Nederlanders komen in actie Bonden Zuid-Afrika staken massaal tegen privatisering 4 Tarek Aziz bij Saddam in ongenade gevallen Luchtmobiele Brigade zamelt wapens rebellen Macedonië in Stewardess klaagt congreslid aan Politie Italië schuift schuld G8 af Opnieuw slachtpartij in Algerije Politie pakt weer ET A-leden op Iran hangt belagers toeristen op Wedstrijd muggendoden Verrassend cool to school. 29?5 i coltru 'W*' B WËÊËÊËmÊËmJ Jeans x r' 39?5 woensdag 29 augustus 2001 door Jessica Smeenk CAIRO - De Iraakse vice- premier Tarek Aziz is bij president Saddam Hoes sein in ongenade gevallen. Hij dreigt slachtoffer te worden van de strijd om de macht binnen het regi me, schreef gisteren de Arabische krant Al- Hayat. Dat Aziz onder zware druk staat, blijkt onder meer uit het feit dat Sad dam hem heeft opgeza deld met vier adviseurs die hem op de vingers zul len kijken bij zijn contac ten met vertegenwoordi gers van andere landen. Tarek Aziz, die van 1983 tot 1991 minister van Bui tenlandse Zaken was, ligt onder meer onder vuur wegens zijn 'te lakse hou ding' tegenover Frankrijk wat het VN-embargo be treft tegen zijn land. Het werkelijke doel van de actie tegen Aziz is vol gens de krant Al-Hayad het vergroten van de machtspositie van Sad dams zoon Qusay, die Saddam kennelijk als op volger naar voren wil schuiven. Saddam zou vinden dat Aziz te veel voorrechten geniet. Om de druk op Aziz te ver groten, hebben Qusay en zijn oudere broer Uday vorige maand een zoon van de vice-premier laten opsluiten op verdenking van corruptie, meldde Al- Hayat verder. Hij zou zich door buitenlandse bedrij ven hebben laten betalen voor contracten voor het herstel van de elektrici teitssector in Irak. DPA/AFP van onze redactie binnenland SKOPJE - De Nederlandse mili tairen die in Macedonië deelne men aan de Navo-operatie Es sential Harvest zijn gisteren voor het eerst in actie gekomen. In de stad Sipkovica, bij Tetovo, zamelden de militairen van de infanteriecompagnie van de Luchtmobiele Brigade wapens in van Albanese rebellen. De Nederlanders, en hun Britse en Franse collega's, hadden een verzamelpunt ingericht waar de rebellen vrijwillig hun wapens konden inleveren. Rondom de locatie hadden de militairen een aantal veiligheidslinies aange bracht. Rebellen konden het punt maar via één weg bereiken. Een andere weg leidde de Alba nezen het gebied weer uit. Tientallen rebellen stonden gis teren in de rij te wachten om hun wapentuig aan de alliantie over te dragen. Het zou gaan om zo'n 120 wapens, waaronder drie grondluchtdoelraketten Maandag, op de eerste dag van de operatie, werden zo'n vier honderd wapens ingeleverd. Sipkovica is een bolwerk van Albanese rebellen. Vanuit de stad bestookten die geregeld het Macedonische leger dat was ge legerd in de bergen rond de stad. Voor de Macedoniërs is de toe gang tot het gebied rondom de stad verboden. Steeds meer vluchtelingen, die hun heil zochten in de naburige Servische provincie Kosovo, ke ren terug naar Macedonië. Toch is hun veiligheid nog niet te ga randeren, aldus het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties. Het becijferde dat nu bijna 30.000 vluchtelingen terug in him eigen woningen zijn. Dat aantal is vooral sinds het afgelo pen weekeinde gestegen. De VN-organisatie waarschuwt voor een 'vals gevoel van veilig heid' dat misschien kan ont staan door de aanwezigheid van de Navo-troepen. Die zijn voor al bezig met wapens inzamelen. Het kan vooral nog gevaarlijk zijn voor Slavische Macedo niërs die terugwillen naar hun dorpen waar veel etnische Al banezen wonen. Rebellen Sinds de gevechten tussen de voor onafhankelijkheid strij dende rebellen en het Macedo nische leger zeven maanden ge leden oplaaiden, zijn ruim 125.000mensenopde vlucht ge slagen. De schatting die de Navo heeft gemaakt van het aantal wapens onder de Albanese rebellen in Macedonië, 3300, is ook het aantal waar de Macedonische militaire staf en de regering vanuit gaan. Dat zegt P. Feith, de Nederlandse Navo-onder- handelaar in Macedonië. Tot nu toe spreekt de Macedonische re gering naar buiten toe van 70.000 tot 80.000 wapens onder de Albanese bevolking. Onaf hankelijke deskundigen hou den het op zo'n 8700 wapens. Feith weet dat de hoogste Mace donische militair, de chef-de- fensiestaf, tijdens geheime onderhandelingen heeft toege geven dat het aantal van 3300 wapens reëel is. ANP/AFP door Eelco van der Linden PRETORIA - Zuid-Al'rika blijft in de greep van stakingen. Na de mijnbouw, de autoindustrie en de elektriciteitssector probeert de vakbondsfede ratie Cosatu vandaag en morgen het hele land plat te krijgen uit protest tegen het privatiseringsbe- leid van de regering. Het heeft geleid tot grote woede van die regering, omdat Cosatu er onlos makelijk deel van uitmaakt. Cosatu is samen met de even ontevreden commu nistische partij SACP partner van het machtige Afrikaanse Nationaal Congres (ANC) van presi dent Thabo Mbeki. De alliantie stoelt vooral op solidariteit die stamt uit de strijd tegen de apart heid, en minder op gemeenschappelijke economi sche inzichten. Het mag een klein wonder genoemd worden dat Cosatu en SACP niet eerder in opstand zijn geko men tegen een f inancieel-economisch beleid waar Margareth Thatcher zich niet voor zou schamen. Het bestrijden van inflatie, terugdringen van be grotingstekorten en moderniseren van de econo mie door liberalisering, zijn de hoekstenen van het regeringsbeleid Het levert veel waardering op van de internatio nale gemeenschap, maar steeds meer kritiek van vakbonden en linkse partijen, die het ongeduld verwoorden van de arme massa. Die merkt tot nu weinig van de zegeningen van de vrije markt. Integendeel, zegt het bijna twee miljoen leden tel lende Cosatu. Sinds 1994 zijn er alleen al in de publieke of semi-publieke sector 110.000 banen verdwenen. De investeerders die door het rege ringsbeleid gelokt moeten worden, komen niet of in veel te geringe mate. De werkloosheid is sinds 1994 verdubbeld naar rond de 30 procent. Ook klaagt de bond erover dat onderwijs, openbaar vervoer en gezondheidszorg alleen maar duurder zijn geworden. Mandela Cosatu en SACP eisen dat 'het bloedbad van het banenverlies onmiddellijk wordt gestopt'. Vak bondsleider Zwelinzima Vavi citeerde oud-presi dent Nelson Mandela, die ooit zei dat de arbeiders de regering tot de orde moeten roepen als zij voe len dat hun belangen niet meer worden verdedigd. Maar de regering is ook furieus omdat de staking plaatsvindt vlak voor het begin van de VN-confe- rentie over racisme in DurbanDe ogen van de we reld zijn op Zuid-Afrika gericht en men wil een goede indruk maken. De regering wil zeker ook voorkomen door allerlei activisten uitgemaakt te worden voor handlanger van het grootkapitaal en voorstander van een globalisering die de armen kapot drukt. Voor president Mbeki is de staking niets minder dan hoogverraad..Wiens belangen verdedigen zij door de moraliteit van de revolutionairen te ver laten? Ze gebruiken arbeiders als munitie voor een offensief dat alleen maar bedoeld is om de ei gen bevrijdingsbeweging te verslaan", aldus de president. Ministers lieten zich de afgelopen da gen in minder revolutionair jargon, maar even kritisch, uit over de kameraden. Maar de kameraden zijn niet geïmponeerd en zet ten de staking door. Zij noemen de ministers 'leu genaars die arbeiders en de armen verraden'. Vol gens Cosatu en SACP doet de regering precies wat de (blanke) oppositie wil. GPD WASHINGTON - Een Amerikaanse stewardess die beweert een affaire te hebben gehad met het Republikeinse congreslid Gary Condit wil de politicus aanklagen. Anne Marie Smith beweert dat Condit druk op haar heeft uitgeoefend om de re latie tussen de twee te ontkennen. De 53-jarige Condit is in opspraak geraakt sinds zijn 24-jari- ge stagiaire Chandry Levy eind april spoorloos verdween Toen duidelijk werd dat de politicus en Levy een affaire had den, wilde de politie niet langer uitsluiten dat Condit iets met de verdwijning te maken zou hebben. Geruchten over andere buitenechtelijke affaires staken al snel de kop op. De advocaat van stewardess Smith heeft giste ren een juridische procedure in gang gezet. Ondertussen heeft de gouverneur van Californië, Gray Davis, afstand genomen van zijn vriend en partijgenoot. Andere par tijgenoten riepen Condit gisteren op ontslag te nemen. ANP ROME - Het hoofd van de Italiaanse politie, De Gennaro, geeft in een rapport voor een parlementaire onderzoekscom missie de schuld voor de geweldplegingen en het omstreden politie-optreden tijdens de G8-top in Genua deels aan buitenlandse korpsen. Buitenlandse collega's hadden de Ita liaanse politie beter moeten inlichten over gewelddadige be togers, aldus De Gennaro. Tijdens de topconferentie, die plaatsvond van 20 tot 22 juli, kwam één betoger door politie kogels om het leven. Het keiharde optreden van de politie in Genua werd naderhand hevig bekritiseerd. AP MASCARA - Gewapende islamitische rebellen hebben bij de Algerijnse stad Mascara zeven leden van een familie en twee boeren vermoord. Dat meldden Algerijnse kranten gisteren. Een familielid, een jonge vrouw, heeft de slachtpartij in de nacht van maandag op dinsdag overleefd. Ze is zwaarge- I wond. De daders schoten de slachtoffers eerst neer, waarnaze iedereen de keel doorgesneden. Het was de derde moordpartij in twee weken in de Mascara regio. Vorige week woensdag vielen bij een aanval zeventien j doden. DPA MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren opnieuw drie vermoedelijke terroristen van de Baskische afscheidingsbe- i weging ETA gearresteerd. De drie zouden deel hebben uitgemaakt van de ETA-cel die vrijdag in Barcelona werd opgerold. Toen konden uiteindelijk vijf vermoedelijke ETA-activisten worden opgepakt. Ook na- I men agenten ruim 200 kilogram explosieven in beslag De Spaanse politie vreest een wraakactie van de ETA nu ze de I terreurorganisatie in korte tijd ferme klappen heeft toege bracht. ANP TEHERAN - Drie mensen zijn in het openbaar opgehangen in Iran wegens het aanvallen van westerse toeristen. Wat de drie precies hebben gedaan, is niet bekend. Vermoede lijk heeft de veroordeling te maken met een serie ontvoerin gen van Europese toeristen door drugssmokkelaars in 1999. I In Iran zijn de afgelopen tijd veel mensen in het openbaar te rechtgesteld. Dat leidde tot kritiek in kringen van hervormers en van mensenrechtenorganisaties. Maar voorstanders me nen dat dergelijke straffen nodig zijn om de misdaad in te per ken. Opperrechter ayatollah Mahmoud Hashemi-Shahroudi vindt dat cle westerse media veel te veel aandacht schenken aan openbare straffen als zweepslagen en ophangingen. RTR ROME - Italiaanse muggenmeppers komen zaterdag bijeen in de Lomellina-vallei ten zuiden van Milaan voor het jaarlijkse kampioenschap muggendoden. Dappere deelnemers, gekleed in zwemkleding en lange kou sen, dagen elkaar uit om zoveel mogelijk muggen te doden met hun blote handen. Iedere kandidaat krijgt vijf minuten de tijd om zoveel moge lijk muggen een kopje kleiner te maken en te verzamelen. De winnaar gaat naar huis met zes biggen. RTR Een Britse paratroeper bewaakt Albanese rebellen die in de rij staan om hun wapens in te leveren in Brodec bij Tetovo. foto Peter Andrews/EPA Gehaakt fancy top. 122-176. Sweat shirt, 100% katoen. 92-122. Stretch jeans. Tasmanion devil sweat) shirt. I 92-122. I Coole outfits, coole jeans, tops jackets voor kids, teens en iedereen die zich jong en cool voelt... het is hot om cool te zijn! 22-176 Basic T-shirt, div. kleuren. 122-176. omslag. Verrassend..X&A Stone- washed Glans jeans 122-164 |eans. 92-122. Katoenen stretch jeans 92-122 Jeans met 4995 sfrass 122-76

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 72