Kok pas op 't laatst echte leider Israël haalde leider PFLP Mustafa Zabri zelf binnen PZC Honger drijft koffie-arbeiders op de vlucht Zalm streeft Ruding en Lieftinck voorbij Voorman PvdA nam lange aanloop naar succes 29 augustus 1951 woensdag 29 augustus 2001 door Hans van Soest De PvdA heeft veel geduld gehad met Wim Kok. Het duurde lang voordat de kiezer aan de saaie sociaal-democrati sche voorman gewend was. Maar Kok moest de verpersoon lijking worden van de nieuwe PvdA: niet meer de partij van polarisatie en bevlogen idealen, maar een partij voor iedereen, waaraan je met gerust hart het bestuur van het land kon over laten. De PvdA wilde weer regerings verantwoordelijkheid dragen Na Joop den Uyl had de partij behoefte aan een persoon die minder aversie opriep bij niet- PvdA-stemmers. Wim Kok bleek de ideale figuur: degelijk, niet controversieel, een arbei derszoon waarmee iedereen zich kon identificeren. En voor het spelen van die rol hoefde Kok alleen maar zichzelf te zijn. Als timmermanszoon uit Berg ambacht had hij zich een beurs verworven voor de economische universiteit Nijenrode. Zijn ou ders moesten er voor 'kromlig gen'. Het gaf hem een enorm verantwoordelijkheidsgevoel: hoewel hij zich nooit echt thuis voelde in het Nijenrode-wereld je, wilde hij bovenal zo goed mo gelijk zijn best doen. Na zijn af studeren verloochende Kok zijn afkomst niet. Hij ging werken voor de vakbeweging. Vakbondsman Vijfendertig was hij pas toen hij voorzitter werd van de grootste vakcentrale NW. Hij ontpopte zich als een sober bestuurder, gericht op de oplossing, niet op het spel. Mede onder zijn leiding als werknemersvoorman werd in 1982 met het zogenoemde 'Akkoord van Wassenaar' de ba sis gelegd voor het economische poldermodel. Vanuit de PvdA werd aan hem getrokken om Joop den Uyl op te volgen, maar dat zag hij aanvankelijk niet zitten. ,,Als Wim de politiek in gaat, dan is het als een echte cal vinist. Vol besef van zonde, niet ronduit vrolijk. Niet van: hoi, dat ga ik eens evenlekker doen," zei zijn toenmalige FNV-voor- lichter over hem. En zo is het ook inderdaad gegaan. Kok aar Wim Kok, gisteren tijdens een persconferentie over de beleidskeuzes van zijn kabinet. foto Ed Oudenaarden/ANP zelde lang voordat hij de over stap maakte. En weer leek hij gebukt te gaan onder het gevoel dat het in hem gestelde vertrou wen waargemaakt moest wor den. Kok ging aan het werk zon der dat hij zich echt in de politiek thuis voelde. Kok had moeite met de PvdA- cultuur met evenveel meningen als Kamerleden, met het van oorsprong betweterige ideolo gisch gelijk van de partij. Maar de partij moest op haar beurt ook erg wennen aan Kok, de technocraat, en zijn gebrek aan bevlogenheid. Het oude kader vond dat de PvdA onder Kok in zijn streven regeringsverant woordelijkheid te dragen te veel aanleunde tegen het CDA. Drie jaar nadat Den Uyl de macht aan Kok had overgedra gen verloor de oud-FNV-voor- man zijn eerste Tweede-Kamer verkiezingen. Desondanks kwam de PvdA in de regering. De koerswijziging had kiezers gekost, maar de partij wel ac ceptabel gemaakt voor het CDA. Kok werd minister van Financiën en vice-premier on der Lubbers. Als bewaker van de schatkist kon Kok afrekenen met het pot- verteerdersimago van zijn par tij. De economische groei viel echter zo tegen, dat er flink moest worden gehakt in de soci ale zekerheid. Er werd bezui nigd op de WAO en de koppeling tussen lonen en uitkeringen werd losgelaten. Er moest een hoge prijs voor worden betaald: de PvdA raakte ook haar sociale imago kwijt. Veel oudgedienden keerden de partij de rug toe. Steeds vaker werd Koks leider schap openlijk ter discussie ge steld. De verkiezingen in 1994 verliepen voor de PvdA drama tisch, maar omdat het CDA nog meer zetels verloor, werd Kok premier. In de Paarse jaren die volgden, verstomde langzamerhand de kritiek op zijn persoon. De eco nomie herstelde en het politieke klimaat verzakelijkte. Wim Kok paste perfect in de no-nonsen- sementaliteit van de jaren ne gentig, waarin de burger geen interesse had in ideologische vergezichten, maar in degelijk bestuur. Hij werd geroemd om zijn soberheid, zijn onkreuk baarheid en zijn vermogen op zes schaakborden tegelijk te spelen. Meer en meer groeide hij boven de partijen uit, en zelfs boven het ambt van eerste mi nister: Kok werd een staatsman, serieus genomen in heel Europa. Nukkigheid In 1998, na twaalf jaar partijlei derschap, betaalde dat eindelijk een keer uit: de PvdA won voor het eerst onder Kok een Twee de-Kamerverkiezing. In de ja- ren die volgden was er echter nog wel kritiek. Er werd ge klaagd over zijn nukkigheid, de horkerige manier waarop hij met de mensen omgaat en de moeite die hij heeft met kritiek. Maar de lof overheerste, vooral nadat hij de kwestie rond de verloving van Willem-Alexan- der en Maxima - en de rol die va der Jorge Zorreguieta daarin niet mag spelen - tot een goed einde bracht. Na het jarenlange verstandshu welijk tussen partij en partijlei der voelde ook de PvdA zelf hem eindelijk als haar voorman. Na alle interne oppositie koket teerden zelfs de meest linkse partijleden met het hopman imago van 'hun' leider. Kok, die nog gewoon iedere zomer met zijn vrouw ging kamperen. Kok, de gewone jongen die het tot premier had geschopt. Een man die zo 'bescheiden' is dat hij bij zijn afscheid als FNV-voorzitter een lintje weigerde. Een politi cus die lang wikt en weegt, maar als hij iets besluit daarvoor ook volledig de verantwoordelijk heid neemt. Ons aller Kok, waaraan iedereen met een ge rust hart het land in handen kan geven. Koks populariteit is op dit mo ment zo groot dat die eigenlijk alleen nog maar kan afnemen, iets waar Kok noch de PvdA na zoveel jaren kwakkelen op zit te wachten. Eerder gaf hij al aan niet afgebrand te willen worden als Lubbers of Kohl, die te lang bleven zitten. Daarvoor is de aanloop naar het succes te lang geweest. GPD foto Maurice Nelwan/GPD gaan om de absolute record houder van Financiën te worden. Maar omdat de mi- nisterscarrières van zowel De Geer als Van Bosse her haaldelijk werden onderbro ken. wordt Zalm komend najaar nog wel de langst zit tende minister die zij n dagen 1 onafgebroken op Financiën heeft gesleten. Dat gebeurt j op 9 november 2001 als hij op die ranglijst jhr. De Geer de- j finitief passeert. Overigens circuleren ministers van Fi- nanciën in de Nederlandse I politiek gemiddeld wat snel- j Ier dan die op een aantal an- j dere departementen. De langste ministeriële loop- j baan sinds 1848 staat nog al- tijd op naam van oud-KVP- minister Luns van Buiten- j landse Zaken die op 2 sep- tember 1952 voor het eerst 1 werd beëdigd en vervolgens j tot 6 juli 1971 zonder onder- brekingen 6881 dagen aan j het bewind bleef. Pronk Zijn positie kan voorlopig al- I leen worden bedreigd als de 1 huidige PvdA-minister i Pronk van Milieu, nu al twee- J de na Luns, volgend jaar bij de kabinetsformatie op- I nieuw een plek in het kabinet weet te bemachtigen en daarin tot tenminste 3 ljanu- ari 2004 blijft zitten. De hui- dige PvdA-premier Kok zou na 2002 nog zeker twee kabi netsperiodes nodig hebben om Luns in te halen. ANP van onze redactie binnenland Morgen is het een beetje feest op het ministerie van Financiën. Dan passeert VVD-minister Zalm op de ranglijst van langst zittende naoorlogse ministers van Fi nanciën zijn PvdA-voorgan- ger Lieftinck. die van 1945 tot 1952 met 2564 aaneenge sloten dagen (7 jaar en 7 dagen) tot nu toe de record houder op Financiën was. Afgelopen zondag liet Zalm ook al oud-CDA-minister Ruding (1982-1989) achter zichdie nu de nummer drie is op de naoorlogse ranglijst van Financiën. Van de 54 mi nisters van Financiën die Ne derland sinds de definitieve invoering van de ministeriële verantwoordelijkheid in 1848 heeft gekend, heeft Zalm er nu nog maar twee voor zich. Absolute record houder van het departement is nog altijd de CHU-politi- cus jhr. De Geer, die tussen 1921 en 1940 in totaal 10 jaar en 118 dagen op die post heeft gezeten. De Geer heeft een voorsprong van 227 da gen op de negentiende- eeuwse liberaal Van Bosse die tussen 1848 en 1871 in zes kabinetten als minister van Financiën optrad. Zalm kan dit duo deze kabi netsperiode niet meer inha len en zal dus nog minstens een periode door moeten door Niko Price Zelfs toen ze hun werk verlo ren en hun bazen het enige eten dat ze hadden vernietig den, bleven de Nicaraguaanse koffie-arbeiders in Milagros in de huizen die hun familie al ge neraties lang bewoonde. Maar toen de baby's ziek werden en de ouderen steeds zwakker van de honger, vertrokken ze toch, over bergpaden die zo hoog liggen dat ze uitzicht geven op de wol ken. Na drie dagen bereikten ze de dichtstbijzijnde stad, Mata- galpa, waar ze een provisorisch kamp opzetten en op hulp wachtten. De reeks gebeurtenissen die het leven van deze arbeiders uit Los Milagros zo ingrijpend veran derde, werd meer dan tien jaar geleden onbedoeld in gang gezet door bankiers in Washington en politici in Parijs. In een poging arme boeren te helpen, sluisden de Wereldbank en de Franse re gering namelijk financiële steun richting Azië. Het gevolg was dal Vietnam uitgroeide tot de op een na grootste koffiepro ducent in de wereld, na Brazilië. Vietnamese boeren produceren veel goedkoper, waardoor de prijs daalde. Landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika zagen hun inkomsten kelderen. Vraag en aanbod ,,Het ligt niet ingewikkeld. Het is gewoon een kwestie van vraag en aanbod", zegt Tommy West- feldt, directeur van koffie-im- porteur Westfeldt Brothers in New Orleans. „Doordat de pro ductie wereldwijd omhoog gaat, komt de markt onder druk." Door de inzakkende prijs leden koffieplantages die generaties winstgevend waren geweest plotseling verlies. Een van die plantages was Los Milagros (de wonderen in het Spaans) in Centraal-Nicara- gua. In augustus vorig jaar stop te de eigenaar van het bedrijf met het uitbetalen van de lonen aan de arbeiders. De mannen en vrouwen die tot dan toe enkele guldens per dag verdienden - in hel beste geval aangevuld met wat geld van meewerkende kin deren - kwamen zonder geld te zitten. Ze konden zo snel ner gens naartoe. In overleg met de bedrijfsleiding bleven ze op de plantages werken, maar werden ze betaald in natura, met een dagelijks maal van rijst en bo nen. De belofte dat hun lonen ooit zouden worden uitbetaald hield ze mede op de been. In november kreeg het drama een nieuwe wending, want de directie kon de rente over lenin gen niet langer betalen. Een particuliere investeringsbank, waar het geld was geleend, leg de beslag op de hele plantage, juist toen de laatste balen kof fiebonen van het seizoen wer den geoogst. De bank stuurde nieuwe managers met een mis sie: de productie van elk pond koffie mocht slechts een gulden kosten. Zelfs dat was verliesge vend, maar de bank wilde de plantage graag verkopen en het helemaal stilleggen werd daar om niet overwogen. Slecht nieuws De arbeiders dachten nog dat het weer wel goed zou komen, totdat voorman Jaime Ortiz op een ochtend met slecht nieuws kwam. Hij nep iedereen bij el kaar en vertelde dat slechts vijf tien van hen mochten blijven. De overige arbeiders, met ge zinnen er bij 480 mensen, moes ten weg. Mendoza was ook on der de ontslagen arbeiders, maar hij pikte het niet. Hij keer de terug naar de plantage in ge zelschap van een journalist. Ze stuitten op een uiterst vijandige Ortiz: de voorman beweerde Mendoza nog nooit gezien te hebben. Arbeiders kwamen echter op Mendoza af en schud den hun voormalige collega vriendelijk de hand. Maar nog steeds houdt de bank vol nie mand te hebben ontslagen en dus ook niet verantwoordelijk te zij n voor de groep daklozen in Matagalpa. Tuintjes Toen de ontslagen arbeiders nog een poosje op de plantage ble ven en kleine groentetuintjes aanlegden, gaf Ortiz op een ze ker moment opdracht alle ge wassen te vernietigen. Hij dacht dat honger de groep wel op de vlucht zou drijven en hij kreeg gelijk. Elders in Nicaragua zijn ook groepen ontslagen koffie-arbei ders onderweg. President Ar- noldo Aleman heeft beloofd ze te helpen. Hij wil ze wegen en bruggen laten bouwen, maar die werkprojecten komen nog niet echt van de grond. AP Volgens Palestijnse tellingen hebben in de afgelopen maanden meer dan vijftig men sen het leven verloren bij Israë lische liquidatie-acties. Maar nog nooit was de reactie aan Pa lestijnse kant zo fel als na de moord op Mustafa Zabri, alias Abu Ali Mustafa. In vrijwel alle commentaren dook het woord 'oorlog' op. In een officiële verklaring van Jasser Arafats Palestijnse Be stuur valt te lezen dat de aan slag de poorten heeft geopend naar 'een totale oorlog'. Een woordvoerder van de islamiti sche verzetsbeweging Harnas sprak van 'een oorlogsverkla ring.' En een Arabisch-Israë- lisch parlementslid bepleitte het berechten in Brussel van premier Sharon, minister van defensie Benjamin Ben-Eliëzer en stafchef Shaul Mofaz 'we gens oorlogsmisdaden'. In de ogen van de Palestijnen heeft Is raël met de moord de confronta tie op een hoger plan gebracht. Allerwege werd gepleit voor het bundelen van krachten voor een wraakneming zoals Israël nog nooit heeft meegemaakt. Prominent Waarom is de reactie zoveel fel ler dan die na voorgaande aan slagen? Omdat Israël sinds het begin van de huidige intifada nog nooit eerder zo'n prominen te Palestijnse leider heeft laten vermoorden. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palesti na (PFLP) wordt officieel nog steeds geleid door dr. George Habash. Maar de in Damascus wonende stichter van het front, bejaard en ziekelijk, heeft een paar jaar geleden Mustafa Za bri (63), eveneens een man van het eerste uur, tot secretaris-ge neraal laten benoemen. Sinds dien is Zabri in praktische zin de PFLP-leider. Het was weinig minder dan een wonder dan Is raël hem in september 1999 toe stond vanuit zijn ballingschap terug te keren naar de Westelij ke Jordaanoever. Het PFLP is immers een verklaard tegen stander van het Oslo-vredes proces. Er waren bedenkingen in de vei ligheidsdienst, maar uiteinde lijk hakte premier Ehud Barak de knoop door. Zijn besluit moet worden gezien tegen de achter grond van de sfeer in die tijd. Er bestond onder de Palestijnen uitgebreide steun voor het vre desproces en de radicale mar xistische Palestijnse groepen - het PFLP en het Democratisch Front van Naif Hawatmeh - le ken op sterven na dood. Zabri moest beloven dat hij geen ge welddadige acties tegen de staat Israël zou ontplooien, maar daarna konden de Palestijnen hem bij zijn aankomst bij de Al- lenby-brug tussen Jordanië en de Westoever, een uitgebreid welkomstfeest bereiden. Het uitbreken van de Aksa-inti- fada, vorig jaar september, bracht een radicale verande ring. De kwijnende linkse Palestijnse groepen bloeiden plotseling op. Het werden geen massabewegingen, maar een flink aantal Palestijnen die Jas ser Arafats Fatah-beweging te gematigd vonden en die zich wegens hun seculiere achter grond niet thuis voelden in de is lamitische organisaties, werden actief in PFLP en DFLP. Kort voor Mustafa's terugkeer naar Ramallah, waar hij een kantoor opende, was de kloof tussen Fa tah en het PFLP trouwens al aanzienlijk versmald. George Habash bleef, en blijft, weige ren Arafat te ontmoeten, maar hij stond toe dat de secretaris generaal in augustus 1999 in Cairo naar een verzoeningsbij eenkomst ging, die eenheid moest brengen in verband met de op handen zijnde onderhan delingen met Israël over de defi nitieve status van de bezette gebieden. Dat die onderhandelingen in de zomer van 2000 in Camp David met een negatief resultaat wer den afgesloten, maakte een ver dere toenadering mogelijk tus sen Fatah en de marxistische groepen. Autobommen Volgens de Israëlische veilig heidsdienst specialiseerde het PFLP zich in de loop van de Ak- sa-intifada in het plaatsen van autobommen binnen Israël. Het is het soort operaties waar Ara fat zelf zijn handen liever niet aan brandt, omdat zijn Fatah- beweging officieel zegt alleen geïnteresseerd te zijn in de be vrijding van de Westoever, de Gazastrook en Oost-Jeruzalem. In opdracht van Mustafa Zabri zouden leden van het PFLP in de afgelopen maanden zeven autobommen hebben geplaatst, waarbij door meer geluk dan wijsheid alleen gewonden en geen doden vielen. Tien dagen geleden hadden Is raëlische bomexperts uren werk aan het onschadelijk maken van een autobom in het centrum van Jeruzalem. Dat was voor Sha ron en Ben-Eliëzer kennelijk de druppel die de emmer deed overlopen. Ze gaven de lucht macht opdracht tot de moord aanslag, zonder het kernkabi net, en zelfs minister van buitenlandse zaken Shimon Pe res, op de hoogte te stellen. Ken nelijk waren ze bang dat Peres, die werkt aan een ontmoeting met Arafat, dwars zou gaan lig gen. Na de moord op Zabri lijkt zo'n bijeenkomst wel erg ver weg. GPD pagina 5: Israël bezet stad Europees leger Frankrijk blijft streven naar een Europees leger. De Fran sen houden vast aan het stand punt dat herbewapening van Duitsland slechts duldbaar is, indien Duitse eenheden wor den ingelijfd in een Europees leger onder een algemene be velvoering. Mosselen De Zeeuwse mosselkwekers zijn voorzichtig optimistisch. De visvaartuigen varen niet meer zoals vorig jaar boven een mosselkerkhofDe schelp dieren hebben de strijd tegen een gevreesde parasiet gewon nen en de mossel visserij bloeit weer op. Scarborough De Vlissingse sportploegis zondagmiddag hartelijk ont vangen door de bevolking van het Engelse Scarborough. Het is al voor de derde keer dat sporters uit de Scheldestad Scarborough bezoeken. Van daag staat een bezoek aan het stadhuis op het programma. Spoorwegongeluk Door een spoorwegongeluk bij Hamburg zijn drie mensen omgekomen. Doordat twee oliewagons in brand vlogen werden de bergingswerk zaamheden bemoeilijkt. Een spoorwegongeluk bij Pa rijs kostte twee mensen het le ven. door Ad Bloemendaal Een gemaskerde strijder van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) loopt in Gaza mee in een demonstratie tegen de Israëlische aanslag op PFLP-leider Abu Ali Mustafa (te zien op de poster). foto Suhaib Salem/RTR Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@p2c nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)610724 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel(0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1.65 0.75) per maand 39,45 17.90 per kwartaal' 107.50 48.78 per jaar 409.50 185.82 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 2.00 0,91 zaterdag 3,001.36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 70