Horeca benadert stille reserves Opheffing veerdiensten tast karakter van Zeeland aan Het studentenleven begint Zeeuwse steden maken door eigen netwerk eind aan concurrentie F aunabescherming eist andere rechter in geding kokkelvisserij Grote schoonmaak op De Piet Werkstraf wordt veranderd in cel Niet-geregistreerde werkzoekenden moeten tekorten arbeidsmarkt opvullen Open middag biologische boerderij in Oostkapelle door Henk Postma VLISSINGEN - Een massale eed op het beeld van Michièl de Ruyter. Modderworstelen bij feestcafé Nationaal. Een kako fonie van disco-dreunen in het park van Jacobus Bellamy. Foeten die half ontbloot een plonsbad nemen in datzelfde park van Bellamy, bedolven onder het schreeuwend rood en geel van opgeblazen plastic speeltuig. En dan is er ook nog een wedstrijdje 'geil dansen' onder auspiciën van de vereni ging Mort Subite. Het studen tenleven in Vlissingen is weer begonnen. De Zeeuwse Hogeschool ver wacht dit jaar zo'n 1500 nieu we studenten. Bijna de helft daarvan komt in de loop van de komende maanden uit het bui tenland. Voor de 800 Neder landers onder hen is het na dit weekeinde al aanpakken ge blazen. Gisteren was de eerste dag waarop ze met elkaar ken nis konden maken. Zoals gebruikelijk hadden de stu dentenclubs daarvoor de VI is- singse binnenstad op de kop gezet. „Bij alle activiteiten staat bovenaan dat het gaat om een introductie en geen ont groening", had de .Hogeschool tevoren meegedeeld. En daar hielden de studentenclubs zich braaf aan. Nieuwkomers die er desondanks prijs op stelden met water en meel te worden overgoten, konden in etablis sement De Concurrent terecht, waar ze door een heus tribu naal werden berecht. De vaste bevolking van het Bellamypark die dagelijks op en rond één van de bankjes sa menschoolt, zag de taferelen met gemengde gevoelens aan. „Zomaar bier drinken in het openbaar", merkte hun woordvoerder Bulletje veron gelijkt op, „als wij dat doen, worden we meteen bekeurd. Kost je zo negentig gulden. Maar die zwalkende jonge he ren laten ze ongemoeid. Dat noem ik nou met twee maten meten. Nee, daar zijn ze met mij zo gauw nog niet mee klaar." Voor zover studenten vereniging Water bij de Wijn na afloop kon nagaan, verliep het introductiefestijn zonder enig incident. Niet voor niets was tevoren met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs overlegd. „We waren voorgelicht hoe met drankgebruik om te gaan", zegt woordvoerder Arjen Poortvliet van de studenten- introductiecommissie. „Want het moet niet zo zijn dat je na afloop mensen ladderzat naar huis moet dragen." Maar dat het drankgebruik werd gema tigd, wil hij nu ook weer niet gezegd hebben. „Er is gewoon voldoende gedronken." De leut houdt overigens nog enkele dagen aan. Gisteravond sloegen groepen studenten hun bivak op bij Hengstdijk en Scharendijke en bij het zwem bad in Vlissingen. Vandaag en morgen wordt daar verder ge speeld en gefeest. Donderdag avond vindt in het Vlissingse Arsenaaltheater het slotfestijn plaats. Studenten houden moddergevechten in Vlissingen, om het nieuwe studiejaar in te luiden. foto Ruben Oreel sbw 1 V woensdag 29 augustus 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is gedaan met de concurrentie tussen de Zeeuwse steden. Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen gaan strikte afspraken maken over bedrijventerreinen, cultu rele en sociale voorzieningen, openbaar vervoer, toerisme en woningbouw. Op korte termijn wordt Gent uitgenodigd zich bij het stedennetwerk aan te slui ten. De steden zijn afzonderlijk te klein om alles zelf te kunnen hebben en doen. Samenwerking is daarom onvermijdelijk. Dat besef is het afgelopen jaar die per doorgedrongen. De toenadering is ook het ge volg van positieve ontwikkelin gen, zoals de uitbreiding van de havens van Vlissingen en Ter- neuzen en de aanleg van de Wes- terscheldetunnel. De havens worden groter en daardoor inte ressanter voor de havens in Antwerpen en Gent. De tunnel verkort de relatieve afstanden tussen steden. De krachtenbundeling gaat ver. De steden gaan onderling af spreken welke bedrijventerrei nen worden uitgebreid en wie welke bedrijven gaat aantrek ken. De gezamenlijke regie moet voorkomen dat de steden elkaar door concurrentie dwarszitten en zij geen van alle bereiken wat nodig is om vol doende werkgelegenheid in Zeeland te houden. Bereikbaarheid De bereikbaarheid van de ste den en de industriegebieden vormt daarbij een belangrijk aandachtspunt. De partners zullen samen hun invloed aan wenden om belangrijke wegen, spoorlijnen en waterwegen aan te leggen of te verbeteren. Zij willen ook het openbaar vervoer tussen de steden verbeteren. Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen bezitten openbare voorzieningen waar ook omlig gende dorpen afhankelijk van zijn. Het draagvlak voor win kels, lagere en middelbare scho len en sportaccommodaties is nog wel groot genoeg. Maar voor voorzieningen als zieken huizen, theaters, hogescholen en professionele sportcom plexen zijn de steden te klein. In die behoefte kan alleen worden voorzien door ze te verdelen over het netwerk. Concurrentie wordt ook in de woningbouw en het toerisme af gezworen. De herinrichting van binnensteden kost veel geld. Als de steden elkaar dan ook nog bestrijden door zich op dezelfde doelgroepen te richten, worden de projecten te duur. Zij vrezen dat dan geen enkel project nog te betalen is. De strijd om de toe rist wordt voortaan gezamen lijk gestreden. De vier steden zijn hei erover eens dat dit de weg is die zij moeten inslaan. Over hoe zij dat moeten doen, gaan zij de ko mende maanden verder praten, Daarbij wordt ook Gent betrok ken. Die stad heeft met een uni versiteit, een academisch zie kenhuis en grote culturele instellingen een belangrijke meerwaarde voor het Zeeuwse stedennetwerk. MIDDELBURG - Het geduld van de Middelburgse politie rechter bleek gisteren te lang op de proef te zijn gesteld. Een 26-jarige Middelburger had verschillende kansen laten liggen om twee eerder opgeleg de werkstraffen af te maken. Dus vorderde officier van justi tie M. Kappeyne van de Coppel- lo omzetting van die werkstraf fen in 58 dagen gevangenisstraf. „Dit is al de derde kans. U gooit er met de pet naar", zei hij. De politierechter was het met hem eens en vonniste conform de eis. De Middelburger voerde aan dat hij gebaat was met licht werk vanwege problemen met zijn voet. De reclassering had hem passend werk aangeboden, maar het ging alsnog fout. Door een treinstaMng was hij niet op zijn werkplek in Goes versche nen. Ook zei hij zich te goed te voelen voor dat soort werk. De conse quenties werden hem gisteren duidelijk gemaakt. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Zeeuwse af- I delingen van Koninklijke Hore ca Nederland, Recron en Hiswa j beginnen een proefproject om mensen die wel willen en kun- nen werken, maar nog niet gere- gistreerd staan, aan een baan te I helpen in de horeca of het toeris me. Voorlopig benaderen ze al- I leen bedrijven op Walcheren om I te zien aan welke mensen de be drijven behoefte hebben. Ver volgens wordt in overleg met onder meer de provincie gepro- I beerd deze 'stille reserves' in te I zetten. Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zijn bezig met een speurtocht naar mensen die wel willen en kunnen werken, maar dat nog niet kenbaar hebben ge- maakt en ook nog niet actief I zoeken naar een baan. Die 'stille reserves' moeten de tekorten op Ide arbeidsmarkt invullen. Zee land hoopt in anderhalf jaar on geveer 150 mensen aan een vas te baan te helpen. Brief I Zevenduizend Zeeuwen hebben I in maart een brief van de pro- I vincie gekregen waarin wordt I gevraagd of zij wellicht de ar beidsmarkt op willen. De door gedeputeerde D. Bruinooge J (economie) ondertekende brief I markeerde het begin van de 'jacht op de stille reserves'. I In overleg tussen de drie betrok- I ken provincies en adviesbureau I PSW is nu besloten in Zeeland het accent te leggen op de hore ca- en recreatiebedrij ven. Hore ca Nederland, Recron en Hiswa I gaan binnenkort bij hun leden I (bij elkaar enkele honderden bedrijven) informeren aan wel ke mensen ze behoefte hebben, wanneer er mensen nodig zijn en hoeveel. Het is dus de bedoe ling dat er concrete vacatures op tafel komen. Vrouwen Dat de 'stille reserve' voor een groot deel uit vrouwen bestaat, is geen probleem voor de hore cabedrijven. „Vraag is meer hoe om te gaan met werk in de avonduren en de vakanties", zegt P. Arkenbout, regioconsu lent voor Zeeland van Horeca Nederland. „Dat moet nog wor den bekeken. Verder is het de vraag hoe we die stille reserves kunnen bereiken als we straks een beeld hebben van de vacatu res en behoeften bij bedrijven. Hoe we dat gaan doen, staaf nog niet vast. Ik denk dat we er niet aan ontkomen om die mensen actief en dus persoonlijk te be naderen." In elk geval moet het pilotpro- ject zorgen dat 'stille reservis ten' kiezen voor een baan in de horeca of toerisme. Arkenbout: „Voor mensen die gemotiveerd zijn is er zeker werk. Wil je aan de slag, dan kun je ook aan de slag." door Adrie Klinkenberg DEN HAAG - De Faunabe scherming heeft gisteren bij de Raad van State de rechter ge wraakt die twee weken geleden toestemming gaf voor herope ning van de mechanische kok kelvangst in de Oosterschelde. Volgens de Faunabescherming is de betreffende rechter, mr R. Cleton, niet onbevooroordeeld en dus niet geschikt om rechtza ken over de kokkelvisserij te be handelen. Gisteren deed de natuurbe schermingsorganisatie een nieuwe poging om de kokkelvis serij in de Oosterschelde tegen te houden. Dit keer gaat het om een vergunning voor de maan den september tot en met de cember. De vergunning die twee weken geleden ter discussie stond, had betrekking op au gustus. De Faunabescherming zal het echter moeten doen met het oor deel van rechter Cleton. Een speciale wrakingskamer van de Raad van State wees het wra- kingsverzoek gisteren vlak voor de eigenlijke rechtszitting af. Volgens de wrakingskamer is Cleton onpartijdig. Hij heeft geen belangen in de kokkelsec tor. De Faunabescherming stelt dat Cleton twee weken geleden toe stemming heeft gegeven voor kokkelvisserij in het beschermd natuurmonument, zonder in- houdelij k in te gaan op de tegen argumenten. Volgens N Swelms van de Faunabescher ming volgde de rechter daarmee klakkeloos een politiek com promis van een staatssecretaris die bang is voor schadeclaims van de kokkelbranche. Blijvende schade In een latere motivering op de uitspraak van 17 augustus zei Cleton dat staatssecretaris Fa- ber van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij van de best beschikbare informatie is uitge gaan toen zij de kokkel vissers in de Oosterschelde een vergun ning gaf. Deze informatie zegt onder meer dat de kokkelvisse rij geen blijvende schade ver oorzaakt aan het bodemleven. De Faunabescherming bestrijdt dit. Gisteren kwamen woordvoer ders van de natuurorganisatie met nieuw, nog niet gepubli ceerd wetenschappelijk materi aal waaruit zou blijken dat er wél blijvende schade ontstaat. De vertegenwoordiger van de staatssecretaris zei dat dit nieu we rapport in de rechtszaak van gisteren geen rol kan spelen. Mogelijk wordt het meegeno men bij latere beslissingen. De uitspraak van rechter Cleton over de vergunning voor de kok kelvisserij in september tot de cember volgt nog deze week. OOSTKAPELLE - DLV Biologische Landbouw organiseert donderdag 13 september een open mid dag op het bedrijf Ter Lin de in Oostkapelle. Het is een van de eerste biologi sche bedrijven in Neder land en verenigt, naast biologische akker- en tuinbouw, een groot aan tal verschillende functies in zich. Het thema voor de bijeen komst, die om 14.00 uur begint, is dan ook: multi functionaliteit van de landbouw. Uitgangspunt op Ter Lin de is dat een bedrijf in be ginsel een soort gesloten kringloop moet vormen. Als het gaat om minera- lenstromen is de combina tie van veeteelt en akker en tuinbouw dan ook ver klaarbaar. Daarnaast wordt een belangrijk deel van de melk verwerkt in de eigen kaasmakerij. Er is een boerderijwinkel, waar ook producten van uit de akker- en tuinbouw verkocht worden. Ook is een abonnementensys teem voor biologische groentenpakketten opge zet Op het bedrijf is een mini-camping aanwezig. Tijdens de open middag komen de verschillende functies van het bedrijf aan de orde. Deskundigen van DLV en het Praktijk onderzoek Plant en Om geving (PPO) verzorgen bijdragen, evenals de on dernemers zelf. door Luc Oqqel WOLPHAARTSDIJK - Tien medewerkers van de Goese ge meentelijke reinigingsdienst zullen ook vandaag nog bezig zijn om recreatieterrein De Piet aan het Veerse Meer schoon te maken. Het terrein, dat het af gelopen weekeinde en maan dag het decor was van een ille gale house-party, lag bezaaid met glasscherven en uitwerp selen. De vijftienhonderd feestgan gers hadden het grootse deel van de troep, volgens afspraak, maandagmiddag zelf opge ruimd. Dat wil zeggen: verza meld en op een hoop gegooid. Het meeste werk zit echter in het opruimen van glasscherven van onder meer bierflesjes, die over het hele terrein verspreid liggen. Voor een groot deel zijn die gisteren stuk voor stuk op geraapt. Ook lag het grasveld vol met uitwerpselen van de tientallen honden die de partygangers uit heel Europa bij zich hadden De jongeren waren - bij afwe zigheid van voldoende voorzie ningen- zelf ook aangewezen op de natuur. Burgemeester D. van der Zaag van Goes vreest dat de kosten van de schoonmaak, zo'n tien duizend gulden, voor rekening van de gemeente komen. „Ik heb in ieder geval geen adres waar ik de rekening anders naar toe kan sturen. Wat de totale kosten van 'Ope ratie De Piet' zijn, waarvoor onder meer ME-teams van bui ten de provincie en een kraan wagen werden ingeschakeld, weet de burgemeester nog niet. „Maar wat ik wel weet, is dat de kosten in zo'n geval nooit een rol mogen spelen", aldus Van der Zaag, die zegt een 'goed ge voel' te hebben over de hele af wikkeling. De feestgangers werden maandag door een gro te politiemacht onder lichte druk, maar probleemloos van het terrein gedirigeerd omdat ze te veel overlast veroorzaak ten. Tankstation Een kleine groep zorgde daar na nog wel voor problemen bij een tankstation op de A58 bij Goes door te tanken zonder te betalen en de schappen van de winkel leeg te halen. Het tank station zou hierbij voor twaalf duizend gulden gedupeerd zijn, maar een pompmedewer ker wilde dit gisteren bevesti gen nog ontkennen. De Piet lag na afloop van de house-party bezaaid met glasscherven en uitwerpselen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen VLISSINGEN - Fred Vos heeft zich er al lang bij neergelegd. Maar toch. Hij blijft ervan overtuigd dat het mogelijk moet zijn naast de Westerscheldetun- nel een beperkte veerdienst in stand te houden, ook voor automobilisten. „Ik weet zeker dat je daarmee in een be hoefte voorziet. Ik heb vele malen voor een onderzoek gepleit, maar het dage lijks provinciebestuur wilde er niet aan. Jammer." Voor Vos, vertrekkend directeur van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD staat het vast dat een uursdienst over de Westerschelde kan worden geëx ploiteerd zonder de tunnel concurren tie aan te doen. Je hebt nu eenmaal automobilisten die een tunnel liever mijden. Die gaan dan gewoon niet naar de andere kant van de Westerschelde. Maar dat zouden ze wél doen als er nog een veerboot zou zijn. Dus je onthoudt de tunnel er geen inkomsten mee." Dat alles op alles wordt gezet om zoveel mogelijk tolgelden voor de tunnel te vergaren, heeft Vos steeds verbaasd. Niet alleen omdat zijn liberale princi pes zich ertegen verzetten (Vos is in de jaren tachting fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad van Middel burg geweest), maar ook omdat de marktwerking in steeds meer sectoren van de maatschappij haar intrede doet. „Kijk nou eens naar de energiewereld. Het tempo waarmee de bouw van de Westerscheldetunnel nu vordert, bete kent dat de veerdiensten Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perkpolder in de loop van 2003 zullen worden stilge legd. Vos weet zeker dat daarmee iets van het oorspronkelijke karakter van Zeeland verloren gaat. Op de tegen werping dat in Zeeland toch wel meer veerdiensten zijn opgeheven zonder dat ze nu nog dagelijks worden gemist, reageert hij fel: „Maar daar is wel iets van de PSD was in 1987 opmerkelijk. Tot dan toe waren steeds functionaris sen in deze functie aangesteld die in het provinciale veerbedrijf carrière had den gemaakt. De jurist Vos had bij Rijkswaterstaat gewerkt, kwam bij de provincie Zeeland als medewerker bij het kabinet van de commissaris van de koningin en was hoofd ruimtelijke or dening en volkshuisvesting toen hij naar de directiefunctie bij de PSD sol liciteerde. „Nee. ik heb geen nautische achtergrond. Maar ik hoefde ook niet met die veerboten te varen. Mijn taak was ervoor te zorgen dat de dienst be schikt over voldoende mensen die dat wél kunnen." Als directeur van de PSD kwam Vos vooral in de publiciteit om uitleg te ge ven over storingen of andere proble men met de veerboten, of om zijn zorgen uit te spreken over de mogelijk heden de oudste veerboten in de vaart te houden tot de Westerscheldetunnel gereed is. „Mijn baan bestond gelukkig uit veel meer dan uitleg geven over wat er mis is gegaan. Dat moet natuurlijk ook gebeuren, want de klanten van de veerdienst hebben er recht op te weten wat er aan de hand is als we moeten af wijken van de dienstregeling. Maar er zijn ook veel mooie dingen gebeurd. De bouw van de veerboten Koningin Bea trix en Prins Johan Friso bijvoor beeld." Vos (62) treedt per 1 september uit. De PSD gaat verder onder de leiding van Harold Thomaes, die de afgelopen ja ren samen met Vos de directie vormde. Aanvankelijk rekende Vos erop dat hij bij de PSD zou blijven tot het einde van het veerbedrijf. „Maar toen schoof het jaar waarin dat zou gebeuren steeds verder op. Eerst was sprake van 2000, maar het werd 2001, toen 2002 en nu 2003. Ik zit nu veertien jaar in de directie. Dat is naar mijn idee al vier jaar te lang. En trou wens, er is nog meer." Voor vertrekkend PSD-directeur Vos staat het vast dat een uursdienst over de Westerschelde kan worden geëxploiteerd zon der de tunnel concurrentie aan te doen. foto Lex de Meester moois voor in de plaats gekomen. Voor tunnel gewoon een donker gat. Kijk in een behoefte, maar je kunt altijd ook de veerdienst Kats-Zierikzee kwam de naar de Kanaaltunnel tussen Frankrijk nog met de boot." Zeelandbrug. Veel mensen vinden een en Engeland. Die voorziet ongetwijfeld De benoeming van Vos in de directie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 10