Eisen aan verhuur kamers Ben de Reu erkent zijn fouten PZC Buijs wil meer geld voor tandartsen PZC Veerse raadzaal krijgt nieuwe luchtinstallatie Scholieren de straat op voor verkoop loten Jantje Beton 19 Vergunningsplicht in Veere Rechter verbiedt weer landbouwgif Uitbreidingsdata minicampings Europarlementariërs op bezoek Haven Kloosternol krijgt toiletten Drugshandelaren aangehouden Westerhof houdt rommelmarkt COC-avond door Miriam van den Broek DOMBURG - Particulieren in Veere die kamers verhuren aan minimaal vijf personen, moeten voortaan ook een gebruiksver gunning hebben. Na de café brand in Volendam heeft Veere zich, evenals andere gemeenten, gestort op de op de afgifte en controle van gebruiksvergun ningen. Om de veiligheid te ver groten, wil het college van B en W meer soorten instellingen tot een een dergelijke vergunning verplichten. Organisatoren van evenemen ten in Veere hebben pas een ge bruiksvergunning nodig als er vijftig of meer mensen in een tent of gebouw zijn. Volgens brandweercommandant A. Wil- lemstein ontspringen organisa toren dikwijls de dans door aan te geven dat ze maar 49 perso nen verwachten. Om dat te on dervangen, willen B en W de vergunningsplicht instellen op 25 personen. Controle Eigenaren van panden waar mensen overnachten, hebben pas een vergunning nodig als ze onderdak verschaffen aan vijf entwintig personen of meer. Ook dat vindt het college te ruim genomen. B en W willen daarom dat iedereen die vijf of meer personen 's nachts onder brengt, een vergunning moet hebben. Deze vergunningen hoeven maar één keer betaald te worden. De gemeente contro leert in de jaren daarna wel re gelmatig of de vergunning de si tuatie nog dekt. Leden van de raadscommissie algemeen bestuur en financiën kunnen zich in deze verfijning vinden, maar hebben bedenkin gen bij de prijzen van de vergun ningen. „Iedere particulier die twee kamers verhuurt aan vijf personen, moet 1366 gulden be talen", verduidelijkte K. Huis- zoon van de WD. „Dat is wel erg veel. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn." W. van Tatenhove van het CDA vroeg zich af hoe de gemeente weet dat iedereen daadwerke lijk een vergunning heeft. „We publiceren het en daarna moe ten bewoners zelf de verant woordelijkheid nemen om een vergunning aan te wagen", ant woordde burgemeester A. de Bruijn. Extra tarief Deze wijze van opereren, ziet Huiszoon gezien de dure ver gunningen niet zitten. „Zo bij ten we onszelf in de staart", zei hij. Daarop stelde de liberaal voor de tarieven te splitsen. „Kunnen we er geen extra tarief tussen zetten, zodat mensen die maar acht of tien personen on derbrengen minder duur uit zijn dan personen die veel meer slaapplaatsen hebben?" De Bruijn vond dat een goed plan en beloofde die suggestie nog eens goed te bekijken. A. Maris van de ChristenUnie ont dekte daarin een bijkomend voordeel. Want hoe goedkoper de vergunning, hoe meer men sen er een aanvragen. „Door de prijs te verlagen, verhogen we dus de veiligheid." Met de uitgifte van een groter aantal vergunningen, verwacht het college niet meer geld bin nen te krijgen. „Het kost dan meer tijd en geld om alle vergunningen af te ge ven en te controleren", zei De Bruijn. „We hebben de prijs van de vergunningen afgewogen te gen de ambtelijke uren. Dit be leid van één op één blijven we voeren." Kamerlid Siem Buijs (rechts) bekijkt een tandartsenpraktijk in gezondheidscentrum De Pijlers in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - Samen met enkele be stuursleden van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde (NMT) bracht het Goese Tweede-Ka merlid Siem Buijs gisteren een werkbezoek aan de tandheel kundige afdeling van gezond heidscentrum De Pijlers in Goes. Hij stak niet onder stoelen of banken dat het beleid van mi nister Borst hem niet aanstaat. Ruim zeventig procent van de tandartspraktijken in Neder land neemt geen nieuwe patiën ten meer aan, omdat ze overvol zitten. Daaronder valt ook de tandheelkundige afdeling van De Pijlers. Borst ziet samenwerking als dé oplossing van het probleem, omdat assistenten en mondhy giënisten de tandarts werk uit handen kunnen nemen. Buijs, namens het CDA woord voerder over dit onderwerp in de Tweede Kamer, denkt daar anders over, liet hij gisteren we ten bij zijn bezoek aan De Pij lers. Volgens hem moeten assis tenten en mondhygiënisten het werk van de tandarts niet over nemen. Om het probleem op te lossen, moeten er volgens Buijs gewoon meer opleidingsplaat sen en meer geld komen. Volgens Buijs moet het vak van tandarts aantrekkelijker wor den gemaakt door tandartsen naar behoren te belonen. Het Kamerlid vindt ook dat de vergoedingen zijn achter geble ven ten opzichte van andere be roepsgroepen, terwijl de kosten behoorlijk zijn gestegen. Een tariefsverhoging van 18,60 gul den per patiënt per jaar wordt tot nu toe door de minister afge wezen. Schande Buijs heeft goede hoop dat hij de minister in de komende debat ten op andere gedachten kan brengen of anders via een ka mermeerderheid meer geld en opleidingsplaatsen af kan dwingen. Voor dat laatste moet hij wel minimaal één coalitie partij aan zijn zijde krijgen, maar dat is volgens hem niet on mogelijk. „Ik merk dat PvdA en WD vrij gevoelig zijn voor mijn argumenten en ook vinden dat er iets moet gebeuren. De overi ge oppositiepartijen heb ik so wieso mee." Dat er iets moet veranderen, staat voor Buijs in ieder geval als een paal boven water. „Als we kijken naar het aantal huis- en tandartsen per duizend in woners, ligt Nederland ver on der het Europese gemiddelde. Het is natuurlijk een schande dat er hier mensen zijn die geen tandarts kunnen vinden." DEN HAAG - De rechter heeft de stoffen chloorpyrifos en maneb verboden, die de basis zijn voor 25 bestrijdingsmidde len. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft dat gisteren bepaald in een zaak die was aangespannen door de stichting Natuur en Milieu. Chloorpyrifos bestrijdt onder meer de uienvlieg en insecten die in graslanden leven. Maneb wordt gebruikt om schimmels te voorkomen, onder meer phytophtora in aardappels. Stichting NatUur en Milieu meent dat de stoffen te gevaarlijk zijn voor het milieu. Landbouworganisatie LTO-Nederland bestrijdt dit. ANP DOMBURG - De negentig dagen waarop Veerse minicam- pinghouders vijftien in plaats van tien kampeermiddelen op het terrein mogen hebben, zijn door het college van B en W vastgesteld. Campingboeren mogen tijdelijk uitbreiden van vrijdag 29 maart tot en met zondag 1 april, van zaterdag 27 april tot en met zaterdag 20 mei, van donderdag 30 mei tot en met zaterdag 2 juni en van zondag 30 juni tot en met vrijdag 31 augustus. De minicampinghouders worden hierover nog na der geïnformeerd door de gemeente Veere. VLISSINGEN - Zes Europarlementariërs komen donderdag 20 september naar Vlissingen voor een discussie over de werkzaamheden van het Europese Parlement. Het bezoek maakt deel uit van het project EP in het land, dat is bedoeld om het werk van het parlement meer onder de aandacht van de Nederlandse bevolking te brengen. Bert Doorn (CDA), Elly Plooij (WD), Jan-Marinus Wiersma (PvdA), Joost Lagendijk (GroenLinks), Hans Blokland (ChristenUnie) en Erik Meijer (SP) zijn vanaf 20 uur aanwezig in hotel Ai-ion. Zij vertellen iets over hun werk om daarna met het publiek in discussie te gaan over actuele thema's. SCHARENDIJKE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil in de jachthaven Kloosternol op korte termijn een toiletge bouw realiseren. Op die manier kan de haven in Scharendijke voldoen aan de landelijke normen, zoals die volgens de ANWB-classificatie gelden voor jachthavens. Volgens het ge meentelijk bouwplan moet de sanitaire voorziening ter hoog te van de huidige steigers gebouwd worden. Deze plannen zijn in strijd met het geldende bestemmingsplan. Het Schouwse college wil echter niet wachten op de geplande herziening van het bestemmingsplan en heeft een voorbereidingsbesluit ge nomen om de bouw op korte termijn mogelijk te maken. De komende vier weken ligt het bouwplan ter inzage op het ge meentehuis in Zierikzee. TERNEUZEN - De politie in Terneuzen heeft woensdag avond drie Terneuzenaren aangehouden op verdenking van handel in drugs. De drie werden gearresteerd tijdens een actie van de politie inhetkader van het Houdgreep-project. De po litie deed samen met leden van de Districtsondersteunings groep een inval in een café aan de Dijkstraat, in het centrum van Terneuzen. In het pand - zo bleek uit observaties - werd il legaal softdrugs verkocht. Bij de inval trof de politie een hoe veelheid softdrugs en geld aan. Deze werden in beslaggeno men. Naar aanleiding van de inval werd op drie adressen in Terneuzen huiszoeking gedaan. Bij deze acties werd ook nog eens een hoeveelheid contant geld in beslag genomen. De drie mannen zitten vast. VLISSINGEN - Gezinsvervan gend tehuis de Westerhof van Stichting Philadelphia Zorg houdt morgen een rommel markt aan de Westerbaan 2 in Vlissingen. Van half twee tot half vijf 's mid dags worden allerlei spullen te koop aangeboden. De helft van de opbrengst is bestemd voor de Stichting Surgezo in Suriname en vooral voor het tehuis 'In de ruimte', waar zeventien licha melijk gehandicapte jongeren wonen. De andere helft is voor het gezinsvervangend tehuis zelf waarvan een festiviteit •tyordt georganiseerd voor de verstandelijk gehandicapte be woners. MIDDELBURG - Het COC Midden-Zeeland houdt op za terdag 15 september voor het eerst een jongerenavond. Jongeren kunnen, eventueel anoniem, terecht met vragen over homoseks"t en ge- slachtsziekten.De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het COC- café an de Lange Noordstraat 52 in Middelburg. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van derSluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Scheidend PvdA-voorman voelt zich medeverantwoordelijk voor crises Middelburg door Ab van derSluis MIDDELBURG - Met een terugblik en een boodschap nam PvdA-fractievoor- zitter Ben de Reu maandag afscheid van de Middelburgse gemeenteraad. In de 4,5 jaar dat hij leiding gaf aan het so ciaal-democratische smaldeel, holde de politiek van crisis naar crisis. Het gaf Middelburg landelijk het imago van een bananenrepubliek. De Reu erkent ruiterlijk dat hij mede verantwoorde lijk is voor de scheuring in de fractie, omdat emoties de overhand kregen. Zijn afscheid ging gepaard met felicita ties. De teneur was wrang. De bood schap luidde dat het maar goed was dat hij opstapte, omdat de briefschrijvers vonden dat hij voor zichzelf niet langer van 'dat zootje' deel moest uitmaken. Hij spreekt in dat verband van een do mino-effect. ,,4 Is de PvdA-fractie bij een was gebleven, waren ue twee PvdA- wethouders nog in het college geweest. En ik denk dat burgemeester Spar van der Hoek er nog gezeten had. Ik zeg niet voor altijd, maar het was op een andere manier afgerondNu is het op een slech te manier gebeurd. Middelburg heeft daardoor, in de stad zelf maar ook ver daarbuiten, een heel slecht imago ge kregen. D at betekent dat de bron van de ellende de PvdA-fractie is geweest. Daar ben ik verantwoordelijk voor, omdat ik de leiding had van de fractie." De Reu vindt dat niet alleen hij de Zwarte Piet toegespeeld moet krijgen voor de ruzie in de fractie, die leidde tot het vertrek van Hayati Akdag en Piet Kraan. De crisis ontstond in september 1998. Wethouder Tjeu Strous maakte (te) veel fouten. De fractie zegde una niem het vertrouwen in hem op. „Er zijn geen schuldigen en onschuldigen", blikt De Reu terug. „Ik wil mezelf niet vrijpleiten van die crisis. Dat zou slecht en ongeloofwaardig zijn." Hij zegt in de beginperiode ook een aantal botsingen te hebben gehad met Strous„Ik heb ge merkt dat bij vrij cruciale beslissingen - ook in de politiek - niet de ratio, maar de emotie de doorslag geeft. Ik heb te gen Tjeu gezegd: je moet gewoon weg. Achteraf is dat een foute en te snelle conclusie geweest. De emoties waren te hoog opgelopen." Strous kreeg een tweede kans van De Reu. Akdag en Kraan weigerden de fractievoorzitter te volgen, die daarop dreigde de voorzittershamer neer te leggen. Akdag en Kraan legden zich niet neer bij het besluit, verlieten de fractie en vormden samen met twee D66-dissidenten Leefbaar Middel burg. De breuk in de fractie was een feit. Strous ruimde het veld samen met collega-wethouder Peter Brakman. De Reu vindt niet dat hij chantage heeft gepleegd door met zijn portefeuille te wapperen. „Als je ergens voor staat, Ben de Reu, aan de raadstafel,„AIs je ergens voor staat, moet je verantwoordelijk heid durven nemen. Kun je die verantwoording niet nemen, dan moet je opstap pen." foto Dirk-Jan Gjeltema moet je verantwoordelijkheid durven nemen. Kun je die verantwoording niet nemen, dan moet je opstappen." Liegen De 'affaire Strous' werd lang onder pet gehouden. Te lang, vindt De Reu ach teraf. „Het is niet mijn neiging zaken te ontkennen. In de politiek moet je geen zaken in achterkamertjes regelen. Het komt altijd uit. Op dat moment was het dermate spannend, dat ik het niet in de krant wilde lezen. Ik kon toen maar één ding bedenken: ontkennen. Ik heb ge woon zitten liegenDie steek heb ik, he laas, laten vallen. Je hoort mij niet zeg gen dat ik geen fouten heb gemaakt." Het vertrek van de twee PvdA-wethou ders bespoedigde het gedwongen ver trek van Spar van der Hoek. Het nieuwe college koos voor een portefeuilleher schikking. Voor Spar van der Hoek bleef een representatieve rol over. De Reu ontkent dat hij de vertrokken bur gemeester te lang de hand boven het hoofd heeft gehouden. „In een conflict situatie heb je nooit schuldigen en on schuldigen. Het is uitermate naïef te stellen dat hij de bron was van alle kwaad. Natuurlijk, hij heeft niet han dig geopereerd. Ik was de eerste, in een door Spar zelf belegd functionerings gesprek met de fractievoorzitters, die tegen hem heeft gezegd: de koers die je volgt is prima, maar ik heb problemen met je stijl. De andere fractievoorzit ters zeiden allemaal dat het wel aardig ging." Middelburg heeft, zegt De Reu, altijd al kampen gehad van vriendjes en vijan den. Hem is verweten een persoonlijke vriend te zijn geweest van Spar van der Hoek. Onzin, stelt hij„Ik heb nog nooit een voet over de drempel gezet bij Spar." De manier waarop Spar van der Hoek is weggestuurd, noemde hij maandag een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het Middelburgse bestuur. De Reu her innert zich een gesprek tussen (vice- )fractievoorzitters over het optreden van de burgemeester. Hij adviseerde een feitelijk dossier aan te leggen. „Zodat je op het moment van herbenoe ming een besluit kunt nemen. Zo ga je fatsoenlijk met elkaar om. Tijdens de raadsvergadering zijn alleen maar ou de koeien uit de sloot gehaald. Vooraf gaand aan die vergadering heb ik met de burgemeesters Van Dok-van Weele en Noorderwier gebeld en ze gevraagd naar hun ervaringen met Spar. Zij von den dat Spar van der Hoek de eerste was die - weliswaar niet op een al te sympathieke manier - Middelburg op de voorgrond zette." „Ik ben er heel lang op uit geweest om het college bij elkaar te houden. Mis schien is dat mijn fout geweest. Wij zijn natuurlijk niet met de andere partijen in het college gegaan om het zo te laten eindigen." V erkabouterisering Middelburg, luidde de boodschap van De Reu afgelopen maandag, moet er al les aan doen om het vertrouwen van de burger terug te winnen. Raadsleden moeten visie hebben en zich niet schul dig maken aan populisme. De Reu ver mijdt zorgvuldig Leefbaar Middelburg te noemen als populistische groepering. „Wat Kraan en Akdag hebben gedaan, vind ik uitermate beledigend. Daar wil ik het bij laten. Ik ga niet terugtrappen. Alles wat ik zeg over Leefbaar Middel burg is gekleurd." De vorming van de partij leidde wel tot wat De Reu noemt 'verkabouterisering' in de politiek, raadsleden die voor zichzelf beginnen. Politiek Middelburg moet de komende jaren blijven vasthouden aan de toe komstvisie Kwaliteitsatlas 2030. Dat stuk is, meent De Reu, omarmd door de Middelburgers, geeft richting en ver woordt een visie. Alleen het sociale as pect ontbreekt, maar daaraan wordt gewerkt. Prioriteit moet nu gegeven worden aan de aanleg vandeN57en het aquaduct. „De aandacht die daaraan nu wordt besteed, is gênant. Het wordt tijd dat Leo Luitwieler (wethouder ver keer, red.) uit zijn schuilhoek komt met betrekking tot die N57. Hij treedt niet krachtig genoeg op. Zet je schouders er onder als gemeenteraad om dat voor el kaar te krijgen." door Miriam van den Broek DOMBURG - De raadzaal in het Veerse gemeentehuis in Dom burg ligt tijdelijk overhoop. Tot oktober wordt er gewerkt aan een betere luchtinstallatie. De huidige maakt zoveel geluid dat vergaderingen vanaf de publie ke tribune slecht te volgen zijn. Al bij de ingebruikname van het gemeentehuis, ruim anderhalf jaar geleden, waren er klachten over de luchtinstallatie in de raadzaal. Het systeem verstoorde de mi crofoons op de vergadertafel en telkens wanneer de blazers op de publieke tribune begonnen te loeien, was het gesprek moeilijk te horen. In maart van dit jaar werden als tijdelijke oplossing nieuwe mi crofoons aangeschaft. Daar naast voerde het college van B en W de druk op bij de bouwers van het gemeentehuis, het echte probleem aan te pakken. De ge luidsverbetering van de lucht installatie en een nieuw plafond boven publieke tribune kosten 55.000 gulden. Verder worden er nog wat prak tische zaken in de rest van het gemeentehuis aangepakt. Hoewel de raadzaal flink op z'n kop staat - het plafond ligt open en alle stoelen staan opgesta peld - vinden bruiloften en de raadsvergadering van 13 sep tember gewoon in deze zaal plaats. Hiervoor wordt alles op geruimd en schoongemaakt. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een schaak bord, tafeltennistafel of een nieuw klimrek. Scholen gebrui ken de opbrengst van de 'La chen voor een knaak loterij' van Jantje Beton vooral om spullen te kopen waar anders geen geld voor is. In september verkopen leerlingen de loten voor een rijksdaalder aan bekenden en familie. De helft van de op brengst is voor de school, de an dere helft gaat naar Jantje Be ton. „We doen voor de tweede keer mee", zegt A. Vis van de Alge mene basisschool in Middel burg. De school gebruikt de opbrengst om het schoolplein verder op te knappen. „Wij zit ten in het centrum van Middel burg en ons schoolplein is na schooltijd een openbaar speel terrein. We willen het wat leu ker inrichten." Vorig jaar lever de de loterij 1500 gulden op. „Maar toen was de school be duidend kleiner. Het leerlingen aantal is nu verdubbeld. Ik ben benieuwd wat de opbrengst dit jaar zal zijn." Volgens Vis biedt het reguliere budget nauwelijks ruimte om iets aan het schoolplein te doen. „Speeltoestellen zijn ongeloof lijk duur. Er moet ook een speci ale ondergrond onder." Ook basisschool De Vlieger in Vlis singen heeft het geld de afgelo pen jaren gebruikt voor het schoolplein. „We hebben een keer een betonnen tafeltennis tafel voor buiten gekocht en een andere keer een bankje", vertelt H. Schrier. „Het is nu nog niet duidelijk wat we met het geld gaan doen." De Bijenburgh in Middelburg wil dit jaar de spellenkast aan vullen. E. Schuitema, penning meester van de Ouderraad, hoopt op een opbrengst van 750 gulden. „We willen een paar nieuwe schaakborden erbij. En als we genoeg geld ophalen, ko pen we nog wat buitenspeel goed." Vorig jaar is het geld, sa men met de opbrengst van een rommelmarkt, besteed aan een klimrek. Gespaard Leerlingen van de Sint Jozef school in Vlissingen doen al een aantal jaar mee met de loterij. Tot nu toe is er met het geld niets gedaan, maar daar komt veran dering in. „We hebben het een paar jaar opgespaard", zegt P. den Ouden. „We willen een speeltoestel dat niet meer vol doet, vervangen." Als alles goed gaat, kunnen de leerlingen dit jaar dus weer veilig klimmen. De Sint Jozefschool haalt ge middeld tussen de 2000 en 2500 gulden op met de loterij. vrijdag 31 augustus 2001

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19