Huib Meerman predikt rust Van der Schee is een knokker Jonge spelersgroep van Goes doet gooi naar periodetitel Booij houdt zijn handen bewust vrij tattoo van... zondag derde klasse bw27 dinsdag 28 augustus 2001 Wie Huib Meerman in het dagelijks leven tegen komt, is er al snel achter: Meer man is een rustig persoon, die zich niet zomaar het hoofd op hol laat brengen. Desalniette min worden zijn stemverheffin gen geïmiteerd tot ver buiten de stadskern van Middelburg. Maar wat wil je? Meerman had de taak om als trainer Middel burg uit de vierde klasse te ha len. Vorig seizoen was het dan zo ver en mocht Middelburg zich onder leiding van Meerman tot kampioen laten kronen. Omstanders gingen ervan uit dat de missie nooit langer kon duren dan één seizoen. Maar zo makkelijk was het niet. Waar Middelburg ook kwam, ieder een wilde winnen van de kampi oenskandidaat. De druk werd steeds groter. Naast de sportieve worsteling speelden op de ach tergrond ook nog zaken als de fusie met Zeelandia, afschei ding van de zaterdagtak en be stuurlijke problemen. Nu kan men na de promotie en de fusie onder de nieuwe verenigings- naam vv Zeelandia Middelburg een nieuwe weg inslaan op een nieuw sportpark. Maar volgens Meerman slechts onder één voorwaarde. „Er moet rust in de tent heersen." Eindelijk was het dan zo ver. Op de laatste speeldag wist Middel burg kampioen te worden, waardoor het als fusieclub sa men met Zeelandia verder kon gaan als derdeklasser. Op de dag dat het kampioenschap werd binnengehaald, slaakte menig een een grote zucht van opluch ting. Hoewel Zeelandia-trainer Gert Booij een meerjarig con tract had, werd Huib Meerman naar voren geschoven als hoofd- trainer van de nieuwbakken vereniging. In principe verliep hierna alles vrij geruisloos, op het sportieve aspect na. „Ik heb een vrije brede selectie, maar er zitten alleen geen oud- Zeelandia-spelers bij", begint Meerman met gemeende teleur stelling in zijn stem. „Ik moet zeggen dat ik dat wel heel erg jammer vind. Alleen Arjen Vis servan de oude zaterdagtak van Zeelandia heeft zich bij de se lectie gevoegd. Ik snap het niet goed, want het is niet zo dat ze geen kansen krijgen. Ik heb ruim op tijd besprekingen geor ganiseerd voor zowel de selectie van Middelburg als Zeelandia. Maar er was bijna geen animo van de kant van de Zeelandia- spelers. Toen heb ik zelf nog een keer het initiatief genomen om met deze jongens te praten. Maar ook dit liep op weinig uit. Ik heb ze niet over de streep kunnen trekken." Meerman kan slechts gissen naar de oorzaak. Geen ambitie? Angst? Rancune? Wat het ook zijn mag, Meerman is bezig met de toekomst. En daarin is de diaspora van Zeelandia-spelers niet echt belangrijk. Tenue Al met al merkt Meerman dus weinig van het fusiegebeuren. De verhuizing naar de Veerse Poort (het nieuwe sportpark) was ongeacht de fusie toch wel doorgegaan. Het tenue is in die mate veranderd, dat men nu met zwarte broeken zal spelen. Ook zal het zwart terug te vinden zijn in de kousen. Maar aange zien de selectie nagenoeg intact gebleven is (Alex Lourens kwam over van Kloetinge) leidt Meerman de trainingen nog op dezelfde wijze als ervoor. Het enige smetje (volgens velen zelfs een smet) is de onenigheid tussen de 'debuterende' club en de gemeente inzake bouw van het clubhuis en de hoge huur van de velden. Dit heeft als ge volg dat er voorlopig geen club huis staat op het vei'der zo impo nerende complex. „Ik weet er ook niet het fijne van, maar het zal wel iets met centjes van doen hebben", vermoedt Meerman. „Ik denk dat je in je handjes mag klappen als die kantine er met de winterstop staat." Vooruitlo pend op het komend seizoen zegt Meerman: „Ons verblijf in de vierde klasse heeft een jaar te lang geduurd. Maar iedereen wilde zo graag van Middelburg winnen, dat we het daar wel eens moeilijk mee hadden. Nu gaan we meer onbevangen de nieuwe competitie in. Of het aanvoelt als een nieuw begin? Ja, een beetje wel. Nieuw is per definitie moeilijk, maar ook mooi." Maar waar alles mee valt en staat is de rust in de tent. „Ik zie het jaar in de derde klasse met alle vertrouwen tegemoet", zegt Meerman. „Dat niveau kunnen we heus wel aan, maar wat het belangrijkste is, is dat we met z'n allen bouwen aan één blok. Het moet duidelijk één vereni ging zijn. Pas dan kun je weer eens een paar stappen vooruit denken. En dan kun je om de paar jaar eens één of twee nieu we spelers inpassen. Niet te veel verloop, dat hoort niet. Rust in de tent dus." Vincent de Rijke Bij de fusie tussen Zeelandia en Middelburg konden veel zaken netjes worden verdeëld. Zo bestaat het nieuwe bestuur uit mensen met een groen-zwarte achtergrond en uit mensen met een groen-witte achtergrond. Maar er was natuurlijk maar één hoofdtrainer nodig. De keuze viel op Middelburg-trainer Huib Meerman. Dat was lo gisch, omdat Middelburg het leeuwendeel van de spelers voor de hoofdmacht zou leveren. Saillant detail was dat de toenmalige Zeelandia-trainer, Gert Booij, nog een contract tot 2003 had. „Ik moet zeggen dat het allemaal heel netjes is af gewikkeld", vertelt Booij. „Dat contract is min of meer afgekocht. Dat is gebruikelijk in zo'n situa tie. Overigens vond ik het vrij normaal dat ze voor Huib hebben gekozen. Ik ben nog steeds wel be trokken bij de nieuwe vereniging. Ik verleen hand- en spandiensten. Ik train bijvoorbeeld een veteranenelftal." „Ze wilden me graag behouden binnen de clubDe nieuwe functies die ik aangeboden kreeg liepen uiteen van hoofd opleidingen tot tweede trainer. Maar ik heb nooit onder stoelen of banken gesto ken dat ik de ambitie heb om hoofdtrainer te zijn. Dus heb ik bewust mijn handen vrij gehouden. Je weet nooit wanneer ze weer komen. Dat kan vol gend seizoen pas zijn. Maar ook al in oktober." Jaco van der Schee heeft maar één doel voor ogen. Gezond blijven staat bij hem voorop. „Maar ja, dat geldt eigenlijk voor iedereen", meent de 23-ja- rige doelman van Zierikzee. In zijn geval ligt dat echter wat an ders. Wie het verleden van Van der Schee kent, weet dat het hebben van een goede gezond heid niet vanzelfsprekend is. De doelman van Zierikzee was vo rig seizoen enige tijd uit de rou latie, toen er een kwaadaardige vorm van kanker bij hem werd geconstateerd. Van der Schee knokte terug en maakte alweer heel snel zijn rentree. „Ik moet doorzetten", vindt hij. Vorig jaar moest hij het voetbal bijna vaarwel zeggen. Het sei zoen 2000-2001 was anderhalve maand bezig was, toen hij de schrik van zijn leven kreeg. Er werd een kwaadaardige vorm van kanker bij hem geconsta teerd en een periode van zware behandelingen volgde. Nu, een halfjaar na zijn laatste behandeling, probeert Van der Naam: Leon van Belzen Leeftijd: 20 Club: Arnemuiden „Mijn ploeggenoot Jacky de Smit was de eerste in het dorp, die Amemuiden onder op zijn rug liet tatoeëren. Wij zijn vrienden, dorps-, ploeg genoten, vonden dat alle maal prachtig. Het was iets nieuws, ongelooflijk origi neel. Ik denk dat er minstens vijftien jongens zijn die Jac ky's voorbeeld hebben ge volgd." „Erremu betekent echt alles voor een Arnemuidenaar. Het doet je echt iets, het is een gemeenschappelijk dorpsge- voel. 't Is moeilijk uit te leg gen Ik denk dat een Arne muidenaar net iets anders is dan de rest van de mensen in Zeeland, op Walcheren. Als Schee het verleden achter zich te laten. „Het gaat goed. Je kunt wel bijna zeggen dat ik genezen ben. De kans dat het terugkomt is heel klein. Ik moet nog maan delijks op controle komen, maar voor de rest worden de gevolgen steeds minder. In de voorberei ding trainden we drie keer in de week en stond ik elke dag op het veld. Je merkt zelf dat je geen belemmeringen meer hebt. Ik kan het ook niet meer als excuus aanvoeren." Compliment Sneller dan verwacht maakte Van der Schee vorig seizoen zijn rentree. „In vijf maanden heb ik maar vier wedstrijden gemist doordat ik ziek was. En eentje omdat ik uit tegen Oud-Beijer- land mijn neus brak in een luchtduel,Trainer Jos van Bel zen en de complete selectie wa ren blij met het snelle herstel. Algemeen overheerst de ge dachte dat Van der Schee Zie- rikzee vorig jaar behoedde voor degradatie naar de vierde klas se. „Dat is wel een compliment 1 er wat gebeurt, staan we er voor elkaar, altijd. Dat werkt in de visserij zo, bij het voet ballen en ga zo maar door." „Het is altijd supergezellig op de voetbalclub. We zijn er vaak de hele dag. Op het veld strijden we voor ons dorp, onze trots. Als we winnen zingen we altijd met zijn al len onder de douche. Dan klinkt het massaal: 'Hart voor Erremu, olé, olé!' Prachtig vind ik dat." maar ik weet niet of het echt zo is. Het is wel zo dat ik in de eer ste zes wedstrijden heel goed stond te keepen." Van der Schees vlotte return on der de lat had ook een psycholo gisch effect op zijn teamgeno ten. „Dat ik er ben schijnt bij Zierikzee al een hoop te schelen. In die vijf wedstrijden dat ik niet heb gekeept hebben we meer tegengoals gekregen dan in de zeventien andere wedstrij den." Voor Van der Schee is ie der tegendoelpunt een neder laag. „Maar ik win liever met 2- 1 dan dat we 0-0 spelen. Als ik win is het goed, ik kan slecht te gen mijn verlies." De leraar lichamelijke opvoe ding begon niet als keeper toen hij zeventien jaar geleden voor het eerst de voetbalschoenen aantrok. „Ik heb tot de D's ge voetbald. Toen stopte de keeper en ik was de langste. Maar ik vond het keepen al leuk toen ik nog voetbalde." Keepers zijn vaak aparte figuren en Van der Schee rekent zich ook tot die ca tegorie. Wat hem zo aantrekt in het vak van doelman? „Ik ben er goed in, je hebt veel verant woordelijkheid en je behoudt het overzicht", somt hij op. „Ei genlijk beoefen je een individu ele sport in een team. Het is toch anders dan in het veld want je blijft een eenling. Dat ligt mij wel want ik doe graag mijn ei gen zin." Profclub Van Zierikzee vertrok de in Goes geboren Van der Schee naar Vlissingen om daar als ta lent zijn geluk te beproeven. Het avontuur duurde niet lang en eenmaal terug bij Zierikzee speeldehij in de B-junioren, tot dat RBC hem zeven seizoenen geleden haalde. „Ik ging daar naar toe om hoger te spelen. Het is altijd leuk als een profclub je vraagt. RBC speelde toen nog hoog met de jeugd en we werden derde in de eerste divisie." Dat seizoen keepte de Zierikzeeë- naar slechts zes volle wedstrij den. Ook RBC was geen blijver tje voor Van der Schee. „Ik had geen perspectief. Ik mocht bij het tweede gaan keepen, maar zag dat niet zitten in verband met mijn studie." Als B-j unior debuteerde Van der Schee al in de hoofdmacht van Zierikzee. Inmiddels is hij niet meer weg te denken uit het eer ste elftal. Zelf verwacht hij nog te kunnen groeien. „Alles kan altijd beter. Of dat typerend is voor mij? Ik denk het wel. Ik zit met Zierikzee al zes jaar zo'n beetje op hetzelfde niveau, al was het vorig seizoen wel anders in West IV." Van der Schee kent zijn sterke en ook zwakke kan ten. „Mijn reactie is het aller sterkste. Dat is belangrijk want dat is een van de dingen waar je niet op kunt trainen. De rest gaat gewoon met de jaren voor uit. Ervaring." Van der Schee is lovend over zijn huidige keeperstrainer. Al twee jaar neemt ex-eerste-elftalkee- per Willem Lafeber de sluitpost wekelijks onderhanden. Samen werken ze aan zijn zwakke kan ten. „Ik moet iets rustiger wor den want ik kan me nog wel eens opwinden over dingen. En ik moet wat geconcentreerder kunnen blijven." Met Zierikzee hoopt hij tussen de vijfde en achtste plaats te eindigen. „Als je wilt promove ren met Zierikzee moeten er eerst een paar spelers bijkomen. Er zijn dit jaar al vijf A-junioren overgekomen maar op Schou wen vind ik iedereen heel naïef. Iedereen denkt maar dat als je een paar goede jeugdspelers hebt je er al bent. De jeugd kan er niet zomaar staan, dat mag je ook niet verwachten. Zelfs wij, jongens die al acht jaar of meer in het eerste spelen, hebben nog te weinig ervaring." Naar beneden kijken doet Van der Schee niet. „Ik wil een goed seizoen draaien met weinig blessures. En maar hopen dat we wat eerder veilig zijn." Klaas Verspoor Jaco van der Schee staat ook met de ogen dicht zijn mannetje. Hier grijpt hi j in voordat Önder K09 van Middelburg gevaarlijk kan wor den. foto Dirk-Jan Gjeltema Door de degradatie van VC Vlissingen verloor de derde klasse zondag één Zeeuwse ploeg. Daartegenover stond echter de promotie van het Zeeuws-Vlaamse Clinge en de nieuwe fusieclub Zeelandia Middelburg. In totaal acht ploe gen uit de provincie gaan in het seizoen 2001-2002 de strijd met elkaar en de Brabantse teams Alliance, Dosko, Grens wachters en Steenbergen aan. Breskens Door de versterkte promotieregeling bleef Breskens afgelo pen seizoen ternauwernood behouden voor de derde klasse. Trainer Robbie de Muijnck zag drie routiniers stoppen en daardoor zit Breskens dit seizoen vooral in verdedigend op zicht krap in de spelers. „En dat zou wel eens een probleem kunnen worden", erkent De Muijnck. „We moeten nieuwe jongens inpassen en dat vergt tijd. Overigens langer dan ik had gedacht." De selectie van Breskens werd kleiner, mede ook door het feit dat nieuweling Barry Sutin tijdens de voorbereiding alweer terugkeerde naar Hoofdplaat. „Het kan moeilijk worden, dus op dit moment moeten we van handhaving uitgaan. Ik denk dat veel ploegen aan elkaar gewaagd zullen zijn en Patrijzen is voor mij de favoriet voor de titel", zegt Robbie de Muijnck. Clinge Via de nacompetitie promoveerde Clinge onder aanvoering van het succesvolle trainersduo Patrick de Wilde/Boudewijn van Craenenbroeck naar de derde klasse. Het was voor het tweetal direct de laatste klus en in Benny van den Brande werd een opvolger gevonden. De doelstelling voor dit seizoen is behoud in de derde klasse. „Want we hebben een smalle groep van zestien spelers", ver telt Van den Brande. „Maar als die compleet kan blijven, dan moeten wij lekker mee kunnen draaien. Ik heb veel ploegen vorig seizoen al zien spelen en ik ken alleen Alliance en Dosko niet. Er zitten redelijk wat voetballende ploegen tussen en dat ligt ons wel." Goes Na een voor Goes niet geheel naar wens verlopen seizoen, hoopt trainer Ko Stoutjesdijk dat zijn team deze jaargang in iets rustiger vaarwater terechtkomt. Enkele spelers werden tijdens en na afloop van het vorig seizoen de wacht aange zegd. Daarvoor in de plaats kwam vooral jong talent. „We hebben nu een heel jonge ploeg", zegt Stoutjesdijk. „Kwalitatief zijn we er naar mijn mening wel iets op achteruit gegaan. Maar misschien hebben we nu wel een betere groep, die minder grillig is. Er zijn vier A-junioren overgekomen en een paar jonge talenten die we de tijd moeten geven. Wij gaan proberen een prijsje te halen." De derde klasse is volgens de oefenmeester wel iets zwakker geworden en hij ziet in HW'24 en Dosko de favorieten voor het kampioenschap. „Want er is bij HW weinig verloop ge weest en ik schat Dosko ook hoog in." HW'24 „Dosko is voor mij favoriet nummer één", zegt John de Frel. „Maar wij gaan ons zeker in de strijd mengen. We gaan niet voor een prijsje, maar voor de titel. Vorig seizoen hebben we de speelwijze neergezet en die zullen we dit seizoen gedisci- plineerder uit moeten voeren. Ik ga ervan uit dat dat gaat ge beuren, dus kunnen we de lat ook weer iets hoger leggenZi j n selectie onderging eigenlijk slechts één grote verandering: boegbeeld Carlo Blommaert stopte en werd vervangen door voormalig Hoek- en Terneuzen-spits Antoine Thoen. „En die twee zijn eigenlijk wel vergelijkbaar", vindt De Frel. „Antoi ne is net als Carlo ook een echte winnaar." De Brabantse oefenmeester ziet de competitie met een goed gevoel tegemoet mits de speelwijze goed wordt uitgevoerd. „Gemakzucht zal onze grootste tegenstander worden." Patrijzen Natuurlijk zou Patrijzen de prestatie van het vorig seizoen (een periodetitel en bovenin meedraaien) willen herhalen, maar Kees van de Sluis weet dat dat niet eenvoudig zal zijn. „Dat is altijd moeilijk. Zeker gezien het feit dat wij maar een smalle selectie van veertien spelers hebben. Maar zonder veel blessures en schorsingen kunnen wij weer een eind komen." Omdat met Roosendaal, Moerse Boys en Unitas drie sterke ploegen zijn verdwenen, denkt Van der Sluis dat de ploegen meer aan elkaar gewaagd zullen zijn. „En er zullen denk ik ook geen zwakke broeders, zoals vorig seizoen Vlissingen en VES'35tussen zitten. Ik vind het daarom ook moeilijk om een directe favoriet voor de titel aan te wijzen." RCS De selectie van RCS is breder geworden en dat heeft volgens trainer Rinus Zegers één grote verandering opgeleverd. „We zijn sterker geworden", zegt de oefenmeester uit Zaamslag overtuigendVoorin hebben we nu meer kracht, want Jimmy Pinas en Harold Vermeulen zijn voor ons echte versterkin gen." Het moet er mede toe leiden dat de formatie uit Oost-Sou burg, die vorig seizoen ondanks een slechte start nog zesde werd, bij de eerste vier eindigt. „We hebben de lat weer iets hoger gelegd en we spelen voor een periodetitel", zegt Zegers. Voor de plaatsen bovenaan de ranglijst denkt Zegers geduch te concurrentie te krijgen van vier ploegen. „Zeelandia Mid delburg, HW'24, Patrijzen en Dosko verwacht ik bovenin. Over het algemeen is onze klasse wel zwakker geworden. En dat is niet goed voor het voetbal, maar het biedt ons misschien meer mogelijkheden." Zeelandia Middelburg Na de fusie tussen Zeelandia en Middelburg was de verwach ting dat er een sterke eerste selectie gevormd zou kunnen wor den. Maar slechts één speler van Zeelandia meldde zich voor de eerste selectie. „En de rest gaf geen gehoor, of wilde niet", zegt trainer Huib Meerman. Zijn selectie is dus vrijwel dezelf de als vorig seizoen en Meerman denkt dat die sterk genoeg is voor de derde klasse. „We hebben routine en jeugd en ik heb nog wat oudere spelers achter de hand. Veel spelers hebben echter alleen nog maar in de vierde klasse gespeeld, dus die zullen vooral moeten mee groeien." Meerman verwacht dat veel clubs aan elkaar gewaagd zullen zijn. „Er zullen denk ik geen zwakke broeders tussen zitten. Het is vooraf altijd moeilijk om te zeggen wie er bovenin mee zullen draaien. Maar als bij ons iedereen zijn beste beentje voor zet, dan heb ik er alle vertrouwen in." Zierikzee Eén seizoen speelde Zierikzee in de 'Rotterdamse' derde klas se, alvorens het weer terug mocht keren om tegen Zeeuwse ploegen te spelen. „En daar waren de meningen een beetje verdeeld over", vertelt Jos van Belzen, die aan de vooravond staat van zijn tweede seizoen als trainer van de rood-zwarten. „Vorig seizoen konden we behoorlijk goed meedraaien, maar volgens veel van mijn spelers is de Zeeuwse klasse sterker. Ik ben in elk geval wel benieuwd." Van Belzen zag drie spelers vertrekken, van wie Marco Jonker in oktober weer terug keert. „Wij gaan dus wat A-junioren inpassen. Dat zal ons in sommige wedstrijden misschien wel eens een puntje kosten en daarom is handhaving de voornaamste doelstelling." Van Belzen zag inmiddels een aantal ploegen spelen en hij vernacht veel van RCS en HW'24. „Patrijzen is natuurlijk ook een ingespeeld team." Barry van der Hooft foto Ruben Oreel Huib Meerman (links) met zijn selectie op de mooie tribune van het nieuwe complex.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27