard gaat met particulier opdrachtgever schap in de bouw is uitstekend, mits daar spelregels bij gelden voor beeldkwaliteit en de bij drage aan de omgeving." De provincie Zeeland en de In spectie Volkshuisvesting lieten de studie maken om alternatie ven te vinden voor de 'witte schimmel', nieuwbouwprojec ten die misstaan bij dorp en om geving. Vier stedenbouwkundi ge bui'eaus dragen in de studie voorwaarden aan waarmee nieuwbouw bij dorpen kan aan sluiten bij de manier waarop het dorp ontstaan is. Het onderzoek is gedaan om een antwoord te vinden op de vraag naar wonen in het buitengebied, het behoud van de leefbaarheid van dorpen en de bescherming van het land schap. „Deze studie heeft de aandacht van het Rijk gevestigd op de bouwproblematiek en de woonbehoefte in de dorpen", zei gedeputeerde J. G. van Zwie- ten. Individueel bouwen is volgens de studie de beste manier om de natuurlijke groeihistorie van door Jan van Ommen DEN HAAG - „Als bloemdijken op Tholen zo waardevol voor de natuur zijn, waarom zijn de dij ken rond een varkenshouderij in Sint Annaland dan de afgelopen tien jaar aan hun lot overgela ten?" Die vraag stelde de advo caat van varkenshouder P. van Asseldonk gisteren bij de Raad van State. Die behandelde de bezwaren van omwonenden te gen de nieuwe grote varkens houderij aan de Bredenvlietse- dijk in Tholen. De omwonenden vinden dat de varkenshouderij daar niet mag komen. Vlakbij liggen immers oude slapende dijken met waar devolle en zeldzame planten. Die kunnen verdwijnen door de verzurende ammoniakneerslag van de varkenshouderij De ad- een dorp te benaderen. Remkes was content met die conclusie, die past in zijn stimuleringsbe leid voor particulier opdracht geverschap in de bouw. Dat de vrijheid in bouwstijl aan plaat selijke voorschriften onderhe vig moet zijn, onderschreef Remkes. Het nieuwe Welstands- beleid en het Grondbeleid biedt daar volgens hem voldoende houvast voor. De provincie werkt momenteel aan nieuw beleid voor land schap en beeldkwaliteit en aan de beschrijving van de culturele hoofdstructuur in Zeeland. Om daarop aan te sluiten moeten de Zeeuwse gemeenten op korte termijn een budget krijgen om door archiefonderzoek de ka rakteristieken van hun kernen te beschrijven, kondigde Van Zwieten aan. Hij wil dit najaar in overleg met de Zeeuwse gemeenten over de manier waarop het maatwerk beginsel in beleid kan worden omgezet. Maatwerk begint vol gens Van Zwieten bij de verde ling van het nieuwbouwpro- gramma. „We hebben, de woningbouw programma's altijd proportio neel verdeeld over de kernen op basis van inwonertal. Dat moe ten we anders doen. Daarbij moet het verschil gewogen wor den tussen kernen met een hoge landschappelijke kwaliteit en dorpen waar al veel aan het ka rakter vernield is", stelde Van vocaat van de varkenshouder meent echter dat de bedoelde bloemdijken (Annavosdijk, Mo lendijk en Bredenvlietsedijk) als excuus worden gebruikt. De advocaat wees er op dat geen enkele natuurbeheerder de af gelopen jaren zijn gezicht op de dijken heeft laten zien. De ge meente Tholen, die de vergun ning heeft verleend ziet overi gens geen reden de dijken extra tegen verzuring te beschermen. Toch blijkt er onzekerheid te be staan over wat bloemdijken nu precies zijn. De advocaat van Van Asseldonk vroeg de Raad van State dan ook om nu einde lijk eens duidelijkheid in de bloemdijken warboel te schep pen. Daartoe zal het rechtscollege mogelijk over enkele weken een poging wagen. Zwieten. Het mag echter niet uitlopen op loven en bieden om de bouwkavels bij de fraaiste dorpen. „Daar moet je als ge meente creatief zijn in contac ten met projectontwikkelaars", aldus de gedeputeerde. „Daar om ben ik voorstander van de open-ruimteheffing: laat men sen die in het buitengebied wil len bouwen maar betalen en zorg er zo voor dat er naast vil la's ook starterswoningen bij de dorpen komen." NISSE- Een 37-jarige man uit Heinkenszand is gistermiddag ern stig gewond geraakt nadat hij op de Drieweg bij Nisse tegen een boom was gereden. Over de oorzaak van het ongeluk tast de politie in het duister. De man moest door de brandweer uit het wrak van de bestelauto waar in hij reed worden bevrijd. Tijdens die actie leidde de politie het verkeer om over de Kruinin- genpolderdijk en de Zuidweg. Het slachtoffer werd met verschil lende botbreuken en inwendig letsel per ambulance naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes gebracht. De bestelauto was geheel vernield. De politie verzoekt eventuele getuigen contact op te ne men met het politiebureau. foto ErikSchwartz door Ben Jansen DENDERMONDE - Over twee jaar moet duidelijk zijn of het Vlaamse verlangen de Wester schelde verder te verdiepen uit oogpunt van milieu, natuur, veiligheid en kosten valt te ver wezenlijken. Goed nabuur schap tussen Nederland en Vlaanderen vergt dat de kwestie niet op de lange baan wordt ge schoven. De Nederlandse Ka mercommissie Verkeer en Waterstaat en de commissie Openbare Werken van het Vlaams parlement zijn het daarover eens. De procedure voor de opstelling en behandeling van een milieueffectrapport, een veilig- heidseffectrapport en een maat schappelijke kosten-batenana- lyse, gevraagd door de Vlaamse regering én bepleit in het voor lopige standpunt dat in Zeeland is geformuleerd, neemt onge veer drie jaar in beslag. Voorzitter J. Blaauw van de Ka mercommissie Verkeer en Wa terstaat meent dat een jaar tijd winst valt te behalen door de aanzet voor deze procedure te laten samenvallen met de be handeling van de langetermijn- visie voor het Schelde-estuari- um door het Nederlandse parlement. Tijdens een vaartocht van Hansweert naar Dendermonde wisselden Nederlandse en Vlaamse parlementsleden gis teren van gedachten over de toe komst van de Westerschelde. De Vlaamse regering heeft Neder land eind mei gevraagd de vaar geul in de Westerschelde zoda nig aan te passen dat schepen met een diepgang tot 12,80 me ter Antwerpen onafhankelijk van de stand van het getij kun nen bereiken. De Nederlandse regering komt vóór 1 december met een standpunt over de ont wikkeling van de Westerschel de. Daarna volgt de behande ling in de Tweede Kamer. Blaauw vond dat ervoor moet worden gewaakt dat het feit dat volgend jaar in Nederland ver kiezingen worden gehouden voor de Tweede Kamer en de ge meenteraden, leidt tot een trage afhandeling van het Vlaamse verzoek. „We zijn het erover eens dat de toekomst van de Westerschelde een gezamenlijk belang is voor Nederland en Vlaanderen. We moeten elkaar niet dwarszitten. Het Deltage bied is nu eenmaal de toegangs poort tot Europa. Elke haven heeft daarin zijn functie en moet zich binnen zekere grenzen ver der kunnen ontwikkelen." Om eventueel getalm te vermij den hebben de beide commissies al varend over de Westerschelde en de Zeeschelde afgesproken dat ze na de bekendmaking van het standpunt van de Neder landse regering, maar in elk ge val nog vóór het eind van het jaar, over de verdere aanpak zullen beraadslagen. Voor dit overleg worden ook de Zeeuwse overheden en belangenorgani saties uitgenodigd. Een plaats is ook al afgesproken: Middel burg. Voorzitter W. Demeester-De Meijer van de Vlaamse commis sie Openbare Werken enBlaauw prezen het voorlopige stand punt van Zeeland. „Het sluit goed aan bij de opvattingen van het Vlaams parlement", vond Demeester-De Meijer. „Goed dat in de Zeeuwse stellingname geen blokkades zijn opgewor pen", oordeelde Blaauw. Beide commissievoorzitters na men afstand van de nogal scherp geformuleerde eisen van het havenbedrijf van Antwer pen. Blaauw zei doelend op de Antwerpse havenschepen Lb a- ron Delwaide: „Sommige ha venbaronnen verkeren in een andere bestuurlijke wereld. Je kunt niet zonder meer zeggen dat er gebaggerd moet worden. Hij wees erop dat Antwerpen al op de vingers is getikt door de Europese Commissie omdat de aanleg van het Deurganckdok op gespannen voet staat met de Europese miheurichtlijnen. En Demeester-De Meijer zei over Delwaide: „Hij droomt. Mis schien brengt de tijd goede raad." De Nederlandse en de Vlaamse commissie waren het er verder over eens dat besluiten over de toekomst van de Westerschelde niet mogen worden gekoppeld aan andere afspraken, zoals in het verleden wel is gebeurd. door Famke van Loon BURGHSLUIS - De vernieu wingen voor het reddingstation Noordland/Burghsluis van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM) hebben een fikse vertraging op gelopen. De doop van de red dingboot Koopmansdank is uit gesteld tot 15 december. Het nieuwe drijvende station in bui tenhaven Noordland zal naar verwachting pas medio april 2002 klaar zijn. De bemanning van het Schouw- se reddingstation was zich al vast voorzichtig aan het opma ken voor een feestje. Dit najaar zouden immers het nieuwe schip en de drijvende stations met bemanningsverblijf voor het huidige schip Harder en de (nieuwe) Koopmansdank afge leverd wox-den. Maar tot grote teleurstelling van de leden van de reddingpost moet de cham pagne even terug in de ijskast. De geplande vernieuwingen hebben immers behoorlijke ver tragingen opgelopen. Zo verliep de bouw van de Koopmansdank voorspoedig, totdat andere red dingschepen van hetzelfde type met materiaalproblemen te kampen kregen. Omdat reserve onderdelen niet direct voorra dig wax'en, zijn deze uit het nieu we schip gehaald om de andex-e schepen in de vaart te houden. Helden wandelen om Oosterschelde NEELTJE JANS - Onder het motto Helden van de Ooster schelde wordt op zondag 23 sep tember de vierde wandeling rondom de Oosterschelde ge houden. Naar verwachting hondex-den deelnemers zullen de 52 kilome ter lange route lopen. Minder goed getrainde wandelaars kunnen kiezen voor de ingekor te route van 22 kilometer, die bij Zierikzee stopt en van daar per boot terugvoex-t naar het start punt (een tocht van ongeveer een uur over het water). De start is bij Waterland Neeltje Jans, tussen 7 en 9 uur. Liefhebbers kunnen zich in schrijven bij het Bureau voor Toerisme Zeeland, of aanmel den via www.zeelandnatuur- land.nl. Een nieuwe waterjet, aandrijfas en hydraulisch systeem moesten opnieuw worden besteld, zodat de doop is uitgesteld tot half de cember. Ongeveer gelijktijdig zal het drijvende bemanningverblijf voor reddingboot Hax-der in ge bruik genomen worden. De op levering van een soortgelijk station in de buitenhaven Noordland voor de Koopmans dank is echter ook uitgesteld. Problemen met het verkrijgen van de benodigde bouwvergun ning hebben de bouw 'onder op het lijstje' van werf De Blauwe Wimpel in Diemen geplaatst. Naar verwachting zal het niet voor april 2002 zijn dat dit nieu we station in gebruik genomen kan worden. Teleurgesteld Volgens K. Groeneveld, pr-co- ordinator van het KNRM-sta- tion Burghsluis, zijn de vrijwil ligers van het reddingstation 'zeer teleurgesteld' over de gang van zaken. „In de huidige situa tie moet je het opslaan van ma terialen en de presentatie naar buiten toe op een laag pitje hou den. Je leeft er daarom al lange tijd naar toe. En dat is dan ver velend." Ondanks de vertragin gen komt het Schouws station niet in de problemen als het om het uitvoeren van de red- dingstaken gaat. Het huidige schip de Graaf van Bylandt blijft immers in de vaart. Groe neveld: „We zitten zeker niet zonder1. De vertragingen zullen geen invloed hebben op de red dingsacties." (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Wim Hazeu over Siauerhoff 4 sept 19.30 u. 7,50 zolder Zeeuws Museum Middelburg 20.00 - 21.00 u. live op Omroep Zeeland Radio Advertentie Donderdag 20 september a.s. organiseert het Voorlichtingsbureau van het Europees Parlement een publieke discussie met de volgende EP-leden: Bert Doorn (CDA) Elly Plooij (WD) Jan Marinus Wiersma (PvdA) Joost Lagendijk (GroenLinks) Hans Blokland (Christenunie) Erik Meijer (SP) (discussieleider Peter Joosse van Omroep Zeeland) Wilt u wel eens weten wat die Europarlementariërs in Brussel en Straatsburg allemaal doen, kom dan op 20 september naar Grand Hotel Arion, Boulevard Bankert 266 in Vlissingen. U bent van harte welkom om mee te discussiëren of mee te luisteren. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Hebt u nog vragen of opmerkingen, dan kunt u altijd contact opnemen met het Voorlichtingsbureau van het Europees Parlement in Den Haag; U kunt ons bellen op telefoon 070 - 362 49 41 of een e-mail sturen naar l.eu.int door Rob Paardekam KORTGENE - Piet van Gilst (73) uit Kortgene was 54 jaar oud toen hij thuis kwam te zit ten. Om aan de verveling te ont komen en ook nog wat op te ste ken, volgde hij verschillende cursussen. Nu is hij voorzitter van één van de studiekringen voor ouderen in Goes en tevens door het ROC genomineerd voor de landelijke titel 'deelnemer van het jaar'. Die titel gaat naar de meest enthousiaste en door zettende leerling. Deze en andere titels wox'den volgende week uitgex-eikt tij dens een grote manifestatie in Amsterdam, die plaatsvindt in het kader van de Week van het Leren. Het doel van dat project is volwassenen warm maken om te blijven leren, Van Gilst gaat naar de manifestatie, maar zal geen minuut wakker liggen als hij de titel niet krijgt. Hij vindt de nominatie een eer, maar staat niet graag in het middelpxmt van de belangstelling. Zo probeert Van Gilst zijn voor zitterschap van de studiekring te nuanceren. „Iemand moet het doen. Het afgelopen jaar waren we met veertien mensen. We hebben er samen wat van ge maakt." Dat vindt Engel Rein- houdt van het ROC, die de verschillende studiekringen be geleidt, toch iets te weinig eer. Het feit dat de mensen zo graag komen en er heel erg hun best voor doen, heeft te maken met de goede sfeer die de voorzitter weet te creëren." Van Gilst is bij de studiekring terechtgekomen via allerlei cur sussen die hij volgde. Toen hij op zijn 54ste werd afgekeurd en thuis kwam te zitten, begon hij een cursus schrijven op de type machine. „Toen ik daar mee be zig was, kwam ik tot de ontdek king dat ik het Nederlands niet goed beheerste. Dus ben ik ook daarin een cursus gaan volgen. Datzelfde gebeurde toen hij zich vex-diepte in de sterrenkunde en erachter kwam dat zijn wiskun dige kennis niet ex-g hoog was. Via de open school kwam hij te recht bij de studiekring voor ou deren. Van Gilst is genomineerd, omdat hij in staat was zonder vooropleiding, zijn eigen leer traject vorm te geven. Bij de studiekring kunnen oude- x'en terecht voor een grote ver scheidenheid aan onderwerpen. Elke woensdagmiddag komen de deelnemers bij elkaar. Vol gens Van Gilst komen de mees ten van hen om iets te leren, maar ook voor de sociale con tacten. Eens per maand wordt er een spx-eker uitgenodigd en tij dens de andere bijeenkomsten verzorgen de leden zelf een pre sentatie. Zo sprak Van Gilst het afgelopen jaar over fundamen talisme en natuurlijk over zijn favoriete onderwerp astrono mie. Volgende week maandag weet de Noord-Bevelander of hij de landelijke titel 'deelnemer van het jaar' heeft gewonnen. Op die dag vindt in Amsterdam de ma nifestatie Week van het Leren plaats. Meer informatie over het evenement is te lezen op inter net: www.weekvanhetlex-en.nl. door Rob Paardekam KRUINÏNGEN - De gemeente Reimerswaal is gisteren begon nen met een grootschalig onder zoek naar de eigen dienstverle ning. Honderden bezoekers, bellers en briefschrijvers wor den de komende maanden on dervraagt over hun ervaringen. Het onderzoek, dat wordt uitge voerd door de B&A Gx-oep uit Den Haag, richt zich de komen- Bromfietser rijdt invalide man aan MIDDELBURG - Een 64-jarige Middelburger is gistermorgen rond half acht gewond geraakt toen hij met zijn invalidewagen werd aangex-eden door een bromfietser. De man kreeg op de kruising Koestraat/Vlissingse- straat in Middelbux-g geen voor rang van een achttienjarige bromfietser uit de gemeente Veere. De Middelburger is met verwondingen aan zijn been overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. de acht weken op vijfhonderd mensen. Aan 250 bezoekers van het gemeentehuis ,150 bellers en 150 briefschrijvers zal worden gevraagd hoe ze de gemeentelij ke dienstverlening ervaren heb ben. Het onderzoek vloeit voort uit het landelijke project 'over heidsloket 2000'. De gedachte daarachter is dat gemeenten klantvriendelijk gaat werken. Ze worden gestimuleex-d om zo veel mogelijk diensten aan één loket te gaan leveren. De bux-gemeester heeft met en kele andere vertegenwoordigers van de gemeente een bezoek ge bracht aan de gemeente Venray, die al geruime tijd werkt vol gens de één loket gedachte. Rei merswaal ziet er ook wel iets in, maar het gemeentebestuur wil eerst weten hoe de mensen op het huidige systeem reageren. De resultaten van het onder zoek, dat 80.000 gulden kost, zullen waarschijnlijk begin vol gend jaar in een rapport worden gepresenteerd. Het is de bedoe ling dat daarin ook suggesties worden gedaan over hoe de dienstverlening eventueel beter zou kunnen. Piet van Gilst uit Kortgene dingt maandag mee naar de landelijke titel 'deelnemer van het jaar'. foto Di rk-J a n G j elte ma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19