Westen nooit succesvol op Balkan Overheid moet jongeren misschien wel SMS'en PZC PZC Rapport Koning Zomerzotheid Ferdi E. is niet de eerste ex-gevangene die WAO opstrijkt Interventies leidden in het verleden steeds tot nog grotere chaos 28 augustus 1951 dinsdag 28 augustus 2001 Met enige tegenzin is het Westen deze week begonnen aan een nieuw militair avontuur op de Balkan. Operatie 'Es sential Harvest' is beperkt: 3500 man, 30 dagen. Maar historisch gezien lopen Westerse interventies altijd uit (de hand). De Balkan heeft de afgelopen 125 jaar Duitse, Oostenrijkse, Hon gaarse, Italiaanse, Franse, Britse en Amerikaanse legers zien binnen mar cheren. Wat ze bij hun vertrek achter lieten, was gewoonlijk een nog grotere chaos. door Cees van Zweeden Prins Otto Edward Leopold von Bis marck, de Duitse kanselier, had weinig op met de Balkan. Tijdens het door hem georganiseerde Congres van Berlijn (1878) kon hij nauwelijks zijn minachting onderdrukken voor 'deze landen waar nooit iemand van heeft gehoord'. Hij smaalde: „De Balkan is nog niet de botten waard van een enke le Pruisische grenadier." De Balkan was duizend jaar lang de achtertuin geweest van de Ottomanen, wier erfenis de streek tot op de dag van vandaag plaagt. Bosnië had nooit mos lims gehad, als de Turken de Serviërs daar niet hadden bekeerdEn Bulgarije zou geen Turkse minderheid hebben gehad. Maar toen de grote mogendheden in 1878 bijeen kwamen om de brandende brokstukken van het Ottomaanse rijk onder zich te verdelen, begon de ellen de pas goed. Bismarck wilde voorko men dat zijn bondgenoot Oostenrijk de zijde van Engeland zou kiezen in de dreigende oorlog tegen Rusland, dat al lengs machtiger was geworden op de Balkan. Hij organiseerde de conferen tie om Oostenrijk aan zijn kant te hou den. De Balkan-staten zelf werden in Ber lijn onthaald met dédain. De Servische minister van Buitenlandse Zaken werd geweerd van de conferentie, de Alba nezen verlieten de Duitse hoofdstad vroegtijdig omdat hun geld opraakte. Enigszins cynisch schreef de secretaris van de conferentie, Joseph-Maria von Radowitz: „Het Congres is erg succes vol geweest; het zal minstens vijf jaar de vrede bewaren." In Bosnië, dat in Berlijn als een voetbal van de Turken naar de Oostenrijkei's werd geschopt, brak een bloedige re bellie uit nog voordat de conferentie was afgelopen. De Oostenrijkers zou den vier maanden nodig hebben om met een leger van 268.000 man de op standige Bosniërs te onderwerpen. De Oostenrijkse bezetting van Bosnië vormde de inleiding tot de Eerste We reldoorlog, die begon met de moord op een Oostenrijkse kroonprins in Saraje vo. Op 29 juli 1914 vielen de Oostenrij kers Servië binnen, dat zij verantwoor delijk stelden voor de moord. De Balkan betaalde een immense prijs voor de Eerste Wereldoorlog, die in es sentie een conflict was tussen Duits land en Engeland. Ruim 100.000 Bulgaren vonden de dood. naar ver houding meer dan in enig ander land op het oude continent. Erger nog was dat de Balkan in chaos gedompeld bleef, lang nadat het laatste schot in de Eerste Wereldoorlog was gelost. Zodra het staakt-het-vuren was getekend, stroomden Italiaanse troe pen Kroatië binnen. Ze bezetten Istrië, delen van Dalmatië en - in strijd met de afspraken - ook Fiume (Rijeka). Toen de Italiaanse premier Orlando werd voorgesteld de bevolking van Fiume naar haar mening te vragen, zo noteer de de Britse bemiddelaar Nicolson la ter, „schudden zijn wangen van hilari teit en vulden zijn gezwollen ogen zich met tranen van het lachen". Oorlogsbuit Italië had een half miljoen levens gela ten voor de victorie en wilde zijn oor logsbuit. Tot verbijstering van de Brit ten landde de Italiaanse marine een jaar later bij Antalya op de Turkse kust met als doel om Smyrna (Izmir) te be zetten. Dit ging Groot-Brittannië te ver en binnen luttele weken had premier Lloyd George de Grieken gevraagd hun eigen landing op de Turkse kust uit te voeren. Hopend dat zij op de steun van Londen konden rekenen, landden de Grieken in Smyrna op 15 mei 1919. Het zou slechts dagen duren voordat de eer ste berichten kwamen over moorden, plunderingen en verkrachtingen door het Griekse leger. De invasie mondde uit in een oorlog met de Turken, die aan een kwart mil joen mensen het leven kostte en aan twee miljoen anderen hun huizen. De erfenis van deze wrede oorlog vertroe belt tot op de dag van vandaag de rela ties tussen beide landen, en heeft van Cyprus een onoplosbaar probleem ge maakt. Pavelic Na de Tweede Wereldoorlog had de Balkan er nog meer onoplosbare pro blemen bij. Hitier installeerde in 1940 de fascist Ante Pavelic als leider van Kroatië, hoewel diens partij nauwe lijks 400 leden telde. Pavelic zou meer dan een half miljoen Serviërs laten af slachtten, daarmee de kiem leggend voor de oorlog tussen Kroaten en Ser viërs in 1991. In 1999 begon de Navo in strijd met het internationale recht de Serviërs Koso vo uit te bombarderen. Zoals 'Essential Harvest' nu, was de operatie destijds 'beperkt'. De Navo dacht drie dagen nodig te heb ben om de Servische leider Milosevic op de knieën te dwingen. In plaats daarvan duurde de campagne elf we ken. Duizend Servische burgers verlo ren het leven tijdens de luchtaanvallen en nog eens zo'n aantal tijdens de bijl tjesdag na het binnentrekken van de Navo in Kosovo. Zoals alle voorgaande Westerse inter venties had ook deze een erfenis voor de Balkan. Nadat in de voorgaande jaren de geest van het Servische en Kroati sche nationalisme weer in de fles was gestopt, had de Navo die van het Alba nese nationalisme eruit gelaten. De zelfde Albanezen die in Kosovo oorlog hadden gevoerd tegen de Serviërs, be gonnen nu de etnische modelstaat Ma Het onderzoek van de commissie-Koning naar het misbruik van Europese werkgelegenheids subsidies geeft de vijanden van de fractievoor zitter van de PvdA in Tweede Kamer, Ad Melkert, wei nig munitie. Koning corrigeert zowel aard als omvang van de misstanden tot een voor Melkert ongevaarlijk niveau. De commissie verdeelt de verantwoordelijk heid voor het slordig omspringen met de Europese mil joenen over de landelijke Arbeidsvoorziening en de drie betrokken PvdA-ministers Melkert, De Vries en Vermeend. Bovendien accepteert de commissie slechts een fractie van de Brusselse miljoenenclaim. Op weg naar positie nummer één in de PvdA hindert een affaire van deze proporties Melkert nauwelijks. De huidige PvdA-fractievoorzitter en beoogd opvolger van Wim Kok reageert opvallend verongelij kt op de uit komst van het onderzoekHij zegt moeite te hebben met de vele schijnwerpers die de laatste tijd op hem zijn ge richt en met de twijfels die worden geuit over zijn inte griteit. In plaats van de nonchalance van iemand die vanzelfsprekend vrijuit gaat, kiest Melkert voor zware taal. Hij verklaart dat het hem toch vooral gaat om de betrouwbaarheid van het openbaar bestuur. Dat kan kloppen, en het is een mooi doel, maar het klinkt nogal geraakt en verdedigend. En het zijn zeker niet de woor den waarmee je mensen voor je inneemt. Aan dit laatste kan de PvdA nog ernstig gebrek krijgen, als Ad Melkert inderdaad Wim Kok opvolgt. cedonië op te blazen. De Navo interve nieert nu in Macedonië, omdat een burgeroorlog daar kan ontaarden in een regionaal conflict dat twee van haar leden (Griekenland en Turkije) te genover elkaar plaatst. Macedonië is voor het Westen te belangrijk om aan de Macedoniërs en de Albanezen over te laten. Zoals destijds zelfs Bismarck al op merkte: „Wie het dal van de Vardar (die door Skopje stroomt) controleert, is de baas op de hele Balkan." GPD De doordringende beat van een houseparty maakte het afgelopen weekeinde korte metten met de zondagse ochtendstilte rond het Veerse Meer. Het ging door tot gistermiddag. Zeeland kreeg de restanten van het illegale Teknival te Moerdijk dat za terdag door de politie werd beëindigd. Het antwoord van de Zeeuwse overheid was laconiek, ergens tussen het 'even aanzien' van de Goese burgemeester Van der Zaag en het 'niet gedogen, maar ook niet meteen ingrij pen' van de politie. Deze aanpak heeft goed gewerkt, past in de sussende nazorg van de tamelijk tumultueuze gang van zaken in Moerdijk, maar mag niet worden uit gelegd als vrijbrief voor de toekomst. Er is niets tegen als grote groepen mensen min of meer spontaan van dreunende muziek en van elkaérs gezel schap willen genieten. De maximale schaal van derge lijke bijeenkomsten hangt af van wat mens en milieu in de gekozen omgeving kunnen verdragen. Zolang de or ganisatoren van deze festivals een overvaltactiek toe passen - en overheden voor het blok zetten in de afwe ging of ze iets buitenissigs moeten toelaten - zullen dit soort zomerzotheden tot ongewenste confrontaties blijven leiden. door Cees Maas Het is vaker gebeurd dat gedetineerden na het uitzitten van hun straf een achterstallige WAO-uitke- ring kregen uitbetaald. Ferdi E., de onlangs vrijgekomen moordenaar van Ahold-top- man Gerrit Jan Heijn die ze ven ton aan achterstallige WAO opstreek, is hierin geen uitzondering. De bekende Utrechtse advo caat P. Doedens heeft in het verleden meerdere malen van de mogelijkheid in de wet gebruik gemaakt om ge detineerde cliënten van hem achteraf nog aan een WAO- uitkering te helpen. Doe dens: „Ja, Ferdi E. is natuur lijk berucht en beroemd en het gaat om een zeer hoog be drag. Daarom heeft die zaak landelijk de aandacht ge trokken, maar ik heb ook wel eens van die regeling gebruik gemaakt. Het is namelijk een veel voorkomende vraag van gedetineerden. 'Ik heb vast gezeten en hoe zit het nu met m'n uitkering?', vragen ze dan. En ik kende die regeling natuurlijk. Anker, de advo caat van Ferdi Eheeft er j u- ï'idisch gezien volkomen juist gebruik van gemaakt." Oude zaken Ook de bekende Amsterdam se advocaat G. Spong vertelt dat de regeling onder advo caten bekend is en regelma tig werd toegepast. „Zelf heb ik ook tbs-clienten zo gehol pen. Maar het zijn oude za ken, de wet is veranderd en als je niet op tijd een aan vraag hebt ingediend, heb je pech gehad. Of ik ooit een be drag van zeven ton of meer heb losgekregen voor een cli ënt? Nee, zo'n hoog bedrag niet, het ging altijd om lagere bedragen." De beide topadvocaten ver wachten niet dat er met te rugwerkende kracht meer claims van gedetineerden zullen worden ingediend, nu de claim van Ferdi E. zo suc cesvol was. Doedens: „Ik kan me wel voorstellen dat er ju ridisch nog wat beweging komt, want deze zaak maakt mensen wakker. Maar ik ver wacht geen stormloop, want advocaten weten het allang. En de gedetineerden die er voor in aanmerking kwa men, hebben de regeling al aangevraagd." De rechter in Groningen be paalde dat Ferdi E. met te rugwerkende kracht tot 1988 een WAO-uitkering wegens psychische arbeidsonge schiktheid ontvangt. Nu is zoiets juridisch niet meer mogelijk. De wet verbiedt sinds 1 mei vorig jaar de uit betaling van een WAO-uit kering aan gedetineerden en aan tbs-gestelden met dwangverpleging. Ook uit keringen volgens de Ziekte wet, WAZ (zelfstandigen- WAO), Wajong, de Toesla genwet en de Algemene Na bestaandenwet vallen onder het verbod. Alleen de AOW wordt gewoon doorbetaald. WW- en bijstandsuitkerin gen worden al enkele jaren niet meer doorbetaald bij de tentie en tbs. Er loopt nog een WAO-pro- cedure tegen het stopzetten van de WAO-uitkering van Henk R. die in 1996 is veroor deeld wegens moord. R. kreeg sinds 1987 een WAO- uitkering. Zijn advocaat, R. Polderman, vindt het stop zetten van de uitkering in strijd met het Europese Ver drag voor de Rechten van de Mens. GPD pagina 3: woede over WAO-bonus Ferdi E. Advocaat P. Doedens door Cees Vellekoop De zware staatscommissie waarvan Wallage de afge lopen zestien maanden voorzit ter was, heeft het laten onder zoeken; een kleine 40 procent van de Nederlanders heeft wei nig met de overheid. En hooguit 20 procent is echt betrokken, wil veel weten en zo mogelijk mee praten over het bestuur. De rest zit daar zo'n beetje tussenin. Het maakt duidelijk dat er geen sprake is van 'de' burger, waar aan de overheid voorlichting geeft. 'Burgers zijn er in soorten en maten', volgens het eindrap port van de Commissie Toe komst Overheidscommunica tie, waarvan Jacques Wallage voorzitter is. 'In dienst van de democratie' heet het werkstuk dat Wallage gisteren in Den Haag presen teerde. „Onze voorstellen die nen vooral de belangen van die burgers", vindt hij. Maar tege lijkertijd erkent hij dat de over heid de betrokkenheid van zo veel mogelijk burgers hard no dig heeft. In elk geval is de de mocratie ermee gediend als niet te veel mensen afhaken, denkt hij. De wereld is flink veranderd sinds de commissie-Biesheuvel een jaar of dertig geleden de openbaarheid van bestuur on der de loep nam. Wallage: „Dat resulteerde in een Wet Open baarheid Bestuur, waardoor burgers recht hebben op de meeste stukken van de over heid. Toch is dat te passief. Bur gers, in praktijk vooral de media, moeten vragen om infor matie, vaak zelfs via de rechter." Dat moet anders, vond de nieu we commissie. Burgers moeten niet hoeven soebatten om een rapportje. Mentaal De voorstellen die de commissie nu doet, vergen een flinke men tale verandering voor het be stuur, denkt Wallage, maar ook voor de media en de burgers. „Wat wij voorstellen, is een overheid die actief alle beschik bare informatie openbaar maakt. Ook de informatie die nog niet af is, ook voorstellen en rapporten waar de minister het misschien wel helemaal niet mee eens is. Zo kan elke burger of instelling zelf zien waar de overheid mee bezig is en eventu eel reageren. De ministeries Jacques Wallage worden verplicht een helder re gister bij te houden van de beschikbare informatie. De mi nister kan natuurlijk niet meer verantwoordelijk zijn voor de inhoud van al die stukken. Maar hij is wel verantwoordelijk voor het openbaar maken. Intussen blijven er zaken die niet onmiddellijk op straat moeten liggen. „De minister moet nog wel met zijn ambtena ren kunnen overleggen en vrij uit praten zonder dat het ver slag de volgende dag op internet staat. Wij noemen dat de be- leidsintimiteit.In die categorie valt volgens Wallage ook het rapportje van de Groninger po litie over de criminaliteit onder asielzoekers, waarover begin dit jaar zo'n enorme heisa ont stond. „De persoonlijke beoor deling van deze politiemensen was niet voor de openbaarheid. Maar de feiten natuurlijk wel. Informatie is niet van de over heid, informatie is van de bur ger." „Wij denken dat iedereen daar mee op den duur beter af is. Om te beginnen is natuurlijk in de samenleving veel meer kennis aanwezig dan op zo'n departe ment. Die kennis kun je mobili seren. En tegelijkertijd kunnen geïnteresseerde burgers hel proces meemaken, zoals dat nu alleen gebeurt tussen de be stuurder en de ambtenaren. Wij denken dat je daarmee enorme winst boekt in de vorm van min der bezwaren en meer draag vlak voor de uiteindelijke voor stellen. Wie karig is met het verstrekken van informatie, zal geen succes oogsten." Klant Want die burgers zijn veran derd. Misschien niet allemaal, maar in doorsnee zijn de mensen beter opgeleid en ïndividualis- tischer. Ze laten zich niet meer alles zeggen, maar willen wel gehoord worden, wordt in het rapport vastgesteld. „De over heid zal de burger als klant be ter moeten bedienen. Open staan voor klachten en sugges- foto Reyer Boxem/GPD ties, bereikbaar zijn, antwoord geven en begrijpelijke informa tie verstrekken. De belasting dienst heeft een goed voorbeeld gegeven met de campagne 'Leu ker kunnen we het niet maken, wel makkelijker'." „Vooreen deel kan dat via inter net, maar de overheid zal ook sneller dan ooit verkeerde be richten moeten corrigeren, om te voorkomen dat een fout beeld zich vastzet bij de kijker of lezer. Daarbij gaat de technologische ontwikkeling steeds sneller. Niemand had twintig jaar gele den voorzien dat de grote meer derheid van de gezinnen een computer zou hebben. En nog maar vijf jaar geleden was je voor gek verklaard als je had voorspeld dat bijna elke jongere een mobieltje heeft. De overheid is doorgaans niet zo goed in het aanpassen aan dat soort ont wikkelingen, maar dat zal wel moeten. Als een overheid jonge ren wil bereiken, moeten we misschien wel SMS'jes sturen." GPD Arrestatie Twee Nederlandse politiere- chercheurs hebben gisteren in een plaatsje nabij het Franse Marseille Pieter Jan Bruin ge arresteerd. De voortvluchtige 22-jarige ambtenaar van de dienst Publieke Werken in Amsterdam zag kans in een korte tijd meer dan honderd duizend gulden te verduiste ren. Bruin is voorlopig in Marseille opgesloten in af wachting van een verzoek om uitlevering. Schoolgebouw Het nieuwe schoolgebouw op het Dorpsplein in Ouwerkerk is gisteren officieel geopend door S.C. de Casembroot, echtgenote van commissaris van de koningin A.F.C. de Casembroot. De nieuwe school met het hoge dak is een sieraad voor het dorp. Treinen botsen Door nog onduidelijke oor zaak zijn gisteravond om streeks acht uur nabij het sta tion in Goes twee treinen op elkaar gebotst. Hierbij raak ten twintig mensen gewond. Dertig EHBO-medewerkers verleenden eerste hulp. Ge lukkig ging het slechts om een oefening van de Walcherse en Zuid-Bevelandse EHBO-af- delingen. Alle gewonden keer den na afloop kerngezond huiswaarts. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 27-3000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag- op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0.75) per maand, 39,45 17,90 per kwartaal: 107,50 48.78 per jaar: ƒ409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 2,00 0,91 zaterdag 3,001,36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel. 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2