Oranje moet zich diep schamen I I 1 I I I Terneuzen toont meer passie dan Nederland 13 Louis van Gaal heeft zichzelf overschat 14 15 15 18 1! 20 22 Ierland toont aan over beter elftal te beschikken Gomes op schot Linkerspits PZC maandag 3 september 2001 SSV geeft winst in slotfase weg Hoek valt stil na goed begin Smeding schlemiel bij Kloetinge Veelbelovende start korfballers Hanneke Ketelaars blijft superieur Engeland droogt Duitsers af Sjaak Sinke klaart klus in Almere door Jaap van Essen DUBLIN - Geen Oranje op het WK. Pijnlijk. Een hele generatie jonge Nederlanders zal niet we ten wat hen overkomt. Die groeide immers op in de traditie van de tweejaarlijkse Oranje gekte. Voor het eerst sinds 1986 doet Nederland niet mee. Extra pijnlijk, omdat Oranje zich ge woon had moeten kwalificeren. Nederland heeft nog steeds de zelfde spelerskern die op zowel het laatste EK als WK de laatste vier haalde. Kwalitatief gezien is er geen enkel excuus te ver zinnen waarom het elftal zich nu niet eens heeft geplaatst voor de laatste 32 van de wereldtitel strijd van 2002 in Japan en Zuid-Korea. Blessures, schor singen, nandrolon, te stroeve velden, EK-syndroom, domme pech, vermoeidheid; allemaal onzin. De technische staf en spelers moeten zich schamen. Ierland-Nederland (1-0) maak te zaterdagmiddag in negentig minuten duidelijk wat er mis is met Oranje. Op papier sprak al les vóór Nederland. Van Gaal beschikt over spelers die bijna allen gepokt en gemazeld zijn in het internationale topvoetbal. En toch ging het helemaal mis. Omdat de Ieren, met al him indi viduele beperkingen toch een beter elftal hebben. De optel som van die ene topspeler (Kea- ne) plus die paar subtoppers en enkele harde werkers bleek van veel meer waarde dan de verza meling peperdure topvoetbal- Iers die Van Gaal in de wei bracht. Ierland is, in al z'n sim- Groep 2 Portugal Ierland Nederland Estland Cyprus Andorra pele puurheid een voetbalelftal. Een team dus. Iedereen cijfert zichzelf weg voor het collectief. En iedereen luistert en kijkt naar Roy Keane. Bij Oranje niets van dat al. Het poldermodel werkt niet op een voetbalveld. Soms moet er ie mand de baas zijn. Dat werd pijnlijk duidelijk in het laatste kwartier, toen Nederland wan hopig op jacht ging naar twee treffers. Terwijl Kluivert, Van Nistelrooy, Hasselbaink en Van Hooijdonk al in de spits stonden trokken ook Jaap Stam en Ma rio Melchiot op eigen houtje het Ierse zestien metergebied in. Met als gevolg dat iedereen al leen maar tegen elkaar aanliep en eikaars schoten blokkeerde. „Kluitjesvoetbal", sprak Van Gaal. Pupillenvoetbal was een betere term. De coach zag het gebeuren, maar greep niet in. Hoewel iedereen vond dat Ne derland zo goed begon, was al in de eerste minuten duidelijk dat Oranje verkeerd aan de start was verschenen. Vrijdag nog lieten Roy Keane en McCarthy luid en duidelijk weten dat Ier land de beuk er meteen zou in gooien. Toch reageerde half Oranje, met Kluivert voorop, volledig overspannen op de eer ste forse ingrepen van Keane en Harte. Kluivert ontsnapte in die ope ningsminuten aan geel vanwege kinderlijk gejengel bij arbiter Krug en een domme wraakactie op Kilbane. En miste in al zijn opwinding meteen daarna de beste kans van de hele wed strijd. De gemiste kans van Zenden na een kwartiertje was zo ongeveer het laatste wapenfeit van Oran je, daarna hadden de Ieren orde op zaken. Niet door hun verba zingwekkende kwaliteiten, maar door hun onverzettelijk heid. Behalve Cocu ging nie mand het gevecht echt aan, nie mand had de oplossing. En toen de Ierse ploeg na 58 minuten werd gereduceerd tot tien man omdat Kelly tegen zijn tweede gele kaart aanliep, werd het al leen maar erger. Logica Luttele minuten eerder had Van Gaal al een onbegrijpelijke en ook rampzalige wissel toege past door 'solo-spits' pur sang Hasselbaink als rechtsbuiten in te brengen voor Zenden. De lo gica ontbrak ook bij zijn latere ingrepen: Van Hooijdonk voor Numan en Van Bronckhorst voor O vermars, nota bene vol gens Van Gaal zelf zijn beste man. „Maar Giovanni is beter bij de afvallende bal", was de vergezochte verklaring. Mick McCarthy liet zien dat je ook logisch kunt wisselen. Toen Kelly er af werd gestuurd, ging er een spits uit en kwam er een nieuwe rechtsback (Finnan) voor in de plaats. De moegestre den spits Duff werd in de slotfa se vervangen door spits Nial Quinn en Jason McAteer kreeg in blessuretijd een publieks wis sel. Ook logisch, want hij scoorde die geweldige treffer in de 68e minuut. Er aan voorafgaand werd Oranje zoek gespeeld door de in ondertal liggende Ieren. Roy Keane draaide aan de zijlijn doodleuk om de arme Mark van Bommel heen. Via een tussen station kreeg de opgekomen Finnan de bal en zag na enig zoeken iets wat gegeven de om standigheden onwaarschijnlijk was: Jason McAteer stond hele maal vrij. De pass was perfect, het schot ook: 1-0. ,D at was ons enige f outj e"deed Jaap Stam verongelijkt. „Zij krijgen één kans en het is gelijk raak", beklaagde Louis van Gaal zich. Tsja, daar gaat het hele spelletje nu eenmaal om. Fouten afdwingen en scoren... 0 21 19- 5 0 18 25- 6 2 14 21- 9 4 8 10-16 4 8 12-24 9 0 5-32 Programma, woensdag 5 september: Nederland - Estland (Eindhoven, 20.30 uur), Cyprus - Portugal (Larnaca, 19.30 uur). 2 2 9 0 0 LLEIDA - Portugal heeft de WK kwalificatiewedstrijd tegen Andorra met 7-1 gewonnen. Nuno Gomes nam vier treffers voor zijn rekening. Pas nadat de bondscoach verde diger Jorge Costa na 33 minuten wisselde voor aanvaller Nuno Gomes creëerden zijn man schappen kansen. Gomes stond amper elf minuten in het veld of hij had al drie doelpunten ge maakt. Daarnaast troffen Pau- leta, Jorge en Conceicao doel, de Andorrees Jonas scoorde tegen. Uitblinker Gomes bepaalde de eindstand op 1-7. ANP Ruud van Nistelrooy vecht een verbeten duel uit met Ian Harte. foto Jerry Lampen/RTR Droomstart in hoofdklasse bekroond met 3-1-winst op Schijndel door Frits Bakker SCHIJNDEL - Paul Telussa vindt dat het in voetbal gaat om hartstocht en be zieling. Dat draagt hij ook graag uit aan zijn spelers. De passie die het Ne derlands elftal zaterdag miste in Dub lin, die wilde Telussa gisteren wel van Terneuzen zien. De gedreven coach greep het echec van Oranje aan om zijn elftal een dag later op scherp te zetten. Terneuzen deed wat de trainer zo vurig verlangde. Door goals van Dominique Verlinde (twee keer) en Randy Lauret won de debutant de wedstrijd tegen de vooraf getipte titelkandidaat Schijn del: 1-3. De inspiratiebron van Paul Telussa lag een dag eerder in Dublin. „Ik heb de wedstrijd van Nederland niet recht streeks gezien, wel de beelden achter af", zei hij na afloop in de gang van de kleedkamers in Schijndel. „En ik heb er onmiddellijk op ingespeeld. Voor de wedstrijd heb ik er voortdurend op ge hamerd, dat wij wel met passie en hartstocht moesten spelen. Dat hebben ze op een voorbeeldige manier gedaan. We hebben laten zien dat Terneuzen ook in de hoofdklasse gaat meedoen dit jaar." Het glansrijke debuut kwam voor de trainer en zijn spelers niet eens als een donderslag. Telussa blufte zelfs dat hij niet voor één puntje naar Schijndel, maar voor de volle winst was gekomen en Ronald van Sliedregt zei na afloop laconiek: „Zo goed was het nog alle maal niet, we kunnen nog beter." Meest gevierd De 36-jarige spits was kritisch op zich zelf („want ik wil met elke bal iets goeds doen"), maar werd in beide kam pen geroemd als de beste man van de wedstrijd. Dat klopte aardig met het beeld: de routinier had een belangrijk aandeel in alle drie de goals van Ter neuzen, de afwerking kwam op naam van twee jonge, nog lang niet gerijpte talenten. De meest gevierde was Dominique Ver linde, hij vierde zijn 25e verjaardag met één treffer voor en één na de rust. Twee keer was hij snel, gretig en trefzeker, zoals hij dat eerder in de Amstel Cup ook al tegen Hoek had gedaan. De rentree van de kleine, watervlugge spits bij Terneuzen is verbluffend. In zijn jonge jaren was Verlinde meer speels dan doeltreffend. Hij passeerde ooit als B-junior drie verdedigers en de keeper, had de bal op de doellijn voor het intikken, maar draaide terug en be gon weer tegenstanders te passeren. Die speelsheid en zijn tengere bouw stonden een snelle doorbraak in de weg. Hij vertrok vlak voor de komst van Telussa naar Sluiskil en heeft daar vier jaar op een veel te laag niveau ge speeld. Vertinde combineert voetbal dit jaar met het begin van zijn studie aan de Technische Universiteit in Delft en traint alleen op vrijdag met de selectie van Terneuzen mee. Zijn comeback bij de debuterende hoofdklasser valt toe vallig samen met de komst van Ronald van Sliedregt. De twee nieuwelingen voelden elkaar gisteren in Schijndel al feilloos aan. „Hij is zo snel en beweeg lijk", zei Van Sliedregt over zijn collega voorin, „dat ik hem heel vaak de diepte in kan sturen." Telussa vulde aan: „Zo als ze vandaag speelden, zijn het twee fantastische spitsen." De twee aanvallers maakten tegen het Brabantse Schijndel, dat vorig jaar op één punt de titel miste en zich tussen de seizoenen nog heeft versterkt, deel uit van een ideale mix van routine en jeug dige gretigheid. De ervaring van Erik de Koeyer, Geert de Poorter (in de rol van laatste man), Danny Magito, Mi chel de Vries en Mike But geven zo veel body aan het elftal, dat jonge spelers als Randy Lauret en Dennis de Kraker speelden met een flair alsof ze al jaren in de hoofdklasse rondlopen. Terneuzen domineerde - eigenlijk te gen alle verwachtingen in - driekwart van de wedstrijd in Schijndel. Alleen de eerste tien minuten, zowel voor als na de rust, waren voor de Brabanders. „Daarna zijn we ons eigen spel gaan Geert de Poorter, uitstekend op dreef als laatste man, duelleert met Schijndel-spits Roland Vromans. foto Sandra Peereboom spelen", vond Telussa. „Met snelle combinaties, driehoekjes die staan als een blok en uitgevoerd in een tempo dat de tegenstander niet kon bijbenen." Dat het overwicht ook nog op de best denkbare momenten werd uitgedrukt in de score, maakte het debuut tot een droomstart. Twee van de drie treffers waren karakteristiek voor het huidige Terneuzen: een diepe pass op Ronald van Sliedregt, die twee verdedigers in de rug houdt en ruimte maakt voor op komende spelers. Hard en zuiver Dominique Verlinde zorgde na een klein halfuur voor de 0-1 met een hard en zuiver schot. Randy Lauret schoot in de 44e minuut raak, toen hij - weer op aangeven van Van Sliedregt - plotse ling de kans kreeg om aan te leggen. De 1-2 van Roland Vroomans, waar een schot van Van Sliedregt op de boven kant van de lat en een gemiste straf schop van Mark van Sonsbeek (hands bal van De Poorter) aan voorafgingen, bracht nog even dreiging voor Terneu zen. Dominique Verlinde stelde de winst veilig met de mooiste goal van de wedstrijd. Ronald van Sliedregt stuur de de spits precies op tijd diep. Verlinde omspeelde de keeper en schoot raak: 1-3. De debutant vrolijk aan kop, de kans hebber op de titel somber en aangesla gen in de hoek van de ldappen. Paul Telussa verbond er gelijk maar een ge waagde conclusie aan: „Ze zullen na vandaag wel weten dat er met Terneu zen niet valt te spotten. Dat wil ik maar een heel jaar zo houden." Schijndel-Terneuzen 1-3 (0-2). 27. Domini que Verlinde 0-1, 44. Randy Lauret 0-2, 59. Roland Vromans 1-2, 68. Dominique Verlin de 1-3. Scheidsrechter N. Simo?is (Breugel). Gele kaart: Arno van Liempd, Aty Hasten- berg, Jochem Donkers (Schijndel). Randy Lauret en Geert de Poorter (Terneuzen). Aantal toeschouwers: 400. Terneuzen: Eric de Koeyer; Geert Bos- schaart, Danny Magito, Geert de Poorter, Michel de Vries; Dennis de Kraker, Renato Dijkstra, Milce But, Randy Lauret (89. Hu- bert van den Hemel); Dominique Verlinde (86. Ryan de Regt) en Ronald van Sliedregt (90. Matty Buysse). Je hoort mensen praten over de gedrevenheid waarmee de Ieren tegen Oranje speelden, maar dat vind ik grote onzin. Netzoals ik het onzin vind om na de uitschakeling van het Neder lands elftal alle schuld in de schoenen van Louis van Gaal te schuiven. Wat kan Van Gaal er nou aan doen dat Kluivert een goede kans laat liggenJe kunt de twee beste spitsen van de wereld in je team hebben, en nog verlie zen, dat hebben we in de wed strijd Ierland-Nederland kunnen zien. Ik heb de euforie die vooraf bij de Nederlanders heerste niet zo begrepen. Nederland had een helft goed gevoet bald tegen Engeland maar in sommige kwalificatiewed strijden ervoor was het niet altijd top. Kijk maar naar de duels met Portugal, en ler- land-thuis. Ierland-uit werd ook niet n wat iedereen had verwacht. Hoe het ko?i gebeuren, weet nie mand. Maar het is in voet bal nou een maal zo dat een ploeg die op papier minder is, groeit als de veel sterkere tegenstander kansen laat liggen. Als Klui vert en Zenden zaterdag voor rust hadden gescoord, was het misschien allemaal veel anders gelopen. Natuurlijk had Nederland het geduld moeten bewaren toen Kelly een rode kaart kreeg. Natuurlijk moetjemet elf man beter zijn dan tien. Maar als de organisatie niet staat, zoals is afgesproken wordt het een moeilijk ver haal. En die goal had natuur lijk nooit mogen vallen. Co cu, Stam en Hofland gaven op dat moment niet thuis. Ik heb me verbaasd over de wissels die Van Gaal na het doelpunt van Ierland toepas te. Waarom moest Numan er nou uit, en waarom moest Overmars naar de kant? De verdediging had wat mij be treft kunnen blijven staan. Van Gaal had beter één van de spitsen naar de kant kun nen halen. Dus Kluivert of Van Nistelrooy, want ze za ten toch niet in de wedstrijd. Nu kwam Hasselbaink er voor Zenden in, en moest hij nota bene als rechtsbuiten spelen. Ja, Hasselbaink zou in de jeugd ook wel eens als rechtsbuiten gespeeld heb ben, zei Van Gaal. Het was net zo 'n actie als die van Fop- pe de Haan tegen FC Den Bosch. Hij posteerde toen centrumspits Romano Den- neboom op de linksbuitenpo sitie. Hasselbaink op de rech terflank is hetzelfde als ik bij Heerenveen ineens als lin kerspits wordt neergezet. Onlogisch dus. Als Oranje speelt ben ik sup porter, en leef ik erg mee. Ik Caé^. heb wat af ge- vloekt toen die goal van J lerlandviel.Ik i ergerde me omdat het niet draaide bij Oranje, maar ook stoorde ik me aan het commentaar van Evert ten Napel. Na een ge miste kans riep hij ineens; 'als het niet meezit, dan zit het niet mee'. Wat moetje daar nou mee? Van ellende heb ik het geluid van de tv uitgezet. Het is heel jammer dat Ne derland niet 7iaar het WK gaat. Een WK mét Nederla7id is voor de Nederlanders nou eenmaal een ander WK dan zonder. Dat is gewoon zo. Maar ach, er wordt nu zoveel gezegd en geschreven. We gaan gewoon niet naar het WK. Klaarpu7it uit. Kluivert kwam met een cliché, ver- woorddehet simpel maar wel goed: als je niet scoort, win je geen wedstrijd. En zo is het maar net. Gérard de Nooijer door Henri van der Steen DUBLIN - Het regime-Van Gaal is tot op heden een doffe te leurstelling. Louis van Gaal heeft zichzelf en zijn selectie schromelijk overschat, dat werd zaterdag opnieuw duidelijk. De arrogantie van Van Gaal kostte in Dublin de wedstrijd. Tegen tien Ieren kwam Oranje niet tot scoren, de tegenstander wel. Een grotere schande kan een coach niet treffen. Van Gaal verdedigde zich na af loop door te verwijzen naar het stroeve gras en de herrie die het communiceren - zijn grote ta lent naar eigen zeggen - onmo gelijk maakte. Dat was onzin. Communiceren over hoe je moet spelen met elf tegen tien doe je vooraf, bijvoorbeeld in die tal loze gezellige uurtjes in trai ningskamp of tijdens een van die fijne geheime trainingen. Van Gaal moest zich schamen voor de wanprestatie van zijn elftal in het laatste halfuur van de wedstrijd en voor zijn eigen coaching. Oranje en Van Gaal blameerden zich niet voor het eerst. De plaatsvervangende schaamte die bij de neutrale toeschouwers opkwam, deed denken aan de wedstrijd in Est land, toen een wonder Neder land behoedde voor een neder laag die nog pijnlijker zou zijn geweest dan de thuisnederlaag die Oranj e in de j aren zestig leed tegen Luxemburg. Beroerd voetbal De paradox wil dat Louis van Gaal een coach is die voetbal wedstrijden bijna wetenschap pelijk benadert, maar moet toe zien dat zijn elftal de meest ele mentaire fouten maakt. Het eer ste jaar van Van Gaal als bonds coach heeft zich gekenmerkt door deze tegenstrijdigheid; Louis weet het allemaal prach tig te vertellen, maar op het veld wordt er soms een beroerd soort voetbal gespeeld. Voor een goed deel is Van Gaal daarvoor verantwoordelijk, daar waar zijn arrogantie in het spel komt. Het beste voorbeeld van zijn hooghartigheid was het passeren van Pierre van Hooij d- onk in de beginfase van de kwa lificatiereeks. Van Gaal koos liever voor jonge talenten als Vennegoor of Hesselink en Bruggink. Zo waren er veel in schattingsfouten: de rentree van Richard Witschge werd een afgang, de selectie van Melchiot is en blijft een gotspe, het spelen met linkspoten naast elkaar suggereerde een gebrek aan durf om te kiezen (voor Cocu of Davids). Gisteren was er die hoogmoed weer, alsof er niks gebeurd was. „Technisch-tac- tisch zij n we nog altij d top of the bill", blufte hij. De laatste keer dat het Neder lands elftal een groot toernooi miste, was medio de jaren tach tig. Bondscoach Kees Rijvers was het haasje; hij hield het noodgedwongen voor gezien na de eerste de beste kwalificatie wedstrijd voor het WK van '86, thuis tegen Hongarije: 1-2. Rij vers had toen ook al het EK van '84 uit zijn handen laten vallen. De Brabantse bondscoach werd weggepest ondanks een vijfja rig contract. Zo lang was nog nooit een bondscoach gecon tracteerd. Puinhoop Dat record is intussen in handen van Louis van Gaal; die heeft een verbintenis van zes jaar. Dat is mooi en dat is verstandig. De KNVB heeft eindelijk een bondscoach die verder kijkt dan het A-team. Maar Van Gaal moet niet net doen alsof Oranje een soort bijbaantje is, een van zijn vele, vele jobs in Zeist. Het Masterplan is een prachtig plan en het is van groot belang dat de bondscoach zich bemoeit met de andere elftallen en met de oplei ding en met de j eugdcompetities en desnoods met de Meur van de koffiebekers in het restaurant, maar het is wel handig als hij van zijn coaching bij het A-elf tal niet voortdurend een puin hoop maakt. Verliezen hoort bij de sport en een WK missen is niet de ramp die alle andere rampen doet vergeten, maar sneuvelen in de sport doe je met ere - en niet met het schaamrood op de kaken zoals zaterdag in Dublin. Het onvermijdelijk ge blèr om ontslag dat zal losbar sten gaat echter wat te ver. De bondscoach heeft het slecht ge daan, maar mag het recht clai men op revanche. GPD Louis van Gaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13