Voor elk probleem een hulplijn Liefde en oorlog, oorlog het meest PZC Een zeedichter aan de ketting gelegd Filmfestival in Gent opent met Krabbés Discovery of Heaven 16 Rotterdamse Haven open voor publiek kunst cultuur Noodnummers lezers schrijven Joods geluid Kok Gifbeleid II Koffieconcert in Manhuistuin woensdag 29 augustus 2001 ROTTERDAM - Het Wereldha- venfestival dat op 7,8 en 9 sep tember in Rotterdam plaats vindt, heeft dit jaar een Zeeuws tintje. In het programma is een dagexcursie naar Waterland Neeltje Jans opgenomen, waar belangstellenden uitgebreid worden geïnformeerd over de Deltawerken. Veel locaties in de Rotterdamse havens blijven normaal geslo ten voor het publiek.Tijdens het Havenfestival zetten de bedrij ven echter hun deuren wagen wijd open. Het uitgebreide excursieprogramma biedt be zoekers bovendien de gelegen heid om het gebied per bus, boot, stoomtrein en helikopter te bezoeken. Zo rijdt de stoomtrein uit 1956 vanaf het Centraal Station naar Hoek van Holland, waar een boottocht door het nieuwe ha vengebied voert. Op Rotterdam Airport worden rondleidingen gegeven en verzorgt de luchtha venbrandweer een bijzondere demonstratie. Aansluitend is het mogelijk een helikopter- vlucht te maken over het haven gebied. Met de bus worden spe ciale 'thema-excursies' gemaakt, onder andere langs petrochemische bedrijven als AKZO Nobel en de Shell Raffi naderij. Ook is het mogelijk een bezoek te brengen aan de con- tainerterminals of overslagbe drijven. De douane demon streert hoe met de modernste scanappratuur smokkelwaar opgespoord kan worden. Rondom de thema's natuur- en milieu zijn er onder andere ex cursies naar de Slufter op cle Maasvlakte, waar het bagger slib uit de havens wordt gebor gen. Het Zuid-Hollancls Landschap organiseert een wandeling door het slikken- en schorrengebied, dat dicht tegen de industriële Maasvlakte ligt. Rijkswaterstaat organiseert een drietal excursies rondom de Rotterdamse infrastructuur, met een bezoek aan de tweede Benelux- en Cal andtunnel en de basculekelder van de Van Brie- nenoordbrug. Kaarten voor alle excursies zijn van woensdag 29 augustus tot en met donderdag 6 september telefonisch te reserveren via 010-4125353. Ditisookhet cen trale informatienummer. door Maurits Sep Kwakkelende eendjes in de gracht, gaten in de weg, stankoverlast, overbrommende vliegtuigen. Proble men die je nooit hebt, behalve in het weekeinde. Als iedereen vrij is en nie mand bereikbaar. Toch is hulp dichter bij dan veel mensen beseffen. Voor elk probleem is wel een klachtenlijn. Juist buiten kantooruren. Ook bij gemeen ten. De Dierenbescherming belde afgelo pen weekeinde de Goese burgemeester Van der Zaag thuis op. Tientallen zieke eenden in de vesten, kan de gemeente helpen? De burgervader trommelde de brandweer op. Juist voor dit soort gevallen beschikt de gemeente Goes echter over een calami teitennummer. Daarachter zit, in wis selende diensten van een week, een ambtenaar van de dienst stadsbeheer. Zodra het kantoor sluit en de telefonis te vertrekt, gaat het antwoordapparaat aan. Dat vermeldt keurig het mobiele nummer waarop de piketdienst te be reiken is, legt woordvoerster J. Boel uit. „Dat nummer (06 - 53298141) hebben we al een paar jaar. In de gemeentegids staat het nummer van stadsbeheer (249770) en het antwoordapparaat van die dienst verwijst naar het calamitei tennummer. We vermelden het ook re gelmatig op onze informatiepagina in de weekbladen. Maar kennelijk is het toch nog niet voldoende bekend", stelt zij vast. Terneuzen heeft eveneens een speciaal nummer waar burgers buiten kantoor uren terecht kunnen met 'algemene ca lamiteiten'. Tien medewerkers van stadsbeheer dragen om beurten de mo biele telefoon. Gemiddeld wordt het 25 keer per maand gebeld, voor zeer uit eenlopende problemen. Toch wil woordvoerder D. Timmers het nood nummer niet al te bekend maken. Hij heeft liever dat mensen eerst de politie bellen. Die kan dan beoordelen hoe dringend het probleem is. Is het echt spoedeisend, dan kan zij sneller reage ren dan een ambtenaar. En kan het even wachten, dan weet de politie de dienst doende ambtenaar wel te vinden. „Zij beschikt over ons calamiteitennum mer." „Mensen denken toch al eerst aan ons", reageert S. den Beste van de politie Zee land. „Is er iets mis, dan bel je de politie. Zo redeneren mensen. Ze bellen voor heel eenvoudige, maar ook voor heel moeilijke dingen." 'Dat burgers het noodnummer van de ei gen gemeente overslaan, heeft zeer waarschijnlijk te maken met onwe tendheid, zegt Den Beste. Dat wordt Voor problemen buiten kantooruren beschikken verschillende gemeenten en instanties over een calamiteitennummer. foto Ruben Oreel bevestigd door J. Rotte, chef van de alarmcentrale van de regionale brand weer. Behalve de telefoontjes voor 112 komen daar ook de meldingen binnen van de provinciale milieuklachtenlijn (0118 -412323). „Daar zitten heel veel klachten tussen over zaken die eigen lijk rechtstreeks onder een gemeente vallen." Hoeveel dat er zijn, durft hij niet te zeg gen. Alleen de echte milieuklachten worden geregistreerd. Dat zijn er zo'n duizend per jaar. „Het nummer van de milieuklachtenlijn is inderdaad wel goed bekend. Het is in overleg met de provincie en cle gemeenten opgezet, juist om voor de burgers 7 x 24 uur be reikbaar te zijn. Wij nemen de klacht aan, registreren die en geven het pro bleem door aan de instantie die er wat mee moet doen. Alle gemeenten hebben buiten kantooruren een piketambte naar. Wij hebben hun nummers." Als de klacht over een groot bedrijf gaat, wordt de piketambtenaar van de provincie gebeld. De zeven mensen van de afdeling milieuhygiëne hebben om de beurt een week lang een pieper op zak. Als die afgaat, nemen zij contact op met de milieuklachtenlijn. „Ookme- dewerkers van de afdeling verkeer en het kabinet van de commissaris van de koningin zijn voor noodgevallen be reikbaar", zegt H. Jonker van de direc tie Ruimte, milieu en water. De provincie doet er alles aan om het nummer van de milieuklachtenlijn be kendheid te geven, zegt Jonker. Er is net een nieuwe folder over uitgebracht, het staat in het telefoonboek, in het Abdij- nieuws dat in de weekbladen staat. Het staat bovendien in de PZC, onder de nummers van de hulpcentra. Dat lijstje vermeldt tevens instanties die helpen bij persoonlijke problemen. „De mensheid wil meer en mensen zijn mondiger geworden, dus het antwoord: 'Komt u maandag maar terug', dat kan niet meer"verklaart chef alarmcentra le Rotte de talrijke alarmnummers. „Je moet meteen optreden, onder het mot to: 'We betalen toch belasting'." Iedereen kan voor bijna elk probleem dus wel ergens terecht voor hulp. Mits het nummer wordt onthouden. En daar zit het echte probleem, denkt Rotte: „We stikken van de nummers. Maar ja, weet jij nog waar je ze hebt neerge legd?" NEELTJE JANS, Locatieproject Operaspektakel Ship of Troy naar Dido Aeneas van Purcell met Ruby Philogene (Dido), Robbert Muuse (Aeneas), Valérie Guillorit (Belinda), Hiroko Mogaki (Sorce ress), Theo Mertens Koperensem ble, Sytze Pruiksma slagwerk, Zeeuws Philharmonisch Koor. Re gie Niek Kortekaas, muzikale lei ding Theo Mertens, compositie proloog Bert Joris. Productie: Zee land Nazomer Festivals door Kees Cijsouw Zelden een operaproductie gezien, waai'in zoals bij Ship of Troy de posters vooraf niet alleen aankondigen, maar als het ware het begin van de voorstelling zijn. Ship of Troy, voorheen Dido Aeneas - dat was toch Purcells binnen een uur af te ronden opera, waarin het noodlot de Trojaanse veld heer Aeneas van zijn Car- tagaanse geliefde Dido losscheurt? Wat doen die vuur kolommen dan sinds een paar weken op de nachtzwarte pos ters voor Ship of Troy, die over al zijn opgepl akt? Ze bereiden - kan na de première van gister avond worden gezegd - de be zoekers mentaal voor op de kanteling die regisseur Niek Kortekaas de opera op Neeltje Jans heeft meegegeven. Niks gelieven, die van elkander worden losgescheurd - de man wil ten oorlog en liefde is een tussendoortje. Altijd zo ge weest. Zal altijd zo blijven. Kortekaas heeft zijn denkbeel den op Neeltje Jans met flair en niet zelden met allure vorm kunnen geven. De proloog met de wandel ing van de bezoekers langs vuren, wrakken, oorlogs graven en journaal-tune-ach- tige muziek werkt effectief. Een vondst is het ook de bezoe kers te laten opslokken door het reusachtige Trojaanse schip, waarin de eigenlijke opera zich afspeelt. En er was maandag bij de voorpremière en gisteren bij de officiële pre mière nog een tref; wie de voor stelling inwandelde en éven achterom keek, zag een vlam mende zonsondergang, die voor de gelegenheid gemaakt leek: de hemel kleurt nog steeds rood - van het westelijk front dus geen nieuws. overgang van buiten naar bin nen, van realisme naar stile ring, tot een afstandelijke voorstelling zou leiden. Daar leek het in het begin even op, maar Ruby Philogene zong die dreigende afstandelijkheid in haar intense vertolking van Dido snel weg. Dat kwam mede door het effectieve gebruik van de voorzijde van het podium tijdens cruciale momenten van de opera. In de koi'en van hek sen en zeelieden bijvoorbeeld werkte die stilering eveneens trefzeker. Binnen die benadering werd Dido's befaamde klaagzang 'When I am laid in earth' zo het hoogtepunt dat het hoort te zijn. Van de overige solisten overtuigden mij de tovenares van Hiroko Mogaki en de Bel inda van Valérie Guillorit het meest. De deelnemers van het Zeeuws Philharmonisch Koor gaven voortreffelijk partij en dat geldt ook voor beide koper- kwartetten. Bijzondere ver melding verdienen overigens slagwerker Sytze Pruikma en de beide basso-continuo-in- strumentalisten, accordeonist Gwen Cresens en bastrombo- nist Carlo Mertens. De theatereffecten droegen aan de sfeer van de voorstelling zeer bijOok die van de epiloog die Kortekaas zonder het zo te noemen, in petto heeft en die zijn cirkel rond maakt. Maan dag en gisteravond rond half elf troffen ze het op hun locatie opnieuw: uit een onbewolkte hemel straalde een wassende maan. Zelden heb ik de maan, eeuwenlang symbool voor ro mantische zielen, valser zien schijnen dan gisteren over de verrassing, die de naar hun au to's wandelende bezoekers wordt bereid. Ship of Troy wordt nog uitgevoerd op Neeltje Jans op 30 en 31 augus tus en op 1,2, 5, 6,7 en 8 september, 21 uur. Tijdens de opvoering van Pur cells opera zelf is het realisme van de proloog vervangen door een gestileerde benadering, die prima past in het netwerk van stangen en plankiers, waarmee schip en tribune vorm hebben gekregen. Dat biedt ook de be lichting - letterlijk en figuur lijk - goed houvast. Bovendien is er zinnig gebruikgemaakt van de mogelijkheid de beide blazerskwartetten tegenover elkaar te zetten en is de res pectvolle bewerking voor bla zers een vondst op zich: je hoeft niet aan hoempa-hoempamu- ziek te denken om vast te stel len dat - niet eens smeltende - strijkers meer geëigend zijn voor de liefde en trombones en trompetten, of ze nu flonkeren en fluisteren, sneller de gewen ste associaties met oorlog leve ren. Daar mankeerde dus alle maal niks aan. De enige vrees die zich aandiende was dat de Ruby Philogene als Dido in Ship of Troy. foto Marijke Folkertsma door Jan van Damme MIDDELBURG - „Die zolder hier, dat is net een omgekeerd schip." Wie naar boven keek moest zanger/dichter Bart Plouvier gelijk geven. Het bo venzaaltje van het Zeeuws Mu seum in Middelburg, dat voor het Zeeland Nazomer Festival als concertruimte is ingericht, krijgt door de steil oplopende dakspanten een onverwacht maritieme uitstraling. Passend voor een uurtje met zeegedich ten en zeeliederen. Dinsdagavond presenteerde Plouvier de eerste aflevering van zijn programmaserie Van de Zee hoog in het abdij com plex. Op gitaar begeleid door Jos Opregt en Wigbert Van Lierde zong hij oude krakers als 'Ketelbinkie' en Brels 'Oud Amsterdam', aangevuld met in Nederland minder bekende ballades van Wannes Van De Velde. De muziek wisselde Plouvier af met het voorlezen van door hem geselecteerde zeegedichten, van Bertus Aaf- jes tot Leo Vroman en Vasalis, van Speenhof tot de niet te om zeilen Slauerhoff. De avond bevatte alle ingrediënten om de pakweg vijfentwintig be zoekers met een tevreden ge voel naar huis te laten gaan. Plouvier las gedragen voor met een fraaie Vlaamse tongval, en als hij het muzikaal niet hele maal kon trekken waren zijn gitaristen mans genoeg om hem op te vangen. Toch kwam het programma niet echt uit de verf. Het ging om kleinighe den, maar dan ook wel erg storende kleinigheden. In het 'Minizine' van het Zeeland Na zomer Festival staat het keurig vermeld: de komende twee we ken wordt elk Plouvier-pro- gramma live op de radio uitge zonden. Nou, dat heeft het publiek geweten. Het pro gramma begon niet om 19.30 uur, maar een half uur later. Om twee minuten over acht om precies te zijn, want dan pas was de ether vrijDat werd dui delijk na uitgebreide micro foontests en flarden van een ra dio-uitzending die plotseling uit de boxen klonken. Vervolgens bleek dat organisa tor/zanger/dichter Plouvier het roer niet zelf in handen had. De regels van de radio dicteer den: hij schoof twee keer netjes aan tafel voor een gesprekje met de presentatrice, herhaal de op het eind zijn Brel-num- mer omdat anders de klok en het nieuws van negen uur niet werden gehaald. Had hij tussen alle bedrijven door nog maar eens éven de indruk gewekt de mensen te zien die speciaal voor hem naar de Abdij waren gekomen, dan was die dicta tuur van een live-uitzending wellicht minder storend ge weest. Nu liet oud-zeeman Plouvier zich wel erg gemak kelijk aan de ketting leggen. De eerste avond van het Van de Zee-programma werd op het Abdijplein afgesloten met Vlaamse volksmuziek van Hauman de moeite. Een slot akkoord dat overtuigde. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met grote ergenis las ik wat Raymond Nethe, de secretaris van Een Ander Joods Geluid in uw krant van 15 augustus naar voren bracht. Raymond Nethe ging niet naar een herdenkings bijeenkomst voor de bij een bomaanslag omgekomen vijf Nederlanders. „Ik ga alleen naar een herdenkingsdienst als alle Israëlische en Palestijnse slachtoffers worden herdacht." Kennelijk maakt het Nethe niet uit of je vreedzaam een pizza eet, notabene in een gedeelte van Jeruzalem dat volstrekt niet ter discussie staat, of dat je ste nen gooiend, aanslagen voorbe reidend of schietend strijd le vert. Zich stellend op dergelijke standpunten past het Raymond Nethe en zijn Ander (of Anti?) Joods Geluid om te zwijgen. R. Vis Amstelveenseweg 862 Amsterdam De media bespiegelen het al of niet aanblijven van minister president Kok. Nu of over 4 jaar, hij gaat voor mij de geschiedenis in als degene die het gangbare socialisme in Nederland om zeep heeft helpen brengen. Die de anti-democratische monar chie met haar in zo groot moge lijke weelde levende aanhang helpt voortzetten. Kok, onder wiens 'bewind' niet de prostitu tie is gelegaliseerd, dat gebeur de in 1911, maar pooierschap: het financieel exploiteren van andermans geslachtsdelen. Kok, door Willem Oltmans be dankt voor zijn hulp om uit de staatskas 15 miljoen los te peu teren. Gevreesd werd in 2000 voor Prins Bemhard's heen gaan. Gevreesd werd ook voor meer openbaarheid over zijn ge drag. Waarbij aangetekend dat niet het aantal buitenechtelijke kinderen maatstaf is voor dat gedrag, maar meer de huichela rij waarmee alles wordt afge dekt. Wat zou Oltmans nog in petto hebben? Kok, ook de oud voorzitter van het FNV, die de kritische groep binnen dat FNV waarvan ik lid was wilde roye ren zonder ooit met ons in dis cussie te willen. Wij stonden een democratischer en socialer vak bondvoor en lieten ons niet in de luren leggen door demagogie. Vrij vertaald: grote woorden maar in werkelijkheid pappen en nathouden. Kok, die zegt dat hij grove verrijking niet goed vindt maar het verder 'gewoon' accepteert. Blijft hijdan veran dert er niets. Komt er iemand anders dan is dat het enige dat verandert. Verandering in de zin van verbetering voor 'de gewo ne man en vrouw' komt alleen als die beginnen te begrijpen dat zij het zelf moeten doen. En we reldwijd. Arie Bilius Veerseweg 101 Veere Bestrijding tegen ziekten en plagen zal nodig blijven zegt de heer J. MGeluk, lid Tweede Ka mer voor de WDin de PZC van 24 augustus 2001. Is dit niet een treffend voorbeeld dat de mens naast het milieu te verpesten ook al bezig is zijn hersens door te spoelen? Zijn de fabrikanten van landbouwgif, de boeren en leden van de Tweede Kamer (het geweten van ons volk) zich dan echt niet bewust dat het spuiten met gif producten oplevert, te verkopen voor veel geld? Maar óók dood door schuld voor onze kinderen en kleinkinderen? Denk daar toch eens goed over na. Haal de dollartekens uit de ogen en denk aan het welzijn van de mens. En artsen, specia listen dominees, pastoors, vak bondsbestuurders, journalisten laat deze waarschuwing van dood door schuld niet over aan schrijvers van ingezonden stuk ken. Maar wees jullie verant woordelijkheid bewust. Denk aan de kinderen. Zij hebben recht op een wereld waarin te le ven valt. D. Meijer Burg. Stemerdinglaan 93 Oost-Souburg door Ernst Jan Rozendaal GENT - The Discovery Of Heaven, de nieuwe film van Je roen Krabbé, opent dinsdag 9 oktober in Gent het 28e Interna tionaal Filmfestival van Vlaan deren. De film is gebaseerd op de bestseller De ontdekking van de hemel van Harry Mulisch. Hoofdrollen worden gespeeld door de Britse acteurs Stephen Fry, Greg Wise, Flora Montgo mery en Neil Newbon. In de ge schiedenis van het Vlaamse fes tival is liet de allereerste keer dat een Nederlandse film het evenement opent. Met Left Luggage maakte Je roen Krabbe een opmerkelijk regiedebuut. De film werd be kroond met 'Der Blaue Engel' voor de Beste Europese Film op het Filmfestival van Berlijn in 1998. The Discovery Of Heaven is zijn tweede speelfilm als re gisseur. Hij heeft een deel van het productieteam van Left Luggage intact gehouden. Het scenario voor The Discovery of Heaven is namelijk opnieuw van Edwin De Vries, producent is de oorspronkelijk uit Aarden burg afkomstige Ate de Jong en componist Henny Vrienten te kende weer voor de muziek. Het filmbudget van 12 miljoen dol lar werd grotendeels samenge bracht door Nederlandse privé- investeerders. De hoofdrol wordt vertolkt door Stephen Fry, bekend als Oscar Wilde in Brian Gilberts film Wilde en uit de BBC televisiese rie Blackadder Goes Forth. In Groot-Brittannië staat Fry ook bekend als auteur van bestsel lers zoals The Liar, The Hippop otamus en The Stars Tennis Balls dat dit najaar in Neder landse vertaling verschijnt. Greg Wise was aan de zijde van Emma Thompson, tevens zijn levenspartner, te zien in Sense And Sensibility. Tien Geboden In de film draait alles rond God die de originele Tien Geboden terug wil. Het is de engelen ech ter verboden om naar de aarde terug te keren en daar zelf de verloren gewaande Stenen Ta felen op te halen. Vandaar het ingenieuze plan om een mens te creëren die niet alleen voldoen de intelligent is om ze te vinden, maar tevens bereid om zijn le ven op te offeren en ze naar de hemel te brengen. Als twee bij zondere mannen op aarde el kaar als bij toeval ontmoeten, begint het onbarmhartige plan definitieve vormen aan te ne men. Vanaf 25 oktober is de film in een groot aantal Nederlandse bioscopen te zien. Op 7 novem ber volgt de release in België en Luxemburg. De 28ste editie van het Interna tionaal Filmfestival van Vlaan deren Gent vindt plaats van 8 tot en met 18 oktober. Promotiefilmpje Film by the Sea VLISSINGEN - Het dage- lijks bestuur van de provincie steekt twintig duizend gulden in een promotiefilmpje van het festival Film by the Sea. Daarin wordt reclame ge maakt voor het festival dat van 10 tot en met 16 september in Vlissingen wordt gehouden. Volgens de provincie draagt het filmpje bij aan een posi tief imago van Zeeland. De totale productiekosten van de zogenaamde 'tea ser' bedragen 50.000 gul den. De helft van dat be drag wordt opgebracht door sponsors en fondsen. Het filmpje, dat dertig se conden duurt, wordt uit gezet bij vijfhonderd bio scopen in Nederland en uitgezonden door de KRO en Omroep Zeeland. Ook de STER is bereid het filmpje, waarin de kust lijn van Vlissingen na drukkelijk in beeld komt, 'om niet' uit te zenden. Dit komt neer op een sponso ring met 750.000 gulden. GOES - Muziekvereniging Ad- vendo uit Wolphaartsdijk ver zorgt zondag 2 september het concert in de Manhuistuin in Goes. Het koffieconcert begint om 12.30 uur in de tuin achtei het poortje naast Zusterstraa! 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41