Davids kan leven met schorsing Ivan Quaranta gebeten hond PZC Biografie Stam is dodelijk saai 14 Advocaat ziet kansen in hoger beroep Kennedy valt af bij Ierland Westerveld wil niet wijken voor Dudek Den Bosch ziet af van arbitrage Turkije en Griekenland willen EK Weer versterking voor Fulham Wielrenner Meier geschorst Franse sprinter Cheval positief Bierhoff naar AS Monaco Van Dijk deelnemer Profronde Hayman nog twee jaar bij Rabo-ploeg Doelman CS K A overleden na botsing met tegenstander woensdag 29 augustus 2001 door Jaap van Essen ROME - Niet Ierland-Neder- land, maar Bologna-Juventus op 21 oktober wordt de eerste wedstrijd waarin Edgar Davids weer mag spelen. Gisteren zag het er lang naar uit dat de vice- aanvoerder van Oranje komen de zaterdag van de partij zou kunnen zijn in het belangrijke WK-kwalificatieduel. Immers, de openbaar aanklager van het Italiaanse Olympisch Comité (CONI) eiste in de do- pingzaak wegens nandrolon- gebruik 'slechts' een straf van 3,5 maanden. Gisteravond ech ter besliste de Italiaanse tucht- commissie tot een zwaardere straf: vijf maanden (tot 17 okto ber) en een boete van ruim 110.000 gulden. Davids werd na een controle op 4 maart positief bevonden op nandrolon-gebruik. Na de con tra-expertise werd hij op 17 mei voorlopig geschorst Gisteren volgde dus de definitieve uit spraak. De straf van Davids valt aanmerkelijk hoger uit dan die van Frank de Boer die voor het zelfde vergrijp onlangs door de UEFA werd gestraft met 2,5 maanden schorsing. De 'zware' straf voor Davids is ook een streep door de rekening van Louis van Gaal. De bonds coach ging er inmiddels al een beetje van uit dat hij Davids wellicht (als invaller) zou kun nen inzetten tegen de Ieren. Van Gaal zei gistermiddag, toen al leen bekend was dat de aankla ger in Italië een straf tot vrijdag had gevraagd: „Het ziet er heel positief uit. We zullen de ko- DUBLIN - Bondscoach Mick McCarthy van Ierland heeft voor de beslissende voetbal- kwalificatie-interland tegen Nederland opnieuw een tegen slag te verwerken gekregen. Aanvaller Mark Kennedy zegde dinsdag af wegens een liesbles sure. Eerder al kreeg McCarthy te maken met het wegvallen van Gary Breen, Kenny Cunning ham en Mark Kinsella. RTR mende dagen wel moeten kijken hoe Edgar zich op de trainingen houdt." De teleurstelling over de feite lijke uitspraak zou bij Davids heel wat groter moeten zijn dan die van Louis van Gaal, maar dat viel mee, zo meldde zijn ad vocaat mr. Geerlings. „In prin cipe is Edgar met ontevreden. Vijf maanden, dat is de laagste straf die ooit in Italië in een der gelijke zaak is uitgesproken. In die zin is het zelfs een echte overwinning." Verrassing Volgens Geerlings werd de eer ste overwinning al behaald toen de eis van de aanklager van de gebruikelijke minimaal 16 maanden terugging naar acht maanden. Dat hij gisteren tij dens de zitting de eis zelfs ver laagde tot ruim drie maanden was voor iedereen een grote ver rassing. „Daar waren we echt verbaasd over. Maar het was ook meteen duidelijk dat die eis de Italiaanse bond in verlegen heid zou brengen. Normaal ne men ze altijd de geëiste straf over, maar die was ditmaal wel heel veel lager dan de straffen die in voorgaande zaken zijn op gelegd. Wanneer Edgar Davids slechts 3,5 maanden zou krij gen, had dat een historische doorbraak betekend. En heel veel problemen met de spelers die eerder werden gestraft. Maar volgens Geerlings zal Da vids inmiddels toch al het groot ste deel van zijn straf er op heb ben zitten. „We gaan nu hoe dan ook snel in hoger beroep. Dan kan bij de Italiaanse bond, maar ook bij het internationale sport- gerechtshof CAS. Ik ben ervan overtuigd dat de schorsing dan meteen is afgelopen. Zeker om dat ook de Italiaanse bond in deze straf tot uitdrukking brengt dan men ernstige twijfels heeft. Anders had men gewoon gestraft zoals gebruikelijk." Commotie Voor Louis van Gaal was de gang van zaken gisteren weer eens de bevestiging dat wed strijden van Oranje nooit meer een rustige aanloop kennen. Want behalve de zaak Davids speelden er nog wel meer in de boezem van Oranje. Zo moest Jaap Stam gisteren in Hoender- loo nog even uitvoerig in de slag met zijn zaakwaarnemer Ton van Dalen om zijn ongewenste transfer naar Lazio te bespre ken. En Sander Westerveld wond zich enorm op over alle commotie rond de mogelijke komst van Jurek Dudek naar Liverpool. „Ach", verzuchtte Louis van Gaal, „Ik ben als bondscoach niet anders gewend dan dit soort toestanden in de aanloop naar een wedstrijd. Je zou kun nen zeggen dat een beetje onrust de spelers scherp houdt, maar eerlijk gezegd heb ik toch liever een rustige harmonieuze voor bereiding." GPD Sander Westerveld tijdens eerste training voor de WK- kwalificatiewedstrijd tegen Ierland. foto Vincent Jannink/GPD door Jochem Lippmann IIOENDERLOO - Terwijl Feyenoord en Liverpool nog steeds onderhandelden over een overgang van Jurek Dudek werk te Sander Westerveld gisteravond de eer ste test met het Nederlands elftal voor de belangrijke WK-kwalificatiewedstrijd bij Ierland af. De voorlopig eerste doelman van de En gelse club van de eeuw zei na afloop van de training niet te geloven in de komst van de Pool. Hij is absoluut niet van plan voor Dudek te wijken. Gehoord van de interes se van Liverpool voor Jurek Dudek heeft Westerveld wel. „Ik heb namelijk ook in ternet", zei de reservedoelman van het Nederlands elftal. „Maar geloof me nou, de afgelopen twee jaar zijn er door de me dia misschien wel 26 doelmannen met Li verpool in verband gebracht. En nog steeds verdedig ik het doel. Dat blijft ook zo." De enorme blunder van Westerveld maan dag in de slotfase van het competitieduel met Bolton Wanderers heeft het zelfver trouwen van de doelman niet aangetast. „Het is rottig dat ik uitgerekend in de fout ga wanneer iedereen over Dudek praat. Maar die dingen gebeuren nu eenmaal. Hoe erg het ook is. Maar het is echt niet zo dat ik bang ben voor mijn plaats bij Liver pool. Hou toch op." In tegenstelling tot Westerveld sluiten Feyenoord en zaakwaarnemer De Zeeuw van Dudek nog steeds niet uit dat de Pool se doelman op hele korte termijn een con tract bij Liverpool tekent. De haast is ge boden omdat vrijdag de inschrijftermijn voor de Champions League sluit. De clubs waren gisteravond laat nog steeds in on derhandeling. ANP ZEIST - FC Den Bosch heeft de arbitragezaak bij de KNVB tegen Maikel Aerts ingetrokken. De club wil in eigen kring een oplossing vinden voor het conflict met de doelman. Eer der stelde Den Bosch Aerts (25) verantwoordelijk voor het af ketsen van diens transfer naar Wolverhampton Wanderers De speler weigerde bij de Engelse club een drugtest. Die werd geëist, nadat in Engeland bekend was geworden dat Aerts in 1997 in Nederland geschorst was geweest wegens het gebruik van cocaïne. Eerder waren alle partijen akkoord over een ver bintenis van vier jaar en een forse afkoopsom voor Den Bosch, waarschijnlijk zo'n 2,5 miljoen gulden. De Brabantse nieu weling in de eredivisie, die inmiddels een andere doelman (Mampaey) had aangetrokken, wilde de schade van het mislo pen van de afkoopsom verhalen op Aerts. Volgens Kersten wordt de zaak verder afgehandeld door de stichting spelers fonds van de club, formeel de eigenaar van de voetballer. ANP ISTANBOEL - Turkije en Griekenland stellen zich gezamen lijk kandidaat voor de organisatie van de Europese titelstrijd voetbal in 2008. Beide landen, in het verleden niet bepaaldde grootste vrienden, bereikten daarover gisteren overeenstem ming. Gesproken werd van een historisch akkoord. Medio 19 9 6 nog leefden de naties op voet van oorlog. Sinds 1999 ech ter is er sprake van enige ontspanning, mede onder druk van de Europese Unie. RTR LONDEN - Fulham heeft zich opnieuw versterkt. De kapi taalkrachtige debutant in de Premier League van Engeland heeft aanvaller Steve Marlet aangetrokken. De Franse inter national komt van Olympique Lyon. Fulham haalde eerder onder anderen Edwin van der Sar weg bij Juventus. AFP ZÜRICH - De Zwitserse wielrenner Roland Meier uit de Duit se Coastploeg is door de Zwitserse wielerfederatie voor acht maanden geschorst wegens doping. De 3 3-jarige coureur mag pas vanaf 19 juli 2002 weer aan wedstrijden deelnemen. De wintermaanden tellen niet mee in de uitsluiting. Roland Mei er, de oudere broer van Armin die bij het Italiaanse Saeco on der contract staat, werd op 18 april na de Waalse Pijl op ver boden middelen gecontroleerd. Zijn hematocrietwaarde bleek boven de toegestane waarde van 50 te liggen. Daarmee werd hij schuldig bevonden aan het gebruik van Epo. SID PARIJS - Sprinter Christophe Cheval blijkt deze maand tij dens de wereldkampioenschappen atletiek in Edmonton be trapt te zijn op doping. De Franse atleet nam het verboden middel nandrolon. De contra-expertise zou het resultaat van de A-proef bevestigen. Cheval is voorlopig geschorst. De sprinter, die in Edmonton in de kwartfinales van de 200 meter werd uitgeschakeld, hangt een uitsluiting voor twee jaar bo ven het hoofd. Bij de WK werden totaal vier atleten gepakt, onder wie de Algerijnse vice-kampioen Ali Saidi-Sief (ook nandrolon). SID MÜNCHEN - Oliver Bierhoff verruilt AC Milan voor AS Mo naco. De 33-jarige Duitse international heeft bij de Franse club een contract voor een jaar getekend. De aanvaller was overbodig bij zijn Italiaanse werkgever. DPA/AFP TILBURG - Stefan van Dijk zal volgende week zaterdag aan de start verschijnen van de Delta Prof ronde. De renner van de Bankgirolote rij-ploeg bevestigde dat giste ren na zijn overwinning in de eerste etappe van de Ronde van Nederland. Van Dijk zal gezelschap krijgen van zijn ploeggenoten Pieter Vries, Jan van Velzen, Remco van derVen, Bram Schmitz, Ru dy Kemna, Rik Reynennk, Bert Hiemstra, Martin van Steen. RIJSWIJK - Mathew Hayman heeft zijn contract met de pro fessionele wielerploeg van de Rabobank verlengd. De Austra liër, die woonachtig is in Ril land, tekende voor twee jaar bij. Naast Hayman verlengden ook Matthé Pronk (27), Coen Boer man (24) en Marcel Duijn (24) hun contract. Zij bereikten een akkoord over een eenjarige ver bintenis. De vier coureurs kregen een deel van hun opleiding bij de ama- teurploeg van de Rabobank. Pronk is derdejaarsprof, Hay man, Boerman en Duijn zijn be zig aan hun tweede seizoen als beroepsrenner. Gerben Löwik krijgt bij de wie lerploeg van Jan Raas geen nieuw contract aangeboden. ANP MOSKOU - Doelman Sergei Persjoen van CSKA Moskou is gisteren overleden aan het letsel dat hij anderhalve week geleden opliep in de uitwedstrijd tegen Anji Makhachkala. De 23-jarige international van Oekraïne sloeg in de slotfase met zijn hoofd tegen het hoofd van aanvaller Boedoen Boedon- ov. In bewusteloze toestand werd hij naar een militair ziekenhuis gebracht, waar hij niet meer uit zijn coma ontwaakte. Dinsdag begaf zijn hart het. RTR/DPA Jans Koerts ligt zwaargewond op het wegdek na een massale valpartij op enkele honderden meters voor de finish. Stefan van Dijk wint chaotische massasprint Ronde van Nederland foto Ed Oudenaarden/ANP door Ad Pertijs TILBURG - Boze sprinters tier den en vloekten gisteren in Til burg. Beschuldigende vingers wezen over en weer. De massale valpartij die de finale van de eerste etappe in de Ronde van Nederland ontsierde, leverde vooral leed en teleurstelling op. Niet voor Stefan van Dijk, die voor Bankgiroloterij de vijf daagse rittenkoers al geslaagd maakte. Tweehonderd meter voor de fi nish tuimelden voorin het pelo ton tientallen renners over el kaar heen. Jans Koerts was even buiten bewustzijn en het bloed sijpelde uit de benen en armen van mannen als Blijlevens. Cor- nelissen, Leijsen en Kemna. Drie renners (Koerts, Leijsen en Cornelissen) moesten zich laten onderzoeken in het ziekenhuis. Van hen kan in ieder geval Koerts niet verder. Van Dijk zei niets gezien te heb ben, de andere spurtei's uitten hun verontwaardiging in alle toonaarden. Om te beginnen bij nummer twee Tristan Hoffman. Honderd meter voorbij de meet greep hij witheet van woede Ivan Quaranta bij zijn shirt. 'Jij en Hondo zijn allebei even fout. Ze moeten jullie uit koers ha len', foeterde hij in het Engels met overslaande stem. Quaran ta bitste op zijn Italiaans terug, maar voor de Nederlander was er geen excuus. „Hondo en Qua ranta zaten tegen elkaar aan te duwen. Plots pakte Quaranta Hondo beet en slingerde hem zo naar de andere kant. Vind je het gek dat er dan jongens vallen." Hoffman bleef overeind. Blijle vens niet. Hij was zo mogelijk nog bozer. „Dien een protest in bij de jury en als die niks doet, start ik morgen niet meer", zei hij tegen zijn ploegleider Walter Planckaert „Ze zullen wel niks gezien hebben", sneerde Jerom- meke er achteraan. Spurtheli Inderdaad Martin Bruin ver klaarde namens de toezichthou ders dat er op de tv-beelden van de NOS niets te zien was. „En ik zou niet weten waar we andere beelden vandaan moeten ha len." In de Tour is Bruin het an ders gewend. Daar houdt vanuit de lucht zelfs een speciale spurtheli de wandelgangen van de heren sprinters in de gaten. Blijlevens: „In de Tour wordt Steels om iets onbenulligs gede- klasseerd. Hier kom je weg met het omver trekken van een col- lega." Bruin trok bijrta verontschuldi gend zijn schouders op. Protes ten kwamen er niet en zijn collega in de auto vlak voor de spurtende meute had vanwege de snelheid ook niets kunnen waarnemen. „Dan houdt het op." Want in een getuigenver hoor had men geen zin. Natio naal kampioen Koerts, het voornaamste slachtoffer, wist sowieso niet wat hem was over komen. „Ik weet alleen dat ik goed zat en toen kwam er plots een door mijn voorwiel gevlo gen." Waarschijnlijk Hondo, die verklaarde dat Quaranta hem had vastgepakt en van links naar rechts had geslingerd. De Mercury-renner was te versuft om zich die details te herinne ren. Volgens teamgenoot Van Bon was hij zeker een halve mi nuut buiten westen geweest. Koerts maakte zich vooral zor gen om zijn rechterknie. De teamdokter om het hoofd. In het ziekenhuis werd naar beide ge keken. De achterste kruisban den van zijn knie bleken in ieder geval gescheurd. Mogelijk ver der inwendig letsel moet nader onderzoek uitwijzen. Hij is in ieder geval voor een maand uit geschakeld. Terugweg Daarvoor moest Koerts zich in zijn van boven tot onder ge scheurde koerspak ook nog eens te voet melden voor de doping controle. Op de terugweg kruis te hij winnaar Van Dijk. De jon ge spurter van Bankgiroloterij informeerde naar de gesteld heid van Koerts, deed een plas en vertelde vervolgens zijn ver haal van de spurt. „Ik heb niets gezien. Ik hoorde achter me wel iets, maar in zo'n geval kijk je alleen naar die finishlijn. Er werd wel gegooid en gesmeten. Je weet dat de jury in dit soort koersen tot 200 meter voor de fi nish toch niets ziet. Als sprinter moet je dan zo min mogelijk remmen." Schetste hij daar het beeld van een losgeslagen meute die bij gebrek aan een bewakingsca mera zich van God noch gebod aantrekt om met gevaar voor andermans leven een etappe in Ronde van Nederland te win nen? De meeste spurters geven hoog op van de code dat ze ont zag hebben voor eikaars lijf en leden. „Zelf vind ik dat het niet kan", verduidelijkte Van Dijk. „Je moet wel fel zijn, anders zit je zo achteraan." Van Dijk is fel. Gisteren won hij zijn vijfde koers van het seizoen. De 25-ja- rige Westlander haalde het twee jaar geleden niet in de amateur- ploeg van Rabo. Via het Duitse Team Cologne en (dit seizoen) Bankgiroloterijbelandt hij vol gend jaar bij Lotto alsnog in de hoogste divisie. GPD door Harry Arts MANCHESTER - „Kan ie mand mij misschien uitleg gen waarom Jaap Stam een boek moet schrijven?" Jack Charlton heeft zelf een auto biografie op zijn naain staan, een hele amusante zelfs. Maar de voormalige bonds coach van het Ierse elftal pu bliceerde zijn memoires pas nadat hij al lang en breed met pensioen was gegaan. Hij kan er met zijn pet niet bij wat een voetballer van 29 er toe drijft een boek te schrij ven over een wereld waar hij nog midden in zit. Of zat, zo weten we sinds zaterdag avond. Want 'Head to Head' - zo heet het schrijfsel van Stam - heeft de auteur een flinke koppijn bezorgd. En een ge dwongen vertrek bij Man chester United, de club die hij in zijn meesterwerk toch zo bewierookt. Manager Alex Ferguson kreeg dankzij een paar onhandig geformu leerde passages zomaar een excuus in de schoot gewor pen om zich van de Neder landse international te ont doen en aldus de dure huishouding van de club weer enigszins op orde te brengen. Natuurlijk was de Schot wel zo slim om te ontkennen dat er enig verband bestond tus sen boek en breuk. Hij repte slechts van sportieve rede nen, maar daar trapte zelfs Stam niet in. Het is overigens moeilijk te bevatten hoe de gewraakte zinsneden zo veel stof heb ben doen opwaaien De ont moeting tussen Stam en Fer guson - illegaal want zonder toestemming van PSV - vond plaats op initiatief van de speler, en werd op touw gezet door zijn zaakwaarnemer Ton van Dalen, in het boek trouwens consequent 'Tom' genoemd. Ophef In Engeland ontstond ook veel ophef over Stams bewe ring dat Ferguson zijn spe lers zou oproepen om arbi- ters een rad voor ogen te draaien en zo veel mogelijk penalty's te versieren. Stam citeert zijn coach als volgt: „Probeer niet koste wat kost op de been te blijven als je in de zestien wordt aangetikt." Zelfs de trainer van het aal moezenierselftal zal niet schromen zijn spelers een dergelijk advies mee te ge ven. De enige lezenswaardige passage in Stams boek gaat over een van de beruchte woede-aanvallen die Alex Ferguson zich bij tijd en wijle veroorlooft. Stam beschrijft een scène tijdens de rust van een duel bij Sheffield Wed nesday. Ferguson geeft de fa lende spelers hun vet en wordt steeds woester. Zo erg dat hij de massagetafel in de kleedkamer een enorme schop verkoopt. Het gevaar te komt recht op Stam af, valt om en mist de voeten van de international op centime ters. „Als de tafel op mijn tenen of mijn voeten terecht was ge komen was ik waar schijnlijk langdurig uit de roulatie geweest", jammert Stam. En hij probeert zich voor te stellen wat de tabloids geschreven zouden hebben: 'Furious Fergie crip ples his own player'. Ghostwriter Maar verder is 'Head to Head' dodelijk saai en nog slecht geschreven ook. Daar aan is Stam nauwelijks zelf debet, in dezen treft ghost writer Jeremy Butler veel meer blaam. Hoewel de stuurse Kampenaar altijd karig met woorden is (denk aan de monosyllabische dia logen met Harry Vermeegen), legt Butler hem de vreselijk ste volzinnen in de mond. Over het gevoel na zijn eerste en enige treffer voor United: „Ik had geen vooropgezet plan voor zo'n gedenkwaar dige gelegenheid en begon gewoon te rennen, mijn me despelers ontwijkend die probeerden mij te vangen, met een enorme grijns op mijn gezicht." En over de korte periode tus sen de geboorte van zijn dochter Lisa en het eerste trainingskamp met Man chester United: Ik had slechts vijf dagen om de ma gische momenten te delen voor ik het vliegtuig moest pakken om me bij mijn ploeggenoten te voegen en een begin te maken met wat het opwindendste deel van mijn leven beloofde te wor den." We horen het Jaap al zeggen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7