Koning mild over ESF-affaire Navo zamelt eerste wapens in Feestgangers verlaten De Piet onder druk Ook de visserij vult personeelstekort aan met Poolse arbeiders NS stoppen met treinsurveillance Man (62) komt om het leven na val van steiger HR-Dubbelglas j PvdA-fractieleider Melkert acht zich niet beschadigd Zeeuwse voetballers spelen dopingvrij Israël doodt Palestijnse leider Verantwoorde dorpengroei Numan en Bosvelt terug bij Oranje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 mammmm 20 A N 3 Vrij veel zon Matige noordenwind, kracht 3. Flinke zonnige perioden bij maxima rond 20 graden. 244e jaargang no. 203 dinsdag 28 augustus 2001 los nummer 2,00 0.91 WOLPHAARTSDIJK - De vijftienhonderd jongeren uit binnen- en vooral buitenland die afgelopen zon dag recreatieterrein De Piet bezetten voor een illegale houseparty, zijn gistermiddag zonder noemenswaar dige problemen vertrokken. Een politiemacht van 650 agenten maakte de house-liefhebbers duidelijk dat het feest na vier uur 's middags echt afgelopen moest zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema pagina 11Probleemloos einde houseparty GOUDA - De Nederlandse Spoorwegen schrappen de sur veillances op het spoortraject Leiden-Alphen-Gouda-Bode- graven-Woerden. De surveil lanten die eind vorig jaar en be gin dit jaar in de treinen en op de perrons zichtbaar aanwezig waren, konden het aantal inci denten in de treinen en vernie lingen op de stations niet om- laagbrengen. NS beschouwen de proef op de ze lijn daarmee als mislukt. Dat heeft een woordvoerster van NS Reizigers gisteren bevestigd. Bij de proef hielden medewer kers van een beveiligingsbedrijf op wisselende tijden toezicht in de treinen en op de stations. Ze pendelden daarbij tussen de verschillende stations. Ze hoop ten vandalen op heterdaad te betrappen en om bij calamitei ten de conducteur of de spoor wegpolitie te assisteren. Uit de rapportage bleek dat die inzet nauwelijks effect had. Bo vendien bleek uit een enquête dat reizigers zich ondanks de aanwezigheid van de surveil lanten niet veiliger voelden. NS hebben de gemeenten en de po litie nu voorgesteld op het tra ject camera's te plaatsen op de stations. ANP SINT-ANNALAND - Een 62- jarige man uit Sint-Annaland is gisteren in het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam overleden aan de verwondingen die hij eerder had opgelopen toen hij in de Bierensstraat in zijn woon plaats van een stelling viel. De man was op de zes meter ho ge stelling een huis aan het schilderen. Hij maakte door nog onbekende oorzaak een val van vijf a zes meter. Een traumaheli kopter kwam ter plaatse, maar uiteindelijk werd het slachtof fer met een ambulance overge bracht naar het Dijkzigt. (Advertentie) i /V\ Glashandel W MELIESTE I Bezoek onze showroom! Uvingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j feiten en meningen: 2; binnenland 3 en 5; varia: 4; economie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; amateurvoetbal: 17 t/m 30; sport 31 en 32. van onze redactie binnenland STELLENDAM - Niet alleen de tuinbouw in Nederland, ook de visserijsector doet een beroep op Poolse arbeiders om haar kotters te bemannen. Oorzaak is een schreeuwend tekort aan Ne derlandse matrozen. Inmiddels werken zo'n twintig Polen op Nederlandse schepen: vier we ken op en vier weken af. Dit stellen visserij organisaties en -verenigingen in Stellendam en Urk. Volgens de Nederlandse vertegenwoordiger K. Weij van het Poolse bemiddelingsbureau ECA zal de vraag naar buiten landse opvarenden de komende jaren sterk groeien. „Omdat er simpelweg een dringende be hoefte is aan mankracht. De Ne derlandse vissers hebben de af gelopen tijd meer en meer hun inkomsten zien slinken en ko men daarom niet meer opda gen", aldus Weij. Het tekort aan bemanning is een probleem dat door heel Neder land speelt, weet secretaris G. Meun van de Federatie van Vis serijverenigingen. „Het heeft alles te maken met de inkom stenontwikkelingen voor de mensen op zee en aan de wal. De inkomstenverschillen zijn niet meer zo groot als vroeger Daar om keren vissers na een paar jaar al weer de zee de rug toe. Met die tendens hebben we nu te maken", aldus Meun. Hoe lang dat zal duren, durft hij niet te zeggen. Het bedrijf waarvoor Weij werkt, zoekt niet alleen in Ne derland, maar ook in Engeland, Schotland en Spanje een pas send schip voor Poolse vissers. Een Pool werkt voor gemiddeld 60.000 gulden per jaar op een Nederlandse visserskotter. ANP van onze sportredactie VLISSINGEN - In de top van het Zeeuwse amateurvoetbal worden stimulerende middelen gebruikt. Een op de drie spelers gebruikt 'een enkele keer' tot 'vaak' een prestatieverhogend middel. Maar het gaat door gaans om vrij onschuldige pre paraten die in het profvoetbal niet als doping te boek zouden staan. Dat blijkt uit een enquête die de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) heeft gehouden onder alle Zeeuwse spelers van de hoofd klasse en de eerste klasse ama teurvoetbal. Voor de enquête zijn 120 voet ballers benaderd van Kloetinge, Hoek en Terneuzen (hoofdklas se) en Oostkapelle, Kapelle en SSV'65 (eerste klasse). Uitein delijk hebben 78 spelers (65 procent) aan de enquête meege daan. De vragen over dopingge- bruik konden anoniem worden beantwoord. Hoewel uit de en quête blijkt dat het met doping- gebruik wel meevalt, zegt toch een op de drie ondervraagden dat een dopingcontrole moet worden ingevoerd in het ama teurvoetbal. Bijna 58 procent van de Zeeuwse voetballers is van mening dat zo'n controle niet nodig is. Ruim 66 procent zegt nooit mid delen te hebben gebruikt die als doel hebben de prestatie te ver hogen. Daarentegen zegt 27 procent 'een enkele keer' derge lijke middelen te hebben ge bruikt en 6,4 procent geeft als antwoord 'vaak'. De middelen worden doorgaans verstrekt door de medisch begeleider. Op merkelijk is dat 15 procent van de ondervraagden zegt dat hen niet is verteld wat voor midde len het betrof. Elf procent van hen vermoedt dat er sprake is van een middel dat als doping zou kunnen worden aange merkt. Een ruime 76 procent echter meent dat het gaat om onschuldige vitamineprepara ten of voedingssupplementen. Op de vraag of men vermoedt dat bij andere verenigingen wel doping wordt gebruikt, ant woordt zestien procent met 'ja'. Bijna 36 procent antwoordt ont kennend. Een grote groep van 47 procent blijft het antwoord schuldig. De spelers van de hoogste Zeeuwsevoetbalelftallen vin den vrijwel allemaal dat stimu lerende middelen in de voetbal sport verboden moeten blijven. Slechts zes procent is van me ning dat dopinggebruik in het voetbal moet worden toege staan. In het amateurvoetbal wordt momenteel niet gecon troleerd op dopinggebruik, om dat stimulerende middelen niet strafbaar zijn gesteld. Dit in te genstelling tot de professionele voetbalsport. pagina 17 t/m 30 bijlage amateurvoetbal door Frans van den Houdt en Paul Koopman DEN HAAG - PvdA-frac tieleider Ad Melkert acht zich volledig gerehabili teerd na zware kritiek we gens misbruik van Euro pese subsidies in de tijd dat hij minister van Socia le Zaken was (1994-1998). De commissie-Koning pu bliceerde gisteren een rap port, waarin wordt gesteld dat van omvangrijke frau de met ESF-geld in die ja ren geen sprake was. Volgens Koning heeft de rijks overheid Arbeidsvoorziening nooit aangezet tot misbruik van Europees geld, om zo bezuini gingen door 'Den Haag' te neu traliseren. Ook zouden andere onregelmatigheden veel minder omvangrijk zijn dan de Europe se Commissie meent; 71 miljoen gulden in plaats van de 448 mil joen die Brussel van Nederland wil terugvorderen. De uitvoe ring en controle lieten te wensen over, maar daar is geen hoofd schuldige voor aan te wijzen. „De regeling is op alle niveaus slordig uitgevoerd", aldus de commissie. Naar het rapport werd in Den Haag met spanning uitgezien, vanwege de mogelijk vergaande politieke gevolgen voor de PvdA-fractieleider. Als Koning de aantijgingen tegen Melkert had gestaafd, dan waren zijn kansen als opvolger van Kok verkeken. Premier Kok maakt morgenavond bekend of hij al dan niet terugtreedt als partij leider. Algemeen wordt aange nomen dat Melkert in zijn voet sporen treedt. In vertrouwelijk overleg met de fractieleiders van WD, D66, CDA en GroenLinks heeft Mel kert er de afgelopen dagen op aangedrongen hem snel van alle blaam te zuiveren. De PvdA- fractieleider wil niet nog maan den achtervolgd worden door wat inmiddels de ESF-affaire is gaan heten. Als het parlement een eigen onderzoek zou instel len, dan kan zijn naam nog lang in verband met deze zaak wor den genoemd. Koning raadde gisteren de Tweede Kamer aan de boeken te sluiten. „Een eigen onderzoek zal hoogstwaarschijnlijk geen nieuwe feiten aan het licht brengen." In een eerste reactie liet een meerderheid van de Tweede Kamer weten voorlopig weinig te zien in een parlemen tair onderzoek. De Kamer beslist daar volgende week dinsdag over. Onduidelijk blijft volgens een aantal partijen of en hoeveel ESF-geld nu precies is gebruikt om bezuinigingen bij Arbeidsvoorziening ongedaan te maken. „De conclusie van Koning dat dit verwaarloosbaar is, is in tegenspraak met een eer dere mededeling van het be stuur van Arbeidsvoorziening", meent de WD'er Kamp. Wat de controle op het ESF-geld betreft, dient de Kamer de hand overigens ook in eigen boezem te steken. In zijn rapport con stateert Koning dat de Tweede Kamer tot 1999 nauwelijks aan dacht had voor wat er met de ESF-subsidies gebeurde. Er werden nimmer echt kritische vragen gesteld en met de verant woordelijke ministers werd nooit gedebatteerd. De vragen die gesteld werden, beperkten zich tot 'een enkel afzonderlijk ESF-project' aldus Ko ning. GPD pagina 5: nog nooit zó onder vuur Melkert koerst behendig Goes buiten rapportage kabinet heeft drie weken iedereen maakt fouten geen grote fraude Het conflict tussen Israël en de Palestijnen is verder op scherp komen te staan, nadat de Israëlische luchtmacht gisteren afrekende met de Palestijnse leider Abu Ali Mustafa. Uit wraak doodden Palestijnen een joodse kolonist. Nieuwbouw in dorpen moet ste vig verankerd liggen in het ka rakter van elk dorp. Sjabloon- achtige woonwijken zijn uit den boze. Alleen op die manier kun nen Zeeuwse dorpen verant woord groeien. Dat staat in het rapport 'Organisch groeien', dat volgende week aan staatssecretaris Rem- kes wordt aangeboden. (Advertentie) naam:u' noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:j (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: q-,noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in j 1 a per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso I II M II II II (ƒ39,45 6 17,90). c per kwartaal met handtekening: S automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 713214' 000002' Bondscoach Louis van Gaal heeft Paul Bosvelt (Feyenoord) en Arthur Numan (Glasgow Ran gers, foto) opgenomen in zijn Oranje-selectie voor de WK-kwalificatiewed- strijden in en tegen Ier land en thuis tegen Est land. Ook de voorlopig geschorste Edgar Davids is gese- Jr lecteerd. door Cees van Zweeden en Ferdi Schrooten SKOPJE - De Navo heeft gisteren in Noord-Macedonië ruim vierhonderd wapens ingezameld. Volgens woordvoer ster C. Brooke van het bondgenootschap brachten Albanese rebellen de wapens naar de afgesproken plek, een schuur bij het dorp Otlja ten westen van de stad Ku- manovo. De meeste wapens waren automatische geweren, aldus de Navo, maar er waren ook zware machinegeweren, mortieren, mijnen en granaten bij. De wapens wer den geregistreerd en afgevoerd met Franse Puma- en Amerikaanse Chinook helikopters. De Britse majoor A. Dick vond met name de zwaarte van de ingele verde wapens veelbetekenend. „Als we zo doorgaan, dan kunnen we daadwer kelijk de slagkracht van de rebellen tot een minimum terugbrengen." Doel van de Navo is tegen het einde van de week ruim 1100 wapens te hebben vergaard, eenderde van het beoogde totaal. Dat zou voor het Macedonische parlement voldoende moeten zijn te be ginnen met de bekrachtiging van het vre desakkoord dat etnische Albanezen meer rechten geeft. Maar de Macedoni sche regering dreef gisteren opnieuw de spot met het aantal van 3300 wapens dat de Navo wil verzamelen. „De Navo ste vent af op een mislukking, omdat het Britse troepen arriveren in Otlja waar Albanese kinderen in een poel spelen foto Georgi Licovski/EPA aantal te verzamelen wapens ridicuul is", zei regeringswoordvoerder Milosos- ki. „In plaats van Noodzakelijke Oogst (de naam van de Navo-operatie) is dit Theatrale Oogst." De Nederlandse militairen, die vandaag op de tweede inzamelingsdag aan hun opdracht beginnen, nemen samen met de Britten de beveiliging voor hun rekening van vier controleposten bij een nog onbe kende inzamelingslocatie bij Tetovo. Daar controleren ze alle inkomende voertuigen en personen. Elk checkpoint wordt bemand door zo'n 25 militairen. Gisteren werden de Nederlanders al naar hun locatie gebracht. De Navo-operatie werd voorafgegaan door een reeks incidenten, die aan een Britse militair het leven kostte. Ian Col lins stierf in de nacht van zondag op maandag, nadat Macedonische jongeren vanaf een viaduct een steen door de voor ruit van zijn Landrover hadden gegooid. Secretaris-generaal van de Navo, Ro bertsen, noemde de aanslag 'absurd'. De Navo-troepen waren in Macedonië, zo zei hij'om het volk en de regering te hel pen een vreedzame en blijvende oplos sing te vinden voor de huidige crisis'. Macedoniërs betichten de Navo ervan het rebellenleger NLA in het geniep te helpen. Zondag maakte de Navo bekend dat een Amerikaans-Poolse patrouille twee dagen eerder een vuurgevecht had geleverd met NLA-strijders die vanuit Macedonië terugkeerden in Kosovo. Een rebel raakte daarbij gewond. Voor veel Macedoniërs was het incident echter een bewijs dat NLA-rebellen de grens poreus genoeg achten om bij dag licht in uniform en met hun wapens Kos ovo in te trekken. De Navo zou te weinig doen om de grens te sluiten. GPD pagina 2: Westen nooit succesvol op Balkan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1