PZC Project Ecoscope leert wijze lessen Kans op betere busdienst voor Schouwse scholieren Deuken in imago Schouws gemeentehuis znf 2001 KI Goes zorgt voor Zeeuwse inbreng op Autovrije Dag Peuterspeelzalen blijven langer open Voortaan keiharde afspraken Anderhalf miljoen voor bureauspullen Shampoodief aangehouden zeeuwse almanak Succes waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 28 augustus 2001 door Margreet van den Broek RENESSE - De moeizame tot standkoming van het recreatief milieucentrum Ecoscope heeft de gemeente Schouwen-Duive- land veel wijze lessen opgele verd. Zo zullen bij eventuele toekomstige projecten vooraf keiharde afspraken gemaakt moeten worden. Met name het bedrijfsleven heeft het ten aan zien van Ecoscope behoorlijk laten afweten, vindt wethouder G. van de Velde-de Wilde. De realisatie van Ecoscope is het eerste plan dat door de ge meente Schouwen-Duiveland projectmatig is uitgewerkt. Aan de hand van een evaluatierap portage stellen de Schouwse po litieke fracties begin september vast of daarbij verantwoord is omgegaan met de bijna 3,5 mil joendie de ontwikkeling van het centrum heeft gekost. Uit het rapport blijkt dat er nog 125.000 gulden van het krediet resteert. Volgens de gemeente lijke administratie zou er echter slechts ruim 15.000 gulden over zijn. Dit verschil is veroorzaakt doordat in 1997 en 1998 de belo ning van ambtenaren ten on rechte is afgetrokken van het budget voor Ecoscope. Van de Velde claimt nu ruim 109.000 gulden uit de algemene reserve, voor een 'afrondende impuls' aan het milieucentrum. Vertraging Met het geld kan worden afge maakt wat Van der Velde eind 1999 liet stilleggen. De bouw van het centrum liep dusdanige vertraging op, dat de wethouder besloot enkele zaken in de ijs kast te zetten. Dat gold onder andere voor de verbouwing van de opkamer. Ook kan een twee de versie van het zogeheten af- val-spel worden aangeschaft, om de doorstroom in het muse um te bevorderen. Terugkijkend stelt Van de Velde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland koopt voor zo'n anderhalf miljoen gul den aan bureauspullen voor het nieuwe gemeentehuis. De stoelen en tafels zijn in een proefopstelling goedgekeurd door de ondernemingsraad en de arbodienst. In totaal wordt 4,5 miljoen gulden uitgetrokken voor inrichting van het be stuurscentrum. Dat betreft ook de aankleding van de raadszaal en de andere bijzondere ruim ten. De totale stichtingskosten van het nieuwe gemeentehuis omvatten 46 miljoen gulden. De verwachting is nog steeds dat de bouw binnen het beschikbare budget kan worden voltooidmet inbegrip van de vijf procent be- zuinigingsop'dracht van de ge meenteraad. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Emmen is gister middag om tien over half vier wegens winkeldiefstal aange houden in de Kalverstraat in Middelburg. De man had in een supermarkt tien flessen shampoo en snoep met een totale waarde van ruim 120 gulden weggenomen. Tegen de Emmenaar werd proces-ver baal opgemaakt. (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.il Kabaal kameropera over Michiel de Ruyter vrijwel dagelijks 19.30 u. en 21.30 u. 27,50 kazemat Keizersbolwerk Vlissingen (Advertentie) Wij richten kantoren in HOEKMAN Noordzandstraat 6 Yersekc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 7 vast dat 'aan de voorkant van het project Ecoscope' duidelij ker afspraken gemaakt hadden moeten worden. „We hebben ge leerd dat we nog zorgvuldiger moeten kijken naar hoeveel mensuren je nodig hebt", aldus Van de Velde. t De evaluatie heeft echter niet alleen zelfkritiek opgeleverd. De wethouder constateert dat de samenwerking met de recre atiesector ten aanzien van Eco scope veel te wensen over laat: „Vanaf het begin zijn er verte genwoordigers van het bedrijfs leven betrokken geweest bij de uitwerking van de plannen. Nu het puntje bij het paaltje komt, geven ze nauwelijks thuis. Dat valt me behoorlijk tegen." Het idee voor Ecoscope stamt al uit de voormalige gemeente Westerschouwen. Het was des tijds deels een antwoord op de roep vanuit de toeristisch-re- creatieve sector om een vol waardige elk-weervoorziening. Mede om die reden werd het plan opgenomen in de regiovisie Schouwen-West. De betrokkenheid van het be drijfsleven bij Ecoscope spreekt nu alleen nog uit deelname aan de Raad van Advies. Van moge lijke participatie als aandeel houder in de BV Ecoscope of een actieve rol bij de voorverkoop van toegangskaarten is niets te rechtgekomen. Alleen Water land Neeltje Jans heeft dit jaar voor 25.000 gulden aan entree bewijzen ingekocht. „We had den verwacht dat meer bedrij ven dit zouden doen, zeker gezien him oorspronkelijke en thousiasme." De desillusie heeft het gemeen- Bij de totstandkoming van recreatief milieucentrum Ecoscope heeft vooral het bedrijfsleven het laten afweten, vindt wethouder G. van de Velde-de Wilde. tebestuur wel het inzicht opge leverd dat er voortaan keiharde afspraken gemaakt moeten worden. „Als je zo'n project van de grond wilt tillen, moet alles zwart op wit staan. Wie mee wil doen, moet van tevoren concrete bedragen invullen. Zo kun je voorkomen dat er van tevoren gezamenlijkheid wordt gepre dikt, waar achteraf niets van te rechtkomt", aldus Van de Velde. De invoering van de toeristen pas is mogelijk het eerste geza menlijke project waarbij de nieuwe zakelijkheid merkbaar- zal zijn. De evaluatie van de totstandko- Foutje of bewuste constructie, het gedeukte titanium van het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee valt niet bij iedereen in goede aarde. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De één zweert er bij, beschouwt het als een mo nument voor de toekomst. Anderen gruwelen telkens wan neer ze voorbij het nieuwe ge meentehuis in Zierikzee rijden. Nu de bouw van het bestuurs centrum aan het laatste stadium is begonnen, geeft het complex steeds duidelijker z'n bijzonde re uiterlijk prijs. En dat valt bit ter tegen, vindt de raadsfractie van GroenLinks. Fractievoorzitter H. de Vries herinnert zich nog als de dag van gisteren de reizen die de ge meentelijke commissie nieuw bouw in de voorbereidingsfase maakte naar Düsseldorf en Am sterdam. Om in de praktijk te zien hoe fraai een titanium af werking van de buitenmuren kan zijn. Het resultaat in de Duitse stad kreeg de handen van de Schouwse delegatie niet be paald op elkaar. Glimmend en gebutst, zo moest het in Zierik zee dus niet worden, was het oordeelDe confrontatie met het Van Goghmuseum in de Neder landse hoofdstad trok de com missie nieuwbouw over de streep: een strakke uit dof, aard- grijs opgetrokken wand. Zó wil den ze het in Zierikzee ook wel. „En wat krijgen we: buitenmu ren die lijken te zijn bekleed met uit elkaar getrokken bierblik jes. Dit is nu net waarvan we hadden gezegd: zo nooit!" Goeie smoes GroenLinks heeft burgemeester en wethouders om uitleg ge vraagd over het nu vertoonde resultaat, dat naar opvatting van de fractie 'zeer slordig en goedkoop' oogt. „Hoe kan het dat wij akkoord gaan met een materiaal en vervolgens de kwaliteit van het gekozene niet lijkt op wat wij gezien en goed gekeurd hebben?" De Vries geeft zelf aan dat de oorzaak van de met name op de hoeken en ran den gedeukte platen mogelijk moet worden gezocht in de licht gebolde muren. De titanium de len zijn dun, waardoor het de aannemer in de praktijk mis schien te lastig is gebleken om ze strak te bevestigen, vermoedt het raadslid. „Ze zullen met een verdomd goeie smoes moeten komen, want alle andere heb ik door Rolf Bosboom GOES - De ingrijpende verbe tering van het leerlingenver voer voor de middelbare scho len op Zuid-Beveland krijgt op termijn mogelijk navolging in andere delen van de provin cie. Dal zei gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer) gis terochtend bij het officiële be gin van het project. Door een samenwerking van de scholen voor middelbaar onderwijs, de provincie en ver voersmaatschappij Connex- xion is de dienstregeling voor de jongeren die in Goes op school zitten aanzienlijk ver beterd. Het aantal buslijnen is uitgebreid en de begin- en eindtijden van de lessen en de dienstregeling zijn zoveel mo gelijk op elkaar afgestemd. Het gaat om een proefproject van een jaar. Deelnemers zijn het Groen College, Calvijn College, Hoornbeeckcollege, Buys Ballot College, Sint Wil- librdrdcollege, Groot Stelle en Goese Lyceum. Voorde uitvoe ring zijn negen bussen nodig. Ook niet-scholieren kunnen, met een geldig vervoersbewijs, opstappen, maar moeten er wel rekening mee houden dat de bussen niet tijdens de schoolvakanties rijden. Het project werd gisteroch tend ingeluid met een massaal ontbijt in Sportpunt Zeeland in Goes. De bussen reden voor één keer niet rechtstreeks naar school, maar deden eerst de sporthal aan. Daar kregen de ongeveer vijfhonderd leerlin gen, na enkele toespraken te hebben aangehoord, broodjes en wat drinken aangeboden. Op tijd Gedeputeerde Hennekeij stel de vast dat de nieuwe regeling al aardig werkt, aangezien bij na iedereen op tijd in Goes ar riveerde. „Dat betekent dus ook dat jullie de andere dagen van de week op tijd op school kunnen zijn. En wat het be langrijkste is: in minder tijd dan in vorige j aren en met min der ongemak onderweg, door dat niet of nauwelijks meer overgestapt hoeft te worden." Als de ervaringen dit school jaar positief zijn, dan behoort uitbreiding van het project tot de mogelijkheden, zowel in Goes als elders in de provincie. „Op termijn kunnen we dan misschien ook regelingen ma ken voor de scholen in Vlissin gen, Middelburg en Temeu- zen", aldus Hennekeij. Ook H. Bouma, regiomanager bij Connexxion, zei het proef project als een 'voorbeeld voor andere schoolconcentraties' te zien. Hij het verder weten trots te zijn op het voorlopige resul taat. „De uitvoering is binnen zeven weken tot stand geko men. Het is nu aan de jeugd en de chauffeurs om het tot een succes te maken. En dat zal soms best even wennen zijn." J. Roose, die namens de geza menlijke scholen het woord voerde, zei dat de voorberei ding een 'race tegen de klok' is geweest. „Maar in dit geval is het een race met alleen maar winnaars: de provincie, Con nexxion, de scholen, de ouders (de bus is aanzienlijk goedko per dan de trein) en de leerlin gen." Roose memoreerde de eisen waaraan het vervoer moet vol doen: de reistijd mag maxi maal het dubbele zijn van de reistijd met de auto, het aantal overstappen is hooguit twee (maar doorgaans minder) en de wachttijd op school, zowel bij aankomst als bij vertrek, is maximaal een kwartier. De kosten van het project be dragen anderhalf miljoen gul den per jaar. De leerlingen betalen de helft via het abon nementsgeld. De provincie fi nanciert de overige 750.000 gulden. foto Marijke Folkertsma ming van Ecoscope komt maan dag 3 september aan de orde bij de commissie Openbare werken en milieu. In oktober volgt de meer inhoudelijke verantwoor ding, waarbij ook de gang van zaken rondom het ontslag van directeur L. Jacobs aan de orde komt. door Rolf Bosboom GOES - Goes is waarschijn lijk wederom de enige Zeeuwse gemeente die mee werkt aan de jaarlijkse Auto vrije Dag, die dit jaar op za terdag 22 september wordt gehouden. Daarnaast sluit ook water schap Zeeuwse Eilanden die dag een aantal wegen af voor autoverkeer. De Autovrije Dag is een initi atief van het Landelijk Over leg Autovrije (Zon-)dag (LOAZ) en Milieudefensie, dat dit jaar voor de derde keer wordt gehouden. Het is voor het eerst dat de Auto vrije Dag niet op een zondag valt. Dat komt doordat Ne derland zich heeft aangeslo ten bij de Europese Autovrije Dag, die elk jaar op 22 sep tember valt. Daaraan doen vijftien landen mee. Tijdens de eerste Autovrije Zondag in 1999 liet Zeeland helemaal verstek gaan Vorig jaar ondernamen alleen Goes, waar de Werkgroep Autovrije Dag Goes in het le ven is geroepen, en het wa terschap actie. Ook dit jaar zorgen zij voor de Zeeuwse inbreng. In de rest van Nederland hebben nog veertig gemeen ten zich aangemeld voor deelname aan de Autovrije Dag. Fietsdag De Autovrije Dag valt samen met de Landelijke Fietsdag, waarbij Goes dit jaar lande lijk in de belangstelling staat. Daar klinkt het officië le startschot voor het jaar lijkse fietsfestijn en in het centrum worden diverse ac tiviteiten gehouden. Het evenement zou aanvan kelijk in mei worden gehou den, maar moest worden uit gesteld in verband met de perikelen rond de mond- en klauwzeerepidemie in Ne derland. Vanwege de evene menten sluit de gemeente de binnenstad, het gedeelte bin nen de vesten, die dag af voor auto's. In het kader van de Autovrije Dag staat een groot aantal activiteiten op het programma. Het IVN houdt een wandeltocht door het autovrije gebied, op de Dam en het Damplein is een biologische markt, de Sin gelstraat is tijdelijk het do mein van skaters en straat voetballers, op de Vlasmarkt wordt een kunstmarkt ge houden, er zijn culturele en graffiti-activiteiten op de Beestenmarkt en kinderen kunnen her en der spulletjes verkopen en deelnemen aan sport- en spelactiviteiten. Skeelerroute Met het oog op zowel de Lan delijke Fietsdag als de Auto vrije Dag neemt waterschap Zeeuwse Eilanden op Zuid- Beveland een aantal ver keersmaatregelen, aange zien die dag enkele fietsrou tes en een skeelerroute in de omgeving zijn uitgezet. Om de deelnemers zo min moge lijk hinder te laten ondervin den van het autoverkeer zijn de Kattendijksedijk, de Oude Zeedijk, de Steldijk, de Si- noutskerkseweg, de Zwaaksedijk en de Vreeland- sedijk tussen 10.00 en 16.00 uur afgesloten voor door gaand verkeer. Bestem- mings- en landbouwverkeer kunnen wel gebruik maken van die wegen Als voorproefje op de Lande lijke Fietsdag onthult de Goese wethouder C. Linssen zaterdagochtend om 11.00 uur op de Grote Markt een aantal 'fietspalen'. Daarna overhandigt het VW het eerste exemplaar van de fietsroutes die zij speciaal voor de Landelijke Fietsdag heeft samengesteld, aan een vertegenwoordiger van het LOAZ. ■■I foto Marijke Folkertsma al bedacht..." De Vries wil on derzocht hebben of en wie er bij de totstandkoming van het bui tenaanzicht tekort is geschoten, zegt ze in een toelichting op de schriftelijke vragen aan het col lege. Ze geeft er de voorkeur aan dat het huidige resultaat wordt gecorrigeerd. Lukt dat niet - en die kans is zeer groot, beseft ook De Vries - dan vindt ze enige fi nanciële compensatie op z'n plaats. CD A-fractievoorzitter C. Lege- maate deelt de scepsis van GroenLinks. Hij bevestigt dat de commissie nieuwbouw des tij ds in Düsseldorf z'n afkeuring heeft laten blijken over de ge butste versie. Legemaate vindt evenwel dat eerst moet worden onderzocht 'wat ons destijds precies is aangeboden'. „Mis schien is het wel gepresenteerd als een combinatie van de twee gebouwen en hebben wij het ge woon verkeerd begrepen. Al moet ik Heieen de Vries gelijk geven dat bij de commissie nieuwbouw op z'n minst het ge voel was ontstaan dat de wan den in Zierikzee ook strak zou den worden. Over smaak valt niet te twisten, maar het oog wil ook wat. Misschien dat het straks allemaal nog meevalt als het gebouw helemaal uit de stei gers is." Even wennen Een medewerker van de Am sterdamse architect Thomas Rau zei gisteren op de hoogte te zijn van de gerezen twijfels over de afwerking. Voor een reactie verwees hij door naar wethou der C. Veerhoek. Die hield giste ren de kiezen op elkaar „Groen Links heeft schriftelijke vragen gesteld, dus die zullen door het college binnen de gestelde ter mijn schriftelijk worden beant woord." Veerhoek heeft het architectenbureau om nadere informatie gevraagd. Volgens gemeentelijk projectleider H. Beek is het huidige resultaat evenwel precies wat van meet af aan de bedoeling was. „Voor sommigen is het misschien even wennen." door Ali Pankow ZIERIKZEE - De peuterspeel zalen De Krukels in Bruinisse en De Gruttepikkertjes in Nieu- werkerk kunnen binnenkort hun openstelling verruimen. De gemeente is bereid daar een ex tra subsidie van 4500 gulden voor beschikbaar te stellen aan de Stichting Samenwerkende Peuterspeelzalen. De stichting gaf in de subsidie aanvraag aan de gemeente eer der dit jaar al aan dat bij vier peuterspeelzalen op Schouwen- Duiveland sprake was van zo'n lange wachtlijst dat uitbreiding van de openstelling of van de groepen gerechtvaardigd zou zijn. Het betreft de vestigingen in Scharendijke, Dreischor, Bruinisse en Nieuwerkerk. In de subsidieregels voor het peuterspeelzaalwerk staat on der welke condities tot uitbrei ding van dagdelen of van groe pen mag worden overgegaan. Ook wordt daarin bepaald wan neer tot opheffing moet worden besloten. Zo mag er bij tien of meer kleuters een nieuwe groep worden gevormd. Bij een groepsgrootte van tien tot veer tien peuters wordt uitgegaan van één betaalde leidster en één vrijwilliger Vanaf veertien peuters wordt uitgegaan van twee betaalde leidsters. Zakt het aantal onder de tien dan dient er een dagdeel te worden gesloten. In Scharendijke is de uitbrei ding inmiddels gerealiseerd. De zaal in Dreischor moet tot vol gend jaar wachten en de vesti gingen in Bruinisse en Nieuwer kerk komen nu in aanmerking voor uitbreiding De subsidie die hiervoor nodig is, betreft de meerkosten die de extra openstelling voor de deze twee peuterspeelzalen met zich meebrengt, onder aftrek van de extra ouderbijdragen. (Advertentie) Gratis naar het operaspektakel "Ship of Troy" bij een halfjaarabonnement* 'geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor de voorstelling van 8 september, zolang de voorraad strekt. Bel 0800 0231 231 of vul de voorpaginabon in. PZC is voorstellingssponsor van Zeeland Nazomer Festival. Die Zeeuwse ondernemer is wat je in economische ter men een 'gazelle' noemt. Een voormalige starter, die in middels de kritieke fase voorbij lijkt. Het succes smaakt zoet, maar het is nog erg wennen voor hem. Aan een positie als werkgever, bijvoorbeeld. En het woord 'directeur' ligt nog niet helemaal lekker in de mond. Maar daar werkt hij aan. Op een drukke dag op kan toor bleef de telefoon maar rinkelen. Ook toen hij einde lijk als laatste naar zijn jas greep ging de telefoon al weer. De klant aan de lijn wilde graag Tamara spreken. „Helaas, die is naar huis. maar kan ik u helpen?" „Wat is uw functie dan", wil de de klant weten. „Ik ben de directeur", beken de de ondernemer. „Nou nee, dan bel ik morgen wel terug. Ik heb liever ie mand die er verstand van heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41