Crash Burti schaduw over record Duitser Ruiters lopen de finale mis Verstappen boekt geen vooruitgang Mischa Koot verslaat idool Anky Zwitsers talent is Schalken de baas Leon van Bon speelt eigen ploegenspel Mattan en Eeckhout winnen Van Moorse! wint eerste etappe Hockeyster Deiters stopt bij Oranje GP-zege crosser Eggens Zege voor golfer John Daly Volleyballers verliezen finale Schumacher wint in Spa 52ste Grand Prix Tennisduo in kwartfinale PLOUAY - Nico Mattan heeft gisteren de Grote Prijs van Plouay gewonnen. De Belgische wielrenner was in de sprint na 198 kilometer sterker dan de Fransman Patrice Halgand en de Nederlander Patrick Jonker. Het drietal was in de laat ste ronde ontsnapt uit een groep van acht coureurs. In België won Nico Eeckhout de Grote Prijs Jef Scherens. Het was geen vlekkeloze uitgave van de eendagswedstrijd. Bij de inschrijving bleken Mapei en Mercury niet aanwezig. Vervol gens bereikten slechts twaalf renners de streepomdat het pe loton op grote achterstand was gereden. RTR/AFP DRONTEN - Leontien van Moorsel heeft gistermiddag in Dronten de eerste etappe van de Holland Ladies Tour gewon nen. De drievoudig olympisch kampioene was in een kop groep je van tien rensters de snelste in de eindsprint. De rit ging over 120 kilometer, met start en finish in Dronten. De Li touwse Diana Zilioete eindigde als tweede. ANP RIJSWIJK - Hockeyster Julie Deiters stopt bij Oranje. De ver dedigster van Amsterdam, die dinsdag haar 26e verjaardag viert, kan en wil het zware programma van het nationale team niet meer combineren met haar dagelijkse werkzaamheden. Het toernooi om de Champions Trophy, waar Oranje een week geleden als tweede eindigde, was haar laatste optreden als in ternational. Ze kwam 116 keer uit voor het Nederlands elftal. ANP LIEROP - Voor de tweede keer in zijn loopbaan heeft crosser Erik Eggens een Grand Prix op zijn naam geschreven. Na de winst van vijf maanden geleden in Valkenswaard, lukte het zondag ook op het circuit van Lierop. Voor Eggens een opste ker, want na zijn eerste winst viel de 125cc-coureur de afgelo pen maanden ver terug. „Ik had ook de indruk dat er deze week behoorlijk wat druk op me lag en ben blij met deze winst." ANP MÜNCHEN - John Daly heeft de BMW International op zijn naam gebracht. Het was zijn eerste zege sinds 1995 (Brits Open). De Amerikaanse golfer besloot het toernooi in Mün- chen met een ronde van 66 en bracht zijn totaal op 26127 on der par. Daly hield een slag voorsprong op de Ier Padraig Har rington. Maarten Lafeber had zondag 69 slagen nodig voor zijn laatste achttien holes. Hij eindigde met -8 op de gedeelde 53e plaats. ANP COSTA VOLPINO - De volleyballers zijn tijdens het oefen- toeimooi in het Italiaanse Costa Volpino als tweede geëindigd. Rusland, volgende week tij dens het EK in Ostrava tegenstan der in de poule, was in de finale met 3-2 te sterk. Setstanden waren 18-25 23-25 27-25 25-16 15-9. Nadat Nederland de eerste twee sets overtuigend won, besloot bondscoach Bert Goedkoop zijn complete basis te wisselen om het B-team er varing te laten opdoen. De jonge Joppe Paulides, Dirk-Jan van Gendt, Allan van de Loo, Jeroen Trommel en Jochem de Gruijter kwamen in het veld. Goedkoop had zijn eerste keuze eerder deze week al van Rusland zien winnen en wilde zien hoe de andere spelers zich zouden houden. Ondanks fel ver weer in de derde set (25-27) verloor Oranje het duel. ANP maandag 3 september 2001 Michael Schumacher verdringt zijn emoties na de winst op Fran- corchamps. foto Max Nash/AP door André Hoogeboom FRANCORCHAMPS - Het cir cuit van Spa Francorchamps is berucht om zijn crashes. In 1998 ontstond een schroothoop bij de start. Binnen tien seconden werden dertien auto's volledig verwoest. Een jaar later vlogen Zonta en Villeneuve in Eau Rou ge vol gas van de baan. Beide wagens waren total loss. Giste ren was het weer raak. Nadat in de warming-up de Spanjaard Alonso zijn Minardi volledig in de prak had gereden, ontsnapte tijdens de race de Braziliaan Luciano Burti aan de dood. Het ongeval overscha duwde enigszins de recordover winning van Michael Schuma cher, die nu op 52 staat. De crash van de 2 6-jarige Brazi liaan was een van de ergste van het seizoen. Even voorbij Stave- lot probeerde Burti de Jaguar van Irvine in te halen. Daarbij raakte hij de Ier. De Prost Acer raakte stuurloos en klapte met een vaart van rond de driehon derd kilometer per uur in de bandenstapel. De auto ver dween onder een wolk van op stuivend zand volledig onder de bandenrij. Irvine was er als een van de eersten bij om de banden van de bolide af te tillen, volle dig onzeker over het lot van de coureur die eronder lag. Later namen de marshalls het werk over en verscheen de ziekenwa gen op de baan. Ambulance Het zag er allemaal zeer ernstig uit. Burti, in Hockenheim ook al betrokken bij een ernstig onge val toen hij bij de start gelan ceerd werd over de wagen van Michael Schumacher, moest per ambulance worden afgevoerd. Langzaam spijpelden gerust stellende berichten door. Burti was bij bewustzijn, had waar schijnlijk slechts een hersen schudding en enkele blauwe plekken. Vandaag wordt nog een scan gemaakt. Nadat de jury van de FIA de beelden langdurig had bestu deerd, kwam men tot de conclu sie dat het een race-incident was. Eddie Irvine trof geen schuld. De race kreeg code rood, nadat de coureurs eerst enkele ronden achter de pace-car hadden gere den. Tot opluchting van de rij ders, die allemaal nog in het on gewisse verkeerden. Michael Schumacher vroeg bij de her start informatie bij F-l baas BernieEcclestone. „Hij vertelde dat Luciano okay was en dat was een pak van mijn hart. Dit ongeval bewijst eens te meer dat we met een levensgevaarlijke sport bezig zijn. De dood kan zo maar toeslaan. Maar het bewijst ook dat het met de veiligheids maatregelen de goede kant op gaat. De stoeltjes waarin we zit ten kunnen blijkbaar een enor me impact absorberen. Vier jaar geleden zouden de gevolgen waarschijnlijk een stuk ernsti ger zijn geweest." Het ongeval van Burti over schaduwde enigszins de over winning van de Duitser. Ingeto gen vierde Michael Schumacher het feit dat hij nu de lijst aan voert met een aantal van 52 overwinningen, één meer dan Alain Prost. Het zat hem giste ren ook weer aan alle kanten mee. Bij het begin van de tweede opwarmronde bleef Montoya's, BMW-Williqms staan en bij de tweede start (of eigenlijk de der- de als de eerste afgebroken start door het blijven staan van Frentzens Prost wordt meege teld) bleek de BMW-Williams van Ralf Schumacher nog op de krik te staan. Het was een blun dervan beginnersniveau. BMW, zo vond Michael, had het hem wel erg makkelijk gemaakt deze middag. Zo makkelijk dat hij een concentratiefout maakte, even over het gras schoot en bij na tegen de omheining stuiter de. Als excuus voerde hij aan dat de Ferrari zoveel knopjes aan het stuur heeft. „En die wil je dan ook gebruiken." Schumacher reed onbedreigd naar weer een overwinning, maar hij had de grootste bewon- De auto waarin de Braziliaan Burti crashte, wordt weggereden van het circuit in Spa. dering voor Giancaiio Fisichel- la. Uit het niets was de Benet- ton-coureur op de tweede plaats terechtgekomen. Het hele seizoen was de met een Renault-motor uitgeruste boli de, een bescheiden middenmo ter, maar tijdesn de GP van Bel gië groeide Fisichella uit tot de revelatie van een fascinerende middag. Hij moest uiteindelijk alleen nog Coulthard voorbij la ten gaan. „We werden met zijn allen bloednerveus van die tweede plaats", grijnsde Fisi- foto Oliver Multhaup/ANP chella na afloop. „Ze schreeuw den in mijn koptelefoon dat ik moest opschieten en daardoor was ik even niet attent op Da vid." GPD van onze sportredactie FRANCORCHAMPS - Bijna gelaten ondering Jos Verstappen het weekeinde op zijn thuiscircuit in Spa Francorchamps. De Limbur ger, toegejuicht door duizenden van zijn fans, werd tiende in een ra ce die hem niet meer bracht dan een achterhoedegevecht. De Arrows van Jos Verstappen presteert dit seizoen opvallend con stant. Hij begon met een tiende plaats in Australië, werd daarna ze vende in Malaysia, viel met pech uit in Brazilië en San Marino, ver volgens 12e in Spanje, 6e in Oostenrijk, 8e in Monaco, 10e in Canada, uitgevallen op de Nürburgring, 13e in Frankrijk, 10e in Engeland, 9e op Hockenheim en 12e in Hongarije. De Arrows komt dus in voldoende races aan, maar mist pure snelheid. In Francorchamps ontsnapte Verstappen aan een vroegtijdige uit sluiting. Omdat de Minardi's en de Arrows allebei boven 107 pro cent van de poleposition eindigden, dreigde diskwalificatie. De FIA wilde echter geen vier auto's van deelname uitsluiten en bovendien werd de regen als verzachtende omstandigheid aangevoerd. De race van de Limburger paste geheel in de ontwikkeling van dit seizoen. Er zit vrijwel geen rek in de Arrows en de Asiatech motor, die nog drie races meemoet. Bovendien zijn alle ontwikkelingen stopgezet. Omdat volgend jaar met een Ford Cosworth-motor wordt gereden, wordt nu al uitvoerig getest in de windtunnel. Verstappen genoot gisteren nog wel van de duels die hij uitvocht. „Ik heb behoorlijk wat strijd moeten leveren met Panis. Meer zat er gewoon niet in. Ik ben allang blij dat ik ben gefinisht." GPD door Sjoerd Bootsma ROTTERDAM - Ooit keek Mischa Koot vol bewondering toe hoe Anky van Grunsven voor de zoveelste keer de kür op muziek won tijdens het CHIO Rotterdam. Zo goed paardrijden, dat leek de ama zone wel wat. Toen haar zus Barbara een paar jaar later de buteerde tijdens de wereldbe kerwedstrijd in Stockholm vroeg Mischa Koot, pas 24 len tes jong, zich af of zij ooit dat niveau zou bereiken. Zaterdagavond was het mo ment daar. Tijdens de kür van het 53e CHIO was ze met een tweede plaats achter de Deense winnaar Hans Jorgen Norgard de beste Nederlandse. Ruim voor haar grote voorbeeld An ky van Grunsven, die de vierde positie bezette. Jaren leefde Mischa Koot uit het Zuid-Hollandse Oude Ton- ge in de schaduw van haar twee 'jaar oudere zus Barbara. Die beleefde in 1995 als Young Ri der al grote triomfen tijdens de Europese kampioenschappen met een zilveren (individueel) en gouden medaille. Contro versy, een KWPN-ruin, was in die dagen de trouwe metgezel van de oudste dochter. Met de komst van Galliano mocht Mischa ook op Harry rij den, zoals Controversy in de Berkenhorst-stal wordt ge noemd. En dat inmiddels 17- jarige paard doet het op zijn oude dag nog buitengewoon goed. Blessure De aparte klasse van Contro versy bleek dit voorjaar al in Goes, waar de jongste Koot haar zus tijdens Indoor Zee land naar het zilver verwees. Plet daaropvolgende Neder lands kampioenschap werd door een beenblessure van de ruin voortijdig beëindigd. Pas drie weken geleden werd het paard weer aan het werk gezet. Twaalf trainingen latei- leverde de combinatie in Rot terdam een prestatie van for maat. Op de muziekband met als thema Lilly was here (Can dy Dulfer), een paar jaar gele-- den samengesteld door haar inmiddels overleden vader Jeannot Koot, danste het kop pel in de avondschaduw van het Kralingse Bos voor de ogen van 2500 toeschouwers. Mischa Koot was dolgelukkig: „Controversy reed veel beter dan in de Grand Prix van vrij dag, hij was gewoon super. Ik was wel heel nerveus en het ging ook nog mis met de mu ziek. Even had ik het niet meer, maar Controversy was zo fris. Dat gaf me een enorme kick, geweldig." GPD door Ad Pertijs LANDGRAAF - Paul van Hyfte was de eerste die Leon van Bon - enthousiast - feliciteerde met diens eindoverwinning in de Ronde van Nederland. „Zonder hem had ik het waarschijnlijk ook niet gered", sprak de Neder landse Mercury-kopman over de rol die de Vlaamse Lotto-ren ner had gespeeld tijdens de ont knoping van het vijfdaagse eve nement. Van Bon kreeg in de finale van de slotrit door de Limburgse te heuvels te maken met een ont ketende Erik Dekker en dan heb je alle steun nodig om de in top vorm verkerende Rabo-kopman te weerstaan. Dat lukte gedeel telijk. Dekker eiste wel de slot rit voor zich op, maar kwam uit- eindelijk zes seconden tekort om Van Bon ook van de eindzege af te houden. „Ik reed voor mijn eigen klasse ment", lichtte Van Hyfte de hel pende hand in dit merkwaardig ogende ploegenspel toe. Hij doelde op de derde plaats in de eindrangschikking, maar die ging uiteindelijk toch naar de jagende Sergei Gontsjar, de man die zijn leiderstrui op de laatste dag moest inleveren na dat eerst Van Bon (met vijf me devluchters) en later Dekker bij hem vandaan gereden waren op het Amstel-Gold-Race-achtige parkoers. Daar waar de ploeg van Erik Dekker tijdens de enige niet bij voorbaat tot een massaspurt ge doemde etappe haar collectieve kracht in de strijd gooide, daar speelde Leon van Bon zijn eigen ploegenspel. De in Hasselt wo nende Apeldoomer maakt deel uit van een team dat hem (en de andere renners) al twee maan den geen salaris uitbetaalt. „De renners onderling voelen zich nog altijd een ploeg. We zijn be reid voor elkaar te werken. Ten aanzien van de teamleiding ligt dat iets anders. John Wordin (de baas die zijn beloften nog kon waarmaken) was hier de hele week, maar ik heb hem amper gesproken." Omdat Van Bon er geen behoefte aan had. In de kijker De door Wordin in de steek gela ten coureurs ('Of hij ons heeft belazerd, is voor ons de grote vraag') proberen zich collectief in de kijker te rijden bij andere teams. Zelf geeft Wordin aan dat hij met hulp van Jan Gisbers druk doende is een nieuwe ploeg op poten te zetten voor volgend jaar. „Voor wie wil blijven, pro beer ik een contract te regelen, dat het niet betaalde loon van dit jaar compenseert." Van Bon sluit bij voorbaat niets uit. „Maar voor mijn gemoeds rust is het denk ik beter dat ik overstap naar een oudere, meer gedegen ploeg." Vier of vijf teams zijn volgens Van Bon ge- interesseerd in zijn diensten. In de Ronde van Nederland liet hij ze zien nog altijd te kunnen fiet sen. Aanmoedigingen Hij is open en eerlijk over zijn huidige 'niet zo leuke situatie'. Over wie hem begeren laat hij minder los. „Omdat die ploegen dat niet op prijs stellen." Gezien de samenwerking met Van Hyf te en de aanmoedigingen onder weg van ploegleider Walter Planckaert zal Lotto ongetwij feld naar zijn hand dingen. Evenals Domo. Rabo heeft hem verkennend gesproken over een mogelijke terugkeer. „Het liefst ga ik naar een ploeg in de top tien van het UCI-klassement. Dan ben je zeker van alle grote koersen. Zit je in een andere ploeg, dan kun je niet alleen naast de Tour pakken, zoals me dit jaar is overkomen." Van Bon kan dankzij de beperk te middelen van Mercury de ko mende maand slechts Belgische en Franse koersen rijden. Erik Dekker had een ander klassement voor ogen toen hij dinsdag van start ging in de Ronde van Nederland: het we reldbekerklassement. Aanvan kelijk had hij daarom weinig trek in zijn thuisronde, maar na donderdag begon het toch te kriebelen. „Ik wilde nog wel wat laten zien. En ik heb nu geloof ik serieus wat laten zien." Nadat het groepje Van Bon (ook Van Velzen, Den Bakker, Schreck, Hulsman en Van Hyfte waren mee) kilometerslang een voorsprong van iets meer dan twee minuten wist vast te hou den en Bankgiroloterij en Gont sjar niet de indruk wekten daar iets aan te kunnen veranderen, sprong Dekker zelf maar in de diepte. Net als in de Gold Race over brugde hij de kloof en viel direct aan op de Hulsberg, in een po ging Van Bon op minimaal 25 se conden achterstand te zetten. Samen met de Duitser Schreck leek hem dat te lukken, maar in de laatste kilometers kwamen Van Bon en Van Hyfte alsnog op stoom. Dekker won de rit, maar kwam uiteindelijk zes tellen te kort voor de eindzege. 'Het zij zo' straalde de Drent uit. „En ik gun het Leon van harte." GPD van onze sportredactie NEW YORK - Sjeng Schalken was niet weggeslagen, kansloos was hij wel. De Nederlander speelde zaterdag in de US Open niet goed genoeg om de als der tiende geplaatste Zwitser Roger Federer te verrassen. Hij verloor in drie sets: 4-6 5-7 6-7 (tiebreak 3-7). „Ik moest honderd procent zijn om een kans te hebben", er kende de toch niet ontevreden Limburger, „maar mijn spel was niet top". Jan Siemerink sleepte in zijn partij tegen Arnaud Clement nog wel de eerste set uit de strijd. In de resterende drie raakte hij steeds weerlozer te gen de Franse Daviscupspeler. De Nederlandse nummer twee vloog in de tweede ronde uit de US Open: 7-6 4-6 6-7 1-6. Alex Reijnders, de coach van Schalken noemde de net 20-ja- rige Roger Federer een aan staande topper. „Hij benadert het meest het spel van Pete NEW YORK - Paul Haarhuis en Sjeng Schalken zijn gisteren in het dubbelspel doorgedrongen tot de kwartfinales van het US Open. Het Nederlandse tennis duo, als vijftiende geplaatst, won knap van de favorieten Jonas Björkman en Todd Wood- bridge. Het Zweeds-Australische kop pel begon zeer voortvarend en gunde de Nederlanders in de eerste set slechts één game. Het antwoord was echter verbluf fend. Haarhuis en Schalken sloegen terug met 6-3 en beslis ten de derde set in de tiebreak met 7-5 in hun voordeel. ANP Sampras", zei Reijnders. Fede rer sloeg Sampras deze zomer na een heerschappij van jaren uit Wimbledon. In de vierde ronde van de US Open mag Fe derer het opnemen tegen Andre Agassi, die andere Amerikaanse grootheid. Sjeng Schalken verdiende in New York ruim 100.000 gulden. Na de US Open start hij in Tash kent en doet hij de voorberei ding op de Davis Cup. „Ik neem mijn fysiotherapeut Andre van Alphen mee om mij te verzorgen aan de hamstrings, de bescha digde voet en de achillespees van de rechtervoet. Die wordt stijf in rust. Als ik 's nachts naar het toilet moet, loop ik er hin kend naar toe. Voor de Daviscup wil ik weer topfit zijn." Siemerink De nederlaag van Siemerink kan verstrekkende gevolgen hebben voor Siemerink. Wel licht verspeelde hij een basis plaats in het formatie voor de Davis Cup. Captain Tjerk Bogtstra, vroeger zijn privé-coach, zag met eigen ogen hoe de linkshandige servi ce-volleyspeler door de twaalf de geplaatste Fransman links en rechts werd gepasseerd. Tim Henman heeft de derde ron de niet overleefd. Hij verloor in vijf sets van de Belg Xavier Ma- lisse (6-7 6-3 7-5 4-6 6-4). Andy Roddick bereikte zonder veel moeite de vierde ronde. De grote belofte van het Ameri kaanse tennis versloeg gisteren de als elfde geplaatste Span jaard Alex Corretja in drie sets: 6-4 6-2 6-2. Roddicks 27-jarige landgenote Monica Seles, voor de elfde keer deelneemster in New York, slaagde er niet in de kwarfinales te bereiken. Ze verloor van de TsjechischeDaja Bedanova: 5-7 6-4 3-6. ANP Erik van der Vleuten was in de landenwedstrijd een van de twee ruiters met een dubbele foutloze rit. foto Jacob Melissen/ANP doorTom van den Berg ROTTERDAM - De Nederlandse ruiter- ploeg ontbreekt waarschijnlijk in de finale van de jaarlijkse landencompetitie. De se lectie van bondscoach Bert Romp bleef gis teren tijdens de landenwedstrijd op het CHIO Rotterdam op een vijfde plaats ste ken. Dat leverde slechts drie punten, onvol doende om een plaats op te schuiven in de algemene rangschikking. Nederland bevindt zich daarin op een ze vende plaats. De eerste zes teams kwalifice ren zich voor de eindstrijd, die van 20 tot en met 23 september in het Spaanse Madrid wordt verreden. De chef d'equipe van de Franse ruiterploeg, Thierry Paillot, tipte als enige zijn team voor de winst in de landenwedstrijd in Rot terdam. De collega's van Paillot gokten na de loting vooral op Nederland. De relatief onervaren Franse selectie, inclusief debu tant Bruno Broucqsault, dartelde echter onbevangen door de technisch lastige om loop. Door de overwinning steeg Frankrijk in de tussenstand van de landencompetitie naar de tweede plaats achter Duitsland. Sloothaak Franke Sloothaak en Joli Coeur behoren beide tot de categorie oud en versleten. De springruiter (43) en zijn 15-jarige ruin haal den na de victorie in de Grote Prijs van Val kenswaard ook zaterdag hun gram in Rot terdamse Grand Prix. „Het paard springt goed, misschien wel beter dan ooit te voren. Dit is voor mij een enorme genoegdoening," reageerde de geboren Fries nog eens op het niet geselecteerd worden voor de Duitse for matie voor het Europees kampioenschap, eind juni in Arnhem. De Duitser stuurde zijn in België gefokte J o- li Coeur na 19 9 6 voor de tweede keer naar de zege in het Kralingse Bos, waar hij in 1991 ook al met Walzerkönig de hoof dprij s incas seerde. De Nederlandse bodem is hem dus nog altijd goed gezind. Emile Hendrix kwam aanvankelijk niet voor op de startlijst van het CHIO. De Lim burger reist deze week met toppaard Fines se naar Calgary, maar voor hem was Rotter dam in vee opzichten wel beter. Niet alleen voor zijn tweede keus Audi's Kathja, een 9- jarige merrie, maar ook vanwege het hoofd sponsorschap van zijn geldschieter en in zijn hoedanigheid als CHIO-adviseur. De Limburger wist vooraf dat Sloothaak in de barrage sneller zou zijn. Dat de Belg Marc van Dijck en de Italiaanse politieman uit Venetië, Vincenzo Chimirri, nog voor gingen accepteerde Hendrix. „Dit was het maximaal haalbare." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21