Scheidend premier oogst veel lof oi PZC ABN Amro Terneuzen dicht Ramkraak fotozaak Hulst s Duits parlement eens over troepenzending naar Macedonië t2_!0 '14° Laurus maakt karwei niet af Alleen oppositiepartijen uiten kritiek bij bekendmaking vertrek Kok Weinig steun PvdA-leden voor Melkert Dood meisje op Strand Nulde blijkt onthoofd Virus vernietigt kankercellen M Plavsic tijdelijk op vrije voeten Jerzy Dudek naar Liverpool Oostburg in de ban van loterij Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Kans op een bui Eerst af en toe zon, maar vanaf het middaguur kans op een bui. Weinig wind. Maximumtemperatuur rond 21 graden. 244e jaargang no. 205 donderdag 30 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 PZC van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok is overladen met complimenten nadat hij gisteravond zijn vertrek uit de politiek had be kendgemaakt. Velen vin den het een verstandige keus dat hij er 'op het hoogtepunt' mee stopt. Kok heeft PvdA-fractievoorzit- ter Melkert naar voren gescho ven als zijn beoogd opvolger als partijleider en lijstrekker. Kok treedt volgend jaar na de ver kiezingen terug uit de actieve politiek. Hij heeft nog geen idee wat hij daarna gaat doen. Leef tijd noch gezondheid heeft hem tot zijn besluit gedwongen, zei de 62-jarige premier. Hij wil de weg vrijmaken voor jong talent. Vice-fractievoorzitter Duives- teijn van de PvdA roemde de verdiensten van Kok, omdat die van de partij een 'partij van deze tijd' heeft gemaakt. Ook Twee- de-Kamervoorzittter Van Nieu- wenhoven (PvdA) roemt Kok, maar ze juicht de wisseling van de wacht toe. De paarse coalitiegenoten VVD en D66 kijken tevreden terug op de samenwerking met de pre mier. Vooral de behoedzame manier waarop hij omgaat met de overheidsfinanciën bevalt de liberale fractieleider Dijkstal. Plij is er niet gerust op dat Mel kert daar aan zal vasthouden. D66-l:ractievoorzitter De Graaf noemt de manier waarop Kok ingewikkelde processen bege leidt 'briljant'. Minder positief Het CDA en de kleine christelijk partijen zijn minder positiefDe ChristenUnie en de SGP betreu ren dat het paarse kabinet het homohuwelijk mogelijk heeft gemaakt en verwerpen de nieu we euthanasiewetgeving. CD A-leider De Hoop Schefferis van mening dat Kok er niet in is maatschappelijke problemen als de wachtlijsten in de zorg, veiligheid op straat en het hoge aantal WAO'ers op te lossen. Hij is er heilig van overtuigd dat Kok een rol zal spelen in de komende verkie zingscampagne. „Hij kan ook lijstduwer worden. Melkert zal de PvdA naar links trekken, dat is voor mij zonneklaar." Vooral le christelijke partijen staat het vakmanschap van Kok wèl bui ten kijf. Dat ligt anders voor de SP. „De erfenis die hij achterlaat, is be labberd. Gegroeide inkomens verschillen en armoede", aldus fractievoorzitter Marijnissen. GroenLinks hekelt 'Koks blinde vlek voor het milieu'. Mooie woorden ook uit Brussel. Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie heeft 'veel bewon dering en respect' voor Kok. De ze is wel eens genoemd als toekomstig Commissievoorzit ter, maar Prodi zit nog tot 2004. De Britse premier Blair be schouwt Kok als een van de 'meest wijze Europese leiders'. Volop lof krijgt Kok uit onver wachte hoek. Werkgeversorga nisatie VNO-NCW prijst de 'realistische economische' koers die de PvdA onder hem in sloeg. MKB Nederland loopt he- HILVERSUM - Van de PvdA- achterban vindt 42 procent de partij minder aantrekkelijk met Melkert als leider. Slechts 5 pro cent vindt de partij aantrekke lijker, 48 procent heeft geen me ning. Dat blijkt uit een enquête van bureau Interview, waarvan de conclusies gisteren bekend zijn gemaakt door tv-programma Nova. PvdA-voorzitter Koole zei zich deze uitslag te kunnen voorstellen. „Dit is altijd als een nieuwe leider aantreedt. Ik ben niet verontrust", aldus Koole in de tv-uitzending. ANP PUTTEN - Van het dode meisje dat maandagmiddag werd ge vonden op Strand Nulde in Put ten, is alleen de romp gevonden. Het meisje, niet ouder dan zeven jaar, is met geweld om het leven gebracht. De politie heeft dat gisteren bekendgemaakt. De overige ledematen en het hoofd van het meisje zijn nog niet teruggevonden. Een zoek tocht met helikopters en specia le speurhonden naar de lichaamsdelen heeft niets opge leverd. De politie tast volledig in het duister over de toedracht van de zaak. Hoe het meisje werd om gebracht, is nauwelijks vast te stellen. Volgens politiewoord voerder B. Top zijn er in elk geval geen aanwijzingen gevon den die duiden op seksueel mis bruik. Ook is nog niet duidelijk of het kind is omgebracht op de plek waar zij is gevonden Het lichaam heeft vermoedelijk en kele dagen in het water gelegen. Doordat slechts een cleel van het lichaam terecht is, heeft de poli tie de identiteit van het slacht offertje nog niet kunnen achter halen. Wel staat vast dat het om een blank meisje gaat van niet ouder dan zeven jaar, maarof zij van Nederlandse afkomst is, kan de politie nog niet zeggen. „We hebben onderzocht of er overeenkomsten waren met als vermist geregistreerde perso nen, maar dat heeft niets opge leverd," aldus Top. GPD Premier Wim Kok vertelt in Felix Meritis aan de pers na de formatie van een nieuwe regering terug te treden uit de actieve politiek. fotoToussaintKluiters/ANP INDIANAPOLIS - Zwit serse wetenschappers zijn er in geslaagd muizen te genezen van tumoren met behulp van een veel voor komend virus. Dat lijkt ervoor te zorgen dat kankercellen zichzelf vernietigen. De bevindin gen worden vandaag ge publiceerd in het tijd schrift Nature. Het is te vroeg om te kun nen zeggen of de aanpak ook bij mensen zal wer ken. Het onderzoek werpt echter licht op een ont dekking die wetenschap pers al jaren geleden de den: sommige virussen zijn schadelijk voor kan kercellen, maar laten nor male, gezonde cellen on gemoeid. AP Zestig medewerkers verliezen hun baan door René van Stee TERNEUZEN - Zestig banen gaan verloren door sluiting van het service- en administratie centrum van ABN Amro aan de Herengracht in Terneuzen. Dit blijkt uit een plan waarover de ondernemingsraad advies wordt gevraagd. Het doel is der gelijke kantoren samen te voe gen, waardoor de vestiging in Terneuzen overbodig wordt. De werkzaamheden van het Terneuzense service- en admi nistratiecentrum, dat onder meer als back-office fungeert voor de ABN Amro bankkanto ren in de regio, worden vermoe delijk overgenomen door een vestiging in Breda. De voorstel len zijn gedaan in het kader van de ingrijpende reoi-ganisatie. Voor eind 2004 moeten bij ABN Amro 6700 banen verdwijnen. M. Brinkman van de afdeling voorlichting van ABN Amro in Amsterdam spreekt van plan nen die uiterst serieus moeten worden genomen. Zij kan ver der geen uitspraken doen, om dat eerst het oordeel van het vertegenwoordigende overleg moet worden afgewacht. Brink man verwacht deze uitspraak op z'n vroegst medio september. Ze heeft verder geen inzicht in het aantal medewerkers dat ge bruik wil maken van een vrij willige vertrekregeling. Ook is onduidelijk in hoeverre ABN Amro voor vervangende werk gelegenheid in de regio zorgt. Hoewel H. Gorter van FNV Bondgenoten betwijfelt of het voorstel ongeschonden de eind streep haalt, ziet hij de toekomst voor het personeel van het servi ce- en administratiecentrum van ABN Amro in Terneuzen somber in. Weinig kans Hoewel met de vakbonden is overeengekomen dat bij de reor ganisatie geen gedwongen ont slagen zullen vallen, bestaat volgens hem weinig kans op ver vangende werkgelegenheid, omdat dat niet in de voorstellen van ABN Amro is meegenomen. „Ook is nog niet in te schatten hoe de ondernemingsraad op de voorstellen zal reageren. Omdat het er naar uitziet dat het werk van het service- en administra tiekantoor in Terneuzen wordt overgebracht naar Breda, zal een aanzienlijk aantal mensen dat bij ABN Amro wil blijven werken naar die regio moeten door Sheila van Doorsselaer HULST - Bij foto- en videospeciaalzaak Ver- schoore in de Hulster Steenstraat is gisternacht bij een ramkraak voor ettelijke tienduizenden guldens aan digitale apparatuur buitgemaakt. De snelkraak duurde nog geen vijf minuten. De da ders zijn nog voortvluchtig. Ooggetuigen uit de tegenovergelegen bakkerij za gen rond drie uur een BMW achteruit de gevel van Verschoore rammen. Twee pogingen waren nodig voor de glazen pui het begaf. Volgens de ooggetui gen wai'en er vier daders: een van hen stond op de uitkijk, terwijl de andere drie de auto vollaadden. De BMW waarmee de snelkraak werd gepleegd, is vermoedelijk gestolen. In elk geval kwam het ken tekennummer niet met het type auto overeen. ,Ik heb nog geen idee voor hoeveel geld er is gesto len", zegt A. Verschoore. „De dieven wisten wel waar ze mee bezig waren, ze hebben de vitrines opengebroken en hebben alleen de meest prijzige digitale apparatuur meegenomen. Het waren geen amateurs." Ook de schade aan het monu- mentenpand is groot. Boven de zaak woont nie mand, maar medewerkster P. de Gucht van de fo tozaak was direct na de ramkraak aanwezig. „Ik ben wel heel erg geschrokken. Wat een ravage." De technische recherche kwam gisterochtend ter plaatse voor sporenonderzoek. De pui is inmid dels dichtgetimmerd. De snelkraak komt voor Verschoore op een vervelend moment. Per 1 okto ber gaat de zaak verhuizen naar de Gentsestraat. Juwelier Ramkraken zijn in Hxdst geen onbekend ver schijnsel. Bij juwelier Van Deijk aan de Gentse- straat in Hulst is al drie keer een ramkraak ge pleegd. De laatste poging om juwelen en hoiioges te stelen, vorig jaar augustus, mislukte. In 1999 ramden dieven met succes de gevel van een juwe- lierszaak. Daarbij werd voor een groot bedrag aan sieraden en horloges meegenomen uit de etalages en enkele vitrines. Later dat jaar werd nogmaals een poging tot snelkraak ondernomen. Deze po ging mislukte. Het is nooit duidelijk geworden of deze drie ramkraken verband hielden met elkaar. De dieven reden met een BMW de pui van fotospe ciaalzaak Verschoore in Hulst aan puin. foto Charles Strijd l 14 :|F a S <53 L.. lemaal weg met Kok. „Onze achterban wilde hem opnieuw als premier", zegt voorzitter H. de Boer van de koepelorganisa tie van het midden- en kleinbe drijf. FNV-voorzitter De Waal noemt het een groot voordeel dat Kok uit de vakbond voortkomt. Ook het CNV is positief, maar vindt het toch goed dat Kok opstapt. ANP/GPD pagina 2: commentaar pagina 5: premierbonus Kok en Melkert lijken op elkaar kabinet beetje demissionair Melkert zesde PvdA-leider verhuizen. Het is immers on doenlijk om dagelijks heen en weer van Terneuzen naar Breda te reizen", zegt Goiter. Hij wijst in dit verband op een tussenop lossing. bijvoorbeeld een kan toor in Bergen op Zoom. Uiteindelijk vindt Goiter dat ABN Amro de sociale verant woordelijkheid moet nemen om behoud van werkgelegenheid in de regio te garanderen. De vak bondsman kon niet aangeven of het banenverlies bij ABN Amro in Terneuzen de voorbode vormt van verdere achteruitgang van werkgelegenheid in de bancaire sector in Zeeuws-Vlaanderen. De banken in de grensstreek zien haimonisatie van Europese belastingwetgeving en het in te voeren nieuwe belastingver drag tussen Nedexiand en Bel gië met grote scepsis tegemoet. Voormalige presidente Plavsic van de Republika Srpska meldde zich begin dit jaar vrijwillig bij het Joegoslavië-Tri- bunaal, maar zij verzocht schriftelijk of ze haar proces thuis mocht afwachten. Dat mocht niet, maar de 'IJzeren Dame' kreeg gisteren wel toestemming om naar Ser vië te gaan. Drie maanden na de mis lukte onderhandelingen met Ai-senal krijgt Jurek Dudek alsnog zijn felbe geerde transfer naar En geland. Liverpool heeft gisteren na drie dagen in tensief onderhandelen een akkoord bereikt over een transfer van de Poolse doel verdediger van Feye- noord. De Engelsen beta len zeventien miljoen gulden ;'I C voor hem. Het is het gesprek van de dag in Oostburg: vandaag wordt er ruim 10 mil j oen gulden verdeeld onder de plaatselijke deelne mers aan de PostcodeloterijGistermorgen waren alle kran ten met dat nieuws in de winkels al snel uitverkocht. •'"I 1 Toeristen verbaasden zich over de commotie in de stad. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; radio en televisie: 9; economie: 1112 en 13; sport: 14, 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; kunst cultuur: 27,28, 29,31 en 32 door Wierd Puk BERLIJN - Het Duitse parle ment, de Bondsdag, heeft giste ren ingestemd met de deelname van maximaal vijfhonderd Duitse militairen aan de Navo- operatie Essential Harvest in Macedonië. Onmiddellijk na de goedkeu ring vertrokken de eerste Bun- deswehr-militairen van de basis Penzing in Noord-Beieren naar de Balkan. Volgens bondskan selier Schroder moet Macedonië worden geholpen bij het verde digen van zijn 'democratische structuren'. Het besluit, genomen met een ruime meerderheid, bespaart de rood-groene regering van Schroder een internationale blamage. De inzet van troepen bij buitenlandse militaire ope- raties ligt in Duitsland, 56 jaar na de Tweede Wereldoorlog, nog altijd gevoelig. Na weken van intensieve politieke onderhan- delingen was het Schroder niet gelukt om alle dissidenten in de eigen gelederen van gedachten te doen veranderen. Negentien sociaal-democraten weigerden in te stemmen met de Duitse deelname aan de operatie Es sential Harvest. De kanselier had daarom de stemmen nodig van een deel van de conservatie ve oppositie. De grootste oppositiepartij, de CDU, die zich aanvankelijk te gen de inzet van de Bundeswehr had gekeerd, wijzigde op het laatste moment haar positie. De christen-democraten maakten instemming met de Navo-missie afhankelijk van een 'realisti scher' en 'robuuster' mandaat. Bovendien eist de CDU structu reel meer geld voor de 'onderbe taalde' strijdkrachten. GPD (Advertentie) naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats;(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: O noteert u mij voor een I abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in c per maand met afschrijving van mijn (postbankrekening- automatiiche inc3ss0 "mr II II I I II I I I l 39.45 17.90). c per kwartaal met handtekening: 3 automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1