Baatbelasting gaat pas in 2003 in PZC PZC Eén datum voor herindeling stemt Statenleden blij PvdA'er De Reu vorstelijk beloond Ze leerden elkaar kennen in de kerk 13 Warmtekrachtstation Vlissingen kampt met kinderziekten Middelburgse winkeliers ontspringen even de dans dankzij Hoge Raad Aanrijding in Serooskerke Inbraken op Schouwen Man mishandeld in Koewacht Hardrijders op de foto Brommer en fietser botsen Inrichting gemeentehuis Zierikzee Geen nagedachtenis Thoolse Indiëgangers bij monument Hardlopen om Zilveren Panda in Oostkapelle Ringrijden in Arnemuiden dinsdag 28 augustus 2001 door Jan van Ommen DEN HAAG - Om geluidsoverlast te voorkomen heeft Delta Nutsbedrijven recent extra isolatie in de warmtekrachtcentrale (WKK) aan de Wildbaan in Vlissingen aangebracht. Dat zei een woordvoerder van Delta gisteren bij de Raad van State. Die behandelde bezwaren van omwonenden tegen de WKK. Vooral P. Wollenberg, die op 37 meter van de cen trale woont, heeft 's nachts erg veel last van een brommend geluid. „Het is net of er voortdurend een B-52 bommenwerper boven mijn dak hangt," zei Wollenberg. Volgens de gemeente Vlissingen, die de milieu vergunning voor de WKK heeft verleend, vol doet de centrale aan alle landelijke milieunor men. De centrale, die de nabijgelegen wijken Lammerenburg en Paauwenburg van warm wa ter en stroom voorziet, is zelfs stiller dan het om gevingsgeluid, zo zei een woordvoerder. De ex tra geluidsoverlast als gevolg van kinderziekten moet met de extra isolatie tot het verleden beho ren. De Raad van State gaat in ieder geval bekijken of de in de vergunning opgenomen geluids- en stankvoorschriften wel correct zijn. In ieder ge val is de schoorsteen 5,5 meter hoger dan eigen lijk nodig is. Toch vrezen de omwonenden hinder van in de wijk neerslaande rook en waterdamp. Het feit dat er nu al extra geluidsisolatie is aan gebracht vinden de omwonenden een bewijs dat de vergunning voor de WKK niet klopt. Overi gens is pas één generator in bedrijf genomen. Zodra de wijk Paauwenburg op de WKK wordt aangesloten zullen er in totaal drie generatoren in werking zijn. Een woordvoerder van de omwonenden noemde het onbegrijpelijk dat de gemeente een dergelij ke centrale zo dicht bij een woonwijk zet, terwijl er elders veel betere locaties zijn. De Raad van State Zal over zes weken een definitief oordeel over de vergunning vellen. Dan zal duidelijk worden of de centrale in bedrijf mag blijven. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ondernemers in de Middelburgse binnenstad hoeven pas in 2003 te betalen voor de opknapbeurt die het ge bied krijgt. De gemeente had er op gerekend eerder de zoge naamde baatbelasting te kunnen heffen. Een arrest van de Hoge Raad verhindert dat. De herinrichting van de binnen stad kost in totaal dertien mil joen gulden. Tweeeneenhalf miljoen komt voor rekening van de ondernemers. Een deel van dat bedrag wordt geïnd via baatbelasting. Het werk is inge deeld in drie fasen. Eerst is de Markt opgeknapt, momenteel wordt gewerkt aan het Geerege- bied en al laatste is de Lange Delft aan de beurt. De werk zaamheden moeten volgend jaar klaar zijn. De gemeente wilde de baatbe lasting per deelgebied innen op het moment dat het werk daar was opgeleverd. De Hoge Raad besloot vorig najaar naar aan leiding van protesten van Arn hemse ondernemers dat de be lasting pas geïnd kan worden als het hele gebied gereed is. Die uitspraak is ook bindend voor de Middelburgse situatie. Overeenkomst De gemeente Middelburg heeft met een aantal ondernemers een privaatrechtelijke overeen komst gesloten over hun bijdra ge aan de herinrichtingskosten. Zij hoeven geen baatbelasting te betalen. In de overeenkomst is vastgelegd hoeveel de winke liers meebetalen aan de herin richting. Ze betalen 16,57 gul den per vierkante meter kadastrale oppervlakte en 538,70 gulden per strekkende meter winkelpui gedurende een periode van vijftien jaar. Onder nemers die getekend hebben, zijn wel gebonden aan de ge maakte afspraken. „De baatbe lasting was een stok achter de deur", zegt ambtenaar J. Taha- pary. Volgens hem hebben 'en kele tientallen' ondernemers de overeenkomst getekend. De overigen, enkele honderden ei genaren van panden in de bin nenstad, krijgen nu pas in 2003 een aanslag voor baatbelasting. Voordeel Gemeenten kunnen baatbelas ting heffen op onroerende zaken die gebaat zijn bij voorzienin gen die door de gemeente wor den aangebracht. Dat voordeel moet aantoonbaar zijn. Taha- pary geeft toe dat het lastig is om te be wij zen dat de herinrich ting van de binnenstad de on dernemers voordeel biedt. ,Maar ik denk dat de meeste on dernemers tevreden zijn over de herinrichting. Het is duidelijk een verbetering. Of de baatbe lasting tot bezwaren leidt, weet ik niet. Dat is pas in 2003 duide- lijk." Voorzitter H. Boers van de Ver eniging Ondernemers Middel burg betwijfelt of het heffen van baatbelasting in de Middel burgse situatie terecht is. „Er moet bewezen zijn dat er baat is. Vooralsnog is dat niet aantoon baar." Hij wil niet op de zaken vooruit lopen. „Als de herin richting klaar is, zou het best kunnen dat het dan wel zo is." Middelburg laat momenteel het Geeregebied opknappen. Pas als ook de Lange Delft is aangepakt, kan de gemeente baatbelasting innen. foto Lex de Meester SEROOSKERKE - Op de kruising van de Serooskerkseweg en de Stoofweg in Serooskerke vond gisterochtend rond half elf een aanrijding plaats. Een 28-jarige automobilst uit Haamstede wilde bij groen licht de Stoofweg inslaan. Een 26- j arige bestuurster uit Maasmechelen negeerde op dat moment het rode licht, doordat de zon weerspiegelde in het vèrkeers- licht. Bij de aanrijding raakten beide voertuigen beschadigd. NIEUWERKERK - In de nacht van zondag op maandag is in gebroken in een horecapand aan de Hoge Kerkstraat in Nieu- werkerk. De dieven namen rookwaren en geld uit enkele gok kasten mee. De totale waarde is onbekend. Ook in Brouwershaven werd dit weekeinde ingebroken. De toegang van een bedrij fsgebouw aan de Dirksweg werd gefor ceerd, waarna de inbrekers ervan doorgingen met een boor machine en dertien ringsleutels. KOEWACHT - Een 53-jarige automobilist uit de gemeente Hulst is gistermiddag rond kwart over vier in de Axelsestraat in Koewacht mishandeld door een onbekende man. Het slachtoffer werd gedwongen tot stoppen; nadat hij was uitge stapt, volgde een woordenwisseling en een vechtpartij waar bij hij enkele malen met een kettingslot werd geslagen. Toen een onbekend gebleven automobilist stopte, is de aanvaller weggereden. Het slachtoffer heeft enkele kneuzingen op zijn rug en armDe oorzaak van de mishandeling ligt in de relatie sfeer. EEDE - De politie heeft gisteren bij controles op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen in totaal 325 hardrijders be trapt. 's Morgens liepen op de Rijksweg in Eede 104 chauffeurs tegen de lamp; in het begin van de middag flitsten de agenten op dp N61 bij Vogelwaarde 25 keer en op de Gentsevaart in Kapellebrug 140 keer. Op de Middenweg in Biervliet reden in het begin van de middag 21 bestuurders te hard; 's morgens waren op de Langeweg in Axel ook al 35 hardrijders op de foto gezet. KAPELLE - Bij een aanrijding tussen een brommer en een fietser op de Noordweg in Kapelle zijn gisteren drie mensen gewond geraakt. Een 52-jarige inwoonster van Goes fietste over de Goessestraatweg toen ze geen voorrang verleende aan een 20-jarige Goesenaar die een brommer bestuurde. Beide bestuurders en de passagier van de brommer raakten gewond. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland koopt voor zo'n anderhalf miljoen gulden aan bureauspullen voor de ambtelijke werkplekken in het nieuwe gemeentehuis De or der is bij Europese aanbesteding gegund aan Aspa uit Rotter dam. De stoelen en tafels zijn in een proefopstelling goedgekeurd door de gemeentelijke ondernemingsraad en de arbodienst. In totaal wordt 4,5 miljoen gulden uitgetrokken voor inrich ting van het Schouwse bestuurscentrum. Dat betreft even eens de volledige aankleding van de raadszaal en de andere bijzondere ruimten, 'tot en met de laatste bloempot', aldus projectleider H. Beek. De totale stichtingskosten van het nieuwe gemeentehuis omvatten 46 miljoen gulden. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Sneu voor Sluis-Aardenburg en Oostburg, een smetje op het blazoen van gedeputeerde T. Poppelaars, maar toch goed dat het gebeurt. West-Zeeuws-Vlaanderen krijgt van het kabinet geen uit stel voor de herindeling, maar de Staten van Zeeland zijn blij. „Ik heb het toch voorspeld", tri omfeerde GroenLinkser F. van Kollem. Het provinciebestuur stemde in juni nog in overgrote meerder heid (slechts drie van de 47 stemmen tegen) in met een late re herindeling in West-Zeeuws- •Vlaanderen. Het kabinet legde dat besluit vrijdag naast zich neer. En toch reageerde de Staten commissie algemeen bestuur gisteren tevreden. „Wij waren destijds om pragmatische rede nen voor uitstel", verklaarde M. de Koster (PvdA) haar opluch ting. Geen toestemming legt een REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-maïl: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-jnail: web@pzc.nl bom onder de hele herindeling in Zeeuws-Vlaanderen, was in juni de doorslaggevende reden om Sluis-Aardenburg en Oost burg hun zin te geven. Het standpunt van de minister raad is 'sneu voor die gemeen ten, maar niet meer dan dat', vond De Koster gisteren. Zij kreeg bijval van de Christen- Unie en van de SGP, die in juni een motie indiende voor een ge lijktijdige herindeling van alle gemeenten. CDA en WD waren als enige teleurgesteld dat een advies uit de regio zelf is gene geerd. Ook P. van Veen van D66 maakte aanspraak op de juiste voor spelling. In tegenstelling tot Van Kollem gaf zij in juni toch haar zegen aan het uitstel. Zwaktebod Hoewel blij met de uitkomst vroeg zij zich wel af of gedepu teerde Poppelaars (CDA) goed vooroverleg heeft gevoerd. „Ik heb het idee dat hij nu zegt: 'Ik heb er alles aan gedaan, helaas, het is niet geluktDat vind ik een zwaktebod." Van Kollem meende een smetje op het bla zoen van de gedeputeerde waar te nemen. „Dit kan het vertrou wen in u schaden. Tijdens de Statenvergadering zei u immers dat het geen pi'obleem zou zijn." Poppelaars verwierp de kritiek. „Het verwijt vanuit Sluis-Aar denburg dat ik me onvoldoende sterk heb gemaakt, zal ermee te maken hebben dat burgemees ter Straatsma er nog niet zo lang zit. Hij zal het dossier nog niet helemaal gelezen hebben. Van de hoogste ambtenaren op het ministerie heb ik voortdurend gehoord dat een j aar uitstel geen probleem zou zijn en dat werd van diverse kanten bevestigd. Maar ik heb daar steeds aan toe gevoegd dat de minister zijn ei gen politieke afweging maakt." Burgemeester Burgers speldt scheidend PvdA-fractievoorzitter De Reu de onderscheiding op. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met een koninklijke on derscheiding op de revers heeft PvdA-frac tievoorzitter B. de Reu gisteravond afscheid genomen van de Middelburgse politiek. Hij maakte elf jaar deel uit van de Arnemuidse en 4,5 jaar van de Middelburgse gemeente raad. De Reu stopt, omdat hij het raadslid maatschap niet meer kan combineren met zijn baan als directeur van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Burgemeester D. Burgers noemde de ver trekkende fractievoorzitter een markante persoonlijkheid, die eerst in Arnemuiden en na de herindeling in Middelburg heeft bij gedragen aan het welzijn van de bevolking. „Hij weet als geen ander waar de politieke klepel hangt. Als hij de klok luidde in Arne muiden, werd naar hem geluisterd." De Reu was voorzitter van een zeskoppige fractie. De PvdA leverde in het college twee wethouders. De raadsleden P. Kraan en H. Akdag begonnen na onvrede in de partij een eigen fractie, die uiteindelijk resulteerde in Leefbaar Middelburg. Na een bestuurscri sis stapten de twee wethouders uit het colle ge. Burgers memoreerde die woelige tijden. „Ben heeft politieke teleurstellingen moe ten incasseren. Het liep niet altijd, zoals hij wilde." De burgemeester speldde hem een lintje op dat hoort bij de Orde van Oranje Nassau. Met het vertrek van De Reu is het aantal raadsleden dat tussentijds vertrok uit de Middelburgse gemeenteraad uitgekomen op acht. Hij zei de koninklijke onderschei ding op prijs te stellen, maar de waardering eigenlijk overbodig te vinden. „Het is mijn eigen keuze en plicht geweest om verant woordelijkheid te nemen. Toen ik bekend maakte dat ik zou terugtreden, heb ik nogal wat felicitaties gehad. Dat is triest en wrang, Het politieke bestuur van Middel burg verdient dat niet." De Reu erkende dat Middelburg bestuurlijk gezien een slecht imago heeft. Het wegstu ren van burgemeester L, Spar van der Hoek noemde hij een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van Middelburg. „Het bestuur van Middelburg staat voor een belangrijke opgave: het terugwinnen van het vertrou wen. Niet door populisme, maar door kwa liteit." De Reu wordt opgevolgd door N. de Bont- Smulders. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Eens te meer werd gisteren duidelijk dat er in de gemeenteraad Tho- len geen meerderheid bestaat voor het plaatsen van een mo nument voor gesneuvelde In diëgangers. De aanwezige leden van de Ver eniging Oud Militairen Indië gangers (VOMI) keerden zwaar teleurgesteld huiswaarts. De raadszaal van de gemeente Tholen zat gisteren bomvol. Er moesten zelfs stoelen worden bijgehaald, omdat de VOMI met bijna dertig leden aanwezig was. De vereniging wil een monu ment in Tholen, maar dat moet dan wel bij het algemene oor logsmonument geplaatst wor den. Daar wil de Thoolse raad niet aan, zo bleek eerder al. Het onderwerp was gisteren geen agendapunt, Een brief van de VOMI aan het gemeentebe stuur stond op de lijst van inge komen stukken. In de brief wordt nogmaals gevraagd de wens van de vereniging te ver vullen. De leden van de VOMI hadden zich de reis naar Sint- Maartensdijk kunnen besparen, want de raadsleden waren dui delijk niet van zins om het on derwerp weer uitvoerig aan de orde te laten komen. Slechts drie van hen namen kort het woord. M. Klippel (SGP) gaf aan dat zijn fractie nog steeds afwijzend staat tegenover plaatsing van door Miriam van den Broek VLISSINGEN - „Ik had inder tijd wel 35 vriendinnetjes", zegt Jacob Breunesse uit Vlissingen gekscherend, „maar er waren er slechts een paar waar ik mijn le ven mee wilde delen." Uiteinde lijk werd Lina Furster de ge luksvogel. Het echtpaar vierde gisteren zijn zestigjarige brui loft. Lina en Jacob komen uit Zeist. Ze leerden elkaar kennen in de kerk. „Ze zat altijd voor me en ik blies dan in haar nek", herinnert Breunesse zich. Zijn geliefde vond dat niet altijd even leuk. „Ik heb hem daarvoor eens een schop gegeven, hoor." In 1941 trouwden ze in Zeist. Ze begon nen een taxibedrijf met drie au to's en een lijkwagen. „En toen er in de oorlog geen benzine was, maakte mijn vader van een halve auto een fietstaxi. Zo ver voerde hij de mensen", vertelt de jongste zoon Pieter, terwijl hij foto's van de fietstaxi laat ziet. Ondernemer Breunesse was een echte onder nemer en na het taxibedrijf zet te hij tal van andere bedrijfjes op. „Hij verkocht trendy spullen voor die tijd. Krukjes, gebruiks voorwerpen, van die spullen die ze tegenwoordig bij de Blokker verkopen. Alleen dan uit vroe gere tijden", legt Pieter uit. Het gezin verhuisde voor een jaar naar Canada en bij terugkomst in Zeist begon Jacob een tank station dat tegenwoordig wordt geëxploiteerd door zijn oudste zoon. Voor het werk kwam het echtpaar in Brabant, Zeeland en Limburg. Zeeland bleef trek ken en 32 jaar geleden kocht het paar een recreatiewoning aan de boulevard in Vlissingen. Achttien jaar geleden verruil den ze definitief hun huis in Zeist voor het appartement aan de boulevard. Het echtpaar heeft drie zonen en een dochter en elf kleinkinderen. OOSTKAPELLE - De Zeeuwse afdeling van het Wereld Natuur Fonds houdt zaterdag 1 septem ber de jaarlijkse Pandaloop. De wedstrijd wordt gehouden in de bossen en door de duinen bij kasteel Westhove in Oostkapel le. Deelnemers kunnen bij deze duurloop kiezen uit een, twee, drie of vier ronden van 2,5 kilo meter. De winnaar krijgt de wis seltrofee De Zilveren Panda. Inschrijven kan ter plaatse op dezelfde dag vanaf 13.00 uur. De start is om 14.00 uur. De op brengst van inschrijfgelden gaat naar het natuurbescher- mingswerk van het WNF. ARNEMUIDEN - Ringrijders Vereniging 'In Galop' uit Arne muiden houdt zaterdag 1 sep tember een wedstrijd in de Burgemeester Hackstraat in Arnemuiden. De wedstrijd begint om 8 uur en duurt tot 17 uur. een monument bij het algemene monument. P. van Belzen (ChristenUnie) en E Frigge (WD) hadden er geen proble men mee. Frigge deed dat overigens op pex-soonlijke titel en niet na mens de WD-fractie. Een woordvoerder van de ver eniging zei zeer teleurgesteld te zijn over het besluit van de raad Het diamanten paar Breunesse uit Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13