Geen burgemeestersreferendum KI Kans op betere busdienst Walcherse scholieren Goes zorgt voor Zeeuwse inbreng op Autovrije Dag Onderzoek naar kans culturele adviesraad Mening bevolking over kandidaten Middelburg wettelijk onmogelijk Automobilist en motorrijder bekvechten over rijgedrag Brandweer en gemeente redden eenden in Goese vesten zllf 2001 ls«uAruL! Inspectie en onderhoud op hoog niveau zeeuwse almanak Succes PZC MIDDEN dinsdag 28 augustus 2001 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Er komt geen burgemeestersreferendum in Middelburg. De gemeenteraad liet zich gisteravond unaniem overtuigen door loco-burge meester P. Bruinooge. Navraag bij het ministerie van Binnenlandse Zaken had hem geleerd dat een raadplegend re ferendum wettelijk onmogelijk is. De kwestie was aangekaart door de CD A-fractie, omdat een wijziging van de Gemeentewet ruimte liet voor voor verschil- SINT-LAURENS - Een auto mobilist en een motorrijder hebben zondagmiddag op de Leliëndaalseweg in Sint-Lau- rens ruzie gekregen. De motor rijder, een 41-jarige man uit Middelburg, had zich kwaad ge maakt over het rijgedrag van de man in de auto. De automobilist, een 27-jarige man uit Zwolle, wilde linksaf slaan. Hij zag zag daarbij een andere motorrijder, die hem aan het inhalen was, over het hoofd. De motorrijder moest uitwij ken. De Middelburger reed op zijn motor achter de auto en moest plotseling remmen. Hij dwong vervolgens de Zwollenaar tot stoppen op een parkeerplaats. De Middelburger zette zijn mo tor dwars voor de auto en sloeg dreigende taal uit tegen de auto mobilist. De Zwollenaar wilde wegrij den, maar de man bleef met zijn motor voor de auto staan. Toen hij alsnog wegreed, raakten de voertuigen elkaar. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. GOES - De Dierenbescherming heeft in het weekeinde in sa menwerking met de gemeente Goes en de brandweer tiental len eenden in de Goese vesten van een wisse dood kunnen red den. Door de hoge temperaturen van het water en de lucht legden tientallen eenden in de vesten in Goes het loodje. Omwonenden alarmeerden de Dierenbescher ming, omdat er zoveel zieke en stervende eenden in het water zaten. Een stuk of tien vogels waren al door particulieren naar vogelasiel De Mikke in Middelburg gebracht. Hetbotu- lisme bleek opnieuw de oorzaak van de ziekte, die almaar sneller om zich heengreep. Omdat in het weekeinde de ver- antwoorlijke overheden moei lijk bereikbaar bleken, zocht de Dierenbescherming recht streeks contact met de Goese burgemeester D. van der Zaag. Die gaf de brandweer meteen opdracht om de vesten bij te vullen met water uit de brand- kranen, zodat er kouder en meer zuurstofrijk water in de vesten kwam. Mensen van de Dieren bescherming vingen zieke een den en brachten ze naar De Mik ke. In totaal zijn naar schatting veertig eenden gestorven. (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept [0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Kabaal kameropera over Michiel de Ruyter vrijwel dagelijks 19.30 u. en 21.30 u. 27,50 kazemat Keizersbolwerk Vlissingen (Advzrtentie) Wij richten kantoren in HOEKMAN* Noordzandslraat 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 71 lende interpretaties. Op 30 juli werden de nieuwe procedurere gels voor burgemeestersbenoe mingen gepubliceerd in de Staatscourant. Eén van de wij zigingen is dat een gemeente raad kan besluiten tot een raad plegend referendum, waarin burgers zich kunnen uitspreken over twee burgemeesterskandi daten. In de nieuwe wet zijn geen over gangsmaatregelen getroffen. Het CDA stelde begin deze maand vragen aan de commis saris van de koningin of een bur gemeestersreferendum in Mid delburg mogelijk was. De fractie kreeg daarop een beves tigend antwoord, maar tegelij kertijd liet de provincie weten dat het niet verstandig zou zijn om inderdaad een referendum te organiseren, vanwege ondui delijkheden over de te volgen procedure, de daaraan verbon den kosten en vertragingen in de sollicitatieprocedure. Het CD A kreeg aanvankelijk al leen de steun van de fracties van Leefbaar Middelburg en Groen- Links. Fouten Volgens fractievoorzitter H. Akdag van Leefbaar Middel burg had de raad al in mei fou ten gemaakt door een vertrou wenscommissie in te stellen, die de burgemeesterskandidaten gaat beoordelen. „Terwijl toen ook al duidelijk was dat de wetswijziging in de zomer uit gesproken zou worden." In de wetswijziging is nadruk kelijk uitgesproken dat een ge meenteraad bij het opstellen van een profielschets moet be sluiten of een burgemeestersre ferendum deel uitmaakt van de sollicitatieprocedure. „Voor lo pende procedures", betoogde Bruinooge, „is het dus niet mo gelijk." Het college heeft deze maand regelmatig telefonisch overleg gepleegd met het minis terie van Binnenlandse Zaken over een burgemeestersreferen dum. Uit die contacten is elke keer naar voren gekomen dat het voor lopende procedures on mogelijk is. GroenLinks zag in de opmer kingen van Bruinooge geen en kel probleem. „Ik zie maar één bezwaar", zei A. van 't Westein de. „We wijzigen de spelregels tijdens de procedure. Wie zich van de burgemeesterskandida ten wil terugtrekken, doet dat maar. Je krijgt dan een natuur lijke selectie en het werk van de vertrouwenscommissie wordt er een stuk makkelijker op." Vertraging PvdA-fractievoorzitter B. de Reu hekelde de stellingname van GroenLinks. „Je moet iede re vertraging in de procedure te gengaan. Je kunt het niet maken om de procedure tussentijds te wijzigen. Je zegt toch niet tegen kandidaten dat ze dan hun brief maar intrekken Zoiets doe je toch niet Vrijwel alle partijen sloten zich aan bij de woorden van De Reu. Fractievoorzitter B. Wild (AOV/Unie 55+): „Wij zijn bij een burgemeestersreferendum drie maanden kwijt en onze ge loofwaardigheid." Bruinooge wees erop dat de Middelburgse gemeenteraad de wet heeft te volgen. Hij bestreed dat het col lege en de gemeenteraad in mei onzorgvuldig heeft gehandeld. „Ook toen is er contact geweest met Binnenlandse Zaken. Ons werd toen meegedeeld dat een wetswijziging nog wel eventjes op zich kon laten wachten. Er is door ons in het voortraject ui termate zorgvuldig gehandeld." Het CDA staakte na het ant woord van wethouder Bruinoo ge zijn pogingen voor een burge- meestersreferendum. „Als het ministerie zegt dat het niet kan", aldus fractievoorzitter S. Buisman, „dan leggen we ons daarbij neer. Het is spijtig, maar het is niet anders." Honderden leerlingen kregen in Sportpunt Zeeland in Goes een speciaal ontbijt ter gelegenheid van de nieuwe dienstregeling. door Rolf Bosboom GOES - De ingrijpende verbetering van het leerlingenvervoer voor de middel bare scholen op Zuid-Beveland krijgt op termijn mogelijk navolging in ande re delen van de provincie. Dat zei gede puteerde J. Hennekeij (VVD, verkeer) gisterochtend bij het officiële begin van het project. Door een samenwerking van de scholen voor middelbaar onderwijs, de provin cie en vervoersmaatschappij Connex- xion is de dienstregeling voor de jonge ren die in Goes op school zitten aanzienlijk verbeterd. Het aantal bus lijnen is uitgebreid en de begin- en eindtijden van de lessen en de dienstre geling zijn zoveel mogelijk op elkaar afgestemd. Het gaat om een proefproject van een jaar. Deelnemers zijn het Groen Colle ge, Calvijn College, Hoornbeeckcolle- ge, Buys Ballot College, Sint Willi- brordcollege, Groot Stelle en Goese Lyceum. Voor de uitvoering zijn negen bussen nodig. Ook niet-scholieren kun nen, met een geldig vervoersbewijs, op stappen, maar moeten er wel rekening mee houden dat de bussen niet tijdens de schoolvakanties rijden. Het project werd gisterochtend inge luid met een massaal ontbijt in Sport punt Zeeland in Goes. De bussen reden voor één keer niet rechtstreeks naar school, maar deden eerst de sporthal aan. Daar kregen de ongeveer vijfhon derd leerlingen, na enkele toespraken te hebben aangehoord, broodjes en wat drinken aangeboden. Op tijd Gedeputeerde Hennekeij stelde vast dat de nieuwe regeling al aardig werkt, aangezien bijna iedereen op tijd in Goes arriveerde. „Dat betekent dus ook dat jullie de andere dagen van de week op tijd op school kunnen zijn. En wat het belangrijkste is: in minder tijd dan in vorige jaren en met minder ongemak onderweg, doordat niet of nauwelijks meer overgestapt hoeft te worden." Als de ervaringen dit schooljaar posi tief zijn, dan behoort uitbreiding van het project tot de mogelijkheden, zowel in Goes als elders in de provincie. „Op termijn kunnen we dan misschien ook regelingen maken voor de scholen in Vlissingen, Middelburg en Terneuzen", aldus Hennekeij Ook H. Bouma, regiomanager bij Con- nexxion, zei het proefproject als een 'voorbeeld voor andere schoolconcen- traties' te zien. Hij liet verder weten trots te zijn op het voorlopige resultaat. „De uitvoering is binnen zeven weken tot stand gekomen. Het is nu aan de jeugd en de chauffeurs om het tot een foto Dirk-Jan Gjeltema succes te maken. En dat zal soms best even wennen zijn. J. Roose, die namens de gezamenlijke scholen het woord voerde, zei dat de voorbereiding een 'race tegen de klok' is geweest. „Maar in $it geval is het een race met alleen maar winnaars: de pro vincie, Connexxion, de scholen, de ou ders (de bus is aanzienlijk goedkoper dan de trein) en de leerlingen." Roose memoreerde de eisen waaraan het vervoer moet voldoen: de reistijd mag maximaal het dubbele zijn van de reistijd met de auto, het aantal over stappen is hooguit twee (maar door gaans minder) en de wachttijd op school, zowel bij aankomst als bij ver trek, is maximaal een kwartier. De kosten van het project bedragen an derhalf miljoen gulden per jaar. De leerlingen betalen de helft via het abon nementsgeld. De provincie financiert de overige 750.000 gulden. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een lager bovenin een brug inspecte ren is geen eenvoudige klus. Bij de Sloebrug in Vlissingen moet er een hoogwerker aan te pas komen. De balans- lagers in de 'halfhoge' waren toe aan een inspectie- en on derhoudsbeurt. De lagers helpen de grote contragewichten aan de brug soepel te draaien. Door de werkzaamheden zijn twee van de vier rijstroken op de brug afgesloten. Het verkeer wordt op werkdagen tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags met afzettin gen over de beschikbare rij stroken geleid. Voor het scheepvaartverkeer hebben de werkzaamheden nauwelijks gevolgen. De brug kan, al is het af en toe met wat vertraging, gewoon open. Het werk duurt nog tot en met donderdag 6 septem ber. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom GOES - Goes is waarschijn lijk wederom de enige Zeeuwse gemeente die mee werkt aan de jaarlijkse Auto vrije Dag, die dit jaar op za terdag 22 september wordt gehouden. Daarnaast sluit ook water schap Zeeuwse Eilanden die dag een aantal wegen af voor autoverkeer. De Autovrije Dag is een initi atief van het Landelijk Over leg Autovrije (Zon-)dag (LOAZ) en Milieudefensie, dat dit jaar voor de derde keer wordt gehouden. Het is voor het eerst dat de Auto vrije Dag niet op een zondag valt. Dat komt doordat Ne derland zich heeft aangeslo ten bij de Europese Autovrije Dag, die elk jaar op 22 sep tember valt. Daaraan doen vijftien landen mee. Tijdens de eerste Autovrije Zondag in 1999 liet Zeeland helemaal verstek gaan. Vorig jaar ondernamen alleen Goes, waar de Werkgroep Autovrije Dag Goes in het le ven is geroepen, en het wa terschap actie. Ook dit jaar zorgen zij voor de Zeeuwse inbreng. In de rest van Nederland hebben nog veertig gemeen ten zich aangemeld voor deelname aan de Autovrije Dag. Fietsdag De Autovrije Dag valt samen met de Landelijke Fietsdag, waarbij Goes dit jaar lande lijk in de belangstelling staat. Daar klinkt het officië le startschot voor het jaar lijkse fietsfestijn en in het centrum worden diverse ac tiviteiten gehouden. Het evenement zou aanvan kelijk in mei worden gehou den, maar moest worden uit gesteld in verband met de perikelen rond de mond- en klauwzeerepidemie in Ne derland. Vanwege de evene menten sluit de gemeente de binnenstad, het gedeelte bin nen de vesten, die dag af voor auto's. In het kader van de Autovrije Dag staat een groot aantal activiteiten op het programma. Het IVN houdt een wandeltocht door het autovrije gebied, op de Dam en het Damplein is een biologische markt, de Sin gelstraat is tijdelijk het do mein van skaters en straat voetballers, op de Vlasmarkt wordt een kunstmarkt ge houden, er zijn culturele en graffiti-activiteiten op de Beestenmarkt en kinderen kunnen her en der spulletjes verkopen en deelnemen aan sport- en spelactiviteiten. Skeelerroute Met het oog op zowel de Lan delijke Fietsdag als de Auto vrije Dag neemt waterschap Zeeuwse Eilanden op Zuid- Beveland een aantal ver keersmaatregelen, aange zien die dag enkele fietsrou tes en een skeelerroute in de omgeving zijn uitgezet. Om de deelnemers zo min moge lijk hinder te laten ondervin den van het autoverkeer zijn de Kattendijksedijk, de Oude Zeedijk, de Steldijk, de Si- noutskerkseweg, de Zwaaksedijk en de Vreeland - sedijk tussen 10.00 en 16.00 uur afgesloten voor door gaand verkeer. Bestem- mings- en landbouwverkeer kunnen wel gebruik maken van die wegen. Als voorproefje op de Lande lijke Fietsdag onthult de Goese wethouder C. Linssen zaterdagochtend om 11.00 uur op de Grote Markt een aantal 'fietspalen'. Daarna overhandigt het VW het eerste exemplaar van de fietsroutes die zij speciaal voor de Landelijke Fietsdag heeft samengesteld, aan een vertegenwoordiger van het LOAZ. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg krijgt wellicht een onafhankelijke, culturele ad viesraad. De gemeenteraad be sloot gisteravond te onderzoe ken wat zo'n adviesorgaan kan betekenen voor het culturele le ven in de Zeeuwse hoofdstad. Middelburg wil het culturele imago versterken. De gemeen teraad heeft al eerder een aantal ingrijpende besluiten genomen. Voor tientallen miljoenen gul dens wordt een nieuw theater gebouwd, het Zeeuws Museum krijgt extra geld en Middelburg wil een evenementenbeleid ont wikkelen. Daarnaast staat nog een aantal projecten op stapel, zoals een Huis der Kunsten in het oude stadhuis op de Markt en grote manifestaties beelden de kunst. Een culturele adviesraad moet de kwaliteit van de culturele projecten op kwaliteit beoorde len. De gemeenteraad moet zich afzijdig houden. Het college stelde de gemeente raad gisteravond voor over te gaan tot het instellen van een culturele adviesraad. Dat ging een groot aantal fracties een stap te ver. „Wij zijn een beetje huiverig voor raden waarin wat gekout wordt onder het genot van een drankje", aldus Pt'dA- fractievoorzitter B. J. de Reu. Volgens het WD-raadslid A. Damman hoefde de gemeente raad slechts een principe-uit spraak te doen over een culture le adviesraad. Over taken en criteria kon dan op een later moment gepraat worden. Volgens wethouder R. Visser (Cultuur) had het college be hoefte aan een deskundige toet sing van de culturele projécten. Het college laat nu eerst onder zoeken welke opties mogelijk zijn. Leefbaar Middelburg en de SGP-fractie stemden tegen. Zij waren principieel tegen. Advertentie Gratis naar het operaspektakel "Ship of Troy" bij een halfjaarabonnement* *geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor de voorstelling van 8 september, zolang de voorraad strekt. Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon in. PZC is voorstellingssponsor van Zeeland Nazomer Festival. j Die Zeeuwse ondernemer is I wat je in economische ter- men een 'gazelle' noemt. Een I voormalige starter, die in middels de kritieke fase I voorbij lijkt. j Het succes smaakt zoet, maar het is nog erg wennen voor I hem. Aan een positie als werkgever, bijvoorbeeld. En het woord 'directeur' ligt nog niet helemaal lekker in de mond. Maar daar werkt hij aan. Op een drukke dag op kan toor bleef de telefoon maar rinkelen. Ook toen hij einde lijk als laatste naar zijn jas greep ging de telefoon al weer. De klant aan de lijn wilde graag Tamara spreken. „Helaas, die is naar huis. maar kan ik u helpen?" „Wat is uw functie dan", wil de de klant weten. „Ik ben de directeur", beken de de ondernemer. „Nou nee, dan bel ik morgen wel terug. Ik heb liever ie mand die er verstand van heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9