PROVINO OUMIT Melkert in voetspoor Kok Tribunaal klaagt Milosevic ook aan voor volkenmoord Delta Nuts sponsort Zeeuwse Touretappe met een half miljoen Oostburgse frietbakker zwemt plots in het geld 19' 14 1991 -2001 Navo-troepen langer in Macedonië Corus schrapt zeker 1200 banen Oranje is klaar voor Ierland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 Kinderhoofdje gevonden op kade Rotterdam Israël overweegt spermabank voor militairen Kandidaat lijsttrekker belooft strak begrotingsbeleid Duisenberg presenteert de euro Zware gevechten leger en rebellen in Colombia Dat is een heel ander geluid W 3 Later droger Eerst buien, in de middag ook opklaringen. Matige westenwind bij circa 19 graden. 244e jaargang no. 206 vrijdag 31 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 internet www.pzc.nl 10 jaar Scheepvaartagent in Vlissingen „Er staat geen generaal onder aan de vliegtuig trap op een stopwatch te kijken", zei secretaris-ge neraal Robertson van de Navo gisteren. Hoewel de ontwapeningsmissie in Macedonië wat langer duurt dan verwacht, ont kende Robertson dat de Navo een langdurig ver blijf in het Bal- kanland voorbe reidt. Bij Corus in IJmuiden verdwijnen de komende drie jaar 1200 tot 1500 banen. Volgens de directie van het Nederlands-Britse staalconcern vindt de reorganisatie via natuurlijk verloop plaats. Er werken bij het voormalige Hoog ovens nog zo'n 10.000 mensen. Het Nederlands elftal is klaar voor de beslissende WK-k wali- ficatiewedstrijd tegen Ierland, morgen in Dublin. Louis van Gaal noemt de voorbereiding op het duel perfect. De selectie trainde gisteravond ontspannen. Ruud van Nistelrooy train de apart, omdat hij last heeft van een lichte blessure aan de lies. Over zijn meespelen bestaat geen twijfel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 12; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport. 23,24,25,26 en 27 door Koen de Vries KAMPERLAND - Delta Nuts sponsort het comité dat de Tour de France in 2004 naar Zeeland moet halen met 500.000 gulden. Daartoe werd gisteren in Kam perland een contract onderte kend door directeur De Back van Delta Nuts en Pieter Stoter van het comité. Het half miljoen is een bedrag dat in Zeeland zijn gelijke niet kent. In de topsportarme pro vincie stelden begin jaren ne gentig enkele sponsoren van de inmiddels weer opgedoekte profvoetbalclub VC Vlissingen bedragen beschikbaar die de 100.000 gulden benaderden. Veel meer is in Zeeland door één sponsor niet afgedragen. De sponsoring van Delta Nuts past in het landelijke beeld. Sinds het ontstaan van een vrije energiemarkt is Eneco hoofd sponsor van de wielerronde van Nederland, Nuon van Vitesse en Essent van FC Twente. Opmerkelijk is dat Stoter oud directeur van Delta Nuts is. Op 1 juni nam hij officieel afscheid van het bedrijf dat Zeeland en omgeving onder meer van elec- triciteit voorziet. Volgens Stoter heeft het feit dat hij voorzitter is van het Tourcomité er niet voor gezorgd dat Delta Nuts over de brug is gekomen. „Maar mis schien heeft het de besluitvor ming wel versneld." Het spon sorgeld is beschikbaar voor het comité. Mocht de Tour niet naar Zeeland komen dan wordt het resterende bedrag teruggestort op de rekening van Delta Nuts. Naast het geld verschaft het be drijf het Tourcomité ook kan toorruimte en menskracht. pagina 27: Tour rijdt Profronde in de wielen Advertentie naam:q noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:5 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in Q per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- 3 3 automatische incasso ™mmer: I I I M 11 m (/39.45/€ 17,90). per kwartaal met handtekening: 3 automatische incasso 107,50/€48,78). 8 713214 000002 Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) JERUZALEM - Het Israëlische leger overweegt om als eerste ter wereld een spermabank op te zetten voor militairen. Dit heeft het ministerie van Defensie gis teren gezegd. Wanneer militairen in de strijd om het leven komen, dan kun nen hun echtgenotes of vrien dinnen het sperma gebruiken om zwanger te worden, zei woordvoerder Shlomo Dror van het ministerie van Defensie. Volgende week zal er een com missie gevormd worden die de religieuze, juridische, medische en economische implicaties zal onderzoeken. Voor het project is speciale wetgeving noodzake lijk, die in de komende maanden ontworpen kan worden. „We verwachten hier veel van", zei Dror. „Er zijn mensen die de oorlog in gaan en bang zijn dat zij niet terugkomen of hun ver mogen om kinderen ter wereld te brengen, verliezen." AP ROTTERDAM - Een visser heeft gisteravond op de kade aan de Nieuwe Waterweg een kinderhoofdje gevonden. Het hoofdje werd gevonden bij de Slachthuisweg. Het heeft volgens de politie eni ge tijd in het water gelegen. Het was het enige lichaamsdeel dat werd aangetroffen. Een politiewoordvoerster kon nog niets zeggen over het ge slacht, de leeftijd of de her komst van het kind. Ook is vol gens haar onbekend of de vondst iets te maken heeft met de romp van een klein meisje dat maandag bij Strand Nulde in Putten werd gevonden. ANP door Ap van den Berg DOORN - Beoogd PvdA- leider Ad Melkert is niet van plan de politieke koers van zijn partij be langrijk te wijzigen. Hij wil de komende jaren 'voortbouwen op de lijn- Kok', benadrukte hij gis teren in Doorn. De PvdA-top is een paar dagen op de Veluwe om de laatste hand te leggen aan het nieuwe verkie zingsprogram. Melkert stelde zich ten overstaan van journa listen en belangstellende frac tiegenoten officieel kandidaat voor het leiderschap. In decem ber moet het partijcongres zijn kandidatuur bekrachtigen. Melkert zei dat hij het solide be grotingsbeleid van de paarse kabinetten wil voortzetten. Hij wil de staatsschuld in 25 jaar afbouwen, de pensioenen van ouderen veiligstellen en het eco nomische fundament verder versterken. „De tweede hoofdopgave", do ceerde Melkert, „ligt middenin het dagelijks leven van ons alle maal: in een hogere kwaliteit van de school en de kinderop vang, in een beter beschikbare verzorging van zieken en oude ren, ineen snellere en effectieve re inburgering van allochtonen, een betere bereikbaarheid van de politie en in een meer door tastende bescherming van de natuur en de leefomgeving." Melkert ziet het ookalszijndoel de overheid dichterbij de men sen te brengen. „Opener, vrien delijker, dienstbaarder." Solidariteit En net als Kok is Melkert voor 'solidariteit zonder grenzen'. Gelijke kansen voor iedereen. ,De komende tijd gaat het erom: is het ieder voor zich of doen we het samen. Mijn keuze is: we doen het samen", aldus Melkert. Hij zei blij te zijn dat Kok hem voordroeg voor het leiderschap van de PvdA. „Maar tegelijker tijd voel ik een grote verant woordelijkheid. Ik weet echter dat ik er niet alleen voor sta." Hij zei dat de wisseling van de wacht niet automatisch leidt tot een verkiezingsnederlaag van zijp partij. GPD pagina 2: Kok heeft weinig te verwachten van lobby in Brussel FRANKFURT - Bij de Europese Centrale Bank in Frankfurt zijn gistermiddag de eerste euro's in hun definitieve vorm gepresen teerd. In een mediaspektakel voor vierhonderd journalisten uit de hele wereld onthulde Wim Duisenberg, de Nederlandse baas van de bank, de nieuwe Europese munten en bankbil jetten. De gebeurtenis stond in het licht van de massacampagne die de komende maanden over de 300 miljoen inwoners van de twaalf eurolanden wordt uitgestort. De euro-Europeanen moeten door de reclamecampagnes op tv en in kranten en tijdschriften ver trouwd raken met de nieuwe bankbiljetten en munten. De hoogste baas van de ECB ziet de euro vooral als een symbool dat de 300 miljoen Europeanen moet binden. Een geslaagde in voering van de euro hangt vol gens Duisenberg af van vertrou wen. De nieuwe Europese munt hoort volgens hem tot het veilig ste geld ter wereld. Hoe kun je weten of je een 'echte' euro in handen hebt? „Door te voelen, kijken en kantelen", lepelde Duisenberg braaf de drie con trolestappen op. De komende maanden wordt precies uit de doeken gedaan waar op gelet moet worden. Duisenberg is niet onder de in druk van de waarschuwing van Europol dat criminelen de munt nu al proberen te vervalsen. „En als het hen lukt voor 1 januari zijn ze wel heel erg dom." Renteverlaging Overigens heeft de ECB gisteren besloten tot een renteverlaging. De herfinancieringsrente, het belangrijkste tarief waartegen de banken geld lenen bij de cen trale bank, gaat met 0,25 pro cent omlaag naar 4,25 procent. Duisenberg verwacht dat de in flatie de komende maanden la ger uitvalt. Ook het vooruitzicht van stabielere prijzen recht vaardigt een verlaging. GPD pagina 3: Coins for Care Hildegard dé Hoogd en Vincent de Rooy kunnen het nauwelijks geloven als Carolien Tensen en Henny Huisman hun laten weten dat ze bijna twee miljoen gulden hebben ge wonnen. foto Peter Nicolai door René van Stee OOSTBURG - De rijkste mensen van Oostburg wonen in de Langestraat. Op postcode 4501 BS viel gisteren de Zomer kanjer van 7,5 miljoen gulden van de Na tionale Postcodeloterij. Het enorme prij zengeld werd verdeeld onder zeven bewoners. De grootste klapper sleepten Vincent de Rooy en zijn vriendin Hilde gard de Hoogd in de wacht. Zij waren plotsklaps 1.947.115,38 gulden rijker. „Het is bizar." De 25-jarige frietenbakker in Sluis, mee spelend met drie loten, is al snel van de eerste schrik bekomen. Zijn onverwach te beroemdheid doet hem weinig. „Dat interesseert me helemaal niks. Iedereen mag weten dat ik nu miljonair ben", al dus de gelukkige winnaar. Hij heeft di rect al diverse bestemmingen gevonden voor de besteding van zijn prijzengeld. „Eerst moet de verbouwing van ons huis af, want die heeft in anderhalf jaar tijd al zo veel bloed, zweet en tranen gekost. Zo gauw het geld gestort is, koop ik ook een zwarte Porsche 928S. Dat is een wagen waar ik al jaren van droom", zegt Vin cent. Ook z'n oude Dafje 66 blijft in z'n bezit. „Die wordt helemaal gerestau reerd." Vincent's vriendin Hildegard (24) is na de prijsuitreiking door Henny Huisman zwaar onder de indruk van alle commo tie. Tranen van geluk en emotie vechten om voorrang. „Ik weet nu nog niet wat ik moet zeggen. Het is echt ongelooflijk", zegt ze ruim een half uur later, zittend op een stoel en nippend aan een glas cham pagne. Ererondje Behalve ingetogenheid heerst er ook gro te uitbundigheid onder de winnaars. Zo maakt Tonny van Pamelen, de winnaar van 1.452.307,69 gulden, spontaan een ererondje op het podium op de Markt. A.M. Gijs, goed voor 721.153,85 gulden, schittert daarentegen door afwezigheid. „Die zit zeker ergens te vissen", grapt Henny Huisman. De bedragen van de Zo- merklapper in Oostburg varieëren van ruim drieënhalve ton tot bijna twee mil joen. Op de bankrekening van het bejaarde echtpaar René en Sylva Fruytier wordt binnenkort 649.038,46 gulden bijge schreven. „We hebben nog nooit iets groots gewonnen", zegt de 77-jarige Re né. „Voor de gekkigheid zei ik vanmor gen nog tegen m'n vrouw: als de zon en de maan op één dag schijnen, dan valt de prijs bij ons. En kijk nu eens." Zijn echt genote Sylva (69) knikt bevestigend. Iet wat stilletjes zit ze na te genieten van de aangename verrassing. pagina 15: Pssst, lootje kopen? BOGOTA - Bij gevechten tussen het Colombiaanse leger en link se rebellen zijn gisteren zeker 33 doden gevallen. De slachtoffers, 28 rebellen en vijf militairen, vielen bij vier verschillende in cidenten. Het bloedigste treffen tussen het leger en rebellen van het FARC, de grootste guerrillagroepering in Colombia, was in het zuid westen van het land. In het de- paidement Tolima kwamen veertien opstandelingen om het leven. AFP pagina 2: Colombia glijdt af (Advertentie) Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! J\ DEN DEKKER MUZIEK w v/d biltlaan 69. kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com van onze redactie buitenland DEN HAAG - Hoofdaanklager Del Ponte van het Joegoslavië- Tribunaal klaagt Slobodan Milosevic aan wegens genocide (volkenmoord). Dat verklaarde zij gisteren na een procedurele zitting voor het tribimaal in de zaak tegen de oud-president van Servië en Joegoslavië. Milosevic, die eind juni door Joegoslavië werd uitgeleverd, was al aangeklaagd voor misda den tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden tijdens de et nische zuiveringen gedurende 'Operatie Hoefijzer' in Kosovo. Del Ponte zal op 1 oktober haar handtekening zetten onder twee nieuwe aanklachten we gens Milosevic' sturende rol in de oorlogen in Bosnië en Kroa tië. Genocide is de zwaarste aanklacht voor het VN-tribu- naal. Daarvoor is bij het Joego- slavië-Tribunaal tot nu toe slechts een vei'dachte veroor deeld: De Bosnisch-Servische generaal Krstic kreeg begin de ze maand 46 jaar cel voor geno cide na de val van Srebrenica. Microfoon Milosevic beklaagde zich giste ren over het feit dat hij in de ge vangenis in Scheveningen een geïsoleerd bestaan leidt en al leen onder toezicht met zijn fa milie mag praten. Diverse ma len stelde hij de legitimiteit van het hof aan de kaak. Toen hij het hof een 'politiek instrument' noemde, zette rechter May de microfoon van Milosevic uit. De aanklager zal de rechters van het tribunaal tijdens de eerstvolgende zitting in de Milosevic-zaak op 29 oktober vragen de drie aanklachten bij een te voegen en Milosevic voor alle beschuldigingen tegelijk te berechten. Het is de wens van de rechters om het proces tegen Milosevic op basis van de Koso- vo-aanklacht in de eerste twee maanden van volgend jaar te beginnen. Mogelijk wordt de procesdatum wegens de nieuwe aanklachten opgeschoven. Tijdens de zitting gisteren liet Del Ponte weten dat waar schijnlijk de Kosovo-aanklacht nog wordt uitgebreid omdat nieuwe massagraven bij de Ser vische hoofdstad Belgrado wor den onderzocht, waardoor nieu we misdaden aan het licht komen. 'Erg interessant', vond Milosevic. Dat de aanklager de Kosovo-aanklacht sinds mei 1999 nog steeds niet helemaal af heeft bewijst volgens hem dat het een 'valse aanklacht' is. „Af gezien van het feit dat ik het tri bunaal niet erken, zie ik niet in waarom ik me tegen een valse aanklacht moet verdedigen." De hoorzitting van gisteren was ook bedoeld om te kijken hoe ver aanklager en verdediging zijn met de voorbereiding van het eigenlijke proces. De zitting concentreerde zich onder meer op de vraag hoe de verdediging van de Joegoslavische ex-presi- dent ter hand moet worden ge nomen. Milosevic weigert een advocaat in de arm te nemen. Het Joegoslavië-Tribunaal heeft voor dit probleem een cre atieve oplossing bedacht. Er wordt geen verdediger opge drongen aan de ex-president van Joegoslavië. Wel krijgt hij een advocaat aangewezen als amicus curiae (vriend van het hof), die een deel van de taken van de verdediging gaat vervul len, zonder formeel de rechts bijstand van Milosevic te zijn. GPD/ANP pagina 2: idealistische advocaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1