Davids gaat mee naar Ierland PZC Herminator staat voor nieuwe opgave Liverpool hengelt naar Jurek Dudek Oremans worstelt en komt boven Lazio prestenteert oorwurm Jaap Stam 32 KNVB onderzoekt gedrag Takacs Paul Bosvelt en Arthur Numan keren terug in Oranje-selectie Blessuregolf treft Ierland Jong Oranje mist zeven vaste krachten Duel PSV kan gewoon doorgaan Sentjens en Mutsaars in profploeg Atlete Szabo neemt rust Yoong debuteert op Monza dinsdag 28 augustus 2001 door Jochem Lippmann LIVERPOOL - Ruim twee maanden na zijn mislukte transfer naar Arsenal verkeert Jurek Dudek opnieuw in grote onzekerheid over een mogelij ke nieuwe werkgever. Liver pool wil de doelman van Feye- noord graag overnemen maar het is zeer de vraag of de Engel se club van de eeuw 24 miljoen gulden over heeft voor de Pool se international. Voorzitter Jorien van den Herik van Feye- noord heeft tot dusver alleen een in zijn ogen veel te lage aanbieding van een tussenper soon ontvangen. „Tot gister avond kwart over acht heb ik geen officieel bod van het be stuur van Liverpool ontvan gen, terwijl ik daar meerdere malen om heb gevraagd", al dus de preses. „Het enige bod dat wordt ge noemd, komt van de agent die namens Liverpool onderhan delt. Hij noemt een prijs van 14,2 miljoen gulden en voegt eraan toe dat het bod niet door Liverpool kan worden beves tigd. De kantoren van de club zijn vanwege de feestdag Bank Holiday gesloten. Het bod van 14,2 miljoen gulden is hetzelf de als enkele weken geleden. Dat terwijl ik destijds meteen heb aangegeven dat onze vraagprijs 24 miljoen gulden is, met daarbij de toevoeging dat ik bereid ben me rond die 24 miljoen gulden flexibel op te stellen. Ik vrees dus dat de af stand onoverkomelijk is. Te meer daar bijvoorbeeld FC Twente nog meer vraagt voor Sander Boschker dan Liver pool biedt voor Jerzy Dudek." Er is enorme haast met de mil joenentransfer geboden. Vrijdag sluit namelijk de in schrijving voor de Champions League. Omdat de doelman van Feyenoord afkomstig is uit een land buiten de Europese Unie zal de overschrijving mi nimaal twee dagen in beslag nemen. Dat zou betekenen dat de clubs uiterlijk morgen tot een akkoord zullen moeten ko men. ANP ROTTERDAM - De KNVB is een onderzoek gestart naar het gedrag van grensrechter Gyuri Takacs na afloop van Feye noord-Ajax. De official uit Bergschenhoek wilde na de wed strijd met zijn zoon het Maasgebouw van de Kuip betreden. Takacs had wel een kaart voor die gelegenheid, zijn zoon niet. Discussie met twee suppoosten leidde niet tot een oplossing, waarop de grensrechter en zijn zoon met de auto het terrein binnen de Kuip verlieten. Takacs reed daarbij met een dusda nige snelheid, dat de politie hem aanhield voor verhoor. Tegen hem is geen aanklacht ingediend. De voetbalbond heeft de kwestie in onderzoek. Het is nog onduidelijk of Takacs vrij dag bij Telstar-Helmond Sport als eerste assistent mag optre den. GPD door Henri van der Steen ZEIST - De aanvoerder is ge blesseerd maar komt wel kijken. De reserve-aanvoerder is waar schijnlijk geschorst, maar toch geselecteerd. Het Nederlands elftal voor de belangrijke inter land tegen Ierland lijkt vast te staan: Melchiot - of Bosvelt - voor Reiziger, verder zal zater dag het elftal spelen dat onlangs tegen Engeland een goede in druk achterliet. Frank de Boer zit zaterdag - als gast van Oranje - op de tribune, zijn opvolger Edgar Davids op de bank. Vandaag doet de Itali aanse voetbalbond uitspraak in de dopingzaak tegen de mid denvelder, maar Louis van Gaal neemt Davids hoe dan ook mee naar Dublin. „Omdat Edgar een goede invloed heeft op de groep en omdat ik er nog steeds in ge loof dat hij speelgerechtigd is." Davids zal in geen geval in de basis staan. „Fysiek is er geen probleem, zijn wedstrijdritme is wel een vraagteken", aldus Van Gaal. De selectie die de bondscoach gisteren bekendmaakte, bestaat uit negentien spelers. In verge lijking met Engeland zijn derde doelman Waterreus en Niels Oude Kamphuis niet opgeroe pen. Van Gaal telde verder wei nig afzeggers. „Frank de Boer is nog steeds geblesseerd, Ronald de Boer raakte zaterdag weer geblesseerd. Verder is het dood zonde dat Petta er weer niet bij is, vooral omdat ik niet zo dik in de buitenspelers zit. Alleen Rei ziger heeft zich afgemeld met een blessure.Arthur Numan en Paul Bosvelt keren terug bij ZEIST - Ierland kan zaterdag tegen Nederland niet beschik ken over het sterkste team. Bondscoach Mick McCarthy mist liefst vijf basisspelers. Linkerverdediger Ian Harte raakte zaterdag bij zijn club Leeds United geblesseerd aan een enkel. Stephen Carr, Mark Kinsella, Gary Breen en Kenny Cunningham moesten zich vori ge week al afmelden. Het vijftal was er wel bij in de eerste wed strijd tegen Nederland in Am sterdam. Mark Kennedy is wel weer op geroepen. Voor de eerste wed strijd tegen Nederland was hij geschorst door de Ierse bond. Aanvoerder Roy Keane, Naill Quinn en Matt Holland zijn na blessures weer beschikbaar. ANP ZEIST - Bondscoach Mark Wot- te kan vrijdag in de belangrijke, maar niet doorslaggevende EK- kwalificatiewedstrijd tegen Ierland niet beschikken over de geblesseerde spelers Patrick Ax (NEC), Iwan Redan (RKC), An dy van der Meyde, Cedric van der Gun (beide Ajax) en Arjen Robben (FC Groningen). Alle vijf hebben knieletsel. Wotte kon door een liesblessure ook Groninger Ali Boussabon niet oproepen. Haarlem-speler Darl Douglas maakt daardoor zijn debuut. Wotte selecteerde negentien spelers. Hij heeft ook een standby-lijst waarop zes spelers staan: Ruud Berger (FC Utrecht), Ivar van Dinteren (RKC), Joris Mathijsen (Willem II), Maarten Stekelenburg (Ajax David Mendes da Silva (Spar ta) en Riga Mustapha (Vitesse). In groep 2 heeft Jong Oranje dertien punten uit zes duels, drie punten minder dan lijst aanvoerder Portugal, maar vier meer dan Ierland. De nummers een en twee spelen in een play- off-ronde om acht plaatsen voor de EK-eindronde, eind mei vol gend jaar. Jong Oranje mag dus zelfs gelijkspelen. De selectie: Ten Rouioelaar (Emmen Van den Ban (Ajax), Lamey (RKC), Van Nieuwstadt (Willem II), Schuurman (NEC), Knol (Vitesse), Touzani (FC Utrecht), Wisgerhof (NEC), Bosschaart (FC Utrecht), Janssen (Vitesse), Zonneveld (NEC), Van der Vaart (Ajax), Kromkamp (AZ), Broerse (FC Groningen), Her si (NAC), Kuyt (FC Utrecht), Houwing (FC Twente), Bobson (NAC), Doug las (Haarlem)- ANP Oranje. Numan was er sinds het EK van 2000 niet meer bij. Van Gaal verwacht zaterdag eenzelfde wedstrijd als eerder dit seizoen, al zal hij hopen op een andere uitslag. In Amster dam bezorgden de Ieren de ploeg van Van Gaal twee onver wachte verliespunten: 2-2. „Za terdag spelen er andere elftallen maar ik verwacht geen andere wedstrijd. Ik hoop wel dat we spelen zoals de laatste twintig minuten in Amsterdam, niet zo als in het eerste uur. Trucjes verwacht hij niet. „Nee, ik denk niet dat de Ieren het gras door Leo van de Ruit NEW YORK - Het kostte haar duizenden zweetdruppels. Het was gisteren heet in New York op de eerste speeldag van de US Open. Miriam Oremans was niet in haar beste doen. Zij kwalifi ceerde zich toch voor de tweede ronde door winst op de Hon gaarse Zsofia Gubacsi: 6-4 4-6 6-3. In de tweede ronde ontmoet zij Angeles Montolio, nummer 29 van de wereld en competitie speelster voor De Manege. De bijna 29-jarige Berlicumse boekte pal voor een zware on weersbui het eerste Nederland se succes in de laatste grand- slam van het seizoen, waar een expres niet maaien. Ik denk dat ze ons met open vizier tegemoet treden, zo is hun natuur." Dat het er hard aan toe al gaan, staat wel vast voor Van Gaal. „Ze zul len nog wat agressiever zijn dan de Engelsen vorige week." In dat verband zal hij het handig vinden dat zijn eigen spelers ook van wanten weten. Van Bommel ging zaterdag tegen Willem II zelfs nadrukkelijk over de grens met een smerige, door de scheidsrechter gemiste overtre ding en een lelijke elleboog. Twee keer was Bombarda het slachtoffer. Van Bommel had prijzengeld van 27,5 miljoen gulden beschikbaar is. Zsofia Gubacsi was wel bekend bij Nederlands beste tennisster. Oremans speelde dit jaar in Boedapest een dubbel tegen haar, een wedstrijd die verloren ging. De twintigjarige speelster uit Boedapest stond op de rang lijst van de WTA in het enkelspel op de 91e plaats gerangschikt, zeventien plaatsen lager dan Oremans die op baan achttien van Flushing Meadows in de klamme hitte van dertig graden en meer haar eigen spel moei zaam kon vinden. In de derde game van de eerste set leverde ze al een opslagbeurt in. In de zes de game zorgde ze voor even wicht en met een break in de vermoedelijk geluk dat scheids rechter Van Dijk wegens die laatste situatie voor free kick floot, zodat de tuchtcommissie niet alsnog in actie kon komen na het zien van de televisiebeel den. Van Gaal: „Ik heb het ge zien, ja. Mare speelt altijd op het scherpst van de snede." De an dere PSV-international, Kevin Hofland, zag hij tegen Willem II niet bepaald uitblinken. „Maar dat was niet zij n schuld, vond ik. Dat hij niet zo goed speelde, lag meer aan Nikiforov." Op televisie had hij de competi tie-opening van Barcelona ge- tiende game veroverde zij de eerste set voor de ogen van Da-' vis- en Fedcup-captain Tjerk Bogtstra. Oremans had daarna moeten doordrukken. Gubacsi speelde goed in de rally, vooral door een sterke backhand, maar demon streerde een uitermate zwakke tweede opslag. Oremans maak te een paar fouten in een sterke periode van de Hongaarse en radkte danig gefrustreerd toen ze in de vijfde game werd gebro ken. Haar racket dreigde te bre ken toen ze haar frustratie afreageerde. Gubacsi liet de buitenkans niet glippen. De eni ge break was goed voor de twee de set. Oremans was intussen beter zien. „Ik was blij dat O vermars weer speelde. Cocu is altijd zeer goed, heel constant. En Kluivert maakte twee beauty's van doel punten, vanuit de positie achter de spits." Vraagtekens zijn er ook genoeg. Sander Westerveld schijnt op de wip te zitten bij Liverpool en zit dus wellicht niet zo lekker in zijn vel. Jaap Stam is afgedankt bij Manchester United en speelt ineens voor Lazio Roma, de spe lers van Rangers hebben treuri ge weken achter de rug. Van Gaal was gisteren toch optimis tisch. „Hier zit een gelukkige gaan serveren, maakte enkele lovegames en heerste in de der de set, vooral door sterk serve ren. Bij een 4-0-voorsprong was de wedstrijd gelopen. Achteraf verklaarde Miriam Oremans zich tevreden met de overwin ning. „Ik begon te spelen uit het achterveld nadat ik in de rally's een paar ballen om de oren had gekregen, ben ik overgegaan op serve-volley. In de laatste set maakte Gubacsi een paar fou ten." Tegen Montolio acht Ore mans zich niet kansloos. „Zij is klein van stuk, dat kan ik uit buiten. De bal heeft hier in New York een hoge stuit. De Zwitserse Hingis, nummer één van de plaatsingslijst, veeg de het centre court in drie kwar- bondscoach", begon hij zijn ver haaltje. Oranjefans zullen ho pen dat hij zaterdagavond nog net zo gelukkig is. De selectie: Van der Sar (Fulham), Westerveld (Liverpool), Melchiot (Chelsea), Bosvelt (Feyenoord), Nu man (Glasgow Rangers), Stam (La zio Roma), Hofland (PSV), Van Bronckhorst (Arsenal), Van Bom mel (PSV), Landzaat (Willem II), Kluivert (Barcelona), Davids (Ju venilis), Cocu (Barcelona), Makaay (Deportivo), Van Nistelrooy (Man chester United), Van Hooijdonk (Feyenoord), Overmars (Barcelona Zenden (Chelsea), Hasselbaink (Chelsea). GPD foto Olaf Kraak/ANP tier aan met de Amerikaanse Granville: 6-2 6-0. In de tweede ronde speelt Hingis tegen de Russin Lina Krasnoroutskaya. De Amerikaanse Davenport, derde geplaatst, won van de Duitse Glass met 6-2 6-3. De als zesde ingeschaalde Justine Hénin uit België won met 6-3 6- 3 van haar Amerikaanse oppo- nente Irvin. De Australiër Rafter, eveneens als zesde geplaatst, had tegen de Amerikaan Bryan drie sets no dig: 7-6 6-3 7-5. „Ik serveerde en volleerde goed", zei Rafter na zijn zege. „Een eerste ronde is toch altijd link. Bryan speelde goed en gaf weinig kansen weg. Daarom is dit wel een opluch ting." RTR/ANP door Gijs van Oosten SALZBURG - Nu Hermann Maier zich geen zorgen hoeft te maken over de am putatie van zijn rechter onderbeen, kan de skiër zich buigen over de vraag of hij over ruim vijf maanden nog kan deelne men aan de Winterspelen in Salt Lake City. Normaal gesproken is zoiets uit gesloten, maar Maiers wilskracht brengt hem meestal waar hij heen wil. De artsen sluiten, gezien de gecompli ceerde open botbreuk en het gescheur de spierweefsel als gevolg van een mo torongeluk, een tijdig herstel van de Oostenrijkse sportheld uit. Maar het zou niet voor het eerst zijn dat de 28-ja- rige Maier de wereld versteld doet staan. „Ik kan mijn tenen alweer bewe gen", zei hij twee dagen na de zeven uur durende operatie opgewekt. Op de afdaling tijdens de Winterspelen in Nagano (1998) stortte hij a la wiel renner Wim van Est in het ravijn. Hij ging rechtdoor waar het parkoers een bocht naar links maakte. Klapwiekend vloog hij door de lucht en dwars door de vangnetten om vervolgens uit het beeld van de tv-camera's te verdwijnen. Tien seconden later stond hij dertig meter lager met de duim omhoog, ten teken Hermann Maier in betere tijden. dat hij niets mankeerde. Drie dagen la ter won hij de gouden medaille op de reuzenslalom. Maier reed vrijdagavond op zijn motor nabij Radstadt tegen de flank van een Mercedes, bestuurd door een gepensio neerde Duitse toerist die onverwacht linksaf sloeg, en belandde in een grep pel. In het ziekenhuis van Salzburg werd, als gevolg van infectiegevaar, re kening gehouden met de noodzaak het been te amputeren. Maar de operatie, waarbij ook een deel van de huid werd getransplanteerd, werd als geslaagd bestempeld. Zijn familie meldde dat hij zondag weer tekenen van moed ver toonde. Met het herstel van de skiër, ook wel bekend als de 'Herminator', gaat het inmiddels weer bergopwaarts. „Het is niet onmogelijk dat Hermann weer de oude wordt", zegt dokter Jo hannes Zeibig, verbonden aan het olympische steunpunt in Obertauern waar Maier vrijdag van terugkeerde na een training. „Veel hangt af van hoe hij het ongeluk mentaal verwerkt." Zeibig trekt voor het genezingsproces in het gunstigste geval drie maanden uit. De revalidatie is in feite zondag met de eer ste voorzichtige oefeningen al begon nen. „Je kunt niet vroeg genoeg begin nen met bewegingstherapie. Hermann heeft nog een hele lange weg te gaan, maar onmogelijk is het niet." Geschokte natie De woorden van Zeibig bieden een ge schokte natie weer hoop. Maier kwam vijf jaar geleden uit het niets, toen hij als voorskiër buiten mededinging de twaalfde tijd noteerde in een wereldbe kerwedstrijd in zijn woonplaats Fla- chau. Nadien heeft hij veel betekend voor het Oostenrijkse skiën, dat jaren lang gebukt ging onder het gebrek aan successen op de besneeuwde hellingen. De voormalige metselaar werd in 1998 tweevoudig olympisch kampioen en een jaar later tweevoudig wereldkam pioen. In zijn carrière woon hij in totaal 41 wereldbekerwedstrijden. Hij geniet een heldenstatus. Op zijn website (ww- w.hml.com) stromen per dag duizen den reacties binnen in dat licht bezien is het niet vreemd dat zelfs de politieke leiders de afgelopen dagen hun medeleven met Maier be tuigden. President Thomas Klestil stuurde de trots van Oostenrijk een te legram, met de aanhef 'Lieve Hermann Maier!'. Hij wenst Maier een snel her stel toe, opdat hij 'zo snel mogelijk weer voor Oostenrijk in actie kan komen'. En de voorzitter van de Oostenrijkse skife deratie, Peter Schröcksnadel, voor za ken in Canada, nam het eerste vliegtuig terug naar huis. Hij kreeg Maier in het ziekenhuis niet te spreken, want hij sliep. Schröcksnadel, met gevoel voor dramatiek: „Hermann heeft alles ge wonnen, nu staat hij voor een nieuwe opgave." GPD Miriam Oremans had in haar partij tegen Gubacsi zowel moeite met haar tegenstander als met de hitte. ARNHEM - Het Champions League-duel PSV - Galatasaray kan op 19 september gewoon doorgang vinden in het Gelredo- me in Arnhem. De politie zegt bij nader inzien voldoende per soneel op de been te kunnen brengen om op die dag zowel de voetbalwedstrijd als het bezoek van kroonprins Willem Alexander en Maxima aan de stad te kunnen begeleiden. De Arnhemse loco-burgemeester Van Hensbergen heeft het positieve advies van de politie gisteren overgenomen. Afgelo pen vrijdag werd duidelijk dat de Arnhemse politie het lastig vond om op één dag met twee grote evenementen geconfron teerd te worden. „We hebben toen tegen onszelf gezegd: het zou mooi zijn om die evenementen uit elkaar te trekken", aldus woordvoerder J. Rouwen. „Maar dan moet dat wel mogelijk zijn. Dat was niet het geval. Internationale wedstrijden liggen lang van te voren vast." GPD EINDHOVEN - De amateurwielrenners Roy Sentjens (20) en Ronald Mutsaars (22) debuteren volgend seizoen in de prof- ploeg van de Rabobank. Beide renners komen als eigen kweek uit het wielerplan van de Rabobank. Sentjens werd als vijftienjarige al ontdekt en ontwikkelde zich later in de amateurploeg van Nico Verhoe ven tot een klassieke renner met een sterke sprint. Net als Sentjens reed Mutsaars eerst bij de juniorenploeg van Frans Maassen en vervolgens in de ploeg van Verhoeven. ANP BOEKAREST - De Roemeense atlete Gabriela Szabo heeft een rustpauze tot volgend jaar ingelast. De wereldkampioene op de 1500 meteren olympisch kampioene op de 5000 meter is oververmoeid. Szabo neemt volgende maand niet deel aan de Good Will Games in Brisbane en de Grand Prix-wedstrijd in Melbourne. Echtgenoot en trainer Zsolt Gyongyossy verklaarde dat de loopster last heeft gekregen van haar heupen. „Daardoor is ze eigenlijk niet meer in staat aan wedstrijden deel te nemen. Ze blijft in elk geval tot het einde van het jaar aan de kant, mis schien zelfs langer." RTR FAENZA - Minardi laat de Maleisiër Alex Yoong op 16 sep tember tijdens de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza debuteren in.de Formule 1. De 25-jarige coureur heeft van de Internationale Automobiel Federatie FIA een superli centie voor de Formule 1 gekregen. Yoong kreeg zijn 'brevet' na een succesvolle test van twee dagen op het circuit van Mu- gello. Yoong wordt de eerste Maleisische formule-l-coureur, ANP door Hans Geleijnse FORMELLO - Jaap Stam trok af en toe de mondhoeken krampachtig in de stand glim lach. Ja, hij was heel blij met zijn nieuwe club Lazio Roma, zei hij. Een wereldclub, wereld top, heel wat beter dan op de bank bij Manchester United. De bestuurders van Lazio naast hem gisteren bij de presentatie van hun nieuwste aanwinst op het trainingscomplex Formello knikten ijverig, als om te onder strepen dat Jaap het allemaal echt meende. De gebruinde Cragnotti jr., zoon van de steenrijke eigenaar, sprak van een geweldige aan winst. „We hebben een grote kampioen in huis gehaald", zei hij. Maar of het nou het prijs kaartje was (tussen de 55 en 60 miljoen gulden) of de uitstraling van de vedette met het gezicht als een oorwurm naast hem, ook bij Cragnotti kon er nauwelijks een lachje af. Sterker, Cragnotti raakte af en toe hevig geïrriteerd van al die journalisten, vooral Engelse, die maar bleven vragen of 'het boek' waarin Stam een paar kleedkamergeheimen onthulde, nou echt de oorzaak van een fik se ruzie met Man. U-manager Ferguson was en dus van zijn vertrek. „Het is hier geen boek bespreking, heren, vraagt u over zijn toekomst bij Lazio, bitste Cragnotti. Aan de Italiaanse journalisten, een stuk of veertig, bij elkaar ge propt in een klein kamertje, was dat wel toevertrouwd. De één na de ander heette Stam van harte welkom in Rome. Aan hen hoef de de Nederlandse internatio nal slechts uit te leggen dat het hem echt niet uitmaakt of hij nu in een drie- of viermans verde diging speelt. „Ik heb het allebei gedaan, het gaat me beide goed af", zei hij. Ook andere slijmerds slaagden er niet in Stam tot enthousiasme te brengen. U gaat met Nesta waarschijnlijk het centrale ver dedigingsduo vormen, dat wordt het beste ter wereld, zei de afgevaardigde van de Gaz- zetta dello Sport. Stam: „Nou, daarover beslist de manager. En beste ter wereld.... afwachten maar." Schok De verdediger was duidelij k nog niet heen over de schok van zijn onverwachte vertrek bij United. „Ik weet echt niet wat ik moet geloven over de reden van m'n vertrek. Of dat nou m'n boek was, of, zoals Ferguson zei, dat Jaap Stam in Lazio-shirt. ik niet meer in hun plannen pas te. Toen ik dat laatste hoorde, dacht ik, kom op, ik ben 29, ik wil nog een tijd lang op het hoogste niveau spelen. Bij Lazio geloofden ze kennelijk in me, daarom waren ze bereid te beta len." Privéjet Een beter bewijs dat voetballers moderne slaven zijn die daar gaan waar het grote geld hen wil hebben kan bijna niet worden geleverd. Zaakwaarnemer Ton van Dalen: „Het ging allemaal razendsnel. Zaterdag kwam een delegatie van Lazio per privéjet over om de zaken te bespreken en het akkoord lag al even snel op tafel." Jaap Stam zei, nog steeds met een somber gezicht, blij te zijn dat alles nu achter de rug was. En niemand hoefde zich zorgen te maken over zijn voorberei ding voor de WK-kwalificatie- wedstrijd tegen Ierland, ko mend weekeinde. Lazio stuurde hem gisteren al per privéjet naar Nederland, en „daar zet ik alles van me af, concentreer me volle dig op de wedstrijd." De onverstoorbare coach Dino Zoff heeft intussen laten weten uitermate blij te zijn met 'deze wereldverdediger'. De vraag of Zoff al voor zaterdag wist dat het Stam zou zijn die de door blessures ontstane gaten in La- zio's defensie komt opvullen, werd gisteren niet beantwoord. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 68