PvdA wil visserij Wad beknotten margriet PZC PZC Zeeuwse elite ploegt voor de punten PvdA-Kamerfractie wil rijksgeld voor containerterminal Pavilj oenhouders binden weer strijd aan met gemeente Gemeente claimt alsnog beloofde subsidie provincie Grotere bescherming Waddenzee kan schelpdiersector bedreigen Open avond theatersport Marktdag in verpleeghuis Auto in sloot Kinderdisco in Driehoek Oude bevolkingslij sten op cd-rom I Wisseltruc door drankrijder Automobilist rijdt door Agrarisch Ondernemer 2001 Bestuurder rijdt auto kapot Slachtoffer botsing vlucht Automobilist breekt arm alleen deze week maandag 3 september 2001 door Famke van Loon ZDERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil na vijf jaar alsnog een toegezegde subsidie van de provincie clai men. Het gaat om een bedrag van 75.000 gulden, dat is bedoeld als een bijdrage in de kosten om tot een integraal bestemmingsplan voor het buitengebied te komen Dat plan zat al voor de herinde- ling in de pijplijn, want de be stemmingsplannen van de ge meenten waren verouderd. De toenmalige stuurgroep Herin deling gemeenten Schouwen- Duiveland klopte daarom in 1996 bij de provincie aan voor een bijdrage in de voorberei- dingskosten. Die voerde op dat moment een stimuleringsbeleid om tot een versnelde herziening van de Zeeuwse bestemmings plannen voor het buitengebied te komen. De Schouwse aan vraag werd dan ook gehono reerd. De helft van de 75.000 gulden zou beschikbaar komen zodra het ontwerp-bestem- mingsplan was afgerond. Het restbedrag kon worden geïnd als de gemeenteraad het. plan definitief had vastgesteld. Nog steeds heeft Schouwen- Duiveland geen integraal be stemmingsplan. Volgens het college is 'door allerlei perike len, veelal van organisatorische aard' tot nu toe alleen sprake ge weest van 'facetherziening' op dit gebied. Niettemin is het plan in aantocht. In een brief aan Gedeputeerde Staten claimt de gemeente dus alsnog de in 1996 beloofde sub sidie. Het schrijven lijkt vooral als opfrisser voor het Middel burgs geheugen bedoeld, temeer omdat de gemeente nog altijd niet aan de voorwaarden vol doet, die door de provincie des tijds aan de subsidie zijn ver bonden. Zo is een concreet tijdschema, waar in 1996 om is gevraagd, nog altijd niet voorhanden. Veel verder dan opmerkingen dat de eerste fase 'in de tweede helft van 2002' zal worden afgerond en vaststelling van het defini tieve bestemmingsplan buiten gebied 'in de loop van 2003' te verwachten is, komt de gemeen te nog niet. Ondanks deze glo bale planning en de verstreken tijd heeft de gemeente goede hoop de provinciale tegemoet koming in de plankosten alsnog binnen te halen. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - De PvdA wil de Waddenzee meer gaan bescher men en daar hoort een strenger regime voor onder meer schelp diervisserij bij. In het ontwerp-verkiezingspro- gramma dat zaterdag in Am sterdam is gepresenteerd, staat letterlijk: 'Onderdelen van de ZIERIKZEE - Theatersport- groep Kiekieres in Zierikzee houdt op de woensdagen 5 en 12 september een open avond voor belangstellenden. Bij theatersport wordt het acte ren op een creatieve manier gecombineerd met wedstrijd elementen. Voor de komende periode staan naast de gebrui kelijke trainingsavonden diver se optredens in de regio en wed strijden tegen andere groepen in heel Nederland op het program ma. Kiekieres is de enige theater- sportgoep in een straal van vijf tig kilometer rond Zierikzee. De leden komen dan ook vanuit verschillende plaatsen naar de trainingen. De ledenstop die vorig jaar van wege de grote toeloop werd in gesteld, is inmiddels opgegehe- ven. Tijdens de open avonden kunnen geïnteresseerden zich aanmelden. De bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur in lokaal 14 van het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. ZIERIKZEE - Verpleeghuis Cornelia houdt woensdag 12 september een marktdag voor bewoners, familie, personeel en overige belangstellenden. De markt wordt om 10.00 uur ge opend met draaiorgelmuziek en duurt tot 16.00 uur. OVEZANDE - Een 23-jarige Rotterdammer raakte zater dagochtend gewond, toen hij op de Nissestelle bij Ovezande in een bocht de controle over zijn bestelauto verloor. Hij kwam in de sloot tot stilstand. De man werd met kneuzingen overge bracht naar het ziekenhuis. Na behandeling kon hij naar huis. ZIERIKZEE - Op zaterdag avond 8 september wordt een kinderdisco gehouden in De Driekhoek in Zierikzee. Jongeren tussen zes en veeidien jaar kunnen tussen 19.00 en 22.00 uur dansen op muziek van disco-Fundance. REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl schelpdiervisserij die het eco systeem belasten, worden be ëindigd'. Het PvdA-programma voor de Kamerverkiezingen van mei 2002 moet nog officieel worden vastgesteld. Kamerlid en visse rijspecialist W. Herrebrugh kan zich er alvast in vinden. Hij had het zelfs iets scherper geformu leerd, liet hij afgelopen week einde weten. Vormen van vis serij die het ecosysteem van de Waddenzee onherstelbare scha de toebrengen, moeten gesa neerd worden", zou zijn tekst luiden. Herrebrugh voegt daar direct de kanttekening aan toe, dat hij nog niet weet of en welke visserij-onderdelen uiteindelijk moeten verdwijnen. „Het moet natuurlijk wel eerst bewezen worden dat er echt on herstelbare schade wordt aan gericht", aldus Herrebrugh, „en daarvoor vindt juist tot 2003 uitgebreid onderzoek plaats. Dat moeten we eerst afwachten, anders loop je voor de muziek uit." Kokkelvisserij De PvdA is niet op voorhand voor beëindiging van de mecha nische kokkel visserij in de Wad denzee, zoals D66 en Groen- Links regelmatig in de Tweede Kamer en de Waddenvereniging daarbuiten bepleiten. Kamerlid Herrebrugh: „Ik ben geen tegenstander van welke visserijactiviteit in de Wadden zee dan ook, maar het moet wel binnen een duurzaam ecolo gisch beheer van dat natuurge bied passen. Hetzelfde geldt overigens voor de recreatie, zand- en schelpenwinning, mi litaire activiteiten en gasbo- ren." Mocht uit onderzoek blijken dat bepaalde visserijac tiviteiten het ecosysteem van de Waddenzee aantasten, dan moet er volgens het PvdA-Ka- merlid een uitkoop- of sane ringsregeling komen. De Waddenzee is voor Zeeuwse mosselvissers van groot belang. Ze halen daar het leeuwendeel van het mosselzaad vandaan. Een antieke combinatie aan het werk tijdens de provinciale ploegkampioenschappen in Wilhelminadorp. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Recht en vlak werken, de juiste diepte aanhouden en de tarwestoppel voldoende onderploegen. Het zijn enkele belangrijke punten waar op de deelnemers aan ploegwedstrijden worden beoordeeld. Zaterdag streed de Zeeuwse ploegelite om de provinciale kampioenschappen. Plaats van handeling was wederom de Wilhelminapolder. Eerst beoordeelden acht juryleden afzonderlijk de openings voor van de in totaal 29 deelnemers. Ver volgers namen de ploegers hun deel van het terrein onderhanden, waarbij er voortdurend werd gejureerd. In de categorie ploegen met twee scharen was het, zoals verwacht, opnieuw Freek Boudeling uit Sint Philipsland die de eerste plaats behaalde, voor Simon Baas uit Arnemuiden en Jan Goense uit Noor- dwelle. In de categorie drie of meer scha ren was er een spannende strijd tussen Geit Jan de Jager uit Sint Philipsland en titelverdediger Peter Hanse uit Kerk- werve. Uiteindelijk was het De Jager die de titel voor zich opeiste. Bij de antieke tractoren was het kampioenschap, net als vorig jaar, voor C. de Loof uit Arne muiden, die net iets beter ploegde dan B. Marlens uit Lewedorp en A. van Strien uit Wolphaartsdijk. De strijd van zaterdag was een kwalifi catiewedstrijd voor de Nederlandse kampioenschappen 2002. De nationale titelstrijd van dit jaar wordt komend weekeinde gehouden in Almere. Namens foto Dirk-Jan Gjeltema Zeeland doen Kees de Bree uit Zonne- maire, Freek Boudeling, Frank Standaert uit Terneuzen en Gert Jan de Jager mee. De Zeeuwse kampioenschappen werden opgeluisterd door een demonstratie met een antieke dorsmachine, waarmee tar we werd gedorst. Ook waren er twee bij zondere antieke combinaties te zien: een International rupstractor met een ge trokken vierscharige ploeg en een antie ke tractor met een roll-over ploeg. door Rolf Bosboom KAPELLE - Speurders in de familiegeschie denis hebben er weer een welkome bron bijDe bevolkingslij sten die aan het eind van de acht tiende en het begin van de negentiende eeuw in Zeeland werden opgesteld, zijn nu verzameld op een cd-rom. Die maakt het mogelijk om snel en eenvoudig te zoeken in de lijsten. De cd-rom, Geteld voor Napoleon geheten, is samengesteld door de Werkgroep Computer genealogie van de Zeeuwse afdeling van de Ne derlandse Genealogische Vereniging. Dat gebeurde naar aanleiding van het feit dat za terdag in Kapelle voor de 25e keer de Genealo gische Contactdag werd gehouden. Commissa ris van de koningin W. van Gelder kwam naar De Vroone om het eerste exemplaar in ont vangst te nemen. De inwonerslij sten zijn een souvenir van de Franse tijd. De kantons in Zeeuws-Vlaanderen kregen in 1795 de opdracht een volkstelling te houden, waarbij van alle inwoners boven de twaalf jaar de gegevens moest worden geno teerd. Vanaf 1811 gebeurde iets soortgelijks boven de Westerschelde, in verband met de in voering van de 'carte de süreté', het veilig heidskaartje om buiten de eigen woonplaats te mogen reizen. De lijsten die daarvan het resultaat waren, bie den genealogen waardevolle informatie. In veel gevallen valt eruit op te maken op welk adres iemand woonde, met wie hij of zij ge trouwd was, hoeveel kinderen er waren, de leeftijd, het beroep, het geboortejaar en de ge boorteplaats. Bij mensen van buiten de ge meente werd vermeld wat hun vorige woon plaats was en wanneer zij verhuisd waren. „Je kunt er allerlei hypothesen uithalen", zeg gen Jaap van Zweeden en Bram Maljaars, die samen met Sjaak Hoornick, Bram Janse en Bram Taal de cd-rom hebben samengesteld. Het werk betekende een digitalisering van de inventarisaties die in de jaren negentig al op papier verschenen. Die collectie groeide uit eindelijk uit tot tachtig boekwerken, die af zonderlijk zijn aan te schaffen. Al die informa tie staat nu echter ook op één glimmend schijfje en is door de uitgebreide zoekfunctie veel sneller toegankelijk. De lijsten worden als relatief betrouwbaar gezien, al zijn hier en daar ook wel tekortkomingen te signaleren. „De bewoners hebben destijds loyaal meege werkt, ómdat het opstellen van de lijsten geen fiscale achtergrond had", verklaart Van Zwee den de betrouwbaarheid. „Ze zagen het - al bleek later de feitelijke reden de invoering van de dienstplicht te zijn - als iets onschuldigs." Bram Maljaars (links) en Jaap van Zweeden, die hebben meegewerkt aan de samenstelling van de cd-rom, speuren in de digitale archie ven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - De overslag van containers in Vlissingen moet stevig worden uitgebouwd als alternatief voor een verdere ver dieping van de vaarweg in de Westerschelde tot Antwerpen. De PvdA in de Tweede Kamer huldigt dat standpunt, aldus Kamerlid W. Herrebrugh. Om van Vlissingen een echte containerhaven te maken, is het volgens Herrebrugh noodzake lijk dat de regering bijspringt. Hij denkt daarbij vooral aan verbetering van de ontsluiting van de haven via het spoor en via de weg. Vernieuwing van de goederenspoorverbinding zit al in de rijksplanning; verbreding van de tweebaansweg van Vlis- singen-Oost langs 's-Heeren- hoek naar Rijksweg A58 nog niet. Als het aan PvdA'er Herrebrugh ligt, gaat het kabinet daar me dewerking aan verlenen. Om het havengebied goed te ont sluiten, is naar zijn oordeel ook een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzenbij Sluiskil no dig, voor vrachtverkeer dat ge bruik maakt van de Wester- scheldetunnel richting of vanuit Vlissingen-Oost. Vlissingen moet een soort satel liet-containerhaven van Ant werpen worden, in de ge- dachtenvorming van het Kamerlid. „Voor de grootste containerschepen is Vlissingen een logischer plek dan Antwer pen", stelt hij. „Je ziet het overal in de wereld, de diepzeecontai nerhavens komen meer en meer aan de kust te liggen. Doe je dat niet, zoals Amsterdam heeft ge daan, dan verlies je uiteindelijk de race. Dat zou ook voor het Antwerpse/Vlaamse bedrijfsle ven een waarschuwing moeten zijn." De Vlaamse regering wil deson danks een verdere verdieping, van 11,60 tot 12,80 meter. Her rebrugh durft niet te voorspel len hoe de Nederlandse politiek uiteindelijk met dit verzoek zal omgaan. „De Belgen zijn slim me onderhandelaars. Ze koppelen alles aan alles. De ho gesnelheidslijn (hsl) tussen Ant werpen en Breda ligt er bijvoor beeld nog niet. Nederland hecht sterk aan dat hsl-tracé en wil Vlaanderen alleen daarom al graag te vriend houden." Vlaamse en Nederlandse parle mentsleden maken vandaag over de Westerschelde en Schel de een boottocht om samen de toekomst van de rivier te be spreken. Herrebrugh nam daar afgelopen weekeinde, na afloop van de presentatie van het ont- werp-verkiezingsprogramma van de PvdA, namens zijn partij alvast een voorschot op. BIGGEKERKE - De politie heeft zaterdagochtend rond twee uur twee mannen van 18 en 27 uit de gemeente Veere aange houden wegens rijden onder invloed. Ze zaten samen met een vrouw in een auto en reden over de Schuitvlotstraat in Bigge- kerke. Op het moment dat de politie hen vroeg te stoppen, wisselde de bestuurder met de vrouw van plaats. De mannen hadden teveel gedronken en weigerden in eerste instantie te vertellen wie van de twee had geredenLater bekende de acht tienjarige dat hij achter het stuur had gezeten. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. KWADEND AMME - De politie heeft in het weekeinde een 21- jarige man uit de gemeente Borsele aangehouden. Hij had vrijdagavond op de Siguitsedijk in Kwadendamme met zijn auto een 12-jarige fietsster geschept en was doorgereden. De man bleek gedronken te hebben. De politie nam zijn rij bewijs in beslag. Het meisje is met hoofd- rug- en borstletsel naar het ziekenhuis gebracht. MIDDELBURG - Op 24 oktober wordt bekend wie de titel Agrarisch Ondernemer 2001 heeft gewonnen. De verkiezing, waarvoor de Middelburgse kaasboerderij Schellach van de familie Kwekkeboom is genomineerd, was in het voorjaar twee keer uitgesteld vanwege de mkz-crisis. Landbouwminister Brinkhorst reikt de hoofdprijs, een be drag van 25.000 gulden, uit. Behalve de kaasboerderij zijn nog vier andere agrarische bedrijven genomineerd. De ver kiezing is een initiatief van het Agrarisch Dagblad. MIDDELBURG - Een dronken bestuurder heeft zaterdag ochtend zijn auto in de vernieling gereden op het Groene Woud in Middelburg. De man, een 20-jarige Middelburger, reed om twee uur van de Looierssingel in de richting van de Konmar. In een flauwe bocht raakte hij de macht over het stuur kwijt. Hij reed eerst tegen de vangrail aan de rechter kant van de weg en kwam tot stilstand op de rijstrook voor te gemoetkomend verkeer. De politie heeft de man aangehouden en zijn rijbewijs ingevorderd. TERNEUZEN - Aan de Buitenhaven in Terneuzen vond za terdagochtend rond zeven uur een kop-staartbotsing plaats tussen twee auto's. Niet de schuldige automobilist reed door na het ongeval, maar de bestuurder van de aangereden auto maakte zich uit de voeten, nadat hij eerst zijn drie passagiers uit de auto zette. Een 44-jarige automobilist uit Terneuzen had niet gezien dat de auto voor hem remde om af te slaan richting Hoek. De passagiers van de doorgereden bestuurder klaagden over pijn in de nek en de schouder. De auto van de Terneuzenaar raakte beschadigd aan de voorzijde. OSSENISSE -Een 32-jarige bestuurder van een bedrijfsauto uit de gemeente Hontenisse liep vrijdagavond een gebroken arm op toen hij met zijn wagen in een droge sloot was terecht gekomen aan de Grindweg in Ossenisse. De brandweer en de ambulance haalden de man met een reddingplank uit de sloot. De bestuurder werd met een armbreuk en schaaf- en snij won den aan zijn heup overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. mingsplan, waardoor jaarrond- exploitatie van het strandpavil joen mogelijk zou zijn, gereed zou zijn'. Dat de zaak nu een fikse vertra ging heeft opgelopen, komt vol gens Van der Wekken voor Tekening en risico' van de ge meente. In de brief wordt de zaak dan ook omgedraaid. De ondernemer verzoekt het colle ge toestemming te geven De Schaar na 1 november te laten staan, 'totdat het bestemmings plan is aangepast dan wel tot het moment dat onherroepelijk in rechte is vastgesteld, dat het strandpaviljoen niet jaarrond geëxploiteerd kan worden'. Kristelijn van De Zomerzon be wandelt een andere weg. Hij ge bruikt de standplaatsregeling, op grond waarvan de paviljoe nen op het strand bivakkeren, als breekijzer. De gemeente hanteert hiervoor een tijdsbe stek tot 1 november. Maar vol gens Kristelijn is deze met de vaststelling van de Derde Kust- nota geschrapt. Hij heeft dan ook bezwaar aangetekend. De gemeente heeft dat echter onge grond is verklaard. Schouwen-Duiveland is im mers nog lang niet klaar voor uitgifte van de jaarrondvergun- ningen. Wethouder Veerhoek benadrukt dat noch het college, noch de gemeenteraad zijn standpunt heeft bepaald. Daar naast vraagt het winterverblijf op het strand een wijziging van het bestemmingsplan en en zo lang die er niet is, houdt de wet houder vast aan het huidige be leid. door Famke van Loon RENESSE - Twee Schouwse strandtenthouders hebben op nieuw de strijd met de gemeente aangebonden om komende win ter op het strand te mogen blij ven. C. van der Wekken van De Schaar in Westenschouwen meent daar op grond van uit spraken van wethouder C. Veer hoek aanspraak op te kunnen maken. J. Kristelijn van De Zo merzon in Renesse zegt dat de gemeente geen argumenten meer heeft dit najaar afbraak van zijn paviljoen te sommeren. De gemeente heeft strandtent houders ook dit jaar een sei zoensvergunning verstrekt. Ui terlijk op 1 november moeten de ondernemers him paviljoens hebben afgebroken. In de prak tijk betekent dit dat de pavil joenhouders nog een kleine zes weken te gaan hebben. Maar zo wel Van der Wekken als Kriste lijn zijn geenzins van plan deze winter hun boeltje te pakken. De eigenaar van De Schaar be roept zich in een brief van zijn raadsman H. van Pijkeren aan het college op uitlatingen van wethouder Veerhoek (ruimtelij ke ordening). In het kort geding, dat vorig jaar rond deze kwestie voor de rechtbank in Middel burg diende, zei de wethouder dat na vaststelling van de Derde Kustnota 'planologische be sluitvorming met de meeste spoed' zou plaatsvinden. Daar naast is voorgespiegeld 'dat in mei 2001 het ontwerp-bestem- (Advertentie) f 2/ 1,13) W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31