Extra geld voor schoolgebouwen PZC PZC Historische blik op Zierikzee in foto's Eén datum voor herindeling stemt Statenleden blij Oosterland kiest in oktober dorpsraad Wil Alkemade nieuwe voorzitter lokale radio 13 Eenmalige rijkssubsidie voor verbetering kwaliteit Inbraken op Schouwen Brommer en fietser botsen Aanrijding in Serooskerke Bekvechten over rijgedrag Man mishandeld in Koewacht Hardrijders op de foto Brandweer en gemeente redden eenden in Goese vesten Toeristische tochten door groenste dorp dinsdag 28 augustus 2001 door Margreet van den Broek OOSTERLAND - Oosterland heeft vanaf dinsdag 2 oktober een eigen dorpsraad. Tijdens de eerste openbare vergade ring worden de leden gekozen die zich gaan inzetten voor de bevolking van het Duivelandse dorp. Momenteel is Oosterland naast Renesse en Zierikzee nog één van de drie kernen op Schouwen-Duiveland die geen dorpsraad kennen. De gemeente Schouwen-Dui- veland stimuleert de oprich- ting van dorpsraden in alle kernen op het eiland, om tot een zo direct mogelijk contact met de plaatselijke bevolking te kunnen komen. Via een pamflet dat huis aan huis is verspreid, leggen de kandidaat-leden uit hoe de dorpsraad van Oosterland er uit zal gaan zien. De leden ver tegenwoordigen verschillende doelgroepen, waaronder de jeugd, ouderen, middenstand, bewoners van het buitenge bied en sportbeoefenaars. Daarnaast is het mogelijk vol ledig onafhankelijke leden te kiezen. De dorpsraad dient verschil lende doelen, waaronder het functioneren als een overlegor gaan tussen dorp en gemeente. Daarnaast wil de dorpsraad de belangen van alle inwoners zo goed mogelijk behartigen en de leefbaarheid van Oosterland bevorderen. Bovendien kan de dorpsraad zelfstandig activi teiten organiseren. In de circulaire wordt bena drukt dat de gemeente niet rechtstreeks in de raad partici peert. De dorpsraad mag ge vraagd en ongevraad advies uitbrengen aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad. Als van dat advies wordt afgeweken zal de dorpsraad in een vroeg stadium op de hoogte worden gesteld. In de dorpsraad van Oosterland mogen negen leden zitting nemen. Kandidaat-le den zijn Uil Bontekoe, Nelly de Bruine, Heieen Clerx, Anne- marie le Comte-de Looze, Pe ter Kafoe, Henk van der Maas en Donald Slieker. Tot vrijdag 21 september kun nen gegadigden zich nog schriftelijk aanmelden als kandidaat-lid. De kandidaat-leden zullen tij dens de vergadering van 2 ok tober worden voorgesteld aan de aanwezigen. Na stemming zal de dorpsraad officieel wor den benoemd. Gastspreker tij dens de vergadering is secreta ris C. Hillebrand van de dorps raad Ouwerkerk. De vergadering wordt gehou den in het dorpshuis Oosterhof en begint om 20.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het vervangen van scherpe kapstokhaken, een extra schoonmaakbeurt van vloerbedekking of kasten en herstel of vervanging van de zonwering. Dit zijn enkele voor beelden van de manier waarop de gemeente de eenmalige sub sidie van het Rijk voor verbete ring van de kwaliteit van schoolgebouwen kan besteden. Het gaat overigens maar om een bescheiden subsidie. In totaal krijgt de gemeente Schouwen- Duiveland voor het basisonder wijs een bedrag van 121.290 gulden. De maatschappelijke veranderingen, de gewijzigde onderwijspraktijk en schoolor ganisatie en de gevolgen van de ARBO-wetgeving kunnen lei den tot noodzakelijke aanpas singen van schoolgebouwen. Binnen het normale onder houdsbudget blijkt vaak geen ruimte voor extra zaken. Schoonmaken 'Beleidsmedewerker voor huis vesting schoolgebouwen A. van Noord geeft als voorbeeld het 'budget voor het regelmatig schoonmaken van de scholen. Volgens hem blijkt dat in de praktijk te krap om bijvoor beeld de vloerbedekking een drastische reinigingsbeurt te geven. En zo zijn er nog veel meer wensen op het gebied van verbetering van de kwaliteit van de schoolgebouwen. Met de eenmalige bijdrage van het Rijk worden scholen nu in staat gesteld eens wat extra uit gaven te doen. Op het gebied van veiligheid binnen de school zouden scherpe kapstokhaken vervangen kunnen worden, net zoals het onbeveiligde glas in de deuren en gladde vloeren verbe terd kunnen worden. Andere voorbeelden die het Rijk aan draagt zijn: extra onderhoud aan gebouw of tuin en herstel of vervanging van buitenzonwe ring. Wensenlijstje De betrokken scholen op Schouwen-Duiveland mogen hun eigen wensenlijstje invul len. Zo hopen obs De Kirreweie en cbs Onder de Wieken in Burgh-Haamstede dat er ge luiddempende maatregelen ge troffen kunnen worden bij het speellokaal voor de kleuters. „Naast dat speellokaal ligt de ruimte voor remedial teaching en het geeft weieens geluids overlast als de kleuters er aan het spelen zijn", zegt locatiema nager A. Damman van De Kir reweie. Naar de verwachting van Van Noord zullen er straks afwegin gen en keuzes gemaakt moeten worden, daar het maar om een bedrag van net 120.000 gulden gaat. De bedoeling is dat de meeste werkzaamheden nog dit jaar worden uitgevoerd. Het voorstel tot uitvoering van de subsidieregeling komt aan de orde in de commissie Maat schappelijke Aangelegenheden die op dinsdag 4 september van af 19.30 uur vergadert in het ge meentehuis in Zierikzee. Obs De Kirrewei zou graag geluidsdempende middelen krijgen bij het speellokaal, zodat de ruimte voor remedial teaching minder geluids overlast heeft. foto Marijke Folkertsma NIEUWERKERK - In de nacht van zondag op maandag is in gebroken in een horecapand aan de Hoge Kerkstraat in Nieu- werkerk. De dieven namen rookwaren en geld uit enkele gok kasten mee. De totale waarde is onbekend Ook in Brouwershaven werd dit weekeinde ingebroken. De toegang van een bedrijfsgebouw aan de Dirksweg werd gefor ceerd, waarna de inbrekers ervan doorgingen met een boor machine en dertien ringsleutels. KAPELLE - Bij een aanrijding tussen een brommer en een fietser op de Noordweg in Kapelle zijn gisteren drie mensen gewond geraakt. Een 52-jarige inwoonster van Goes fietste over de Goessestraatweg toen ze geen voorrang verleende aan een 20-jarige Goesenaar die een brommer bestuurde. Beide bestuurders en de passagier van de brommer raakten gewond SEROOSKERKE - Op de kruising van de Serooskerkseweg en de Stoofweg in Serooskerke vond gisterochtend rond half elf een aanrijding plaats. Een 28-jarige automobilst uit Haamstede wilde bij groen licht de Stoofweg inslaan. Een 26-jarige bestuurster uit Maasmechelen negeerde op dat moment het rode licht, door dat de zon weerspiegelde in het verkeerslicht. Bij de aanrij ding raakten beide voertuigen beschadigd. SINT-LAURENS - Een automobilist en een motorrijder heb ben zondagmiddag op de Leliëndaalseweg in Sint-Laurens ruzie gekregen. De motorrijder, een 41-jarige man uit Mid delburg, had zich kwaad gemaakt over het rijgedrag van de man in de auto De automobilist, een 27-jarige man uit Zwol le, wilde linksaf slaan en zag daarbij een andere motorrijder, .die hem aan het inhalen was, over het hoofd. De motorrijder moest uitwijken. De Middelburger reed op zijn motor achter de auto en moest plotseling remmen. Hij dwong de Zwolle naar tot stoppen op een parkeerplaats. Hij zette zijn motor dwars voor de auto en sloeg dreigende taal uit tegen de auto mobilist. Die wilde wegrijden, maar de man bleef met zijn motor voor de auto staan Toen hij alsnog wegreed, raakten de voertuigen elkaar. Beide voertuigen raakten beschadigd. KOEWACHT - Een 53-jarige automobilist uit de gemeente Hulst is gistermiddag rond kwart over vier in de Axelsestraat in Koewacht mishandeld door een onbekende man. Het slachtoffer werd gedwongen tot stoppen; nadat hij was uitge stapt, volgde een woordenwisseling en een vechtpartij waar bij hij enkele malen met een kettingslot werd geslagen. Toen een onbekend gebleven automobilist stopte, is de aanvaller weggereden. Het slachtoffer heeft enkele kneuzingen op zijn rug en arm. De aanleiding tot de mishandeling ligt in de rela tiesfeer. EEDE - De politie heeft gisteren bij controles op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen honderden hardrijders be trapt. 's Morgens liepen op de Rijksweg in Eede 104 chauffeurs tegen de lamp; in het begin van de middag flitsten de agenten op de N61 bij Vogelwaarde 25 keer en op de Gentsevaart in Kapellebrug 140 keer door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wil Alkemade uit Schuddebeurs wordt per 1 sep tember de nieuwe voorzitter van Radio Schouwen-Duive land. Zij volgt in die functie Wim de Waal uit Renesse op, die voor de periode van een jaar het voorzitterschap van de lokale omroep op zich had genomen. Alkemade is tevens voorzitter van de Dorpsraad Noordgouwe en beschikt over ruime bestuur lijke ervaring. Verder is zij nauw betrokken bij de kort geleden opgerichte belangengroep 'Houd de gezondheidszorg op Schouwen-Duiveland kernge zond'. De nieuwe voorzitter is van plan de komende weken veel in de studio aan het Zeikepad in Zie rikzee te vertoeven, omdat zij ;zoveei mogelijk vrijwilligers wil ■leren kennen en kennis wil ne men van de diverse program ma's. Alkemade zal zich uitsluitend bestuurlijk inzetten voor de lo kale omroep en heeft niet de in tentie zich met het uitvoerend werk bezig te gaan houden. Ver- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl trekkend voorzitter De Waal blijft wel actief bij het omroep betrokken en zal zijn activitei ten op dat gebied zelfs nog wat uitbreiden. Nieuwe acquisiteur bij Radio Schouwen-Duiveland is Reinoud Warnaar uit Zierikzee. Op maandag, dinsdag en woensdag verricht hij de ko mende twee maanden zijn werkzaamheden vanuit de stu dio, om tevens als studio-mees ter te kunnen optreden. 'Creatief met Pien' wordt een nieuw programma in het aan bod van de lokale omroep. Het wordt verzorgd door Pien Lem- stra en Marijke Wusten. Lem- stra geniet landelijke bekend heid als schrijfster van een grote serie boekjes voor creatieve hobbyisten. Radio Schouwen-Duiveland verspreid binnenkort in de ge hele gemeente folders met een overzicht van de programme ring en een oproep voor nieuwe vrijwilligers. GOES - De Dierenbescherming heeft in het weekeinde in sa menwerking met de gemeente Goes en de brandweer tiental len eenden in de Goese vesten van een wisse dood kunnen red den. Door de hoge temperaturen van het water en de lucht legden tientallen eenden in de vesten in Goes het loodje. Omwonenden alarmeerden de Dierenbescher ming, omdat er zoveel zieke en stervende eenden in het water zaten. Omdat in het weekeinde de ver- antwoorlijke overheden moei lijk bereikbaar bleken, zocht de Dierenbescherming recht streeks contact met de Goese burgemeester D. van der Zaag. Die gaf de brandweer meteen opdracht om de vesten bij te vullen met water uit de brand- kranen, zodat er kouder en meer zuurstofrijk water in de vesten kwam. Met verschillende pompwagens wisten vrijwilli gers van de brandweer de leef omgeving van de eenden aan zienlijk te verbeteren. Mensen van de Dierenbescherming vin gen zieke eenden en brachten ze naar De Mikke. In totaal zijn in het weekeinde zo'n veertig een den aan botulisme gestorven. De nieuwe burgemeester van Zierikzee, F. Dijckmeester, wordt op 18 mei 1956 feestelijk ingehaald. Op de foto (vlnr) J. van den Doel, J. Simmers, M. Doeleman. J. van den Houten, P. Heering, C. Schot en J. van den Berge. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Je hebt ze in alle soorten en maten: kunstmatig vergeeld danwel glas helder van afdruk, variërend van familie kiekjes tot aan sporadisch vastgelegde ta ferelen en daardoor van een historische zeldzaamheid. In alle gevallen aardig voor in de boekenkast, om door te blade ren en je te verwonderen over 'vroeger'. De Zierikzeese amateur-historicus Joop van Loo hoefde niet lang na te denken of hij de opdracht van uitgeverij de Europe se Bibliotheek in Zaltbommel zou aanne men, voor de vervaardiging van een foto boek over zijn geliefde stad Zierikzee. Zeven jaar geleden tekende hij, samen met gemeente-archivaris Huib Uil, voor een soortgelijke productie van een uitge ver in Hulst. Die verzameling beperkte zich tot een beeld vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw tot aan de zesti gerjaren. In 'Focus op Zierikzee' pakt Van Loo de draad weer op in 193 0 en trekt hem door tot aan het gereedkomen van toon aangevende restauratieprojecten eind ja ren zeventig. Er is nog een belangrijk verschil, geeft de samensteller aan. „Bij de totstandkoming van het vorige boek heeft de uitgever de orginele en vaak unieke foto's doodge woon in een grote envelop naar een Oost- Europees land gestuurd, waar de boel in elkaar werd gedraaid. Zo ga je niet met zulk belangrijk materiaal om. Zeker met wanneer het uit persoonlijke verzamelin gen komt. Bovendien waren wij achteraf niet écht te spreken over de drukkwaliteit van het boek. Bij de Europese Bibliotheek is dat gelukkig een stuk beter uitgepakt." Van Loo heeft dik vijf maanden gewerkt aan de samenstelling van het 84 pagina's omvattende historisch overzicht van Zie rikzee. Om de nodige foto's te vergaren, schreef hij onder meer diverse organisa ties en prominenten aan uit de recente ge schiedenis van het stadje, danwel hun erf opvolgers of familieleden. Dat leverde hem een schat aan informatie op. „Als ik zou willen, kan ik nog wel drie van die boekjes maken!" Ook het archief van Schouwen-Duiveland heeft dankbaar ge bruik gemaakt van de voorbereiding en het onderzoek van Van Loo Talloze bij zondere foto's en documenten zijn inmid dels gekopieerd en aan het gemeentelijk bestand toegevoegd. Eerbetoon „Neem zo'n belangrijk moment als de aankomst van de nieuwe burgemeester Frans Theodoor Dijkckmeester op 18 mei 1956 in Zierikzee Hij werd met veel plechtig eerbetoon door de inwoners van Zierikzee ingehaald op 't Luitje en naar het gemeentehuis begeleid. Van die ge denkwaardige gebeurtenis was niets in het archief te vinden. Daar werden inder tijd wel foto's van gemaakt, maar die zijn in een mooi album geplakt en aan de bur gemeester gegeven Bij het materiaal van Dijckmeester trof Van Loo ook een.brief van koningin Juli ana aan, met een persoonlijke kwinkslag op de naam van Zierikzees burgervader, die behalve meester in de rechten en voor malig rit meester in het vaderlandse leger nu dus ook burgemeester was geworden. Meesterlijk"getuigde de majesteit van haar instemming met de benoeming. Aar dig was ook het handgeschreven felicita tiekaartje van de conducteur van de Pro vinciale Boot, Arie van Loo. „Dat was mijn vader." 'Focus op Zierikzee' biedt een aardig doorzicht van de straatarme samenleving in de jaren dertig (zeventien procent van de inwoners leefde onder de armoede grens) tot aan de hedendaagse bloeitijd Grootschalige restauratieprojecten van monumentale panden beleefden hun af ronding, waarmee in de beleving van Van Loo letterlijk de tien jaar achterstand, op gelopen door de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp, werd ingelopen. Bijzonder is ook de foto, genomen op die trieste morgen van 1 april 1940, toen in Zierikzee een dode viel als gevolg van overrijding door een kleine vrachtwagen. Van Loo: „Het eerste dodelijke ongeluk met een auto in Zierikzee." In de Focus-serie verschenen eerder der tien uitgaven over andere bezienswaardi ge Nederlandse plaatsen. Zierikzee is de eerste Zeeuwse stad uit de reeks. Aarden burg staat als volgende plaats uit de pro vincie in de steigers. 'Focus op Zierikzee' is verkrijgbaar in de plaatselijke boek handels. door Maurits Sep MIDDELBURG - Sneu voor Sluis-Aardenburg en Oostburg, een smetje op het blazoen van gedeputeerde T. Poppelaars, maar toch goed dat het gebeurt. West-Zeeuws-Vlaanderen krijgt van het kabinet geen uit stel voor de herindeling, maar de Staten van Zeeland zijn blij. „Ik heb het toch voorspeld", tri omfeerde GroenLinkser F. van Kollem. Het provinciebestuur stemde in juni nog in overgrote meerder heid (slechts drie van de 47 stemmen tegen) in met een late re herindeling in West-Zeeuws- Vlaanderen. Het kabinet legde dat besluit vrijdag naast zich neer. En toch reageerde de Sta tencommissie algemeen bestuur gisteren tevreden. „Wij waren destijds om pragmatische rede nen voor uitstel", verklaarde M. de Koster (PvdA) haar opluch ting. Geen toestemming legt een bom onder de hele herindeling in Zeeuws-Vlaanderen, was in juni de doorslaggevende reden om Sluis-Aardenburg en Oost burg hun zin te geven. Het standpunt van de minister raad is 'sneu voor die gemeen ten, maar niet meer dan dat', vond De Koster gisteren. „Dit is een betere oplossing." Zij kreeg bijval van de ChristenUnie en van de SGP, die in juni een mo tie indiende vooreen gelijktijdi ge herindeling van alle gemeen ten. CDA en WD waren als enige te leurgesteld dat een advies uit de regio zelf is genegeerd. „Het moet natuurlijk wel een goed advies zijn", sneerde Van Kol lem van GroenLinks, die meteen zijn gelijk maar casseerde: „Wij hebben voorspeld dat de minis ter dit niet zou toestaan." Ook P. van Veen van D66 maakte aanspraak op de juiste voor spelling. „Ik heb steeds gezegd dat het niet geloofwaardig was dat een herindeling in tweeën zou worden goedgekeurd." In tegenstelling tot Van Kollem gaf zij in juni toch haar zegen aan het uitstel. Zwaktebod Hoewel blij met de uitkomst vroeg zij zich wel af of gedepu teerde Poppelaars (CDA) goed vooroverleg heeft gevoerd. „Ik heb het idee dat hij nu zegt: 'Ik heb er alles aan gedaan, helaas, het is niet geluktDat vind ik een zwaktebod." Van Kollem meende een smetje op het bla zoen van de gedeputeerde waar te nemen. „Dit kan het vertrou wen in u schaden. Tijdens de Statenvergadering zei u immers dat het geen probleem zou zijn." Poppelaars verwierp de kritiek. „Het verwijt vanuit Sluis-Aar denburg dat ik me onvoldoende sterk heb gemaakt, zal ermee te maken hebben dat burgemees ter Straatsma er nog niet zo lang zit. Hij zal het dossier nog niet helemaal gelezen hebben. Van de hoogste ambtenaren op het ministerie heb ik voortdurend gehoord dat een jaar uitstel geen probleem zou zijn en dat werd van diverse kanten bevestigd. Maar ik heb daar steeds aan toe gevoegd dat de minister zijn ei gen politieke afweging maakt." DREISCHOR - Het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) speelt in op de deelname van Dreischor aan de internationale wedstrijd om de titel Groenste dorp van Europa. De gebeurt met enkele wandel- en fiets-ar- rangementen in de omgeving van dit ringdorp. Volgens het BTZ vormt Dreischor een lust voor het oog. Daarom wordt de komende pe riode twaalf keer een zogeheten Dreischor-arrangement aange boden. Dat omvat een wande ling van een uur of een fietstocht van twee uur onder begeleiding van een deskundige gids, een bezoek aan het Streek- en Landbouwmuseum Goemans- zorg, het informatieboekje 'In het voetspoor van de jury' en een pakje bloemzaad. Het arrange ment is tot stand gekomen in sa menwerking met het Streek- en Landbouwmuseum en Entente Florale Dreischor. Het wandelarrangement vindt de komende weken plaats op 30 augustus en op 2, 6, 9, 13 en 16 september. Het fiets-arrange- ment staat gepland op 18 en 15 september. De tochten beginnen om 14.00 uur bij het Streek- en Landbouwmuseum. Aanmel den bij het Bureau voor Toeris me Zeeland in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43