PZC Rammekens terug in de tijd Het kleine mosdiertje is gek op suikerwier 23 24 24 25 25 September is maand van het fort weerwoord Programma Geordende wanorde in museumtuin Oud beeld van Walstraat Vlissingen Ontstaan van Kloetinge mysterieus Streektaal in Schouws dialect bijzonder blauw woensdag 29 augustus 2001 Staatsbosbeheer heeft be halve natuur ook cul tuurhistorische objecten on der zijn hoede, waaronder flink wat oude forten. De or ganisatie streeft ernaar om zoveel mogelijk van deze ob jecten open te stellen voor publiek. Om er meer bekend heid aan te geven organiseert Staatsbosbeheer sinds 1999 in september een forten maand. Op verschillende historische locaties in het land worden dan activiteiten gehouden. Ook in Zeeland is dat het geval. Staatsbosbe heer, regio West-Brabant/ Deltagebied, zorgt in samenwerking met het Ste delijk Museum Vlissingen elk septemberweekeinde voor activiteiten in en om fort Rammekens. Rammekens wordt het oudste zeefort van West-Europa genoemd. Landvoogdes Maria van Hongarije gaf in 1547 op dracht om op de zuidoostpunt van Walcheren een fort te bou wen. Een strategisch zeer be langrijke plek aan de Wester- scheldemonding. Dat is nog altijd heel goed te zien, vertelt natuurgids Inge Hartingsveld. Hij mag bezoekers graag mee nemen naar de parkeerplaats op de dijk bij Rammekens, om ze te wijzen op de Welsinge (toegang tot Middelburg), het Sloe (toe gang tot de Oosterschelde) en de Westerschelde (toegang tot Ant werpen). De vaargeul liep vlak langs de kust, waardoor vijandelijke schepen vanuit het fort goed konden worden beschoten. Bo Gids Inge Hartingsveld wijst bezoekers op de strategische plek van fort Rammekens. foto's Lex de Meester vendien konden gemakkelijk troepen aan land gaan. In het fort zelf zit nog altijd een ope ning naar zee. Schepen konden daarbij aanleggen om kruit te Inge Hartingsveld bij de toegangspoort van fort Rammekens. Boven de poort in het midden een kop van Neptunes, met daaronder het jaartal 1547. lossen of te laden. Rammekens, dat aanvankelijk Zeeburg werd genoemd, is een creatie van de Italiaan Donato de Boni di Pel- lezuoli. Die ontwierp een ruit vormig fort, met het zwaarste bastion naar de Westerschelde gericht. Hartingsveld wijst op de dikte van de muren: wel drie tot vier meter dik. ,,Daar schoot je niet zomaar doorheen." De in Itali aanse Renaissancestijl gebouw de toegangspoort oogt nog altijd indrukwekkend. Boven de poort in het midden een kop van Neptunes, met daaronder het jaartal 1547. Bakkerij In de eerste periode bevonden zich in het fort verschillende ge bouwen: een kazerne met toren, een officierswoning, een bakke rij. Die zijn door toedoen van Napoleon gesloopt, weet Har- tingveld. Er kwamen kazemat ten, simpele soldaten verblijven, voor in de plaats. Ze waren wel voorzien van eikenhouten vloe ren, die in de periode 1914-1918 eruit werden gehaald. „Het is me een lief ding waard als ze tenminste één kazemat in origi nele staat terugbrengen", zegt Hartingsveld. Rammekens kwam in 1593 in handen van de Geuzen; tussen 1585 en 1616 waren er Engelse troepen gelegerd. Mede door de sluiting van de Schelde voor de zeevaart op Antwerpen en de te ruggang van Middelburg als handelsstad, verloor het fort aan (militaire) betekenis. In 1787 werd er een hospitaal inge richt. „Dat was bestemd voor zieke zeelieden afkomstig van de schepen die op de rede lagen. Ze moesten er in quarantaine", aldus Hartingsveld, De Fransen namen in 17 9 5 bezit van het fort, dat op last van Napoleon werd versterkt. In 1869 werd het fort opgehe ven, het bleef kruitmagazijn. Tijdens de Tweede Wereldoor log werd door de Duitsers op het hoofdbastion een zoeklicht ge plaatst. Eén van de militairen liet een aandenken achter: op een plafond staat de naam van Otto Weber uit Weimar, met de datum augustus 1940. Van 1952 tot 1972 was er een champig nonkwekerij gevestigd en daar na nam Staatsbosbeheer het over. De organisatie wil het fort herstellen en meer ruimte scheppen voor activiteiten in de toeristisch-recreatieve sfeer. Dat gebeurt in samenwerking met de provincie, de gemeente Vlissingen en Zeeland Seaports. Het is nu tussen april en novem ber al te bezichtigen. Jaarlijks komen erzo'n 12.000 mensen kijken. Ook worden regelmatig exposities gehouden en vinden er theatervoorstellingen plaats. Hartingsveld is trots op 'zijn' fort. Lievelingsstek Hij leidt er met verve bezoekers rond en het valt hem op dat daaronder veel mensen uit de naaste omgeving zijn, die voor het eerst kennismaken met het bouwwerk. „Het fort is ruim 450 jaar oud. Wat zich daar allemaal heeft afgespeeld boeit me heel erg." Hartingsveld, al zes jaar natuurgids met Rammekens als lievelingsstek, vindt de combi natie van natuur en cultuurhis torie aantrekkelijk. Wanneer hij een tocht maakt, beperkt die zich niet tot het fort. Het nabije schor, met zijn zout- minnende planten en vogel functie, wordt aangedaan, als- Hartingsveld (67) doet dat met veel plezier. „Toen ik met vut was heb ik een cursus natuur gids gevolgd. Ik had altijd be langstelling voor de natuur, maar er was nooit tijd voor. Ik heb bewust gekozen voor gids- werk. Ik ga graag met mensen om, leid ze graag rond en vertel ze graag bijzonderheden. Dat kun je in gidswerk goed kwijt." Op zondagmiddag en dinsdag avond zijn er vaste rondleidin gen, groepen kunnen ook op af spraak komen. Rinus Antonisse Slakken op de wegen voorspellen ons doorgaans regen. Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. ook het omringende bos met de kreken, die ontstonden na een geallieerd bombardement op de Walcherse zeeweringen in 1944. „Ik laat ze zien hoe een vijftig jaar oud natuurbos eruit ziet en wijs op bijzondere planten en dieren. De kreken zijn door het waterschap grondig opgeknapt en onlangs zijn vlakbij de Ram- mekensduinen aangelegd." Hartingsveld verzuimt niet te attenderen op de vele, soms zeldzame muurplanten die de verweerde muren van het fort bedekken. Voor dat alles heeft hij anderhalf tot twee uur nodig. Zaterdag 1 september, 15,00 uur, opening fortenmaand met op tredens van het Middelburgs Muziekkorps en het jeugdorkest van de Harmonie. Zondag 2 september, 13.00 uur, avonturenmiddag in maritieme sfe ren met een piratenkapitein, kruidenmagiër en andere figuren uit vervlogen tij den. Om 160 0 uur een concert door de brassband Onda uit Ritthem. Vanaf 14.00 uur is er de wekelijkse rondleiding. Zaterdag 8 september, monumentendag, vanaf 11.00 uur is er elk uur een wandeling onder leiding van een natuurgids, de laatste is om 15.00 uur. Zondag 9 september, 14.00 uur, excursie door fort en natuurgebied. Om 150 0 uur optreden van mondharpspeler J anus Bsamen met gi tarist Koos. Zondag 15 september, 14.30-15.30 uur, een verhalenverteller pre senteert (kinder)verhalen uit de boeken van Wim Hofman. Zondag 23 september, 15.00 uur, muzikaal optreden van Chris Si- balt met zijn Zeeuwse vrienden. Zaterdag 29 september, 15.00 uur, weer een muzikaal optreden van Chris Sibalt, maar dan in.een andere muziekstijl. Zondag 30 september, 13.00 uur, kennismaking met de bewoners van het fort, van vleermuis tot fortbewaarder, van braam tot braamsluiper. De Keltische formatie Finglas sluit de fortenmaand af. Los van de speciale activiteiten is het fort van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl Wat klein is wordt gauw over het hoofd gezien. Dat geldt temeer als het onder de zeespiegel verborgen is. Wie kent er nou mosdiertjes? Toch hebben veel mensen ze onbewust wel eens gezien. Als u wel eens mosselen eet bent u ze ongetwijfeld tegengeko- men, kalkachtige korstjes op de bui tenkant van de schelp, bestaande uit allemaal kleine rechthoekjes. Enige tijd geleden waren ze prominent in beeld toen in de straten filmaffiches hingen. Op de affiches was een mossel afgebeeld met daarop zo'n mos dier - tjeskolonie. De kolonie van het mos diertje op de foto hiernaast, de fijne vliescelpoliep, bestaat eveneens uit kleine rechthoekjes. In ieder van deze celletjes zit een mosdiertje, kleiner dan een millimeter, met het blote oog net te zien. Met een tentakelkransje vangt het nog kleinere organismen. Mosdiertjes vormen bijna allemaal kolonies van grote aantallen tegen el kaar. De kolonies zijn met het blote oog wel duidelijk zichtbaar en kun nen bij sommige soorten meer dan tien centimeter groot worden. Zo ook bij de soort op de foto, die vrijwel altijd op suikerwier groeit. Suikerwier komt in Nederland alleen voor in de Westerscheldemonding, in de Ooster schelde en in de omgeving van Texel. In Zeeland is suikerwier de laatste ja ren waarschijnlijk zeldzamer gewor den en de fijne vliescelpoliep vermoe delijk ook, als ze hier nog voorkomt. Het lukte niet een kolonie te vinden voor een foto; deze is in het buitenland De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabbenkreek, achterin de Ooster schelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het behoud van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsor bijdrage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig verte genwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake. gemaakt. In naburige landen met ech te rotskusten zijn onder water enorme wouden met metershoog suikerwier te vinden. Dat zijn natuurlijk eldorado's voor de fijne vliescelpoliep en die komt er dan ook algemeen voor. Op de fijne vliescelpoliep vind je dan vaak de harlekijnslak, een prachtige wit met gele naaktslak, die maar enkele keren in Nederland is waargenomen, onder andere in de Oosterschelde. De Nederlandse naam fijne vliescel poliep werd al in 1913 gebruikt door Heinsius Jaspers in Het Strand- boekje. Mosdiertjes kregen destijds veelal de naam celpoliep, omdat ieder diertje in een klein celletje zit. Meestal is de bovenkant van de celletjes geheel of gedeeltelijk verkalkt, maar bij deze soort ligt er alleen een vlies over. De wanden van de celletjes zijn erg dun, kortom, over de naam fijne vliescel poliep is wel nagedacht. Helaas be staan voor veel mosdiertjes geen korte en krachtige Nederlandse namen. Er is ook nog de veel voorkomende hari ge vliescelpoliep, die wat meer ver kalkt en harig is. Maar deze soort is niet bijzonder genoeg voor Bijzonder Blauw. Het mosdiertje dat veel op mossels voorkomt, Conopeum reticu lum, heeft de Nederlandse naam zee vitrage, een naam die ook bij diverse andere mosdierljes heel goed zou pas sen. De Nederlandse naam voor deze hele diergroep, mosdiertjes, klinkt wat merkwaardig. Het is een letterlij Kolonie van de fijne vliescelpoliep. ke vertaling van de wetenschappelij ke naam Bryozoa. Sommige soorten hebben inderdaad een mosachtig ui terlijk en zonder voorkennis zou je op het eerste gezicht de meeste mosdier tjes voor plantaardige organismen aanzien. In de Nederlandse zoute wateren ko men bijna veertig verschillende soor ten mosdiertjes voor; de meeste alleen foto Marco Faasse of bijna alleen in het deltagebied. Het merendeel van de soorten is totaal on bekend bij mensen die zeedieren be kijken en bestuderen. Onopvallende kleine beestjes genie ten veel minder belangstelling van natuurliefhebbers dan vogels, plan ten, vlinders en dergelijke. De laatste jaren is er wel meer aandacht voor de kleinere en meer verborgen levende organismen. Er wordt door verschei dene mensen gekeken naar sprinkha nen, zweefvliegen, pissebedden en zo meer. Ook in het natuurbeheer wordt er nu soms nadrukkelijk rekening ge houden met deze zogenaamde 'cryp- tobiota'. Voor wat betreft de zeedieren en zeewieren kan er wat dat betreft nog een inhaalslag gemaakt worden. De vorige eeuw hebben zich in Neder land maar drie mensen wat uitgebrei der met mosdiertjes beziggehouden en één daarvan nog vooral met op het strand aangespoelde buitenlandse soorten. Dat betekent dat er over het voorkomen van verscheidene inheem- se soorten nog veel onbekend is. De af gelopen jaren werden zeker vijf soor ten mosdiertjes voor het eerst in de deltawateren waargenomen. Twee daarvan zijn echte nieuwkomers; de andere zijn er misschien altijd al ge weest. Er is in de Zeeuwse wateren al veel inventariserend onderzoek ver richt, maar iedere keer weer blijkt de soortenrijkdom hoger te zijn dan tot nog toe bekend was. Onze provincie is rijker dan we denken, al is die rijkdom niet altijd in geld uit te drukken. Marco Faasse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16