Minister laakt Kamerrapport NS Kabinet gaat niet akkoord met ESF-claim van Brussel Nooit meer uit de magnetron Rutgershuizen sluiten deuren Aantal eerstejaars op Mobieltjes fors duurder pabo's flink gedaald 3 Netelenbos ziet feitelijke onjuistheden in onderzoek Tweede bom onder auto in Noord-Brabant Ontuchtige directeur werkt weer AID graaft gedumpte koeien op Dolfijnentherapie voor kinderen nu ook in Nederland Politieman vast wegens diefstal Meer zeehonden verstrikt in net GSM-bom genomineerd voor prijs EOC'er gewond door explosie woensdag 29 augustus 2001 DEN HAAG - De zeven Rutgershui- zen voor informatie en hulp op het ge bied van seksualiteit en geboortebe perking gaan dicht of beperken hun doelgroep. Als eerste sluit de Haagse vestiging, op 1 oktober. Eind van het jaar gaat ook de vestiging in Utrecht dicht. De Rutgershuizen in Amsterdam, Eind- hoven, Rotterdam en Arnhem gaan in een andere, beperkte opzet verder. In Zeeland is de Rutgers Stichting ac tief in Goes. Of ook die locatie sluit, was gisteravond onduidelijk. Een me dewerkster van de vestiging kon geen informatie verstrekken. Volgens haar was het personeel nog niet ingelicht. Directrice Nel van Son, van de Rut gers Nisso Groep, bevestigt de plan nen, maar benadrukt dat ze nog ver der moeten worden uitgewerkt. ,,Wij zijn volop in onderhandeling met on der meer gezondheidscentra, abor tuscentra en andere eerstelijns instel lingen over overname van taken en personeel van de Rutgers Stichting." Op 13 september zal de Rutgers Stich ting de pers en de 120 personeelsleden inlichten over de uitkomsten van deze onderhandelingen. De voorgenomen sluiting is een gevolg van de sterk afgenomen subsidies voor de Rutgers Stichting sinds 1995. De bedoeling was aanvankelijk dat de huisarts en het Riagg de zorg en de diensten van de Rutgershuizen zou den overnemen. van orize redactie binnenland DEN HAAG - Het Kameronder- zoek naar de positie van de Ne derlandse Spoorwegen deugt van geen kant. Dit harde oor deel velt minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat in een vertrouwelijke brief aan de Tweede Kamer. Het conceptrapport bevat vol gens Netelenbos 'feitelijke on juistheden en suggestief taalge bruik', zo schrijft ze in de brief. De Kamer heeft het adviesbu reau Twijnstra Gudde op dracht gegeven de NS in kaart te brengen. De Kamer wil alle 'ins' en 'outs' van het vervoersbedrijf weten voordat de NS een con cessie krijgen om tien jaar ex clusief op het hoofdrailnet te mogen rijden. Twynstra Gudde, dat zich me de baseert op informatie van de adviesbureaus TNO en IMCGen NS-Reizigers, komt in het con ceptrapport tot de slotsom dat het spoor kampt met twee mil jard gulden aan achterstallige investeringen. Netelenbos wijst dat van de hand: „De basis voor deze vaststelling heb ik niet te rug kunnen vinden." Ook zou de helft van eerder afgesproken in vesteringen in het spoor niet doorgaan, meent Twynstra Gudde. Ook dat ontkent Nete lenbos. Investeringsvolume Ze voegt eraan toe dat er sprake is van 'oplopend investerings volume in het spoornetwerk'. „Er is gerekend met een investe ringsvolume van 2,4 miljard in 2000, maar het realisatiecijfer bedroeg ruim 4,4 miljard", schrijft Netelenbos. Belangrijke beweringen uit het rapport zijn volgens de be- ROOSENDAAL - Het Werk voorzieningschap West Noord- Brabant op het industrieterrein Borchwerf in Roosendaal is gis teren enkele uren ontruimd ge weest. De politie gaf het terrein rond 16.15uurvrij,nadat de Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) een verdacht pakketje had gedemonteerd. Dat pakketje zat onder een auto die maandag explodeerde en gisteren stond gestald bij een autobergingsbedrijf. Het pak ketje bevatte explosieven. In samenspraak met de EOD be sloot de politie aan het begin van de middag het gebouw van het werkvoorzieningschap te ontruimen. Bij het schap wer ken tussen de drie- en vierhon derd mensen. Enkele andere be drijven hoefden niet te worden ontruimd. De politie volstond met een waarschuwing niet in de buurt van het autobergings bedrijf te komen. Kort na de explosie maandag had de EOD de wagen al aan een eerste onderzoek onderworpen. Het pakketje zat zo goed onder de auto verstoptdat de EOD het niet had kunnen vinden bij het eerste onderzoek. Toen is de au to met spiegels onderzocht. De politie zei nog geen idee te heb ben van het motief achter de windsvrouw 'onjuist'. Ze sugge reert in de brief aan de Kamer ondubbelzinnig dat een deel van het onderzoek opnieuw moet worden verricht en ver breed. De minister: „De indruk wordt gewekt dat alleen nieuwe verbindingen stimulerend kun nen werken op het reizigersver- voer. Er is geen aandacht ge schonken aan het effect van nieuwe stations aan bestaande verbindingen." Netelenbos wijst er en passant op dat nieu we spoorlijnen 'met het oog op ruimtelijke en financiële conse quenties' al jaren geen hoge prioriteit hebben in het over heidsbeleid. Het ministerie laat gistermiddag in een verklaring overigens weten dat deze be treffende brief 'geen politiek oordeel' van Netelenbos bevat. Dat komt pas als de Tweede Ka mer een definitieve versie aan haar aanbiedt. De vertrouwelij ke brief van Netelenbos lekte uit doordat het ministerie die maandag per ongeluk op het VenW-net had gezet. GPD/ANP DEN HAAG - De voor ontucht veroordeelde directeur van het instituut voor hoogbegaafde kinderen Facta in Nieuwkoop is weer aan het werk. De directeur pleegde ontucht met minderjarigen van zijn in stituut en is dit j aar veroordeeld tot twee j aar celOok mag de man geen contact meer hebben met minderjarigen. De om streden directeur is echter in afwachting van zijn hoger be roep gewoon weer aan de slag gegaan. Het OM in Den Haag bevestigt dat de man weer werkt. „We kunnen er niets tegen doen", aldus persofficier C. Nooy. „Zo lang er een hoger beroep loopt, is het vonnis van de rechtbank niet van kracht." GPD HILAARD - De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft gister morgen ten minste tien illegaal gedumpte kadavers van koei en en kalveren opgegraven op het erf van een boer in het Frie se dorp Hilaard. Onder streng toezicht van de Keuringsdienst van Waren is het dode vee in afgesloten containers overge bracht naar de verbrandingsovens van de Afvalverweking Rijnmond bij Rotterdam. Onderzocht wordt hoe het staat met eventuele verontreiniging van het grondwater in Hilaard. Boer W. Schukken is door de AID gehoord over zijn motieven, maar het is de inspecteurs nog niet duidelijk waarom hij de kadavers ondergronds op eigen erf heeft gedumpt. De vee houder zelf zegt, dat hij niet wenste dat het dode vee in de voedselkringloop terecht zou komen. GPD BREDA - De rijksrecherche heeft gisteren een 54-jarige me dewerker van de politie Midden- en West-Brabant aangehou den op verdenking van diefstal, heling en verduistering. De politieman, die bij een ondersteunende dienst werkt en geen contact heeft met het publiek, wordt ervan verdacht dat hij geld van een bejaarde man in het politiedistrict Ooster hout voor eigen gebruik heeft uitgegeven. ANP PIETERBUREN - Zeehonden worden steeds vaker het slachtoffer van in de Noordzee achtergebleven netten. Met name de grijze zeehonden zwemmen zich erin vast. Jaar lijks sterven tientallen dieren die niet tijdig worden bevrijd, zegt Lenie 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterburen. Zij begint daarom samen met de visafslag Urk een actie om zo veel mogelijk zogeheten staand want en rondslingerende net ten uit de roulatie te halen. Vissers kunnen de visafslag laten weten dat zij dergelijk afval aan boord hebben. De zeehondencrèche haalt het dan op. Dat gebeurt in de havens van Harlingen, Delfzijl, Lauwersoog, Den Helder en de Eemshaven. GPD DEN HAAG - De politie-actie om voortdurend sms'jes te stu ren naar gestolen mobieltjes is genomineerd voor de Hein Roethofprijs 2001. De geldprijs wordt jaarlijks toegekend aan het beste initiatief om criminaliteit te voorkomen. Bij het project 'gsm-bom' stuurt de Amsterdamse politie steeds een sms-bericht waarvan de boodschap luidt: 'Deze gsm is gestolen. Kopen of verkopen is strafbaar. Lever deze gsm bij de politie in'. Normaal gebruik van de gsm is daarmee onmogelijk. De diefstal van mobieltjes op straat is fors ge daald sinds de start van de actie in maart. Ook het theaterproject Vlinder in de Storm te Groningen en het project Nachtpreventie van de Stichting Schilderswijk- West in Den Haag zijn genomineerd. ANP De vijfjarige Sam Griffioen ondergaat de eerste sessie met dolfijnen. van onze redactie binnenland HARDERWIJK - Autistische kinderen en kinderen met het syndroom van Down kunnen voortaan ook in Nederland the rapie met dolfijnen volgen. Dit is moge lijk door samenwerking tussen het Dolfi narium in Harderwijk en de Stichting Sam. Nederland is het vierde land in de wereld waar de mogelijkheid bestaat. De onder steunende therapie met dolfijnen heeft een stimulerende werking op de kinde ren. Het werkt positief op hun concen tratievermogen en zelfvertrouwen, en stimuleert de kinderen om bepaalde din gen te leren, zoals woorden en motoriek. In Harderwijk is per jaar ruimte voor 24 kinderen tussen vier en acht jaar. Zij vol gen in totaal zes sessies. Ouders waren eerder aangewezen op voorzieningen in het buitenland. De drieënhalf jaar geleden opgerichte Stichting Sam heeft als doel kinderen met het syndroom van Down en autisme in contact te brengen met dolfijnen. De naamgever van de stichting, de vijfjarige Sam Griffioen, zoon van de oprichters, onderging gisteren de eerste sessie met dolfijnen. foto Brand Overeem/GPD De voorziening in Harderwijk betekent volgens bestuurslid R. Muuse van de stichting een grote stap voorwaarts. „Tot voor kort waren kostbare en voor de kin deren vermoeiende reizen naar Florida, Eilat of Tenerife nodig. Nu is de therapie dicht bij huis te volgen en daardoor be reikbaar voor iedereen." Door bijdragen van donateurs en sponsoren zijn de kos ten voor ouders laag te houden. ANP ROTTERDAM - Een bomexpert van het Explosieven Oprui mingscommando (EOC) is gis terochtend ernstig gewond geraakt doordat een verdacht koffertje tijdens onderzoek ont plofte. Volgens een politie woordvoerder moet de 31 - jarige man mogelijk een deel van zijn onderarm missen. Officier van Justitie P. Spoon zei halverwege de middag dat in middels 'meerdere personen' waren aangehouden op verden king van betrokkenheid bij de explosie. Ze wilde verder niets zeggen over het onderzoek. Kort na het incident vatte gis terochtend een arrestatieteam post voor een woning in de Pa radijslaan, in de wijk Croos- wijk. Omliggende panden wer den uit voorzorg ontruimd. Er werd rekening gehouden met de aanwezigheid van verdachten of explosieven in de woning. Al in de nacht van maandag op dinsdag achtervolgden agenten aan de Paradijslaan een auto waarin zij een een vuurwapen vonden ANP Door de explosie raakte een 55- jarige bewoonster van de Van Bredastraat in Steenbergen ge wond. Zij lag gistermiddag nog in het ziekenhuis. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Het kabinet gaat niet akkoord met de claim uit Brussel van 448 miljoen gulden wegens misbruik van Europese werkgelegenheids subsidies. In een brief aan de Europese Commissie zal de re gering deze terugvordering aanvechten, kondigde minis ter Vermeend (Sociale Zaken) gisteren aan. Vermeend voelt zich gesterkt door het maandag verschenen rapport van de commissie-Ko ning. Daarin wordt gesteld dat het Europese geld in Neder land in de periode 1994/1999 slordig werd besteed en de controle tekort schoot, maar toch goede resultaten zijn be reikt. Koning noemt in zijn rapport een bedrag van 71 mil joen gulden reëler. Het paarse kabinet kwam gis teren met een officiële reactie op het rapport-Koning, waar in harde noten worden ge kraakt over de manier waarop in Nederland jarenlang met werkgelegenheidsfondsen is omgegaan. Oud-minister Melkert van So ciale Zaken (1994-1998), be oogd opvolger van premier Kok, verwierp gisteren de kri tiek dat hij zich onvoldoende had ingespannen om de situa tie te verbeteren. Het kabinet steunt de PvdA-fractievoor- zitter op dit punt. „Melkert heeft zijn mogelijkheden ten volle benut", aldus Vermeend. Bestuurscultuur In een brief aan de Kamer wordt er op gewezen dat de toenmalige 'bestuurscultuur' een actiever ingrijpen door de minister niet toeliet. Boven dien zou de Tweede Kamer Melkerts verzoek om meer be voegdheden hebben afgewe zen. Inmiddels is de zaak op orde, bezweert het kabinet. Vermeend: ..We hebben lering getrokken. Ik kan nu een vlek keloze en correcte uitvoering waarborgen." Volgens Koning heeft Ver meend de hoge Brusselse boete voor een deel aan zichzelf te wijten, omdat Sociale Zaken een ondeugdelijk accoun tantsrapport naar Brussel stuurde. Vermeend is het daar niet mee eens. „Dat rapport is goed. Het wordt alleen door de Commissie verkeerd geïnter preteerd." GPD (Advertentie) door Joël Roerig GRONINGEN - De pogingen om het beroep van leraar aan trekkelijker te maken, hebben nog niet tot enthousiasme geleid onder jongeren met een middel- bareschooldiploma. Het aantal studenten dat zich heeft gemeld voor een opleiding tot leraar in het basisonderwijs (pabo) ligt dit jaar liefst 16 procent lager dan vorig jaar begin augustus. In totaal hebben 6620 voltijd studenten zich aangemeld. Het aantal deeltijd eerstejaars blijft met 1624 praktisch gelijk Dat blijkt uit gegevens van de Infor matie Beheer Groep (IBG) uit Groningen. Het totaal aantal eersteklassers op hbo-niveau daalde met 4,5 procent, vooral omdat afgelo pen schooljaar minder havo'ers hun diploma haalden Het ministerie van Onderwijs wijst erop dat de instroom bij de pabo's afgelopen jaren hoog was en de aameldingen van de laat ste maand nog niet in de cijfers zijn opgenomen. De tweedegraads lerarenoplei dingen lopen steeds verder leeg. Het aantal eerstejaars dat voor leraar in het voortgezet onder wijs wil gaan studeren is met en kele honderden gedaald. Nieuwe leraren zijn hoog nodig, vanwege het huidige tekort. In 2003 is het gebrek aan docenten waarschijnlijk het grootst. ANP door Johan Bosveld APELDOORN - Eind van deze week komt er een eind aan het goedkope mobieltje. De vijf net werken voor mobiele telefonie komen dan met forse prijsver hogingen voor mobiele tele foons. Met ingang van 1 september zullen Dutchtone, Ben en Tel fort de bonuskortingen op nieu we toestellen fors beperken. Netwerk-aanbieder Libertel heeft die beslissing vorige week al genomen. De verwachting is dat KPN binnenkort ook volgt. Dat betekent volgens algemeen directeur B. van Westreenen van Belcompany dat er een eind komt aan het gratis mobieltje Tot nu toe was het zo dat wie een gsm-toestel kocht een flinke korting kreeg in combinatie met een abonnement Aanbieders van mobiele telefonie gaven de bonussen om zoveel mogelijk mensen aan het bellen te krij gen Maar nu de markt verzadigd is met zo'n 11 miljoen gsm-toe- stellen verleggen ze hun aan dacht van nieuwe klanten naar het behoud van bestaande klan ten. In plaats van forse subsidie voor de aanschaf van een nieu we telefoon, moet er meer servi ce geboden worden. De bonussen die in combinatie met een abonnement werden geboden, varieerden van 400 tot 650 gulden. Hoe duurder het abonnement (voor veelbellers) des te groter was de korting op het toestel. De netwerkaanbie ders verminderen de bonussen met ten minste 150 gulden. Bij een goedkoop abonnement gaat de subsidie nog verder omlaag. Directeur Van Westreenen van Belcompany (een van de grotere telecomwinkels) verwacht dat de verkoop van nieuwe toestel len vanaf september een flinke deuk zal oplopen. „Maar na twee maanden is de consument eraan gewend en dan gaat men gewoon weer een nieuwe ko pen." Buitenland In Engeland, Duitsland en Spanje werden de bonussen al eerder gekort. Daar bleek na twee maanden de verkoop weer op het oude niveau te zijn. Momenteel wordt een mobieltje gemiddeld na anderhalf tot twee jaar vervangen. Jongeren kopen gemiddeld elk jaar een nieuw toestel. GPD Voor je het weet ben je weg. Ga naar de banensite van www.pzc.nl powered by QjobTrack.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 71