Hoofdmassage voor huilbaby's PZC Huilen doe ik bij een vriendin Nieuwe start in een andere stad Ziekenhuis test spray tegen overgangsklachten Een snelle straf werkt het best Veel vrouwen klagen over Implanon 22 spreekuur Behandeling van asymmetrische schedel kan stoornis verhelpen opvoeding woensdag 29 augustus 2001 door Marieke van Schie Ik kom langs voor een kennisma kingsgesprek", zegt de jonge vrouw die voor me zit. „Deze week heb ik mee gelopen in de kennismakingsweek van de universiteit en heb ik een kamer ge kregen in het studentenhuis in het cen trum van de stad. Van mijn huisgenoten kreeg ik uw adres, mijn buurman is ook bij u in de praktijk." Ze straalt, heeft het kennelijk goed naar haar zin. Zo zie ik ze steeds, eind augustus, eerstejaars studenten die ver van huis een nieuwe episode in hun leven beginnen. We maken het gebruikelijke kennisma kingspraatje. Ze heet Svenneke, vertelt over haar familie en ik vraag of er ziek ten heersen die belangrijk zijn voor haar medisch dossier. Ik leg de huisre gels uit van de praktijk en zeg haar dat zij alle informatie ook kan vinden op mijn websiteAls je je patiëntnummer weet, kan je ook wat vragen via e-mail, of een herhalingsrecept bestellen. Steeds meer patiënten maken er ge bruik van." Ze glimt: „U gaat mee met uw tijd, leuk hoor, dat was bij mijn ei gen huisarts nog niet zo. Hij werkt nog met de groene kaart." ,,Ik hoop dat u ook nog tijd heeft voor een klacht die ik heb", vervolgt ze. „Ik heb genitale wratten, al sinds een jaar. Opgedaan bij een vriendje, met wie ik zoende, en die dacht dat hij verder kon gaan dan ik wilde. Hij bleek me opge zadeld te hebben met deze infectie. Het moet van hem zijn, want ik heb na hem met niemand meer seksueel contact gehad. Sinds ik hier ben, jeukt en brandt het bij mijn vagina. Kimt u even kijken?" Het blijken inderdaad genitale wratten te zijn. „Mijn huisarts thuis heeft ze een paar keer aangestipt en zei dat het zo over zou zijn. Hoe kan het dan dat ik er nog last van heb?" „De meest effectieve methode is het zelf aanstippen gedu rende drie dagen per week, en dat maximaal vijf weken lang. Met een spiegeltje kan je er goed bij. Daarna stel ik voor, dat we ook een uitstrijkje maken en een onderzoek doen naar chlamydia en gonorroe. Dat zijn aan doeningen, die je als vrouw gemakke lijk oploopt en die je vruchtbaarheids- kansen drastisch beïnvloeden. Ik stel voor dat we dat na vier weken doen, dan controleer ik tevens of de wratten verdwenen zijn." Ze is wat beduusd. „Het is al meer dan een jaar geleden. Waarom heb ik daar nu nog last van? En het was maar een vluchtig contact." „Je hebt het druk in deze weken en het is warm. Ontharen draagt een steentje bij aan de versprei ding, doordat dan kleine wondjes ge maakt worden. Dit kan de explosie ver klaren. Gebruik vooral condooms, als je in de komende weken een vriendje krijgt. Wil je een proefexemplaar?" Ze blijkt al een condoom in voorraad te hebben in haar tasje. „Niet dat ik weer zo snel overstag ga, hoor", zegt ze. „Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Ik kijk wel uit in het vervolg." Terwijl ik mijn recept print, vraagt ze of ik ook nog even naar haar ingegroei de teennagel kan kijken. „De chirurg heeft al een stukje van mijn nagel afge haald, maar het komt steeds terug. Ik heb een zalfje met antibiotische wer king op de nagelriem gesmeerd, maar dat helpt niet genoeg. Volgend week end hebben we een gezellig feest, wat moet ik eraan doen?" De nagel blijkt in de nagelwal te groeien, die lichtrood en gezwollen is. „Maak maar een dubbele afspraak op het spreekuur met de klei ne verrichtingen. Dan kan ik dat samen met mijn collega behandelen", stel ik voor. „Doet u dat ook hier op de prak tijk?", zegt ze verbaasd. „Heerlijk, dat ik niet naar het ziekenhuis hoef, dat ben ik niet gewend."GPD Marieke van Schie is huisarts. door Will Bax BERLICUM - Meer aandacht voor de totale ontwikkeling van het kind is uitgangspunt van manueel therapeute Renée Spermon-Marijnen uit Berli- cum (NB). Zij behandelt jonge kinderen met asymmetrische schedels, die ook verschillende functiestoornissen hebben. Stef is vijf maanden oud. Een deel van zijn hoofd is afgeplat. Hij heeft een voorkeurshouding naar rechts. Zijn linkerarm ge bruikt hij niet. Zijn moeder kwam via de kinderarts bijtijds bij manueel therapeute Renée Spermon-Marijnen terecht. Zij heeft in haar woonplaats Berli- cum een praktijk, waar zij twee dagen in de week zowel volwas senen als kinderen behandelt. Onder haar patiënten zijn huil- baby's en kleuters onder de twee jaar, die een vervorming aan hun schedel hebben. Sommigen zijn daarbij allergisch; hebben een vervormd oor of een han gend ooglid; anderen zuigen en slikken moeilijk; lijken halfzij verlamd of kunnen zich moei lijk concentreren. „Mechanisch gezien heel lo gisch", zegt Spermon. „Vanuit de schedel komen twaalf zeer belangrijke hersenzenuwen, waaronder die voor de ogen, oren, reuk, het slikken, de tong beweging, de stem. En ook die voor de nek en schouders." Spermon werd geconfronteerd met asymmetrische hoofden en overstrekkingen bij haar vier kinderen. „Ik kreeg ze niet dub belgevouwen om de luier om te doen. Als ik hun schedels mas seerde, dan gaven zij meer bui ging" Toen één van haar kinderen re gelmatig oor- en gebitsproble men kreeg, legde ze een link tus sen de bewegings- en vormstoornissen en de functie stoornissen. „Het was voor mij een eye-opener zó over genees kunde te denken." Op aanraden van een huisarts zette zij zo'n tien jaar geleden haar bevindin gen op papier. „Daarna mocht ik honderd kinderen op verwij zing behandelen. De resultaten waren goed." Met haar oudste zoon Roan, in middels afgestudeerd als arts, deed zij ook een onderzoek bij kinderen met specifieke oorpro blemen. Dat werd de aanzet tot hun wetenschappelijke bijdra ge aan het boek Craniofacial Dysfunction and Pain, dat hun ervaringen wereldwijd ver breidde. In het breed opgezette vervolg onderzoek naar de relatie asym metrie en het ontstaan van klachten, betrekt zij nu haar 22- jarige dochter Naomi, die net klaar is met het theoretische deel van haar medicijnenstudie. „Ik probeer haar te leren te voe len hoe de mobiliteit van de schedel is. Wat soepel is en wat niet, waar de stoornis zit." Pilgebruik Meer aandacht voor de totale ontwikkeling van het kind, is hun uitgangspunt. Langdurig pilgebruik van de moeder ne men zij ook mee in het onder zoek. „Het hele ophangmecha- nisme van haar baarmoeder is daardoor verslapt. Dat vergroot de kans op bekkeninstabiliteit. Het kinderhoofdje komt dan eerder in aanraking met de bek- kenrand", zegt Spermon. Ook de rugligging van pasgebo renen, die wiegedood zou voor kómen, veroorzaakt volgens Spermon vervormingen. Voor overdag wil zij terug naar een afwisselende zijligging, zeker de eerste zes tot acht weken. Vanwege de zwaartekracht. „Het schedeltje van een pasge borene bestaat uit meer dan twintig botstukjes. Tijdens de bevalling schuiven de vier grootste delen dakpansgewijs over en onder elkaar. Het hoofd je wordt dan klein genoeg om de geboorte goed te laten verlopen. De eerste drie weken daarna herstelt het zich door de druk van het hersenvlies; bij het slik ken, zuigen en ademhalen." En als een baby door middel van een tang- of vacuümverlossing op de wereld komt of als zijn schedeltje op een andere manier onder grote druk wordt gezet? „Dan loopt hij ook risico een asymmetrische schedel én het Kiss-syndroom (Kinematic Im balances Suboccipital Strain)te ontwikkelen, waardoor stoor nissen in zijn ontwikkeling kun nen ontstaan." Spermon masseerde bij Stef on der meer de botjes van het ver vormde deel van zijn schedel, die nu langzaam bijtrekt. Daar mee voorkomt zij het versneld sluiten van de schedelnaden. Zijn koppie wordt niet te klein. Zijn hersenen kunnen voldoen de groeien, zodat hij grote kans heeft zich normaal te kunnen ontwikkelen. „Zou de vervorming blijven be staan, is de mogelijkheid op ge hoorproblemen, spraakstoor nissen, migraine of een lui oog zoveel groter."GPD van onze redactie gezondheid PAPENDRECHT - Ongeveer tien vrouwen die dachten het anticonceptiemiddel Implanon onder de huid te hebben, zijn toch zwanger geraakt. Organon meent niet dal er iets mis is met het middel en denkt dat huisart sen misschien iets verkeerd heb ben gedaan. Wellicht waren sommige vrouwen zelfs al zwanger toen ze het hormoon staafje geïmplanteerd kregen. Hoe het ook zij, over Implanon wordt geklaagd. De dertigjarige Daniëlle Onvlee uit Papen- drecht kan erover meepraten. Haar Implanon raakte zoek. In oktober 1999 las ze een posi tief verhaal in Margriet over het betrekkelijk nieuwe anticon ceptiemiddel Implanon. Nooit meer je pil vergeten. Drie jaar lang vrijen zonder zwanger te raken. Minder hormonen dan in de gewone pil. Daniëlle Onvlee dacht: die wil ik ook. „Ik heb fi- bromyalgie, ook wel wekede- len-reuma genoemd. Ik wilde daarom mijn lichaam zuiveren van al die hormonen. De Impla non leek me een goed alterna tief." In januari 2000 hakte de Papen- drechtse de knoop door. De Im planon moest er komen. Zo ge zegd, maar niet zo gedaan. Haar huisarts, noch haar apotheek hadden ooit van Implanon ge hoord. „Ik heb contact opgeno men met fabrikant Organon en die stuurde me een dikke enve lop met instructies. Daarmee ben ik weer naar de huisarts ge gaan en hij heeft het ingebracht. Hij dacht aanvankelijk dat hij het verkeerd had gedaan en prikte dus twee keer. Want het leek net of die implantaat in de spuit was blijven zitten." Dat blijkt achteraf geen gekke gedachte. Waarschijnlijk is dat bij andere vrouwen wel ge beurd, meent Organon. Naar aanleiding van haar ervaringen met Implanon startte Daniëlle een forum op de website van het damesblad Margriet. Er kwa men tientallen reacties. Enkele vrouwen waren bijzonder posi tief, maar de meerderheid heeft enkel klachten. Een van de res pondenten bleek zelfs na zes weken zwanger te zijn geraakt. Bloedonderzoek door Organon wees uit dat ze het implantaat nooit in zich heeft gedragen. Zwanger is Daniëlle in het jaar dat ze een Implanon droeg ge lukkig niet geworden. Maar ook haar lijst met klachten is lang. „Ik kreeg er acne van en hoofd pijn. Ik had geen zin meer om te vrijen. De ene keer had ik drie weken lang een heel heftige menstruatie, dan weer drie maanden helemaal geen. Met de pil had ik die klachten nooit." Begin dit jaar wilde ze van het ding af. „Ik ging naar de gynae coloog in het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht. Die ging met een echo zoeken, maar kon hem niet vinden. Op 9 fe bruari werd ik daarom geope reerd. Ik werd wakker met een grote jaap in mijn arm. Maar kwamen ze me doodleuk vertel len dat hij nog steeds kwijt was." Op de website van Margriet kla gen meer vrouwen dat het im plantaat 'is gaan migreren in mijn lichaam', zoals een Belgi sche Implamon-gebruikster het noemt. Daniëlle werd nogmaals onder zocht door een radioloog. Ook hij jvon het staafje niet vinden Het was en bleef zoek. „Vervol gens ben ik naar ATL in Zoeter- meer gegaan. Dat is een firma die handelt in medische appara tuur. Dat bezoek was georgani seerd door Organon. Ze hebben daar een geavanceerd apparaat waarmee ze hem inderdaad hebben gevonden. Toen bleek echter dat ie met een gewone echo ook te zien was, maar goed. Ze hebben videobeelden ge maakt en aan de hand daarvan ben ik weer geopereerd. Hij zat inderdaad op die plek. In een spier. Ik heb inmiddels begrepen dat de implantaten zelfs in ok sels worden teruggevonden." Litteken Normaal gesproken moet voor de verwijdering van Implanon een piepklein sneetje worden gemaakt. „Nou, ik heb een snee van tien centimeter. De plas tisch chirurg heeft het nu netjes gemaakt, maar het blijft wel een litteken. Bovendien heb ik door die operaties twee weken niet kunnen werken. Ik ben zelf standig ondernemer, ik heb een schoonheidssalon, dus het heeft me geld gekost. Dat kan toch niet de bedoeling zijn.Daniëlle overweegt Organon aansprake lijk te stellen voor de scha de. GPD van onze redactie gezondheid VELDHOVEN - Het Sint Jo seph Ziekenhuis in Veldhoven begint als enige in Nederland met het testen van een nieuwe spray als medicijn tegen over gangsklachten. Het is voor het eerst dat beide vrouwelijke hormonen oes- trogeen en progestron, nood zakelijk voor de behandeling van de klachten, in een spray zijn samengevoegd. Als de proef slaagt, komt het middel naar verwachting over drie jaar op de markt. Tabletten De proef wordt samen met het Diagnostisch Centrum in Eindhoven gehouden. Zo'n 150 vrouwen mogen de spray een jaar lang uitproberen. Al langer zijn tabletten en pleis ters met de hormonen ver krijgbaar. De spray, ontwikkeld door de Franse medicijnfabrikant Servier, biedt voor vrouwen veel voordelen, stelt gynaeco loog G. Bremer van het Sint Jo seph Ziekenhuis. Hij leidt sa men met apotheker L. de Bie van het Diagnostisch Centium het project. Volgens Bremer kan de dose ring met een spray beter wor den afgestemd op de individu ele gebruiker. „De stoffen in tabletvorm worden deels dooi de lever afgebroken, waardoor een hogere dosering noodzake lijk is. Een pleister geeft sterk wisselende hoeveelheden me dicijn af, afhankelijk van de vochtigheid van de huid de ene dag meer of minder. Ook is de pleister zichtbaar voor ande ren." De spray moet al die proble men oplossen, aldus gynaeco loog. „Het middel wordt door het neusslijmvlies opgenomen, het is net zo'n pompje als voor bijvoorbeeld verkoudheid wordt gebruikt." Bremer heeft vertrouwen in het nieuwe medicijn. Hij verwacht dat het in Nederland veel ge bruikt gaat worden, omdat in tegenstelling tot andere lan den. hier nog niet veel vrou wen behandeld worden met vrouwelijke hormonen. „Daardoor zij ze nog niet ge wend aan tabletten of pleis ters en staan eerder open voor een nieuw middel zoals de spray." Het Sint Joseph is voor de proef uitgekozen omdat daar veel kennis is over de over gang, verklaart de arts. Bre mer gaat de patiënten begelei den. het Diagnostisch Centrum verzorgt de organi satie. Controles De 150 vrouwen die meedoen aan de proef moeten duidelij ke overgangsklachten heb ben. Na een medische test, ge bruiken ze een jaar lang het middel en houden een dag boek bij. Er vinden verschil lende controles plaats. Deel name is gratis. Het medicijn wordt tegelij kertijd getest in Frankrijk en Duitsland. GPD Renée Spermon (I) en haar dochter Naomie onderzoeken de vijf maanden oude baby Stef. foto Sandra Peerenboom/GPD Website voor kinderen van ouders met kanker Kinderen wonen een herdenkingsbijeenkomst bij voor de slachtof fers van kanker. foto Rob Keeris/GPD van onze redactie gezondheid DEN HAAG - 'Ik ben best vaak verdrietig, maar ik wil niet dat mijn moeder dat ziet. Die heeft al genoeg aan haar hoofd. Als ik huil, doe ik dat bij een vriendin.' Sarahs moeder heeft kanker. Ze schrijft daarover op de website (www.kankerspoken.nl) van de Nederlandse Kankex-bestrij- ding/Koningin Wilhemina Fonds (KWF) voor kinderen van ouders met kanker. Volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek telt Nederland onge veer negenduizend kankerpati ënten met thuiswonende kinde ren. In het kader van het jaar van jongeren en kanker be steedt de Nederlandse Kanker- bestrijding/KWF aandacht aan deze groep kindei-en. Zo is er een uitgebreide website gemaakt en de tv-documentaire 'Verdriet door je hoofd' over vier gezin nen waarin een ouder kanker heeft. De film wordt op 5 en 8 september door de Humanisti sche Omroep vertoond. Psycholoog Nel Kleverlaan, verbonden aan het KWF en ini tiatiefnemer van de website, merkte in haar praktijk dat veel ouders met kanker en hun kin deren worstelen met vragen. „Ouders vragen zich bijvoor beeld vaak af: 'doe ik er goed aan het al te vei-tellen? En kin deren willen weten: 'gaat vader of moeder dood?' maar ze dur ven dat vaak niet te vragen." Openheid is in alle gevallen het beste, adviseert ze. „Kinderen hebben echt veel sneller door wat er aan de hand is dan je denkt. Vaak houden ouders zich groot, terwijl de kinderen allang weten dat er iets hartstikke mis is. Maar omdat er niet over ge sproken wordt, durven ze niets te vragen. Dan gaan ze zelf er maar op los fantaseren." Vooral jonge kindei'en denken vaak dat kanker besmettelijk is. Die on wetendheid kan veel extra leed veroorzaken, soms jaren later. „Sommige mensen vertellen mij dat ze als kind niet in de buurt van hun ouder durfden te ko men omdat ze bang waren ook ziek te worden. Die zitten er twintig jaar later nog mee dat ze zo afstandelijk hebben ge daan." Loyaliteit De vijftienjarige Anouska, die een tante heeft met kanker, ver trouwt de website kankerspo- ken.nl toe dat ze heel bang is dat er in haar ook een 'gen' zit. En dat 'het' dan net zo gaat bij haar. „Hoewel het erger is om iemand te zien lijden dan dat je zelf pijn hebt", schrijft ze er snel achter aan. De loyaliteit van kinderen aan de zieke is enorm, erkent Kle verlaan. „Het is ontroerend om te zien hoe graag kinderen hun ouders willen sparen. Er zijn er heel veel zoals Sarah die daar om niet thuis willen huilen. Maar eigenlijk is dat niet goed. Samen uithuilen kan een enor me opluchting zijn, en dat ma ken we op de website duidelijk." Kinderen kunnen op www.kan- kerspoken.nl ('Als je ouder kan ker heeft, spookt het in je hoofd) vertellen wat voor gevoelens de ziekte van hun ouder bij hen los maakt. „Ik ben boos omdat mijn moe der kanker heeft. Waarom heeft die dokter dat niet eerder ont dekt? Ik zou wel heel hard tegen een muur willen schoppen", schrijft een anoniem kind. Pu ber Stans is bang dat hij nooit meer echt plezier kan maken. „Ik zit wel in de kroeg maar ik vind er eigenlijk niets aan." En Tim baalt ervan dat hij steeds rustig moet zijn. Tips De makers van de website geven tips om je iets beter te voelen, af gestemd op vei'schillende leef tijdsgroepen. Voorbeelden zijn 'er een spreekbeurt over hou den' of 'hard tegen de wind in fietsen'. De twaalfjarige Lisette heeft daar nog een advies aan toegevoegd. 'Even heel boos worden (niet op iemand)'.GPD door Annie de Vreugd Het is etenstijd. De hele fami lie zit aan tafel terwijl va der de pannen uit de keuken aandraagt. Alleen Anke is er nog niet, ze is naar een vriendin. „Altijd hetzelfde liedje met die meid", moppert moeder. „Nooit is ze op tijd. Wat je ook zegt, ze doet gewoon waar ze zelf zin in heeft." Zonder Anke wordt er gegeten. Als de borden net in de afwasmachine zijn verdwenen, komt dochterlief fluitend bin nen. „Sorry, de tijd vergeten." Het is maar goed dat Anke nu leeft en niet twee eeuwen gele den. Haar ouders hadden haar toen wellicht met een stok of roede laten weten wie de baas in huis is. Zware lijfstraffen waren vx-oeger heel gebruikelijk. Men ging ervan uit dat een kind van nature een slechte wil had die gebroken moest woi'den. En dus wei-d er van tij d tot tij d uit peda gogisch oogpunt flink gemept om het kwaad eruit te slaan. Anke heeft geluk dat ze na de Verlichting leeft. In een tijd waarin veel humaner gestraft wordt. Straf - mits ovex-wogen toegepast - moet niet gezien worden als onmacht of mishan deling. Ongewenst gedrag cor- rigei'en is gewoon opvoeden. Oorvijg Over het algemeen wijzen zowel deskundigen als ouders slaan als opvoedingsmiddel af, onder het mom van 'slecht voorbeeld doet slecht volgen', en 'wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet'. Een ooi~vijg is meestal ook niet nodig, er zijn genoeg andere vormen van straf die beter werken en veel kind vriendelijker zijn. Ankes ouders bij voorbeeld kun nen exwoor kiezen haar eten aan de hond te geven. „Pech dame, hond in de pot. Eet maar een droge boterham." Deze straf wordt onthoudingsstraf ge noemd. Een andere denkbare onthoudingsstraf kan zijn dat het meisje niet zoals andei's na het eten televisie mag kijken. Deze straf kan met nog een an dere soort straf worden gecom bineerd: „Meteen na het eten naar je kamen" Een time-out door haar buiten de kring te plaatsen. Als kinderen voor straf naar hun kamer worden gestuurd, is dit pas echt een straf als het daar niet al te gezellig is. Als Anke een tv of computer op haar ka mer heeft, zal ze dit echt niet als een straf ervaren. In de woonka mer moeten blijven is dan een zwaardere straf. De ouders kunnen het wel heel sneu vinden dat hun kind geen warme prak krijgt. „Ze is nog in de groei.Ze kunnen ervoor kie zen haar nog maar eens een standje te geven. Het effect van een uitbrander is het grootst als daarbij wordt uitgelegd welk gedrag wordt afgekeurd en welk gedrag gewenst is. „Ik wil niet anderhalf uur met een gedekte tafel zitten, kom dus op tijd eten." Of: „Het is het enige moment van de dag dat we allemaal bij elkaar zijn, ik zou het fijn vinden als jij er dan ook bent." Heel vaak gebruiken ouders combinaties van straffen - het standje wordt het meest naast een andere straf toegepast. Een straf die ook vaak wordt ge bruikt is de correctie. Als een kind bijvoorbeeld van nijd zijn volle bord tegen de grond gooit, mag hij de troep zelf opruimen. Een veel minder bekende straf is de overcorrectie: niet alleen de ti-oep van het bord opruimen, maar meteen de hele keuken dweilen. Straf voor ongewenst gedrag helpt het best in combinatie met beloning van gewenst gedi'ag. De straf zelf zou eigenlijk maar een kleine plaats moeten inne men naast de veel grotere belo ning. Het werkt heel goed als kinderen door goed gedrag te vertonen een deel van him straf weer ongedaan kunnen maken. Als Anke bijvooi'beeld drie da gen voor straf vroeg naar bed moet, kan ze een dag terugver- dienen door de volgende dag stipt op tijd te zijn. Het onge daan maken van (een deel van) de straf kan alleen bij kinderen die al zo oud zij n dat ze de conse quenties van hun gedrag kun nen overzien en kimnen afwe gen. Belhamel Straf werkt het best als die zo snel mogelijk na het ongewenste gedrag volgt. Als een kind maandag al te horen krijgt dat hij zaterdag voor straf geen zak geld kiijgt, is het vooral voor kleinere kinderen niet meer met elkaar in verband te brengen. Ouders die hun kinderen straf fen, moeten ook goed observe ren hoe de sti-af overkomt. Een timide, verlegen kind is met een milde straf te coiTigeren, een doorgewinterde belhamel mag best wat forser worden aange pakt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47