D66 hekelt overleg gemeentehuis Zwerm Austers strijkt neer 7 Dancefeest op het strand sluit te vroeg €2,25 Federatie Particulier Grondbezit wil meer invloed op politiek Politieagenten willen langere werkweek Statenfractie bepleit servicepunt in kernen Fractie wil af van besloten en informele bijeenkomsten Vier gewonden bij ongeval op rotonde Goes Duo overvalt Duits paar in Kamperland Vredestichter moet incasseren nu in de winkel voor maar Zeeuwse ligfietsers het snelst zeeuwse almanak Kerstkindje PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 3 september 2001 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Schouwse D66-fractie is de informele bij eenkomsten over de nieuwbouw van het gemeentehuis beu. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders pleiten de democraten voor openheid. Vooral de laatste ver wikkelingen rond de bouw moet aan de kaak worden gesteld in een reguliere vergadering van de commissie Nieuwbouw Ge meentehuis. Voor het nieuwe gemeentehuis heeft het college een aantal jaar geleden een aparte commissie in het leven geroepen om raadsle den te informeren en voorstellen over de nieuwbouw te bespre ken. Deze vergaderingen vin den, net als de andere bijeen komsten van de commissies, gewoonlijk plaats volgens een vast schema. Jaarlijks zijn hier voor vier avonden ingeroosterd. Bijgepraat houden. In een 'informele bij eenkomst' van de commissie op 5 juli zijn zij volgens D66- raadslid R. Geluk bijgepraat. „Dat ging over de algemene stand van zaken, de financiën binnen het plan, de kunsttoe passing, de buitenruimte en zo verder." Deze gang van zaken is de Schouwse D66-fractie al langer een doorn in het oog. Toen deze week de uitnodiging voor een nieuwe, informele bijeenkomst van deze commissie op 12 sep tember in de bus viel, was voor de democi'aten dan ook de maat vol. „Wij vinden dat dit te gek gaat worden", aldus Geluk. Te meer omdat volgens het raads lid bij de laatste bijeenkomst geen zaken ter tafel zijn geko men, die volgens het reglement van orde een besloten of infor mele bijeenkomst rechtvaardig den. In een brief aan het Schouwse college uit de fractie dan ook haar grieven over deze praktijken. „Het mag toch niet zo zijn dat informeel overleg de plaats gaat innemen van open bare commissievergaderingen? Zeker niet als het om de nieuw bouw van het gemeentehuis gaat waarbij veel inwoners zich betrokken voelen." In dat kader verwijst D66 naar de commotie, die recent is ontstaan rondom de afwerking van de titanium ge velplaten. De fractie noemt het 'een raad sel' waarom zaken als de voort gang van de bouw niet in een openbare bijeenkomst bespro ken kunnen worden en pleit daarom voor openheid. „Wij verzoeken u dringend te bevor deren dat alle zaken betreffende de nieuwbouw gemeentehuis in openbare commissievergade ringen worden besproken." Een goede stap is volgens D6 6 het in formele overleg van 12 septem ber om te zetten in een reguliere commissievergadering. Geluk: „De agendapunten lenen zich voor openbaarheid. Een com missievergadering geeft ook an dere mensen de gelegenheid mee te praten." De laatste, reguliere vergade ring van de commissie Nieuw bouw Gemeentehuis dateert echter van 28 november vorig jaar. De bijeenkomsten in 2001 zijn tot nu toe geschrapt. In de tussentij cl vordert de bouw niet temin gestaag en blijkt er vanuit het college wel degelijk behoef te de raadsleden op de hoogte te GOES - Een ongeval op het Tiendenplein, de grote rotonde bij de entree van Goes, leidde in de nacht van vrijdag op zater dag tot vier gewonden. De 18-jarige bestuurder was daar de macht over het stuur verloren en tegen de vangrail gebotst. Zowel de chauffeur als drie inzittenden, allemaal ze ventien en achttien jaar oud, werden voor onderzoek naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. KAMPERLAND - Een Duits echtpaar is zaterdagochtend overvallen in zijn woning op Roompot Marina in Kamper land. De twee daders belden rond negen uur aan, bedreigden de man en de vrouw met een vuurwapen en doorzochten de woning. Zij namen de auto van het echt paar mee. Het gaat om een don kerblauwe BMW 524 TDS met het Duitse kenteken BM-PA 230. Ook maakten de overval lers geld, bankpasjes en een gsm-telefoon buit. De politie heeft zaterdag een buurt- en technisch onderzoek uitgevoerd. Gisteren heeft zij passanten ondervraagd. De politie roept verder mensen op die iets opvallends hebben gezien of andere informatie hebben die waardevol kan zijn voor het onderzoek, zich te mel den. Signalement Van de daders ie °°n signale ment bekend. De eerste dader is een blanke man, 25 a 30 jaar, slank postuur, ongeveer 1,80 meter tang, met een verzorgd ui terlijk en donkerbruin kort haar met kale inhammen. Hij had geen bril, baard of snor. Hij droeg een donkerkleurige wind- jas en een donkere lange broek. De tweede dader is een blanke man, 25 a 30 jaar, ongeveer 1,70 meter lang, met normaal pos tuur en donkerbruin kort haar. Bezoekers van Beach Boom swingen op de catwalk. door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Een felle beamer zendt de hei-witte lichtstralen de don kere nacht in en is kilometers ver te zien. Laatkomers hoeven op de donkere Brouwersdam echter niet lang te zoe ken naar het vertier. Grote geluidsin stallaties laten de opzwepende beats van Beach Boom over de duinen rollen en maken van het dance-publiek bin nen de hekken een vrolijk swingende Het moest de knallende afsluiting van een seizoen feesten op het strand wor den: Beach Boom. Strandpaviljoen Peny's Beachclub op de Brouwersdam, café Surf Inn in Scharendijke en de.pro- ducent van het zomerdrankje Despera dos hadden zaterdag dan ook alle regis ters opengetrokken voor een spetterend dancefeest. „We zijn alleen al twee da gen bezig geweest met de opbouw. In de stromende regen", vertelt P. den Broe der van de Beachclub. Regen is zaterdagmiddag in geen vel den of wegen meer te bekennen. Een stralend nazomerzormetje maakt het gecreëerde clanceparadijs op het strand helemaal af. De met shovels gebouwde catwalk en van steigers gebouwde klei nere podia, verspreid over het strand, lonken naar het publiek. De zilveren sculpturen stralen. Het schuim in een hoek van de 'dansvloer' schittert in het zonlicht. Om drie uur 's middags dende ren de eerste beats van dj Serge over het strand. Beach Boom heeft echter een stevige aanloop nodig om echt op gang te ko men. Tot zes uur 's avonds kampt het feest met de concurrentie die voetbal heet. Het beladen duel tussen Ierland en Nederland houdt veel bezoekers nog even aan de buis gekluisterd. Michael van de Maas uit Oosterland laat zich dit feestje echter niet ontnemen en meldt zich al vroeg op de Brouwersdam. „Er gebeurt hier bijna nooit niks, dus al er dan wel een keer wat georganiseerd wordt, moetje daarbij wezen." De Oosterlander is niet de enige die er zo overdenkt. In vergelijkingmet ande re (Nederlandse) badplaatsen vinden de Schouwse jongeren dat hun eiland buiten het reguliere stapcircuit maar weinig te bieden heeft. „Beachpop is ook al afgeblazen", treurt Saskia van Baarle uit Scharendijke. Het jonge volk grijpt zaterdag en masse de gelegen heid aan een beach party a la Bloemen- daal of Zandvoort mee te maken. Nadat het laatste fluitsignaal in Ier land heeft geklonken en de meeste sup porters hun eerste teleurstelling over het verlies van Oranje van zich hebben afgeschud, vult het strand voor het pa viljoen zich snel met vrolijke mensen. DJ Michel de Hey zet vroeg in de avond de toon voor wat een gezellig dance feest wordt. De gasten bestijgen de cat walk en klimmen op de podia om boven het deinende publiek de beste en meest swingende moves te maken. Sfeer Als de zon achter de horizon verdwijnt, komt de danceparty pas echt los. DJ's Joop, Serge Verschuren en Ko Willemse pompen stevige beats uit de speakers. In het licht van de volle maan wordt er gedanst, maar ook veel gekeken naar de bijzondere en extravagante outfits van foto Marijke Folkertsma de andere bezoekers. De sfeer is opper best, en wanneer om elf uur de laatste klanken van dj Fingers uitsterven in de stille nacht, klinkt dan ook een fluit concert. Want zowel voor bezoekers als voor de organisatoren smaakt Beach Boom naar meer. De vroege sluitingstijd drijft de dancers naar ander vermaak. Mas saal trekken ze naar de Surf Inn om het feest voort te zetten. Want geen party zonder afterpartyal begint die deze za terdagavond wat aan de vroege kant. Den Broeder: „Op het ultieme hoogte punt moet je nokken. Voor volgend jaar willen we het toch meer nog in overleg met de politie organiseren, zodat we een sluitingstijd van bijvoorbeeld één uur kunnen doen." Want de ervaringen van zaterdag zijn goed: niet tussen de vijf- en zeshonderd bezoekers is Beach Boom geslaagd en is het dancefeest zeker voor herhaling vatbaar. Den Broeder: „Het is perfect gelopen. Geen ongeregeldheden, op de weg is totaal niks gebeurd, nul handge meen. Het was gewoon een leuk feest, met een heel ontspannen sfeer." VLISSINGEN - Een 19-jarige Vlissinger is zaterdagochtend mishandeld toen hij een ruzie wilde sussenDe man was getui ge van een vechtpartij op het Bellamypark in Vlissingen. Toen hij hulp ging halen, werd hij zelf geschopt. De politie heeft de dader, een 23-jarige Oost-Souburger, aangehouden. (Advertentie) health, het grootste gezondheidsblad f4,95 alles over: gezondheid gezondheidszorg beweging gezonde voeding psychologie door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Als een zwerm vogels worden ze in zuidwestelijke richting zicht baar. Leden van de Internatio nale Auster-club hebben de lan ding naar vliegveld Midden- Zeeland ingezet. Ze zijn een weekeinde in Zeeland voor een fly-in. „Daar komt het hele spul"wijst de man in de verkeerstoren, De groep van elf bromt over en maakt een ruime draai. Dan zakken de vliegtuigen één voor één naar beneden. Ze komen te rug uit het Franse Saint Omer. De leden van de club komen uit Duitsland, Engeland, Frankrijk en Nederland. De Auster, een klein propellervliegtuig, is van oorsprong een militair toestel. In de Tweede Wereldoorlog voerden de kistjes verkennings vluchten uit voor het Britse le ger. Dick de Ruijter heeft sinds 1984 een Auster. „In '87 ben ik begon nen met restaureren en in '91 was hij klaar." Hij schat dat er wereldwijd nog tachtig vlieg- waardige Austers zijn. In Ne derland zijn er nog twee vlie gende toestellen. De productie van de vliegtuigen is in de zestiger jaren gestopt. Zestien van de tachtig resteren de Austers waren dit weekeinde op Midden-Zeeland. De leden waren te gast bij De Ruijter die 72SST Vliegtuigen van de Internationale Auster-club op Midden-Zeeland. eigenaar is van een bedrijf op het vliegveld. De Ruijter vliegt regelmatig in zijn oldtimer. „Meestal vlieg ik naar Engeland, voor een fly-in. Maar ik ga er ook mee op vakan tie. De kinderen achterin en dan van veldje naar veldje. Dan ben je wel afhankelijk van het weer. Soms zit je een week ergens vast, maar dat hoort bij de sport." Het vliegtuig heeft een skelet van staal en hout. De huid is van linnen. Er zitten zelfs ritsslui tingen in de vleugels. „Dat is om de boel te inspecteren.De Ruij ter vergelijkt het vliegen in een oud vliegtuig met het rijden in een klassieke auto. „Het ram melt wat meer en het maakt wat meer lawaai." Maar zelf sleute len is er niet bij. „Ik ben vlieg tuigmonteur, dus ik mag het. Maar niet iedereen kan zomaar door Sheila van Doorsselaer EMMADORP - De Federatie Particulier Grondbezit (FPG) afdeling Zeeland wil haar in vloed op de politiek vergroten. Een jaar na de oprichting van de Zeeuwse afdeling acht de fede ratie de tijd rijp een dikke poli tieke vinger in de pap te krijgen. In het bezoekerscentrum van de Saeftinge in Emmadorp hield de FPGZ haar eerste jaarverga dering. Speciale gast was gede puteerde J. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening). De fede ratie telt in Zeeland nu ruim tachtig leden, onder wie rent meesters, boeren en andere be zitters van veel grond. Volgens voorzitter J. Seijdlitz is er kennis in huis waarmee de provincie haar voordeel kan doen. Aan de andere kant hoopt de federatie de weg te vinden naar de beleidsmakers. Een be gin is er al. K. baron Collot d'Es- cury is bereid zitting te nemen in de Fauna Beheers Eenheid, van wege zijn bestuurservaring en zijn kennis op het gebied van de Flora en Faunawet. Van Zwie ten kreeg verschilende keren de vraag hoe de FPGZ haar belan gen door'de provincie kan laten behartigen. Dat kan volgens Van Zwieten alleen door vol doende gewicht in de schaal te leggen en te laten merken dat ze er zijn. Van Zwieten: „Kijk naar de Zeeuwse Milieu Federatie. Als zij maar voldoende druk uit oefenen op een onderwerp en er komt geen tegengas, dan is dui delijk naar welke kant de weeg schaal uitslaat. Ik kan daarom alleen maar zeggen; laat u ho ren." Waarschijnlijk geeft de FPGZ een signaal af over jachtbeleid. Een aantal leden wil dat de pro vincie zich op dit terrein wat coulanter gaat opstellen. De grondbezitters ondervinden veel hinder van grauwe ganzen en eksters. Afschieten mag ech ter niet. door Jacques Cats MIDDELBURG - Er blijkt bij de politie Zeeland veel animo te bestaan om een langere werk week te draaien. De vakorganisatie ACP heeft uit een steekproef afgeleid dat gemiddeld over het hele land 55 procent van de politiemensen 3 8 uur wil werken. Plaatsvervan gend voorzitter H. Rutgers van de ondernemingsraad van het Zeeuwse korps verwacht dat in deze provincie het percentage hoger uitvalt. Tot het afgelopen weekeinde konden agenten hun voorkeur uitspreken voor een dienst van 36 of 38 uur. Deze week begint een inventarisatie die nader inzicht moet geven in de geboekte capaciteitswinst. Al eerder gaf plaatsvervangend korpscommandant F. Gouds waard aan dat de mogelijkhe den voor een verruiming van de werktijd meer dan marginale wijzigingen zullen opleveren. „Als iedereen 38 uur wil gaan werken, levert dat grofweg per maand duizend dagen extra op", rekent voorlichter J. van Mourick voor. Over de mogelijkheden om de extra capaciteit te gebruiken, bestaan verschillende ideeën. De politie kan straks bij de over schakeling op de euro extra in zet goed gebruiken. Daarnaast is de zomerdrukte gebaat met meer blauw op straat. Het Zeeuwse korps gaat samen met de andere zuidelijke poli tieregio's na wat een 38-urige werkweek op vrijwillige basis voor personele en financiële ge volgen heeft. Voor een politie agent die daartoe besluit, zal het loon met vijf procent stijgen. im 3; door Nadia Berkelder BIERVLIET -De Statenfractie van de PvdA pleit voor voor de opzet van servicepunten in dor pen en wijken waar nauwelijks voorzieningen meer zijn. De PvdA zich zorgen over de leefbaarheid in Zeeuwse wijken en dorpen en over de ambulan- cehulpverlening in de provin cie. Ze dringt aan op maatrege len. De partij was vrijdag en zaterdag bij een tij dens een frac tieweekeinde in Biervliet. Door liberalisering en markt werking verdwijnen steeds meer diensten. De PvdA vindt dat het provinciebestuur moet proberen om de voorzieningen in dorpen en wij ken op een rede lijk peil te houden. De fractie wil dat het college van Gedepu teerde Staten proefprojecten opzet, zoals servicepunten voor eenvoudige vormen van dienst verlening in scholen en dorps huizen en het beschikbaar stel len van internetfaciliteiten. Marktwerking De PvdA wijst marktwerking voor ambulancehulpverlening, zoals minister Borst van volks gezondheid heeft aangekon digd, af. De overheid moet ver antwoordelijkheid voor de ambulancediensten blijven dragen. Als ambulances in bepaalde de len van Zeeland niet binnen een kwartier ter plaatse kunnen zijn, moet het aantal stand plaatsen worden uitgebreid, vinden de socialisten. Verder vindt de partij dat de provincie samen met Rijkswaterstaat de mogelijkheid voor een nieuwe afslag op de A58 bij Goes moet onderzoeken. Dat is nodig om de bereikbaarheid van het Ooster- scheldeziekenhuis te verbete- MIDDELBURG Tijdens het Nederlands kampi oenschap tijdrijden voor vrije renners op Texel hebben twee Zeeuwse lig fietsers zaterdag het snelst gereden. Leo de Nooyer uit Middel burg werd eerste met een gemiddelde van 48,73 ki lometer per uur. Bram Moens uit Meliskerke was iets langzamer met 47,41 kilometer per uur. Ymte Sij brandy uit Lelystad werd derde. Aan het kam pioenschap deden zowel ligfietsers als traditionele wielrenners mee. De eer ste zes plaatsen werden bezet door ligfietsers. Er waren 122 deelnemers. foto Dirk-Jan Gjeltema aan een vliegtuig sleutelen. Dan mag je geen passagiers meer meenemen en niet meer naar het buitenland vliegen." Een Auster is geen vliegtuig om mee te jakkeren. Met ongeveer 135 pk ligt de topsnelheid rond de 135 kilometer per uur. „Lek ker rustig", vindt De Ruijter. „En toch ben je in een uurtje in Frankrijk." In het Middelburgse gezin wordt een baby verwacht. Zo rond kerst moet de kleine zijn of haar opwachting maken. De producenten van dit moois vonden het wel een ge slaagd idee Om de familie op grappige wijze over de ge zinsuitbreiding in te lichten. Aangezien er een goede kans is dat het een kerstkindje wordt, moest het iels in die sfeer worden De ouders grepen de verjaar dag van hun driejarig doch tertje Stephanie om het goe de nieuws te verspreiden. Een kerstboom naast de ver jaardagstaart zou daarbij van smaakvolle symboliek getuigen. Een week voor I haar verjaardag, in hartje zo- mer, werd Stephanie uitge- i breid gebriefd over de komst J van een vierde gezinslid en het plan dal op haar verjaar dag wereldkundig te maken. Ook het doel van de kerst- I boom lichtten beide ouders pedagogisch verantwoord i toe. Toen oma de kleine Stepha- nie een dag daarna vroeg ivat ze voor haar verjaardag wenste, sloeg het antwoord haar met stomheid. „Ik hoef niks", zei Stephanie reso luut, „ik krijg al een kerst boom én een baby.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29