Israël bezet deel Palestijnse stad PZC Hert wordt heilige koe van Amerika EU staat machteloos in Midden-Oosten Massale demonstraties bij begrafenis leider Volksfront Jongen krijgt levenslang na afmaken gezin Dode Zee droogt snel op Parlementair onderzoek Fujimori Honger onder kinderen blijft Nepal krijgt alcoholvrije dagen Britten doen grote XTC-vangst Kleine El Nino op komst woensdag 29 augustus 2001 door Jaap van Wesel WASHINGTON - De buitenwijken van de grote Amerikaanse steden zuchten onder een hertenplaag. De dieren veroorzaken er verkeersonge lukken en vernielen tuinen en parken van plaatsen als Nantucket in Massa chusetts, de hoofdstad Washington en plaatsen langs de kust van Zuid-Ca- rolina. De ideale levensomstandigheden in de groene 'suburbs' trekken niet al leen mensen aan, maar ook dieren; die vinden er voedsel en water in over- vloed. Het gevolg is een toenemend aantal automobilisten die tegen over stekende herten rijden. En de beesten negeren ook de voorschriften dat het verboden is van andermans bloemen en planten te eten in tuinen die vaak tegen hoge kosten zijn aangelegd. De reactie is dat de hertenpopulatie moet worden uitgedund. Maar het bambi-effect maakt het moeilijk voor de autoriteiten om de beesten zomaar af te schieten. In veel woonwijken hebben herten, ondanks de overlast, de status van 'heilige koe' gekregen. In Zuid-Carolina heeft dat al tot een ge rechtelijke procedure geleid, die tot voor het hooggerechtshof van de staat wordt uitgevochten. De bewonerscommissie van het plaatsje Sea Pines heeft na veel wik ken en wegen besloten tot een dood vonnis voor het vuurpeloton voor de herten. Dat vonnis is bekrachtigd door de commissie die toezicht houdt op het natuurschoon. Maar de dieren bescherming stapte daarop naar de rechter met het argument dat het eten van bloemen in andermans tuin geen halsmisdrijf is. Ernstiger is dat de herten de versprei ding van ziektes als die van Lyme in de hand werken. En er is een alternatief voor het afschieten: de hertenpil Maar die blijkt in vaak onvoldoende om de explosie van de hertenbevol- king binnen de perken te houden. In Princeton in de staat New Jersey is het zelfs tot demonstraties vóór de herten gekomen De lokale autoritei ten hebben vorig jaar na een onrust barend groot aantal verkeersonge lukken 322 herten afgeschoten. De hertenbout werd aan de armen gege ven. Maar die massa-executies leidden tot demonstraties met borden als 'Geen scherpschutters in Princeton'. Binnenkort worden nieuwe ongere geldheden verwacht nu de autoritei ten tot een nieuwe ronde van doodvonnissen en executies hebben besloten. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft gisteren een deel van de autonome Palestijnse stad Beit Jala nabij Jeruzalem bezet. In tegenstelling tot eerdere 'be perkte operaties' in Palestijns gebied trok het leger zich niet na enkele uren terug. Israël kon digde zelfs aan dat de bezetting, zo'n 10 procent van de stad, nog wel even kan duren. De actie in Beit Jala is volgens het Israëlische leger bedoeld om een einde te maken aan de be schietingen vanuit die plaats op Gilo, een wijk die Israël be schouwt als een deel van Jeru zalem. De legeractie is door ho ge Palestijnse functionarissen opgevat als een gevaarlijke es calatie van het conflict. De gedeeltelijke bezetting van Beit Jalaeen overwegend chris telijke plaats die in 1995 de au tonome status kreeg, kwam op de dag dat de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina PFLP, Abu Ali Mustafa, onder zeer grote be langstelling werd begraven in El-Bireh op de Westelijke Jor- daanoever. Tienduizenden mensen kwamen de laatste eer te betuigen aan Mustafa, die maandag door een Israëlische aanval om het leven kwam. Een hoge PFLP-vertegenwoordiger kondigde gisteren aan dat er wraakacties zullen volgen op Amerikaanse en Israëlische doelen in de hele wereld. Een andere woordvoerder van de PFLP zei dat Israël met de moord 'de poort naar de hel heeft geopend'. De regering-Sharon verzekerde gisteren dat er geen plannen zij n om Palestijnse bestuurders te li quideren. Ook de Palestijnse leider Arafat staat volgens Isra el niet op de 'hitlist' van te ver moorden Palestijnse 'terroris ten'. Volgens media in de joodse staat zou het Israëlische veilig heidskabinet, waartoe ook de gematigde minister Peres van Buitenlandse Zaken behoort, al weken geleden hebben besloten dat Abu Ali Mustafa gedood moest worden. Hij zou de hand hebben gehad in terreurdaden. Israëlische troepen drongen gis teren ook het Palestijnse vluch telingenkamp in Rafah binnen, maar na korte tijd trokken ze zich terug uit dit deel van de zui delijke Gazastrook. Een Pales tijnse politieman is gisteren ge dood in een vuurgevecht tussen Palestijnen en Israëlische sol daten bij Hebron, in het zuiden van de Westelijke Jordaanoever. De Israëli's openden het vuur nadat Palestijnen vanuit Dura op een Israëlische stelling had den geschoten. RTR/AFP door Hetty van Rooij j BRUSSEL - De Europese Unie kan geen rol van betekenis spe- I len in het Midden-Oosten. Israël I ziet de EU niet als een betrouw bare gesprekspartner en de lid- staten zijn onderling te verdeeld om echt iets te bereiken. Ieder Europees initiatief om de vrede tussen Israël en de Palestijnen I dichterbij te brengen is daarom bij voorbaat kansloos. Die uitspraken komen uit de mond van Louis Michel, de mi nister van Buitenlandse Zaken I van België. Zijn openhartigheid I is opmerkelijk, zeker omdat hij sprak als woordvoerder namens zijn EU-collega's. Tot 1 januari is België voorzitter is van de Eu ropese Unie. In de afgelopen maanden heeft de EU-buitenlandgezant Sola tia alle mogelijke moeite gedaan om een bijdrage te leveren aan het vredesproces in het Midden- Oosten. De vijftien lidstaten wekken graag de indruk dat Eu ropa een belangrijke speler is op het wereldtoneel. Gisteren maakte minister Mi chel duidelijk dat hij niet van plan is om de zaken mooier voor te stellen dan ze zijn, ook niet nu hij als voorzitter namens de re geringen van vijftien landen spreekt. „In het Midden-Oosten heb ik als voorzitter van de Eu ropese Unie niet meer invloed dan als minister van Buiten landse Zaken van België," vertelde hij de Commissie voor Buitenlandse Zaken van het Europees Parlement. GPD SEATTLE - Een Amerikaanse rechter heeft de 16-jarige Wil liam Lembcke levenslange ge vangenisstraf opgelegd wegens de moord op vier familieleden. De jongen heeft zijn ouders, 18- jarige zus en 11-jarige broertje doodgeschoten nadat was uit gekomen dat hij zijn zus onder de douche stiekem had gefilmd. Lembcke dumpte de lichamen ruim 100 kilometer van zijn ou derlijk huis in Spokane, in de staat Washington. Hij heeft be kend het lichaam van zijn dode zus seksueel te hebben mis bruikt. De rechter noemde de jongen 'een monster' en veroordeelde hem tot de zwaarst mogelijke straf. In Washington kunnen minderjarigen niet worden ver oordeeld tot de doodstraf. ANP Palestijnse strijders schieten in de straten van Beit Jala op Israëlische militairen. De Palestijnen konden de bezetting van een flink deel van stad niet verhinderen. foto Musa AI-Shaer/EPA JERUZALEM - De Dode Zee is ten dode opgeschreven. Na tuurbeschermers geven het unieke gebied nog vijftig jaar, want het waterpeil in de Dode Zee daalt jaarlijks bijna een meter. „Als de waterspiegel in dit tempo blijft zakken, dan blijft er waarschijnlijk uiteindelijk slechts een klein meer over", waarschuwt Friends of the Earth. Milieuorganisaties wijzen erop dat 70 procent van het water dat normaal gesproken naar de zee stroomt nu wordt omge leid vanwege waterschaarste in Jordanië en Israël. Daar komt bij dat door mineralenwinning in het gebied het natuurlijk evenwicht wordt verstoord. DPA LIMA - Het Peruaanse congres heeft maandagavond laat unaniem gestemd voor een parlementaire procedure tegen voormalig president Alberto Fujimori wegens misdaden te gen de menselijkheid. Bij twee bloedbaden in het begin van de jaren negentig zou den in totaal 25 mensen zijn omgekomen. De regering gelooft dat Fujimori niet alleen van de slachtingen afwist, maar ze ook toestond. Fujimori was president van 1990 tot 2000. In november nam hij de wijk naar Japan. Onlangs heeft een rechter in Peru een internationaal arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Fujimori, maar Japan levert hem vooralsnog niet uit. AFP/ANP WASHINGTON - Miljoenen kinderen blijven de komende twintig jaar honger lijden doordat vruchtbaar land en water in ontwikkelingslanden steeds schaarser worden. Dat geldt vooral voor landen in de Sahel. Dit staat in een gisteren verschenen rapport van het Interna tionale Voedsel Beleids- en Onderzoeksinstituut. Dat gaat er van uit dat er 7,5 miljard mensen op de wereld leven in het jaar 2020. Het aantal ondervoede kinderen zal dan gedaald zijn van 166 miljoen in 1997 tot 132 miljoen. Alleen in het gebied onder de Sahara, in de Sahel, zal het aan tal hongerige kinderen stijgen. In 2020 zijn dat er zes miljoen (18 procent) meer dan in 1997 RTR/ANP KATHM ANDU - De regering van Nepal heeft besloten maan delijks vier alcoholvrije dagen in te stellen. Kathmandu komt daarmee tegemoet aan de eisen van de maoïstische rebellen, die de alcoholconsumptie door de Nepalese bevolking geheel wil verbieden. De verkoop van sterke drank op de eerste en laatste twee za terdagen van elke maand is vanaf volgende week verboden Bovendien mag slechts een beperkt aantal winkels alcohol verkopen. De minimumleeftijd voor alcoholconsumptie wordt verhoogd naar 24 jaar. De regering en de maoïstische rebellen onderhandelen mor gen over vrede. De opstand van de maoïsten in Nepal heeft in zes jaar meer dan 1800 levens gekost. ANP LONDEN - In het zuidwesten van Groot-Brittannië is een enorme hoeveelheid XTC ontdekt. Het gaat om een miljoen pillen, met een waarde van 52 miljoen gulden. Vier mannen zijn gearresteerd, heeft de politie gisteren meegedeeld. De pillen lagen in een pakhuis. Een speciale politie-eenheid heeft samen met veertig douaniers de vier opgepakt. Een douanewoordvoerder zei ervan overtuigd te zijn dat het om een 'zeer belangrijke vondst gaat, zo niet de belangrijkste ooit in dit land'. AFP GENÈVE - De komende maanden wordt het klimaat wereld wijd opnieuw beïnvloed door El Nino. Wetenschappers van de Verenigde Naties hebben dat gezegd. De nieuwe El Nino is bij lange na niet zo groot en ingrijpend als de vorige, die in 1997-1998 vele stormen, hittegolven, overstromingendroog tes en grote koude tot gevolg had en zo indirect duizenden mensenlevens eiste, maar ook de kleine kan aanzienlijke schade aanrichten. El Nino is een natuurverschijnsel waarbij oppervlaktewater van het oostelijke deel van de Stille Oceaan warmer wordt dan anders. Dit beïnvloedt het klimaat. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 73