Van Zwieten omarmt landgoed Dobbelaeres en Dobbelaars bijeen 7 Kinderexpress reist tjokvol naar pretpark €2,25 Federatie Particulier Grondbezit wil meer invloed op politiek Politieagenten willen langere werkweek Statenfractie bepleit servicepunt in kernen Aanleg geeft regio grandeur en lokt mogelijk Belgen Bewoner van De Okkernoot troeft herover af Duo overvalt Duits paar in Kamperland nu in de winkel voor maar p i f 4,95 WÊBBÊBÊ gum Politie flitst 387 hardrijders zeeuwse almanak Kerstkindje PZC ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 3 september 2001 door Sheila van Doorsselaer EMMADORP - Gedeputeerde Van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) ziet in de aanleg van landgoederen een uitgelezen kans de cultuur-historische grandeur in de provincie terug te brengen. Hij roept de gemeen ten op met plannen te komen. Van Zwieten kijkt met enige ja loezie naar Overijsel. Deze pro vincie heeft door een mediaof fensief tientallen Belgen gelokt die daar massaal landgoederen hebben gekocht. „Het zou mooi zijn als dat hier ook zou gebeu ren", zei Van Zwieten zaterdag SCHOONDIJKE - Een nog on bekende man heeft zaterdag middag een poging gedaan een 45-jarige bewoner van woon voorziening De Okkernoot aan de Prins Bernhardstraat in Schoondijke te beroven. Het slachtoffer wist de dader zelf af te schrikken. De bewoner wilde rond 12.30 uur zijn postvakje leegmaken toen hij plotseling een man in de hal zag. De man greep de bewo ner vast en riep dat hij zijn por temonnee wilde hebben. De bewoner probeerde nog de tus sendeur te sluiten, maar dat lukte niet. Daarna sloeg hij cle dader op zijn neus. Die schrok en liet de bewoner los. Hierop viel de tussendeur in het slot, waardoor de bewoner veilig was. De dader is met een bloed neus gevlucht op een bruine he renfiets. Het signalement van de dader luidt: leeftijd 35 a 40 jaar, 1.90 lang, kort zwart of donker blond haar. De dader droeg geen baard, snor of bril. De politie vraagt getuigen zich te melden die tussen 12 en 13 uur een onbe kende hebben gezien in de om geving van De Okkernoot KAMPERLAND - Een Duits echtpaar is zaterdagochtend overvallen in zijn woning op Roompot Marina in Kamper land. De twee daders belden rond negen uur aan, bedreigden de man en de vrouw met een vuurwapen en doorzochten de woning. Zij namen de auto van het echt paar mee. Het gaat om een don kerblauwe BMW 524 TDS met het Duitse kenteken BM-PA 230. Ook maakten de overval lers geld, bankpasjes en een gsm-telefoon buit. De politie heeft zaterdag een buurt- en technisch onderzoek uitgevoerd. Gisteren heeft zij passanten ondervraagd. De politie roept verder mensen op die iets opvallends hebben gezien of andere informatie hebben die waardevol kan zijn voor het onderzoek, zich te mel den. Signalement Van de daders is een signale ment bekend. De eerste dader is een blanke man, 25 a 30 jaar, slank postuur, ongeveer 1,80 meter lang, met een verzorgd ui terlijk en donkerbruin kort haar met kale inhammen. Hij had geen bril, baard of snor. Hij droeg een donkerkleurige wincl- jas en een donkere lange broek. De tweede dader is een blanke man, 25 a 30 jaar, ongeveer 1,70 meter lang, met normaal pos tuur en donkerbruin kort haar. In Emmadorp tij dens een verga dering van de Zeeuwse afdeling Federatie Particulier Grondbe zit. „In Zeeland zijn er genoeg locaties geschikt voor landgoe deren, alleen komen de gemeen ten steeds met plannen die moe ten worden afgewezen, omdat ze niet aan de criteria voldoen. Grondeigenaren hebben daar naast het idee dat ze aan zware eisen moeten voldoen. Dat mis verstand is hardnekkig en staat de aanleg van landgoederen in de weg. Terwijl het een uitgele zen manier is een stukje be heerste natuur te verkrijgen." Bos De provincie hanteert de vol gende eisen voor landgoederen: Het perceel moet minimaal vijf hectare bos omvatten, waarvan vier hectare openbaar toegan kelijk moet zijn. Op de overge bleven hectare mag de eigenaar een woning bouwen en mag hij een tuin aanleggen. Niet overal mogen de landgoederen komen, in laag gelegen polders worden de plannen sowieso afgescho ten. Geschikte locaties zijn vol gens Van Zwieten kreekruggen zoals die veelvuldig in de pro vincie voorkomen. „Als er land goederen bijvoorbeeld in Cad- zand zouden komen, dan juich ik dat alleen maar toe", zegt de gedeputeerde. Diverse ge meenten kwamen wel met plan nen, maar die bloedden dood of voldeden niet aan de criteria. Sas van Gent wilde in Philippi ne 'grote huizen op grote kavels' zettenD at zij n geen landgoede ren. Ook moet je oppassen dat een grote projectontwikkelaar er niet mee aan de haal gaat. Een appartementencomplex bou wen in plaats van een woning is uit den boze." N atuurbeschermingsvereni- ging De Steltkluut opperde eer der al eens plannen voor landgoederen in de kop van Hontenisse, als een van de initi atieven om het wegvallen van de veerverbinding economisch op te vangen en tegelijk een stukje natuur te scheppen. De Dow Kinderexpress staat klaar voor vertrek naar Six Flags in België. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Op een klein stationne tje, 's morgens in de vroegte vertrokken zaterdag 689 kinderen van medewer kers van Dow Terneuzen en hun vriend jes naar pretpak Six Flags in het Belgi sche Wavre. Het enige spoor dat Zeeuws-Vlaanderen rijk is, en normaal alleen bestemd is voor goederenver voer, werd nu ingezet voor personen vervoer: de Dow Kinderexpress. Voor die ene keer had Zeeuws-Vlaan deren een heus station: Terneuzen cs, gelegen tegenover het hoofdkantoor van Dow. De leden van de personeels vereniging van Dow hadden er een hele kluif aan het vervoer in goede banen te leiden. Om zeven uur 's ochtends arri veerden de 689 passagiers, tussen ne gen en veertien jaar, gebracht door hun ouders die hen wilden uitzwaaien. De trein die hen zou brengen, bestond uit zes wagons van de Belgische NS, de NMBS, inclusief Belgische machi nist. Tijdens het instappen, schalde vrolijke muziek uit de boxen en het hek rond het station was getooid met vlag getjes. Bij het instappen, diende zich een pro bleempje aan. Er waren veel te weinig zitplaatsen. „We hadden afgesproken dat we een trein zoudenkrijgen met 625 zitplaatsen voor volwassenen. Dat zou ruim voldoende zijn, de kinderen kon den immers een beetje inschikken", zegt R. de Kort van de personeelsver eniging. „Toen bleek dat er slechts ruimte was voor 506 volwassenen. De NMBS had een paar eerste klasse wa gons geleverd en die zij n weliswaar lux er, maar bieden ook minder plaats." Zo kon het gebeuren dat er heel wat kinde ren tijdens de drie uur durende reis moesten staan. Wel werd er eerlijk afge wisseld. Het kon de pret echter niet drukken. De wagons waren volgestouwd met chips en limonade en na drie uur boemelen werd het station nabij het pretpark be reikt. Terwijl de kinderen zich ver maakten in het park, zorgde de NMBS ervoor dat er nog drie extra wagons foto Peter Nicolai werden geleverd, zodat op de terugreis iedereen kon zitten. Om 21.15 uur liep de trein het station in Terneuzen weer binnen. Zonder veel vertraging, daar kan de NS een puntje aan zuigen. De Kort: „Het was een succes en het ge bruiken van het goederenspoor is zeker voor herhaling' vatbaar. Een jaar of twaalf geleden hebben we het ook al eens gedaan, maar daarna hebben we steeds voor de trein vanaf Bergen op Zoom gekozen, of gingen we in colonne met dertien bussen naar een Neder lands of Belgisch pretpark. We zijn van plan een keer in de vier jaar de Dow Kinderexpress vanaf Terneu zen op te zetten. Zo kan ieder kind ten minste een keer meerijden." door Frank Gijsel IJZENDIJKE - De Dobbelaere, Dobbelaar, DeDobbeleer, velen met die achternaam waren za terdag te vinden in partycen trum Mauritshof in IJzendijke. Daar speelde het zesde lustrum feest - De Dobbel-Beker - zich af. Alle namen die iets te maken hebben met de naam, afgeleid van het 'dobbelen', was er wel kom. Dat de familiereünie deze keer in IJzendijke werd gehouden, was volgens dagvoorzitter Fons (Advertentie) health, het grootste gezondheidsblad alles over: gezondheid gezondheidszorg beweging gezonde voeding psychologie Dobbelaer uit Nijmegen geen toeval. „In dit gebied komen tientallen Dobbelaars in alle mogelijke varianten voor. Al leen al in IJzendijke treffen we zeven families aan. Je kunt de omgeving van dit gebied gerust de bakermat noemen. Alle Ne derlandse takken hebben ban den met dit gebied en Vlaande ren." Na de koffie met de Zeeuwse bo lussen konden de honderdtwin tig reünisten foto's bekijken en ook verschillende 'takken' kon den worden gekiekt. Oude foto's van de verschillende takken stonden keurig uitge stald per familietak, met het ge volg dat zich al snel groepjes vormden van verwanten. Bij een foto uit 1972 van de bijeen komst te Oostende, keek het echtpaar Van Dorsselaer-Dob- belaere, tegenwoordig woon achtig in Hoorn, of pa Dobbe laere nog te ontwaren was. Anderen schaften zich een vi deoband aan van de vorige reü nie in het Belgische Gaasbeek. Daarnaast kon iedereen in een aparte stand informatie van het stambomenonderzoek verza melen. De kruiken speciale 'De Tuysscher-jenever', de Dobbe- laaersdrank uit Temse (B), vond gretig aftrek. Tuysscher is het Middelnederlandse woord voor Dobbel. Het is tevens de bij naam van de inwoners van Tem se, de plaats waar de jenever op de markt werd gebracht. Ook het familietijdschrift 'De Dobbel-Beker' geschreven door vrijwilligers, met nieuws en stambomen van 'Dobbelaars' uit Nederland en België werd onder de gasten verspreid. Jenny Dobbelaar uit Hoofd plaat, verantwoordelijk voor het genealogisch gedeelte van de familie en al ruim twintig jaar actief, heeft in die periode de nodige kennis opgedaan van de familie. „Het boeit me. Stap je voor stapje ben ik er in ge groeid. Vaak moet je eerst goed de geschiedenis kennen om alles goed te snappen. De versprei ding van de Dobbelaars over een groter gebied heeft ongetwijfeld te maken met de veranderende economische omstandigheden. Tijdens periodes van mindere welstand verhuisde men vaak. De oorzaak hiervan zoeken, is uitdagend en daar ben ik graag mee bezig." Luc de Dobbelaere, eveneens afkomstig uit het westen van Zeeuws-Vlaanderen, gaf een presentatie over de paardenfok kerij van Zeeuwse trekpaarden 'Stallen de Dobbelaere, Schoonheid en Kracht', uit IJ zendijke in de periode vanl896 tot 1964. Na een tocht, voorafgegaan door een vierspan paarden naar het Streekmuseum van IJzen- door Sheila van Doorsselaer EMMADORP - De Federatie Particulier Grondbezit (FPG) afdeling Zeeland wil haar in vloed op de politiek vergroten. Een jaar na de oprichting van de Zeeuwse afdeling acht de fede ratie de tijd rijp een dikke poli tieke vinger in de pap te krijgen. In het bezoekerscentrum van de Saeftinge in Emmadorp hield de FPGZ haar eerste jaarverga dering. Speciale gast was gede puteerde J. van Zwieten (VVD, ruimtelijke ordening). De fede ratie telt in Zeeland nu ruim tachtig leden, onder wie rent meesters, boeren en andere be zitters van veel grond. Volgens voorzitter J. Seijdlitz is er kennis in huis waai'mee de provincie haar voordeel kan doen. Aan de andere kant hoopt de federatie de weg te vinden naar de beleidsmakers. Een be gin is er al. K. baron Collot d'Es- cury is bereid zitting te nemen in de Fauna Beheers Eenheid, van wege zijn bestuurservaring en zijn kennis op het gebied van de Flora en Faunawet. Van Zwie ten kreeg verschilende keren de vraag hoe de FPGZ haar belan gen door de provincie kan laten behartigen. Dat kan volgens Van Zwieten alleen door vol doende gewicht in de schaal te leggen en te laten merken dat ze er zijn. Van Zwieten: „Kijk naar de Zeeuwse Milieu Federatie. Als zij maar voldoende druk uit oefenen op een onderwerp en er komt geen tegengas, dan is dui delijk naar welke kant de weeg schaal uitslaat. Ik kan daarom alleen maar zeggen; laat u ho ren." Waarschijnlijk geeft de FPGZ een signaal af over jachtbeleid. Een aantal leden wil dat de pro vincie zich op dit terrein wat coulanter gaat opstellen. De grondbezitters ondervinden veel hinder van grauwe ganzen en eksters. Afschieten mag ech ter niet. door Jacques Cats MIDDELBURG - Er blijkt bij de politie Zeeland veel animo te bestaan om een langere werk week te draaien. De vakorganisatie ACP heeft uit een steekproef afgeleid dat gemiddeld over het hele land 55 procent van de politiemensen 3 8 uur wil werken. Plaatsvervan gend voorzitter H. Rutgers van de ondernemingsraad van het Zeeuwse korps verwacht dat in deze provincie het percentage hoger uitvalt. Tot het afgelopen weekeinde konden agenten him voorkeur uitspreken voor een dienst van 36 of 38 uur. Deze week begint een inventarisatie die nader inzicht moet geven in de geboekte capaciteitswinst. Al eerder gaf plaatsvervangend korpscommandant F. Gouds waard aan dat de mogelijkhe den voor een verruiming van de werktijd meer dan marginale wijzigingen zullen opleveren. „Als iedereen 38 uur wil gaan werken, levert dat grofweg per maand duizend dagen extra op", rekent voorlichter J. van Mourick voor. Over de mogelijkheden om de extra capaciteit te gebruiken, bestaan verschillende ideeën. De politie kan straks bij de over schakeling op de euro extra in zet goed gebruiken. Daarnaast is de zomerdrukte gebaat met meer blauw op straat. Het Zeeuwse korps gaat samen met de andere zuidelijke poli tieregio's na wat een 38-urige werkweek op vrijwillige basis voor personele en financiële ge volgen heeft. Voor een politie agent die daartoe besluit, zal het loon met vijf procent stijgen. door Nadia Berkelder BIERVLIET -De Statenfractie van de PvdA pleit voor voor de opzet van servicepunten in dor pen en wijken waar nauwelijks voorzieningen meer zijn. De PvdA zich zorgen over de leefbaarheid in Zeeuwse wijken en dorpen en over de ambulan cehulpverlening in de provin cie. Ze dringt aan op maatrege len. De partij was vrijdag en zaterdag bij een tij dens een frac tieweekeinde in Biervliet. Door liberalisering en markt werking verdwijnen steeds meer diensten. De PvdA vindt dat het provinciebestuur moet proberen om de voorzieningen in dorpen en wijken op een rede lijk peil te houden. De fractie wil dat het college van Gedepu teerde Staten proefprojecten opzet, zoals servicepunten voor eenvoudige vormen van dienst verlening in scholen en dorps huizen en het beschikbaar stel len van internetfaciliteiten. De PvdA wijst marktwerking voor ambulancehulpverlening, zoals minister Borst van volks gezondheid heeft aangekon digd, af. De overheid moet ver antwoordelijkheid voor de ambulancediensten blijven dragen. Als ambulances in be paalde delen van Zeeland niet binnen een kwartier ter plaatse kunnen zijn, moet het aantal standplaatsen worden uitge breid, vinden de socialisten. Verder vindt de partij dat de provincie samen met Rijkswa terstaat de mogelij kheid voor een nieuwe afslag op de A58 bij Goes moet onderzoeken. Dat is nodig om de bereikbaarheid van het Oosterscheldeziekenhuis te verbeteren. NIEUWVLIET - De politie heeft zaterdag tijdens snel heidscontroles door heel Zeeuws-Vlaanderen in totaal 387 hardrijders gesnapt. De radar stond van 7.45 tot 12.25 uur opgesteld aan de Sint Bavodijk in Nieuwvliet. Van de 583 passanten overtraden er 81 de limiet van vijftig kilometer. Later die dag werd de rader nogmaals opgesteld op de Sint Bavodijk, dit maal op verzoek van de omwonenden. Alle veer tien auto's die tussen 12.45 en 14.10 uur passeerden, gingen in de fout. Op de Hulsterweg in Axel stond' de meetapparatuur tussen 9.50 en 13.20 uur. Van de 1067 voer tuigen reden er 54 te hard. In Kapellebrug, aan de Gentse vaart werd van 13.20 tot 16.20 uur gecontroleerd, 212 van de 1980 passanten reden harder dan 80. In Hulst werden op de Absdaalseweg tussen 13.50 en 15.50 uur 26 van de 1204 pas santen geflitst. Zij hielden zich niet aan de limiet van 50 kilo meter per uur. Het echtpaar Van Dorsselaer-Dobbelaere zoekt op een foto uit 1972 naar vader Dobbelaere. foto Peter Nicolai dijke, volgde de opening van de tentoonstelling over de historie van Stallen van de Dobbelaere. Met documentatiemateriaal wordt hier de roemrijke ge schiedenis van de paardenfok kerij van drie generaties De Dobbelaere tot leven gebracht. Het afsluitende diner werd op geluisterd door het vertelthea ter van Dirk Dobbeleers naar thema's uit de Canterbury Tales. Nu al zijn afspraken gemaakt voor de volgende bijeenkomst in België. In het Middelburgse gezin wordt een baby verwacht. Zo rond kerst moet de kleine zijn of haar opwachting maken. De producenten van dit moois vonden het wel een ge slaagd idee om de familie op grappige wijze over de ge zinsuitbreiding in te lichten. Aangezien er een goede kans is dat het een kerstkindje wordt, moest het iets in die sfeer worden. De ouders grepen de verjaar dag van hun driejarig doch tertje Stephanie om het goe de nieuws te verspreiden. Een kerstboom naast de ver jaardagstaart zou daarbij van smaakvolle symboliek getuigen. Een week voor haar verjaardag, in hartje zo mer, werd Stephanie uitge breid gebriefd over de komst van een vierde gezinslid en het plan dat op haar verjaar dag wereldkundig te maken. I Ook het doel van de kerst boom lichtten beide ouders pedagogisch verantwoord toe. Toen oma de kleine Stepha nie een dag daarna vroeg wat ze voor haar verjaardag wenste, sloeg het antwoord haar met stomheid. „Ik hoef 1 niks", zei Stephanie reso luut, „ik krijg al een kerst boom én een baby.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39