Weekmarkt terug op het dorp PZC The Others sluit Filmfestival af Surrender terug met sterk album Optreden majorettes uit Kongo afgelast 10 Leegloop lezers schrijven De Piet Kip zonder kop Man beroofd van gsm kunst cultuur znf 2001 dinsdag 28 augustus 2001 door Claudia Sondervan De terugkeer van de week markt op de dorpen. Eens per week of per maand, een vol dorpsplein. Waar je verse groenten, fruit, brood, zuivel, vis en vlees haalt. Waar je gelijk om je postzegels kan bij het mobiele postkantoor. Mis schien ook je bankzaken even regelt en terecht kan voor de diensten van de politie, die im mers ook mobiele kantoren houden. Waar dorpelingen eens ouderwets een boom op zetten. De markt als compen satie voor de leegloop van voorzieningen in de kleine ker nen van Zeeland. De dorpsver- eniging Nieuw- en Sint Joos- land lanceerde deze zomer het idee. Met eens per week een kleine markt blijven de inwoners van Nieuwland met elkaar in con tact, denkt de dorpsvereniging. Het dorp mist zo'n aanleiding nu node. Want de Spar-super- markt sloot de deuren, de bak ker en de melkwinkel waren al niet meer dan een herinnering en de Rabobank Walcheren- Zuid deed ook al de loketten dicht. Een weekmarkt kan zor gen dat Nieuwland niet ver wordt tot enkel een kluitje hui zen. Maar misschien lukt het niet. Slechts één handelaar heeft zich gemeld voor een stand plaats. Wil de opzet slagen, dan zal deze pionier een paar colle ga's mee moeten krijgen. En misschien een nieuw type marktondernemer. Banken als de Rabobank, zorgverzeke raars als CZ Groep en uitzend bureau's als Randstad zetten steeds vaker mobiele kantoren in om dicht bij hun klanten te geraken zonder de last van de vaste vestiging te torsen. Ook de Zeeuwse politie heeft kan toren gemobiliseerd om de po litiezorg in de kleine kernen te brengen. Een dorpsmarkt zou voor de mobiele politiekanto ren een logisch aanlegpunt zijn, stelt voorlichter Jan van Mourick. De mobiele kantoren die sinds een jaar rondtrekken zijn een groot succes, meldt Van Mourick. Op Schouwen- Duiveland is het mobiele kan toor inmiddels een vaste ver schijning. Voor Walcheren ar riveert binnenkort een nieuw mobiel kantoor en in Zeeuws- Vlaanderen blijken de bezoe ken van de proefwagen derma te op prijs gesteld te worden dat voortzetting in de rede ligt. „We zoeken in de dorpen plaat sen waar veel mensen bij el kaar komen. Een markt is daarvoor een pi'ima plaats." Coördineren „Een dorpsmarkt lijkt niet ver keerd. Hoe meer ik erover na denk, hoe enthousiaster ik wordt," bekent wethouder M. van Overloop van Reimers- waal. „Het zou goed gecoördi neerd moeten worden in regionaal verband, om het aan trekkelijk te maken voor on dernemers. Iemand moet nu opstaan en de banken en zorg verzekeraars met mobiele kan toren, de markthandelaren en de gemeenten samen aan tafel brengen. Die coördinatie hoeft niet moeilijk te zijn. Dat kan hier bijvoorbeeld geregeld worden in het bestuurlijk plat form De Bevelanden, waarin alle Bevelandse gemeenten zit ting hebben." Een markt geeft meerwaarde aan een dorp, zelfs als er een winkelbestand is, ervaart hij. „Het geeft een enorme sociale houvast." De wethouder heeft Yerseke als pasklaar voor beeld. Een zevental jaren gele den nam Reimerswaal met de lokale winkeliers het initiatief tot een weekmarkt. Nu bevol ken vijftien a twintig stand houders elke vrijdagochtend het dorp. De markt trekt be zoek uit de hele regio en daar hebben de vaste winkeliers ook baat bij, vertelt Van Overloop. In Kruiningen en Krabbendij- ke mislukte de opzet. „Daar wilde de middenstand niet meewerken," zegt Van Over loop. Maar die kernen baren de gemeentebestuui'der zorgen. „Je kan als overheid mensen niet opleggen om te kopen in de eigen regio. Mensen uit de dor pen gaan nu eenmaal graag naar de Agrimarkt, Mirocenter of Aldi bij de stad." Een markt klinkt sympathie ker in de oren dan het service centrum met computertoegang tot gemeenten, winkels en ban ken dat gedeputeerde Van Zwieten afgelopen zomer in de week zette, vindt Frank Jans- sens, bestuurslid van de Zeeuwse Vereniging van Klei ne Kernen. Te weinig mensen op de dorpen zijn vaardig ge noeg op de computer om online bankzaken en boodschappen te regelen, weet hij als voorzit ter van de dorpsraad Oudelan- de uit ervaring. „Het is tijd om te inventariseren welke Zeeuwse dorpen hun voorzie ningen missen. Je kan dan te gelijk inventariseren of er be hoefte is aan een weekmarkt," meent hij. Die behoefte loopt terug in plaatsen als Vlissingen en Hulst. Het publiek daar is te verwend met lange openings tijden om zich druk te maken om een weekmarkt. Dorps- markten zijn nog moeilijker rendabel te maken, reageert bestuurslid H. Smulders van de Centrale Vereniging voor Am bulante Handelaren voor Zuid-West Nederland. „Mis schien voor de foodsector. Aardappelen, groente en fruit, misschien brood. Maar het lijkt me niet haalbaar. Je moet ook voorkomen dat de belangstel ling voor de markten in de ste den wegebt." Uit die markten haalt Smulders als verkoper van dekbedden en overtrekken zijn omzet. „Gemeenten moe ten ook bereid zijn om stand plaatsen uit te geven, te zorgen voor zaken als elektriciteit en verordeningen. Dat vinden ze vaak te duur." Onzin, zegt Van Overloop. „De gemeenten zijn best bereid voorzieningen aan te leggen." De stilte op de Zeeuwse dorpen komt immers voort uit over heidsbeleid dat groei naar cen trale kernen verwijst. Onder nemers subsidiëren doet de overheid niet. „Maar we kun nen heel goed randvoorwaar den scheppen." Een wekelijkse markt, zoals hier in Hulst, kan de stilte op de Zeeuwse dorpen doorbreken. foto Charles Strijd Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Hoe kan de burgemeester van Goes zeggen dat het neerstrij ken van de groep housegangers - zojuist verdreven uit Moerdijk - niet voor overlast heeft ge zorgd? (PZC, 27-8). Mocht hij in Kamperland wonen, dan zou hij zoiets niet gezegd hebben. De herrie clie zaterdagnacht en zondag kwam aanwaaien is hier wel degelijk als overlast erva ren. Los van dit gegeven is er nog een aantal zaken, waarvan men zich moet afvragen of er be stuurlijk eigenlijk überhaupt wel iets is gepresteerd. Onze on volprezen politiewoordvoerder kwam op de radio melden, dat de situatie niet werd gedoogd, maar dat er niet zou worden in gegrepen. Een novum in ambte- narentaal? Een dergelijke uit spraak geeft aan iedere groep een vrijbrief om te doen en laten waar men zin in heeft. Daar kan men in de toekomst nog plezier van beleven. In Moerdijk werd de luidruchtige formatie ver wijderd, omdat onder andere de sanitaire voorzieningen ter plekke onvoldoende waren. De Piet behoort tot de gemeente Goes., wildplassen in Goes kost honderd gulden. Op de Piet is het gratis. Het normale dagtoe- risme op de Piet was vanwege de neergesti-eken 'houseplaag' niet mogelijk. Men moet zich ook eens realiseren, wat het gebrek aan bestuurlijke daadkracht de belastingbetaler heeft gekost. Bedoeld wordt hier de inzet van de ME, Weggegooid geld als je toch beweert dat er niet wordt opgetreden. Alles overziende een licht onpasselijk gevoel, vooral omdat hier erg veel rechtsongelijkheden aan de or de waren. Besturen Zeeland blijft een zorgenkindje. René Wijnings Venuslaan 5, Kamperland In de reeks dieronwaardig be staan hebben de wetenschap pers een nieuwe vorm uitgevon den. Gekloonde kippen (PZC, 23-8). Allemaal hetzelfde ge wicht (veel te zwaar, want ze zakken door de poten), allemaal dezelfde smaak en allemaal de zelfde hoeveelheid vlees. On voorstelbaar dat men in staat is dit soort afschuwelijke voor stellen te bedenken! Dit onder zoek wordt gesubsidieerd door US's National Institute of Sci ence and Technology met 4,7 miljoen. En allemaal om nog meer geld over de ruggen van deze dieren te verdienen en waar-mee voor de zoveelste keer wordt bewezen dat ze dieren steeds meer als producten of consumptiegoederen willen zien. Als dit goedgekeurd wordt, worden er 50.000 eieren per uur bewerkt om de snelst groeiende, minst mogelijke hoe veelheid voedsel etende kippen te produceren. Wat wordt de volgende stap? Alleen kippen zonder veren zodat ze niet ge plukt hoeven te worden en met een vierkant postuur, zodat ze makkelijker in de dozen passen? Of misschien gelijk ook maar kippen zonder kop. Zij die met deze 'wetenschap' bezig zijn vallen voor mij onder de laatste afdeling! Wetenschap zou geba seerd moeten zijn op vooruit gang in de wereld. Wat men hier wil valt niet onder de categorie vooruitgang maar meer bij het begin van de ondergang. J.W.H.Haak St. JacobsstraatlS, Vlissingen VLISSINGEN - Een 61-jarige man is maandagochtend in de Lange Zelke in Vlissingen van zijn gsm beroofd. Hij kreeg een duw van een onbe kende en kwam daardoor bijna ten val. Nog net werd hij opge vangen door een andere man. Even later zag de Vlissinger dat zijn gsm, met een waarde van meer dan duizend gulden, ver dwenen was. door Ernstjan Rozendaal KRUININGEN - De Zeeuwse rockgroep Surrender staat weer met beide benen op de grond. Na een kortstondig commercieel avontuur als N8werk heeft de tegenwoordig uit vijf muzikan ten bestaande formatie de oude naam weer aangenomen. Met de nieuwe cd Zeeuwse Klei, die ko mend weekeinde wordt gepre senteerd in Kruiningen en Big- gekerke, levert Surrender bovendien het sterkste album af uitzijn bestaan. De cd is opgenomen in de studio van Normaal in Zelhem en ge produceerd door de drummer van Achterhoekse popgroep, Fokke de Jong. „Vier jaar gele den zouden we al een album op nemen in de Normaalstudio", vertelt gitarist Kees Wonder- gem van Surrender. „Alleen stond Normaal toen op kantelen door ruzie met de manager en gedoe over geld. De studio had den ze toen in principe verkocht. We zijn destijds uitge weken naar een studio in Gro ningen. Fokke de Jong kenden we omdat hij wel eens met ons heeft meegespeeld. Als Nor maal niet optreedt, heeft hij een eigen bandje. Dat hebben wij een keer naar Zeeland gehaald. Hoe gaat dat dan? Na afloop zit je aan tafel met een biertje, je vraagt: Wat doe je voor de rest? en je hoort dat hij producer is. Dan is de afspraak snel ge maakt." De J ong heeft Surrender geleerd van het geijkte pad af te wijken, vertelt Wondergem, „We had den dertien of veertien num mers op een demo opgenomen. Die wilden we in Zelhem gaan inspelen, maar hij was het niet eens met de standaardopbouw van coupletje, refreintje, cou pletje, solootje. Hij gooide van alles om. Eerst viel het best te gen om onder tijdsdruk dingen die je in je kop hebt zitten ineens anders te doen, maar het resul taat is ernaar. Dit is ons beste product tot nu toe." „Net als wij maakt Normaal dialectrock. Zij zingen welis waar in het Achterhoeks en wij in het Zeeuws, maar belangrijk is de sfeer waarin we werkten, de omgeving en de mensen. Zo- als een kunstschilder zich waar- schijnlijk beter op zijn gemak voelt in de polder dan in de Wal- straat in Vlissingen, zo zaten wij liever in Zelhem dan in een stu dio in Rotterdam waar iedereen zou denken: 'Wat zegt-ie nou?' Waar of je je het lekkerst voelt, doe je het liefst je kunstje." Voor de lol Wondergem beseft dat door de ze samenwerking mensen Sur render zullen blijven omschrij ven als de 'Zeeuwse Normaal'. Onterecht, vindt hij. „Er zijn wel overeenkomsten, maar Sur render heeft toch iets eigens. De muziek van Normaal is meer ge- ent op rock 'n' roll, die van ons op bluesrock. En onze teksten zijn geen liefdesstories of poli tieke meningen. Normaal zingt over de Betuwelijn en de mkz. Wij hebben één keer iets over de Westerscheldetunnel gedaan, maar we voelen ons geen Bob Dylan-figuren. We doen het voor de lol. We hebben wel num mers over levenswijsheden en over Zeeland natuurlijk." Anders dan Normaal is Surren der er ook niet op uit hits te sco ren. De hobby wordt steeds pro fessioneler uitgevoerd, maar landelijk succes najagen is er niet meer bij. Wondergem: „Daar zou ik heel moe van wor den. Veel bands in Zeeland beginnen met de hoogste ver wachtingen. Ze hebben eigen nummers, een platenmaat schappij heeft belangstelling, maar uiteindelijk valt het tegen en dondert het bandje uit elkaar. Wij hebben besloten op ons ge mak naar een steeds hoger ni veau te groeien. We hebben ons lesje geleerd met N8werk. We hadden de ambitie het platte land van de Achterhoek en Bra bant te veroveren, maar wil je daar twintig keer per jaar spe len, dan moeten ze je wel ken nen. Dus óf je moet een hit heb ben op Radio 3 óf je moet heel Nederland tien jaar lang plat- spelen, zoals de Juke Joints dat hebben gedaan. Die hit hebben we niet en we voelen ons een beetje te oud om twee keer per week naar Drente of Friesland te rijden. Daarom richten we ons nu op de blinde vlekken in Zeeland. In Zeeuws-Vlaande- ren zij n we nog niet zo bekend en in Tholen hebben we wel aan hang maar dat buiten we niet genoeg uit. Dat hebben we ons nu als taak gesteld, Zeeland eens goed afwerken." Cd-presentatie Surrender, vri31 au gustus op het Marktplein in Krui ningen, m.m.v. Marjon van Iwaar- den, The Söuthside Horns, Chris Wagenmakers en Talc 'n Djola. Aan vang: 20 uur. Za 1 sept in zaal De Kaasboer in Biqqekerke, aanvanq: 20.30 uur. De Zeeuwse rockgroep Surrender: RenéKoole, Bart Hoogestegei\ Johan van de Swaluw, Kees Wonder gem (vlnr) en op de voorgrond (midden) Henry de Bruin. foto Willem Mieras door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - De slotfilm is een andere, de hoofdrolspeel ster blijft dezelfde. Niet Moulin Rouge sluit het festival Film by the Sea in Vlissingen af, maar de film The Others. Net als in Mou lin Rouge woi*dt de hoofdrol daarin gespeeld door de Ameri kaanse actrice Nicole Kidman. Tot spijt van artistiek directeur Leo Hannewijk heeft zij het fes tival overigens laten weten niet naar Vlissingen te komen. Film by the Sea vindt plaats van 10 tot en met 16 september. In zes dagen worden ruim zestig films vertoond. Captain Corel- li's Mandolinv an regisseur John Madden opent het festival. Met Moulin Rouge, de openingsfilm van het in mei gehouden festival van Cannes, dacht de organisa tie een klapper in huis te heb ben, maar de film is door de dis tributeur teruggetrokken. De Australische regisseur Baz Luhrmann maakt eind septem ber een tournee langs Europese steden waar de film in première gaat en verschijnt daarvoor in Amsterdam. Daarom is afgezien van een Nederlandse première - kort daarvoor - in Vlissingen. Met The Others heeft Film by the Sea een uitstekende slotfilm ter vervanging, vindt Hanne wijk. „De film beleeft volgende week in Venetië zijn Europese première. Kort daarop hebben wij hem." The Others is geregisserd door de Spanjaard Alejandro Amen- abar. Met deze psychologische thriller maakt hij zijn Ameri kaanse debuut. Het verhaal speelt zich af aan het eind van de T\veede Wereldoorlog. Kidman speelt een moeder die met haar twee kinderen in een Victori aans landhuis wacht op de te rugkeer van de man des huizes. De kinderen kunnen geen zon licht verdragen, waardoor het huis verduisterd is. Bovendien onderwerpt hun moeder ze aan vreemde, bijna i-eligieuze regels. The Others wordt in acht zalen tegelijk vertoond, net als de Nicole Kidman speelt de hoofdrol in de psychologische thriller The Others. foto GPD openingsfilm Captain Corelli's Mandolin. De achtste filmzaal is de tent Cinema Boulevard die vorig jaar stond opgesteld op de Dam in Middelburg. Die verrijst nu, mogelijk met nog een andere tent, op de parkeerplaats naast Cine City in Vlissingen. Wellicht woi'dt vanuit de bioscoop een tijdelijke loopbrug aangelegd naar de Cinema Boulevard. Door de toevoeging van deze filmzaal in art déco-stijl geeft Film by the Sea meer publiek de kans aanwezig te zijn bij de ga- la-avond waarmee het festival wordt geopend. „Nog steeds merken we dat mensen denken dat ze daar niet naartoe kun nen", zegt Hannewijk. „Maar het publiek kan overal kaarten voorkopen." Op dinsdag vindt nog een twee- (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het optreden van Les Majorettes de Berna- dette, waarmee vandaag de ope ning van het Zeeland Nazomer Festival zou worden opgeluis terd gaat niet dooi-. Het majorettencorps uit Kins hasa beschikt niet over de nodi ge visa en hun leidster, VN- ambassadrice voor de kind< r- rechten Bernadette Mukendy, zit in de gevangenis. Vanavond opent het Zeeland Nazomer Festival met de we reldpremière van de voorstel ling Ship of Troy op Neeltje Jans. Omdat dagelijks ook cul turele activiteiten plaatsvinden in de Abdij van Middelburg, was het de bedoeling aan het eind van de middag ook daar het nazomerfestival op een opval lende manier in te luiden. Daar voor waren de Belgische groep Think of One en de Majorettes uitgenodigd. Een zes man sterk gezelschap van Think of One trekt al musi cerend op een wagen door de stad en zou worden vergezeld door de majorettes. De in België geboren Bernadette Mukendy heeft een aantal meisjes uit het straatarme en door oorlog ge teisterde Kongo opgeleid tot majorettes die optreden voor goede doelen zoals Unicef. Een week geleden is Mukendy ech ter gearresteerd. Zij zit in de Makalagevangenis in Kinshasa. Sinds haar gevangenneming wordt er gesteggeld over visa van de majorettes die zonder de juiste documenten niet naar België kunnen reizen. Gisteren heeft het organiserende kun stencentrum nOna uit Mechelen de hoop opgegeven dat het zoge naamde 'ontwikkelingssamen werkingsproject' van Think of One en de Majorettes, waarvan ook in België enkele optredens stonden gepland, nog door kan gaan. Dat betekent dat vanmiddag (tussen 16 en 18 uur) alleen de muzikanten van Think of One in Middelburg aanwezig zullen zijn. zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazonxcrfcstival.nl Bram Kwekkeboom e.a. literair programma over walvissen 29 aug 19.30 u. 7,50 zolder Zeeuws Museum Middelburg 20.00 - 21.00 u. live op Omroep Zeeland Radio de opening plaats. De Noorse ambassadeur komt dan het pro gramma-onderdeel Eurofocus openen. Dat is geheel gewijd aan de Skandinavische cinema. Net als vorig jaar komen in het kader van de filmeducatie hon derden scholieren naar het fes tival, maar het congres over dit onderwerp is afgelast wegens gebrek aan belangstelling. Ook de internationale gastenlijst is nog niet zo lang. Hannewijk: We hebben zeker veertig uitno digingen uitgezet, maar tot nu toe pas drie bevestigingen ont vangen. Dat zegt nog niet zo veel. De grootste ster van vorig jaar, Morgan Freeman, liet pas een week voor het festival begon weten dat hij zou komen." De regisseurs John Madden, Jan Harlan (die een documentaire heeft gemaakt over Stanley Ku brick) en Jerry Zucker (van de komedie Rat Race met onder an-' deren Whoopi Goldberg, John Cleese en Rowan Atkinson) hebben toegezegd te komen. De kaartverkoop begint don derdag. Informatie vanaf woensdag: www.filmbythesea- .wanadoo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34