Goaltjesdief tegen wil en dank Lugtenburg zoekt zijn grenzen 4 a\ PZC 20 tattoo van... Kapelle-middenvelder David den Hollander kiest voor het leven V IB dinsdag 28 augustus 2001 Nee, Raymond Mohr is niet boos wan neer hij een goaltjesdief genoemd wordt. Natuurlijk kan hij meer dan al leen de bal in het doel schieten. Maar de grootste gave van de spits van de nieuwe eersteklasser SSV is dat hij heel vaak op de goede plaats staat. ,,En als je dat hebt, ben je gewoon een goaltjesdief." Mohr lijkt het met enige spijt in zijn stem te zeggen. Menig speler zouden niets an ders willen; scoren is toch het mooiste dat er is? Daar gaat het toch allemaal om in de voetballerij? Maar liever dan goaltjes dief was Raymond Mohr, een 28-jarige speler uit Heinkenszand, de centrale middenvelder. De man die de lijnen uit zet, die heel vaak aan de bal is. Daarvoor heeft hij echter niet de voet balcapaciteiten, beseft hij. Hij wordt elk jaar wel wat beter, krijgt steeds meer techniek onder de knie, maar is toch ook de man die de bal de ene keer onder zijn voet laat doorschieten en hem de andere keer prachtig doodmaakt in de zestien meter. Instinct Raymond Mohr zal zich dus moeten ver zoenen met de rol van goaltjesdief. Hij heeft een aardige voorzet in de benen, probeert hij nog. Maar het gaat toch vooral om de flinke versnelling die hij heeft en het instinct om op de goede plaats te staan. Op de plaats waar de bal komt wanneer de keeper hem loslaat. Of op de plaats waar de bal van de paal te rugstuit. Of op de plaats waar de bal te rechtkomt wanneer die door een woud van benen geketst is. „Ik kan het niet verklaren", zegt hij. „Op het afwerken van voorzetten vanaf de zijkant is te trainen. Op het uitspelen van een tegenstander ook. Maar je kunt niet leren om steeds op de goede plaats te staan. Ik verbaas me er zelf ook wel eens over dat die bal steeds bij mij terecht komt. Op de training 'verstop' ik mezelf wel eens bij de cornervlag. Komt die bal toch nog naar me toe! Drie seizoenen geleden vestigde hij bij Heinkenszand de aandacht op zich door liefst 32 keer de roos te raken. SSV was geïnteresseerd, maar Mohr bleef bij zijn cluppie. Het seizoen daarop mislukte fa liekant, omdat Mohr door blessures ach tervolgd werd. Slechts tien keer trof hij doel, veel te weinig naar zijn zin. SSV bleef geïnteresseerd en Mohr stapte over. Mede dankzij zijn 21 treffers werd de ploeg kampioen in de tweede klasse van het zaterdagvoetbal, een unicum in de historie van de club. „Sommige mensen beweren dat ik een luie voetballer ben. Ze vinden dat ik te weinig meeverdedig. Maar als ik dat ga doen, hou ik te weinig energie over om scherp voor de goal te zijn. Ik heb vaak genoeg discussies gehad met trainers. Dan dreigden ze me er naast te zetten. Gelukkig heb ik Steeds kunnen bewijzen dat zij ernaast zaten. Het is voor mezelf Raymond Mohr: „Er zijn wedstrijden dat je me 89 minuten niet ziet. Maar dat ene moment komt altijd wel een keer." foto Ruben Oreel en het team gewoon het beste dat ik voet bal zoals ik nu doe." „Je kunt misschien wel zeggen dat ik een haat-liefdeverhouding heb met mijn me despelers. Sommige jongens werken zich de pestpokken uit het lijf en zien mij dan zomaar de bal verspelen of ze kunnen me niet bereiken. Of ze zien dat ik niet achter een verdediger aanga. Dan hoor je ze soms behoorlijk schelden. Maar het vol gende moment vliegen ze me om m'n nek als ik gescoord heb. Het is een kwestie van vertrouwen en geduld. Dat zeg ik zo vaak. Ik kan daarom ook ontzettend pis sig worden als de trainer me wisselt. Er zijn wedstrijden dat je me 89 minuten niet ziet. Maar dat ene moment komt al tijd wel een keer." „Ja, ik heb ook wel eens ruzie met mezelf. Ik zou zo graag wat meer kunnen dan ik nu laat ziet. Ik zou bijvoorbeeld ook graag de leider van het elftal zijn. Maar aan dat ideaalbeeld kan ik niet beant woorden. Ik ben iemand die lekker wil tikken en wil dollen op de training. Son ny Silooy is lange tijd mijn grote voor beeld geweest. Die jongens heeft humor, leeft ontspannen en houdt van een dolle tje." Ajax-fan Het gaat om Sonny Silooy in z'n Ajax- tijd wel te verstaan. Want Raymond Mohr is een grote fan van Ajax. Al een jaar of tien heeft hij een seizoenkaart en bezoekt hij elke wedstrijd in de Arena. Naast Silooy was hij vroeger helemaal weg van Oliseh. Nee, hij adoreert geen speler met hetzelfde speltype als hij. In de tijd dat hij jeugdspeler bij Heinkens zand was zag hij het wel zitten in Jesper Olsen en Simon Tahamata. Dat waren echte linksbuitens. In die tijd speelde hij ook op die plaats. Maar fan van een spe ler als Machlas? Nee, daar heeft hij nooit aan gedacht. SSV heeft grootse plannen voor komend seizoen. De ploeg mikt op het linkerrijtje van de eerste klasse. Men spiegelt zich aan Kapelle, dat vorig seizoen knap de buteerde op dat niveau. „Kapelle had een prachtig seizoen. Zo willen wij het ook." Raymond Mohr denkt dat de eerste klas se wel eens zijn top zou kunnen zijn. „Ik ben al 28. Er zijn spelers die beter en jon ger zijn dan ik. Ik zou al tevreden zijn wanneer we met SSV een paar jaar in de eerste klasse konden spelen." Koen de Vries /Tatthijs Lugtenburg is ver- J-VJ-groeid met Zeeland Sport, maar hij maakte zich dit seizoen toch los uit de greep van zij n eer ste voetballiefde. Bij Oostka- pelle wil hij zijn grenzen nu le ren kennen en verleggen. Maar gelukkig speelt zijn nieuwe club op zaterdag. Kan hij tenminste op zondag bij z'n cluppie in Vlis- singen kijken. Maar bij kijken alleen blijft het niet. Lugtenburg maakt dit sei zoen namelijk zijn debuut als barman bij Zeeland Sport. Als hij ze niet op het veld kan bij staan, dan maar in de kantine. „Ik wil er toch een beetje bij blij ven. Het is zo'n toffe groep bi] Zeeland Sport. Iedereen heeft me ook succes gewenst toen ik besloot naar Oostkapelle te gaan Nergens kwade gezich ten." Waarschijnlijk omdat ze weten dat die kleine Lugten burg zijn carrière toch op het oude nest komt afsluiten. Maar zo ver is het nog lang niet. Met z'n negentien jaar staat hij immers nog maar aan het begin van een lange voetballoopbaan. Hij doorliep in het verleden met succes alle Zeeuwse jeugdelf- tallen, totdat het fenomeen uit stierf door de sa men voeging van de KNVB-districten. Niet veel later kon hij als zestienjarige zijn ontwikkeling voortzetten in het eerste team van Zeeland Sport. Ruim een jaar later was hij al aanvoerder bij de zondag- vijfdeklasser. Volgens Karl Vergouwen, zelf al jarenlang spelend bij Zeeland Sport en nu trainer van Oostka pelle, omdat Lugtenburg 'een complete voetballer' is. „Hij kan op meerdere posities spelen op het middenveld en in de ver dediging. Bij Zeeland Sport was hij aanvoerder en is daarom ge wend om leiding te geven. Hij is een voetballer met instinct. Hij ziet bijvoorbeeld tackles aan komen, weet ze te ontwijken en krijgt dan ook nog de vrije trap mee." Grote jongens Lugtenburg kan zich helemaal vinden in de woorden van zijn trainer, tevens vader van zijn vriendin. „Ik voetbal met m'n hoofd. Ik hoef er niks speciaals voor te doen, want het gaat ge woon vanzelf. Misschien dat dat komt doordat ik vanaf het mo ment dat ik kan lopen al met een bal bezig ben. En toen ik wat ou der was, voetbalde ik elke pauze of tussen de middag met de grote jongens mee. Ik heb heel m'n jeugd gevoetbald en dan krijg je, denk ik, vanzelf inzicht." Maar geef de voetballers de kost die ook al vanaf hun eerste stap jes met een bal in de weer zijn en nu nog steeds voetballen met het tactisch vernuft van een zee egel. Daar zijn er legio van, maar Matti js Lugtenburg is niet zo iemand. Voetballen is naden ken, voor hem. En bij zijn nieu we club Oostkapelle krijgt dat weer een nieuwe dimensie. „We spelen bij Oostkapelle een ander systeem (4-3-3) dan bij Zeeland Sport (4-4-2). Dan heb je andere posities en je moet vooruitdenken. Ik vind het leuk om daarover te brainstormen. Toen ik hier kwam, merkte ik meteen dat mijn handelings snelheid omhoog moest. In de vijfde klasse kon ik de bal aan nemen en - bij wijze van spreken - op mijn gemakje nadenken; 'Zal ik hem naar links of naar rechts spelen?' Dat kan hier niet meer. Er zit meteen een vent in j e rug en daar zal ik mee moeten leren omgaan." Avontuur Maar dat is juist de reden dat hij het gespreide bedje bij Zeeland Sport verliet en op avontuur ging bij Oostkapelle. „Ik wil kijken of ik een niveau hoger kan meekomen. Mensen om me heen zeiden dat ik het aan zou kunnen. Halverwege het vorige seizoen had ik pas echt het idee om weg te gaan. Dan krijg je ook al die geruch ten. Ik werd in de kroeg opeens gefeliciteerd met mijn overgang naar Veere!" Maar het werd Oostkapelle. De overstap werd vergemakkelijkt doordat Vergouwen trainer werd en Jack Wijnands, vorig seizoen trainer van Zeeland Sport, tweede trainer werd bij Oostkapelle. Aan het einde van vorig seizoen speelde hij met andere talent volle voetballers nog een test wedstrijd met het tweede team van RBC tegen Baronie. „Maar ze vonden me te licht. Ze zeiden dat ik drie jaar te lang op het ni veau van Zeeland Sport had ge speeld. Maar daar had ik bewust voor gekozen. Een vrienden groep is me namelijk ook heel wat waard." Warm plekje Bij Oostkapelle hoopt Lugten burg, wiens zusje Inge in de na tionale voetbalselectie voor meisjes speelt, ook een warm plekje binnen de club te verove ren. „Het is een hechte groep, maar ze laten een nieuweling niet buiten staan." Na dat 'inburgeringsproces' kan hij zich richten op de echte doelen van zijn overstap: een basisplaats veroveren en een pe- riodetitel pakken. „Ik wil nu eenmaal altijd winnen. Mens- erger-je-niet of voetballen, dat maakt niks uit." Rudy Boogert Naam: Peter Brasser Leeftijd: 30 Club: MZVC „Waarom ik voor deze af beelding heb gekozen? Tja, er zit geen betekenis achter of zo. Ik vond hem gewoon mooi. En gelukkig vind ik die panter en slang op mijn schouder nog steeds mooi. Ik sta nog altijd achter de keuze die ik tien jaar geleden heb gemaakt. Ik heb er nooit spijt van gehad." „Ik zag de tattoo in een boek bij de tatoeëerder aan de Vlasmarkt in Middelburg staan. Ik was daar naartoe gegaan omdat ik een tatoea ge wilde, ik wist alleen nog niet wat voor een. Of ik bang ben dat er daarom meer men sen met mijn tatoeage rond lopen? Nou, niet echt. Al zou ik het niet geweldig vinden, denk ik, als ik tig mensen met die afbeelding op straat te genkom." „Ik heb er een poosje aan ge dacht er een tatoeage bij te nemen. Maar nu vind ik het mooi zo. Ik vind dat je het niet moet overdrijven met tattoos. Een of twee tatoea ges, niet meer, op een beperkt aantal plekken op het li chaam - op je armen of schouderblad, dat vind ik mooi. Anders hoeft het voor mij niet zo." Trainer Karl Vergouwen over Oostkapelle-aanwinst Matlhijs Lugtenburg: „Bij Zeeland Sport was hij aanvoerder en is daarom gewend om leiding te geven." foto Ruben Oreel Tegen wie we zaterdag spelen? David den Hol lander trekt er zijn schouders bij op, want hij heeft geen idee. Op welke plek ze het af gelopen seizoen met Kapelle zijn geëindigd? Ook dat weet hij niet precies, hij twijfelt tussen de vijfde en zesde plek. Maar ach, wat geeft het, de centrale verdediger annex verdedigende middenvelder is nu eenmaal niet dag in dag uit met het spelletje bezig. Ja, hij is absoluut een liefheb ber, maar het leven bestaat niet alleen uit voetbal. Er zijn ook andere dingen in het leven, vindt hij. Zoals school, vriendin en vrienden. Tja, hij heeft een hoop bezig heden naast het voetbal, dat beseft-ie. „Maar je moet toch plezier in je leven hebben? Daar draait het toch alle maal om?" Straks kan-ie al tijd nog gaan werken, een stuk serieuzer aan een stap hogerop in het voetbal den ken.Hij is nu nog jong, net 22, en wil nog een paar jaartjes van het leven genieten. „Ik begin aan mijn laatste jaar als hbo-student manage ment, economie en recht aan de Hogeschool Zeeland. Na dit jaar, als ik hopelijk afge studeerd ben, wil ik nog twee jaar naar de universiteit. Ik weet nog niet precies wat en waar. Tilburg misschien, Nij megen, Rotterdam? Het ligt eraan waar het gezellig is..." Hij lacht om zijn eigen plan nen, donkere, heldere ogen stralen levenslust uit. „Ach, het lijkt me gewoon leuk om me een paar jaartjes in het echte studentenleven te stor ten. Erg leuk. Daarbij heb ik wel zin in nog een studie. Ik kom van ver, weet je, de mavo." Hij is niet alleen een genieter, maar kan ook een doorzetter zijn. Doener David den Hollander is al een tijdje een doener, en geen dromer meer. „Toen ik jong was, fantaseerde ik over een carrière als profvoetballer. Dat was ook de voornaamste reden dat ik naar de j eugdop- leiding van RBC ging." Maar de droom was al binnen de kortste keren vervlogen want de harde werkelijkheid be viel hem niet. „Het was steeds moeten, moeten, moe ten. En daar hou ik niet van. Bovendien moest ik vier keer per week trainen, en in het weekeinde een wedstrijd spelen. Zat ik vijf keer per week in dat busje naar Roo sendaal. Daar kreeg ik onge looflijk de pest in. Goeiedag zeg, het leven bestond slechts uit voetballen. Er was geen tijd voor andere dingen." Toen daar ook nog eens een harde aanvaring met jeugd trainer Rocco Leeser over heen kwam, had het talent uit Hansweert er voorgoed genoeg van bij RBC. „Het klikte sowieso al niet tussen Rocco en mij. Maar toen-ie mij in de voorbereiding op het nieuwe seizoen compleet voor gek zette, had ik het he lemaal gehad. Hij stelde me op als rechtermiddenvelder. Daar had ik nog nooit ge speeld. Het ging dus ook niet, waarop hij me wisselde. Toen ik aan de kant zat, had hij het voortdurend over mijn plaatsvervanger, over hoe goed die jongen het allemaal wel niet deed. Kijk zo moet het nou, David, zei hij tel kens. Ten overstaan van al mijn ploeggenoten... Dat pikte ik niet, het was de druppel. Ik ben nog mee ge- weest op een trainingskamp in Engeland, maar op de woensdagavond erna ben ik ermee gekapt. We moesten naar VW toe, Venlo dus. Dat kon ik absoluut niet meer op brengen, ik dacht: 'nou, de groeten', en ze hebben me nooit meer teruggezien daar in Roosendaal." Energie Een profcarrière, het zal er wel nooit van komenHoe ta lentvol hij ook is. Maar daar maalt David den Hollander niet om, want hij heeft ge leerd dat het beroep voor hem niet alles is. En ook een loopbaan op het hoogste amateurniveau lijkt er nog slechts op lange termijn in te zitten. Na een korte flirt met Kloetinge vorig jaar heeft hij de gedachten eraan voorlo pig uit zijn hoofd gezet. „Bij een hoofdklasser als Kloetin ge moet je tenminste drie keer per week trainen. Als ik straks in Nijmegen, Tilburg of waar dan ook studeer, zal ik telkens terug naar Zeeland moeten reizen. Daar heb ik dan helemaal geen tijd voor. Het zou me veel te veel ener- gie kosten, het zou ten koste van school gaan, mijn toe komst." Voor Kapelle heeft hij echter wel een aantal reisuurtjes over. Hij heeft het heerlijk bij de club waar hij na het Roo- sendaalse avontuur terug keerde. Hij vindt het een ze gen dat er niet wordt betaald bij Kapelle. „Bij ons loopt niet ieder een op el kaar te zeuren. Zoals bij Heerjans- dam bij voorbeeld. Natuur lijk, die ploeg loopt over van de kwaliteit, maar het is geen team, ónze grote kracht." Geld „Ach weet je, geld interes seert me niet zo veel. Ik wil gewoon lekker voetballen, en dat kan uitstekend bij Ka pelle." Sinds een seizoen zelfs op niveau. Eerste klasse zaterdag, jaargang 2000- 2001 was een avontuur voor Kapelle; Klein Duimpje in de grotemensenwereld. „Ik her inner me de eerste wedstrijd van dat seizoen nog. Na een halfuur tegen LRC zat ik er al helemaal doorheen. Ik dacht, als dit zo nog twintig wed strijden doorgaat, kunnen ze me in december al opvegen. Maar na die dertig minuten begon het te lopen en wonnen we zelfs nog dik, met 3-0." Ook in het vervolg van de competitie verging het Ka pelle uitermate voorspoedig. De doelstelling, handhaving, was al snel bereikt, het elftal van trainer Alexander van Keulen kwam gevaarlijk dicht bij de nacompetitie. Toch gelooft David den Hol lander niet in een nieuw Ka- pels avontuur, in de hoofd klasse. „Eerlijk gezegd niet, nee. Maar we kunnen leuk meedraaien op dit niveau. Onze doelstelling van dit jaar is zesde worden. Kapelle heeft zich versterkt, er zijn een stel gretige jongens bij gekomen, dus dat zou moeten lukken." „Ik denk dat dit seizoen nog leuker dan het vorige zal worden. SSV en Oostkapelle zitten er nu bij, en ook ex- hoofdklassers als Achilles Veen en Rijsoord." Nee, de in Hansweert opgegroeide en woonachtige voetballer blijft voorlopig nog wel even in Kapelle spelen. „Mis schien als ik straks ouder en gesetteld ben, dat ik dan nog een keer de stap hogerop waag. Misschien dat ik er dan klaar voor ben. En er tijd voor en zin in heb." Björn Goorden David den Hollander: worden." elstelling van dit jaar is zesde foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20