PZC Het gaat bij Terneuzen niet alleen om Paul Telussa 28 25 Tegenstanders 26 27 30 30 ivs wsc dinsdag 28 augustus 2001 Was er een mooier geschenk mogelijk voor Paul Telussa? Dit jaar zit hij 25 jaar in het trainersvak en bekroonde hij met Terneuzen een opmars die zijn weer ga niet kent. In één ruk bracht de oefen- meester uit Oost-Souburg de zondagclub van de derde- naar de hoofdklasse en het afgelopen seizoen won zijn ploeg ook nog eens de districtsbeker. Desondanks ziet Paul Telussa (49) een verhaal over Paul Telussa (49) niet zo zit ten. „Het gaat niet alleen om mij. Het gaat om de club en om al die andere men sen die ervoor gezorgd hebben dat Ter- neuzen dit heeft kunnen bereiken. En om mijn vrouw, die mij de ruimte geeft om dit allemaal te doen." Op speciaal ver zoek van Paul Telussa wordt het thema van het vraaggesprek wat aangescherpt: Wie is Paul Telussa en hoe zit het met al die anderen om hem heen? Hoewel de competitie nog ver weg is, is het seizoen voor Paul Telussa al lang be gonnen. Of beter: eigenlijk is het seizoen nooit afgelopen geweest. Na het kampi oensfeest en een korte vakantie, reisde hij af naar de Verenigde Staten, waar hij namens de KNVB Amerikaanse trainers op de hoogte bracht van de nationale voetbalvisie. Daarna begon de voorbe reiding op het komende seizoen. Voor het interview last hij een kort tussenstop in. Tussen zijn werk in Goes en de training in Terneuzen is er nog net een uurtje te vin den voor een gesprek in een Middelburgs café. Verder bestaat zijn dagindeling uit werken, voetbal en slapen en - soms - even met zijn familieleden optrekken. Had je ooit verwacht datje met Terneu zen ooit zo hoog zou komen? .Toen ik ruim vier jaar geleden tegen col lega's zei dat Terneuzen in me geïnteres seerd was, zeiden ze dat ik er nooit aan moest beginnen. Terneuzen stond be kend als een moeilijke club. Ik heb hun mening voor kennisgeving aangenomen. Ik hou van uitdagingen. Na één gesprek met voorzitter Dobbeleir was ik eruit. We wilden allebei zo hoog mogelijk en hij wilde mij als trainer." Het gebeurde in elk geval sneller dan ver wacht „Wat ik toen wilde, was realiseerbaar. Er was scepsis, ook bij de pers, maar wij hebben met z'n allen doorgezet. Dat we in vier jaar tijd van de derde klasse naar de hoofdklasse doorstootten, daar moet je natuurlijk geluk bij hebben. Wat me wel enorm plezier heeft gedaan is de snelle ontwikkeling van de jonge spelers. Ik heb ze in het diepe gegooid. Ook daar bij kreeg ik kritiek. Maar ze hebben het geweldig opgepakt. Dat is de kern van mijn trainerschap: spelers beter maken. Dat is me gelukt. Ze hadden succes en succes versterkt. Daarom kan ik tevre den omkijken." Hoe waren de verwachtingen aan het be gin van het vorige seizoen „Dit jaar bestond Terneuzen tachtig jaar. De club had nog nooit in de eerste klasse gespeeld. Voorzitter Dobbeleir liet tij dens zijn jubileumspeech doorscheme ren dat handhaving in de eerste klasse de doelstelling moest zijn. Ik was het daar niet mee eens. Aan het begin van de eer ste training heb ik gezegd dat we voor maar één ding moesten gaan: de hoofd klasse bereiken. Ik wist nog niet precies wat de tegenstanders in huis hadden. Ik had mijn mening alleen gebaseerd op de kwaliteiten van Terneuzen zelf Uitein delijk zijn we kampioen geworden met acht punten voorsprong." Geheim Wat is jouw geheim? „Ik denk dat ik kan accepteren dat men sen fouten maken. Ik denk dat ik goed ben in het beïnvloeden van mensen. Het lukt me om ze te overtuigen van de kwali teiten die ze hebben. Het gevolg is vaak dat er een echt elftal op het veld staat." Heb je ook zwakke punten? „Zwakke punten heeft ieder mens. Ik denk dat ik soms te dwingend overkom. Dat mensen zich daarom niet durven bloot te geven. Bij mij is alles bespreek baar, ik probeer discussies uit te lokken, maar dat lukt vaak niet. Soms hoop ik wel eens dat iemand gewoon een keer 'nee' zegt. Ik zou ook wat meer moeten luisteren naar anderen en anderen uitla ten praten voordat ik reageer. Deson danks was het geen belemmering om re sultaten te halen. Spelers kunnen er blijkbaar mee omgaan." Je moet het af gelopen jaar wel eens met genoegen hebben teruggekeken op ver velende periodes. Je bent bij Kloetinge ontslagen. Heb je in gedachten wel eens een lange neus naar die club getrokken? „Ach, dat is geweest, ik heb weinig zin om daar wat over te zeggen. Wat me wel streelt is dat dingen die ik toen gezegd heb, uitgekomen zijn. Bijvoorbeeld over het inpassen van jeugdspelers. Je kunt niet met alleen eigen spelers het hoogste niveau bereiken. Ook Kloetinge, de club met de grootste jeugdopleiding, heeft uiteindelijk spelers van buitenaf aange trokken. Hoeveel echte Kloetinge-spe- lers zitten nu in de eerste selectie? Wat dat betreft heeft Terneuzen het beter ge daan. Dat is de club met de meeste eigen mensen in de eerste selectie." Ben je ooit terug geweest op het veld van Kloetinge? „Vorige week was de eerste keer, toen we er met Terneuzen voor de beker moesten spelen. Ik kom niet graag bij mensen van wie ik vind dat ze je onrecht hebben aan gedaan. Maar daarbij blijft het. Ik heb nooit gejuicht wanneer IQoetinge verlo ren had. Ik ben blij dat het goed gaat met die club. Hoe meer Zeeuwse clubs in de top van het amateurvoetbal, hoe beter." Je bent ook gezakt voor je diploma oefen- meester 1 „Dat heb ik inmiddels gehaald. Ik heb daar nooit iets over gezegd tegen de bui tenwereld." Is het nog een open zenuw? Maar je hebt je inmiddels toch wel bewe zen? Jamaar daar gaat het niet om. Het gaat niet om mijn succes, maar om het succes van Terneuzen. Ik wil samen met deze mensen het hoogste bereiken. Je moet ex- samen aan werken. Als team, niet als per soon. Daags na ons kampioenschap stond in de PZC 'Telussa op een voet stuk'. Maar dat klopte niet. Het moest zijn 'Terneuzen op een voetstuk'. Na tuurlijk heb ik grote inbreng gehad. Maar er waren veel meer mensen die hun hele ziel en zaligheid in de club hebben gelegd. We hebben met z'n allen de voor waarden geschapen voor het kampioen schap. Ik heb mezelf als doel gesteld om eruit te halen wat erin zit. En dat geldt ook voor al die andere mensen." Wat is het uitgangspunt voor komend sei zoen? „Hoger kunnen we niet komen. Daarom moeten we ook aan de organisatie wer ken. Als Telussa weg is, moet de zaak niet hetgeen sta wat ik doe." Heb je veel vijanden? „Dat zal zeker zo zijn, maar ik ken ze niet. Heel vervelend was vorig jaar dat akkefietje bij Hoek, toen een supporter me in mijn gezicht sloeg. Dat zijn de min der leuke dingen." Ben je een andere trainer dan anderen? „Dat vind ik zelf wel. Ik ben geen door snee Nederlander. Ik denk dat ik een an dere aanpak heb, ik heb andere normen en waarden." Maaltijd Dat klinkt abstract. „Ik zal je een voorbeeld geven. Ik geloof nooit dat een Nederlandse trainer aan het eind van het seizoen de hele selectie het bestuur en de sponsors uitnodigt voor een maaltijd. Dat is de manier waarop ik mensen bedank voor de samenwerking. Mijn vi-ouw heeft toen voor tachtig man gekookt, mijn zoon en dochter hebben geholpen bij de bediening. Het is mis- Paul Telussa: „Toen ik ruim vier jaar geleden tegen collega's zei dat Terneuzen in me geïnteresseerd was, zeiden ze dat ik er nooit aan moest beginnen." foto's Dirk-Jan Gjeltema „Ik hecht niet veel waarde aan zo'n di ploma. 't Gaat om de prestaties, niet om het diploma." Je hebt je miskend gevoeld „Ja, maar ik wil daar niet te veel over zeggen. Ik kreeg overal voldoendes voor, behalve voor het onderdeel voetbaltrai ning. Juist op het onderdeel waar mijn passie ligt. Ook mijn collega's stonden versteld dat ik op dat onderdeel zakte. Maar goed, wat telt zijn prestaties. Er zijn maar weinig trainers in geslaagd om met een ploeg in vier jaar tijd van de der de- naar de hoofdklasse te promoveren. Ik heb bewezen dat je ook zonder dat pa piertje prestaties kunt neerzetten." Wanneer stop je bij Terneuzen? „Ik heb er wel een idee van, maar dat ga ik niet zeggen. Dat geeft alleen maar on rust." Er zijn veel trainers die in jouw situatie aan het eind van het afgelopen seizoen zouden zijn opgestapt „Ik ben een trainer die altijd uitdagingen zoekt. Als tien trainers zeggen 'jij moet dat niet doen', dan doe ik het juist wel. Het risico is dat je op je bek gaat, maar daar schaam ik me niet voor. Als iets mis lukt wil het niet zeggen dat je er niets van kunt." uit elkaar klappen. Het zal ontegenzeg lijk een zwaar seizoen worden. We gaan proberen om met aantrekkelijk voetbal een goede klassering te bereiken. Ik heb een beeld van de krachtsverhoudingen in de hoofdklasse. Eind vorig seizoen ben ik naar JVC-UDI'19 en Schijndel-Geldrop geweest. Als die wedstrijden model staan voor het niveau in deze klasse, dan kan Terneuzen mee. Ik moet mijn ploeg daar alleen van zien te overtuigen. Het gaan niet alleen om tactiek en techniek. Mijn spelers moeten het kunnen opbrengen om er elke week vol tegenaan te gaan en overtuigd zijn van de eigen kwaliteiten." Welke positie heb je als Molukker in het Nederlandse voetbal? „Die zal weinig verschillen van die van een Nederlander. Ik heb veel vrienden en contacten bij de KNVB, de trainersvak bond etcetera. Ik ben nog steeds vereerd dat ik als Molukker de WON mag verte genwoordigen in het buitenland. In 1995 heb ik met Theo de Jong training gegeven in Wales en nu ben ik net terug uit de VS, waar ik vier weken heb mogen trainen volgens de Nederlandse werkwijze. Ze willen graag dat ik volgend jaar terug kom. Dat kan allemaal omdat mijn vrouw voor tweehonderd procent achter schien een detail, maar het duidt op een werkwijze. Ik ben Molukker tussen de Nederlanders. Ik moet me weieens aan passen, maar dit was mijn manier om te laten zien dat je als je hard samenwerkt, goede resultaten kunt boeken." Wat zijn je ambities op voetbalgebied? „Ik ken mensen die naar het betaalde voetbal zouden willen. Dat wil ik niet. Ik werk dertig jaar bij Delta Nuts en heb een gezin. Ik ben een vaste werksituatie ge wend en wil dat zo houden. Voetbal is voor mij niet meer dan een fijne hobby. In het voetbal ben je vandaag een gevierde man, morgen kan het allemaal over zijn. Voetbaltrainer is een onzeker bestaan en ik hou niet van onzekerheden op dat ter rein." „Ik zal niet ontkennen dat ik nog naar een uitdaging zoek. Ik zou bij een BVO wel jeugdtrainer willen zijn. Elke dag van vier tot zeven training geven. Of ik zou nog%wel eens bij een Belgische club willen trainen, omdat ze zeggen, dat is niets voor jou Kijk, daar heb je het weer. Ik hou van uitdagingen. Ik zou wel eens willen kijken of ik mijn ideeën op die jon gens kan loslaten." Koen de Vries Selecties en competitie-indeling Weinig krachtsverschillen in derde klasse A VC Vlissingen in favorietenrol KFC Eeklo doet het op z'n Ollands Constancia gaat z'n eigen weg JVC Cuijk Nieuw: Michel van Putten (NEC), Udo Busby (Go Ahead Eagles), Erwin Reuvers (AWC), Anton Koning (De TreÉers/Kegro), Luuk Terborg (Beursbengels), Fatah Hadouir (OJC Rosmalen), Pavel Mikhalevitch (NEC), Remco Snoep (Blauw Geel'38), Daan Wolber- tus (eigen jeugd). Vertrokken: Paul Broeren (AWC), Jay Driessen (De Valk), Mark Giesbers (Germania), Marco Hermsen (EWC), Mark Konings (Cito), Joussef Laaroussi (SV TOP), Kevin Nabuurs (Germania), Willem Peeters (Venray), Patrick Roulaux (De Valk). Trainer: Ben Gerritsen. Resultaat seizoen 2000-2001: kampioen eerste klasse. EHC/Norad Nieuw: Rob Adams (Geilenkirchen, Duitsland), Marcus Kothner (Wegberg, Duitsland), Yousaf Aaroub (Wurselen, Duitsland), Frank Kellens (GSV'28), Patrick Goblet (SVN), Joep van Oeffeit (Hulsberg). Vertrokken: Géne Hanssen (Waubachse Boys), Dave van der Loo (Vaesrade), Ronald Snoeren (RKTSV), Pete Managa (Zuid-Afrika), Jun Misokoshi (Japan), Michael Pao (Indonesië), Hans Spronck (ge stopt), Jeffrey van Vondel (Hoensbroek), Herman Wehkamp (MheerderBoys). Trainer: Leo Beerendonk. Resultaat seizoen 2000-2001: 10e plaats. Gemert Nieuw: Jan Martens (VW), Ronald van der Linden (Panningen). Vertrokken: Arno Kersten, Werner Smits, Eric van Kilsdonk, Jor dan van Lee, Thijs van Bree (allen gestopt), John Verbeek (UNA), Bas Peijs (FC Den Bosch). Trainer: Tonnie Beekmans (tweede seizoen). Resultaat seizoen 2000-2001: 2e plaats. Nieuw: Anton Rovers (Buchten), Eugene Lourens (Vinkenslag), Ga ry Colling (Wijchmaal, België), Ivo Nelissen (SV Meerssen), Rob Schulpen (Fortuna Sittard). Vertrokken: Gerrit Rietveld (Born), Richard Bergrath (Sittard), An- dré Boessen (Buchten), Patrick Schaekens (GSV), Medi van Tempel (Groene Ster). Trainer: John Vranken (tweede seizoen). Resultaat seizoen 2000-2001: 7e plaats. SV Meerssen Nieuw: Erwin Vanderbroeck (Eupen), Dennis Welters (GSV'28), Driss Bouazzaoui (De Valk), Ivo Pfennings (Fortuna Sittard). Vertrokken: Ivo Nelissen (IVS), Kevin van Zeijl (Vinkenslag), Iwan Solen (Aalteren) Trainer: Harry Thoma. Resultaat seizoen 2000-2001: 8e plaats. Panningen Nieuw: Rob Peters (VW), Thijs Joosten (Venlosche Boys), Steven Douw van de Krap (Dovo), Olaf van Schijndel (Deurne), Albert Cor- nelissen (VW), Luuk Craenmehr (VW), Marc Maassen (RKMSV), Fred Janssen en Bram Leenders (Panningen 2). Vertrokken: Ronald van der Linden (Gemert), Jacques Weerts(Lies- sel), Leon Homngs (Geldrop), Anton de Vries (Schijndel), Pieter de Vries (Schijndel), Guus Klamerek (Deurne), Sander Arts (Egchel), Rob Scholten (Venray). Trainer: Rob Landsbergen (ex-PSV). Resultaat seizoen 2000-2001: 4e plaats Schijndel/Datalnet Nieuw: Ronald Vroomans (Helmond Sport), Patrick Mulders (Eind hoven), Carlo Kuijsten (SSC'55), Anton de Vries, Pieter de Vries (Panningen), Niels Vreven (België), Jochem Donkers (Maaskantse Boys). Vertrokken: Michel Roovers (gestopt), Michale Drummen (België). Trainer: Wally Jansen. Resultaat seizoen 2000-2001: 3e plaats. TOP Nieuw: Youssef Laaroussi (JVC), Mark van den Berg (TOP Oss), Ed win van Brakel (TOP Oss), Pascal van den Brand (WEC), Younesse Ettahouri (Top Oss), Chantal Haenen (Magnet), Stephan Hesemans (Maaskantse Boys), Geert Schoonenberg (Top Oss jeugd), Job Sijbers (HVCH).' Naoufel Tlili (HVCH). Vertrokken: Michiel van Heukelom, Gaby Kuipers, Dennis van Lent (allen gestopt), Patrick Suppers (Ravenstein). Trainer: Maarten van Vugt (eerste seizoen). Resultaat seizoen 2000-2001: 5e plaats. UDI' 19/Beter Bed Nieuw: Jurgen Boon (UNA), Rob van der Wijst (TOP), Mikel Vinck (UNA), Jordie Suppers (OJC), Björn Suppers (Herpinia, Randy Hofmeijer (PSV A-jeugd) Vertrokken: Stefan Smits (gestopt), Jimmy Gatete (België/Ruanda Jago Laros (ONA), Ousmani Ntamworo (België/Burundi). Trainer: Eugène Manjnissen. Resultaat seizoen 2000-2001: 6e plaats. UNA Nieuw: Ralf Manders, Martijn van de Rijt (beiden Eindhoven), Ritchie Schiffer (Excelsior Heppen, België), John Verbeek (Gemert Ruud Spooren (Geldrop). Bekendste spelers: Martijn van de Rijt, Hans van de Boogaard (spits Trainer: Cees van Loon (eerste seizoen) Resultaat seizoen 2000-2001: 9e plaats. FC Vinkenslag Nieuw: Danny Bastings (RKVCL), Maikel Ramakers (Standard), Danny de Groen (Polaris), Kevin van Zeijl (Meerssen), Karei Bleize (De Heeg), Peter Remmers (RKVCL), Willie Remmers (MW'02), Ralf Magneé (RKASV), Robert Kicken (Stokkem, België), Wilfred Willems (Vliermaal, België), Sandro Leo (Maaseik, België), Mustafa Karasahin (Verbroedering Maasmechelen, België) Vertrokken: Henri Ruiter (Almania), Richard Meulenbeek (Groene Ster), Klaus Toussaint (RKBFC), Quincy Elvira (Heer), Eugène Lourenf (IVS), Jef Lutgens (RKHSV), Wim Remmers (Amicitas), Willy Lassouw (MW'02), Roger Franssen (MW'02), Peter Cox (Vlijtingen, België), Mare Duchateau (RKHSV), Ruud Delamboy (Mheerder Boys). Fabio Allegrezza (Membruggen, België). Trainer: Harrie Vroegop. Resultaat seizoen 2000-2001:12e plaats. Wilhelmina 08 Nieuw: Jurgen Pinckers (Veloc), Henry Schaefer (TOP). Roy Kirkels (De Valk), Lucien Janssen (DBS), Peter Godermans (Maaseik), Roy van Seggelen (Bocholt), Björn Janssen (Molenbeersel), Dennis Bergs (SVC200), Jurgen van de Ven (Veritas), Kevin Zwennicker (Go Ahead Eagles), Frank Schuurman (Veloc), Abdi Salmi (onbekend). Vertrokken: Ingmar Bergmans (RKSVO), Jeffrey Janssen (Roer mond), Ger Schuman (RIOS), Bob Janssen (Duitsland)Rob Kessels (Duitsland), Jurgen Rademakers (Dommelen), Björn de Smit (Ge leen-Zuid), Fekri Belhay (Eindhoven), Pascal Boer (gestopt). Trainer: Frans Körver Resultaat seizoen 2000-2001: kampioen eerste klasse. Nieuw: René Schreuders (WVO), Don Bosman (Avanti'31), Farid Idrissi (UNA), Tacettin Cemrek (Dongen), Steven Seedo (Roosen daal), Robin Hendriks (RKC), Michael Heeren (RKTVW). Vertrokken: Christian Bruurmijn (België), Leon van Dongen (Achilles Veen), Alex van Roussel (Achilles Veen), Martijn van Bracht (lager), Ruud Aerts (Baronie), Rick Donker (lager). Trainer: John Smetsers Resultaat seizoen 2000-2001:11e plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25