PvdA wil visserij Wad beknotten imargriet ƒ250 PZC PZC Zeeuwse elite ploegt strak in Wilhelminadorp Hockeyclub viert dubbel feest Luchtkarretjes in Goes voorproefje op Landelijke Fietsdag Dancefeest op het strand sluit te vroeg Grotere bescherming Waddenzee kan schelpdiersector bedreigen Bewoner van zorghuis troeft herover af Automobilist kiest hazenpad na aanrijding Houterman wint ringrijden Arnemuiden ,b Man rijdt auto kapot Agrarisch Ondernemer 2001 Caravan beschadigd Boete voor drankrijder Slachtoffer aanrijding vlucht Automobilist breekt arm Oude bevolkingslijstee op cd-rom Stoet Lotussen in Z-Vlaanderen alleen deze week maandag 3 september 2001 door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Een felle beamer zendt de hei-witte lichtstralen de donkere nacht in en is kilometers ver te zien. Laatkomers hoeven op de don kere Brouwersdam echter niet lang te zoeken naar het vertier. Grote geluidsinstallaties laten de opzwepende beats van Beach Boom over de duinen rollen en maken van het dance-publiek binnen de hekken een vrolijk swingende massa. Het moest de knallende afslui ting van een seizoen feesten op het strand worden: Beach Boom. Strandpaviljoen Perry's Beachclub op de Brouwersdam, café Surf Inn in Scharendijke en de producent van het zomer- drankje Desperados hadden za terdag dan ook alle registers opengetrokken voor een spette rend dancefeest. „We zijn alleen al twee dagen bezig geweest met de opbouw. In de stromende re gen", vertelt P. den Broeder van de Beachclub. Regen is zaterdagmiddag in geen velden of wegen meer te bekennen. Een stralend nazo merzonnetje maakt het gecre- eerde danceparadijs op het strand helemaal af. De met sho vels gebouwde catwalk en van steigers gebouwde kleinere po dia, verspreid over het strand, lonken naar het publiek. Om drie uur 's middags denderen de eerste beats van dj Serge over het strand. Beach Boom heeft echter een stevige aanloop nodig om echt op gang te komen. Tot zes uur 's avonds kampt het feest met de concurrentie die voetbal heet. Het beladen duel tussen Ierland en Nederland houdt veel bezoe kers nog even aan de buis ge kluisterd. Nadat het laatste fluitsignaal in Ierland heeft geklonken en de meeste supporters hun eerste te leurstelling over het verlies van Oranje van zich hebben afge schud, vult het strand voor het paviljoen zich snel met vrolijke mensen. DJ Michel de Hey zet vroeg in de avond de toon voor wat een gezellig dancefeest wordt. Als de zon achter de horizon verdwijnt, komt de danceparty pas echt los. DJ's Joop, Serge Verschuren en Ko Willemse pompen stevige beats uit de speakers. In het licht van de vol le maan wordt er gedanst, maar ook veel gekeken naar de bij zondere en extravagante outfits van de andere bezoekers. De sfeer is opperbest, en wanneer om elf uur de laatste klanken van dj Fingers uitsterven in de stille nacht, klinkt dan ook een fluitconcert. De vroege sluitingstijd drijft de dancers naar ander vermaak. Massaal trekken ze naar de Surf Inn om het feest voort te zetten. Want geen party zonder after- party, al begint die deze zater dagavond wat aan de vroege kant. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - De PvdA wil de Waddenzee meer gaan bescher men en daar hoort een strenger regime voor onder meer schelp diervisserij bij. In het ontwerp-verkiezingspro- gramma dat zaterdag in Am sterdam is gepresenteerd, staat letterlijk: 'Onderdelen van de SCHOONDIJKE - Een nog on bekende man heeft zaterdag middag een poging gedaan een 45-jarige bewoner van woon voorziening De Okkernoot aan de Prins Bernhardstraat in Schoondijke te beroven. Het slachtoffer wist de dader zelf af te schrikken. De bewoner wilde rond 12.30 uur zijn postvakje leegmaken toen hij plotseling' een man in de hal zag. De man greep de bewo ner vast en riep dat hij zijn por temonnee wilde hebben. De 'bewoner probeerde nog de tus sendeur te sluiten, maar dat lukte niet. Daarna sloeg hij de dader op zijn neus. Die schrok en liet de bewoner los. Hierop viel de tussendeur in het slot, waardoor de bewoner veilig was. De dader is met een bloed neus gevlucht op een bruine he renfiets. KWADENDAMME - De politie heeft in het weekeinde een 21- jarige man uit de gemeente Bor- sele aangehouden. Hij had vrijdagavond op de Siguitsedijk in Kwadendamme met zijn auto een 12-jarige fiets- ster geschept en was doorgere den. De man bleek gedronken te hebben. De politie nam zijn rijbewijs in beslag. Het meisje is met hoofd- rug- en borstletsel naar het zie kenhuis gebracht. ARNEMUIDEN - Jorien Hou terman is zaterdag dagwinnaar geworden bij het ringrijden in Arnemuiden. De wedstrijd werd georganiseerd door Ring- rijdersvereniging In Galop. Houterman wist 28 van de 37 ringen te steken. Met een kleine voorsprong liet ze Ko Kwekke- boom en Adrie van Belzen ach ter zich. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. FL Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl schelpdiervisserij die het eco systeem belasten, worden be ëindigd'. Het PvdA-programma voor de Kamerverkiezingen van mei 2002 moet nog officieel worden vastgesteld. Kamerlid en visse rijspecialist W. Herrebrugh kan zich er alvast in vinden. Hij had het zelfs iets scherper geformu leerd, liet hij afgelopen week einde weten. „Vormen van vis serij die het ecosysteem van de Waddenzee onherstelbare scha de toebrengen, moeten gesa neerd worden", zou zijn tekst luiden. Herrebrugh voegt daar direct de kanttekening aan toe, dat hij nog niet weet of en welke visserij -onderdelen uiteindelijk moeten verdwijnen. „Het moet natuurlijk wel eerst bewezen worden dat er echt on herstelbare schade wordt aan gericht", aldus Herrebrugh, „en daarvoor vindt juist tot 2003 uitgebreid onderzoek plaats. Dat moeten we eerst afwachten, anders loop je voor de muziek uit."' Kokkelvisserij De PvdA is niet op voorhand voor beëindiging van de mecha nische kokkel visserij in de Wad denzee, zoals D66 en Groen- Links regelmatig in de Tweede Kamer en de Waddenvereniging daarbuiten bepleiten. Herrebrugh: „Ik ben geen te genstander van welke visserij activiteit in de Waddenzee dan ook, maar het moet wel binnen een duurzaam ecologisch be heer van dat natuurgebied passen. Hetzelfde geldt overi gens voor de recreatie, zand en schelpenwinning, militaire activiteiten en gasboren." Mocht uit onderzoek blij ken dat bepaalde visserijactiviteiten het ecosysteem van de Wadden zee aantasten, dan moet er vol gens het PvdA-Kamerlid een uitkoop- of saneringsregeling komen. De Waddenzee is voor Zeeuwse mosselvissers van groot belang. Ze halen daar het leeuwendeel van het mossel zaad vandaan. MIDDELBURG - Een dronken bestuurder heeft zaterdag ochtend zijn auto in de vernieling gereden op het Groene Woud in Middelburg. De man, een 20-jarige Middelburger, reed om twee uur van de Looierssingel in de richting van de Konmar. In een flauwe bocht raakte hij de macht over het stuur kwijt. Hij reed eerst tegen de vangrail aan de rechter kant van de weg en kwam tot stilstand op de rij strook voor te gemoetkomend verkeer. De politie heeft de man aangehouden en zijn rijbewijs ingevorderd. MIDDELBURG - Op 24 oktober wordt bekend wie de titel Agrarisch Ondernemer 2001 heeft gewonnen. De verkiezing, waarvoor de Middelburgse kaasboerderij Schellach van de familie Kwekkeboom is genomineerd, was in het voorjaar twee keer uitgesteld vanwege de mkz-crisis. Landbouwminister Brinkhorst reikt de hoofdprijs, een be drag' van 25.000 gulden, uit. Behalve de kaasboerderij zijn nog vier andere agrarische bedrijven genomineerd. De ver kiezing is een initiatief van het Agrarisch Dagblad. MIDDELBURG - Bij een aanrijding op de Nieuwe Vlissingse- weg in Middelburg is zaterdagmiddag een caravan bescha digd. De 71-jarige bestuurder van de auto met caravan remde voor overig verkeer. Een 29-jarige automobilist uit Loos- drecht kon niet op tijd stoppen en reed er achterop. De cara van en de twee auto's raakten beschadigd. HULST- Een 41-jarige Belgische automobilist is zaterdag avond in Hulst aangehouden wegens rij den onder invloed. Hij trok de aandacht omdat hij door rood reed en alle bochten aan de binnenzijde nam. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een boete. Daar bovenop kwam een boete wegens het rijden door rood. TERNEUZEN - Aan de Buitenhaven in Terneuzen vond za terdagochtend rond zeven uur een kop-staartbotsing plaats tussen twee auto's. Niet de schuldige automobilist reed door na het ongeval, maar de bestuurder van de aangereden auto maakte zich uit de voeten nadat hij eerst zijn drie passagiers uit de auto zette. Het ongeval kon gebeuren doordat een 44- j arige automobilist uit Terneuzen niet tij dig had gezien dat de auto voor hem remde om af te slaan lichting Hoek. De passa giers van de doorgereden bestuurder Maagden over pijn in de nek en de schouder. De auto van de Terneuzenaar raakte be schadigd aan de voorzijde. OSSENTSSE - Een 32-jarige bestuurder van een bedrijfsauto uit de gemeente Hontenisse liep vrijdagavond een gebroken arm op nadat hij met zijn wagen in een droge sloot was te rechtgekomen aan de Grindweg in Ossenisse. De bestuurder reed over de Langeweg in de richting van het centrum van Ossenisse. In een flauwe bocht kwam hij met zijn wielen in de berm terecht, waardoor het voertuig kantelde en in de sloot terecht kwam. De brandweer en de ambulance haalden de man met een reddingplank uit de sloot. De be stuurder werd met een armbreuk en schaaf- en snij wonden aan zijn heup overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Jeudigde hockeyers uit Vlissingen laten ballonnen op om de ingebruikname van het nieuwe kunstgrasveld te vieren. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Na veertien jaar hockeyen was het veld op. De Mixed Hockey Club Vlissingen (MHCV) nam gis teren officieel het nieuwe kunstgrasveld in gebruik. Te gelijkertijd werd, vijf maanden na het echte jubileum, het zevende lustrum gevierd. De oude en versleten bovenlaag van het veld is wegge haald. „Het veld was afgekeurd door het NOC/NSF", vertelt clubvoorzitter Netty Tiggelman. „We kregen toestemming om tot vorig seizoen door te spelen. Maar het was echt versleten.In een hoek achter het clubhuis ligt nog een stuk oud veld. „Dit is nog maar een centime ter dik, terwijl het nieuwe veld zeven centimeter is. Het was ook helemaal brokkelig." De gemeente Vlissingen heeft het veld betaald. MHCV huurt de accommodatie. „We hebben wel zelf nieuwe dug-outs gekocht en het clubhuis is Ook van de Vereniging." Hoe lang er nog op sportpark Bonedijke gehockeyed wordt, is onzeker. „We praten met de vereniging in Middelburg om samen te gaan op de stadsgewestelijke sportboulevard." Naast het nieuwe zwembad op Vrijburg komt ruimte voor sportaccommodaties. Het veld waar nu op ge speeld wordt, is eigenlijk te Mein. „Op zaterdag hebben we altijd jeugdcompetitie. Dan moeten we om negen uur beginnen om het programma te kunnen afwerken. Tiggelman vindt niet dat Vrijburg te ver weg is voor de jeugdige leden van de vereniging. „Er moet natuurlijk wel een goede fietsroute aangelegd worden, die is er trouwens al voor een groot deel. Maar als je ziet hoeveel kinderen nu al met de auto gebracht worden, kan de af stand nauwelijks een bezwaar zijn." door Rolf Bosboom KAPELLE - Speurders in de familiegeschie denis hebben er weer een welkome bron bij. De bevolkingslijsten die aan het eind van de acht tiende en het begin van de negentiende eeuw in Zeeland werden opgesteld, zijn nu verzameld op een cd-rom. Die maakt het mogelijk om snel en eenvoudig te zoeken in de lijsten. De cd-rom, Geteld voor Napoleon geheten, is samengesteld door de Werkgroep Computer genealogie van de Zeeuwse afdeling van de Ne derlandse Genealogische Vereniging. Dat gebeurde naar aanleiding van het feit dat za terdag in Kapelle voor de 25e keer de Genealo gische Contactdag werd gehouden. Commissa ris van de koningin W. van Gelder kwam naar De Vroone om het eerste exemplaar in ont vangst te nemen. De inwonerslij sten zijn een souvenir van de Franse tijd. De kantons in Zeeuws-Vlaanderen kregen in 1795 de opdracht een volkstelling te houden, waarbij van alle inwoners boven de twaalf jaar de gegevens moest worden geno teerd. Vanaf 1811 gebeurde iets soortgelijks boven de Westerschelde, in verband met de in voering van de 'carte de süreté', het veilig heidskaartje om buiten de eigen woonplaats te mogen reizen. De lij sten die daarvan het resultaat warenbie den genealogen waardevolle informatie. In veel gevallen valt eruit op te maken op welk adres iemand woonde, met wie hij of zij ge trouwd was, hoeveel kinderen er waren, de leeftijd, het beroep, het geboortejaar en de ge boorteplaats. Bij mensen van buiten de ge meente werd vermeld wat hun vorige woon plaats was en wanneer zij verhuisd waren. „Je kunt er allerlei hypothesen uithalen", zeg gen Jaap van Zweeden en Bram Maljaars, die samen met Sjaak Hoornick, Bram Janse en Bram Taal de cd-rom hebben samengesteld. Het werk betekende een digitalisering van de inventarisaties die in de jaren negentig al op papier verschenen. Die collectie groeide uit eindelijk uit tot tachtig boekwerken, die af zonderlijk zijn aan te schaffen. Al die informa tie staat nu echter ook op één glimmend schijfje en is door de uitgebreide zoekfunctie veel sneller toegankelijk. De lijsten worden als relatief betrouwbaar gezien, al zijn hier en daar ook wel tekortkomingen te signaleren. „De bewoners hebben destijds loyaal meege werkt, omdat het opstellen van de lijsten geen fiscale achtergrond had", verMaart Van Zwee den de betrouwbaarheid. „Ze zagen het - al bleek later de feitelijke reden de invoering van de dienstplicht te zijn - als iets onschuldigs." Bram Maljaars (links) en Jaap van Zweeden, die hebben meegewerkt aan de samenstelling van de cd-rom, speuren in de digitale archie ven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Goes maakt zich op voor de Landelijke Fietsdag op zaterdag 22 september, als de stad nationaal startpunt is. Om zoveel mogelijk mensen daarop attent te maken, staan sinds za terdag zogeheten 'f ietspalen' op de Grote Markt. Dat zijn rijwie len, gespoten in rood, wit of blauw, die op hoge palen staan en de datum van de Landelijke Fietsdag vermelden. De Goese wethouder C. Linssen onthulde zaterdag, met hulp van directeur R. de Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland, de palen. Als landelijk vertrekpunt staat de stad dit jaar volop in de schijnwerpers tijdens de Lan delijke Fietsdag. Behalve dat er allerlei hoogwaardigheidsbe- ldeders naar Goes komen, zijn er vele evenementen rondom de fietsdag georganiseerd. Het exacte .programma daarvan is nog niet rond, maar volgens het Bureau voor Toerisme is het ze ker dat 'het centrum van Goes op 22 september bruist van de activiteiten en de shows, die al lemaal in het teken staan van fietsen'. De Landelijke Fietsdag wordt dit j aar verreden in de na zomer en niet, zoals de traditie wil, in mei. Toen moest het eve nement worden afgeblazen in verband met de beperkingen die de uitbraak van mond- en Mauwzeer met zich meebrach ten. Daarom werd het festijn verplaatst naar september. Goes bleef echter, zoals de be doeling was, het landelijke startpunt. Hoewel in Goes het officiële startsein wordt gegeven, kan op nog 387 plaatsen in het land worden vertrokken voor een rondje op de fiets. DeVW's heb ben daarvoor speciale routes uitgezet. In Zeeland zijn dat er elf, waarvan drie in de omge ving van Goes. Na de onthulling van de f ietspa len overhandigde directeur L. Ausems van de Regio-VW Zuid-Beveland en Tholen zater dag het eerste exemplaar van de routes aan A. van Oosten. Dat betekende het officiële begin van de voorverkoop van de rou tes. Van Oosten kreeg het eerste ex emplaar omdat hij betrokken is bij de organisatie van de Auto vrije Dag in Goes, die samenvalt met de Landelijke Fietsdag. Goes is de enige Zeeuwse ge meente die meedoet aan de Eu ropese Autovrije Dag. In het ka der daarvan zijn er zaterdag 22 september ook vele activiteiten in de stad op touw gezet, zoals een wandeltocht, straatvoetbal, een kunstmarkt, vrijmarkt en diverse sport- en spelactivitei ten. Verder is er een skeelertocht uitgezet. WILHELMINADORP - Recht en vlak werken, de juiste diepte aanhouden en de tarwestoppel voldoende onderploegen. Het zijn enkele belangrijke punten waarop de deelnemers aan ploegwedstrijden worden be oordeeld. Zaterdag streed de Zeeuwse ploegelite om de pro vinciale kampioenschappen. Plaats van handeling was we derom de Wilhelminapolder. Eerst beoordeelden acht juryle den afzonderlijk de openings voor van de in totaal 29 deelne mers. Vervolgers namen de ploegers hun deel van het ter rein onderhanden, waarbij er voortdurend werd gejureerd. In de categorie ploegen met twee scharen was het, zoals ver wacht, opnieuw Freek Boude- ling uit Sint Philipsland die de eerste plaats behaalde, voor Si mon Baas uit Arnemuiden en Jan Goense uit Noordwelle. In de categorie drie of meer scha ren was er een spannende strijd tussen Gert Jan de Jager uit Sint Philipsland en titelverdediger Peter Hanse uit Kerkwerve. Uiteindelijk was het De Jager die de titel voor zich opeiste. Bij de antieke tractoren was het kampioenschap, net als vorig jaar, voor C. de Loof uit Arne muiden, die net iets beter ploeg de dan B. Martens uit Lewedorp en A. van Strien uit Wolphaarts- dijk. De strijd van zaterdag was een kwalificatiewedstrijd voor de Nederlandse kampioenschap pen 2002. De nationale titel strijd van dit jaar wordt ko mend weekeinde gehouden in Almere. Namens Zeeland doen Kees de Bree uit Zonnemaire, Freek Boudeling, Frank Standaert uit Terneuzen en Gert Jan de Jager mee. De Zeeuwse kampioenschap pen werden opgeluisterd door een demonstratie met een antie ke dorsmachine, waarmee tar we werd gedorst. Ook waren er in Wilhelmina dorp twee bijzondere antieke combinaties te zien: een Inter national rupstractor met een getrokken vierscharige ploeg en een antieke tractor met een roll over ploeg. HULST - Op de Grote Markt in Hulst waren gistermiddag 38 auto's van het merk Lotus te be kijken. Initiatiefnemers van het evenement waren Eric d'Hooghe van Brasserie Hoger op, waar de deelnemers een lunch genoten, en oud-Hulste- naar Coen Verhagen. „Het was de bedoeling om met een auto of vijf door Zeeuws- Vlaanderen te toeren, maar het zijn er uiteindelijk 38 gewor den, wat uniek genoemd mag worden voor Nederlandse be grippen", zegt Verhagen. (Advertentie) 1,13)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9