Zeeuws vijftal moet Eeklo uit de as laten herrijzen AA Gent heeft veel geduld met Jonathan Constaneia tattoo van... dinsdag 28 augustus 2001 Eeklo wil niet meer een ploeg zoals alle andere in België zijn. Trainer Philibert de Vlae- minck wil zijn team het spel la ten maken, tikken, opbouwen van achteruit, voetballen op z'n Ollands. En wie kan er nu het beste op z'n Ollands spelen? 01- landers toch? Daarom werd Danny ter Steege tijdens de winterstop van het vorige sei zoen weggeplukt bij Veere en kwam Gaza Ambiti over van de tweede selectie van NAC. En legde de naar de eerste klasse provinciaal afgezakte club deze zomer ook nog Jason Blom- maert (Veere), Elmar Lauret (Hoek) en Robby van de Wijnc kel (Maldegem) vast. Vijf Ollan- ders die KFC Eeklo uit de as moeten laten herrijzen, na straatarme jaren weer een hoopvolle toekomst moeten ge ven. Diep verscholen tussen de rij tjeshuizen en het boerenland ligt het stadionnetje van wat ooit een tweedeklasser natio naal was. De enorme tribune die hoog boven het veld uitrijst, is samen met trainer Philibert de Vlaeminck - zestien jaar basis speler - de enige tastbare herin nering aan de tijden van weleer. De tijden dat KFC Eeklo nog oprechte aspiraties had om op het allerhoogste niveau terecht te komen en bij toppers nog dui zenden toeschouwers trok, de tijden dat de Oost-Vlaamse ploeg nog de macht en de klasse had om tegenstanders de stui pen op het lijf te jagen. Bar slecht Vanavond, voor het oefenduel met het een klasse lager voet ballende Latem, zitten er niet meer dan veertig, vijftig man op de eindeloze rijen met plastie ken stoeltjes. De meesten ma ken de negentig minuten niet vol, want het voetbal is niet om aan te zien, bar en bar slecht. Ondanks alles begint er sinds een aantal maanden toch weer hoop te leven aan de Zandvleu- gel, nabij de watertoren. Hoop op een betere toekomst, ,,'t Is in elk geval beter dan vorig jaar, maar ja, slechter kan bijna niet, hé", lacht Alex Willems enigs zins cynisch. Hij is een van die supporters die het groen-rood nooit los zal kunnen laten en de club na een ellenlange opeen volging van degradaties blijft bezoeken. Willems zegt blij te zijn 'dat die twee Ollanders ons afgelopen winter zijn komen versterken'. „Anders was het pfft geweest en hadden we weer een klaske la ger gespeeld." Buurman van de dinsdagavond Laurent Barbier knikt bevestigend. De twee zijn vooral over de van Veere overge komen Danny ter Steege te spreken. De 29-jarige Middel burger bewaart voortdurend de rust, oogt uiterst betrouwbaar en zorgt voor aanvallende im pulsen. Over Gaza Ambiti (21) hebben ze zo hun bedenkingen. „Die jongen kan er wat van, da's zeker. Maar hij moet er zin in hebben, hè", zegt Barbier met een veelbetekende blik. Feit is dat met de komst van de twee Nederlanders een voorlo pig einde aan de neergang van KFC Eeklo kwam. „Het zijn geen ongelukkige transfers ge weest", beseft trainer De Vlae minck. „Met het ingaan van de winterstop namen we cle voor laatste positie op de ranglijst in, degx-adatie dreigde opnieuw. Onmiddellijk nadat we er Ter Steege en Ambiti bij kregen, wonnen we zes wedstrijden op rij. In de tweede seizoenshelft hebben we liefst 28 punten ge pakt en zijn we nog op de zesde plaats geëindigd. Sinds hun komst lijkt de neerwaartse spi raal waarin we al jaren zaten eindelijk omgebogen. Acht jaar geleden speelden we nog tweede klasse nationaal." Het is dus niet verwonderlijk dat er deze zomer nog drie Ne derlanders bijkwamen. Jason Blommaei-t (20), Robby van de Wijnckel (21) en Elmar Lauret (24) verlieten respectievelijk Veere, Maldegem en Hoek en kwamen KFC Eeklo versterken. Philibert de Vlaeminck: „Het 4-4-2-systeem waarin ik mijn team laat spelen, zijn Belgen niet gewend. Alleen op het hoogste niveau durft men het aan op die manier te voetballen, in Nederland speelt haast ieder een het. Hollanders zijn dus makkelijker in te passen voor mij. Bovendien is gebleken dat Nederlanders zich uitstekend aan een nieuwe omgeving kun nen aanpassen. Ze zijn wat soci aler, losser van mentaliteit. Alle vijf zijn ze onmiddellijk in onze groep opgenomen, het klikte vanaf het allereerste begin." Koeien Danny ter Steege is het na een halfjaartje Eeklo al helemaal gewend in het Belgische voet bal. „Je kijkt je ogen uit. Als je die accommodaties van sommi ge ploegen ziet... Ongehoord voor een niveau als dit (verge lijkbaar met tweede klasse in Nederland). Maar je hebt ook het andere uiterste. Dan jagen ze net de koeien van het veld wanneer je aan komt rij den.De Middelburger ondervond wei nig aanpassingsproblemen. „Ik weet nog dat ze me waarschuw den voor de Zeeuwen toen ik van Zwolle naar Zeeland ver huisde. Zeeuwen zijn ontzet tend stug, zeiden ze. Eenzelfde soort waarschuwing kreeg ik toen ik in Eeklo ging voetballen. Nou, beide keren viel dat dus ontzettend mee. Ach weet je, het ligt gewoon aan jezelfJij gaat naar een nieuwe omgeving, dus jij moet je aanpassen." Problemen Gaza Ambiti's overgang van NAC 2 naar het bescheiden KFC Eeklo ging niet zonder proble men gepaard, moet de techni sche spits zelf erkennen. „Het ging absoluut niet. Ik heb zelfs op het punt gestaan de club te verlaten." Hij legt uit waarom: „Ik kwam van NAC, alles ging daar bijna automatisch. Hier is het niveau veel en veel lager, een verschil van dag en nacht. Mijn medespelers begrijpen me vaak nietwant ik ben veel verder dan zij. Ik kon daarin het begin he lemaal niet mee omgaan, ik ging slechter en slechter spelen en had het gevoel dat ik in de hel was beland. De mensen gingen me zelfs uitfluiten." Maar het gaat al wat beter. „Ik hou me scherp door mezelf te dwingen elke wedstrijd de abso lute uitblinker te zijn. Ik wil me in de kijker spelen, want ik wil sowieso hogerop, 't Maakt me niet uit waar, maar het liefst in Nederland. Het hele idee over voetbal in België, het staat mij niet zo aan." Elmar Lauret en Jason Blom- maert zitten nog in het gewen ningsproces. De spits en de mid denvelder maken bij Eeklo voor het eerst kennis met het Belgi sche voetbal. Lauret: „Ik moet zeggen dat het best aanpassen is. Vooral op voetballend ge bied, de manier van spelen. Bij Hoek waren de ti'ainingen met name op de techniek gericht, hier is het een stuk fysieker alle maal. Ik vind de trainingen ook zo lang; twee uur en een kwar tier. Ik zit er nu al flink door heen, maar misschien dat het voordelig werkt op de lange ter mijn." De groepssfeer is beide jonge lingen echter uitstekend beval len. Blommaert: „Maar met de taal had ik het in het begin nog wel eens moeilijk. Hadden ze het over een deboleetje, een ver snelling, en de baklijn, de zes tienmeterlijn, wist ik veel waar ze het over hadden. Verademing Spits Robby van de Wijnckel is al redelijk vertrouwd met hoe het er in het Belgische voetbal aan toe gaat. KFC Eeklo bevalt hem na een paar weken al een stuk beter dan zijn oude club Maldegem. „We spelen hier met drie volledig aanvallend inge stelde spelers. In België! Dat was bij Maldegem wel wat an ders. Daar metselden ze het ach terin dicht, zoals haast elke ploeg in België doet, en probeer den ze met lange halen de spit sen te bei-eiken. Die moesten dan maar zien wat ze er mee de den." Ook de benadering van de trai ner vindt Van de Wijnckel een verademing. „Philibert de Vlae minck is gewoon een mens; die trainer van Maldegem was al lesbehalve een mens. Die man stond dus écht boven de groep." Van de Wijnckel, Ter Steege, De Vlaeminck, ze hebben allemaal vextrouwen in een glansrijk sei zoen. De Vlaeminck: „De offici ële doelstelling van de club is die zesde plaats te evenaren. Maar ik vind dat we ons terdege ver- sterkt hebben en de oude kern is intact gebleven, dus zit er mis schien nog wel meer in. Mis schien wel een eindrondeticket, de play-offs." Ter Steege: „Bel gen zijn wat bescheidener, hè. Maar ik zeg met mijn Hollandse lef dat we voor niets minder dan het kampioenschap gaan. Ha- ha." Gifbeker KFC Eeklo straalt deze dins dagavond echter weinig ambi ties uit. De wedstrijd tegen FC Latem eindigt in 1-1. Elmar Lauret scoort uit een van de schaarse kansen het enige doel punt voor de thuisclub. Latem komt via een penalty in de slot fase nog op gelijke hoogte. De supporters Laurent Barbier en Alex Willems maken dat alle maal nog mee, ze zijn tot het laatst gebleven, hebben de gif beker tot op de bodem leegge dronken. „Nee, het was nie goe vandaag", dat ziet Barbier ook wel in. „De Ollanders hadden het ook nie, nee. Maar wat wilt ge. Als ze echt goe zijn, dan voet ballen ze nu niet bij Eeklo, hè." Björn Gooiden Jan Boskamp noemde hem ja ren geleden het grootste ta lent dat hij ooit had zien spelen. De toenmalige hoofdtrainer van AA Gent deed zelfs een gewaag de uitspraak. „Als ik naar een andere club ga, dan neem ik hem mee." Maar zover kwam het niet. Oud-intemational Bos kamp vertrok naar Georgië en Jonathan Constaneia bleef ge woon in Gent. Daar heeft de 15- jarige Terneuzenaar inmiddels de reputatie opgebouwd van een uitzonderlijk talent die zijn eigen weg gaat. En dat leidt soms weieens tot gefronste wenkbrauwen. Aangezien de velden op het jeugdcomplex van AA Gent zijn ingezaaid, trainen de verschil lende jeugdploegen deze avond in het enkele kilometers verder gelegen Melle. Langs de hoofd- Naam: Nienke de Vries Leeftijd: 27 Club: Oostkapelle „Ik heb heel lang met het idee gespeeld een tatoeage te la ten zetten. Het heeft enige tijd gekost om die drempel over te komen, want je draagt zo'n ding natuuxiijk wel de i-est van j e leven met j e mee. Op het moment dat ik een nieuwe weg in mijn leven was ingeslagen, heb ik de stap gewaagd. Deze tattoo is een onderdeel van de nieuwe weg." ,Ik ben samen met een vrien din, die ook een tatoeage wil de, naar Rotterdam gegaan. Ik ben twee keer naar de tat- tooshop geweest om in boe ken een mooi exemplaar uit te zoeken. Op mijn derde be zoek is de tatoeage op mijn schouderblad geplaatst. In het bijzijn van die vriendin, want ze wilde eerst wel eens zien hoe het er allemaal aan toe ging, voordat ze er zelf voorging. Waarschijnlijk leek het haar mee te vallen, weg van het stadje ligt een im mens grasveld, waarvan de kwaliteit te wensen overlaat. Vijf teams werken er, zelfs nu de competitie al van start is ge gaan, hun trainingen af. Eén van die ploegen is de min vijf tien, waarvan Jonathan Con staneia deel uitmaakt. Dat hij een buitenbeentje binnen zijn ploeg is, is in één oogopslag te zien. r want niet veel later heeft zij ook een tatoeage laten aan brengen." „Toen mijn medespeelstei's bij Oostkapelle vier jaar te rug voor het eerst met mijn tattoo, een 'trible', werden geconfronteerd, werd er na tuurlijk een aantal grappen overgemaakt. Zo van 'kijk uit, er zit een spin op je rug' en 'je moet je toch wat beter wassen, want er zit nog een vlek op je schouderblad'. Maar ze waren het al snel ge wend. Ik was de eerste met een tatoeage bij Oostkapelle. Nu zijn het er al vier. Ik denk dat de een de ander een beetje aansteekt." Van de zestien aanwezige spe lers dragen er op de warme zo meravond namelijk vijftien een korte bi-oek en een shirt. Jona than Constaneia beweegt zich echter voort in een lange broek en een trui met lange mouwen. Het geeft in zekere zin aan dat Constaneia binnen de spelers groep van trainer Eddy van Laethem een speciale positie in neemt. Maar daar mag dan na- tuurli jk geen misbraik van wor den gemaakt. „En dat doet Jonathan zo nu en dan wel", geeft Van Laethem toe. Het beste voorbeeld daar van is de lange afwezigheid van Constaneia tijdens de voorbe reiding op het nieuwe seizoen. Zijn trainer: „We zijn met deze groep op 22 juli begonnen met trainen. Jonathan was er niet en we hadden ook niets van hem gehoord. Hij heeft één keer ge beld, om te vragen wanneer ze hem-op kwamen halen. Op woensdag 15 augustus kwam hij voor het eerst trainen. Wat zijn uitleg was? Hij zei dat hij dacht dat we hem wel op zouden ko men halen." Veel geduld De uitleg over zijn geringe trai- ningsarbeid in de voorbereiding doet de jonge aanvaller met een simpel antwoord af. „Ik had geen zin", zegt Constaneia. La ter laat hij iets meer los. „Ik was op vakantie geweest en ik heb gewerkt. Daardoor ben ik later gaan trainen." Zijn trainer geeft toe dat een an dere speler misschien wel de wacht zou zijn aangezegd. „Maar met Jonathan hebben we heel veel geduld", erkent Van Laethem. „Ik neem het die jon gen niet kwalijk. De grote talen ten zijn vaak de moeilijkste jon gens. En Jonathan barst van de kwaliteiten. Veel clubs dromen van zo'n speler. Hij heeft zater dag in de eerste competitiewed strijd tegen Sint-Truiden ook alweer meegedaan. En toen gaf hij gewoon weer twee assists. Of hij ook heeft gescoord? Nee, dat niet, maar hij speelde wel heel goed." Constaneia zelf was ook wel te vreden met zijn eerste optreden. „Ik heb twee assists gegeven en één keer gescoord." Maar hij had volgens zijn trainer toch geen doelpunt gemaakt? „Ja wel, maar dat weet de trainer misschien niet meer", is zijn uit leg met een Belgische tongval Over het algemeen laat het jon ge talent weinig los over zijn si tuatie bij AA Gent, waar hij de voorgaande jaren in het inter naat van de club woonde en op het Don Bosco College een stu die volgde. Een plek op het in ternaat houdt namelijk voor die spelers in dat ze minimaal het VWO moeten volgen. Maar op het internaat woont Jonathan - Constaneia inmiddels niet meer. Hij heeft besloten om weer thuis in Terneuzen te gaan wonen. Het Don Bosco College heeft hij ingeruild voor Scholengemeen schap De Rede. Het loopt de laatste tijd dus niet helemaal lekker tussen Con staneia en zijn club. En volgens de Terneuzenaar heeft hij dan ook op het punt gestaan de club te verlaten. Hij zou zo bij Club Brugge terecht kunnen, maar van een overgang is het niet ge komen. „Hans Galjé belde me, dat ik bij Brugge welkom was", vertelt Constaneia. „Dat lijkt me heel voorbarig", zegt Galjé, hoofd jeugdoplei dingen bij Club Brugge, zelf. „Ik heb via via wel gehoord dat hij wat probleempjes heeft bij Gent, maar er is geen contact met hem geweest. Jaren geleden waren we in hem geïnteresseerd, maar de keuze viel toen op AA Gent. Ik heb Jonathan later nog wel met Gent tegen Brugge zien spelen en het is zeker een talent volle speler. Of hij een uitzon derlijk talent is? Daar heb ik hem de laatste jaren te weinig voor zien spelen. Maar ik sluit niet uit dat hij het is." Galjé zegt echter ook dat Jona than Constaneia best welkom zou zijn, indien het met AA Gent tot een breuk zou komen. „Als hij per se weg zou willen en Gent zou toestemming geven, dan mag hij bij ons wel een paar trai ningen meedoen en een oefen wedstrijd spelen. Wij zouden in elk geval kandidaat zijn, maar we willen hem niet wegti'ekken bij Gent. Laat dat voorop staan." Voorwaarden Voorlopig is Constaneia dus nog altijd speler van AA Gent en hij traint en speelt gewoon weer mee. Bij AA Gent willen ze er al les aan doen, om hem te laten slagen. „Ik hoop niet dat hij de gemakkelijke kant kiest", zegt Eddy van Laethem. „En daar ga ik hem mee helpen, want Jona than heeft veel mogelijkheden. Er zijn nu in een gesprek met hem en zijn ouders bepaalde voorwaarden gesteld en alles is voor hem geregeld. Hij zal zich alleen aan de regels moeten houden. Dus wanneer hij om vier uur wordt opgehaald, dan moet hij ook klaar staan. Want wanneer je wilt komen voetbal len, dan moet je er ook zijn. Van Laethem, die Constaneia voor het eerst onder zijn hoede heeft, ziet in de jonge spits een toekomstig profvoetballeix „Hij heeft vorig jaar bijvoorbeeld meegespeeld met de min zestien tegen Anderlecht en hij was één van de betei'e spelers op het veld. Teiwijl die jongens alle maal twee jaar ouder waren. Ik ga me er dan ook tweehonderd procent voor inzetten, dat hij op de goede weg blijft. Want Jona than heeft er het talent voor en als hij ook karakter toont, dan komt het.goed. Dan kan hij van zijn hobby zijn werk maken." Barry van der Hooft Voetballer Jonathan Constaneia heeft veel talent. Als hij volgens trainer Eddy van Laethen karakter toont, kan hij van zijn hobby zijn werk maken. foto Peter Nicolai De vijf Zeeuwse voetballers die bij Eeklo spelen (vlnr): Robby van de Wijnckel, Elmar Lauret, Gaza Ambiti, Jason Blommaert en Danny ter Steege. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30