PZC China mag plan VS inzien VLD noemt politiek Vlaams Blok facade Kus van de commandant tempo-team Politie Dover pakt tientallen illegalen Lijdensweg Tampa nog niet ten einde OPROEP Rellen na dood Koerdische demonstrant in Istanboel Namibië weg uit Congo Treinbotsing Indonesië Washington probeert verzet tegen ruimteschild te breken Fijne vakantie gehad? Nu weer aan de slag met een nieuwe baan! werk zoals jij dat wilt VN eens met verplaatsing FAO-top Onderzoek naar explosie Tokio Troepen Irak gedood door gifgas Rebellen Colombia gijzelen Zweed Menselijke resten Honduras maandag 3 september 2001 ISTANBOEL - Bij rellen tussen Koerdische demonstranten en de Turkse politie in Istanboel zijn gisteren tientallen gewon den gevallen. De politie zei veertig stenengooiers te hebben opgepakt. Aanleiding tot de demonstratie vormde de dood van de zestien jarige Zeynel Durmus, die vrij dag overleed, terwijl hij op de vlucht voor de politie viel van een veranda op de vierde verdie ping van het kantoor van de pro-Koerdische partij Hadep. Dat gebeurde tijdens een de monstratie tegen een verbod op een partijbijeenkomst. Een an dere demonstrant, die eveneens van de veranda viel, raakte ern stig gewond. De rellen braken uit nadat de politie van Istanboel had gewei gerd toestemming te geven voor de begrafenis van Durmus. De politie heeft het lichaam van het slachtoffer laten overbrengen naar diens geboorteplaats in het zuidoosten van Turkije. Hadep hangt een verbod boven het hoofd, omdat ze een mantel organisatie van de Koerdische beweging PKK zou zijn. De Turkse politie had zaterdag al duizenden Koerden aange houden om betogingen te voor komen. Vooral in Ankara en Is tanboel trad zij hard op. De 1ste september, wereldvredesdag, is traditioneel een dag van protest van de Koerden die streven naar autonomie of in elk geval erken ning van hun rechten als min derheid. AP/RTR KINSHASA - Alle Namibische troepen in de Democratische Republiek Congo hebben zich teruggetrokken. Dat maakte VN-secretaris-generaal Annan gisteren bekend in Kinshasa. Namibië is daarmee de eerste bondgenoot van het regime in Congo dat al zijn militairen te rug naar huis heeft gehaald. De terugtrekking maakt deel uit van het vredesakkoord van Lus aka van medio 1999. Toen kwa men de partijen overeen dat alle buurlanden van het voormalige Zaire hun troepen zouden te rugtrekken. AFP JAKARTA - Door een treinbot sing zijn gisteren in het westen van het Indonesische eiland Ja va zeker 35 mensen omgeko men. Ten minste 64 mensen raakten gewond. Twee sneltreinen botsten op el kaar in het centraal station van de havenstad Cirebon. Mogelijk is één van de machinist in slaap gevallen en reed de trein daarna door een rood sein. AFP/RTR/DPA door Jaap van Wesel WASHINGTON - Amerika pro beert het Chinese verzet tegen het raketschild te verzachten. Washington is van plan China inzage te geven in de technolo gie van het raketschild. De VS hebben verder niet langer bezwaar tegen Chinese plannen om zijn nucleaire wapenarse naal uit te breiden. Amerika en China zullen in het kader van nieuwe afspraken beide in de toekomst proeven met kernwa pens mogen nemen om te verze keren dat deze wapens veilig zijn. Doel van deze belangrijke con cessies die de New York Times en de Washington Post gistei'en meldden, is de hoop dat China zijn verzet tegen het Ameri kaanse raketschild zal opgeven. Amerika streeft echter niet naar een formeel akkoord met China. China dreigt ongewild het slachtoffer te worden van de Amerikaanse plannen om een raketschild te bouwen tegen in tercontinentale raketten, af komstig uit onder meer Noord- Korea. Een schild tegen dat land zou immers onvermijdelijk ook China dekken. Het gevolg is dat China zich gedwongen zou voe len het aantal nucleaire wapens aanzienlijk op te voeren om de obstakels van een dergelijk schild te neutraliseren. De VS willen dit nu niet langer tegen houden, mede omdat het nu een maal onvermijdelijk is dat Chi na in de nabije toekomst zijn zeer verouderde nucleaire arse naal moderniseert. Waarom dan niet van de nood een deugd ma ken, lijkt de Amerikaanse rede nering. Onthutst Tegenstanders van het raket schild, onder wie leidende De mocraten, zijn echter onthutst over de Amerikaanse voorstel len. Zij achten het hoogst onver antwoordelijk om China carte blanche te geven een tegen Amerika gerichte moderne kernmacht te bouwen, alleen maar om het omstreden raket schild aanvaardbaar te maken. De voorstellen hebben nog een aantal andere ongewenste ne veneffecten. Het verdrag op het verbod van het testen van kern wapens dat Amerika weigert te ratificeren zou definitief naar de prullenmand verwezen wor den. Een kernwapenwedloop zou verder onvermijdelijk zijn in andere delen van de wereld. In dia zal zich bedreigd voelen door een groter aantal kernwa pens van het buurland China en op zijn beurt zijn nucleaire arse naal gaan uitbreiden. Pakistan zou zich vervolgens bedreigd voelen door India en het voor beeld volgen. Snoepgoed Een laatste reden voor de Ame rikaanse gebaren in de richting van China is dat president Bush de volgende maand naar China gaat. Hij wil, volgens kenners, met dit 'snoepgoed' aan de voor avond van zijn bezoek een gun stiger klimaat creëren temeer, omdat hij eerder dit jaar een aantal dingen heeft gedaan waarmee hij de Chinezen tegen zich in het harnas heeft gejaagd, zoals wapenleveranties aan Taiwan en het spionagevlieg- tuig-incident. GPD SELCE - Een commandant van Albanese rebellen kust een meisje in het bergdorp Selce, vlakbij Tetovo. Selce is in handen van de Albanese strijders en omringd door Macedonische troepen sinds maart van dit jaar. De etni sche Albanezen zijn vorige week begonnen hun wapens in te leveren aan Navo-troepen in Macedonië. In de eer ste drie dagen van de operatie 'Noodzakelijke Oogst' zijn 1200 wapens van Albanese rebellen ingezameld. Dat heeft een woordvoerder van de alliantie zaterdag bekendgemaakt. Donderdag liet de Navo nog weten dat er al 1400 wapens waren opgehaald. „De schattingen waren donderdag wellicht aan de hoge kant, maar de voorwaarden zijn toch vervuld", aldus de woordvoer der op zaterdag. Hij doelde op de eis van de Macedoni sche regering, dat er al voor 31 augustus eenderde van het totale aantal wapens van de rebellen moest zijn op gehaald. In totaal wil de Navo 3300 wapens inzamelen. foto Anja Niedringhaus/EPA (Advertentie) Na de vakantie heb je weer zin om een nieuwe start te maken. Dus zoek je een baan die past bij jouw manier van leven. En die vind je bij Tempo-Team. Ons motto: we hebben jouw baan of gaan op zoek naar jouw baan! Er is volop leuk werk in de horeca, de gezondheidszorg, de logistiek, de administratie, productie en meer. Kortom: werk zoals jij dat wilt. Als je je vóór 15 september inschrijft, maak je ook nog kans om je volgende vakantie te winnen t.w.v. 2.000,-. Reden genoeg om snel bij Tempo-Team langs te gaan. De vestiging bij jou in de buurt vind je op www.tempo-team.nl, in de Gouden Gids of telefoongids en via de Scoot vindservice, telefoon: 0900-0700 (50c/pm). van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het verwerpen van het zeventig-puntenplan voor migranten door het extreem rechtse Vlaams Blok is slechts een 'facade'. Dat stelt voorzitter De Gucht van de Vlaamse libe ralen (VLD), de grootste Belgi sche regeringspartij. De Gucht ziet in een nog te presenteren nieuwe Blok-poliliek ten aan zien van migranten geen enkele reden ooit met extreem-rechts te praten over regeringsdeelna me. Het Vlaams Blok kondigde vori ge week aan het zeventig-pun tenplan uit 1992, dat onder meer uitgaat van gedwongen te rugkeer van migranten, te zul len afzweren. Later deze maand volgt een nieuw plan dat het Vlaams Blok acceptabel moet maken voor aarzelende rechtse kiezers. Vorig jaar paste de par tij het zeventig-puntenplan al lichtjes aan. Volgens Blok-voorman Dewin- ter gaat het plan wel uit van een immigratiestop en gedwongen aanpassing aan de Belgische of Vlaamse cultuur voor leden van de derde of vierde generatie mi granten uit Noord-Afrika. Uit oefening van godsdiensten als de islam zou in België niet mo gelijk moeten zijn. Verder zal het Blok een specifieke politiek voorstellen voor migranten uit Oost-Europa. De Gucht spreekt van een 'nieu we Hollywood-film' die het Blok aan het monteren is. „In houdelijk zal er niets verande ren", aldus de liberale leider- gisteren m een uur durend tele visiedebat met Dewinter. Het was overigens voor het eerst dat Dewinter op een Vlaamse tele visiezender zoveel tijd kreeg om zijn standpunten uiteen te zet ten. De liberale partijvoorzitter was als enige politicus bereid het debat met Dewinter aan te gaan 'om het Blok te ontmaske ren'. Volgens De Gucht houdt de Blok-leiding er op de achter grond veel scherpere en racisti- scher standpunten op na. „Daarmee bedriegt u feitelijk de zeshonderdduizend kiezers of ruim 15 procent van de Vla mingen die op u hebben gestemd. Ik ontken niet dat er problemen zijn ten aanzien van migranten, maar uw visie ten aanzien daarvan blijft verwer pelijk." Hij noemde de Blok-po- litici 'mestkevers' en Dewinter is volgens hem de 'oppermest- kever'. Holocaust De Gucht wees er gisteren op dat de partijleiding voor een groot deel bestaat uit neg'atio- nisten, die de joodse holocaust van onze redactie buitenland DOVER - De politie heeft in Do ver 39 Srilankanen en een Indiër aangehouden die illegaal in een vrachtwagen Groot-Brittannië probeerden binnen te komen. Zij heeft ook de 29-jarigeDuitse chauffeur van de wagen gear resteerd. De wagen was met een veerboot uit Calais naar Groot- Brittannië gekomen. „Toen de achterdeuren van de ROME - Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties heeft ingestemd met verplaatsing van de top van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de volkerenor ganisatie. Dat hebben diverse Italiaanse kranten gisteren ge meld. Annan heeft in Durban, waar de conferentie over racisme werd gehouden, met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Renato Ruggiero, over de zaak gesproken. Oorspron kelijk zou de conferentie in het hoofdkantoor van de FAO in Rome worden gehouden, maar na de ongeregeldheden in juli bij de top van de G8 in Genua sloot de regering-Berlusconi dat uit. DPA TOKIO - De Tokiose politie en brandweer stellen een uitge- bz-eid onderzoek in naar de ooi-zaken van de explosie en de brand zaterdagochtend in een speelhal, waarbij 44 mensen om het leven kwamen en drie gewonden vielen. Inspecteurs concentreerden zich bij het ondei-zoek op een ge broken gasleiding en op blootliggende draden, aldus woord- voerders. Alhoewel nog geen officiële oorzaken zijn vastge steld, was zatei-dag meteen duidelijk dat het negei-en van de veiligheidsregels heeft bijgedragen aan het grote aantal do den in het gebouw in de drukke Tokiose uitgaanswijk Ka- bukicho. Door het ontbi'eken van veiligheidsvoorzieningen en het niet goed sluiten van een brandwez-ende deur kon het vuur zich verspi-eiden naar een bar een verdieping hoger. AP BAGDAD - Ten minste twintig Iraakse militairen zijn omge komen door een ongeluk tijdens een oefening met gifgassen. Zeker tweehonderd andere militairen moesten in het zieken huis woi-den opgenomen. Dat heeft de Britse krant The Tele graph gistez-en gemeld, op basis van informatie van westerse inlichtingendiensten. De oefening in kampen ten zuiden van de Iraakse hoofdstad Bagdad zou drie maanden geleden plaats hebben gevonden. Het is onduidelijk wat er pi-ecies is misgegaan. ANP BOGOTA - Colombiaanse rebellen hebben een Zweedse inge nieur ontvoerd. Dat heeft het Colombiaanse regeringsleger zaterdag bekendgemaakt. De man werd tien dagen geleden ontvoerd door het relatief kleine Revolutionaire Guevaristi- sche Leger (ERG). Joseph Stocker was op vakantie in het departement Choco, in het nooi-dwesten van het land. De linkse rebellen zouden twee miljoen dollar (ruim 4,7 miljoen gulden) losgeld hebben ge- eist. Het ERG is vooi'al in het oerwoud in het zuiden van het depar- tement Choco actief. AFP TEGUCIGALPA - Politieax-tsen hebben op een legerbasis in het oosten van Honduras 21 stoffelijke overschotten aange troffen. Het gaat waarschijnlijk om de lichamen van ver- mooi*de Nicaraguaanse sandinisten, aanhangers van de ex treem-linksepartij die van 1979 tot 1990 aan de macht was in Nicaragua. De door Amerikanen gebouwde El Aguacate-basis speelde een grote rol bij geheime operaties vanuit Honduras in het buurland Nicaragua in de jai-en tachtig. Het was een uitvals basis voor 16.000 Nicaraguaanse anti-sandinistische rebel len, de zogenoemde contras. AFP ontkennen. Voormalig onder voorzitter van het Vlaams Blok Raes moest aftreden nadat hij in het televisieprogramma Net- wei-k de holocaust had gemini maliseerd. Raes is echter nog steeds lid van de partijraad van het Vlaams Blok, die over het nieuwe vreemdelingenpro gramma moet oordelen. Dewinter is volgens De Gucht een 'goed acteur' die de fellere standpunten van het Vlaams Blok ten aanzien van migranten goed kan verhullen. Dewinter repliceerde: „Ronald Reagan was ook een goed acteur, die president van de Verenigde Sta ten werd." Dewinter betuigde verder dat de volgens hem overwegend rechtse liberale kiezers de paars-groene regering-Verhof- staclt eigenlijk niet zien zitten. ,U bent de gevangene van groen en links, terwijl de meeste kie zers een rechts beleid willen. Dat gaat u nog opbreken." ANP van onze redactie buitenland OSLO - De lijdensweg van de honderden bootvluchtelingen op het Noorse vrachtschip Tam pa in de Stille Oceaan is nog al tijd niet ten einde. Eerder leek een oplossing in zicht, toen hét kleine eilands taatje Nauru aanbood 283 van de ruim 430 opvarenden tijde lijk ondei'dak te bieden en Nieuw-Zeeland 150, in afwach ting van een besluit of zij asiel kunnen krijgen in Australië. Bijna een week geleden namen Australische troepen de contro le over de vrachtvaarder over, die zich in Australische territo riale wateren bevindt. Canberra heeft het troepen transportschip Manoora naar het gebied gestuurd om de voor namelijk Afghaanse vluchtelin gen van de Tampa af te halen en over te brengen naar Papoea- Nieuw-Guinea. Vandaar zullen zij per vliegtuig worden overge bracht naar Nauru en Nieuw- Zeeland. De vluchtelingen heb ben daarmee ingestemd, zei een woordvoerder van de rederij. Een proces, aangespannen door een mensenrechtenorganisatie tegen de Australische regering vanwege haar besluit de vluch telingen niet toe te laten, heeft een snelle oplossing echter ver traagd. Het proces is verdaagd tot vandaag. Een uitspraak wordt pas woensdag of donder dag verwacht, zo berichtte de zender ABC News, Tot dan blij ven de vluchtelingen op de Tam pa. Premier Howard heeft al ge zegd zich te zullen neerleggen bij een uitspraak van het fede rale hof. Australië weigert de opvaren den van de Tampa toe te laten op Christmas Island, waar de vrachtvaarder voor de kust ligt. De regering zegt niet te zullen zwichten voor buitenlandse druk om de vluchtelingen daar om humanitaire redenen van boord te laten gaan. Dit jaar zijn er verkiezingen en immigratie is in Australië een zeer heikel the ma. Volgens opiniepeilingen staat een grote meerderheid van de Australiërs achter het besluit van Howard. Ploward wees erop dat er ieder jaar ruim vijfduizend illegalen Australië binnenkomen en dat zijn land niet langer slachtoffer van mensensmokkelaars wil zijn. Als nu wordt toegegeven, dan zal dat slechts een aanmoe diging zijn voor anderen om het ook te proberen, zo zei hij Door de huidige crisis besloot- Canberra zijn militaire aanwe zigheid in de wateren tussen Indonesië en Australië op te voeren. RTR/DPA/ANP (Advertentie) vrachtwagen werden geopend, leek het erop dat het voertuig al leen meubels vervoerde, maar een grondiger inspectie leerde dat het immigranten verborg", aldus de politie. De illegalen zijn nu in het detentiecentrum van de haven van Dover Alle illegalen zijn volwassenen op een achtjarig kind en twee tieners na. De chauffeur wordt op het politiebiueau van Dover ondervraagd. AFP/DPA/GPD aan consumenten die in het bezit zijn van BLAUWE KARTONNEN PAKJES RIOX MELK CHOCOLADE HAGEL 400 GRAM MET DATUM "TENMINSTE HOUDBAAR TOT 11/06/2002". Indien u in het bezit bent van deze pakjes, roepen wij u op deze niet te ge bruiken, en ze direct terug te brengen naar de winkel waar u deze heeft ge kocht. Onderzoek heeft uitgewezen dat er een door foutief uitgevoerde on derhoudsbeurt in deze pakjes zilverkleurige metaaldraadjes van ongeveer anderhalve centimeter lang kunnen zitten. Deze draadjes zijn afkomstig uit staalborstels. Uit voorzorg roept producent Delicia daarom de gehele pro ductiegang terug. Bij inlevering van een pakje chocoladehagel krijgt u uiteraard het aankoop bedrag terug. Het gaai uitsluitend om blauwe kartonnen pakjes Riox Melk Chocolade Hagel 400 gram met datum "tenminste houdbaar tot 11/06/2002". Alle an dere Riox-producten zijn niet verdacht en kunnen gewoon worden verkocht en geconsumeerd. Bij vragen of twijfel kunt u gratis bellen naar nummer 0800-0233567. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor deze situatie. Delicia B.V Tilburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5