Kabinet moet geld steken in WCT ^margriet PZC Zeeuwse elite ploegt voor de punten Oude bevolkingslij sten op cd-rom 0%:^ PZC Goese delegatie neemt kijkje in Panevézys 't Lamsoortje wijdt educatief centrum Scaldis Naturalis in PvdA-Kamerlid ziet containerhaven Sloe als alternatief voor verdieping vaarweg Kinderexpress reist tjokvol naar pretpark Auto belandt in sloot Ovezande Automobilist kiest hazepad na aanrijding alleen deze week jWs, Agrarisch Ondernemer 2001 Bestuurder rijdt auto kapot Caravan beschadigd Boete voor drankrijder Slachtoffer botsing vlucht Automobilist breekt arm maandag 3 september 2001 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De overslag van containers in Vlissingen moet stevig worden uitgebouwd als alternatief voor een verdere ver dieping van de vaarweg in de Westerschelde tot Antwerpen. De PvdA in de Tweede Kamer huldigt dat standpunt, aldus Kamerlid W. Herrebrugh. Om van Vlissingen een echte containerhaven te maken, is het TERNEUZEN - Op een klein stationnetje, 's morgens in de vroegte vertrokken zaterdag 689 kinderen van medewerkers van Dow Terneuzen en hun vriendjes naar pretpak Six Fla gs in het Belgische Wavre. Het enige spoor dat Zeeuws-Vlaan- deren rijk is, en normaal alleen bestemd is voor goederenver voer, werd nu ingezet voor per sonenvervoer: de Dow Kinder express. Voor die ene keer had Zeeuws- Vlaanderen een heus station: Terneuzen cs, gelegen tegenover het hoofdkantoor van Dow. Om zeven uur 's ochtends arriveer den de 689 passagiers, tussen negen en veertien jaar. De trein die hen zou brengen, bestond uit zes wagons van de Belgische jtfS, de NMBS. Bij het instap pen, diende zich een probleem pje aan. Er waren veel te weinig zitplaatsen. De NMBS had een paar eerste klasse wagons gele verd en die zijn weliswaar luxer maar bieden ook minder plaats. Zo kon het gebeuren dat er heel wat kinderen tijdens de drie uur durende reis moesten staan. Het kon de pret echter niet drukken. De wagons waren volgestouwd met chips en limonade en na drie uur boemelen werd het station nabij het pretpark bereikt. Ter wijl de kinderen zich vermaak ten inhet park, zorgde de NMBS voor drie extra wagons, zodat op de terugreis iedereen kon zit ten. OVEZANDE - Een 23-jarige Rotterdammer raakte zater dagochtend gewond, toen hij op de Nissestelle bij Ovezande in een bocht de controle over zijn bestelauto verloor. Hij kwam in de sloot tot stil stand. De man werd met kneu zingen overgebracht naar het ziekenhuis. Na behandeling kon hij naar huis. GOES - Een delegatie uit Goes brengt vanaf morgen een be zoek van een week aan zuster stad Panevéys in Litouwen. Er reizen zowel vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur als van de Stichting Steden band Goes-Panevéys mee. Het gezelschap presenteert de ge meente tijdens de Trade Fair, een internationale bedrijven- beurs in Panevézys. Het gemeentebestuur wil verder een vervolg geven aan het pro- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 'Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl volgens Herrebrugh noodzake lijk dat de regering bijspringt. Hij denkt daarbij vooral aan verbetering van de ontsluiting van de haven via het spoor en via de weg. Vernieuwing van de goederenspoorverbinding zit al in de rijksplanning; verbreding van de tweebaansweg van Vlis- singen-Oost langs 's-Heeren- hoek naar Rijksweg A58 nog niet. Als het aan PvdA'er Herrebrugh ligt, gaat het kabinet daar me- ject Openbaar Bestuur. In dat kader kwamen in het voorjaar van 2000 vier deskundigen uit Litouwen naar Goes om de inspraakmogelijkheden en - procedures en de Goese Wijk aanpak te bestuderen. Commu nicatie tussen bevolking en bur gers over het gemeentelijk beleid is in Litouwen een nieuw fenomeen. De Stichting Steden band bespreekt met haar zus terorganisatie, Sandraugos Ko- mitetas, toekomstige projecten. Ook staan besprekingen op het programma met de directies van de plaatselijke agrarische school en de Kamer van Koop handel. In Kaunas bezoeken de vertegenwoordigers van de stichting het project Adaption of Gardening in Lithuania, dat samen met het Groen College in Goes wordt uitgevoerd. In Vil nius hebben zij een ontmoeting met P. Dumore, de nieuwe Ne derlandse ambassadeur in Li touwen. De delegatie bestaat uit: burgemeester D. van der Zaag, J. Boel-Baarends (voor lichting), A. de Vries (grondge bied) en J. Snoek (stadsontwik keling) namens de gemeente en A. Andela, J. Beeuwkes-Ziub- ryte en M. Kool namens de Stichting Stedenband. KWADENDAMME - De politie heeft in het weekeinde een 21- jarige man uit de gemeente Bor- sele aangehouden. Hij had vrij dagavond op de Siguitsedijk in Kwadendamme met zijn auto een 12-jarige fietsster geschept en was doorgereden. De man bleek gedronken te hebben. De politie nam zijn rijbewijs in be slag. Het meisje is met hoofd- rug- en borstletsel naar het zie kenhuis gebracht. de werking aan verlenen. Om het havengebied goed te ont sluiten, is naar zijn oordeel ook een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil no dig, voor vrachtverkeer dat ge bruik maakt van de Wester- scheldetunnel richting of vanuit Vlissingen-Oost. Logischer plek Vlissingen moet een soort satel liet-containerhaven van Ant werpen worden, in de ge- dachtenvorming van het Kamerlid. ,,Voor de grootste containerschepen is Vlissingen een logischer plek dan Antwer pen", stelt hijJe ziet het overal in de wereld, de diepzeecontai nerhavens komen meer en meer aan de kust te liggen. Doe je dat niet, zoals Amsterdam heeft ge daan, dan verlies je uiteindelijk de race. Dat zou ook voor het Antwerpse/Vlaamse bedrijfsle ven een waarschuwing moeten zijn." De Vlaamse regering wil deson danks een verdere verdieping, van 11,60 tot 12,80 meter. Hsl-tracé Herrebrugh durft niet te voor spellen hoe de Nederlandse po litiek uiteindelijk met dit ver zoek zal omgaan. „De Belgen zijn slimme onderhandelaars. Ze koppelen alles aan alles. De hogesnelheidslijn (hsl) tussen Antwerpen en Breda ligt er bij voorbeeld nog niet. Nederland hecht sterk aan dat hsl-tracé en wil Vlaanderen alleen daarom al graag te vriend houden." Vlaamse en Nederlandse parle mentsleden maken vandaag over de Westerschelde en Schel de een boottocht om samen de toekomst van de rivier te be spreken, Herrebrugh nam daar afgelopen weekeinde, na afloop van de presentatie van het ont- werp-verkiezingsprogramma van de PvdA, namens zijn partij alvast een voorschot op. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK Scaldis Naturalis, zo heet het multifunctionele gebouw van kinderboerderij en heemtuin 't Lamsoortje in Sint-Maartens dijk. De naam werd zaterdag onthuld door burgemeester W. Nuis van de gemeente Tholen. Hij verrichtte ook de officiële opening en luidde een open dag in, die gepaard ging met diverse activiteiten en muziekoptre- dens. 't Lamsoortje wordt gebruikt als dagopvang voor verstande lijk gehandicapten. Als onder komen moesten zij tot voor kort gebruik maken van 'porto-cabi- ns'wat zeker in de winter alles behalve ideaal was. Daarom is het idee van een multifunctio neel centrum ontstaan: een fraai complex met meerdere ge bruiksmogelijkheden. Dankzij diverse sponsors en subsidiege vers kon het benodigde bedrag, 550.000 gulden, bij elkaar wor den gebracht. Het gebouw heeft niet alleen een functie als dagopvang van men sen va n Het Gors en de Stichting tot Verzorging van Verstande lijk Gehandicapten De Schutse, maar in de toekomst ook voor li chamelijk gehandicapten en cli ënten van Emergis. Een heel an dere belangrijke taak is natuui en milieu-educatie, aangezien het gebouw een informatiecen trum over het Nationaal Park Oosterschelde moet worden. Ook andere organisaties zoals Staatsbosbeheer, de Natuur- vereniging Tholen, het water schap en de politie geven er voorlichting. De combinatie met het Natio naal Park Oosterschelde zorgt nog voor financiële onzeker heid. Als het centrum niet aan de eisen van het Nationaal Park voldoet, lopen de betrokkenen mogelijk een subsidie van een ton mis. Die eisen houden vooral een professionelere aanpak in, met onder meer de aanstelling van een beroepskracht. Burgemeester Nuis, die zater dag veel lof toonde voor 't Lam soortje, stak de initiatiefnemers in dat verband een hart onder de riem. Hij wees erop dat Scaldis Naturalis in zijn ogen geheel aansluit bij de doelstellingen van het Nationaal Park, waarbij de natuur op de eerste plaats komt. Achter de schermen wordt nu hard gewerkt om een milieu-educatiecentrum (MEC) volgens de landelijke normen in het gebouw op poten te zetten. In afwachting van een beroeps kracht treedt Harm Venekamp voorlopig als coördinator op. Het Platform Leefbaar Platte land Tholen, die 't Lamsoortje- project heeft Opgezet, hoopt dat het MEC volgend jaar volledig operationeel is. Tegen die tijd hoopt het Plat form het gebouw ook te kunnen overdragen aan de Stichting Scaldis Naturalis, die de exploi tatie op zich neemt. Ondertus sen bereidt het Platform alweer een nieuw project voor. De ge dachten gaan uit naar het op zetten van multifunctionele re creatieroutes in de omgeving. (Advertentie) f7S0M 1,13) W Een antieke combinatie aan het werk tijdens de provinciale ploegkampioenschappen in Wilhelminadorp. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Recht en vlak werken, de juiste diepte aanhouden en de tarwestoppel voldoende onder- ploegen; belangrijke punten waarop de ploegwedstrij- den worden beoordeeld. Zaterdag streed de Zeeuwse ploegelite om de provinciale kampioenschappen. Plaats van handeling was wederom de Wilhelminapol- der. Eerst beoordeelden acht juryleden afzonderlijk de openings voor van de in totaal 29 deelnemers. Vervol gers namen de ploegers hun deel van het terrein onder handen, waarbij werd gejureerd. In de categorie ploe gen met twee scharen was het, zoals verwacht, opnieuw Freek Boudeling uit Sint Philipsland die de eerste plaats behaalde, voor Simon Baas uit Arnemuiden en Jan Goense uit Noordwelle. In de categorie drie of meer scharen was er een spannende strijd tussen Gert Jan de Jager uit Sint Philipsland en titelverdediger Peter Han- se uit Kerkwerve. Uiteindelijk was het De Jager die de titel voor zich opeiste. Bij de antieke tractoren was het kampioenschap, net als vorig jaar, voor C. de Loof uit Arnemuiden, die net iets beter ploegde dan B. Martens uit Lewedorp en A. van Strien uit Wolphaartsdijk. De strijd van zaterdag was een kwalificatiewedstrijd voor de Nederlandse kampioenschappen 2002. De na tionale titelstrijd van dit jaar wordt komend weekeinde gehouden in Almere. Namens Zeeland doen Kees de Bree uit Zonnemaire, Freek Boudeling, Frank Standaert uit Terneuzen en Gert Jan de Jager mee. De Zeeuwse kampioenschappen werden opgeluisterd door een demonstratie met een antieke dorsmachine, waarmee tarwe werd gedorst. Ook waren er twee bij zondere antieke combinaties te zien: een International rupstractor met een getrokken vierscharige ploeg en een antieke tractor met een roll-over ploeg. door Rolf Bosboom KAPELLE - Speurders in de familiege schiedenis hebben er weer een welkome bron bij. De bevolkingslij sten die aan het eind van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw in Zeeland werden op gesteld, zijn nu verzameld op een cd-rom. Die maakt het mogelijk om snel en een voudig te zoeken in de lijsten. De cd-rom, Geteld voor Napoleon gehe ten, is samengesteld door de Werkgroep Computergenealogie van de Zeeuwse af delingvan de Nederlandse Genealogische Vereniging'. Dat gebeurde naar aanleiding van het feit dat zaterdag in Kapelle voor de 25e keer de Genealogische Contactdag werd gehouden. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder kwam naar De Vroone om het eerste exemplaar in ont vangst te nemen. De inwonerslij sten zijn een souvenir van de Franse tijd. De kantons in Zeeuws- Vla anderen kregen in 1795 de opdracht een volkstelling te houden, waarbij van alle inwoners boven de twaalf jaar de ge gevens moest worden genoteerd. Vanaf 1811 gebeurde iets soortgelijks boven de Westerschelde, in verband met de invoe ring van de 'carte de süreté', het veilig heidskaartje om buiten de eigen woon plaats te mogen reizen. De lijsten die daarvan het resultaat wa ren, bieden genealogen waardevolle in formatie. In veel gevallen valt eruit op te maken op welk adres iemand woonde, met wie hij of zij getrouwd was, hoeveel kin deren er waren, de leeftijd het beroep, het geboortejaar en de geboorteplaats. Bij mensen die van buiten de gemeente kwa men werd vermeld wat hun vorige woon plaats was en wanneer zij verhuisd waren. Hypothesen ,,Je kunt er allerlei hypothesen uithalen", zeggen Jaap van Zweeden en Bram Mal- jaars, die samen met Sjaak Hoornick, Bram Janse en Bram Taal de cd-rom heb ben samengesteld. Het werk betekende een digitalisering van de inventarisaties die in de jaren negentig al op papier ver schenen. Die collectie groeide uiteindelijk uit tot tachtig boekwerken, die afzonder lijk zijn aan te schaffen. Al die informatie staat nu echter ook op één glimmend schijfje en is door de uitgebreide zoek functie veel sneller toegankelijk. De lijsten worden als relatief betrouw baar gezien, al zijn hier en daar ook wel te kortkomingen te signaleren. „De bewo ners hebben destijds loyaal meegewerkt, omdat het opstellen van de lijsten geen fiscale achtergrond had", verklaart Van Zweeden de betrouwbaarheid. „Ze zagen het - al bleek later de feitelijke reden de invoering' van de dienstplicht te zijn - als iets onschuldigs." Bram Maljaars (links) en Jaap van Zweeden, die hebben meegewerkt aan de samenstel ling van de cd-rom, speuren in de digitale archieven. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Op 24 oktober wordt bekend wie de titel Agrarisch Ondernemer 2001 heeft gewonnen. De verkiezing, waarvoor de Middelburgse kaasboerderij Schellach van de familie Kwekkeboom is genomineerd, was in het voorjaar twee keer uitgesteld vanwege de mkz-crisis. Landbouwminister Brinkhorst reikt de hoofdprijs, een be drag van 25.000 gulden, uit. Behalve de kaasboerderij zijn nog vier andere agrarische bedrijven genomineerd. De ver kiezing is een initiatief van het Agrarisch Dagblad. MIDDELBURG - Een dronken bestuurder heeft zaterdag ochtend zijn auto in de vernieling gereden op het Groene Woud in Middelburg. De man, een 20-jarige Middelburger, reed om twee uur van de Looierssingel in de richting van de Konmar. In een flauwe bocht raakte hij de macht over het stuur kwijt. Hij reed eerst tegen de vangrail aan de rechter kant van de weg en kwam tot stilstand op de rijstrook voor te gemoetkomend verkeer. De politie heeft de man aangehouden en zijn rijbewijs ingevorderd. MIDDELBURG - Bij een aanrijding op de Nieuwe Vlissingse- weg in Middelburg is zaterdagmiddag een caravan bescha digd. De 71-jarige bestuurder van de auto met caravan remde voor overig verkeer. Een 29-jarige automobilist uit Loos- drecht kon niet op tijd stoppen en reed er achterop. De cara van en de twee auto's raakten beschadigd. HULST- Een 41-jarige Belgische automobilist is zaterdag avond in Hulst aangehouden wegens rijden onder invloed. Hij trok de aandacht omdat hij door rood reed en alle bochten aan de binnenzijde nam. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een boete. Daar bovenop kwam een boete wegens het rijden doorrood. TERNEUZEN - Aan de Buitenhaven in Terneuzen vond za terdagochtend rond zeven uur een kop-staartbotsing plaats tussen twee auto's. Niet de schuldige automobilist reed door na het ongeval, maar de bestuurder van de aangereden auto maakte zich uit de voeten, nadat hij eerst zijn drie passagiers uit de auto zette. Een 44-jarige automobilist uit Terneuzen had niet gezien dat de auto voor hem remde om af te slaan richting Hoek. De passagiers van de doorgereden bestuurder klaagden over pijn in de nek en de schouder. De auto van de Terneuzenaar raakte beschadigd aan de voorzijde. OSSENISSE - Een 32-jarige bestuurder van een bedrijfsauto uit de gemeente Hontenisse liep vrijdagavond een gebroken arm op toen hij met zijn wagen in een droge sloot was terecht gekomen aan de Grindweg in Ossenisse. De bestuurder reed over de Langeweg in de richting van het centrum van Ossenis se en had op een bepaald moment zijn voertuig niet meer on der controle. In een flauwe bocht kwam hij met zijn wielen in de berm van de weg terecht, waardoor het voertuig kantelde en in de sloot terecht kwam. De brandweer en de ambulance haalden de man met een reddingplank uit de sloot. De be stuurder werd met een armbreuk en schaaf- en snijwonden aan zijn heup overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25