Kabinet moet geld steken in WCT Federatie Particulier Grondbezit wil meer invloed op politiek Politieagenten willen langere werkweek Statenfractie bepleit servicepunt in kernen Westkappels Polderhuis oogst vrij williger spr ijs Zwerm Austers strijkt neer €2,25 Zeeuwse ligfietsers het snelst zeeuwse almanak Kerstkindje PvdA-Kamerlid ziet containerhaven Sloe als alternatief voor verdieping vaarweg Duo overvalt Duits paar in Kamperland Vier gewonden bij ongeval op rotonde Goes Wisseltruc drankrijder werkt niet Vredestichter moet incasseren nu in de winkel voor maar f 4,95 door Sheila van Doorsselaer EMMADORP - De Federatie Particulier Grondbezit (FPG) afdeling Zeeland wil haar in vloed op de politiek vergroten. Een jaar na de oprichting van de Zeeuwse afdeling acht de fede ratie de tijd rijp een dikke poli tieke vinger in de pap te krijgen. In het bezoekerscentrum van de Saeftinge in Emmadorp hield de FPGZ haar eerste jaarverga dering. Speciale gast was gede puteerde J. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening). De fede ratie telt in Zeeland nu ruim tachtig leden, onder wie rent meesters, boeren en andere be zitters van veel grond. Volgens voorzitter J. Seijdlitz is er kennis in huis waarmee de provincie haar voordeel kan doen. Aan de andere kant hoopt de federatie de weg te vinden naar de beleidsmakers. Een be gin is er al. K. baron Collot d'Es- cury is bereid zittingte nemen in de Fauna Beheers Eenheid, van wege zijn bestuurservaring en zijn kennis op het gebied van de Flora en Faunawet. Van Zwie- ten kreeg verschilende keren de vraag hoe de FPGZ haar belan gen door de provincie kan laten behartigen. Dat kan volgens Van Zwieten alleen door vol doende gewicht in de schaal te leggen en te laten merken dat ze er zijn. Van Zwieten: „Kijk naai de Zeeuwse Milieu Federatie. Als zij maar voldoende druk uit oefenen op een onderwerp en er komt geen tegengas, dan is dui delijk naar welke kant de weeg schaal uitslaat. Ik kan daarom alleen maar zeggen; laat u ho ren." Waarschijnlijk geeft de FPGZ een signaal af over jachtbeleid. Een aantal leden wil dat de pro vincie zich op dit terrein wat coulanter gaat opstellen. De grondbezitters ondervinden veel hinder van grauwe ganzen en eksters. Afschieten mag ech ter niet. door Jacques Cats MIDDELBURG - Er blijkt bij de politie Zeeland veel animo te bestaan om een langere werk week te draaien. De vakorganisatie ACP heeft uit een steekproef afgeleid dat gemiddeld over het hele land 55 procent van de politiemensen 38 uur wil werken. Plaatsvervan gend voorzitter H. Rutgers van de ondernemingsraad van het Zeeuwse korps verwacht clat in deze provincie het percentage hoger uitvalt. Tot het afgelopen weekeinde konden agenten hun voorkeur uitspreken voor een dienst van 36 of 38 uur. Deze week begint een inventarisatie die nader inzicht moet geven in de geboekte capaciteitswinst. Al eerder gaf plaatsvervangend korpscommandant F. Gouds waard aan dat de mogelijkhe- den voor een verruiming van de wei'ktijd meer dan marginale wijzigingen zullen opleveren. „Als iedereen 38 uur wil gaan werken, levert dat grofweg per maand duizend dagen extra op", rekent voorlichter J. van Mourick voor. Over cle mogelijkheden om cle extra capaciteit te gebruiken, bestaan verschillende ideeën. De politie kan straks bij de over schakeling op de euro extra in zet goed gebruiken. Daarnaast is de zomerdrukte gebaat met meer blauw op straat. Het Zeeuwse korps gaat samen met de andere zuidelijke poli tieregio's na wat een 38-urige werkweek op vrijwillige basis voor personele en financiële ge volgen heeft. Voor een politie agent die daartoe besluit, zal het loon met vijf procent stijgen. door Nadia Berkelder BIERVLIET -De Statenfractie van de PvdA pleit voor voor de opzet van servicepunten in dor pen en wijken waar nauwelijks voorzieningen meer zijn. De PvdA zich zorgen over cle leefbaarheid in Zeeuwse wijken en dorpen en over de ambulan cehulpverlening in de provin cie. Ze dringt aan op maatrege len. De partij was vrijdag en zaterdag bij een tijdens een frac tieweekeinde in Biervliet. Door liberalisering en markt werking verdwijnen steeds meer diensten. De PvdA vindt dat het provinciebestuur moet proberen om de voorzieningen in dorpen en wijken op een rede lijk peil te houden. De fractie wil dat het college van Gedepu teerde Staten proefprojecten opzet, zoals servicepunten voor eenvoudige vormen van dienst verlening in scholen en dorps huizen en het beschikbaar stel len van internetfaciliteiten. Marktwerking De PvdA wijst marktwerking voor ambulancehulpverlening, zoals minister Borst van volks gezondheid heeft aangekon digd, af. De overheid moet ver antwoordelijkheid voor de ambulancediensten blijven dragen. Als ambulances in bepaalde de len van Zeeland niet binnen een kwartier ter plaatse kunnen zijn, moet het aantal stand plaatsen worden uitgebreid, vinden de socialisten. Verder vindt de partij dat cle provincie samen met Rijkswaterstaat de mogelijkheid voor een nieuwe afslag op de A58 bij Goes moet onderzoeken. Dat is nodig om de bereikbaarheid van het Ooster- scheldeziekenhuis te verbete- MIDDELBURG Tijdens het Nederlands kampi oenschap tijdrijden voor vrije renners op Texel hebben twee Zeeuwse lig- fietsers zaterdag het snelst gereden. Leo de Nooyer uit Middel burg werd eerste met een gemiddelde van 48,73 ki lometer per uur. Bram Moens uit Meliskerke was iets langzamer met 47,41 kilometer per uur. Ymte Sijbrandy uit Lelystad werd derde. Aan het kam pioenschap deden zowel ligfietsers als traditionele wielrenners mee. De eer ste zes plaatsen werden bezet door ligfietsers. Er waren 122 deelnemers. In het Middelburgse gezin wordt een baby verwacht. Zo rond kerst moet de kleine zijn of haar opwachting maken. De producenten van dit moois vonden het wel een ge slaagd idee om de familie op grappige wijze over de ge zinsuitbreiding in te lichten. Aangezien er een goede kans is dat het een kerstkindje wordt', moest het iets in die sfeer worden. De ouders grepen de verjaar dag van hun driejarig doch tertje Stephanie om het goe de nieuios te verspreiden. Een kerstboom naast de ver jaardagstaart zou daarbij van smaakvolle symboliek getuigen. Een iveek voor haar verjaardag, in hartje zo mer, werd Stephanie uitge breid gebriefd over de komst van een vierde gezinslid en het plan dat op haar verjaar dag wereldkundig temaken. Ook het doel van de kerst boom lichtten beide ouders pedagogisch verantwoord toe. Toen oma de kleine Stepha nie een dag daarna vroeg wat ze voor haar verjaardag wenste, sloeg het antwoord haar met stomheid. „Ik hoef niks", zei Stephanie reso luut, „ik krijg al een kerst boom én een baby." MIDDEN maandag 3 september 2001 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De overslag van containers in Vlissingen moet stevig worden uitgebouwd als alternatief voor een verdere ver dieping van de vaarweg in de Westerschelde tot Antwerpen. De PvdA in de Tweede Kamer huldigt dat standpunt, aldus Kamerlid W. Herrebrugh. Om van Vlissingen een echte containerhaven te maken, is het volgens Herrebrugh noodzake lijk dat de regering bijspringt. Hij denkt daarbij vooral aan verbetering van de ontsluiting van de haven via het spoor en via de weg. Vernieuwing van de goederenspoorverbinding zit al in de rijksplanning; verbreding van de tweebaansweg van Vlis- singen-Oost langs 's-Heeren- hoek naar Rijksweg A58 nog niet. Als het aan PvdA'er Herrebrugh ligt, gaat het kabinet daar me dewerking aan verlenen. Om het havengebied goed te ont sluiten, is naar zijn oordeel ook een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil no dig, voor vrachtverkeer dat ge bruik maakt van de Wester- scheldetunnel richting of vanuit Vlissingen-Oost. Vlissingen moet een soort satel liet-containerhaven van Ant werpen worden,, vindt het Kamerlid. „Voor de grootste containerschepen is Vlissingen een logischer plek dan Antwer pen", stelt hij. „Jeziethet overal in de wereld, de diepzeecontai nerhavens komen meer en meer aan de kust te liggen. Doe je dat niet, zoals Amsterdam heeft ge daan, dan verlies je uiteindelijk de race. Dat zou ook voor het Antwerpse/Vlaamse bedrijfsle ven een waarschuwing moeten zijn." De Vlaamse regering wil desondanks een verdere verdie ping, van 11,60 tot 12,80 meter. Herrebrugh durft niet te voor spellen hoe de Nederlandse po litiek met dit verzoek zal om gaan. „De Belgen zijn slimme onderhandelaars. Ze koppelen alles aan alles. De hogesnel heidslijn (hsl) tussen Antwer pen en Breda ligt er bijvoor beeld nog niet. Nederland hecht sterk aan dat hsl-tracé en wil Vlaanderen alleen daarom al graag te vriend houden." Vlaamse en Nederlandse parle mentsleden maken vandaag over de Westerschelde en Schel de een boottocht om samen de toekomst van de rivier te be spreken. Herrebrugh nam daar afgelopen weekeinde, na afloop van de presentatie van het ont- werp-verkiezingsprogramma van de PvdA, alvast een voor schot op. KAMPERLAND - Een Duits echtpaar is zaterdagochtend overvallen in zijn woning op Roompot Marina in Kamper land. De twee daders belden rond negen uur aan, bedreigden de man en de vrouw met een vuurwapen en doorzochten de woning. Zij namen de auto van het echt paar mee. Het gaat om een don kerblauwe BMW 524 TDS met het Duitse kenteken BM-PA 230. Ook maakten de overval lers geld, bankpasjes en een gsm-telefoon buit. De politie heeft zaterdag een buurt- en technisch onderzoek uitgevoerd. Gisteren heeft zij passanten ondervraagd. De politie roept verder mensen op die iets opvallends hebben gezien of andere informatie hebben die waardevol kan zijn voor het onderzoek, zich te mel den. Van de daders is een signa lement bekend. De eerste dader is een blanke man, 25 a 30 jaar, slank postuur, ongeveer 1,80 meter lang, met een verzorgd ui- terlij k en donkerbruin kort haar met kale inhammen. Hij had geen bril, baard of snor. Hij droeg een donkerkleurige wind- jas en een donkere lange broek. De tweede dader is een blanke man, 25 a 30 jaar, ongeveer 1,70 meter lang, met normaal pos tuur en donkerbruin kort haar. GOES - Een ongeval op het Tiendenplein, de grote rotonde bij de entree van Goes, leidde in de nacht van vrijdag op zater dag tot vier gewonden. De 18-jarige bestuurder was daar de macht over het stuur verloren en tegen de vangrail gebotst. Zowel de chauffeur als drie inzittenden, allemaal zeventien en achttien jaar oud, werden voor onderzoek naar het ziekenhuis in Goes ver voerd. BIGGEKERKE - De politie heeft zaterdagochtend rond twee uur twee mannen van 18 en 27 uit de gemeente Veere aange houden wegens rijden onder in vloed. De Wasschappelse Heiploeg geeft een korte demonstratie tijdens d,e vrijwilligersdag in Middelburg. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stichting Polder huis uit Westkapelle heeft zaterdag het 'lokaal compliment' gewonnen. Het compliment is een prijs voor een opval lende vrijwilligersorganisatie. De prijs, een bedrag van 2500 gulden, werd uitge reikt tijdens de vrijwilligersdag op de Markt in Middelburg. Daar presenteer den meer dan veertig organisaties zich aan het publiek. De Stichting Polderhuis is opgericht om Westkapelle toeristisch aantrekkelijker te maken. Het doel is om de Zeeuwse en Westkappelse cultuur te behouden en te presenteren aan het publiek. In het pol derhuis komt bovendien een museum over de Atlantikwal. De stichting houdt jaarlijks de Wasschappelse dag en geeft zeven keer per jaar een blad uit. De Was schappelse Heiploeg is een onderdeel van de stichting. De heiers zitten zaterdag wat in de zon en drinken een biertje. „Het is jammer dat we het niet kunnen laten zien", zegt J. van Beekhuizen, voorzitter van de stich ting. ,We slaan zo een paal van anderhal ve meter de grond in." De gemeente Mid delburg heeft geen toestemming gegeven voor het slaan van een paal in de bodem van de Markt. Om te laten zien hoe zwaar het heiblok is, besluit de ploeg één klap te geven. Het publiek, dat de grond voelt trillen, komt dichterbijmaar de demon stratie is al weer voorbij. Cultuur De stichting heeft 120 vrijwilligers. Het kost totaal geen moeite om mensen te vinden, vertelt Van Beekhuizen. „Men sen melden zich zelf aan. Wij vragen nooit iemand. Onze kracht is dat we vrij willigers laten doen wat ze leuk vinden. En we hebben het voordeel dat het bij ons leeft. Westkapelle is altijd een gesloten dorp geweest, maar we hebben wel veël cultuur. Het wordt tijd om die cultuur aan anderen te laten zien." De heiploeg is opgericht om het oude handheiwerk in stand te houden en te de monstreren. Vroeger werden alle palen langs het strand met een handheistelling aangebracht. „Langs de Walcherse kust zijn 150.000 palen op deze manier gesla gen", weet Van Beekhuizen. Met een planken constructie stond de stellage bo venop het paalhoofd. „We willen straks bij het polderhuis ook een paalhoofd ma ken, zodat we in de oorspronkelijke op stelling kunnen heien." De heiploeg heeft voor de bouw van de stelling advies gekregen van mannen die nog met de ori ginele werktuigen gewerkt hebben. Oproep De andere organistaties op de markt heb ben het niet zo makkelijk met het vinden van vrijwilligers. Aan bijna elk kraam pje hangt een oproep. De Stichting Vluchtelingenwerk Walcheren is vooral op zoek naar bestuursleden. De dieren ambulance zoekt chauffeurs en centra listen en Het Gilde Walcheren is op zoek naar adviseurs. „Mensen kunnen bij ons gratis advies vragen over van alles en nog wat", zegt J. Kools. „Wij hebben een boekje met deskundigen op allerlei ge bied. Zo kan iemand je uitleggen hoe je rozen moet snoeien of hoe je moet behan gen." Het gilde kan altijd nog wat extra deskundigen gebruiken. Stichting De Griffioen heeft andere problemen. Zij zoeken een winterstalling voor de woon wagen die ze gebruiken bij activiteiten in de wijk. De Rabobank, die de lokale complimen ten uitdeelde, stelde voor vier organisa ties een aanmoedigingsprijs van duizend gulden ter beschikking. De computer club Nieuw-Middelburg, het Alstom Runningteain stichting Roparun, Paar- does en sportclub de Brug uit Colijns- plaat waren de gelukkigen. De Stichting Polderhuis is de enige Zeeuwse organisa tie die genomineerd is voor het 'Natio naal Compliment'. Die prijs wordt op 15 december uitgereikt in het Gelredome in Arnhem. Ze zaten samen met een vrouw in een auto en reden over de Schuitvlotstraat in Biggekerke. Op het moment dat de politie hen vroeg te stoppen, wisselde de bestuurder met de vrouw van plaats. De mannen hadden te veel gedronken en weigerden in eerste instantie te vertellen wie van cle twee had gereden. Later bekende de achttienjarige dat hij achter het stuur had gezeten. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. VLISSINGEN - Een 19-jarige Vlissinger is zaterdagochtend mishandeld toen hij een ruzie wilde sussen. De man was getui ge van een vechtpartij op het Bellamypark in Vlissingen. Toen hij hulp ging halen, werd hij zelf geschopt. De politie heeft de clader, een 23-jarige Oost-Souburger, aangehouden. (Advertentie) door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Als een zwerm vogels worden ze in zuidwestelijke richting zicht baar. Leden van de Internatio nale Auster-club hebben de lan ding naar vliegveld Midden- Zeeland ingezet. Ze zijn een weekeinde in Zeeland voor een fly-in. „Daar komt het hele spul"wijst de man in de verkeerstoren. De groep van elf bromt over en maakt een ruime draai. Dan zakken de vliegtuigen één voor één naar beneden. Ze komen te rug uit het Franse Saint Omer. De leden van de club komen uit Duitsland, Engeland, Frankrijk en Nederland. De Auster, een klein propellervliegtuig, is van oorsprong een militair toestel. In de Tweede Wereldoorlog voerden de kistjes, verkennings vluchten uit voor het Britse le ger. Dick de Ruijter heeft sinds 1984 een Auster. „In '87 ben ik begon nen met restaureren en in '91 was hij klaar." Plij schat dat er wereldwijd nog tachtig vlieg- waardige Austers zijn. In Ne derland zijn er nog twee vlie gende toestellen. De productie van cle vliegtuigen is in de zestiger jaren gestopt. Zestien van de tachtig resteren de Austers waren dit weekeinde op Midden-Zeeland. De leden waren te gast bij De Ruijter die Vliegtuigen van de Internationale Auster-club op Midden-Zeeland. eigenaar is van een bedrijf op het vliegveld. De Ruijter vliegt regelmatig in zijn oldtimer. „Meestal vlieg ik naar Engeland, voor een fly-in. Maar ik ga er ook mee op vakan tie. De kinderen achterin en dan van veldje naar veldje. Dan ben je wel afhankelijk van het weer. Soms zit j e een week ergens vast, maar dat hoort bij de sport." Het vliegtuig heeft een skelet van staal en hout. De huid is van linnen. Er zitten zelfs ritsslui tingen in de vleugels. „Dat is om de boel te inspecteren.De Ruij ter vergelijkt het vliegen in een oud vliegtuig met het rijden in een klassieke auto. „Het ram melt wat meer en het maakt wat meer lawaai." Maar zelf sleute len is er niet bij. „Ik ben vlieg tuigmonteur, dus ik mag het. Maar niet iedereen kan zomaar foto Dirk-Jan Gjeltema aan een vliegtuig sleutelen. Dan mag je geen passagiers meer meenemen en niet meer naar het buitenland vliegen Een Auster is geen vliegtuig om mee te jakkeren. Met ongeveer 135 pk ligt de topsnelheid rond de 135 kilometer per uur. „Lek ker rustig", vindt De Ruijter. „En toch ben je in een uurtje in Frankrijk." heaItln, het grootste gezondheidsblad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7