Saturday Night Fever bij Sinke Revolutie in het zaalvoetbal PZC de wedenging Zeeuws kwartet volbrengt Holland Triathlon Almere Triatlon op één been i I H 22 Triatleet uit Koudekerke neemt voor de tiende keer deel aan triatlon Almere Bezuinigen Naakt IrS l ij 4 i 1 de hobby van Arbiters maandag 3 september 2001 door Rudy Boogert ALMERE - Dochter Nathalie Sinke heeft de kriebels. Dertien lange uren zijn verstreken sinds de start van de Holland Triath lon op het surfstrand van Alme re. Maar nog altijd geen Sjaak te zien. Waar blijft haar vader toch? Hij zag er bij de wissel naar het lopen niet zo fris meer uit. Hij zal toch niet. Al zes uren heeft ze niks gehoord van haar vader. Om half vier 's middags stapte hij van zijn paarse racefiets en begon aan de afsluitende marathon. Dat is het laatste teken van leven, dat ze van hem heeft ontvangen. Moederziel alleen moet Sjaak die moordende 42.195 meter leggen. Alleen zijn mini-radio- tje houdt hem gezelschap. Maar het demasqué van het Neder lands voetbal in Dublin aanho ren, is ook niet bijster motive rend. In het gelegenheids-stadion op het Stadhuisplein van Almere druppelen de triatleten inmid dels binnen. De één alsof hij zo nog een hele triatlon kan afleg gen, de ander zakt na de finish als een plumpudding in elkaar. Een derde passeert de finish met op beide armen een kind, weer een ander legt de laatste meters af met zijn trouwe viervoeter aan de lijn. Maar nog altijd géén Sjaak Sinke. Sjaak Sinke: „Ik ga nooit zo ont zettend diep tijdens een triat lon. Ik denk dat dat een soort angst is. Een triatlon is natuur lijk een gigantisch lange aange legenheid. Als je je dan over de kop loopt en je moet nog zo'n eind... Als mijn benen zwaar zijn, denk ik al gauw: sorry Sin ke, ga voor de veiligheid maar even wandelen. De Almere- shujfle noem ik het: stukje dra ven, stukje wandelen. Het is een mentale kwestie en ik kan niet over die drempel." Lopen is niet zijn sterkste on derdeel, maar hij heeft de triat lon van Almere al zeven keer eerder met succes bedwongen. Hij weet dus wat het is. Maar ja, de twee keer dat hij uitstapte, gebeurde dat j uist tij dens het lo pen. Maar vandaag in zijn tien de Almere-start zal hij toch niet afhaken? De prijsuitreiking van zijn categorie (H55) is al ge weest. Dochter Nathalie kijkt gebiologeerd naar de ingang van het stadion. Duitsers, Grie ken, Belgen, Denen, maar niet haar vader uit Koudekerke. Sjaak Sinke: „Ook al kom ik oorspronkelijk uit de atletiék- sport, lopen is toch mijn zwaks te onderdeel. Ik heb in het verle den aan de tienkamp gedaan. Een trainer Bram de Rijke) zei ooit dat mijn lichaam daar hele maal niet geschikt voor was. Mijn sprintsnelheid is gering, hoogspringen is slecht, maar door veel te trainen lukte het toch. Ik moet het echt van veel, heel veel trainen hebben. Nog steeds." Zwemmen is niet zo'n probleem voor Sj aak. In het verleden is hij Zeeuws jeugdkampioen op de vlinderslag geweest en heeft hij aan de Scheldetrek (zwemtocht van Breskens naar Vlissingen) meegedaan. Dat was in 1963 toen ook Erica Terpstra mee deed. Tegenwoordig houdt hij zijn zwemconditie op peil in het Veerse Meer. Omkleden in het strandhuisje van collega-atleet Willy de Nooijer en zwemmen maar. Het fietsen ligt Sjaak ook wel. Normaal gesproken begint hij in februari of maart met de fiets training. Maar door het slechte weer had hij dit ja ar in april nog geen 500 kilometer gereden. Een stevige 'eindsprint' bracht hem voor Almere nog op de ge wenste 5000 kilometer. Toch ruim een Tour de France. Wat bezielt iemand om dat op 55-ja- rige leeftijd nog te doen? Sjaak Sinke: „Ik denk dat het een vorm van exhibitionisme is. Dat hebben alle sporters wel: 'kijk 's hoe. goed ik dit kan'. Voor mij is het inmiddels meer de ge dachte om mijn achteruitgang zo min mogelijk te houden. En ik moet zeggen mijn tijden van nu zijn beter dan die van in het begin. Je krijgt natuurlijk meer ervaring, maar er zijn ook meer mogelijkheden. Zoals voedings supplementen. Vroeger deed ik het op een krentenbol en een bruine boterham. In 1997 ging Sjaak Sinke poseert met dochter, medaille, fiets én verrassingsblik. dat fout, was de energietank leeg en moest ik uitstappen. De klok op het Stadhuisplein geeft dgrtien uur en twee minu ten aan. De schemering valt als een sluier over het stadion. Dochter Nathalie is op de ban ken gaan sta^n om een nog beter zicht op de entree te krijgen. De speaker is haar echter voor: „En daar komt onze Zeeuwse nes tor." Eindelijk. Daaris-ie. In de hoek komt een in oranje geklede foto Ruben Oreel loper het stadion binnen. Sjaak! In z'n typische schokschoude rende stijl passeert hij de afgela den tribunes. Bij de eerste pas sage krijgt Sjaak geen bloemen van zijn dochter, zoals menig andere deelnemer. Dat is een paar jaar geleden nogal slecht bevallen. In al haar goedheid had dóchter Nathalie zonne bloemen gekocht, maar toen ze die aan haar vader schonk, be zweek deze bijkans onder het gewicht van de bloemen. Vanavond krijgt Sjaak een ver rassingsblik - een lichtgewicht - van de musical Saturday Night Fever. Toepasselijker kan haast niet: zaterdagavond, (triatlon )koorts. Enkele weken geleden bezocht Sjaak de musical in Amsterdam. Het geschenk is ge lukkig niet te zwaar voor de laatste loodjes. Bij zijn tweede passage neemt Sjaak zijn doch ter, voor de tiende keer haar va ders begeleider, bij de hand en de laatste honderd meter leggen ze samen in triomf af. Ouder en kind. Sjaak Sinke: „Mijn moeder is in 1939 Nederlands kampioen tur nen geworden in Leeuwarden. Waar laat je je kind overdag als je moeder hele dagen traint en je vader in Indië zit? Dat kind gaat mee naar de training. Als vijfja rige dreumes vindt iedereen je natuurlijk leuk. Dus die turn sters zetten me op een balk of een paard en zo ben ik begonnen metsporten." Drie glazen cola brengen het vochtgehalte van Sjaak weer op peil,eenhalf uurnazijnrace.De klus is geklaard. Het duurde langer dan verwacht, maar dat kwam door tegenslag bij het fietsen. Halverwege kreeg hij opeens een ontzettende tegen wind te verwerken en in de laat ste kilometers kreeg hij ook nog eens een stuk of acht viaducten voor zijn kiezen. De bovenbe nen stonden in brand. Maar gelukkig zit de triatlon er weer voor een jaartje op. De trainingsarbeid kan worden te ruggeschroefd en het menu kan worden uitgebreid. Want een paar weken zonder friet om de vetlaag uit te dunnen... „Het was een tantaluskwelling", be kent Sjaak. „Ik ben namelijk gek op friet." Onthouding maakt hongerig en daarom ligt de echte finish deze zaterdag voor Sjaak vijftig meter verder. Zoals elk jaar trouwens. Bij de ingang van McDonald's. van onze sportredactie ALMERE - Allevier deelnemen de Zeeuwen hebben de lood zware 21e editie van de Holland Triathlon in Almere met succes volbracht. Rob Konings uit Ovezande fi nishte na tien uur en 48 minuten en Vlissinger Erik Blansjaar bleef met dertien uur en 33 mi nuten ruim onder zijn richttijd van veertien uur. Wilfried de Kort uit Axel volbracht zijn vierde hele triatlon in tien urn en veertien minuten, Sjaak Sin ke uit Koudekerke haalde voor de achtste keer het einde na 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilo meter fietsen en 42 kilometer lo pen. Marechaussee Erik Blansjaar voltooide het zwemmen in het vlakke Gooimeer na een uur en negentien minuten.. De eerste tachtig kilometer op de fiets gingen nog naar wens voor de Vlissinger, hij wist zijn snelheid ruim boven de geplande 28 kilo meter per uur te houden. Maar in het vervolg speelden de wind en acht te nemen viaducten hem de nodige parten. De start van de marathon was voor Blansjaar een regelrechte ramp. De hartslag liep op tot 170 slagen per minuut waar door hij gedwongen was bij tijd en wijle gas terug te nemen. Na 27 kilometer bracht hij ook nog eens een bezoekje aan de massa- ketent. „Ik was kapot maar de laatste honderden meters door het stadion heb ik maar net ge daan of hef makkelijk ging", liet hij ruim na de finish weten. Voor de tweede debutant, Rob Konings, krijgt het optreden in Almere zeker een vervolg. Het zwemmen leverde Konings met een tijd van 59 minuten weinig problemen op. Met een verzet van 52x15 legde de oud-ama teurrenner de 180 kilometer soepel af. Bij de tweede passage van de coachpost klapte Ko nings nog tegen de grond omdat hij een gladde bocht te hard in ging. Het leverde wat schaaf- plekken op, maar weinig tijd verlies. Hij reed hij na zes uur en 38 minuten het pare fermé in. Op de marathon kwam ik al ge lijk lekker in mijn ritme en wan neer het wat minder ging, sprak mijn trainer Ton Vervuren me wat moed in"De hoop om onder de tien uur te finishen moest Ko nings door de sterke wind laten: varen. Toch probeerde hij na 351 kilometer nog wat te versnellen, hij kreeg echter al snel de reke ning gepresenteerd. „De laatste drie kilometer gingen op mijm tandvlees." Wilfried de Kort, die een jaar uit competitie was geweest door: een knieoperatie, zwom een' voor hem normale tijd van een uur en tien minuten. Na een rus-, tige wissel raasde hij, gejaagd door de wind, op de fiets na tachtig kilometer naar een ge middelde van 36 kilometer per uur. Vervolgens kwam er steeds meer (tegen)wind te staan in de open polders waardoor het ge middelde aanmerkelijk daalde, „Het was behooiiijk zwaar vooral omdat er op fietspar- cours nauwelijks publiek te zien was", liet de buschauffeur uit Axel weten. Toch liet de Kort met vijf uur en 28 minuten een fietstijd noteren j die tien minuten sneller was dan die van Rob Konings, zodat ze vrijwel gelijk aan de marathon konden beginnen. Om kramp te voorkomen had Kort zowel voor als tijdens de triatlon flink wat zouttabletten geslikt, wat resul teerde in een marathon zonder wandelen. Hij deed er drie uur en 34 minuten over. Ronnie Babijn uit Temeuzen nam in Almere deel aan de inter nationale elitewedstrijd op de olympische afstand. Bij de start1 in het Weerwater liep hij al me teen een kleine achterstand op, nadat hij de startschot gemist' had en tot overmaat van ramp, ook nog een klap op zijn lip kreeg. Na zestien rondjes fietsen met, een totale lengte van veertig ki lometer begon hij met een ach-1 terstand van anderhalve mi nuut op koploper Eric van der Linden als zestiende plaats aan1 de afsluitende tien kilometer lo- pen. Uiteindelijk finishte Ba bijn op de tiende plaats in een tijd van een uur en 49 minuten Zijn achterstand om teamge noot en Nederlands kampioen' Van der Linden bedroeg vier mi nuten. door Rudy Boogert Nieuwe naam, nieuwe bal en nieuwe re gels. Het zaalvoetbal werd afgelopen zomer revolutionair heringericht. Zaal voetbal heet bijvoorbeeld geen zaalvoetbal meer, maar futsal. En de bal is de gewone bal niet meer, maar een plofbal. En de re gels... Tja, er is nog net geen buitenspel in gevoerd. Deze week starten in Zeeland de futsal- competities in de verschillende regio's. Een handvol nieuwe regels moeten het spel aantrekkelijker maken voor spelers en pu bliek. Voor de toeschouwers zal het in het begin helemaal een feest van vermaak zijn. Scheldende spelers, die dachten dat ze de nieuwe regels allemaal kenden, maar een scheidsrechter die ze nét iets beter kent. Piet de Waal, je coördmeert al sinds men- senheugnis het zaalvoetbalgebeuren in de provincie. Kun je uitleggen wat er allemaal is veranderd? De Waal: „De keeper wordt met de nieuwe regels het meest beperkt in z'n faciliteiten. Als hij de bal aangespeeld krijgt van een medespeler, mag hij hem één keer doorspe len naar een medespeler. Daarna mag hij geen terugspeelbal meer krijgen, totdat de bal op de vijandelijke helft is geweest. Ook als de bal op z'n eigen helft al eens is onder schept door de tegenpartijBovendien mag de keeper de bal niet langer dan vier secon den in zijn bezit houden. Ook als hij gaat meevoetballen op de helft van de tegen stander." De keeper wordt dus hoofdzakelijk een ballenvanger. Meevoetballende keepers behoren hierdoor grotendeels weer tot het verleden. Wat is er nog meer beklonken door de futsal-bonzen? De Waal: „We spelen dit jaar verplicht met de plofbal. Als je die op de grond laat val len, mag-t-ie niet hoger dan zestig centi meter opstuiten. Wat nog meer? Vanuit de aftrap mag je direct scoren en als de bal te gen het plafond komt, moet-ie vanaf de zij - kant worden ingetrapt. Dus geen scheids rechterbal meer. De wissels hoeven ook niet meer op de middenlijn het veld te be treden, maar mogen dat in een zone van vij f meter vanaf de middenlijn." Was er ook niet iets veranderd met de tijd- straffen? De Waal: „De scheidsrechters hebben kaarten op zak. Een gele voor een tijdstraf van twee minuten en een rode voor een tijd straf van vijf minuten. Als er een ploeg met een mannetje méér speelt en ze scoren in die man-meersituatie, dan wordt de straf van de tegenpartij meteen opgeheven. Als de ploeg met een speler minder scoort, ge beurt er overigens niks. De scheidsi'echter heeft nu ook de mogelijkheid om indirecte vrije trappen te geven bij onschuldige o vertredinkj es Als het 'zaalvoetbal nieuwe stijl' woensdag op Walcheren aftrapt, zal Piet de Waal er voor het eerst in 28 jaar niet bij zijn. Nee, het heeft niks met die nieuwe regels te ma ken. Hij is door de KNVB uitgenodigd voor een vip-arrangement rond de interland Nederland - Estland in Eindhoven. Hij wordt om 14.00 uur ontvangen bij de Ro- mario-ingang en wordt de verdere dag vol ledig in de watten gelegd. Vér weg van fut- sal-spelers die maarniet kunnen wennen aan die vermaledijde regeltjes. Een minder valide deelnemer volbracht dit weekeinde op één been de triatlon van Alme re. foto Jasper Juinen/ANP De Koninklijke Nederlandse Biljart bond (KNBB) mag de afgelopen jaren twee registeraccountants in het hoofdbe stuur gehad hebben, het heeft de organisa tie niet verhinderd enorme schulden te ma ken. Het jaar 1999 werd af gesloten met een tekort van 231.829 gulden, vorig jaar be droeg het tekort liefst 511.679 gulden. Toen de schulden eindelijk aan het licht kwamen werd het zittende bestuur en bloc weggestemd. Nieuwe bondsvoorzitter werd Henk Meijer. Volgens hem heeft het vorige bestuur op veel te grote voet geleefd en jaarcijfers doelbewust 'beter gekleurd' weergegeven. De verkiezing van voorzitter Meijer lever de geen problemen op. Die van de penning meester des te meer. Toen kandidaat Rick Marseille tijdens zijn kandidaatstelling meldde registeraccountant van beroep te zijn, steeg er uit de zaal een luid gelach op. Uiteindelijk werd Marseille wel gekozen. Het nieuwe bondsbestuur kondigde on middellijk een bezuinigingsoperatie aan. Die worden vooral via de bekende kaas schaafmethode uitgevoerd: geen medailles of prijzengeld meer op titeltoernooien, geen vergoeding meer voor biljarts, lakens of ballen tijdens Grand Prix-toernooien, een lagere vergoeding voor arbiters, een la gere dan wel geen reiskostenvergoedingen meer, etcetera, etcetera. De klassieker tussen Duitsland en En geland haalt het beste uit ze boven. Of beter gezegd, het slechtste. Als Duitsland en Engeland elkaar tegenkomen, slijpen de boulevardbladen in beiden landen de messen. Dan wordt de tegenstander bele digd, belachelijk gemaakt en als het even kan ook uit het ritme gehaald. De Engelse krant The Sun maakte het dit keer wel heel bont. De krant huurde vier naaktmodellen in, duwde ze wat instru menten in de hand en dropte ze vervolgens in Beierse klederdracht voor het spelersho tel van de Duitse nationale ploeg. En dat om zes uur 's morgens op de dag van de wedstrijd! Bild, het grootste boulevard blad van Duitsland dat zelf niet vies is van een schandaaltje meer of minder, schreeuwde een dag later moord en brand. „Engelsen terroriseren onze jongens", blokletterde de krant op de voorpagina. Als ware er een bom ontploft bij het hotel. De Duitse spelers merkten overigens wei nig van alle commotie op straat en sliepen rustig verder. En de vier blonde dames in klederdracht? Die werden met zachte hand verwijderd door de politie. GPD M 1 i T éêêL. t A' 1 ft M,\'"r**ïR Naam: Cees Willemse (Bruinisse) Sport: voetbal, trainer SKNWK Hobby: zingen „Het is een soort uitlaatklep voor me. Als ik bepaalde indrukken opdoe, kan ik die in een liedje van me af schrijven. Of er komt gewoon zomaar iets in me op en dan rolt het zo uit mijn pen. Toen de drummer van Bief onlangs overleed, heb ik bijvoorbeeld twee liedjes ge schreven. En na de nieuwjaarsbrand in Volendam heb ik een gedicht en een liedje geschreven." „We zijn een inzamelingsactie begon nen voor de slachtoffers van Volendam. Niet zozeer het bedrag is belangrijk, maar meer de sociale kant. De horeca, restaurants, noem verder maar op, moe ten zich bewust blijven van de risico's. Dat is de achtergrond. Iemand heeft m'n liedje het heet 'Ik wil zo graag' naar Vo lendam gestuurd en pastoor Berkhout heeft het inmiddels in verschillende diensten gebruikt. Op 27 oktober komt de pastoor naar Bruinisse voor de slot- avond." „Het zingen zit in mijn familie. Mijn opa's schreven liedjes en een van hen was zelfs dirigent van een orkest. Ik zit zelf in een gospelkoor, The Message uit Bruinisse, en daarvan ben ik ook voor zitter. Vier geleden hebben we het koor opgericht en we hebben inmiddels 3 2 le den. In Bruinisse was daarvóór alleen een kerkkoor en dat was van het zwaar dere genre. Vandaar dat we het initiatief voor eigen koor hebben genomen." „Op clubavonden van Bruse Boys krijg ik altijd wel een microfoon onder mijn neus geduwd. Dan zing ik met name liedjes van De Kast. Of dat mijn idolen zijn? Dat is een groot woord. Ik vind het gewoon een goede band. Ik zing op zul ke avonden ook wel liedjes van Blof. Met ons koor oefenen we één keer in de week, maar ik zou iedere dag wel kun nen zingen." Rudy Boogert Bij de start van de landelijke competitie veldkorfbal was het al meteen weer raak. De vele afmeldingen van scheids rechters deden aanwijzer Johan Meesen uit Vlissingen besluiten om het hele program ma van de vierde klasse A (waar alleen Zeeuwse ploegen in zijn ingedeeld) af te ge lasten. „Naar de zaterdag toe kwamen de afmel dingen bij bosjes binnen. Ik kon moeilijk anders dan de zaak afblazen", aldus Mee sen. Vrijdagavond werden de ploegen van Stormvogels, BKC, Volharding, Atlas, Luctor en Blauw Wit daarvan in kennis ge steld. Veel waardering kon het merendeel van de getroffen ploegen daar niet voor opbren gen. Bij BKC had iemand op het werk ge ruild met een collega en had een speelster zich een dag tevoren nog bij de fysiothera peut laten behandelen voor een blessure. Alles voorniets dus. Een woordvoerder van Atlas sprak de hoop uit dat het bij een een malige afgelasting zou blijven: „Dit moet niet al te vaak gebeuren, dan kunnen we er beter helemaal mee stoppen", gaf hij als commentaar op de afgelasting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 22