Lei noe s n moai groat ei vó mien PZC Klusdurp blijft een rijk dorp Weinig nieuws in Zeeuws boek met mythen en sagen Kloetinge ONDERWEG <S^EK\ Naam: Kloetinge Ligging: Ten oosten van Goes Aantal inwoners: 3.094 Ontstaan: In de elfde eeuw Bijzonderheden: Geboorteplaats van natuur kundige Buys Ballot Monumenten: Geerteskerk, de korenmolen en de vate Dat moet oorspronkelijk een burcht zijn, is het eerste wat je denkt. Maar uitputtend onderzoek heeft nooit kunnen bewijzen dat Kloetinge ontstaan is op een door mensenhan den gemaakte, cirkelvormige verhoging in het landschap. Hoe de Bijganck, zoals de door we gen omsloten cirkel heet, ontstaan is blijft dus een mysterie, maar feit is dat er in de elfde, twaalfde eeuw al mensen woonden op de plaats waar nu Kloetinge ligt. De naam moet zijn afgeleid van het Germaanse woord Klöta, wat 'rond ding' betekent. Kloetinge kwam tot ontwikkeling in de der tiende eeuw toen er een kapel werd gebouwd, waarvan de resten in Scheldegotiek nog terug te vinden zijn in de Geerteskerk. Kort daarna begon de bouw van het koor, een typisch voor beeld van Vlaamse baksteengotiek. Veertien- de-eeuwers bouwden de onderkant van de to ren en het schip dateert uit de vijftiende eeuw. Aanvankelijk waren het drie beuken, die al binnen een halve eeuw onder een dak werden gebracht. Van de parochie Kloetinge wordt aangenomen dat het de moederkerk van Goes is geweest. In ieder geval is Kattendijke eruit ontstaan. Als het anders was gelopen hadden ook de ge huchten De Groe en Heer Elsdorp kunnen uit groeien tot echte dorpen. Daar had de Kloe- tingse kerk kapellen, gewijd aan Sint Maaten en Sint Margriete. Maar de gehuchten vielen ten prooi aan de voorspoed van andere kernen en aan ruilverkavelingen en wat ervan rest is niet meer dan een straat- of en veldnaam. Het zelfde lot ondergingen Abbekinderen, Blaemskinderen, Bordelop, Mannee, Tervate en Waenskinderen. Een van de bestbewaarde dorpsdrinkputten van Zeeland, vates, ligt in Kloetinge. Het is van oorsprong een kreekrest en tot in de zestiende eeuw gebruikt als haven tje. Vroeger lag er een draf baan voor ringrij- ders omheen, maar die is met de ringrijderij verdwenen. De kerkring en het kerkepad met linden maken Kloetinge, samen met de oor spronkelijk dorpsuitleg, tot een plaatje. Daar werkt ook de molen aan mee: een degelijke ge metselde bovenkruier, die sinds 1704 graan van vruchtbare Koetingse bodem heeft gema len. Kloetinge stond tot de herindeling van 1970 bekend als een van de rijkste gemeenten van Zuid-Beveland. In het begin leefden de Klusdurpers, zoals de Kloetingers - misschien met een beetje afgunst - in Goes worden ge noemd, van landbouw en schapen. De wol werd er gesponnen en geweven en later ook ge verfd. Ook de teelt van de meekrapwortel, grondstof voor rode verf, bracht geld in het la luchtfoto Aero Lin Photo tje maar samen met de lijnzaadteelt verdween die bron van inkomsten in de negentiende eeuw. Landbouw en fruitteel zijn nog steeds belangrijke middelen van bestaan, maar Kloetinge is toch vooral een woondorp gewor den. Die functie heeft zich in de afgelopen ja ren alleen maar meer ontwikkeld met de bouw van het Oostmolenpark, ten zuid-oosten van het dorp. Naar dat gebied moest Goes ook uit wijken toen een psychiatrisch- en een alge meen ziekenhuis een plaats moesten krijgen. Maar ook daarvoor al stond Kloetinge op de kaart. De natuurkundige Buys Ballot, die de invloed van de draaiing van de aarde op de windrichting in een wet vastlegde, werd gebo ren aan het Marktveld en ook de Brassband Excelsior houdt al jaren een naam hoog in de muziekwereld. Mieke van der Jagt Je hoort ze niet veel meer, sa gen en legenden. Toen er nog geen televisie en computerspel letjes bestonden hielden men sen elkaar bezig met verhalen uit de volksmond en de overle vering. Enge verhalen over geesten en spoken hadden de functie van de huidige griezel film. Marco Evenhuis heeft met de publicatie van het boek De mooiste Zeeuwse mythen en sa gen die oude verhalen weer eens voor het voetlicht gehaald. Hij heeft daartoe het Zeeuws Sa genboek uit 1933 van de gebroe ders J. R. W. en M. Sinninghe uit de kast gepakt en een facelift gegeven. Evenhuis heeft de verhalen van de gebroeders Sinninghe over genomen en het vooroorlogse taalgebruik aan deze tijd aan gepast. Zo is er dus met De mooiste Zeeuwse mythen en sa gen niets nieuws onder de zon. Dat is jammer. In zijn voor woord spoort Evenhuis de lezer aan goed 'om zich heen te luiste ren' en alert te zijn op oude volksvertellingen. Hij voegt zelf echter geen nieuwe sagen en le genden aan de verzameling uit 1933 toe, afgezien van één Sou- burgs verhaal in het voorwoord Het zou leuk geweest zijn als hij ons een aantal nieuwe mythen en sagen aan de hand had ge daan. Hij geeft zelf aan dat er meer van dergelijke verhalen moeten zijn dan de serie van de gebroe ders Sinninghe. Die werkten voor hun boek immers met een soort correspondenten die de verhalen uit de verschillende delen van Zeeland verzamel den. De een was echter actiever dan de ander en zo kwamen er veel verhalen uit de regio's Yers- eke en Westdorpe. Met andere woorden; er zijn vast nog wel verhalen uit andere regio's te halen. Die komen we echter niet tegen in de bewerking van Evenhuis, terwijl hij zelf schrij ft dat er nog genoeg te vin den zijn. Wat we ook missen is de bron vermelding. Daar deden de ge broeders Sinninghe wel netjes aan in hun boek. Evenhuis heeft dat niet overgenomen. Wat in de eerste versie ook stond en in de recente bewerking niet, is de lijst van plaatsnamen die in het boek voorkomen. Wat overblijft is een 320 blad zijden dik boek met aardige ver halen voor een sympathieke prijs. Het wachten is op het ver volg, maar dan met nog niet eer der gepubliceerde sagen en le genden. René Schrier De mooiste Zeeuwse mythen en sagen, uitgeverij Verba BV te Soest. Een bewerking van Mar co Evenhuis. ISBN 90-5513- 437-6. Prijs 25,-. In de Verdronken Zwarte Pol der wordt vanavond vanaf 19.30 uur gewandeld onder lei ding van een gids. Vertrek vanaf de parkeerplaats bij het rioolge maal bij camping De Panne- schuur in Nieuwvliet-Bad. In natuurgebied Canisvliet wordt vrijdag de excursie nachtdieren kijken gehouden. Een gids van Staatsbosbeheer wijst deelnemers op de vleer muizen, uilen en andere nacht dieren. Vertrek om 21.30 uur bij bezoekerscentrum De Baecker- mat in Westdorpe. Een gids van Staatsbosbeheer leidt wandelaars dinsdag door boswachterij Westerschouwen. Vertrek om 133 0 uur bij de ex- cursieschuur van Staatsbosbe heer in Westenschouwen. Dinsdag wordt in natuurgebied De Kreek bij Westkapelle een excursie gehouden. Een gids vertelt over het ontstaan van het gebied. Vertrek om 19.30 uur bij de ingang Kreekpad/Ridder- kerklaan/Jacob Brasserstraat. Vanaf de steiger bij de Camp- veerse Toren in Veere vertrekt woensdag om 14.00 uur een ex cursie naar De Haringvreter in het Veerse Meer. Na de boot tocht wordt onder leiding van een gids gewandeld op het ei land in het meer. Achter 't uus bie d'n tras ao 'k 'n oenderkot ebouwd. Van mien moeder ao 'k 'n oen ekrege, da gezie d'r leeftied in gewicht an de panne vó de kippesoep was ontsnapt, 't Beest ao bie oöns nog noait 'n ei eleit. In ik ao nog wè zö'n lekker nisje vö d'r emaèkt in 'n vierkaantig bakje. Ik verlangde zó verschrikkelijk naè dat ei, da 'k 's ogges vroeg opstieng om in 't nist te gaè kie- ke. Ma oe ik ok keek, d'r kwam gin ei. Toch begon ik 'n goed contact mee 't beêst te kriegen. As 'k 's ogges in 't kot stapte sprong ze mee 'n vaèrt op m'n rik of op m'n aèrem. Ma eiers, ho mar. Toe be gon ik te beseffe da ze mien 'n oen in mien maège edrukt ao dat d'r laoste ei allang op 'n aandere plaèkke eleit ao. Ma toe was net mien relaosie mee 't beêst uut egroeid tot 'n onverbreekbaère baand. Ok a zou ze van z'n lang zal ze leve gin ei meê laège, kon ze verzekerd weze van mien le venslange vriendschap. Da kwam ok omdat ze zö'n vriende lijk smoel ao. Daè mö je nie om lache. Je dienke misschien da oenders alleên ma oenders bin? Aomaè 't zaèlefde. Ma das 'n complete misvatting. Oenders wè degelijk aomaè 'n eige ge<- zicht, vriendelijk of gemeên. Bie Anne Kee naèst oöns was ök 'n oenderkot mee 'n stik of zaès- se witte leghorns. Ik voönd 't aoltied zo grappig om die oen ders gosjes te voere deü 't gaès. Zö 'k ze aomaè goed lere ken- ne. D'r waère d'r bie die ok van die aorige gezichten aode. Ma 'n paèr ao gemeêne smoele... Daè sloeg je steil van achterover. D'r was d'r ok eêne bie die oönder d'r staèrt eêmaè kaèl was. Soöms liepe ze mee z'n aollen d'r achteran. In ma pikke op die bloate koönte, tot 't bloed d'r uut liep. De gemeênerikken voorop. Soöms as 'k an die oenders dien ke vin ik da 't bitje liekent op maènselijk gedrag. As t'r vandaèg d'n dag wat beurt staè m'n mee z'n aollen gereed om 'n schuldige te zoeken. Want Bar bertje mö ange. Pas as d'r eêne an 't kruus enaègeld is bin m'n Van mien moeder ao 'k 'n oen ekrege. foto Pieter Honhoff tevree. Net as dat aèreme oen mee d'r kaèle gat. Terug naè mien eige legbatterie. Ik ao d'r Coba enoemd. Ma alleêne Coba wist oe 'k verlangde naè d'r eês- te ei. As ze 's ogges op mien aè rem zat in mien zö kammeraod- schappelijk ankeek, smeekte ik of ze asjeblief vö mien 'n ei in dat moaie nisje zou wille laège. 'Doe noe 's je best vö mien, mei- se,' fluusterde ik zachjes in d'r oor. 'Lei noe 's 'n moai groat ei vö mien. Ok a was t'r mar eêne.' 't Was of ik t'r oarde zaègge: 'k Doe mien best vö joe, m'n vintje, mar ou d'r 'n bitje rekening mee da 'k nie zö jong mi bin.' Ma toe op zekere dag, 'k zag 't op 't oagenblik toen ik mien oad in 't kot stak. Daè lag 'n glimmend ei. D'r zat ok 'n bitje stroönt an ma da kon mien nie weeroude om 't artstochtelijk te kusse. 't Was nog waèrm uut Coba d'r buuk. Vol trots liep ik naè bin nen om mien ei an m 'n moeder te laète zie. 'Ik za 't gelieke vö je koke', zei ze. 'Misschien leit ze d'r maèrege wi wè eêne', zei ik oopvol. 'Reken daè nie te vast op', ant woordde mien moeder, 't Is 'n oen vö 't bejaèrdenuus. Ik dien ke da ze 't alleên edaèn eit om joe 'n plezier te doe.' Ik voelde m'n eige onuutspreke- lijk gelukkig die oggent. Ik zat a an de ontbijttaèfel vö dat d' aan- deren benee kwaème. Ma ik zat te wachte mee da prachtige ei vö mien op taèfel in 'n dopje da tweê maèten te klein was. Ik dienke da m'n oagen glomme van tevredeneid. 'Dat ei is nie van dat oen van joe', zei m'n groate broer die achter mien was komme staè mee z'n anddoek om z'n nikke. Die Coba van joe is 'n barnevel der in die laège alleêne ma brune eiers... Plotseling wier 't bedrog mien dudelijk. 't Ei waèr ik op dat oagenblik naè zat te kieke was wit,'t Was zeker 'n ei van eên van de witte leghorns van Anne Kee. Mee schaèmte erinnerde ik m'n eige da 'k 't ekust ao. Plotse ling wier aolles zwart vö mien oagen. Ik tilde mien and op in vö da'k m'n eige realiseerde wa'k dee sloeg 'k 't ei mee dopje in aol van de taèfel. De doaier dróop van de deure. Toe liep ik de keu ken uut om bove op mien baèdde te gaè janke. 'k Verzuumde om naè de ver drietige oagen van mien moeder te kieke. 't Was aomaè zö goed bedoeld ewist. Even 'n ofspraèkje maèke mee Anne Kee, die dan 'n waèrem ei in 't nisje zou laège. Nie om mien te bedriege ma om mien gelukkig te maèke. Dat besef ik noe pas, noe ze d'r aollebeie nie meê bin. Johan van Zijp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18