Techniek komt niet uit een pilletje Na de rust speelde ik een berewedstrijd U djk jm 18 m 19 24 dinsdag 28 augustus 2001 "T'Z~ ennelijk hebben Frank de .±\j3oer en Edgar Davids heel wat losgemaakt. De respons op de PZC-enquête over dopingge- bruik in het amateurvoetbal be droeg maar liefst 65 procent. Heeft het beroemde kopje thee in de rust plaatsgemaakt voor energiedrankjes, vitaminepille tjes of iets ernstigers? En weten de amateurvoetballers wel wat ze te slikken krijgen, als ze net voor de wedstrijd een dipje krij gen of als een blessure even on gelegen komt? Moet er ook in het amateurvoetbal een dopingver- bod en een dopingcontrole ko men? Spelers van de drie verenigin gen uit de hoofdklasse (Kloetin ge, Hoek en Terneuzen) en drie uit de eerste klasse (Oostkapel- le, Kapelle, SSV'65) mochten hun mening geven. Anoniem, om een zo eerlijk mogelijk ant woord te krijgen. ,,Ik denk dat dit onderzoek niet veel schok kends zal opleveren", schreef een van de Zeeuwse sporters die de PZC-enquête naar doping- gebruik bij het amateurvoetbal invulden. Schokkend is inder daad te veel gezegd, maar het is toch opmerkelijk dat een op de drie aangeeft wel eens of vaak iets gebruikt te hebben. Even eens een op de drie vindt dat een dopingcontrole moet worden ingevoerd. Maar: wantoestan den zijn niet aan het licht geko men. Het overgrote deel van de amateursporters zegt nooit prestatieverhogende middelen te hebben gekregen. Wat vertellen de cijfers? Ruim een kwart van de sporters heeft een enkele keer een stimulerend middel gebruikt. De enquête liet ruimte voor aanvullende opmerkingen. Eén van de res pondenten benadrukte dat er geen sprake was van druk om 'iets' te gebruiken. ,,Ik heb wel eens een 'pilletje' aangeboden gekregen dat gelijk zou staan aan tien koppen koffie. Maar nooit systematisch opgedron gen", benadrukt één van hen. Vijf voetballers (6,4 procent) hebben vaak met prestatiever hogende middelen te maken ge had. Overigens meldde één van deze ondervraagden ook sport dranken, suikers en suiker- en vitaminetabletten mee te tellen. Van degenen die ermee in aan raking waren gekomen (in to taal 33,4 procent), zei driekwart de middelen van de medisch be geleider te hebben gekregen. Daarna volgden respectievelijk een ander en een medespeler. Sommigen kregen de middelen van verschillende kanten aan gereikt. De trainer werd niet één maal genoemd als verstrekker. Bijna alle sporters die vraag 1 bevestigend beantwoordden, kregen precies te horen wat voor middelen het waren. Helaas heeft niet één ondervraagde de middelen bij naam genoemd. En dan nog: welke leek weet precies wat legaal is en wat (net) niet meer, als het om prestatieverho gende middelen gaat? Neem nou omega-vetzuren en natuurlijke pep middel en voor betere onder huidse doorbloeding, of fytoste- rolen en zink voor verbeterde testosteron-aanmaak, t-vormi- ge aminozuren voor versterking van blessuregevoelig spierweef sel of 1-carnitine voor energie en uithoudingsvermogen bij het sporten... allemaal gewoon te koop bij de drogist, 'een soort gereedschapskist' voor de spor ter, zoals een producent aan prijst, allemaal volstrekt legaal. Haal daar maar eens dat éne verkeerde pilletje tussenuit. Een paar ondervraagden twijfe len over wat ze hebben gekre gen. Eén van hen: „Het betreft een éénmalige verstrekking van, naar ik aanneem, een pille tje dat concentratiebevorde- rend werkt. Op dat moment was ik moe. Ik heb dat de verzorger medegedeeld en die heeft van de arts, die ook aanwezig was, een pilletje gekregen." Drie ama teursporters vermoeden dat er sprake was van een middel dat als doping zou kunnen worden aangemerkt. „Nu, na alle ophef wel", verklaart er één. De ander constateert mismoedig: „Had ik maar meer gebruik gemaakt van 'verboden' stimulerende middelen, dan was het mis schien nog wat geworden." Het merendeel denkt echter niet dat een middel is verstrekt dat in het profvoetbal verboden zou zijn. „In mijn geval versta ik hieronder aspirines en vitami netabletten", verklaart er één. De meeste amateursporters die in hun eigen vereniging presta tieverhogende middelen aange reikt kregen, denken dat dat bij andere verenigingen ook ge beurt of sluiten dat niet uit. Aan de andere kant menen ook zes respondenten die er in hun eigen vereniging nooit mee te maken hebben gehad, dat het bij ande re clubs wel degelijk gebeurt. Een achterdochtige geest zou daaruit op kunnen maken, dat de ondervraagden het eigen nest niet willen bevuilen maar de misstanden bij de buren wel willen melden. De meesten lichten hun ant woord toe: „Ik heb nog nooit foto Lex de Meester gezien dat er middelen zijn ge nomen, maar ik heb wel van personen uit mijn eigen vereni ging gehoord dat als ze niet fit waren, er iets werd toegediend dat niet compleet legaal was." Jaarsalaris En: „In de top van het amateur voetbal worden sommige spe lers dik betaald. Sommige ver enigingen zijn bereid spelers een compleet jaarsalaris te be talen. Ik heb het vermoeden dat verenigingen die zulke bedra gen steken in het eerste elftal wellicht ook andere middelen aangrijpen om hun spelers beter te laten spelen." Van het totaalaantal respon denten denkt 35,9 procent juist zeker te weten dat bij andere verenigingen geen doping wordt gebruikt. Bijna de helft van de respondenten - 47,4 pro cent - houdt het in het midden weet ik niet). Bijna 90 procent van de ama teursporters vindt dat de stimu lerende middelen die momen teel in het profvoetbal verboden zijn, op de zwarte lijst moeten blijven. Slechts 6,4 procent vindt dat ze moeten worden toegestaan. Een voorstander verklaart dat een individuele speler meer baat heeft bij het gebruik van doping dan een teamsporter. „Doping in het voetbal heeft volgens mi] geen nut. Het enige voordeel is dat je een betere uithouding hebt. Maar daardoor ga je zeker geen doelpunt meer maken." Een ander: „Ik vind dat doping op voetbal weinig effect heeft. Meer voor tijdsporten (records etc.). Techniek komt niet uit een pilletje." Een andere pleitbe zorger stelt: „Ik vind dat eerst maar eens duidelijk moet wor den, wat nu precies onder sti mulerende middelen wordt verstaan, wat onder een supple ment enzovoorts. Want als een hoestdrankje, paracetamol, pijnstiller, vitaminepil enz. do ping betekent, dan ben ik al zo'n tien jaar een gebruiker én ieder een in de voetballerij, denk ik." Over de noodzaak van een do pingcontrole in het amateur voetbal zijn de respondenten minder eensgezind. Ruim de helft vindt dat een dergelijke controle niet nodig is. „De be langen zijn niet zo groot als in het profvoetbal. Ik denk dat er eerdér meer vitamineprepara ten worden verdeeld dan echte verboden middelen." Een nog altijd aanzienlijke 33,3 procent spreekt zich uit vóór invoering. „Daar misschien in de hoofd klasse/eerste klasse de belangen zo groot zijn dat doping eerder aangewend zal worden om tot betere prestaties te komen, zal in deze klasse misschien steek proefsgewijs gecontroleerd moeten worden om het ama teurniveau zuiver te houden." Om te besluiten met de harten kreet: „Wat betreft Frank de Boer hoop ik dat ze een supple ment in huis hebben waardoor je beter penalty's kan nemen. Ondine van der Vleuten Ja, zegt de ex-trainer („maar zonder mijn naam te noe men"), wij hebben wel eens iets gedaan.,Ik had een speler in het elftal die een pijnlijke kuit had en we verzonnen voor de wed strijd ter plekke een geneesmid del. Je hebt van die kleine flesjes met blauwe shampoo. Ik maak te die jongen wijs dat het spul was van tweehonderd gulden voor een flesje en dat hij maar een vingertipje op de zere plek mocht smeren. Hij deed het, had in de wedstrijd geen centje n; 'u en riep na afloop: da's goed spul zeg." Ja, zegt Stoffel Schipper (ex- speler en -trainer van Oostka- pelle, nu trainer bij Domburg), ik heb zelf wel eens een pilletje gekregen. „Het liep niet zo lek ker in een wedstrijd met Oost- kapelle en in de rust zei Simon Wisse, de verzorger, die bij Vij vervreugd (tegenwoordig Ar duin) werkte en in mijn ogen heel betrouwbaar was: hier, neem dit pilletje maar eens in. Hij trok er een strak gezicht bij en ik dacht gelijk dat het doping was. Ik was jong en ik vond het eigenlijk wel avontuurlijk. Toen ik het pilletje had ingeslikt, voelde ik nog niets, maar ik speelde na de rust een berewed strijd. Simon vertelde me na af loop dat het een doodgewoon kalktabletje was, maar op mij had het de uitwerking van do ping." Maar zeg nou eerlijk: wie laat zich in deze tijd nog iets aan smeren dat op zijn minst ver dacht is? Voetballers slikken geen duistere pilletjes meer, zo willen de Zeeuwse amateurs doen geloven. Vitamines, drankjes om voor energie te zor gen, voedingsstoffen, prepara ten? Ja, dat wel, want de verzor ging is veel professioneler geworden in het amateurvoet bal. En af en toe een spuit met cortisonen? „Ja, ook wel", geeft Jaap Pijnenburg (Kloetinge) toe. „Je doet het, omdat het de kwet suur sneller geneest", geeft Pa trick Naudts (Hoek) toe. „Maar om eerlijk te zijn heeft het mijn knieën en enkels wel kapotge maakt. Ik ben vorig jaar gestopt met voetballen en als ik er nu pijn in krijg, weet ik het wel: het is een gevolg van al die inspui- tingen die ik erin heb gekregen „Het kan soms maanden duren voordat een blessure geneest, dan wil je wel eens iets doen wat eigenlijk niet mag", bekent Pij nenburg. „Met een spuit in je kont is het meestal zo verhol pen. Ik had vorig jaar heel lang last van mijn schouder, kreeg er een spuit in en heb niets meer gevoeld." Maar pilletjes of andere dope om beter te voetballen? Harm Rietjens (HW'24 uit Hulst) durft er bijna zijn hand voor in het vuur te steken dat het op de Zeeuwse velden niet voor komt. „Daar is het niveau toch veel te laag voor", zegt hij. „Ze ker weten doe je het nooit", vindt Niels Lodewijk uit Zierik- zee, die nu bij Kloetinge speelt en ook bij RBC heeft rondgeke ken. „Ik weet wel wat ik slik: sport- drankjes, Dextro-snoepjes, dus gewoon oppeppers. Maar als ze gaan spuiten in je lichaam, dan moet je vertrouwen op de dokter die het doet. Ik had begin dit jaar een blessure aan mijn kuit die niet wou genezen. Het zat tussen een zweepslag en een spierblessure in. Ik ken een arts (nee, ik zeg niet wie) die veel van sport weet, die heeft me er van af geholpen. Hij heeft een cock- tailtje ingespoten, ik moest nog drie, vier dagen rusten en toen was het over." Patrick Naudts geeft toe dat hij in zijn proftijd bij Lokeren wel eens in de verleiding kwam om aan de pillen te gaan. „Ik zat te gen de eerste selectie aan, maar ze vonden mij een veel te klein manneke, dat niet wilde groei en. Er is eens iemand naar mijn vader gekomen die zei: ik weet wel iets om Patrick groter te ma ken. Mijn vader zei: dat nooit, aan mijn kind komt ge niet." Kleerkasten „Ik heb in die tijd veel verdachte zaken gezien", zegt Naudts. „De donkere jongens die bij Lokeren kwamen spelen, waren stuk voor stuk van die grote kleer kasten. Ze hebben me wel eens verteld dat ze in hun land in kampen werden gestoken en spul kregen om groter en sterker te worden. Het is natuurlijk niet gezond, net zo min als die corti sonen. Ik heb er wel eens bij ge staan dat er een van de zwarte voetballers bij ons werd inge spoten. Het sloeg helemaal wit uit op de plek waar de spuit erin ging. Dat kan toch nooit goed zijn..." Doping niet, wel vitamines. Geert de Poorter (Terneuzen) heeft bijvoorbeeld uit zijn pe riode bij Hoek overgehouden dat hij elke dag een vitaminepil letje (supradine) slikt „Je kan het bij de drogist halen en het is volkomen onschuldig. Ik had er bij Mario Tanghe, verzorger bij Hoek, niet mee moeten aanko men om iets anders te vragen." Het is ook nooit bij hem opgeko men om het te doen, want zijn gezondheid is hem veel waard. Geert de Poorter, die over twee weken 38 wordt, oogt nog als een marathonloper en heeft zichzelf altijd optimaal ver zorgd: „Ze hebben me ooit ver teld dat een sportman beter geen vlees eet. Dat heb ik ook nooit meer gedaan." Toch zou het niet verkeerd zijn, vinden sommige voetballers in de PZC-enquête, als er ook in het amateurvoetbal onver wachte controles worden uitge voerd. Niels Lodewijk: „Het zou best kunnen dat oudere spelers, die op het eind van hun loop baan zijn, af en toe naar iets pakken. Je weet nooit hoe ver ze daarin durven gaan. Ik zou het daarom goed vinden als er do pingcontroles worden gehou den in de hogere klassen." Frits Bakker 15,4% 84,6% ja nee ja nee weet niet 57,7% ja nee geen mening JpKgïr 6,4% 66,6% nooit u een enkele keer §1 vaak 16,6% Respons PZC-enquête 78 van de 120 (65 Shirtnummers corresponderen met de vragen. Vraag 1 Zijn er in het verleden aan u wel eens middelen verstrekt die ten doel hebben de prestatie te ver hogen (dit hoeven dus niet per se 'verboden' mid delen te zijn)? Vragen 2 t/m 4 bedoeld voor wie een enkele keer of vaak aankruisten. Vraag 2 Zo ja, door wie werden deze middelen aan u ver strekt? Vraag 3 Is u precies meegedeeld wat voor middelen dit wa ren? Vraag 4 Heeft u zelf het vermoeden dat er sprake was van een middel dat als doping aangemerkt zou kun nen worden? Vraag 5 Vermoedt u dat bij andere verenigingen middelen worden gebruikt die als doping kunnen worden aangemerkt? Vraag 6 Vindt u dat de stimulerende middelen die momen teel verboden zijn, zouden moeten worden toege staan in de voetbalsport? Vraag 7 Vindt u dat in navolging van het profvoetbal een dopingcontrole moet worden ingevoerd in het amateurvoetbal? Selecties en competitie-indeling Niels Lodewijk op de weg terug Bart Poppe is een levensgenieter De toekomst is aan het kunstgras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17