PZC Recreatiesector promoot zichzelf PZC Steun voor zoetwaterbekken 15 Vlinders brengen generaties samen Korenbloemwolf blijkt verzinsel van actiegroep molen Groep bedrijven wil los van VVV toeristen naar Schouw en-Duiv eland lokken Burgemeester Burgers verlaat Middelburg Siï Werkstraf Vlissinger voor mishandeling Nekletsel door aanrijding Veertarieven stijgen flink voor fietser en voetganger JSBBBÊ Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 zeeuwse almanak In de groei waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 29 augustus 2001 door Marcel Modde RENESSE - Een groep van 37 grotere recreatiebedrijven heeft gisteren besloten de oprichting van een gezamenlijke promotie stichting voor Schouwen-Dui- veland door te zetten. De deelnemers wordt gevraagd het lidmaatschap van de eilan- delijke VW op te zeggen en zich te beperken tot donatie van de basiscontributie. De organisa tie werkt met een startkapitaal van ruim 100.000 gulden. De Stichting Schouwen-Duive- land in de 21ste Eeuw wil zich op een breed front manifeste ren. Naast de al eerder aange kondigde krant in een oplage van 150.000 exemplaren voor Nederland en Duitsland komt er een actieve presentatie op het internet. In de planning zit ver der de productie van een zeven delige video over Schouwen- Duiveland, die wordt aangebo den aan lokale omroepen in het land. Ook wil de stichting zelf bijzondere activiteiten, zoals de Kunstschouw en het jaarlijks historisch openluchttheater in Zierikzee, nationaal nadrukke lijker onder de aandacht bren gen. Niet toevallig zijn de parallellen met het plan dat de werkgroep onder leiding van recreatie-on dernemer E. Troost vorig jaar maakte in opdracht van het toenmalige VW-bestuur. Een meerderheid van de WV-leden verwierp de ingrijpende reorga nisatie die de werkgroep voor stelde. Troost en zijn medestan der van het eerste uur L. van Vliet zijn de initiatiefnemers achter de nieuwe stichting. Aanhaken „Wij gaan doelgericht een pro motiecampagne voeren voor Schouwen-Duiveland. Het in formeren van de toerist die al op het eiland is, is iets voor de VW- infobalies. Du moment dat de WV ook een aantal promotie activiteiten op touw zet, willen we dat graag samen doen. Maar of ze aanhaken en wanneer, dat is nog niet zeker. Dat zien we dan wel tegen die tijd. Wij zijn door Ab van der Sluis MIDDELBURG - D. Burgers stopt op 1 oktober als waarne mend burgemeester van Mid delburg. Hij heeft de commissa ris van de koningin gisteren gevraagd hem van zijn functie te ontheffen. Burgers kwam op 7 juli vorig jaar naar de Zeeuwse hoofdstad, nadat een meerder heid van de Middelburgse ge meenteraad het vertrouwen had opgezegd in de zittende burge meester L. Spar van der Hoek. Burgers kwam in januari 1996 voor het eerst naar Middelburg als tijdelijke opvolger van de naar Breda vertrokken C. Rut ten. Hij bleef tot juni 1997 toen in Spar van der Hoek een nieu we burgemeester werd gevon den. Juni vorig jaar zegde een raadsmeerderheid het vertrou wen op in Spar van der Hoek na een reeks conflicten. De benoe ming van Burgers tot waarne mer was logisch. Commissaris van de koningin W. T. van Gel der zei toen dat de keuze voor Burgers mede was gebaseerd op zijn eerdere periode als waarne mer. Volgens Van Gelder kwam het besluit van Burgers om te ver trekken niet echt als een verras sing. „Hij is hier destijds geko men in de verwachting dat hij hier een half jaar zou blijven. Dat dreigde, door allerlei om standigheden, bijna anderhalf jaar te worden. In de vakantie periode is de heer Burgers tot rust gekomen en heeft hij een aantal zaken op een rijtje ge zet." De commissaris zei in het half uur durende gesprek met de waarnemend burgemeester niet geprobeerd te hebben hem op andere gedachten te brengen. „Iemand met de bestuurlijke er varing als de heer Burgers is in staat alle voors en tegens tegen elkaar af te wegen. Alle dingen die ik zou kunnen bedenken, had hij vooraf al afgewogen." Van Gelder zei dat de bestuurlij ke verhoudingen in Middelburg goed zijn na het gedwongen ver trek van Spar van der Hoek. „Er heeft een sfeerverbetering plaatsgevonden. Er wordt goed en constructief samengewerkt. Burgers heeft daarin een posi tieve rol gespeeld. Die onder steuning valt weg." De benoeming van een nieuwe burgemeester in Middelburg wordt niet voor het einde van dit jaar verwacht. alvast begonnen. Dat is nu wat telt! De VW op zich hebben we niet nodig", aldus Troost. Voorzitter A. Hanse van de re gionale belangenorganisatie Recron benadrukt dat het te ruglopend toerisme op Schou wen-Duiveland geen verder uit stel meer duldt. Hij betwijfelt of de VW in staat is volgend jaar de eigen promotietrein in gang te zetten. Hanse wijst in dat ge val op het gebrek aan mens kracht en het feit dat de bodem van de schatkist in het toeris tenkantoor al enige tijd is be reikt. „Wij moeten vooruit." De '21ste Eeuw' presenteerde zich gisteren op een bijeen komst in Renesse aan de achter ban en diverse andere branche organisaties. In die laatste cate gorie passen ook de onderne mersverenigingen van Renesse en Zierikzee, de afdeling Horeca Schouwen-Duiveland en het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT). Troost: „Een aantal van hen heeft hun financiële steun aan de campagne reeds toegezegd. In dit geval geldt niet hoe meer zielen des te meer vreugd, maar vooral ook hoe meer munten in kas des te om vangrijker de promotieactivi teiten." Volgens Troost betaalt de krant zich terug door adver tenties en extra reclame van deelnemende bedrijven. „Zoals we er nu voorstaan, spelen we quitte. Dus dat is lang geen slecht begin, zeker niet als je dat vergelijkt met de VW Schou wen-Duiveland. De deelnemers is gevraagd per 1 januari volgend jaar hun lid maatschap van de Schouwse toeristenorganisatie te beëindi gen en dat bedrag in de nieuwe club te steken. Bij wijze van steun aan de eilandelijke VW wordt voorgesteld de basiscon tributie te doneren. Om zeker van te zijn dat de aansluiting met het NBT en de Zeeuwse evenknie BTZ blijft voortbe- Jong en oud genoot gistermiddag van de vlinders bij de overdracht van de Vlindertuin aan verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Hangend aan de glas wand of gezeten op de kool wachten de vlindertjes op wat komen gaat. Als de jarige Rien (10) van de Theo Thijssen- school en Jan Vlietland, bewoner van Verpleeghuis Cornelia, de glasplaten van de kooi wegschuiven, fladderen de koolwitjes hun paradijs tegemoet. Ze bevinden zich midden in de nieuwe vlindertuin van het Zierikzeese ver pleeghuis. Het gaat niet goed met de vlinders in Nederland. Volgens de Vlinderstich ting loopt het aantal exemplaren de laatste jaren drastisch terug door onder meer nieuwe bemestingsmethoden en het feit dat de insecten minder nectar- bloemen kunnen vinden. „Zelfs alge mene soorten als de Kleine Vos en de Dagpauwoog gaan danig achteruit", weet T. Wolterbeek van de Vlinder stichting. In samenwerking met het VSB Fonds is daarom het project 'VSB Vlindertuinen' gestart. Door het hele land worden kleine, bloemrijke tuinen aangelegd, die voor de diertjes een waar (voedsel)paradijs moeten zijn. Het project behelst echter meer. Door de tuinen bij zorginstellingen aan te leggen en basisscholen in de omgeving te betrekken bij het onderhoud hopen de initiatiefnemers jonge kinderen en ouderen dichter bij elkaar te brengen. G. de Groot, coördinator welzijn van verpleeghuis Cornelia, was direct en thousiast: „Het is zo'n geweldig leuk idee. We dachten: dat is echt wat voor ons." Daarnaast geven de vlindertui nen leerlingen een mooie gelegenheid kennis te maken met de praktijk van de droge biologielessen. Aandacht Dat aanleg en onderhoud yan een vlin dertuin de nodige aandacht vragen, weten de leerlingen van groep zes van de Theo Thijssenschool uit Zierikzee inmiddels. Het afgelopen schooljaar zijn zij er veelvuldig mee bezig geweest. Hoewel het onderhoud de komende ja ren tot de taken van groep vijf zal beho ren, mochten zij gistermiddag, toen de Zierikzeese vlindertuin officieel werd overgedragen aan het verpleeghuis, de foto Marijke Folkertsma eer van hun werk in ontvangst nemen. Wanneer de eerste koolwitjes door de tuin fladderen, op zoek naar nectar, glunderen de kinderen trots. De kers verse bewoners van de tuin worden op de vinger meegenomen om ze van dichtbij te laten zien aan de bewoners van het Zierikzeese verpleeghuis. Het zal nog een aantal jaren vergen voordat jong en oud kunnen genieten van een bonte verzameling vlinders. De tuin is dan wel officieel overgedragen, het is nu aan de school en het verpleeghuis de planten te doen groeien en een echt vlinderparadijs te scheppen. De Groot: „We staan nog heel erg aan het begin. Het zal nog wel een paar jaar duren voordat hier een echte vlinder tuin is." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De provincie on dersteunt het plan tot aanleg van een zoetwaterbekken in het landinrichtingsgebied Schou- wen-West. Wel merkt de directie Ruimte, Milieu en Water (RMW) op dat de maatregel geen soe laas zal bieden tegen verdroging van de natuur, één van de uit gangspunten van de gebieds- commissie. De commissie be sluit naar verwachting eind oktober over de uitvoering van het plan. Kwalitatief goed zoet water is schaars in Zeeland. Het duinge bied in de Kop van Schouwen beschikt evenwel over natuur lijke zoetwatervoorraden. De gebiedscommissie Schouwen- West wil die voorraden verster ken door de aanleg van bekkens. Van belang is in dat geval waar het water het hardst nodig is. De keuze gaat daarbij tussen ver- natting van de natuur, danwel gebruik van een buffer voor be regenen van omliggende akkers. De natuuroptie is volgens waar nemend afdelingshoofd N. Os kam van RMW niet reëel en bei de functies gaan volgens Oskam niet samen. „Verdroging van de omgeving hou je niet tegen met zoet waterbekkens." Wel ziet hij mogelijkheden om de ontwate ring van naastgelegen land bouwgebieden in toom te hou den. „Een kenmerk van een bekken is dat de inhoud sterk fluctueert. Je laat het vollopen en bij gebruik ontstaat vervol gens een forse peilverlaging. Dus op moment dat je een bek ken goed wilt gebruiken als na tuurwaarde, verliest het z'n HÊ« V i i fi&fc k strife .r* Mi: - «j MM#r i"' it 'i t i 'ffPl. De volledige capaciteit van de infiltratievijvers in de Boswachterij Westerschouwen is nodig voor de drinkwatervoorziening in het kustgebied. foto Marijke Folkertsma landbouwkundige functie. An dersom geldt precies het zelf de." De drie grote infiltratievijvers die al in de Boswachterij Wes terschouwen zijn aangelegd, vormen geen alternatief. De volledige capaciteit van die meertjes is nodig voor de in standhouding van de drinkwa tervoorziening in het Schouwse kustgebied, aldus Oskam. Al heeft de provincie de aanleg van zoetwaterbekkens op ver schillende plaatsen in Zeeland opgenomen in het waterhuis houdingsplan, een nadere uit werking laat zeker nog een jaar op zich wachten. Dat heeft, al dus Oskom, vooral een financië le achtergrond. Bij gebruik van de buffer voor de landbouw is het watertransport van de bas sins naar de akkers 'redelijk prijzig'. Volgens de huidige maatstaven komt dat neer op een gulden per kubieke meter. „Dat tikt dus snel door na een dagje beregenen van de akker. In die zin zal er dus nog wel kri tisch naar worden gekeken." Onderzocht wordt onder meer de mogelijkheid van Europese subsidies. De gebiedscommissie Schou- wen-West wacht nog op reacties van Waterschap Zeeuwse Ei landen en de Zeeuwse Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO). Bij het waterschap is onder meer de vraag neergelegd hoe veel zoetwater er momenteel met name in de zomermaanden beschikbaar is en of de land bouw de garantie kan krijgen voor een voldoende voorraad in droge periodes. Eind oktober wil de commissie aan de hand van alle reacties een keuze maken uit de verschillen de gebruiksopties, zodat uiter lijk maart volgend jaar een uit gewerkt plan op tafel ligt. staan, wordt de '21ste Eeuw' lid van de WV Goeree-Overflak- kee.,Die barsten van de poen en zijn dus voor ons in ieder geval een stuk goedkoper", aldus Troost. De officiële oprichtingsverga dering van de stichting volgt ui terlijk in november. WV-voor zitter C. Geluk zei in een eerdere reactie op het initiatief al zo snel mogelijk een samenwerkings verband met de stichting na te streven. door Marqreet van den Broek MIDDELHARNIS - De werk groep Beschermde Knaagdieren op Goeree-Overflakkee (BEK- GO) deed de afgelopen weken heel wat alarmbellen rinkelen met het bericht dat er een burcht van 'korenbloemwolven' was ontdekt op het grootschalige nieuwbouwproject Westplaat in Middelharnis. Achter het verhaal blijkt een lu dieke actie schuil te gaan van de Vrienden van de Korenbloem, die zich inzet voor het behoud van de gelijknamige molen. De regionale media berichtten onlangs dat ooggetuigen vier korenbloemwolven hadden ge signaleerd aan de rand van de bouwlocatie. De burcht zou zichtbaar zijn geworden tijdens maaiwerkzaamheden. DeBEK- GO suggereerde in de berichtge ving dat de dieren tijdens gi'ind- en zandtransporten vanuit Limburg naar Goeree- Overflakke waren geïmpor teerd. Onderzoek naar de bio toop zou op korte termijn meer helderheid moeten verschaffen. Op het gemeentehuis in Middel harnis is het 'nieuws' met enige nervositeit ontvangen. „Als het klopt, zal het zonder enige twij fel grote gevolgen hebben voor de woningbouw in Westplaat. Ik kan me niet voorstellen dat de bevoegde gezagdragers zich er dan niets van zullen aantrek ken", stelde woordvoerder Van Alphen gistermiddag. Grap Zijn aarzelingen over het waar heidsgehalte van de wolven- burcht bleek terecht. De vereni ging Das en Boom heeft na alarmerende berichten het ver haal nagetrokken. „Het bleek niet meer dan een grap te zijn van een plaatselijke belangen vereniging", aldus een woord voerder. Das en Boom kreeg zelf landelijke bekendheid met haar acties voor het behoud van de korenwolf. De vereniging wist met gerechtelijke procedures de aanleg van een bedrijventerrein in Heerlen te dwarsbomen. De vereniging Vrienden van de Korenbloem hoopt met haar ac ties een soortgelijk effect te be reiken. De vereniging ziet in de uitbx-eidingswijk Westplaat een bedreiging voor de oude stel lingmolen De Korenbloem uit 1705. Met name de geplande 'le- vensloopbestendige woningen' zouden vanwege hun hoogte de wind uit de wieken nemen, en de belevingswaarde van de molen bedei-ven. Volgens voorzitter M. Wessling blijft de nieuwbouw in West plaat niet binnen de vooi-waai*- den van het bestemmingsplan, en worden ook compromisaf spraken geschonden. „De Kcmenbloem is een be schermd monument. Het gekke is dat iedereen in rep en roer raakt als het om bedreigde dier tjes gaat, maar dat er nauwe lijks aandacht te krijgen is voor de oudste molen van Goeree- Overflakkee. Dat hebben we met deze actie willen aanto nen." MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens mishande ling veroordeeld tot 120 uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De Vlissinger had een inwoner van Koudekerke in diens woon plaats op 29 mei zwaar mishan deld door hem met een pistool tegen zijn hoofd te slaan en een kopstoot uit te delen. De dader bevond zich die nacht samen met twee vrienden in de tuin van het slachtoffer. De dx-ie mannen gedroegen zich baldadig en na men een beeld mee. De eigenaar was inmiddels naar buiten ge komen, waarna er een vechtpar tij ontstond. Bij die confrontatie werd het slachtoffer toegeta keld. Aan het slachtoffer moet 1.146 gulden schadevergoeding worden betaald. MIDDELBURG - Een 15-jarige en een 40-jarige inzittende van een automobilist uit Molenhoek zijn na een aanrijding gister avond onx even voor half zeven met onbekend nekletsel naar het ziekenhuis gebracht. De Molenhoekenaar wilde van af de Laan der Verenigde Naties in Middelburg linksaf de Sand- berglaan inslaan, maar stond stil omdat hij eerst op ander ver keer moest wachten. Een 38-ja- rige automobilist uit het Duitse Neustadt, die ook op de Laan der Verenigde Naties x-eed, zag de auto niet op tijd, kon niet meer stoppen en reed tegen de wagen van de Limburger aan. Beide voertuigen raakten be schadigd. (Advertentie) BRESKENS - Fietsers, brom fietsers en voetgangers gaan volgend jaar aanzienlijk meer betalen voor een overtocht met een veerboot van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) over de Westerschelde. Het tarief ligt nu op 1,50 gulden. Het dagelijks provinciebestuur wil er 1 euro van maken (2,20 gulden). Dat is een verhoging met 47 procent. Het huidige tarief geldt al sinds 1998; bovendien zijn de kosten die de PSD maakt voor deze ca tegorie passagiers fors geste gen. Die stijging zit 'm in de personeelskosten van de kaart verkopers en in schoonmaak kosten aan boord en in de wacht- en toegangsgebouwen op de aanlegplaatsen. Geraamd is dat de kosten voor deze passa giers 1,053 euro (2,32 gulden) per persoon bedragen. Daarom achten Gedeputeerde Staten de verhoging van het tarief nood zakelijk. Voor fietsers, bromfietsers en voetgangers die een seizoens abonnement nemen, blijft het tarief nagenoeg ongewijzigd.De andere tarieven van de PSD gaan volgend jaar met gemid deld zes procent omhoog. Daar van vloeit vijf procent voort uit de afspraken die zijn gemaakt over de ontwikkeling van de ta rieven na 2000; één procent heeft te maken met de invoering - per 1 januari 2002 - van de mo gelijkheid met creditcards te betalen. De transactiekosten hiervan worden, zoals gebrui kelijk bij ci-editcardbetalingen, over alle tarieven omgeslagen. naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat..nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matisché incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: u noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in ü:^'A u per maand met afschrijving van mijn (postbankrekening- automatische inta!s0 numme,: I I I M I I I I I I 8 39.45/6 17.90). grap per kwartaal met an te ening. automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002 Met de vakanties achter de rug heeft ook die oma uit Goes de dagelijkse bezighe den weer opgepakt. Wat on der meer betekent dat ze tussen de middag twee klein kinderen te eten heeft: Koen van acht en Rob van vier. Oma haalt de twee jongetjes dagelijks op bij school. On derweg kletsen ze dan wat. Zoals die keer dat oma zich liet ontvallen dat Koen zo veel was gegroeid tijdens de vakantie. „Ja", beaamde die trots, „Ik ben al bijna net zo lang als jij, óma. Ik kom.al tot je schou ders." Robje van vier hoorde het gekeuvel even bedacht zaam aan. En hij dan? Geen reden om hem over het hoofd te zien. „Ik ben ook al best groot", bracht het ventje uit. 1 „Ik kom al tot mama d'r sna vel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30