Oevers Boschkreek aangepakt margriet PZC Oude bevolkingslijsten op cd-rom Zeeuwse pop luistert Clingse Sterrefeest op Slachtoffer aanrijding vlucht Automobilist breekt arm Zeeuwse ligfietsers het snelst Boetes voor drankrijders Agrarisch Ondernemer 2001 Drie gebieden rond Axel geselecteerd voor uitbreiding kreekgraslanden Stoet Lotussen toert door Z-vlaanderen Balletjes rollen overvloedig op Zeeuws-Vlaamse feesten Gelijke kansen kopers op rommelmarkt La Salette St. Jozefkerk heeft weer wijzers Heille in ban van kermis alleen deze week maandag 3 september 2001 TERNEUZEN - Aan de Buitenhaven in Terneuzen vond za terdagochtend rond zeven uur een kop-staartbotsing plaats tussen twee auto's. Niet de schuldige automobilist reed door na het ongeval, maar de bestuurder van de aangereden auto maakte zich uit de voeten nadat hij eerst zijn drie passagiers uit de auto zette. Het ongeval kon gebeuren doordat een 44- jarige automobilist uit Terneuzen niet tijdig had gezien dat de auto voor hem remde om af te slaan richting Hoek. De passa giers van de doorgereden bestuurder klaagden over pijn in de nek en de schouder. De auto van de Terneuzenaar raakte be schadigd aan de voorzijde. OSSENISSE - Een 32-jarige bestuurder van een bedrijfsauto uit de gemeente Hontenisse liep vrijdagavond een gebroken arm op nadat hij met zijn wagen in een droge sloot was te rechtgekomen aan de Grindweg in Ossemsse. De bestuurder reed over de Langeweg in de richting van het centrum van Ossenisse en had op een bepaald moment, zijn voertuig niet meer onder controle. In een flauwe bocht kwam hij met zijn wielen in de berm terecht, waardoor het voertuig kantelde en in de sloot terecht kwam. De brandweer en de ambulance haalden de man met een red dingplank uit de sloot. De bestuurder werd met een armbreuk en schaaf- en snijwonden aan zijn heup overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. MIDDELBURG Tij dens het Nederlands kampioenschap tij d- rijden voor vrije renners op Texel hebben twee Zeeuwse lig fietsers zaterdag het snelst gereden. Leo de Nooyer uit Mid delburg werd eerste met een gemiddelde van 48,73 kilometer per uur. Bram Moens uit Meliskerke was iets langzamer met 47,41 kilometer per uur. Ymte Sijbrandy uit Lelystad werd derde. Aan het kampioen schap deden zowel ligfietsers als traditionele wielrenners mee. De eerste zes plaatsen werden bezet door ligfietsers. Er waren 122 deelnemers. HULST- Een 41-jarige Belgische automobilist is zaterdag avond in Hulst aangehouden wegens rij den onder invloedHij trok de aandacht omdat hij door rood reed en alle bochten aan de binnenzijde nam. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een boete. Daar bovenop kwam een boete wegens het rijden door rood. Op Rijksweg N60 in Terhole werd diezelfde avond een 42-ja- rige automobiliste uit Hulst aangehouden omdat zij dronken was. Zij kreeg een rijverbod van vijf uur en een boete. Gisteren werd op de Absdaalseweg een 34-jarige bestuurster uit de gemeente Sas van Gent tot stoppen gemaand. Omdat de blaastest mislukte, is bij haar bloed afgenomen voor een bloedproef. Zij kreeg een rijverbod van twaalf uur en ook een boete. MIDDELBURG - Op 24 oktober wordt bekend wie de titel Agrarisch Ondernemer 2001 heeft gewonnen. De verkiezing, waarvoor de Middelburgse kaasboerderij Schellach van de familie Kwekkeboom is genomineerd, was in het voorjaar twee keer uitgesteld vanwege de mkz-crisis. Landbouwminister Brinkhorst reikt de hoofdprijs, een be drag van 25.000 gulden, uit. Behalve de kaasboerderij zijn nog vier andere agrarische bedrijven genomineerd. De ver kiezing is een initiatief van het Agrarisch Dagblad. door Barend Pelgrim AXEL - Langs de Oude Zeedijk in de polder tussen de gehuch ten Zaamslagveer en Kijkuit worden ettelijke tonnen grond afgevoerd om de natuur terwille te zijn. Het is de bedoeling dat de directe omgeving van de Boschkreek bij het buurtschap De Sluis zich ontwikkelt tot een nat grasland met bijzondere oe vermilieus. Aanpak van het gebied rond de Boschkreek gebeurt in het ka der van de uitwerking van het Zeeuwse natuurbeleidsplan binnen het ruilverkavelingsge- bied Axel, waarin een aantal ge bieden is aangemerkt als na tuurontwikkelingsgebied. Bij de landinrichting' Axel zijn in totaal drie gebieden geselec- HULST - Op de Grote Markt in Hulst waren gistermiddag 38 auto's van het merk Lotus te aanschouwen. Initiatiefnemers van het evenement waren Eric d'Hooghe van Brasserie Hoger op, waar de deelnemers een lunch genoten, en oud-Hulste- naar Coen Verhagen. „Het was de bedoeling om met een auto of vijf door Zeeuws- Vlaanderen te toeren, maar het zijn er uiteindelijk 38 gewor den, wat uniek genoemd mag worden voor Nederlandse be grippen", zegt Verhagen. Onder de deelnemers waren Lo- tusrijdêrs uit Nederland, Bel gië, Duitsland, Luxemburg en Engeland. De meeste tweezit- ters waren van het type Elise. De Grote Markt in Hulst werd tussen twaalf en twee uur ge bruikt als 'show- en parkeer plaats'. Na de lunch vertrokken de auto's vanaf de markt in een lange stoet uit Hulst om hun toer te vervolgen richting West- Zeeuws-Vlaand eren. In Cadzand werd het evenement afgesloten met een pitstop bij Restaurant De Wielingen. teerd voor uitbreiding en herstel van kreekgraslanden. Behalve de Boschkreek zijn dat de westelijke oeverlanden Groot Eiland en de kreek langs de Liniedijk bij de Dries Arendskreek. Deze drie water partijen staan onderling met el kaar in verbinding via de water lopen 't Val en de Oude Linie. De Oude Linie is inmiddels voor zien van natuurvriendelijke oe vers. Ook 't Val zal op termijn van dergelijke oevers worden voorzien. Drinkpoel Van de Boschkreek, aan de rand van de Beoosten-Blij Benoor denpolder (ten noordoosten van Axel), is 25 hectare begrensd als reservaat en ongeveer tien hec tare als natuurontwikkelings gebied. Het gebied was tot voor kort akker, maar is de afgelopen weken zo'n dertig centimeter afgegraven. Deze ingreep moet leiden tot een schralere en nat tere bodem. De verlaging van het maaiveld resulteert boven dien in een grotere structuur variatie rond de Boschkreek. Verder is op drie plekken een drinkpoel. gegraven. Binnen kort wordt, als aanzet voor de groei van laag struikgewas, met de hand struweel aangeplant. Er is gekozen voor streekeigen soorten. Riet Op termijn moeten de oeverlan den van de Boschkreek zich ont wikkelen tot een reliëf rijk gras land inet op bepaalde plekken riet, en op de hoger gelegen de len bosschages. Langs de kreek komt vochtig grasland met ken merkende soorten als geknikte vossestaart en fioringras. Ver der wordt gehoopt op de ont wikkeling van het zeldzamere, kruipende moerasscherm en platte bies. Hogerop komt dro ger grasland met typische kam- grasweiden als kamgras, reuk gras en witte klaver. Via gerichte begrazing moet nog meer variatie ontstaan. De Boschkreek en omgeving, die door Staatsbosbeheer wordt be heerd, moet huisvesting bieden aan onder meer de kamsala- mander, vogels als-de rietzanger en de blauwborst, maar ook de beschermde veldspitsmuis. De kinderzweef molen werd gebruikt voor de opening van de Zandbergse kermis. foto Peter N icolai doorEdy de Witte GRAAUW - Met de Walsoor- dense feesten, het Akkerfestijn in het Koewachtse verzorgings huis De Lange Akkers en de Zandbergse kermis was er in het eerste weekeinde van septem ber volop vertier. In de feesttent bij de Zeedijk ging vrijdagavond de negen tiende editie van het dorpsfeest in Walsoorden van start. Carna valsvereniging De Bouwers ver- zorde de organisatie. Vrijdag lieten de kinderen eerst ballon nen op. Hierna was er een play- backshow met 15 optredens. Tussendoor rolden de balletjes voor de bingo. Zaterdagmorgen kwamen veel inwoners van Walsoorden naar de tent voor het traditionele gratis kopje koffie met cake. 's Middag zorgde het glijfestijn vanaf de tegen de zij dijk gecre- eerde zeephelling voor veel spectakel. De overwinning ging naar de Feestbeesten. Het avondprogramma van de Walsoordense feesten bestond uit een kinderbingo, een circuit van oud Hollandse spelen en dansen op muziek van orkest Tune. Vrijwilligers en personeel van de Lange Akkers in Koewacht hielden zaterdag voor de zesde keer het Akkerfestijn. In het verzorgingshuis konden de be zoekers terecht voor onder meer een rommelmarkt, het rad van avontuur enkele optredens van de plaatselijke muziekvereni ging Eendracht Maakt Macht en grabbelbingo. Daarnaast presenteerden zich verschillende organisaties met een stand. „Gezellig, constant mensen over de vloer en vooral ook heel goed voor de sociale contacten," vond vrijwilliger W. Audenaert. Met de opbrengst worden bij De Lange Akkers zithoekjes gecreëerd. De Hulster wethouders W. Kay- ser en B. Picavet openden zaterdagmiddag de kermis in Zandberg met een ritje in de kinderzweefmolen. Het zweef toestel was door G.Weemaes, een van de organisatoren, ge bouwd. Zaterdagavond genoot het pu bliek in de feesttent van een op treden van Anita, de Belgische Corrie konings." Gisteren begon het programma met een rommelmarkt en een motor- en fietspuzzelrit. De dag werd afgesloten met een barbe cue en een superbingo. Vandaag wordt de kermis in Zandberg afgesloten met een kaarting, een schieting op de liggende wip en een mossel maaltijd. door Gino van den Broecke CLINGE - De 27e editie van het Sterrefeest is het afgelopen weekeinde een groot succes ge bleken. Over de drie feestdagen passeerden ongeveer zesdui zend bezoekers de poorten van het terrein van Instituut De Sterre in Clinge. Op vrijdag gaf Jan(tje) Smit de aftrap met een optreden. Zater dag en gisteren vond er een Vlaamse Kermis plaats waar de bezoekers konden deelnemen aan diverse attracties zoals po nyrijden, ringwerpen, blikgooi- en en men kon een rondrit ma ken in heuse legerjeeps. Ook waren er verschillende foto- en schilderexposities in de gangen van het hoofdgebouw. Het weer speelde in de drukte ook een voorname rol. Doordat het overwegend droog bleef waren er vele bezoekers buiten te vin den. In de grote feesttent op het ter rein werden zaterdag en giste- rendiverse optredens gegeven. Zo was er zaterdagmiddag de REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114)373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hutseklutsshow met clown Klutske voor de kinderen en traden er verschillende (dweil) bandjes op waaronder De No tenkrakers. 's Avonds was er een echte Zeeuwse popavond met medewerking van de bands Till Dawn, Under Construction en Real Heroes. De gelegenheidsband Real Heroes speelde bekende covers met het accent op muziek uit de jaren zeventig en tachtig. Deze nummers werden door de aan wezigen bijzonder gewaardeerd en zorgden voor een lekker sfeertje in de zaal. Daarna was het de beurt aan de groep Till Dawn, die met hun optreden veel waardering en applaus oogstten. Deze winnaar van de Zeeuwse Belofte 2000 speelde uitsluitend eigen nummers, die door zanger Danny zijn ge schreven. De bandleden om schrijven hun muziekstijl als Rockin Americana; een mix van pop, surf, country en rock. De avond werd afgesloten met een optreden van de Hulsterse band Under Construction die een mix speelden van eigen nummers zoals Escapism, Differentiated, Something inside alsook covers van onder andere Anouk en Alannis Morissette. Deze jonge muzikanten brachten de sfeer er aardig in en kregen de handen op elkaar in de feesttent. De twee laatste bands zullen ook op het Nazomerfestival in Middelburg spelen waar ze alle bei de première zullen gaan be leven van hun videoclip. Gistermorgen was er een oeco- menische kerkdienst en en kof fieconcert met medewerking van Fanfare Weldoen Door Ver maak uit Clinge. Ook was er een optreden van het huisorkest van De Sterre. De 27e editie van het Sterrefeest werd vanaf twee uur afgesloten met een muzikale taptoe waar aan vele bands meewerkten zo als E.M.M. uit Koewacht, Sjores Ambras Band uit Hulst en Dansorkest de Laatbloeiers. door Rolf Bosboom KAPELLE - Speurders in de familiege schiedenis hebben er weer een welkome bron bij. De bevolkingslijsten die aan het eind van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw in Zeeland werden op gesteld, zijn nu verzameld op een cd-rom. Die maakt het mogelijk om snel en een voudig te zoeken in de lijsten. De cd-rom, Geteld voor Napoleon gehe- ten, is samengesteld door de Werkgroep Computergenealogie van de Zeeuwse af delingvan de Nederlandse Genealogische Vereniging. Dat gebeurde naar aanleiding van het feit dat zaterdag in Kapelle voor de 25e keer de Genealogische Contactdag werd gehouden. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder kwam naar De Vroone om het eerste exemplaar in ont vangst te nemen De inwonerslij sten zijn een souvenir van de Franse tijd. De kantons in Zeeuws- Vlaanderen kregen in 1795 de opdracht een volkstelling te houden, waarbij van alle inwoners boven de twaalf jaar de ge gevens moest worden genoteerd. Vanaf 1811 gebeurde iets soortgelijks boven de Westerschelde, in verband met de invoe ring van de 'carte de süreté', het veilig heidskaartje om buiten de eigen woon plaats te mogen reizen. De lijsten die daarvan het resultaat wa ren, bieden genealogen waardevolle in formatie. In veel gevallen valt eruit op te maken op welk adres iemand woondemet wie hij of zij getrouwd was, hoeveel kin deren er waren, de leeftijd, het beroep, het geboortejaar en de geboorteplaats. Bij mensen die van buiten de gemeente kwa men werd vermeld wat hun vorige woon plaats was en wanneer zij verhuisd waren. Hypothesen „Je kunt er allerlei hypothesen uithalen", zeggen Jaap van Zweeden en Bram Mal- jaars, die samen met Sjaak Hoornick, Bram Janse en Bram Taal de cd-rom heb ben samengesteld. Het werk betekende een digitalisering van de inventarisaties die in de jaren negentig al op papier ver schenen. Die collectie groeide uiteindelijk uit tot tachtig boekwerken, die afzonder lijk zijn aan te schaffen. Al die informatie staat nu echter ook op één glimmend schijfje en is door de uitgebreide zoek functie veel sneller toegankelijk. Bram Maljaars (links) en Jaap van Zweeden, die hebben meegewerkt aan de samenstel ling van de cd-rom, speuren in de digitale archieven. foto Dirk-Jan Gjeltema De lijsten worden als relatief betrouw baar gezien, al zijn hier en daar ook wel te kortkomingen te signaleren. „De bewo ners hebben destijds loyaal meegewerkt, omdat het opstellen van de lijsten geen fiscale achtergrond had", verklaart Van Zweeden de betrouwbaarheid. „Ze zagen het - al bleek later de feitelijke reden de invoering van de dienstplicht te zijn - als iets onschuldigs." door Edy de Witte NIEUW NAMEN - Het werk van de Stichting 'behoud de St. Jozefkerk' be gint zijn vruchten af te werpen. Zaterdag werden aan de toren van het bedehuis in Nieuw-Namen de vier wijzerplaten en wijzers weer aan de toren bevestigd. Eer der is al werk verricht aan de gewelven en verschillende balken. Ruim drie maanden zijn vrijwilligers druk in de weer geweest om de uurwer ken op te knappen. „De tand des tijds had er flink aan geknaagd," vertélt coördina- tor-A. van Driessche van de werkgroep. .Onwillekeurigkijk je toch dikwijls naar boven als j e in de buurt van de kerk komt. Er was echt helemaal niets meer van de tijd te zien. Bij het plaatsen van een GSM-antenne aan de toren hebben we bij de betrokken firma bedongen dat zij tegelijkertijd de uurwerken naar bene den zou halen. Dat scheelt natuurlijk in de portemonnee", verklaart van Dries sche. „Verder zijn we met enkele mensen aan de slag gegaan. Schuren, het mechanis me smeren en tenslotte een goudverfje met een laagje vernis erover doet al vlug wonderen. Door zelf de handen uit de mouwen te steken spaar je wel geld uit. De tijd hebben we aan onszelf." Met een hoogwerker zijn eerst de wijzer platen tegen de torengevel gezet. Daarna zijn de wijzers erop gemonteerd. De klus heeft bij elkaar zo'n zes uur geduurd. Van Driessche: „Van binnenuit moeten de uurwerken nog wel even afgesteld wor- door Edy de Witte VOGELWAARDE - Klokslag tien uur, en geen minuut eerder, ging zaterdagmorgen de ver koop van start bij de rommel markt op Hoeve La Salette van het Leger des Heils. „Door de gestelde openingstijd aan te houden, krijgt iedereen even veel kans om iets te kopen. Vroe ge vogels blijven bij ons gewoon voor de deur staan," zei majoor H.G. Kooijman. Uitgangspunt was geld inzame len voor een extra uitstapje tij dens een vijfdaagse vakantie van de 45 bewoners in Lunteren. „Bovendien is het een sociaal gebeuren waar onze bewoners echt naar uitkijken. In een jaar tijd zijn er heel wat tweede handse, goed bruikbare spulle tjes aangeboden. Niet alleen de plaatselijke bevolking, maar ook mensen van buitenaf weten dat ze hier altijd met hun spul len terecht kunnen", aldus ma joor Kooijman. Als we ge vraagd worden om ergens in een woning de inboedel op te halen, kijken we eerst of er iets is wat ons van pas komt. Voor het doorstromingsproject zelfstan dig wonen kunnen we natuur lijk de nodige huisraad gebrui ken." Bewoners, personeel en vrijwil ligers droegen allemaal hun steentje bij aan het welslagen van de rommelmarkt. Er wer den ook oliebollen gebakken en de koffie en thee stonden vers gezet klaar. Het tweede kopje was gratis. In de garage en de dansrecreatiezaal was er een groot aanbod kleding, meube len, curiosa, schoenen, huis raad, stoffen en vooral veel kleine spulletjes waar de lief hebbers het nodige uit wisten te vissen. Een groot gedeelte van wat er na de rommelmarkt overblijft, wordt opgeborgen op de open zolder boven de Deel. Kooij man: „Misschien rolt er binnen kort dan weer een extra zolder opruiming uit. Op deze manier krijgt onze toch al druk bezoch te rommelmarkt nog meer naamsbekendheid. HEILLE - De dorpsgemeen schap van Heille, aan de grens met België, vierde dit weekend de jaarlijkse kermisfeesten in en rond het Dorpshuis. Zaterdag- en gistermiddag kon den de kinderen meedoen aan allerlei spelen. De kleinsten konden touwtje trekken, eend jes vissen en grabbelen. Daar naast was er een Kabouter Plop Ballenbak. In de avonduren vond een gaai- bolling' voor de heren plaats en was er een optreden van Apollo uit Sluis. Tot laat in de avond draaide het rad van avontuur. Gistermiddag werd de aloude krulbolsport beoefend. Jong en oud konden ook deelnemen aan allerlei behendigheidspelen. De dag werd afgesloten met een al gemene gaaibolling. Vandaag wordt er nog volop ge feest door de inwonèrs van Heil le met 's ochtends een vleeskaar- ting. Vanmiddag is er krul- en gaaibollen en een optreden van de Koninklijke Aardenburgse Fanfaren. Om middernacht worden de uitslagen van de lo tingen bekendgemaakt. (Advertentie) den, zodat ze allemaal zo nauwkeurig mogelijk dezelfde tijd aangeven. De klokken zijn weliswaar niet verlicht, maar zo'n weekje voor de kermis staat het er toch weer netjes bij De komende tijd neemt de werkgroep eerst het dak van de kerk onder handen. Bij flinke regenbuien vanuit een bepaal de windrichting komen er wat kleine lek kages voor. Verder is de binnenkant hoognodig aan een verfje toe. Met acties, geld van de parochianen en ook de op brengst van de GSM-antenne wordt geld bij elkaar gesprokkeld om het kerkge bouw in zijn oude glorie te herstellen. 1,13)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41