Probleemloos einde houseparty Nieuwbouw rond dorpen moet bij karakter passen PZC Partygangers te lang ongemoeid gelaten Staten vertrouwen op verbeteringen in rampenplannen 11 Vijftienhonderd jongeren vertrekken onder toeziend oog politiemacht Zeeuws succes bij World Games Renovatie buurthuis en gymzaal Jongen mishandeld bij sluis Veere Gewonden bij kettingbotsing Znf 2001 Statenfracties vrezen komst van boekhouder naar Zeeuws Museum sbw dinsdag 28 augustus 2001 door Luc Oggel VVOLPHAARTSDIJK - Aan de illegale houseparty op recrea tieterrein De Piet aan het Veerse Meer is gistermiddag rond vijf uur zonder problemen een einde gekomen. Wel moest een aan zienlijke politiemacht enige druk op de ketel zetten om te zorgen dat de ongeveer vijftien honderd jongeren, die het ter rein sinds afgelopen zondag be volkten, ook daadwerkelijk hun biezen pakten. Het anders zo rustige terrein De Piet had gisteren wel iets weg van het Lowlands-festival in Biddinghuizen, maar dan in het klein. Honderden jongeren van diverse Europese nationalitei ten, de één nog meer gepiercd en getatoeëerd dan de ander, wa ren er neergestreken om te luis teren naar - vaak ondefinieer bare - muziek, te praten of om gewoon uit te rusten. De groep jongeren was zaterdag al weggestuurd uit Moerdijk, waar ze ook een illegale party hielden. Nadat die daar werd verboden, week een groep van tweeduizend man uit naar De Piet om daar verder te feesten. Burgemeester D. van der Zaag van Goes en de politie stonden het 'spontane' samenzijn van de jongeren in eerste instantie oog luikend toe. Toch besloot Van der Zaag gisteren, na overleg met de korpschef en de officier van justitie, tot ontruiming van het terrein omdat het feest voor te veel (geluids)overlast zorgde. Door de afwezigheid van vol doende voorzieningen op het terrein kwam volgens Van der Zaag bovendien de volksge zondheid in gevaar. Noodverordening Met de jongeren werd afgespro ken dat om 16.00 uur in ieder ge val de muziek gestopt moest zijn en dat er een begin moest zijn gemaakt met het opbreken en inpakken van de tenten en de geluidsapparatuur. Tegen zons ondergang, zo luidde verder de afspraak, zou De Piet er weer zo bij moeten liggen als vóór de komst van de feestgangers. Ook was een noodverordening van kracht, die de ME toestond op ieder gewenst moment- in te grij - pen. De gigantische politie macht - onder meer tien ME- bussen, politie te paard en een politieboot - die op de been was gebracht, bleek achteraf over bodig omdat veel jongeren, toch al niet uit op problemen, het al voor de gestelde deadlines voor gezien hielden. Binnen een uur na het 'cruciale' tijdstip van 16.00 uur was het terrein zo goed als leeg. Ook hadden de jongeren de troep opgeruimd. Dat wil zeggen, het afval verza meld en op grote hopen neerge legd, zodat de reinigingsdienst het gemakkelijk op kon halen. Sfeer De sfeer op het terrein was gis teren de hele dag gemoedelijk, ondanks de enorme hoeveelheid politiemensen. Her en der klonk nog muziek uit gigantische boxen, maar de meesten zagen in dat het geen zin had om de kont tegen de krib te gooien. Wel vroegen de feestgangers zich vertwijfeld af waarom ze nu ei genlijk weggejaagd werden. ,,We willen alleen maar een feestje maken", aldus één van de weinige Nederlandse bezoe kers. ,,Ze willen alleen maar la ten zien hoeveel macht ze heb ben. Voor mij is de lol er in ieder geval af." Twee meisjes uitten hun ongenoegen door op ge speeld geïnteresseerde toon aan een ME'er te vragen hoeveel mensen er nou eigenlijk in zo'n busje passen. Van der Zaag vond niet dat het politieleger overdreven was. ,,Dit is gewoon de afspraak. Als je wilt dat het niet te lang gaat duren, moet je er druk achter zetten." Rond de klok van vijf uur was het terrein, dat een paar uur daarvoor nog propvol stond met tientallen trucks, bussen, auto's, tenten en geluidsinstal laties, dan ook zo goed als leeg. Alleen de bergen afval bleven achter, als stille getuigen van een kort maar krachtig gebroe derlijk samenzijn van nationa liteiten op Zeeuwse bodem. Staartje De rimpelloze afwikkeling kreeg toch nog een staartje, toen bleek dat een aantal jongeren bi] tankstations langs de A58 hadden getankt zonder te beta len. Ook hadden ze etenswaren weggenomen uit de winkels van enkele pompstations. Eén par- tyganger is aangehouden omdat hij op de A58 stond te liften en zich agressief gedroeg naar pas serende automobilisten. Omdat hierdoor gevaarlijke situaties ontstonden, is hij aangehouden. Het gedrag van de partygangers was voor de politie aanleiding om hen door de ME de provincie uit te laten begeleiden. Veel jongeren hielden het al ruim voor de gestelde deadline voor gezien. door Rolf Bosboom GOES - De fractie van SGP/ChristenUnie in de Goese gemeenteraad vindt het onaan vaardbaar dat de feestgangers op De Piet anderhalve dag ongestoord hun gang kon den gaan. „Dat is geen goede gang van za ken", zei S. de Putter gisteravond in de raadscommissie algemene zaken richting burgemeester D. van der Zaag. „Ik doe een klemmend beroep op u om dit soort dingen niet meer te tolereren." De Putter wees erop dat de deelnemers aan de houseparty massaal de wet overtraden en niet tot de orde werden geroepen, terwijl een wildkampeerder in Zeeland doorgaans di rect een flinke boete krijgt. Ook J. Jansen (D66) eiste van Van der Zaag 'de garantie dat u volgehde keer sneller optreedt'. De burgemeester zei zijn strategie 'welover wogen' te hebben gekozen. „Je kunt direct zeggen: wegwezen. Maar dan moet je ook hard kunnen meppen." Bovendien achtte hij ingrijpen in de nacht onverstandig. „Dan krijg je een bloedbad." Een voldoende sterke ME-macht kon pas zondag aan het eind van de middag opge trommeld zijn. De afspraak werd daarom gemaakt dat er zondag niet zou worden in gegrepen, op voorwaarde dat de dansende menigte een aantal regels zou naleven. Gis teren, toen er voldoende politie paraat was, werden er goede afspraken gemaakt over het vertrek „Ik sta achter dit beleid", bena drukte de burgemeester. „Ik ben ervan over tuigd dat deze mensen er niet op uit waren om bonje te schoppen. Een harde aanpak was daarom hier niet de juiste geweest." De andere commissieleden vielen SGP/ ChristenUnie en D66 niet bijZij vonden dat Van der Zaag het 'verstandig' had opgelost of dat het 'gezien de omstandigheden' een verdedigbare aanpak was geweest. Er was wel zichtbare opluchting dat de zaak niet uit de hand is gelopen. „En de winnende coach heeft nu eenmaal altijd gelijk", aldus A. van Oosten (GroenLinks). VLISSINGEN - Tijdens de zesde World Games, die van 16 tot en met 26 augustus gehouden zijn in Akita in Japan, heeft Carlien Schrijvershof van de Vlissingse Dr. A. Stavermanbri- gade met het Nederlandse dames-estafetteteam de bronzen medaille gewonnen op het onderdeel 4x25 meter pop vervoe ren De tijd van de Nederlands dames van 1.39.63 was een ver betering van het Nederlands record. Sandra Temmerman uit Hoofdplaat kwam op het onderdeel 100 meter pop vervoeren met zwemvliezen een fractie tekort voor een medaille. Haar vierde plaats met een tijd van 1.03.58 was wel een verbetering van haar persoonlijk record. Op de 200 meter hindernis verbeterde ze het Nederlands record met een tijd van 2.22.60, goed voor een achtste plaats. Geert Meesen uit Kouderkerke behaalde met de mannen- ploeg de vijfde plaats op de 4x50 meter torpedo-estafette. Het Nederlandse team komt vandaag terug. Eind september doen de Nederlanders op Mallorca mee aan het Europees kampioenschap. Dan wordt ook de Vlissinger Eelco van Ge- mert aan de ploeg toegevoegd. Hij ontbrak tijdens de World Games vanwege gezinsuitbreiding ZUIDDORPE - De gemeente Axel is bereid diep in de buidel te tasten voor het opknappen van buurthuis De Drie Gehuchten in Spui en de gymzaal in Zuiddorpe. De werkzaamheden in Spui zullen in totaal 40.000 gulden kostende werken in Zuid dorpe vragen een investering van 78.000 gulden. Voor bijna 30.000 gulden worden de kozijnen van de gymzaal vernieuwd en wordt het kapotte tegelwerk gerepareerd. Ook zijn een nieuwe centrale verwarming en boiler nodig, die sa men een investering van ruim 17.500 gulden vergen. De facelift van de kunststof sportvloer is met ruim 14.000 gul den ook een flinke kostenpost. Deze vloer is na jaren intensief gebruik te glad geworden en heeft een nieuwe toplaag nodig. Ook krijgt de gehele buitenzijde van de gymzaal een nieuw verfje en worden de gordijnen, die geheel zijn versleten, ver nieuwd. In Spui zijn de kozijnen en de dakgoten van het buurthuis in zeer slechte staat en moeten dringend worden vernieuwdAx el heeft een aannemer gevonden die bereid is de klus voor 40.000 gulden te klaren. MIDDELBURG - Een vijftienjarige jongen uit Middelburg is zondagmiddag door een onbekende man mishandeld. De jon gen zwom met ongeveer twintig vrienden bij de sluis in Veere. Ze hadden hun fietsen en spullen langs de kant van de weg ge zet. De man reed met zijn auto langs de fietsen, stapte uit en begon ze op een hoop te gooien. Toen de vijftienjarige naar hem toe kwam en zei dat hij de fietsen zelf had kunnen ver plaatsen, pakte de man hem bij de keel en gooide hem op de grond. STEENBERGEN - Bij een kettingbotsing op de Halsterseweg in Steenbergen waren gisteren drie inwoners van de gemeente Tholen betrokken. Eén van hen werd met verwondingen aan hoofd en benen naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom ge bracht. Het ongeluk gebeurde gisteren rond kwart over zeven 's och tends. Een Hoogerheidenaar moest afremmen voor afslaand verkeer voor hem. Daarop knalde een man uit Poortvliet met zijn bestelwagen bovenop de Hoogerheidenaar. Ook de twee bestuurders uit Sint-Maartensijk, die daar weer achter reden, konden niet tijdig remmen en reden tegen hun voorligger aan. Eén van hen moest voor onderzoek naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Dorpsgroei is maatwerk. Nieuwbouw in dor pen moet stevig verankerd lig gen in het karakter en de histo rie van elk dorp. Zeggenschap van de dorpelingen via de dorpsraad is daarbij onmisbaar om de samenhang te bewaren. Waar nodig moeten de modieu ze stedebouwkundige steixipels die na 1950 de nieuwbouw be paalden herschapen worden. Herstructurering is minstens zo'n opgave voor de dorpen als voor de steden. Onder die voor waarden kunnen Zeeuwse dor pen verantwoord groeien. Dat staat in het rapport Orga nisch groeien, de pilotstudie van de provincie naar groeiwijzen voor Zeeuwse dorpen. Het rap port wordt maandag 3 septem ber aan staatssecretaris Remkes aangeboden tijdens een sympo sium in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het provincie bestuur hoopt dat Zeeland als proefprovincie de ruimte krijgt om dorpen te laten groeien zon der dat ze aangetast raken door 'witte schimmel', onaangepaste nieuwbouw. Dorpengroei gaat in het rapport samen met natuurontwikke ling, vooral met het herstel van waterlopen, kreken en inlagen. De combinatie met woonkavels brengt woonkwalilteit en land schapsversterking samen. Niet alle dorpen lenen zich voor uit breiding van het huizental, waarschuwt het rapport. In an dere dorpen kan uitbreiding de kern juist versterken. Stuksge wijs bouwen door particuliere opdrachtgevers sluit het beste aan bi] de manier waarop dor- pen ontstonden. Seriematige bouw is uit den boze. De ge woonte van gemeenten om de dorpsgroei in aantallen te stu ren moet veranderen in kwalita tief beleid. Het jarenlang opspa ren van bouwprogramma's tot een aantal woningen dat voor aannemers aantrekkelijk wordt, is er niet meer bij. Kleinschalige bedrijvigheid, verweven met de bewoning, is nog een element dat volgens het rapport hoort bij dorpengroei om levendigheid en bestaans recht van de dorpsuitbrei ding te versterken. Bij inbreidingsloca- ties worden appartementen, vaak met zorgvoorzieningen, gezien als bruikbare invulling. De studie laat drie stedebouw- Organisch bouwen in Dreischor zou betekenen dat er huizen verrijzen langs de kreek. De foto is ge maakt vanaf de brug van de Zuiddijk, rechtsonder op de tekening, in de richting van Dreischor. foto Marijke Folkertsma kundige bureau's elk een Zeeuws dorpstype onder de loep nemen. H+N+S Landschapsar chitecten bogen zich over het ringdorp Dreischor, Bosch +Slabbers Landschapsarchi tecten over voorstraatdorp Wis- senkerke, Rothuizen Van Doorn 't Hooft analyseerde het ves tingdorp Philippine. Adviesbu reau in ruimtelijke ordening RBOI maakte voor elk doxp een visie over de meest wenselijke groeivorm en locatie. De uit komsten zijn, meldt het rapport, verrassend en veelzijdig. In de sjabloon-achtige woon wijken die zonder aanzien voor het dorp zijn onstaan in de zesti ger en zeventiger jaren, is met herstructurering de schade te herstellen en een aantrekkelij ker woningaanbod te scheppen. Hier legt het rapport ook een forse taak bij de woningcorpo raties op het platteland, zonder die instellingen bij naam te noe men. Niet alle recente bouw wordt veroordeeld: de invulling van de Spuikom in Philippine is vol gens het rapport een respectvol le verrijking geweest. Nieuwe invulling vindt RBOI nodig voor de Kasteelstraat aan de west kant en rond de kop van het ka naal, waar de haven en het plein in ere hersteld moeten worden. Om de vervaagde zuidelijke vestingrand van Philippine nieuwe betekenis te geven, kan een nieuwe watergang met parkzone de vorm van de wallen versterken. Voor nieuwe wonin gen is binnen de wallen ruimte. Gehucht De angst voor de rode contour (de heilige bebouwingsgrens) is een slechte raadgever gebleken, stelt het rapport. Beperkte bouw in het buitengebied kan beter zijn dan het verder invul len van dorpskernen. Een visie beveelt het scheppen van een nieuw 'gehucht' aan, een eindje weg van de kern maar door zichtlijnen en traditionele ver bindingswegen logisch ge plaatst. Die oplossing past bij dorpen met een sterke struc tuur, zoals ringdorp Dreischor. Nieuwe ringen rond de kern hebben hier geen betekenis voor de relatie van dorp en land schap, maar schaden die juist. Voortbouwen aan de oude 'or ganische' uitbreiding, de wo ningbouw aan de dreven bij de vlasboerderijen ten zuiden van het dorp, mist eveneens meer waarde voor de omgeving. Daar wordt voorgesteld om langs de oude kreekrug bij de Welleweg een nieuw cluster te plannen aan de watergang. Om de afwij kende toon van de recente bouw aan de noordwestkant van het dorp te verbeteren, wordt daar herstructurering aanbevolen Bij voorstraatdorp Wissenkerke blokkeren uitbreidingswijken uit de jaren zestig en zeventig de voortzetting van het oude kern patroon. De wijken met kron kelwegen en standaardhuizen zijn neergezet zonder rekening te houden met het oude straten- patroon en blokkeren uitgroei van het dorp in een stijl die past bij de voorstraat, in dit geval de Dorpsstraat. Aansluiting bij de wijk Tuindorp aan de overzijde van de oude zeedijk is moeilijk, omdat de huidige woonwens misstaat naast de arbeidswo- ningen. Hier wordt aanbevolen om een nieuwe Voorstraat met achterstraten te creëren in de Vlietepolder, haaks op de Dorpsdijk en het oude dorp. Daarbij moeten een bedrijven- pand en een woonzorgcomplex de bakenfunctie overnemen van het gemeentehuis en de voorma lige burgemeesterswoning uit de oude Voorstraat. Ondergeschikt De nieuwbouwers dienen zich ondergeschikt te maken aan de oude, lokale gebruiken en aan de omgeving. Locatie en bouw- tempo moeten strak gestuurd worden met behulp van bestem mingsplan en grondbeleid. Zon der de bouw te sterk te reguleren moeten richtlijnen over de bak- steenkleur, de nokhoogte en de plaatsing op de kavel de visuele inpasbaarheid in het landschap beheren, Daarvoor is een goed uitgewerkte gemeentelijke wel standsnota nodig die in nauwe samenhang met de dorpsraad zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Bart Plouvier en De stoutste verwachtingen zilte poëzie en zeemans liederen 28 aug 19.30 u. 7,50 zolder Zeeuws Museum Middelburg 20.00 - 21.00 u. live op Omroep Zeeland Radio In de polder Dreischor is wonen aan het water mogelijk. illustratie uit rapport Organisch Groeien door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum krijgt niet het baan brekende boegbeeld dat het zo graag wil hebben. De pro fielschets die het bestuur heeft opgesteld deugt niet, vinden de Statenfracties van CDA, D66 en GroenLinks. Zij voor spellen de komst van een 'boek houder'. Gezien het verleden en de toe komstplannen van het museum wordt gezocht naar zowel een ervaren manager om de reorga nisatie te leiden, als een financi eel deskundige die sponsors weet binnen te halen en een in spirerend boegbeeld dat het museum inhoud geeft. Vanzelf sprekend moet hij/zij ook een academisch denk- en werkni veau hebben; besluitvaardig, initiatiefrijk en stressbestendig zijn; overtuigingskracht heb ben; communicatieve vaardig heden paren aan sensitiviteit; samenbindend leiderschap en coachende kwaliteiten bezitten; én een maatschappelijk cultu rele betrokkenheid met een dui delijke visie op cultureel Zee land aan de dag leggen. „Nee, we zoeken geen lichtge wicht", beaamde gedeputeerde G. de Kok (PvdA, cultuur) giste ren tegenover de Statencom missie algemeen bestuur. „Ge zien de ontwikkelingen kunnen we met onze ambitie niet te laag inzetten. Maar ik vind de pro fielschets ook niet te hoog ge grepen." CDA, D66 en GroenLinks den ken daar anders over. De chris ten-democraten vinden dat de nadruk te veel ligt op de mana ger en de financieel ervaren di recteur. Dan krijg je geen ver nieuwer, geen baanbreker. Dat zijn meestal jongere mensen en die missen de ervaring die de profielschets eist, stelde fractie voorzitster L. Nederhoed-Zijl- stra. P. van Veen (D66) verwacht evenmin dat het verlangde boegbeeld hierop zal reageren. Wie wel op zo'n advertentie af komt? F. van Kollem van Groen Links meende het antwoord te weten: „Eenboekhouder." opgesteld is. Staatssecreatris Remkes en gedeputeerde ruim telijke ordening Van Zwieten geven tijdens het symposium een eerste reactie op het rap port. Gedeputeerde Staten for muleren later hun definitieve Advertentie door Maurits Sep MIDDELBURG - De tekortko mingen in de rampenbestrijding hebben het Zeeuwse provincie bestuur nauwelijks verontrust. In de Statencommissie alge meen bestuur overheerste giste ren vertrouwen in de maatrege len die zijn bedacht om de problemen op te lossen. Wel wil len de fracties nauwkeurig op de hoogte worden gehouden hoe dat verloopt. Een onderzoek door de provin cie naar de rampen(bestrij- dings)plannen legde een fiks aantal gebreken bloot. „Ik heb opvallende zaken gelezen, ter wijl wij toch dachten dat we het in Zeeland best redelijk doen", constateerde J. van Ginkel (ChristenUnie). „Desamenwer king komt slecht van de grond, er is geen risico-inventarisatie, de rampenplannen zijn niet uit gewerkt in deelplannen zoals was afgesproken." Maar, stelde Van Ginkel opgelucht vast, „in veel gevallen is de bestrijding van de manco's al opgepakt en dat is goed." Hij verwoordde daarmee een breed gedragen gevoel in het provinciebestuur. En net als de andere fracties wil hij de uitvoe ring van die maatregelen wel nauwgezet blijven volgen. „We moeten alert blijven", verklaar de hij. F. de Paauw (PvdA) uitte wel zijn zorgen over het tekort aan deskundig personeel dat de rampenplannen en rampenbe strijdingsplannen kan bijwer ken en controleren. Volgens ge deputeerde T. Poppelaars (CDA, preventie en handhaving) is dat probleem niet eenvoudig op te lossen. „Alle provincies en ge meenten in Nederland zijn tege lijk bezig met het aanpasen van de rampenbestrijding. Daarom is er te weinig deskundigheid beschikbaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11