Stroodorp krijgt verkeersremmers PZC Kinderen gaan digitaal in debat met gemeente PZC Eén datum voor herindeling stemt Statenleden blij Geen nagedachtenis Thoolse Indiëgangers bij oorlogsmonument Middelburg heft pas in 2003 baatbelasting Wegdek krijgt een nieuwe laag Debat over noodopvang uitgeprocedeerde asielzoekers Man mishandeld in Koewacht Hardrijders op de foto Brommer en fietser botsen Inrichting gemeentehuis Zierikzee Aanrijding in Serooskerke Inbraken op Schouwen Bewoners en waterschap willen gevaarlijke situatie aanpakken Najaarsverkoop Scherpenisse Thema-avond over het gezin MIDDELBURG - Wat moet en wat gaat er gebeuren met uit geprocedeerde asielzoekers die niet terug gaan naar hun land van herkomst en dus op straat belanden? Die vraag staat maandag 3 september centraal tijdens een openbaar debat in het wijkcentrum Dauwendaele in Middelburg. Deelnemers aan het debat zijn een vluchtelingenorganisatie, Koerdenspecialist en advoca te G. Later, de Socialistische Partij en waarschijnlijk ook het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. Het debat wordt georganiseerd door M. Geel hoed uit Oost-Souburg die zich inzet voor Koerden uit asielzoekerscentra. „Deze mensen komen op straat te staan zondergeld om dat ze wel terug zouden kun nen volgens Den Haag. Ik vraag me af of dat wel zo is. Daarover wil ik graag praten. Niet alleen met raadsleden en partijen, ook met de bevol king. Of beter, juist met de be volking. Het wordt tijd dat de Zeeuwse bevolking ook eens de mond open doet." Het debat begint omstreeks 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. KOEWACHT - Een 53-jarige automobilist uit de gemeente Hulst is gistermiddag rond kwart over vier in de Axelsestraat in Koewacht mishandeld door een onbekende man. Het slachtoffer werd gedwongen tot stoppen; nadat hij was uitge stapt, volgde een woordenwisseling en een vechtpartij waar bij hij enkele malen met een kettingslot werd geslagen. Toen een onbekend gebleven automobilist stopte, is de aanvaller weggereden. Het slachtoffer heeft kneuzingen op zijn rug en arm. De oorzaak van de mishandeling ligt in de relatiesfeer. EEDE - De politie heeft gisteren bij controles op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen in totaal 325 hardrijders be trapt. 's Morgens liepen op de Rijksweg in Eede 104 chauffeurs tegen de lamp; in het begin van de middag flitsten de agenten op de N61 bi] Vogelwaarde 25 keer en op de Gentsevaart in Kapellebrug 140 keer. Op de Middenweg in Biervliet reden in het begin van de middag 21 bestuurders te hard; 's morgens waren op de Langeweg in Axel 35 hardrijders op de foto gezet. KAPELLE - Bij een aanrijding tussen een brommer en een fietser op de Noordweg in Kapelle zijn gisteren drie mensen gewond geraakt. Een 52-jarige inwoonster van Goes fietste over de Goessestraatweg toen ze geen voorrang verleende aan een 20-jarige Goesenaar die een brommer bestuurde. Beide bestuurders en de passagier van de brommer raakten gewond. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland koopt voor zo'n anderhalf miljoen gulden aan bureauspullen voor de ambtelijke werkplekken in het nieuwe gemeentehuis. De or der is bij Europese aanbesteding gegund aan Aspa uit Rotter dam. De stoelen en tafels zijn in een proefopstelling goedge keurd door de gemeentelijke ondernemingsraad en de arbodienst. In totaal wordt 4,5 miljoen gulden uitgetrokken voor inrichting van het Schouwse bestuurscentrum. Dat be treft eveneens de volledige aankleding van de raadszaal en de andere bijzondere ruimten, 'tot en met de laatste bloempot', aldus projectleider H. Beek. De totale stichtingskosten van het nieuwe gemeentehuis omvatten 46 miljoen gulden. De verwachting is nog steeds dat de bouw binnen het beschikba re budget kan worden voltooid, met inbegrip van de vijf pro cent bezuinigingsopdracht van de gemeenteraad. SEROOSKERKE - Op de kruising van de Serooskerkseweg en de Stoofweg in Serooskerke vond gisterochtend rond half elf een aanrijding plaats. Een 28-jarige automobilst uit Haamstede wilde bij groen licht de Stoofweg inslaan. Een 26- j ange bestuurster uit Maasmechelen negeerde op dat moment het rode licht, doordat de zon weerspiegelde in het verkeers licht. Bij de aanrijding raakten beide voertuigen beschadigd. NIEUWERKERK - In de nacht van zondag op maandag is in gebroken in een horecapand aan de Hoge Kerkstraat in Nieu- werkerk. De dieven namen rookwaren en geld uit enkele gok kasten mee. De totale waarde is onbekend. Ook in Brouwershaven werd dit weekeinde ingebroken. De toegang van een bedrij fsgebouw aan de Dirksweg werd gefor ceerd, waarna de inbrekers ervan doorgingen met een boor machine en dertien ringsleutels. dinsdag 28 augustus 2001 doorMieke van derJagt KAMPERLAND - Het water schap Zeeuwse Eilanden zoekt samen met de bewoners van het gehucht Stroodorp, tussen Geersdijk en Kamperland, naar oplossingen voor de gevaarlijke situatie op de dijk, die ook Stroodorp heet. De weg wordt gebruikt door au tomobilisten, fietsers, trekkers en vrachtwagens die tussen .Kamperland en Geersdijk rij- den, maar ook door voetgan- gers: inwoners van het gehucht jdiê zich buiten hun huizen be- 1 wegen. !üe lintbebouwing die over een lengte van tachtig meter het ge- hucht vormt, bestaat vooral uit dijkhuizen die heel kort op de weg staan. Een eenduidige ver binding onderaan de dijk, ach ter de huizen is er niet. Met een werkgroep, bestaande uit inwoners van het dorp en deskundigen van wegbeheerder het waterschap, is gezocht naar maatregelen die de problemen moeten oplossen. Die proble men blijven niet beperkt tot ge vaarlijke situaties doordat ver keersstromen zich mengen, maar behelzen ook trillingshin- der en scheurvorming door zwaar verkeer en geluidsover last door hardrijders en nachte lijk verkeer. Het waterschap houdt woens dag een informatieavond over het voorgestelde pakket maat regelen in het De Casembroot- huis in Kamperland. Het voor stel is om met portaalborden de ingang van het gehucht te mar keren. Een plateau in de weg en een uitstulping bij de aanslui ting moet de snelheid remmen. Met zulke inrichtingsmaatrege len kan een een maximumsnel heid van dertig kilometer per uur gaan gelden, waar die nu vijftig kilometer per uur is. Om hardnekkige hardrijders in te tomen, moet de weg visueel worden versmald tot 2,50 meter. Dat gebeurt dan met wegmar keringen. De sociale veiligheid zou een oppepper moeten krijgen door de schamele wegverlichting in het gehucht te vervangen door meer lantarenpalen. Een nieu we asfaltdeklaag zou de hinder van verkeerstellingen en la waai kunnen wegnemen. Het waterschap heeft de inwo ners van Stroodorp voor de bij- komst uitgenodigd. Ook be langhebbenden uit Geersdijk en Kamperland kunnen hun zegje komen doen. De informatieavond begint om 19.30 uur. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Eens te meer werd gisteren duidelijk dat er in de gemeenteraad Tho len geen meerderheid bestaat 1 voor het plaatsen van een mo nument voor gesneuvelde In diëgangers. De aanwezige leden van de Vereniging Oud Militai ren Indiëgangers (VOMI) keer den zwaar teleurgesteld huis waarts. De raadszaal van de gemeente Tholen zat gisteren bomvol. Er moesten zelfs stoelen worden bijgehaald, omdat de VOMI met bijna dertig leden aanwezig was. De vereniging wil een mo nument in Tholen, maar dat moet dan wel bij het algemene oorlogsmonument geplaatst worden. Daar wil de Thoolse raad niet aanzo bleek eerder al. Het onderwerp was gisteren geen agendapunt. Een brief van de VOMI aan het gemeentebe stuur stond op de lijst van inge komen stukken. In de brief wordt nogmaals gevraagd de wens van de vereniging te ver vullen. De leden van de VOMI hadden zich de reis naar Sint- Maartensdijk kunnen besparen, want de raadsleden waren dui delijk niet van zins om het on derwerp weer uitvoerig aan de orde te laten komen. Slechts drie van hen namen kort het woord. M. Klippel (SGP) gaf aan dat zijn fractie nog steeds afwijzend staat tegenover plaatsing van een monument bij het algemene monument. P. van Belzen (ChristenUnie) en E. Frigge (WD) gaven aan hier geen problemen mee te hebben. Frigge deed dat overigens op persoonlijke titel en niet na mens de VVD-fractie. Een woordvoerder van de ver eniging zei zeer teleurgesteld te zij n over het besluit van de raad Hij vroeg om een moment van stilte voor de, zoals hij het ver woorde, negen Thoolse jongens die in Nederlands Indië gesneu veld zijn. Dat werd toegestaan door burgemeester W. Nuis. Ver volgens verlieten de VOMI-le- den luid mopperend de raads zaal. Verkeersremmers, een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur en betere verlichting moeten Stroodorp veiliger maken. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - De gemeente Goes neemt deze week het wegdek van enkele belangrijke verkeersaders in de stad onderhanden. Het verkeer moet daarom in de avond- en nachtelijke uren rekening houden met omleidingen. Eerst zijn de Fruitlaan en de Kloetingse- weg aan de beurt. Gisteravond is begon nen met het wegfrezen van de asfaltlaag. Komende nacht wordt een nieuwe asfalt laag van zo'n drie centimeter dik aange bracht. Het verkeer wordt bij de rotondes omgeleid via de route Van Hertumweg, M.A. de Ruyterlaan, Wulfaertstraat, Van de Spiegelstraat, Patijnweg en Buys Bal lotstraat Morgenavond verhuizen de ma chines van de Van de Spiegelstraat naar het gedeelte tussen de Zonnebloemstraat en de spoorwegovergang bij Ockenburgh. Daar wordt zo'n vijf centimeter asfalt verwijderd. Donderdag, na afloop van de koopavond, krijgt de weg nieuw asfalt. Het verkeer kan tijdens de werkzaamhe den een andere route kiezen via de Fruit laan. foto Dirk-Jan Gjeltema doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Ondernemers in de Middelburgse binnenstad hoeven pas in 2003 te betalen voor de opknapbeurt die het ge bied krijgt. De gemeente had erop gerekend eerder de zoge naamde baatbelasting te kun nen heffen. Een arrest van de Hoge Raad verhindert dat. De herinrichting van de binnen- stad kost in totaal dertien mil joen gulden. Tweeëneenhalf miljoen komt voor rekening van de ondernemers. Een deel van dat bedrag wordt geïnd via baatbelasting. Het werk is ingedeeld in drie fa sen. Eerst is de Markt opge knapt, momenteel wordt ge werkt aan het Geeregebied en al laatste is de Lange Delft aan de beurt. De werkzaamheden moe ten volgend jaar klaar zijn. De gemeente wilde de baatbe lasting per deelgebied innen op het moment dat het werk daar was opgeleverd. De Hoge Raad besloot vorig najaar naar aan- leiding van protesten van Arn- •hemse ondernemers dat de be lasting pas geïnd kan worden REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl als het hele gebied gereed is. Die uitspraak is ook bindend voor de Middelburgse situatie. De gemeente Middelburg heeft met een aantal ondernemers een privaatrechtelijke overeen komst gesloten over hun bijdra ge aan de herinrichtingskosten. Zij hoeven geen baatbelasting te betalen. In de overeenkomst is vastge legd hoeveel de winkeliers mee betalen aan de herinrichting. Ze betalen 16,57 gulden per vier kante meter kadastrale opper vlakte en 538,70 gulden per strekkende meter winkelpui voor een periode van vijftien jaar. Ondernemers die getekend heb ben, zijn wel gebonden aan de gemaakte afspraken. „De baat belasting was een stok achter de deur", zegt ambtenaar J. Taha- pary. Volgens hem hebben 'en kele tientallen' ondernemers de overeenkomst getekend. De overigen, enkele honderden ei genaren van panden in de bin nenstad, krijgen nu pas in 2003 een aanslag voor baatbelasting. Voordeel Gemeenten kunnen baatbelas ting heffen op onroerende zaken die gebaat zijn bij voorzienin gen die door de gemeente wor den aangebracht. Dat voordeel moet aantoonbaar zijn. Taha- pary geeft toe dat het lastig is om te be wij zen dat de herinrich ting van de binnenstad de on dernemers voordeel biedt. Voorzitter H. Boers van de Ver eniging Ondernemers Middel burg betwijfelt of het heffen van baatbelasting in Middelburgse terecht is. „Er moet bewezen zijn dat er baat is. Vooralsnog is dat niet aantoonbaar." door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele gaat in septem ber weer verder met de jeugd- debatten. In vorige jaren is de dialoog met de basisschoolkin deren en de jeugd tot zestien jaar uitstekend bevallen. De jeugd heeft zelf meegewerkt aan een bruikleensysteem voor zee containers waarin gemeente, politie, dorpsraden en de jeugd samenwerken en aan een plan voor ontmoetingsplaatsen. Gebleken is dat snelle commu nicatie met de jeugd uiterst be langrijk is. De jeugdebatten zijn een eerste middel om de dialoog op gang te houden. Deze keer is een jeugdwerkplan het onderwerp van gesprek. Dat plan gaat op het gebied van communicatie een stuk verder dan andere jaren. Kinderen moeten om te beginnen een digi tale verbinding krijgen met het gemeentebestuur en de ambte naren. Het komt goed uit dat de dorpshuizen binnen afzienbare tijd worden uitgerust met een intenetcomputer. Maar dat is nog niet alles. Zater dag 1 september wordt de cy berzolder voor de jeugd in Hein- kenszand geopend. Daar staat ook een stel internetcomputers en handige kinderen hebben een jeugdwebsite voor de gemeente ontworpen. Het is de bedoeling dat de kinderen op gezette tij den digitaal in debat gaan met burgemeester, wethouders, raadsleden en ambtenaren. Voor wie nog niet zo thuis is op de computer en omdat het gezel lig en inspirerend is, zijn er ook analoge debatten. Basisschool kinderen en jongeren worden apart uitgenodigd. Woensdag 5 september beginnen de deelde- batten. Voor de schoolkinderen zijn ze onder schooltijd en voor de jon geren 's avonds. Om 19.00 uur worden de jongeren verwacht in soos Ammekore in Nieuwdorp. Vrijdag 7 september begint om 19 .00 uur het debat in café Wes- terschelde in Hoedekenskerke. Soos De Prange in Heinkens- zand is woensdag 12 september vanaf 19.30 uur de debatruimte voor de Heinkenszandse jeugd en op dezelfde tijd vrijdag 14 september begint een discussie in Chaperonne in s Gravenpol der. De jongeren van Ellewoutsdijk worden woensdag 19 september om 19.00 uur in 't Nut verwacht en die van 's Heerenhoek op vrij dag 21 september, om 19.30 uur in de Jeugdhoeve. De beste ideeën die uit de voor ronden naar voren zijn gekomen worden besproken tijdens de debatfinale in het gemeentehuis in Heinkenszand op 3 oktober. De basisschooljeugd komt 's middags om 15.00 uur en de iets oudere jeugd wordt 's a- vonds om 19.30 uur uitgeno- digd. door Maurits Sep MIDDELBURG - Sneu voor Sluis-Aardenburg en Oostburg, een smetje op het blazoen van gedeputeerde T. Poppelaars, maar toch goed dat het gebeurt. West-Zeeuws-Vlaanderen krijgt van het kabinet geen uit stel voor de herindeling, maar de Staten van Zeeland zijn blij. „Ik heb het toch voorspeld", tri omfeerde GroenLinkser F. van Kollem. Het provinciebestuur stemde in juni nog in overgrote meerder heid (slechts drie van de 47 stemmen tegen) in met een late re herindeling in West-Zeeuws- Vlaanderen. Het kabinet legde dat besluit vrijdag naast zich neer. En toch reageerde de Sta tencommissie algemeen bestuur gisteren tevreden. „Wij waren destijds om pragmatische rede nen voor uitstel", verklaarde M. de Koster (PvdA) haar opluch ting. Geen toestemming legt een bom onder de hele herindeling in Zeeuws-Vlaanderen, was in juni de doorslaggevende reden om Sluis-Aardenburg en Oost burg hun zin te geven. Het standpunt van de minister raad is 'sneu voor die gemeen ten, maar niet meer dan dat', vond De Koster gisteren. „Dit is een betere oplossing." Zij kreeg bijval van de ChristenUnie en van de SGP, die in juni een mo tie indiende voor een gelijktijdi ge herindeling van alle gemeen ten. CDA en WD waren als enige te leurgesteld dat een advies uit de regio zelf is genegeerd. „Het moet natuurlijk wel een goed advies zijn", sneerde Van Kol lem van GroenLinks, die meteen zijn gelijk maar casseerde: „Wij hebben voorspeld dat de minis ter dit niet zou toestaan." Ook P. van Veen van D66 maakte aanspraak op de juiste voor spelling. „Ik heb steeds gezegd dat het niet geloofwaardig was dat een herindeling in tweeën zou worden goedgekeurd." In tegenstelling tot Van Kollem gaf zij in juni toch haar zegen aan het uitstel. Zwaktebod Hoewel blij met de uitkomst vroeg zij zich wel af of gedepu teerde Poppelaars (CDA) goed vooroverleg heeft gevoerd. „Ik heb het idee dat hij nu zegt: 'Ik heb er alles aan gedaan, helaas, het is niet gelukt.' Dat vind ik een zwaktebod." Van Kollem meende een smetje op het bla zoen van de gedeputeerde waar te nemen. „Dit kan het vertrou wen in u schaden. Tijdens de Statenvergadering zei u immers dat het geen probleem zou zijn." Poppelaars verwierp de kritiek. „Het verwijt vanuit Sluis-Aar- denburg dat ik me onvoldoende sterk heb gemaakt, zal ermee te maken hebben dat burgemees ter Straatsma er nog niet zo lang zit. Hij zal het dossier nog niet helemaal gelezen hebben. Van de hoogste ambtenaren op het ministerie heb ik voortdurend gehoord dat een jaar uitstel geen probleem zou zijn en dat werd van diverse kanten bevestigd Maar ik heb daar steeds aan toe gevoegd dat de minister zijn ei gen politieke afweging maakt." SCHERPENISSE - De jaarlijk se najaarsverkoop van tweede hands spullen ten bate van de hervormde kerk in Scherpenis se wordt zaterdag 8 september gehouden in De Hoeksteen in Scherpenisse. De najaarsverkoop staat be kend om het grote aanbod aan goede, tweedehands boeken. De markt begint om 10.00 uur. Rond 15.00 uur, bij het sluiten van de markt, begint de verkoop van bananendozen vol overge bleven boeken. THOLEN - De bond van Neder lands hervormde mannenver- enigingen op gereformeerde grondslag, Zeeland/Noord- West Brabant, houdt donderdag een thema-avond over het gezin in verenigingsgebouw De Win gerd in Tholen. De bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, zal worden ingeleid door ds. J. de Beider uit Nieuw- Lekkerland. Het gesprek dat daarna volgt heeft het motto 'het gezin in de branding van deze tijd' gekregen. De bond nor digt iedereen uit om over de rol van het gezin in zorgwekkende tijden te komen meepraten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37