PZC Belgische premier hervormt parlement Gevechtshelikopters Israël liquideren Palestijnse leider Handelsoorlog VS en Europa dreigt opnieuw Irak schiet vliegtuig VS uit het luchtruim Russische fiscus beloont verklikkers voor hun hulp 7 IMF en Jakarta eens over hervormingen economie Taliban laat diplomaten bij gevangenen Senaat en Kamer moeten samen ETA pleegt bomaanslag op luchthaven Madrid Tsjech brengt Hitlergroet in kamp Iran begint met seksuele opvoeding Kinkel vertrekt uit Bondsdag Stierengevecht Moskou verboden Personeel tolweg stuit op wiet Bezetters Shell Nigeria laten gegijzelden vrij dinsdag 28 augustus 2001 door Jaap van Wesel WASHINGTON - Er dreigt een nieuwe handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en Europa. Amerika protes teert tegen nieuwe Europese voorschriften over het mel den van genetische manipu latie van grondstoffen op etiketten van voedingsmid delen. In 2003 zullen produc ten die in de EU verkocht worden van een etiket voor zien moeten zijn dat aangeeft of het product genetisch ge manipuleerd is. Het gaat vooral om graan en sojabo nen. De Amerikaanse soja- en graanboeren zeggen dat de Amerikaanse export daar door 4 miljard dollar schade per jaar zal lijden. Dat komt omdat in Amerika geneti sche gemanipuleerde granen en sojabonen gemengd wor den met niet-gemanipuleerd materiaal. Het gevolg is dat de export van Amerikaans graan en sojabonen naar Eu ropa dan ernstig geschaad wordt, omdat het heel moei lijk en duur is het Ameri kaanse product van de juiste etiket-informatie te voor zien. Vanwege de menging is de precieze samenstelling en verhouding tussen wel en niet gemanipuleerde korrels en bonen niet bekend. De Amerikaanse boeren zouden hun productiewijze moeten aanpassen en niet gemengde producten gaan verkopen, hetgeen een zeer kostbare in greep is. President Bush heeft per soonlijk de Europese leiders gewaarschuwd dat het door voeren van de voorschriften buitengewoon ernstige ge volgen zal hebben voor de Europees-Amerikaanse han delsbetrekkingen. Amerika probeert in eerste instantie de Europeanen er toe te be wegen de voorgenomen maatregelen in te trekken. Als dat niet lukt, dan kunnen zij een procedure bij de We reld Handels Organisatie (WTO) aanspannen en moge lijk sancties nemen tegen de Europese Unie op een schaal die nog niet eerder is ver toond. De Amerikaanse experts zeggen dat de wetenschap aantoont dat genetisch ge manipuleerde producten vei lig zijn. De wetenschap staat op het standpunt dat er geen verschil is tussen wel en niet gemanipuleerd voedsel, en dat daarom scheiding niet nodig is. Daarom beschouwt Amerika de Europese voor schriften tegen gemanipu leerd voedsel als een vorm van discriminatie tegen Amerikaanse producten en daarom strijdig met de bepa lingen van de WTO. Er zijn al gelijksoortige eer der ruzies geweest tussen Eu ropa en Amerika over het zo genaamde hormonenvlees. Maar de belangen die nu op het spel staan zijn oneindig veel groter dan alles wat in het verleden heeft gespeeld. De landbouwlobby staat op zijn achterste poten, en de Amerikaanse regering is ook agressiever dan vorige rege ringen. Dat komt mede door dat president Bush uit een landbouwstaat komt, Texas. De landbouwlobby heeft Bush bij de verkiezingen ac tief gesteund, hetgeen van zijn kant verplichtingen schept. Tijdrovend Als er niet snel een oplossing wordt gevonden - en dat lijkt onwaarschijnlijk - dan zal Amerika waarschijnlijk een klacht indienen bij de WTO. Zo een procedure is echter zeer tijdrovend, zodat het zeer waarschijnlijk is dat Amerika zijn argumenten kracht zal willen bijzetten door sancties tegen de invoer van Europese producten. Dat zal een nieuwe handelsoor log onvermijdelijk maken. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak heeft gisteren gezegd in het zuiden van het land een onbemand Ameri kaans spionagevliegtuig te heb ben neergeschoten. Westerse zegslieden hebben toegegeven dat de VS het contact met het toestel hebben verloren. Een woordvoerder in het buur land Koeweit zei dat het gaat om een toestel van het type Pre dator. Het is voor het eerst dat er een dergelijk toestel boven Irak verloren is gegaan. Wel hebben de Amerikanen een Predator verloren boven Kosovo. Volgens het Iraakse leger heb ben Westerse gevechtsvliegtui gen afkomstig uit Turkije aan vallen uitgevoerd op doelen in het noorden. Daarbij zou een burger zijn omgekomen. Drie personen raakten gewond. Het is niet duidelijk waar de aanvallen precies waren en of van onze redactie buitenland JAKARTA - De nieuwe Indone sische regering heeft met het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) overeenstemming bereikt over verdere hervorming van de economie. Daarmee komt de weg vrij voor kredietverlening door het IMF. Het akkoord is gisteren bekend gemaakt door de Indonesische minister van Economie, Dorod- jatun Kuntjoro-Jakti. De IMF-steun wordt gezien als een teken van vertrouwen in het economische beleid van presi dent Megawati Soekarnoputri. Details van het akkoord zijn nog niet vrijgegeven. Het IMF onderhandelde al een week met vertegenwoordigers van Soekarnoputri. Het fonds staakte in december vorig jaar de kredietverlening aan Indo nesië uit onvrede over het ge- (Advertentie) Inlijstwerk? Voor bedrijf en particulier Biezelingseslraai 102A.4421 BV Kapelle Tel. 0113-342383, lax 0113-340044 brek aan wil aan Indonesische zijde om de economie te hervor men. Daardoor bleef 5 miljard dollar aan leningen op de plank liggen. De verwachting is dat binnen kort al 400 miljoen dollar vrij komt. Dit gebeurt als het IMF- bestuur met het akkoord heeft ingestemd. RTR KABOEL - Westerse diploma ten en familieleden zijn gisteren de gevangenis in Kaboel bin nengegaan waar acht buiten landse medewerkers van de christelijke hulporganisatie Shelter Now sinds begin deze maand vastzitten. De acht worden ervan beschul digd dat zij Afghanen tot het christendom hebberi1 willen be keren. De drie diplomaten kwamen gisteren in Kaboel aan. Zij wa ren vergezeld van twee familie leden van Amerikanen die gevangen zitten, en functiona rissen van de fundamentalisti sche Taliban, die het grootste deel van Afghanistan in handen hebben. RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische pre mier Guy Verhofstadt wil Ka mer en Senaat samenvoegen tot één groot parlement. Verhof stadt deed zijn opmerkelijke plannen gisteren uit de doeken in enkele Belgische kranten en voor de VRT-radio. „Uitzonder lijk is dat niet. Ook het Noorse parlement werkt zo", stelt hij. Volgens Verhofstadt kunnen de 71 Belgische senatoren het werk niet aan. De voorzitter van de Belgische Senaat, Armand de Decker, pleit voor uitbreiding van het aantal senatoren. Ver hofstadt ziet dat niet zitten. Hij voelt meer voor het Noorse mo del. Het controleren van wets voorstellen wil hij in de toe komst overlaten aan een aparte commissie. De premier wil nog deze regeer periode de weg effenen voor een herziening van de grondwet, die de afschaffing van de Senaat mogelijk moet maken. De vol gende regering zou de verande ringen in het Belgische politieke stelsel dan geleidelijk kunnen doorvoeren. De liberaal Verhofstadt, die in 1999 aantrad als premier, heeft nog meer in petto. Zo wil hij voor de verkiezingen van 2003 een politiek akkoord sluiten over de invoering van het refe rendum en wil hij vaart zetten achter de hervorming van justi tie. Aanleiding is de kritiek die zijn partijgenoot en minister van Justitie, Mare Verwilghen, de voorbije weken te verduren kreeg in verband met de zaak- Dutroux. Op 13 augustus was het vijf jaar geleden dat Mare Dutroux werd gearresteerd. Een datum voor het proces tegen de van kinder moord en ontvoering verdachte misdadiger en zijn handlangers is nog steeds niet bekend. Het onderzoek duurt nog steeds voort. Rechtspraak „De rechtsgang moet korter. Rechters moeten een actievere rol krijgen en ze moeten probe ren vertragingsmanoeuvres uit te sluiten", zei Verhofstadt in de krant De Morgen. Hij wil ook managers aanstellen in de Belgische rechtbanken en de lonen van lagere rechters op trekken. Op het verlanglijstje van de pre mier staan verder een verhoging van de laagste uitkeringen en een verdere lastenverlichting voor werkgevers en bedrijven. Een verlaging van de vennoot schapsbelasting moet België aantrekkelijker maken voor buitenlandse investeerders. De invoering van stemrecht van migranten, nog vóór de verkie zingen van 2003, ziet Verhof stadt niet zitten. Coalitiepartners SP (Socialisti sche Partij) en Agalev hebben de discussie daarover bij het begin van het politieke jaar opnieuw aangezwengeld. Verhofstadt wijst erop, dat het migranten stemrecht niet is opgenomen in het regeerakkoord. De Vlaamse groenen en SP heb ben echter al aangekondigd dat ze in het parlement op zoek gaan naar een meerderheid die hun voorstel wil steunen, tot grote onvrede van de Vlaamse Libe ralen en Democraten, de partij van Verhofstadt. Om de liberalen tegemoet te ko men wil SP-voorzitt,er Janssens de zogenaamde snel-Belg-wet, die de procedure voor naturali satie een stuk korter en eenvou diger maakt, desnoods inruilen voor de invoering van het mi grantenstemrecht, zo liet hij gisteren weten. GPD die iets te maken hadden met het neerhalen van het spionage vliegtuigje. Wel zei een zegsman dat de aanvallen een represaille waren voor een beschieting door de Iraakse luchtafweeer. Bagdad heeft de afgelopen tijd zijn pogingen opgevoerd om een toestel van de Amerikanen of Britten die boven delen van het land patrouilleren neer te halen. Begin augustus zei de Ameri kaanse minister van 'Defensie Rumsfeld dat Irak zijn lucht- verdiging sterk had verbeterd sinds de geallieerden in februari het Iraakse luchtverdigingssys- teem hadden gebombardeerd. „De luchtafweer in het gebied rond Basra heeft het toestel neergehaald toen het een spio- nagemissie uitvoerde binnen het Iraakse luchtruim", aldus een militaire woordvoerder in Bagdad. „Dit was een modern toestel dat de Amerikanen ook gebruikten tijdens hun agressie tegen Joegoslavië." RTR/AFP Spaanse brandweerlieden en politiemensen staan voor het beschadigde Madrid-Barajas vliegveld. van onze redactie buitenland MADRID - Op de luchthaven Barajas in de Spaanse hoofdstad Madrid is gisterochtend een bom ontploft. Niemand raakte gewond. De bom zat in een auto die in een parkeerga rage stond en ontplofte kort voor 8 uur. De politie bracht enkele uren na de explosie een verdacht voertuig tot ontploffing. Deze auto bleek echter geen autobom te zijn. Vlak vóór de explosie was al telefonisch ge waarschuwd voor de aanslag, uit naam van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De beller gaf de politie een verkeerd tijdstip van ontploffing op, een veelgebruikte me thode van de ETA om agenten in de val te lokken. De omgeving werd snel afgezet. De bom veroorzaakte veel materiële schade. Het vliegverkeer ondervond geen hinder van de aanslag. De politie heeft echter wel de toegangswegen naar de luchthaven afge- van onze redactie buitenland RAMALLAH - Israël heeft gis teren Mustafa a-Zabadi, alias Abu Ali Mustafa, geliquideerd. Aan het begin van de middag vuurden gevechtshelikopters twee anti-tankraketten af op een gebouw in de Palestijnse stad Ramallah, waar het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP) kantoor houdt. Zabadi, secretaris-generaal van het front, zat op dat moment in zijn werkkamer. Volgens de Israëlische televisie schoot een van de raketten door een raam de kamer binnen en onthoofdde de PFLP-leider. Het vertrek brandde geheel uit; maar elders in het gebouw ont stond nauwelijks schade. Vier Palestijnen liepen lichte ver wondingen op Het PFLP-kan- toor bevindt zich in dezelfde buurt waar ook Jasser Arafat verblijft als hij in Ramallah is. Zabadi is de belangrijkste Pa lestijnse leider die Israël sinds het begin van de Aksa-intifada, vorig jaar september, heeft la ten vermoorden. Hij was in de praktijk de nummer één in het PFLP omdat stichter George Habash al geruime tijd ziek is. Israël heeft hem in 1999 uit bal lingschap naar de Westelijke Jordaanoever laten terugkeren, op voorwaarde dat zijn organi satie zich zou onthouden van geweld. Maar volgens de veilig heidsdienst heeft het PFLP Palestijnen dragen foto's van de vermoorde PFLP-leider Abu Ali Mustafa. foto Murad Sezer/AP sinds het uitbreken van de Ak sa-intifada, vorig jaar septem ber, zeven autobommen in Isra el geplaatst. De Palestijnen hebben fel ge reageerd en wraak gezworen. Een woordvoerder van de PFLP in de Syrische hoofdstad Da mascus verklaarde dat Israël hier een zware prijs voor zal be talen. Dezelfde dag nog voegde de PFLP de daad bij het woord en werd op de Westoever een joodse kolonist doodgeschoten. Dat gebeurde in de buurt van een nederzetting bij Nabloes. De kolonist reed met zijn auto in een hinderlaag en werd vervol gens onder vuur genomen. Minister Saib Erakat zei giste ren dat Israël 'een rode lijn heeft overschreden'. En volgens een woordvoerder van de Palestijn se president, Jasser Arafat, heeft Israël voor de moord 'het groene licht van de Amerika nen' gekregen. De islamitische verzetsbeweging Harnas noem de de aanslag een oorlogsver klaring. In verscheidene Palestijnse steden kwam het gisteren tot demonstraties. Abu Ali Mustafa gold als een van de prominente voorvechters van een Palestijnse staat. Hij hielp mee aan oprichting van de Palestijnse Bevrijdings Organi satie PLO. De PFLP splitste zich in 1993 af van de PLO, na dat die met Israël de vredesak koorden van Oslo had onderte kend. Het volksfront heeft zich altijd verzet tegen een dialoog met Israël. De Europese Unie heeft de aan slag op hem veroordeeld. Voor zitter België sprak van moord. GPD/DPA/AFP/RTR/ANP ERFURT - In de Duitse deelstaat Thüringen is politieke op schudding ontstaan over een achttienjarige Tsjech die tijdens zijn bezoek aan het voormalige concentratiekamp Buchen- wald de Hitlergroet bracht. Minister van Justitie Birkmann van de deelstaat zei gisteren de daad van de Tsjech 'zeer serieus te nemen'. De Tsjech werd gefotografeerd door een 2 9-j arige vriend toen hij zondag voor het crematorium in Buchenwald de nazi-groet bracht. De twee werden opgepakt en zitten nog steeds vast. In Buchenwald werden 56.000 mensen vermoord. DPA TEHERAN - Het Iraanse ministerie van Onderwijs introdu ceert binnenkort voor de eerste maal het vak 'jong-volwas senheid en puberteit' op de scholen. „Dit vak behandelt alle vragen die met dat onderwerp te maken hebben", aldus on derminister Rahim Ebadi gisteren. „De gezondheid in de puberteit is een belangrijk onderwerp voor jonge mensen, en vooral voor jonge meisjes", zei Ebadi. Scholieren krijgen er vanaf 23 september les in. Het seksuele leven is lang een verboden onderwerp geweest in Iran en kwam helemaal niet voor in het onderwijs. Sinds een jaar of tien zijn onderwijskundigen en psychologen langzaamaan bezig geweest om er een officieel vak van te maken. Iran telt ongeveer twintig miljoen scholieren. AFP BERLIJN - De vroegere Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Klaus Kinkel, wil de Bondsdag uit. Hij zal zich met meer kandidaat stellen voor een nieuwe termijn. Dat deelde de 63-jarige Kinkel gisteren mee. De leiding van zijn partijde liberale FDP, betreurt maar res pecteert Kinkels besluit. Kinkel vindt het een mooi moment om terug te treden. Hij wil zich meer met zijn familie bezig houden, maar ook met humanitaire en liefdadigheidsdoelen. Kinkel begon zijn carrière in 1970 als assistent van de toen malige minister van Binnenlandse Zaken Genscher. In 1992 werd hij minister van Buitenlandse Zaken en dat bleef hij tot 1998. Tussen 1993 en 1995 leidde hij ook de FDP, maar hij trad terug na enkele verkiezingsnederlagen. DPA MOSKOU - De burgemeester van Moskou heeft gisteren de Russische première van het stierengevecht verboden. Hij trekt daarmee een streep door de plannen van een vrouwelij ke Russische toreador. Het idee van Lidja Artamanova om ook in haar geboorteland een stierengevecht te organiseren, viel bij veel Russen in slechte aarde. De orthodoxe kerk waarschuwde voor de 'cul tus van gewelddadigheid', jongerenorganisaties dreigden met protesten en ook Brigitte Bardot wond zich op. Stierenvechtster Artamanova, werkzaam in Spanje, had al zestien vechtstieren laten overkomen uit Zuid-Frankrijk. Ze was van plan de dieren te gebruiken bij een 'Portugese corri da'. Bij de Portugese variant van het stieren vechten worden de dieren niet afgemaakt. DPA/AFP PARIJS - Agenten van het Franse tolwezen hebben op de snel weg AIO ten zuiden van Parijs 1200 kilogram cannabis aan getroffen in een vrachtwagen. De twee chauffeurs van de vrachtwagen waren Belgen, zei de politie gisteren. De marihuana zat verborgen in 5000 zakjes van elk 250 gram, die verstopt zaten in twintig vaten met mest. Het transport was afkomstig uit Spanje. AP foto Jose Huesca/EPA zet, wat tot lange files leidde. De ETA wordt verantwoordelijk gehouden voor zeker achthonderd doden sinds 1968, toen de groepering begon met aanslagen in haar strijd voor een onafhankelijk thuisland in Spaans Baskenland. De aanslag van gisteren volgt na een week van politieacties in Baskenland. Ruim tien verdachte ETA-leden zijn opgepakt en veel wapens en explosieven zijn in beslag geno men. RTR/AFP/DPA door Frank Hendrickx MOSKOU - 'Het is tijd om uit de schaduw te komen' is dit jaar de leus die miljoenen Russische be lastingontduikers tot bezinning moet brengen. Eerder probeer de de belastingdienst het door te dreigen met jarenlange gevan genisstraffen of zelfs impoten tie, maar baten deed het nauwe lijks. Burgers moeten nu de fiscus te hulp komen: Iedereen die een ontduiker erbij lapt, krijgt als beloning 10 procent van de naheffing. Artikel 11 over de rechten van de Russische federale belasting- politie laat er geen misverstand over bestaan. De dienst moet burgers overhalen mee te wer ken bij het oplossen van belas tingdelicten, desnoods met geld. We hebben er een speciale tele foonlijn voor geopend", zegt Je- katerina Kravtsjenko van de federale belastingpolitie in Moskou. „Het werkt. Per dag bellen er heel wat mensen." De medewerkster van de belasting politie vindt het geen pijnlijke methode voor een land dat een treurige geschiedenis heeft op het gebied van onderlinge spio nage en verklikken. De vergelij king met de Sovjet-Unie gaat mank, vindt zij. „Wij accepteren geen anonieme tips. Bovendien moet de informatie betrouw baarzijn, anders beginnen we er niet aan." Belastingconsultant David Leven van het Russische accountantskantoor Balanz Plus meent dat de wet vervelen de bijwerkingen kan hebben. „Het probleem van deze wet is dat de politie niet het recht heeft mensen te bestraffen die valse informatie doorgeven. Het is daardoor een vrijbrief om vijan den een hak te zetten." Er zijn al vele voorbeelden be kend van bedrijven die concur renten aangeven bij de belas tingpolitie. „In die gevallen speelt de 10 procent bonus ech ter geen grote rol", zegt Leven. „Integendeel, vaak geven de be drijven juist steekpenningen aan de belastingpolitie om een inval te doen bij de concurrent." Onder president Poetin is voor de zoveelste keer de oorlog ver klaard aan de belastingontdui king, volkssport nummer één in Rusland. Sinds januari is het belastingstelsel drastisch ver eenvoudigd. Iedereen betaalt vanaf dit jaar 13 procent inko mensbelasting. De winstbelas ting voor bedrijven wordt van 35 procent teruggebracht tot 25 procent, terwijl de ontelbare compensatieregelingen zijn ge ëlimineerd. „De tarieven gaan omlaag, maar de straffen voor overtredingen moeten om hoog", dreigde Poetin onlangs. Belastingconsultant Leven ver wacht niet dat de beloning voor verklikkers erg effectief zal zijn. Hij ziet meer in een gestage ver andering van de mentaliteit. „In de Sovjet-Unie was niemand gewend aan belastingen. Na pe restrojka werden de tarieven te hoog en het stelsel te ingewik keld." GPD LONDEN - Militante jongeren die voor de kust van Nigeria een boorplatform van Shell bezet houden, hebben gisteren vijftig gegijzelden vrijgelaten. Dat heeft de Royai Dutch/Shell Group in Londen bekendge maakt. Het was niet duidelijk of er nog personeelsleden werden vastgehouden. Woordvoerster C. Tavinor van Shell zei dat met de gewapende jongeren wordt onderhandeld sinds de bezetting donderdag avond begon. Onder de vrijgela ten mensen, die met helikopters naar het vasteland werden ge bracht, waren vijf Britten, twee Amerikanen en een Egyptenaar. De overigen waren Nigerianen. Over de eisen van de bezetters zei Shell niets. Inwoners van de olierijke kustgebieden in het zuiden van Nigeria beschuldi gen de Nigeriaanse autoriteiten en buitenlandse bedrijven van het uitbuiten van de plaatselij ke bevolking en het roven van de natuurlijke rijkdommen. Gijze lingen komen geregeld voor. De boortoren, die de naam Tri dent draagt, is eigendom van het in Houston gevestigde Transocean Sedco Forex. Ta vinor zei dat het platform in op dracht van Shell werkte. Volgens Tavinor kwamen de jongeren uit de zuidoostelijke provincie Bayelsa. Op 4 augus tus lieten militanten 165 oliear beiders gaan die vijf dagen lang waren vastgehouden op twee boorinstallaties in Bayelsa. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7