WAO-straf voor baas versoepeld Belgacom haastig op zoek naar nieuwe fusiepartner DAAR STA JE DAN... NS werven personeel in Duitsland Protest tegen vrede met rebellen Korthals wenst geen hoofddoekjes toe te staan in rechtbank Geen boete als ander schuld heeft Opnieuw ramkraak in Hulst ,.SUaWe€ ivjel ATAG Gluren naar Oranje Elektroshock helpt ouderen met depressie Kokkelvissers mogen doorgaan Schalken naar derde ronde Veel doden door ontploffing in speelhal Tokio Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 18° 13° Enkele buien Enkele buitjes, maar ook af en toe zon. Maxima bij meest matige noord westenwind rond 18 graden. WÊÊÊÊÊ^m 244e jaargang no. 207 zaterdag 1 september 2001 los nummer 3,00 1,36) ■■HHBHHHHD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werkgevers die aantonen dat zij er niets aan kunnen doen dat hun werknemer arbeids ongeschikt is geraakt, hoeven straks niet meer een extra WAO-premie voor hen te betalen. Dat geldt alleen als zij de schuld kunnen verhalen op een derde partij. Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken heeft deze versoepeling van de WAO-rege- ling gisteren voorgesteld aan het kabinet. Dat hebben welin gelichte bronnen in Den Haag bevestigd. Als het kabinet hier mee instemt en de Raad van Sta te geen bezwaar heeft, dan kan de wijziging volgend jaar in gaan. Vanaf 1998 betalen werkgevers een hogere WAO-premie als zij meer werknemers in de WAO hebben. Ook moeten zij het eer ste jaar het loon van de zieke werknemer doorbetalen. Het kabinet had de werkgevers fi nancieel verantwoordelijk ge steld om de WAO betaalbaar te houden en hen te stimuleren voor goede arbeidsomstandig heden te zorgen. In Nederland zitten zo'n miljoen mensen in de WAO, veel meer dan in andere landen. De ondernemer komt straks al leen onder de hogere premie uit HULST - Voor de tweede keer binnen een week is er een ram kraak gepleegd in het centrum van Hulst. Vrijdagochtend rond drie uur ramden de daders met een auto het stalen hek voor de etalage van elektronicazaak It's aan het 's Gravenhofplein. De dieven stalen voor ruim 20.000 gulden aan mobiele telefoons, autora dio's, walkmans en andere elek tronica. Daarnaast richtten zij voor rond 50.000 gulden schade aan het pand en de inventaris aan. Ook deze ramkraak werd ge pleegd met, een BMW met een Belgisch kenteken. De politie houdt er rekening mee dat het om dezelfde daders gaat als die van de kraak woensdagochtend bij foto- en videospeciaalzaak Verschoore in de Hulster Steen straat, op een steenworp af stand van It's. (Advertentie) Bekroond CV-toestel in dienst van uw comfort Verwarming V www.atagverwarming.com mi consumentendienst: 0800-1670 als die erin slaagt een derde aan- sprakelijk te stellen voor de ar beidsongeschiktheid. Dat kan bijvoorbeeld zijn bij verkeers ongelukken of geweldsdelicten. Er verandert niets als een werk nemer de ziekte aan zichzelf te wijten heeft, zoals na een ski ongeval. Nu probeert ook het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (Lisv) elk jaar al in duizenden gevallen de WAO-uitkering te rug te vorderen op degene die de arbeidsongeschiktheid heeft veroorzaakt. Voortaan hoeven werkgevers niet meer op het Lisv te wachten, maar kunnen zij zelf hiermee aan de slag gaan. ANP door Marcel van Silfhout UTRECHT - NS hebben het oog laten vallen op Duitse machinisten en monteurs. Het spoorbe drijf heeft de komende jaren 300 storings- en on derhoudsmonteurs en 459 machinisten nodig, terwijl Deutsche Bahn (DB) juist een enorm per soneelsoverschot heeft. Volgens directrice personeel en organisatie W. Zeijlstra van NS-dochter NedTrain heeft Deut sche Bahn welwillend gereageerd op het verzoek. Het personeelstekort bij het onderhouds- en revi- siebedrijf NedTrain heeft enorme achterstanden opgeleverd. Per dag missen de NS zo'n 40.000 zit plaatsen (van de 195.000 in totaal) door kapotte rijtuigen, terwijl voor het bedrijf een aantal van 25.000 zitplaatsen als maximaal toelaatbare norm geldt. Tijdens haar bezoek aan Duitsland heeft Zeijlstra in naam van NS Reizigers ook geïnformeerd naar de mogelijkheid om Duitse machinisten beschik baar te stellen. Als gevolg van reorganisaties en marktwerking op het spoor, staan er in Duitsland tussen nu en 2005 zo'n 51.000 banen op de tocht. Onduidelijk nog is onder welke voorwaarden de Duitsers naar Nederland zouden kunnen komen. Zowel detachementen als contracten op individu ele basis zijn mogelijk. Zeijlstra zegt te hopen op een overeenkomst met het Duitse spoorbedrijf over grotere aantallen personeel. Slechter Bestuurder M. Chell van de grootste vakbond voor Duitse machinisten GDL zegt het haar leden overigens niet aan te bevelen naar Nederland te gaan.De arbeidsomstandigheden, salariëring en de monotonie van het vak zijn slechter dan in Duitsland. In Zwitserland daarentegen is het juist beter. En ook daar is personeel nodig in verband met een personeelstekort." Duitsland telt in to taal zo'n 27.000 machinisten, Nedexiand 3000. GPD DUBLIN - Nederland kijkt reikhalzend uit naar het cruciale WK-kwalificatieduel van het nationale voetbalelftal tegen Ierland. De Oranje-supporters in Dublin kon den gisteren niet wachten tot de aftrap van vanmiddag om 16.00 uur en zochten gaten en spleten in het Landsdowne Road stadion van Dublin om het Nederlands elftal tij dens de geheime training te begluren. foto Marcel Antonisse/ANP pagina 21Arthur IMuman keert terug in de basis (Advertentie) door Pascale Thewissen BRUSSEL - Belgacom gaat op zoek naar een nieuwe partner, nu de fusie met KPN is afge ketst. Volgens de Belgische mi nister van Overheidsbedrijven en Telecommunicatie, Daems, liggen er drie kandidaten op de loer. Het zou gaan om Deutsche Tele kom, het Franse Vivendi en Te lecom Italia. De minister liet gistei~en doorschijnen dat nog een vierde, niet nader genoemd bedrijf belangstelling heeft voor Belgacom. Daems zei dat gisteren na de be kendmaking dat de fusiebe sprekingen tussen KPN en Bel gacom zijn afgeketst. Een deal (Advertentie) Maar met de ANWB Wegenwacht ben je zo weer onderweg. Niets houdt je tegen. Word nü lid! Dan zijn de eerste drie maanden gratis. ANWB sluiten met KPN werd gezien als de enige kans voor Belgacom op een fusie 'als gelijken Maar ook daar voelden de Belgen weinig meer voor. Zij zagen meer in een verdeling 60/40. De Financial Times citeerde gisteren een Bel gische bron die de waarde van Belgacom op 7 miljard euro en die van KPN op 4 miljard schat te. Volgens hem zou de deal al lang rond zijn geweest, als de waarde van het Nederlandse be- drijf niet gekelderd was.. Het nieuws dat de besprekingen met KPN zijn afgeketst, kwam niet als een verrassing. Eerder deze week liet de Belgische re gering al weten vóór het week einde van KPN te willen horen, of het al dan niet bereid was de Belgische eisen in te willigen. Officieel luidde het gisteren dat 'het huidige marktklimaat in de telecommunicatiesector' de on derhandelingen heeft doen af ketsen. Belgacom is intussen een gewil de partner. Het bedrijf heeft een gestaag stijgende omzet, al lie pen cle resultaten in de eerste helft van dit jaar iets terug. Schulden heeft Belgacom am per, en dat is een zeldzaamheid in telecomland. Het bedrijf heeft een x-eeks ingrijpende re organisaties achter de rug. De Belgische vakbonden rea- geerden gisteren terughoudend op het nieuws dat een fusie met KPN van de baan is. „We zijn er ons van bewust dat dit niet het einde is van het verhaal", aldus een woordvoerder van de chris telijke vakbond ACV. „Belga com zal blijven zoeken naar andere Europese partners, de evolutie naar samenwerking in de telecomsector is niet tegen te houden." Duidelijkheid Vakbond AbvaKabo FNV heeft maandag een gesprek met de di rectie van KPN over de gevolgen van de mislukte fusiepoging. De bonden hopen dat zij duidelijk heid krijgen over de toekomst van het pex'soneel. „Duidelijk is wel dat de onzekerheid waarin de werknemers nu al verkeren niet afneexnt", aldus de bond. De aandelenkoers van KPN is gistermiddag ingestort nadat bekend werd dat de fusie met Belgacom is afgeketst. De be- Kom langs! Bel! I Jcl Surf naar 0800-0503 anwb.nl (Advertentie) Hbo SPD-Bedrijfsadministratie Maak een snelle start in Roosendaal. ^fontys Surf naar: www.fontys.nl/bedrijfshogeschool of bel 0877 876 622 leggers dumpten hun stukken in het onder schxilden gebukt gaande telecombedrijf massaal. De koers zakte met bijna 22 pro cent naar 3,12 euro. pagina 2: KPN gokte verkeerd DEN HAAG - Een behandeling met twaalf elektroshocks helpt heel goed tegen zware depres sies bij ouderen. Bij de helft van de patiënten verdween de de pressie geheel. Dat blijkt uit onderzoek van de psychiaters J. van Waarde en M. Stek in de GGZ Buitenamstel te Amsterdam. De conclusies zijn vandaag gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. D e methode met stroomstoten is in Nederland omstreden. Een kwax-t van de Nederlandei's vindt het een onmenselijke me thode, aldus een Nipo-enquête september vorig jaar. Pas wan neer onomstotelijk vaststaat dat er geen schadelijke bijwer kingen zijn, is 71 procent voox'- stander. De onderzoekers vinden de bij werkingen over het algemeen acceptabel. De bijwerkingen leidden slechts in enkele geval len tot het staken van de behan deling. De onderzoekers behandelden 55 zwaar depx-essieve patiënten van gemiddeld 73 jaar. ANP 33 00 IN ^/VD Debatteer mee over de toekomst in Zeeland Op 5, 6 en 7 september Deelname is gratis Voor meer informatie: 0118 489 207 isf@mail.hzeeland.nl Ruim vijfhonderd Slavische Macedoniërs blokkeerden giste ren de toegang tot het parlementsgebouw in Skopje. Ze protesteerden daarmee tegen de besprekingen van het vredesplan die het parlement gisteren is begonnen. Albanese parlementsleden werden zelfs mishan deld. De kokkelvissers mogen blijven vissen op de Oostex-schelde. De Stichting Faunabescherming ving gisteren bot bij de Raad van State met haar argument dat de kokkelvisserij de vogel stand in de zeearm te veel schade toebrengt. Volgens de Raad van State blijft er voor de vogels genoeg 'I L voedsel beschikbaar Sjeng Schalken heeft de derde x'onde bereikt van de US Open in New York. De tennisser won van de Australiër Andx-ew Ilie met 6-2,3-6,6-3 en 6-0. Ilie was eigenlijk kansloos, maar door een serie goeie slagen wist hij toch nog een set te pak- ken. Schalken treft in de derde x'onde de Zwitser Ro- j ger Federer. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; wetenschap: 9; radio en televisie: 10 en 11; zee land: 13,14,15,17en 19;sport:20en21;reportage:23,24,25, 27 en 29; wonen: 33 en 35; reizen: 4142 en 43; mobiel: 45; his- wa: 47 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Rechters, officie ren van justitie en griffiers mo gen niet met een hoofddoekje in de rechtbank verschijnen. Zij mogen tijdens hun werk geen uiting geven aan hun opvattin gen en ovexluigingen. Dat schrijft minister Korthals van Justitie aan de Tweede Ka mer in antwoord op vragen van GroenLinks. De VWD-bewinds- man gaat hiermee in tegen een uitspraak van de Commissie Gelijke Behandeling, die eex'der dit jaar de rechtbank in Zwolle veroordeelde voor het niet aan nemen van een islamitische vrouw die weigex'de haar hoofd doek af te doen tijdens zittin gen. Korthals is zelfs van plan om de wet aan te passen om het dragen van hoofddoekjes in de rechtszaal te verbieden. Van leden van de rechterlijke macht wordt volgens de minis ter geëist dat ze zich tijdens eer zitting van de x'echtbank ont houden van het 'actief uitdra gen' van him politieke of religi euze opvattingen. Het drager van een hoofddoek valt hier vol gens Korthals ook onder Hi zegt zich te baseren op uitspra ken en verdragen van onde: meer het Eux'opese Hof voor d< Rechten van de Mens. „Als een rechterlijk ambtenaa: zijnpersoon of zijn persoonlij k< overtuiging wel op de voor grond wil stellen, zal dit ten kos te gaan van zijn gezag als rech ter, en daarmee ten koste vax het gezag van de rechterlijk macht als geheel", zo schrijf Korthals. GPD/ANP (Advertentie) TOKIO - Zeker 41 mensen zijn gisteren omgekomen door een zeer zware explosie in een hal waar mahjong werd gespeeld in de Japanse hoofdstad Tokio. Dertig mensen raakten gewond. Na de ontploffing ontstond er brand in het pand dat deel uit maakt van een groot horecacen- trum in het district Kabukicho. De explosie sloeg een gat in de muur van het pand, waarin on der meer go khallen, bordelen en restaurants waren gevestigd. De brandweer had meer dan vier uur nodig om het vuur te doven. Ook duurde het uren om alle mensen die nog vastzaten in het gebouw eruit te halen. Het is onduidelijk of ook alle slachtof fers zijn geborgen. De politie verklaarde dat de ex plosie plaatsvond toen een me dewerker van de speelhal een deur opende. Door de kracht van de ontploffing sneuvelden veel ramen in de omgeving. ANP naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat;nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- telefoon:"en as maanden) yö! noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: D per maand met automatische incasso handtekening: 39,4517,90). per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71 321 4,I0Ö0Ö1 9" Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr m (postzegel niet nodig) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1