PZC Kans op vervolg buslijn scholen Nieuwe stuwen voor Den Inkel Geen burgemeestersreferendum Middelburg C-J HOEKMAN*"" Goes zorgt voor Zeeuwse inbreng op Autovrije Dag Trefpunt Yerseke beter bereikbaar Zuid-B ev elands e proef met beter leerlingenvervoer wellicht ook in andere regio's Brandweer en gemeente redden eenden in Goese vesten Shampoodief aangehouden zeeuwse almanak Succes MIDDEN dinsdag 28 augustus 2001 door Rolf Bosboom GOES - De ingrijpende verbete ring van het leerlingenvervoer voor de middelbare scholen op Zuid-Beveland krijgt op ter mijn mogelijk navolging in an dere delen van de provincie. Dat zei gedeputeerde J. Hennekeij (VVD, verkeer) gisterochtend bij het officiële begin van het project. Door een samenwerking van de scholen voor middelbaar onder wijs, de provincie en vervoers maatschappij Connexxion is de dienstregeling voor de jongeren die in Goes op school zitten aan zienlijk verbeterd. Het aantal buslijnen is uitgebreid en de be gin- en eindtijden van de lessen en de dienstregeling zijn zoveel mogelijk op elkaar afgestemd. Het gaat om een proefproject van een jaar. Deelnemers zijn het Groen College, Calvijn Col lege, Hoornbeeckcollege, Buys Ballot College, Sint Willibrord- college, Groot Stelle en Goese Lyceum. Voor de uitvoering zijn negen bussen nodig. Ook niet- scholieren kunnen met een gel dig vervoersbewijs opstappen, maar moeten er wel rekening mee houden dat de bussen niet tijdens de schoolvakanties rij den. Ontbijt Het project werd gisterochtend ingeluid met een massaal ont bijt in Sportpunt Zeeland in Goes. De bussen reden voor één keer niet rechtstreeks naar school, maar deden eerst de sporthal aan. Daar kregen de ongeveer vijfhonderd leerlin gen, na enkele toespraken te hebben aangehoord, broodjes en wat drinken aangeboden. Gedeputeerde Hennekeij stelde vast dat de nieuwe regeling al aardig werkt, aangezien bijna iedereen op tijd in Goes arri veerde. „Dat betekent dus ook dat jullie de andere dagen van de week op tijd op school kun nen zijn. En wat het belangrijk ste is: in minder tijd dan in vori ge jaren en met minder ongemak onderweg, doordat niet of nau welijks meer overgestapt hoeft Honderden leerlingen kregen in Sportpunt Zeeland in Goes een speciaal ontbijt ter gelegenheid van de nieuwe dienstregeling. te worden." Als de ervaringen dit schooljaar positief zijn, be hoort uitbreiding van het pro ject tot de mogelijkheden, zowel in Goes als elders in de provin cie. „Op termijn kunnen we dan misschien ook regelingen ma ken voor de scholen in Vlissin- gen, Middelburg en Terneuzen", aldus Hennekeij. Ook H. Bou- ma, regiomanager bij Connex xion, zei het proefproject als een Voorbeeld voor andere school- concentraties' te zien. Hij liet verder weten trots te zijn op het voorlopige resultaat. „De uitvoering is binnen zeven we ken tot stand gekomen. Het is nu aan de jeugd en de chauffeurs om het tot een succes te maken. En dat zal soms best even wen nen zijn." J. Roose, die namens de geza menlijke scholen het woord voerde, zei dat de voorbereiding een 'race tegen de klok' is ge weest. „Maar in dit geval is het een race met alleen maar win naars: de provincie, Connex xion, de scholen, de ouders (de bus is aanzienlijk goedkoper dan de trein) en de leerlingen." Roose memoreerde de eisen waaraan het vervoer moet vol doen: de reistijd mag maximaal het dubbele zijn van cle reistijd met de auto, het aantal over stappen is hooguit twee (maar doorgaans minder) en de wacht- GOES - De Dierenbescherming heeft in het weekeinde in sa menwerking met de gemeente Goes en de brandweer tiental len eenden in de Goese vesten van een wisse dood kunnen red den. Door de hoge temperaturen van het water en de lucht legden tientallen eenden in de vesten in Goes het loodje. Omwonenden alarmeerden de Dierenbescher ming, omdat er zoveel zieke en stervende eenden in het water zaten. Een stuk of tien vogels waren al door particulieren naar vogelasiel De Mikke in Middelburg gebracht. Hetbotu- lisme bleek opnieuw de oorzaak van de ziekte, die almaar sneller om zich heengreep. Omdat de overheden moeilijk bereikbaar bleken, zocht de Dierenbescherming recht streeks contact met de Goese burgemeester D. van der Zaag. Die gaf de brandweer meteen opdracht om de vesten bij te vullen met water uit de brand- kranen, zodat er kouder en meer zuurstofrijk water in de vesten kwam. Mensen van de Dieren bescherming vingen zieke een den en brachten ze naar De Mik ke. In totaal zijn in het weekeinde naar schatting veertig eenden aan botulisme gestorven. (Advertentie) wagr;' foto Dirk-Jan Gjeltema tijd op school, zowel bij aan komst als bij vertrek, is maxi maal een kwartier. De kosten van het project be dragen anderhalf miljoen gul den per jaar. De leerlingen betalen de helft via het abonne mentsgeld. De provincie finan ciert de overige 750.000 gulden. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Emmen is gister middag om tien over half vier wegens winkeldiefstal aange houden in de Kalverstraat in Middelburg. De man had in een supermarkt tien flessen shampoo en snoep met een totale waarde van ruim 120 gulden weggenomen. Tegen de Emmenaar werd proces-ver baal opgemaakt. Hoofdingeland M. Sinke zet de stuw aan de Monnikendijk in Krabbendijke in werking. foto Dirk-Jan Gjeltema zllf 2001 zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestivai.ni Kabaal kameropera over Michiel de Ruyter vrijwel dagelijks 19.30 u. en 21.30 u. ƒ27,50 kazemat Keizersbolwerk Vlissingen door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - In het ge bied Den Inkel, gelegen tussen Kruiningen, Waarde en Krab bendijke, zijn gisteren vijf stu wen officieel in gebruik geno men. De stuwen zijn bedoeld om de waterhuishouding in het ge bied te verbeteren. Waterschap Zeeuwse Eilanden had besloten de opening een feestelijk tintje te geven en zo doende kwamen zo'n twintig betrokkenen op een veld langs de Monnikendijk in Krabben dijke bij elkaar om de stuw die daar is aangelegd te openen. M. Sinke, hoofdingeland bij het waterschap, zette hem in wer king. De vier andere stuwen in het ge bied liggen in de Karelpolder, bij de Sandeeweg en de Oude Rijksweg in Kruiningen en bij de Nieuwlandse Binnendijk bij Oostdijk. De laatste drie zijn be doeld om de peilverlaging in de Kruiningenpolder te compense ren De andere twee zijn nodig voor een beter peilbeheer in de Monnikenpolder en de Karel polder. Beter verdeeld Sinke, zelf woonachtig in het gebied, zei blij te zijn met de komst van de stuwen. Volgens hem kunnen ze zowel in hele natte als hele droge tijden goed van pas komen. Ook gezworene J. Hoekman benadrukte dat. „In een periode van grote neerslag wordt het water straks beter verdeeld over een groter ge bied." Met de aanleg van de stuwen krijgt het landinrichtingspro ject Den Inkel voor het eerst concreet vorm Op de planning staan verder nog een wandelpad bij Waarde, na tuurvriendelijke oevers en een ecologische zone langs de A58 bij Krabbendijke. Verder moet het project vrijwillige grondruil bevorderen, zodat er een effici ëntere verdeling van landbouw- kavels ontstaat. Automobilist en motorrijder bekvechten over rijgedrag SINT-LAURENS - Een automobilist en een mo torrijder hebben zondag middag op de Leliëndaal- seweg in Sint-Laurens ruzie gekregen. De motor rijder, een 41-jarige man uit Middelburg, had zich kwaad gemaakt over het rijgedrag van de man in de auto. De automobilist, een 27- jarige man uit Zwolle, wilde linksaf slaan en zag daarbij een andere motor rijder, die hem aan het in halen was, over het hoofd, De motorrijder moest uit wijken. De Middelburger reed op zijn motor achter de auto en moest plotse ling remmen. Hij dwong de Zwollenaar tot stoppen op een parkeerplaats. Hij zette zijn motor dwars voor de auto en sloeg drei gende taal uit tegen de au tomobilist Die wilde wegrijden, maar de man bleef met zijn motor voor de auto staan. Toen hij alsnog wegreed, raakten de voertuigen elkaar. Bei de voertuigen raakten licht beschadigd. (Advertentie) Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Ycrsckc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 7 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Er komt geen burge meestersreferendum in Middelburg. De gemeenteraad liet zich gisteravond unaniem overtuigen door loco-burge meester P. Bruinooge. Navraag bij het. ministerie van Binnenlandse Zaken had hem geleerd dat een raadplegend refe rendum wettelijk onmogelijk is. De kwestie was aangekaart door de CDA- fractie, omdat een wijziging van de Ge meentewet ruimte liet voor voor ver schillende interpretaties. Op 30 juli wer den de nieuwe procedureregels voor burgemeestersbenoemingen gepubli ceerd in de Staatscourant. Eén van de wijzigingen is dat een gemeenteraad kan besluiten tot een raadplegend referen dum, waarin burgers zich kunnen uit spreken over twee burgemeesterskandi daten. In de nieuwe wet zijn geen overgangsmaatregelen getroffen. Het CDA vroeg begin deze maand aan de commissaris van de koningin of een bur gemeestersreferendum in Middelburg mogelijk was. De fractie kreeg daarop een bevestigend antwoord, maar tegelij kertijd liet de provincie weten dat het niet verstandig zou zijn vanwege ondui delijkheden over de te volgen procedure, de daaraan verbonden kosten en vertra gingen in de sollicitatieprocedure. In de wetswijziging is uitgesproken dat een gemeenteraad bij het opstellen van een profielschets moet besluiten of een burgemeestersreferendum deel uit maakt van de sollicitatieprocedure. „Voor lopende procedures", betoogde Bruinooge, „is het dus niet mogelijk.'' Het college heeft deze maand regelmatig door Rolf Bosboom GOES - Goes is waarschijn lijk wederom de enige Zeeuwse gemeente die mee werkt aan de jaarlijkse Auto vrije Dag, die dit jaar op za terdag 22 september wordt gehouden. Daarnaast sluit ook water schap Zeeuwse Eilanden die dag een aantal wegen af voor autoverkeer. De Autovrije Dag is een initi atief van het Landelijk Over leg Autovrije (Zon-)dag (LOAZ) en Milieudefensie, dat dit jaar voor de derde keer wordt gehouden. Het is voor het eerst dat de Auto vrije Dag niet op een zondag valt. Dat komt doordat Ne derland zich heeft aangeslo ten bij de Europese Autovrije Dag, die elk jaar op 22 sep tember valt. Daaraan doen vijftien landen mee. Tijdens de eerste Autovrije Zondag in 1999 liet Zeeland helemaal verstek gaan. Vorig jaar ondernamen alleen Goes, waar de Werkgroep Autovrije Dag Goes in het le ven is geroepen, en het wa terschap actie. Ook dit jaar zorgen zij voor de Zeeuwse inbreng. In de rest van Nederland hebben nog veertig gemeen ten zich aangemeld voor deelname aan de Autovrije Dag Fietsdag De Autovrije Dag valt samen met de Landelijke Fietsdag, waarbij Goes dit jaar lande lijk in de belangstelling staat. Daar klinkt het officië le startschot voor het jaar lijkse fietsfestijn en in het centrum worden diverse ac tiviteiten gehouden. Het evenement zou aanvan kelijk in mei worden gehou den, maar moest worden uit gesteld in verband met de perikelen rond de mond- en klauwzeerepidemie in Ne derland. Vanwege de evene menten sluit de gemeente de binnenstad, het gedeelte bin nen de vesten, die dag af voor auto's. In het kader van de Autovrije Dag staat een groot aantal activiteiten op het programma. Het IVN houdt een wandeltocht door het autovrije gebied, op de Dam en het Damplein is een biologische markt, de Sin gelstraat is tijdelijk het do mein van skaters en straat voetballers, op de Vlasmarkt wordt een kunstmarkt ge houden, er zijn culturele en graffiti-activiteiten op de Beestenmarkt en kinderen kunnen her en der spulletjes verkopen en deelnemen aan sport- en spelactiviteiten. Skeelerroute Met het oog op zowel de Lan delijke Fietsdag als de Auto vrije Dag neemt waterschap Zeeuwse Eilanden op Zuid- Beveland een aantal ver keersmaatregelen, aange zien die dag enkele fietsrou tes en een skeelerroute in de omgeving zijn uitgezet. Om de deelnemers zo min moge lijk hinder te laten ondervin den van het autoverkeer zijn de Kattendij ksedi jk, de Oude Zeedijk, de Steldijk, de Si- noutskerkseweg, de Zwaaksedijk en de Vreeland- sedijk tussen 10.00 en 16.00 uur afgesloten voor door gaand verkeer Bestem- mings- en landbouwverkeer kunnen wel gebruik maken van die wegen. Als voorproefje op de Lande lijke Fietsdag onthult de Goese wethouder C. Linssen zaterdagochtend om 11.00 uur op de Grote Markt een aantal 'fietspalen'. Daarna overhandigt het VW het eerste exemplaar van de fietsroutes die zij speciaal voor de Landelijke Fietsdag heeft samengesteld, aan een vertegenwoordiger van het LOAZ. door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal wil de Varkensdijk in Yerseke reconstrueren. Ver schillende aanpassingen moe ten zorgen voor een grotere ver keersveiligheid en een betere bereikbaarheid van vereni gingsgebouw het Trefpunt. Ouderenbond ANBO heeft de gemeente er diverse malen op gewezen dat de bereikbaarheid van het Trefpunt te wensen over laat. Daarop werd de mogelijk heid van een voetgangerstunnel door de Varkensdijk onder zocht. Dat bleek een wel heel kostbare zaak te worden en daarom werd naar een andere oplossing uitgekeken. Ter hoogte van de Burenpolder- weg wordt de Varkensdijk nu voorzien van een verhoogde middengeleider. Hierdoor wordt het autoverkeer afge remd en kunnen voetgangers de oversteek in twee keer, met een tussenstop, maken. De over steekplaats wordt geaccentu eerd met rood asfalt, maar wordt geen zebrapad. Dat laat ste is niet toegestaan in een 30- kilometer zone. Enkele andere maatregelen zijn de aanleg van twee invalidenopritten bij het verenigingsgebouw en een ver keersdrempel op de oversteek plaats ter hoogte van de Meule- meesterstraat. Ook aan de Kettingweg worden opritten aangelegd die het oversteken gemakkelijker moeten maken. Het project kost 165.000 gulden. De provincie heeft een subsidie van 40.000 gulden toegezegd. De gemeente moet de werk zaamheden wel binnen een jaar uitvoeren. De reconstructie van de Varkensdijk staat op de agenda van de commissie open bare werken. Deze vindt maan dag 3 september vanaf 19.30 uur plaats in het gemeentehuis in Kruiningen. (Advertentie) PPXKP. Gratis naar het operaspektakel "Skip of Troy" bij een halfjaarabonnement* 'geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor de voorstelling van 8 september, zolang de voorraad strekt. Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon in. PZC is voorstellingssponsor van Zeeland Nazomer Festival. telefonisch overleg gepleegd met het mi nisterie van Binnenlandse Zaken over een burgemeestersreferendum. Uit die contacten is elke keer naar voren geko men dat het voor lopende procedures on mogelijk is. Het CDA staakte na het antwoord van Bruinooge zijn pogingen voor een burge meestersreferendum. „Als het ministerie zegt dat het niet kan", aldus fractievoor zitter S. Buisman, „dan leggen we ons daarbij neer. Het is spijtig, maar het is niet anders." Die Zeeuwse ondernemer is wat je in economische ter men een 'gazelle' noemt. Een voormalige starter, die in middels de kritieke fase voorbij lijkt. Het succes smaakt zoet, maar het is nog erg wennen voor hem. Aan een positie als werkgever, bijvoorbeeld. En het woord 'directeur' ligt nog niet helemaal lekker in de mond. Maar daar werkt hij aan. Op een drukke dag op kan toor bleef de telefoon maar rinkelen. Ook toen hij einde lijk als laatste naar zijn jas greep ging de telefoon al weer. De klant aan de lijn wilde graag Tamara spreken. „Helaas, die is naar huis. maar kan ik u helpen?" „Wat is uw functie dan", wil de de klant weten. „Ik ben de directeur", beken de de ondernemer. „Nou nee, dan bel ik morgen wel terug. Ik heb liever ie mand die er verstand van heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33