Tot 730 voordeel! Ouderen betalen mee aan AOW 0,- 6?5 Australië helpt toch gestrande bootvluchtelingen op Tampa u intratuin Nazomer Festival populair BelCompany Postcodeloterij deelt uit in heel Oostburg Davids tot 17 oktober geschorst Hard-gïazen deuren i /y\ Glashandel i W MELIESTE Schalken naar tweede ronde 12 Kabinet presenteert toekomstvisie voor de samenleving Koffiearbeiders op de vlucht Kok treedt terug volgens Journaal Pinnen op Malta weer mogelijk Oversteek wordt duurder Fortenmaand op Rammekens 3 voor m €3,6i w i Vuilstort wordt monument VS o HET GROENE WARENHUIS MOOI WEER I-** EUROPAJUIN IS geldig rol Mee' irilorm.itif 0800 1413 Veel zon Flinke perioden met zon en een meest matige oostenwind. Maximum rond 22 graden. 244e jaargang no. 204 woensdag 29 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. MILAAN - De tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond heeft Edgar Davids gisteren voor vijf maanden geschorst. De international kreeg bovendien een boete van omgerekend on geveer een ton. De straf gaat met terugwerkende kracht in op 17 mei. Toen werd de speler van Ju- ventus voorlopig geschorst we gens een te hoog nandrolonge- halte in zijn urine. De middenvelder mist door de schorsing niet alleen de belang rijke wedstrijd Ierland - Neder land, maar ook de resterende twee kwalificatieduels voor de WK tegen Estland (volgende week woensdag) en Andorra 6 oktober). Davids' advocaat Robert Geer- i lings heeft direct laten weten in beroep te gaan tegen de uit spraak. Hij heeft verklaard dat Davids enerzijds blij is met de uitspraak. Volgens de raadsman mag niet worden vergeten dat de eis aanvankelijk acht maan den schorsing was. ,,Voor Itali aanse begrippen is dit een fan tastisch resultaat, omdat de strafmaat normaal gesproken veel hoger ligt. Maar Edgar is natuurlijk ook teleurgesteld over het missen van de wed strijd tegen Ierland." Geen idee Met de uitpraak is de lagere eis van de aanklager van het Itali aans Olympisch Comité (CONI) genegeerd. Die achtte een schorsing tot 31 augustus vol doende. Normaal gesproken neemt de bond altijd het advies over van de aanklager van het CONI. Geerlings heeft geen idee waarom dat nu niet is gebeurd. Hij had gedacht dat Davids er met een geringe straf vanaf zou komen. De aanklager bleek, zei hij, gevoelig voor de argumen ten van de verdediging. ANP pagina 14: Davids kan leven met schorsing Advertentie I VaklawJlg giflaaSt I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j Bijna alle voorstellingen van het operaspektakel Ship of Troy op Neeltje Jans zijn al uitverkocht. foto Lex de Meester GOES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. I RENESSE. 0111-461031 (Advertentie) 8 713214"000002 Grote bolchrysant, diverse kleuren Van 12t93 nu voor €3,15 I door Frans van den Houdt j en Peet Vogels I DEN HAAG - Ouderen I moeten meebetalen aan I hun AOW. De basisschool krijgt een extra klas voor driejarigen en er komt een levenslange leerplicht. Opvoeders en hun kinde- I ren met een achterstands- situatie worden onder I curatele gesteld. En: het gebruik van menselijke i embryo's voor onderzoek moet te allen tijde moge lijk zijn. Dat zijn enkele I scenario's voor de toe komst die het kabinet- Kok gisteren heeft gepre senteerd. HILVERSUM - Premier Kok stapt op als leider van de PvdA. Dat heeft het NOS Journaal ver nomen na een overleg van PvdA-ininisters op het Cats- huis. Kok heeft de bewindslie den tijdens deze bijeenkomst over zijn toekomstplannen in gelicht. Vandaag maakt Kok zijn besluit bekend aan het partijbestuur van de PvdA, waarna hij een persconferentie zal geven. Het is nog niet bekend of de premier beschikbaar is voor andere functies. ANP pagina 2: Kok pas op 't laatst echte leider In een toelichting op de toe komstvisies benadrukte pre mier Kok niet over zijn graf heen te willen regeren. „Maar er komen zo ongelooflijk veel uitdagingen op ons af - interna tionalisering, informatietech nologie en mondiger wordende burgers - dat we het niet kunnen maken daar niet grondig op in te gaan. Een toekomstige regering kan daar z'n voordeel mee doen", aldus de premier. Cen traal in de verkenning staat de afnemende rol van de overheid. Met de verkenningen wordt geen blauwdruk gegeven, er worden alleen diverse opties ge schetst. Toekomstige regerin gen moeten de keuzes maken. Zo kan de voorschoolse educa tie voor peuters in een voorklas van de basisschool worden ge geven, maar ook op de huidige wijze in peuterspeelzalen on dergebracht blijven. Of onder wijs, zorg en opvang voor alle kinderen tot zes jaar worden bij één departement voor Onder wijs en Jeugd ondergebracht. Een 'levenslange leerplicht' zou betekenen dat werknemers recht hebben op scholingsverlof en een vergoeding. Het plan om ook 65-plussers AOW-premie te laten betalen is gewenst, omdat de toenemende vergrijzing de kosten voor de AOW opjaagt. Gepensioneer den betalen nu geen premie Aan de aftrek van de hypo theekrente wordt niet getornd Het kabinet heeft wel onder zocht of het mogelijk is de af trek, de huursubsidie en de koopsubsidie voor mensen met lage inkomens in één nieuw sys teem te stoppen. Dat zou dan in de vorm van een woonsubsidie moeten, met als uitgangspunt dat niemand er op achteruit mag gaan. Volgens staatssecre taris Bos van Financiën is dat echter 'onbetaalbaar'. Noodzaak Ook de vakbonden lijken door drongen van de noodzaak dat ouderen straks premie moeten betalen om de AOW betaalbaar te houden. Tot 2040 stijgt het aantal pensioengerechtigden veel sneller dan het aantal wer kenden. Als er niets wordt ge daan, dan bedragen de kosten van de AOW en de zorg voor ou deren in 2040 zo'n 40 procent van wat alle Nederlanders dan bij elkaar verdienen. Nu is dat nog ongeveer 8 procent. GPD VALETTA - De pinautomaten op Malta, die sinds vorige week woensdag kapot waren, doen het weer. Gisterochtend konden onder anderen honderden Ne derlandse toeristen weer geld uit de muur halen. Dit meldde de verantwoordelijk reisleidster voor Neckermann Reizen op Malta gisteren. Vele honderden Nederlandse toeristen op Malta kwamen in de problemen doordat ze sinds woensdag geen geld meer kon den pinnen. Met een gewone bankpas, met Maestro-logo was het niet mogelijk om op de ou derwetse manier bij het loket geld op te nemen. Mensen met een creditcard kon den dat wel, ANP Werkloze Nicaraguaanse koffiearbeiders in Milagros hebben hun huizen verlaten die hun familie al generaties lang be woonde. Met hun door de honger verzwakte familieleden hebben zij na drie dagen de dichtstbijzijnde stad, Matagalpabereikt waar ze in een provisorisch kamp op hulp wachten. Fietsers, bromfietsers en voetgangers moeten vanaf volgend jaar bijna anderhalf keer zoveel betalen voor een overtocht met de veerboten van de PSDDat komt doordat de kosten die de PSD voor die groep maakt, sterk zijn gestegen. De andere tarieven stijgen ook, maar relatief veel min- wh der. Staatsbosbeheer heeft sep tember weer uitgeroepen tot fortenmaand. Op fort Rammekens bij Ritthem zijn voor elk weekend in september extra activitei ten georganiseerd. Het oudste zeefort van West- Europa is dan het toneel van onder meer muziekuit voeringen, een maritieme avonturenmiddag met piraten en na- JF ^5 tuurwandelingen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 9,10 en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; buiten gebied: 23,24 en 25 Stuk3,50 HAP i Exclusief bij BelCompany: Motorola V3690 Trilfunctie Voicedial Ingebouwd modem Advertentie Advertentie Nu 3 maanden gratis vooraf in te kopen belminuten bij een nieuw 1-jarig Ben-abonnement. Bij een nieuw 2-jarig Ben-abonnement krijgt u 6 maanden vooraf in te kopen belminuten!" Bovendien krijgt u nu bij BelCompany ook nog eens 100 gratis SMS-jes, en tot 125,- inruilkorting op uw oude toestel. van onze redactie buitenland CANBERRA - Australië is gis teren begonnen met voorberei dingen om humanitaire hulp te verlenen aan ruim vierhonderd bootvluchtelingen die het wei gert toe te laten als asielzoekers. Drie grote Hercules-transport vliegtuigen vlogen een medisch team, voedsel en materieel in op de eilandarchipel Christmas Is lands. Vrijdag moet een fregat arriveren en bedraagt de sterkte van de hulpploeg 120 mensen. In de internationale wateren voor de eilanden ligt het door de bootvluchtelingen overgeno men Noorse vrachtschip Tam pa, dat hen eerst had gered van een zinkende boot. De archipel ligt 350 kilometer ten zuiden van Java. Het is voor het eerst dat Austra lië asielzoekers niet toelaat: zo wel de regering als de oppositie wil een signaal geven om de wassende stroom bootvluchte lingen een halt toe te roepen. De omstandigheden aan boord van de Tampa zijn erbarmelijk. Er zitten 369 mannen, 26 vrou wen en 43 kinderen samenge perst op een schip dat hooguit dertig tot veertig mensen kan herbergen. Mensen lijden na da gen op zee aan dysenterie, uit putting en uitdroging. In een lege container zijn toiletten in gericht. Wanhoop Woordvoerder Ali van de vluch telingen, een onderwijzer uit Afghanistan, zei te vrezen voor wanhoopsacties van de asiel zoekers. Ze waren maandag ge red door de bemanning van de Tampa, toen hun boot vlakbij Indonesië zonk. Het Noorse schip reageerde op de nood signalen van het schip, waar mee vijf Indonesiërs probeerden ruim vierhonderd Afghanen en Srilankanen naar Australië te vervoeren. Na hun redding dwongen de asielzoekers het schip naar Australië te varen De kapitein van de Tampa zegt dat hij voedsel heeft voor onge veer tien dagen. De vaart naar Indonesië duurt drie tot vier da gen. RTR/ANP/EFE/AP FRESNO - De Amerikaanse mi nister van Binnenlandse Zaken heeft gisteren de vuilstort van Fresno in de staat Californië uitgeroepen tot nationaal histo risch monument. De oudste af valberg van het land werd uit geroepen tot historisch erfgoed omdat die 'van uitzonderlijke waarde is voor het land'. De stortplaats werd gebruikt tussen 1937 en 1987. Het staat ook hoog op de 'Superfund'-lijst van het milieubeschermingsbu reau EPA. Het EPA geeft de schoonmaak van de zwaar ver vuilde afvalberg daarmee een hoge prioriteit. De bodem onder de stort en het grondwater zijn vervuild met methaan en andere giftige stof fen. De gemeente is dan ook druk bezig het nieuwe monu ment schoon te krijgen. ANP door Ernst Jan Rozendaal NEELTJE JANS - De belang stelling voor het Zeeland Nazo mer Festival (ZNF) is boven ver wachting. Bijna alle tien de voorstellingen van het opera spektakel Ship of Troy op Neel tje Jans - met de wereldpremière daarvan begon gisteren de festi valreeks - zijn uitverkocht. „We moeten deze week maar eens gaan overleggen of we nog extra voorstellingen kunnen plannen", zei directeur R. van Meijel gisteravond glunderend. Ook voor veel andere onderde len van het festival blijkt grote belangstelling te bestaan, met als uitschieters de theatermo noloog Eerste Liefde, vanaf vanavond op verschillende bui tenplaatsen in Zeeland, en het optreden van de Portugese zan geres Cristina Branco, zaterdag in Middelburg. Voorzitter W. Sorgdrager van de landelijke Raad voor Cultuur opende gistermiddag het festival. Kennelijk slaagt de organisatie erin met een samen hangend concept en een verras sende en diverse programme ring een nieuw publiek te vinden voor cultuur, aldus Sorgdrager Maar ze had ook een waarschuwing. In het be leidsplan van het ZNF had ze gelezen dat het bieden van ver maak ook een doelstelling is „Mijn ervaring is dat wat ooit begint als een kleine activiteit van hoog artistiek niveau vaak ontaardt in een massa-event dat zijn doel voorbijschiet, omdat lawaai en horeca, zeg maar het platte amusement, het culturele aanbod gaan overheersen. Kijk naar het Prinsengrachtconcert in Amsterdam. Houdt u alstu blieft de artistieke kwaliteit in de gaten, zodat het Zeeland Na zomer Festival geen massa-eve nement wordt met veel drank, veel lawaai en veel ge schreeuw." pagina 16: recensie Ship of Troy De ruim vierhonderd bootvluchtelingen aan boord van het Noorse vrachtschip Tampa. door René van Stee OOSTBURG - Alle deelnemers aan de Nationale Postcodelote rij in Oostburg delen morgen mee in de Zomerkanjer. Eén van hen wint 7,5 miljoen gulden, de anderen verdelen in totaal 2,7 miljoen. De wijkprijs valt op postcode 4501; omdat heel Oostburg die code heeft, delen alle deelne mers mee. Welke twee letters achter die cijfers de winnaar van de echte hoofdprijs bepa len, is nog niet bekendgemaakt. De winnende postcode wordt morgen onthuld door Henny Huisman en Caroline Tensen, die vanaf zes uur 's middags op de Markt aanwezig zijn. De be kendmaking van de winnende postcode is zondag 2 september vanaf 20.30 uur op televisie te zien op Nederland 2. Landelijk doen 2,2 miljoen adressen mee aan de postcode loterij; ongeveer veertig procent van de bevolking. Uitgaand van dat gemiddelde ontvangen de deelnemers in Oostburg die de wijkprijs mogen verdelen ge middeld een kleine vierduizend gulden. Dubbel feest A Baas, woonachtig aan de Grotendam. doet mee met drie loten. Daarom hoopt ze op een leuk prijsje. „Ik doe al jaren mee en eigenlijk wilde ik een half jaar geleden opzeggen, omdat ik nooit iets won. Gelukkig heb ik dat niet gedaan en ik denk dat ik het ook niet meer doe", aldus Baas. F. Doens uit de Oudestad dacht aanvankelijk dat er een loopje met hem werd genomen. Wel had hij op zijn werk bij de gemeente al iets horen waaien over een grote geldprijs in zijn stad. Doens: „En nu is het wa rempel nog waar ook. Bij ons thuis is het straks dubbel feest, want behalve ikzelf speelt ook m'n zoon mee met een lot." J. Vermaire uit de Veerhoeklaan is een stuk onfortuinlijker. Nog geen maand geleden heeft zij haar lidmaatschap van de Na tionale Postcodeloterij opge zegd. „Heel jammer, want ik heb zeker vijf jaar meegedaan", reageerde ze beteuterd (Advertentie) Calluna Zomerheide. Prachtig bloeiend tot eind november. In diverse kleuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69