Gemeente op bres voor senioren PZC PZC Er gebeurt veel in het onderwijs 17 CDA Terneuzen eist klaarheid over tekort Bestuursacademie Nekklachten na botsing Middelburg wil sloop aangepaste woningen in Sint-Laurens voorkomen Bijeenkomst kinderen uit Japanse kampen Bijna klaar voor de eerste palen W oonstich tingen Reimerswaal en Borsele fuseren Man mishandeld in Goes Drankrijder ramt vrachtauto Auto gestolen in Oost-Souburg Diefstal bouwmaterialen Aanleg tuin nieuw gemeentehuis GroenLinks Vlissingen wil inwoners meer grip geven op stadsbestuur Brouwse brandweerpost zet de deuren open door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De Terneuzense CDA-raadsfractie maakt zich ernstig zorgen over de financië le positie van de Bestuursacade mie Zuid-Nederland en het voortbestaan van het oplei dingsinstituut. Bovendien wil het CDA weten of Terneuzen mogelijk zo'n 200.000 gulden moet ophoesten om mee te betalen aan de schuldsanering van de acade mie. dinsdag 4 september 2001 Fractievoorzitter C. de Mol- Marcusse zegt geschrokken te zijn van de berichtgeving over de Bestuursacademie. Afgelo pen maand bleek dat de acade mie met een tekort kampt dat tussen de 10 en de 24 miljoen gulden ligt. Het bestuur van de school wil dit tekort aan laten zuiveren door gemeenten, wa terschappen en provincies en dat betekent dat Terneuzen wel eens een rekening van ten min ste 90 mille gepresenteerd kan krijgen. De schuld wordt door berekend naar rato van het aan tal inwoners; in het gunstigste geval zal dat ongeveer 2,50 gul den zijn terwijl er maximaal 6 gulden per hoofd van de bevol king moet worden betaald. CDA-fractieleider De Mol zegt dat haar fractie van de wethou ders Baart (personeel) en Kerckhaert (financiën) wel eens wil horen hoe de gemeente Ter neuzen tegen de kwestie aan kijkt. „Dit kan grote gevolgen hebben voor de opleiding van ambtenaren. Wij hebben die academie hard nodig om onze mensen te scholen; het is be langrijk voor de kwaliteit en de continuïteit van het gemeente lijke apparaat. Zoals iedereen weet is het niet eenvoudig om aan personeel te komen. Daar om ben ik benieuwd of het colle ge hier mee bezig is." Wethouder Kerckhaert kan nog geen antwoord geven op de CDA-vragen. Op maandag 24 september vindt in Goes een vergadering plaats van de Ver eniging van Zeeuwse Gemeen ten waarvoor alle wethouders van financiën en personeelsza ken en gemeentesecretarissen uitgenodigd zijn. Van de zijde van de Bestuursacademie wordt dan een toelichting gegeven op de gerezen problemen; verder zal het bestuur mogelijke oplos singen aandragen. Kerckhaert van zijn kant wil dan wel eens horen wat er binnen de Be stuursacademie is gebeurd waardoor het tekort zo hoog is opgelopen. door Nadia Berkelder SINT-LAURENS - De gemeen te Middelburg trekt zich het lot aan van de bewoners van senio renwoningen in Sint-Laurens. Woningstichting Walcheren wil de huizen aan de Sint-Lauren- slaan en de Burgemeester Baas laan slopen. Wethouder P. Bruinooge denkt dat de senio renwoningen voor het dorp be houden kunnen blijven als Woongoed Middelburg ze over neemt van Woningstichting Walcheren. Woningstichting Walcheren wil de huizen slopen en vervangen door eensgezinswoningen. De seniorenwoningen zijn volgens de stichting verouderd. Als de huizen verdwijnen, zijn er geen geschikte woningen voor senio ren meer in het dorp. „We heb ben nog Hof Popkensburg, maar daar woon je echt in ,een ge meenschap", zegt A. de Pagter van de dorpsvereniging. „Er is geen mogelijkheid om zelfstan dig in een aangepast huis te wo nen." De vereniging vindt dat de woningstichting nieuwe wonin gen moet bouwen aan de Sint- Laurenslaan en de Burgemees ter Baaslaan. Bruinooge denkt dat de oplos sing ligt in verkoop van de woningen. Hij stelt voor dat Woongoed met Woningstichting Walcheren om de tafel gaat zit ten om te kijken of de zeven wo ningen kunnen worden overge nomen. Het is niet gebruikelijk dat de gemeente zich op deze meinier bemoeit met de woning bouwverenigingen, geeft hij toe. „Maar op het moment dat er een probleem ligt, komt het op ons MIDDELBURG - De Ver eniging KJBB (Kinderen uit de Japanse Bezetting en de Bersiap 1941-1949) houdt 13 oktober een bijeenkomst in het Ont moetingscentrum aan de Vrijlandstraat 51 in Mid delburg. Deze ontmoetingsdag staat in het teken van het verwerkingsproces van peuters en kleuters die destijds in een Japans kamp opgroeiden. Om 11 uur verzorgt Gels- ke van de Vlught een inlei ding met als titel: zoeken, vinden, loslaten. Zij ver telt over haar eigen erva ringen. Na deze inleiding is er gelegenheid tot na praten. Tijdens het mid dagprogramma is er muziek, verzorgd door Tempo Doeloe Minstrels, afgewisseld met een op treden van een Hula-dan- seres. Daarnaast zijn er diverse stands met Indi sche spullen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van derSluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bordje." Sint-Laurens kan niet zonder seniorenwoningen, vindt hij. „Mensen die hun hele leven op het dorp wonen, willen daar graag blijven." De ge meente bestudeert overigens de mogelijkheid om woningen voor senioren te bouwen in het het pand van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland. Het RPCZ vertrekt op termijn uit Sint-Laurens. Bruinooge wil de mogelijke ver koop aan de orde stellen tijdens het eerstvolgende overleg dat hij met Woongoed heeft. Directeur E. de Ceuster van Woongoed is dan ook nog niet op de hoogte van de gemeentelijke plannen. Hij noemt het idee van de wethouder wel logisch. „Wij hebben al eerder te kennen ge geven dat we die woningen wil len kopen. Woongoed is de belangrijkste corporatie in Middelburg. De woningstich ting heeft in Sint-Laurens maar een paar huizen." De eventuele koop heeft volgens De Ceuster nog een voordeel. „Wij maken met de gemeente bepaalde af spraken, bijvoorbeeld over voorraadbeheer. Met zo'n klem aantal woningen is dat voor de woningstichting niet te doen." De wethouder sluit zich daar bij aan. „Ik heb heel veel met Woongoed te maken. Ik doe lie ver zaken met een corporatie die ik ken." Directeur P. Bakker van Wo ningstichting Walcheren kon gisteren niet op het voorstel van Bruinooge reageren. door Matthew Gideonse OOST-SOUBURG - Langs de A58 en de Ritthemsestraat in Oost-Souburg is begon nen met het bouwrijp maken van een nieuw bedrijventerrein. Vorige week is de ge meente Vlissingen gestart met het aanleggen van de riolering. Op 1 november moet er een asfaltweg liggen en het terrein moet afgewerkt zijn. Daarna kan de bouw van de panden beginnen. HEINKENSZAND - Minister Pronk van VROM heeft de fusie tussen de woonstichtingen AWR en WSB, uit Reimerswaal en Borsele goedgekeurd. In het sociaal plan zijn alle werkne mers binnenboord gebleven en iedereen is akkoord met een nieuwe fimctie of een nieuwe werkplek. Daarmee is het zeker dat per 1 januari volgend jaar de nieuwe woonstichting R&B Woondien sten op de regionale markt komt. En niet alleen met huur huizen, die af en toe verkocht worden. R&B Woondiensten wil veel meer doen. „Daarnaast willen we ook vast- goedbeheer voor derden gaan bieden", aldus de Borselse di recteur C. Krijger, die samen met P. van Luijk, directeur van de Reimerwaalse fusiepartner, het management gaat voeren. „Beleggers kunnen voortaan ook bij ons terecht voor de ver huur en het onderhoud van hun onroerend goed. We denken voorts aan makelaarsactivitei ten en het beheer voor vereni gingenvan eigenaren. Daarvoor moeten aparte stafafdelingen worden opgericht." R&B Woondiensten wil nieuwe diensten aanbieden en traditio nele taken anders aanpak ken. Alles moet beter in de gefu seerde woonstichting. „Tot nu toe bemoeiden we ons nauwe lijks met voorzieningen in de dorpen. Maar omdat we een plattelandsstichting zijn, kun nen we daar best wat betekenen. Eén procent van onze huurop brengst, dat is toch drie ton structureel, gaan we steken in de verbetering van voorzienin gen. Dan moet je denken aan de verdwenen postagentschappen en andere vormen van service die verdwenen zijn uit de dor pen. Misschien kunnen wij, door huisvesting voor een aantrekke lijke prijs te bieden, instellingen en bedrijven wel over de streep halen", aldus Van Luijk." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Is de school op zijn retour? Rond die vraag is het minisymposium ter gele genheid van het afscheid van Piet de Nooyer opgebouwd. Het hoofd van de interge meentelijke afdeling onder wijs van Vlissingen/Middel- burg verkiest een inhoudelijke discussie boven een receptie of een stil vertrek. „Er gebeurt veel in het onderwijs. Leer krachten moeten aanpoten om de veranderende leerling te kunnen blijven volgen. Anders raakt de school op zijn retour." De Nooyer (61) neemt na zo'n twintig jaar afscheid bij de ge meente. De gemeentelijk on derwijsman maakt gebruik van het 'functioneel leeftijds ontslag'. Samenwerking is de rode draad in zijn betoog. Hij heeft zich de laatste jaren la ten gelden als een voorvechter voor de 'grensoverstijgende samenwerking'. Op de samen voegingvan de onderwijsafde lingen tussen Vlissingen en Middelburg is hij dan ook trots. „Het is ook uniek te noe men. In steden van de grootte van Vlissingen en Middelburg zoeken de onderwijsafdelin gen het allemaal zelf uit. Dat kost tijd en het werkt a-pro- cluctief." ITet is zijn ervaring dat de stadsgewestelijke samensmel ting op het gebied van onder wijs tot meer daadkracht leidt. Subsidies voor projecten kun nen tegelijkertijd bij het Rijk worden ingediend. „Maar ook als we het hebben over de in voering van de verlengde schooldag, de voorschoolse opvang, kinderopvang, aan pak van achterstanden, of ons idee van een ideale peuter speelzaal, dan kijken we naar alle Walcherse scholen. Het is doelmatiger om met specialis- Piet de Nooyer neemt afscheid als hoofd onderwijs van de inter gemeentelijke afdeling. foto Ruben Oreel ten vanuit een centraal punt de telijke afdeling een moeilijke regie te voeren." tijd tegemoet gaat. „We zijn Hij vreest dat de intergemeen- twee jaar geleden begonnen met het idee het vier jaar uit te proberen. Ik hoor nu geluiden dat Vlissingen het niet leuk vindt dat alle onderwijsmen sen bij elkaar in Middelburg zitten. Mijn opvolger zal er hard aan moeten trekken om de twee gemeenten bij elkaar te houden. ITet zou doodzonde zijn als elke gemeente zich in zijn eigen koker terugtrekt. Overleg De Nooyer juicht zelfs samen werking binnen het stadsge west van meer afdelingen toe. Volgens hem kan intensiever overleg tussen de gemeentelij ke afdelingen van Sociale Za ken, Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) pure winst opleveren. Hij legt uit: „Bij So ciale Zaken worden er regel matig educatieve trajecten ge regeld. Daar heeft onderwijs een inbreng. Jeugdzorg heeft ook een educatieve poot. Ook daar worden wij bij betrok ken. Maar als we bij Sociale Zaken en WVC over educatie praten, moet ik apart met de hoofden van Middelburg en met die van Vlissingen over leggen. Die zitten lang niet al tijd op dezelfde lijn. Daardoor kunnen vernieuwende ont wikkelingen te langzaam op gang komen of niet goecl van de grond komen." Om te laten zien dat het onder wij s veel meer is 'dan het lesge ven op de diverse schooltypen' zijn voor het minisymposium E. Vogelaar en J. Kloprogge uitgenodigd. Vogelaar is voor zitter van 'taskforce inburge ring'. Zij houdt zich bezig met onderzoek naar de gevolgen van de Wet Inburgering Nieuwkomers. Kloprogge is directeur van Sardes, een ad viesbureau. Het minisymposi um wordt 21 september in de Kloveniersdoelen in Middel burg gehouden. Het zal duren van 13.00 uur tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Twee personenauto's zijn gisternacht rond half een zwaar beschadigd bij een ongeluk in Middelburg. Een 21-jarige inzittende uit Middelburg is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht- De aanrijding vond plaats doordat een 25-jarige Middelburger op de kruising van de D. Rijkersstraat en de Poelendaeleweg geen voorrang gaf aan een 20-jarige plaatsgenoot die van rechts kwam. GOES - In een uitgaansgelegenheid in de Goese binnenstad is zondag rond 1.30 Uur een 21-jarige Kapellenaar mishandeld door een hem onbekende man. De Kapellenaar kreeg zonder reden een kopstoot en een vuistslag in het gezicht. De verwon dingen die hij daarbij opliep, moesten worden gehecht. Op de Westhavendijk in Goes wercl diezelfde nacht rond 6.00 uur een 18-jarige automobilist uit Goes aangehouden wegens rijden onder invloed. Hij kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van vier uur. AXEL - Een 37-jarige automobilist uit de gemeente Axel is gistermorgen rond vijf uur, onder invloed van alcohol, op de Nieuwstraat te Koewacht tegen een vrachtauto gereden. Hij was na de aanrijding' weggelopen maar kon even later worden aangehouden. De man kreeg een rijverbod van vijf uur en een procesverbaal. De vrachtwagen werd ter plaatse gerepareerd en kon zijn weg vervolgen. De personenauto was beschadigd aan de voorzij de. OOST-SOUBURG - Tussen zaterdag en gistermorgen is vanaf de Berkenstraat te Oost-Souburg een blauwe Opel Kadett Hatchback gestolen. Het kenteken van het voertuig is PZ-57-XS. VLISSINGEN - Tussen zondagmiddag en gistermiddag zijn uit een in aanbouw zijnde woning in de wijk Lammerenburg in Vlissingen bouwmaterialen weggenomen. De bouwmateri alen vertegenwoordigen een waarde van een paar duizend gulden. Vanaf een bedrijfsterrein in Oosterland zijn tussen zaterdag middag en gistermorgen goederen, weggenomen ter waarde van een paar honderd gulden. De buit bestond onder meer uit koperen leidingen. ZIERIKZEE - Drie bedrijven uit Schouwen-Duiveland gaan de aanleg van de tuin en parkeerruimte rond het nieuwe ge meentehuis voor hun rekening nemen. Burgemeester en wet houders verlenen naar verwachting volgende week de defini tieve opdracht aan de laagste inschrijver op de openbare aanbesteding. Het gaat om BTL Uitvoering (Bruinisse), Habo Hoveniers (Renesse) en Braber Groenvoorzieningen (Renesse), die voor dit karwei een gelegenheidscombinatie hebben gevormd. De aanbesteding bestaat uit alle grondwerken, de aanleg van vijvers, verhardingen voor paden, wegen en parkeerstroken én het verzorgen van alle beplanting in de driehoek tussen de Nieuwe Kooiweg, Houwersweg en Laan van Saint Hilaire. Het omgevingsplan is ontworpen door landschapsarchitect Jos van de Lindeloof uit Delft. Tot op heden hebben het Souburgse garagebedrijf Kuzee, bouwmaterialenhandel Anker Desem uit Vlissingen en systeemplafonds- en wandenleverancier Murre- Moens BV uit Middelburg grond gekocht. Op het terrein staat nog een boerderij (vlak boven de bomen onder op de foto). De gemeente is in overleg met de boer over ver plaatsing. Dat zorgt nu nog niet voor problemen. De uitbreiding van het terrein kan wel in gevaar komen zodra zich meer bedrijven willen vestigen. luchtfoto Peter Buteijn door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Inwoners van Vlissingen moeten meer grip krijgen op het bestuur van de stad. Daarvoor pleit de gemeen teraadsfractie van GroenLinks in het concept-verkiezingspro gramma. Volgens de partij gaan de deuren van het stadhuis her metisch dicht als er over gevoe lige zaken wordt gesproken. Voorbeelden daarvan zijn het zwembad en de financiële jjeri- kelen bij de bibliotheek. Op 6 maart volgend jaar worden gemeenteraadsverkiezingen gehouden. GroenLinks wil dat buurtverenigingen, organisa ties en instellingen mee kunnen denken over de inhoud van het verkiezingsprogramma. Zij hebben een concept, of een deel ervan, reeds ontvangen. Tot 1 oktober kunnen reacties wor den gegeven. In het vorige ver kiezingsprogramma stelde GroenLinks dat de politieke be sluitvorming te veel weg heeft van eenrichtingsverkeer. Dat standpunt is ook in het nieuwe programma niet gewijzigd. „Burgers mogen wel meespre ken over zaken die in Vlissingen spelen, maar nog te vaak op mo menten dat de pap al is gestort." GroenLinks wil dat plannen en ideeën van het college van B en W eerder aan de bevolking wordt voorgelegd. De nota 'Bouwen waar het kan' noemt de fractie als voorbeeld van hoe het moet. Op dat plan, waarin woningbouwlocaties zijn opge somd, kon al in een vroeg stadi um worclen ingesproken. Om er voor te zorgen dat mensen meer invloed krijgen, wil GroenLinks dat in Vlissingen een referen dum kan worden gehouden, dat het stadhuis beter toegankelijk is en dat er meer deskundigen van buiten lid kunnen worden van een raadscommissie. Daar naast pleit de fractie ervoor om wijk- en dorpsraden een eigen budget te geven. In de komende raadsperiode 2002-2006 wil GroenLinks dat er meer wordt gedaan aan ver betering van de fietspaden in de hoop dat meer mensen de auto laten staanDe partij wil dat een aantal knelpunten opgelost wordt, zoals het kruispunt Oude Veerhavenweg/Prins Hendrik- weg, de fietsoversteek van de Zuidbeekseweg over de Ger- brandystraat, de fietsoversteek van de Zuidbeekseweg bij de nieuwbouwwijk Lammeren- burg, de kruising Van Woelde- renlaan/Sloeweg en het kruispunt Oude Veerhavenwe- g/Edisonweg/Energieweg. Langs de Spuikomweg, de ver- lengde Lekstraat naar de Toren- weg in Middelburg, vanaf het Arsenaal naar de buitenwijken en langs de Buitenhaven naar de Ritthemsestraat moeten nieuwe fietspaden komen. Als het aan GroenLinks ligt, worden de boulevards (gedeeltelijk) auto vrij. Een nieuwe ontsluitings- weg tussen de Spuikomweg^ en de Veerhavenweg moet het cen trum van Vlissingen beter be reikbaar maken. Tussen de Ko ningsweg en de Koudenhoek kan een fietsbrug komen. BROUWERSHAVEN - De Brouwse brandweerpost stelt zaterdag 15 september zijn ter rein open voor iedereen die be langstelling heeft voor het werk van de brandweer. Tijdens de open dag worden diverse de monstraties gegeven. Er is onder meer te zien zijn hoe brandweerlieden een slachtof fer uit een auto bevrijden en hoe een vlam in de pan geblust wordt. Op het terrein van de ka zerne staan een bluswagen en - boot geparkeerd voor geïnteres seerden. Verder worden er films vertoond over brandpreventie en rover de inzet van de brand weer. Een deskundige beant woordt vragen. Het Brouwse korps speelt met de open dag in op de grote be langstelling voor het werk van de brandweer. Tijdens de open dag zal blijken dat het werk meer inhoudt dan alleen blus sen. De werkzaamheden lopen uiteen van het stoppen van een lek in een tankwagen tot het controleren van gebouwen op brandveiligheid. De demon straties tijdens de open dag zijn voor de brandweerlieden tevens extra oefeningen. De kazerne aan het Sling'erbos opent de deuren om 10 uur. De activiteiten duren tot 16 uun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17