PZC Mestputten Ossenisse mogen weg Kleuters steken zingend de straat veilig over Statenlid woest om aantijgingen van waterschap Dow gunt kinderen treinrit naar pretpark Kiwanis veilen kunst van coryfeeën Goes biedt Zeeuwse inbreng Autovrije Dag Rechter keurt dwangmiddel Hontenisse tegen Lavi BV goed zllf 2001 Shampoodief aangehouden LnJ HOEKMAN*"0"* Inbrekers slaan slag in bedrijf zeeuwse almanak Succes ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 28 augustus 2001 door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Vroege vogels kunnen zaterdagochtend een niet-alledaags vervoermiddel door het Zeeuws-Vlaatnse landschap zien trekken. Om vijf minuten over half acht ver trekt dan vanaf een geïmprovi seerd stationnetje op het ter rein van chemiebedrijf Dow Benelux een passagierstrein, met aan boord zevenhonderd kinderen en hun begeleiders, in de richting van Zelzate. Het gaat om een eenmalig re tourtje met de zogeheten Dow Kinderexpress. Jaarlijks orga niseert de personeelsvereni ging van het Terneuzense be drijf een uitstapje voor kinde ren van Dow-medewerkers en dit keer leidt de tocht naar het pretpark Six Flags in Belgische Waver. Normaal gesproken wordt bij de uitjes gebruik ge maakt van touringcars, maar om de Zeeuws-Vlaamse jeugd de kans te geven eens te proe ven van het vervoer per spoor is een trein van de Belgische spoorwegmaatschappij NMBS ingehuurd. Woordvoerder R. de Kort van de Dow-perso- neelsvereniging zegt dat er heel wat komt kijken bij zo'n treinreis. Zo moeten de Neder landse Spoorwegen voor de af wikkeling aan Zeeuw-Vlaam se zijde zorgen, terwijl vanaf Zelzate de Dow Kinderexpress moet worden ingepast in de Belgische dienstregeling. „El ke drie tot vijf jaar trachten we de reis, voor kinderen van ne gen tot vijftien jaar, te combi neren met een treinrit. De meeste jongeren die hier op groeien hebben nog nooit in een trein gezeten. Maar het is uniek dat we daarbij vertrek ken vanuit Terneuzen. Nor maal stappen we dan op in Ber gen Op Zoom of Roosendaal." De Kort wijst er op dat het al weer acht jaar geleden is dat er nog eens een boemel met passa giers door de regio reed. Toen betrof het een speciale dienst regeling voor bezoekers van de Gentse feesten vanuit Terneu zen. door Sheila van Doorsselaer OSSENISSE - De gemeente Hontenisse mag de mestbezink- putten van Lavi BV, de intensie ve varkenshouderij aan de Lan- geweg in Ossenisse, laten afbreken. Dat heeft de Middel burgse bestuursrechter be paald. Eigenaar F. Lavrijsen zal waar schijnlijk niet wachten tot de bestuursdwang wordt uitge voerd. Volgens zijn advocaat J van Groningen zal Lavrijsen wellicht zelf de bezinkputten afbreken en zal zijn cliënt een flinke financiële genoegdoe ning eisen van Hontenisse. De Raad van State stemde vorig jaar al in met de bestuursdwang die Hontenisse wil toepassen om de mestkelders te slopen. De gemeente had de inval bij Lavi zorgvuldig juridisch laten uit zoeken. Toen alles waterdicht bleek, werden diverse data ge prikt die vervolgens werden'te- ruggedraaid. De mond- en klauwzeercrisis doorkruiste de laatste keer de geplande sloop. De gang naar de bestuursrech ter was de laatste kans van La vrijsen om het tij te keren. Gejuich De uitspraak van rechter T. Damsteegt heeft de veehouderij van Lavrijsen een zware slag toegebracht. Zonder onder gronds mestreservoir kunnen in de stallen slechts vijfhonderd in plaats van 6700 varkens worden gehouden. Het vonnis werd door burgemeester en wethou- (Advertentie) ders en de raadsleden van Hon tenisse met gejuich ontvangen. Lavrijsen wil niet meer kwijt dan dat de uitspraak hem zwaar tegenvalt en verwijst voor ver der commentaar naar zijn advo caat. Van Groningen: „Deze uit spraak doet ons zeer. We hebben geen mogelijkheid meer om in beroep te gaan. De enige moge lijkheid is een civiele zaak aan te spannen, maar dat heeft geen nut. Ik zie het niet gebeuren dat een civiele rechter zijn collega van bestuursrechtzaken tegen spreekt- We zitten nu met een groot probleem. Zonder de mestbezinkputten is een nor male bedrijfsvoering niet moge lijk." De gemeente Hontenisse eiste van Lavi dat de mest twee keer per dag werd gespoeld. De gespoelde mest kan na afbraak van de bezinkputten met meer worden opgeslagen. Volgens Van Groningen is Hontenisse niet logisch bezig: „Er liggen ook grote foliebassins, maar die laat de gemeente ongemoeid. In plaats daarvan lopen ze te hoop tegen de mestbezinkputten die onder de grond liggen en waar niemand last van heeft." Van Groningen vraagt de advo caat van de gemeente, F. Leyen- deckers in een brief de datum waarop de gemeente van plan is de bezinkputten te slopen, be kend te maken. „Maar daar zal Lavrijsen vast niet op wachten. Hij gaat het waarschijnlijk zelf doen. Bij het effectueren van be stuursdwang zal Lavrijsen ook voor de kosten van de sloop zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Kabaal kameropera over Michiel de Ruyter vrijwel dagelijks 19.30 u. en 21.30 u. ƒ27,50 kazemat Keizersbolwerk Vlissingen MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Emmen is gister middag om tien over half vier wegens winkeldiefstal aange houden in de Kalverstraat in Middelburg. De man had in een supermarkt tien flessen shampoo en snoep met een totale waarde van ruim 120 gulden weggenomen. Tegen de Emmenaar werd proces-ver- baal opgemaakt. Oud-doelman Jean-Marie Pfaff en burgemeester Ron Barbé van Terneuzen tonen de kunstwerken die ze voor de veiling hebben vervaardigd. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - Kunstliefhebbers die altijd al een heuse Ron Barbé of Jean- Marie Pfaff aan de muur hadden willen hebben, moeten zaterdag 8 september in hun agenda's omcirkelen. Behalve schilderijen van de Terneuzen se burgemeester en de Belgische voet balcoryfee, veilt serviceclub Kiwanis Axel Zeeuws-Vlaanderen die dag in het nieuwe Scheldetheater van Terneuzen bijna zestig kunstwerken van bekende Nederlanders en Vlamingen onder de titel Kunst(en)makers. Onder de deel nemers bevinden zich onder meer (ex)- topsporters, cabaretiers en dichters. Enkele namen zijn: Eddy Merckx, Tine ke Schouten en Gerrit Komrij. Tijdens de opening van de tentoonstelling van de kunstwerken in de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen legden Barbé en Pfaff gistermiddag de laatste hand aan hun schilderijen. De burge meester van Terneuzen had bijna van zelfsprekend gekozen voor een ode aan zijn stad, met impressies van de natuur, de bevolking en de gebouwen. „Die ho ge gebouwen zijn Waterfront." Omdat Barbé naar verluidt vooraf op het stadhuis hard aan het schilderij had gewerkt, was hij na het zetten van en kele viltstiftstreken snel klaar. Pfaff maakte er iets meer werk van. Met een penseeltje kleurde de voormalige doel man de voetbal op zijn schilderij De Af trap nauwkeurig in met het geel, rood en zwart van de Belgische vlag. Op de opmerking dat hij wel heel erg veel tijd nodig had om zijn creatie af te werken, antwoordde Pfaff gevat: „Ik moet hier mijn tijd voor nemen mensen, want normaal zet ik mij voor zoiets neer." Barbé kon vervolgens niet nalaten te roepen: „Da's tijdrekken, Jean Mane!" Televisiestudio Een groot deel van de deelnemende be roemdheden werd persoonlijk voor het project benaderd. Zij zegden bijna zon der uitzondering hun medewerking toe. Een ander deel maakte zijn of haar bij drage voor of na een optreden in het in middels gesloten Zuidlandtheater in Terneuzen De opbrengst van de kunstveiling is bestemd voor de inrich ting van een televisiestudio voor zieke kinderen in het Academisch Zieken huis in Nijmegen, waarvan de totale kosten ruim een half miljoen gulden be dragen. Kiwarns Axel/Zeeuws-Vlaan- deren hoopt hiervoor minstens 50.000 gulden op te halen. Belangstellenden die een bod op één of meer kunstwerken willen uitbrengen, kunnen voor honderd gulden (inclusief spijs en drank) persoonlijk aanwezig zijn op de veiling in het nieuwe theater Ook is het mogelijk telefonisch te bie den of vooraf een maximumprijs vast te leggen voor een of meer schilderijen. Daarnaast kunnen bedrijven een koop bedrag garanderen en een voorkeur aangeven voor een kunstwerk. door René van Stee AARDENBURG - „Wil je over steken? Ga dan op de stoeprand staan. Kijk naar links en kijk naar rechts, en komt er dan geen auto aan, dan mag je gaanDe kleuters van openbare basis school Vorstermann van Oyen in Aardenburg kenden het grote Oversteeklied gistermiddag al na enkele keren oefenen. Door de tekst van het lied letter lijk toe te passen en ook goed te luisteren naar de sprookjesfigu ren Tante Verkeersfee en het verkeersvogeltje Birdy, leerden ze op hun schoolplein op speelse wijze veilig de straat overste ken. „Deze educatieve actie is (Advertentie) Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yersekc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 7 bedoeld om een actieve bijdrage te leveren aan veilig verkeersge drag van zowel kinderen als ou deren in een relatief verkeers- onveilige regio als West- Zeeuws-Vlaanderen", vertelt M. Hemelsoet van verkeersor- ganisatie 3VO. Op initiatief van het project Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen verzorgt zij samen met haar collega A. de Theije de gastlessen over veilig oversteken. De komende maanden bezoe ken zij zo'n twintig kleuterklas sen. Evenals Duurzaam Veilig duren deze lessen tot en met 2004. Om alle basisscholieren in de regio tot die tijd te bereiken, krijgen de leerlingen uit de groepen twee en zes nu jaarlijks gastonderwijs over verkeers veiligheid. Speels De oversteekles voor kleuters kent een Speelse opzet en be staat grofweg uit twee gedeel ten. Gisteren luisterden de Aar- denburgse kleuters eerst vol spanning naar een door He melsoet geschreven verhaal over de sprookjesfiguren Tante Verkeersfee en het verkeersvo- Tante Verkeersfee en verkeersvogeltje Birdy laten leerlingen veilig oversteken. foto Charles Strijd moeten opdraaien. Die zullen waarschijnlijk hoger zijn dan als hij het zelf doet. Hoe dan ook zullen wij financiële genoeg doening eisen." Wethouder B. Pauwels ligt hier niet wakker van. Hoewel nog geen datum voor de inval is geprikt, zegt Pauwels dat Lavrijsen 'zeer binnenkort' bezoek kan ver wachten. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Statenfractie voorzitter L. Vermeulen-Ge- schiere van de PvdA verlangt tekst en uitleg van het water schap Zeeuws-Vlaanderen over een artikel dat is verschenen in het jongste personeelsblad van het schap. In het bewuste stuk hekelt hoofd waterbeheer T. Mouton het feit dat de PvdA- fractie in de PZC zei dat het wa terschap meer en meer aan be staansrecht verliest. De opmerkingen over het voort bestaan van het Zeeuws- Vlaamse waterschap dateren van april dit jaar. Aanleiding voor de kritische uitlatingen door fractievoorzitter Vermeu len vormde het onderzoeksrap port Zuiver Afvalwater naar het functioneren van de Nederland se waterschappen Zeeuws- Vlaanderen scoorde hierbij niet al te best op milieu- en innova tief gebied. Bovendien bleek het schap het duurste van het hele land. Vermeulen stelde daarop dat ze een snelle opheffing van waterschap Zeeuws-Vlaande ren zou (blijven) bepleiten. Mouton, lid van het manage mentteam van het waterschap, stelt in het eigen personeelsblad echter dat Vermeulen met haar kritiek de plank misslaat. Ook suggereert hij dat de fractie voorzitter uit persoonlijke ran cune tegen het waterschap ageert. Zo vraag Mouton zich ten overstaan van zijn lezers af of Vermeulen ooit eens onaan genaam bezoek heeft gehad van de waterschaps-deurwaarder, en of ze wellicht eens tevergeefs solliciteerde naar een baan bij het waterschap, en daar de ver klaring ligt waarom de voorzit ter van de Statenfractie mis schien nog een appeltje te schillen heeft met de weg- en waterbeherende instantie. „Je weet nooit, ook politici zijn mensen", zo sneert Mouton in zijn artikel. Vermeulen op haar beurt vindt dit het stuk van Mouton buiten gewoon onbehoorlijk en heeft zich daarom met een schriftelij ke reactie tot het waterschaps bestuur gericht. Ze laakt daarin de door Mouton gemaakte sug gesties; voorts vraagt ze dat haar brief wordt gepubliceerd in het eerstvolgend te verschij nen personeelsblad „De gren zen van wat fair is en fatsoen lijk, zijn hier overschreden. Daarom vraag ik om een weer woord. Tot nu toe heb ik echter taal noch teken vernomen van het waterschap en dat vind ik onbeleefd. Verder is het artikel van Mouton natuurlijk een vre selijk dom stuk; als je zo tekeer gaat heb je de hele discussie over het bestaansrecht van de water schappen niet gevolgd. Censuur Dijkgraaf W. de Graaf wil niet inhoudelijk reageren op de klacht van Vermeulen. Hij heeft de affaire overgedragen aan de redactie van het personeelsblad van het waterschap. „De inhoud van het blad is primair voor het personeel; ik bemoei me niet met de plaatsing van stukken. Wij gaan als bestuur geen cen suur toepassen. Ik beschouw dit als een interne aangelegenheid en het is verder aan de heer Mouton en de redactie om dit af te handelen." Vermeulen ver langt hoe dan ook een reactie. „Ik heb me afgevraagd of het slim was te reageren op dit stuk, maar het gaat zo ver dat ik een kans wil om mijn kijk te geven. Het is namelijk zuiver op mij persoonlijk gericht." TERNEUZEN - Inbrekers heb ben afgelopen weekeinde dui zend gulden gestolen uit een een bedrijfspand aan de Van Steen bergenlaan in Terneuzen. Maandagochtend werd door medewerkers ontdekt dat een deur geforceerd was. Later bleek dat er duizend gulden zoek was. door Rolf Bosboom GOES - Goes is waarschijnlijk wederom de enige Zeeuwse ge meente die meewerkt aan de jaarlijkse Autovrije Dag, die dit jaar op zaterdag 22 september wordt gehouden. Daarnaast sluit ook waterschap Zeeuwse Eilanden die dag een aantal wegen af voor autover keer. De Autovrije Dag is een initiatief van het Landelijk Overleg Autovrije (Zon-)dag (LOAZ) en Milieudefensie, dat dit jaar voor de derde keer wordt gehouden.In de rest van Nederland hebben nog veertig gemeenten zich aangemeld. De Autovrije Dag valt samen met de Landelijke Fietsdag, waarbij Goes dit jaar landelijk in de belangstelling staat. Daar klinkt het officiële startschot voor het jaarlijkse fietsfestijn en in het centrum worden diver se activiteiten gehouden. Het evenement zou aanvankelijk in mei worden gehouden, maar moest worden uitgesteld in ver band met de perikelen rond mond- en klauwzeer. Vanwege de evenementen sluit de gemeente de binnenstad, het gedeelte binnen de vesten, die dag af voor auto's. In het kader van de Autovrije Dag staat een groot aantal activiteiten op het programma, zoals een wandel tocht, een biologische markt, straatvoetbal, een kunstmarkt en diverse sport- en spelactivi teiten Met het oog op zowel de Lande lijke Fietsdag als de Autovrije Dag neemt waterschap Zeeuw se Eilanden op Zuid-Beveland een aantal verkeersmaatrege len, aangezien die dag enkele fietsroutes en een skeelerroute in de omgeving zijn uitgezet Om de deelnemers zo min mogelijk hinder te laten ondervinden van het autoverkeer, is een aantal wegen afgesloten. Advertentie geitje Birdy. Hierna werd een tweede verhaal over veilig over steken - eveneens geschreven door Hemelsoet - door dezelfde sprookjesfiguren samen met de kinderen op het schoolplein na gespeeld Hemelsoet was hierbij verkleed als Tante Verkeersfee, terwijl De Theije meespeelde met de handpop Birdy Om alles zo echt mogelijk te laten lijken, waren er twee stoepranden op het plein getekend en kwamen Björn en Daan uit groep twee steeds voorbijrijden met hun denkbeeldige auto's. Tekenwedstrijd De verkeersles werd afgerond met een individuele tekenwed strijd. Dat de oversteeklessen indruk hadden gemaakt, bleek uit de onderwerpen van de teke ningen. Bijna zonder uitzonde ring verschenen er hulpvoertui- gen op het papier. Jonas verklaarde zijn keuze voor een ziekenauto heel nuchter met de woorden: „Je moet goed oplet ten op straat, want anders lig je er zo in." Alle kinderen kregen na afloop een tasje met hierin onder meer een informatiebrief voor hun ouders en een boekje met ver haaltjes over Tante Verkeersfee en Birdy, geïllustreerd door Ar no Boer.Als cadeautje zat er in elk tasje ook een setje kleurige spaakkralen, waardoor alle kleuters van de OBS Voster- mann van Oyen voortaan luid en duidelijk te horen zijn op de fiets. Gratis naar het operaspektakel "Ship of Troy" bij een halfjaarabonnement* 'geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor de voorstelling van 8 september, zolang de voorraad strekt. Bel 0800 0231 231 of vul de voorpaginabon in. PZC is voorstellingssponsor van Zeeland Nazomer Festival. Die Zeeuwse ondernemer is wat je in economische ter men een 'gazelle' noemt Een voormalige starter, die in middels de kritieke fase voorbij lijkt. Het succes smaakt zoet, maar het is nog erg wennen voor hem. Aan een positie als werkgeverbijvoorbeeld. En het woord 'directeur' ligt nog niet helemaal lekker in de mond. Maar daar werkt hij aan. Op een drukke dag op kan toor bleef de telefoon maar rinkelen. Ook toen hij einde lijk als laatste naar zijn jas greep ging de telefoon al weer. De klant aan de lijn wilde graag Tamara spreken. „Helaas, die is naar huis. maar kan ik u helpen?" „Wat is uw functie dan", wil de de klant weten. „Ik ben de directeur", beken de de ondernemer. „Nou nee, dan bel ik morgen wel terug. Ik heb liever ie mand die er verstand van heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53