Coins for Care zuivert ranglijst goede doelen na valse stemmen Premier ontkent regie ESF-zaak we leren je food fast te verkopen Vader rijdt eigen baby dood Meisje verdrinkt bij introductie Kok voor behoud Melkertbanen Korthals tegen privatiseren cellen Nederlandse kan bij VN klagen Kabinet wenst einde van lease-trucs gemeenten Ziekenhuizen sluiten operatiekamers wegens tekort aan personeel Vier drachtige koeien gered Hanzespoor wijkt af van huidige lijn Allochtonen zijn vaker op uitkering aangewezen Geen samenhang met besluit opvolging Zomer van de wolkbreuken Kalm begin Lowlands Te heet ^RENLANC M- vttv. .t HEET IN een WRAKKIKEETÜ! zaterdag 25 augustus 2001 CUIJK - Een 37-jarige man uit Cuijk heeft gisterochtend zijn tien maanden oude dochtertje doodgereden. Dat gebeurde toen de man met zijn auto achteruit de oprit van zijn woning wilde uitrijden. De baby is vermoedelijk in een onbewaakt ogenblik vanuit de tuin achter de auto gekropen, aldus een woordvoerder van de politie. Bij het wegrijden is het meisje onder een van de achterwielen terechtgekomen. Bij de hulpverlening is onder meer een trau mahelikopter ingezet. De baby is korte tijd later in het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen overleden. ANP DORST - Een veertienjarig meisje uit Oosterhout in Noord- Brabant is gistermiddag verdronken in natuurbad Surae in Dorst (gemeente Oosterhout). Zij was daar in het kader van een introductiedag met driehonderd andere tweedeklassers van het Cambreurcollege uit Dongen. Rond half twee werd zij vermist. De brandweer vond haar eni ge tijd later in het water. Zij bleek te zijn overleden. Het ongeval zorgde voor hevige emoties bij andere leerlingen. Enkele tientallen mentoren, coördinatoren en docenten die de groep begeleidden, hebben de leerlingen opgevangen in het restaurant van Surae. ANP DEN HAAG - Als het aan premier Kok ligt, dan blijven de Melkertbanen bestaan. Hij kan zich met voorstellen dat deze en andere vormen van gesubsidieerde arbeid in een toekom stig arbeidsmarktbeleid ontbreken of substantieel worden verminderd. Dat zal zeker het komende jaar dan ook niet het geval zijn, zei Kok gisteren na afloop van de ministerraad. ANP DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie voelt weinig voor privatisering van gevangenissen. Het opsluiten van ge detineerden is duidelijk een verantwoordelijkheid van de overheid. Dat leent zich dus niet voor privatisering. Korthals wil 'volledige ministeriële verantwoordelijkheid en democratische controle op het uitvoeren van vrijheidsbene mende straffen', zo meldde de minister gisteren aan de Twee de Kamer. Wel is het volgens hem mogelijk bijvoorbeeld de bouw van ge vangenissen met het bedrijfsleven te laten uitvoeren. Maar ook daar wil de WD-bewindsman voorzichtig mee omsprin gen en zelf de touwtjes strak in handen hebben. De minister reageert op een rapport van het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEI) dat stelt dat de uitbesteding van het gevangeniswezen tot tot 100 miljoen gulden per jaar zou be sparen. ANP DEN HAAG - Nederlandse vrouwen kunnen straks bij de Ver enigde Naties in New York terecht met klachten over mensen rechtenschendingen bij vrouwen. Zij kunnen in groepsver band of individueel direct aanspraak maken op de rechten die in het VN-Vrouwenverdrag zijn vastgelegd. Dat komt door het besluit van het kabinet, gisteren, om Ne derland partij te laten worden bij het zogenoemde facultatief protocol bij het VN-Vrouwenverdrag. Staatssecretaris Ver stand van Sociale Zaken had dit voorgesteld. De klachtenprocedure biedt vrouwen de mogelijkheid om, als zij bij de hoogste instantie in eigen land hun recht niet hebben kunnen halen, een beroep te doen op een comité van deskun digen van de Verenigde Naties. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet is niet gelukkig met een belasting constructie die gemeenten ge bruiken bij grote investeringen. Gemeenten, provincies en nuts bedrijven gaan in veel gevallen via adviseurs en banken een zo geheten sale-lease-backover- eenkomst aan met Amerikaanse bedrijven. De Nederlandse overheden of nutsbedrijven verkopen daarbij kapitaalgoederen aan een Ame rikaanse onderneming, terwijl de overeenkomst er ook in voor ziet dat de Nederlanders gedu rende een reeks van jaren de goederen huren. De Ameri kaanse onderneming mag af schrijven over de Nederlandse goederen en drukt daarmee de winst. In feite wordt het betalen van belasting zo een aantal ja ren uitgesteld en dat levert een rentevoordeel op. Bij de sale- lease-back wordt dit voordeel gedeeld met de Nederlandse partner, die daardoor dus goed koper uit is. De constructie is niet nieuw en is ook meerdere malen ter dis cussie gesteld. Tot dusver stond de regering op het standpunt, dat de constructie is toegestaan in zowel de Nederlandse als de Amerikaanse wetgeving. Het kabinet heeft zich echter op nieuw over de kwestie gebogen naar aanleiding van Kamervra gen van GroenLinks over het voornemen van het gemeente bestuur van Tilburg om het ri oolstelsel onder te brengen in een sale-lease-backconstructie. Minister De Vries van Binnen landse Zaken zal in zijn ant woord aangeven, dat hij het on gewenst acht dat de overheid een slecht voorbeeld geeft door te zoeken naar de mazen in het belastingnet. ANP van onze redactie binnenland LEIDEN - Negen procent van de operatiekamers in Neder land staat leeg als gevolg van een tekort aan personeel. Dat blijkt uit een enquête van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) dat gisteren werd gepubliceerd in het arts entijdschrift Medisch Contact. Bij één op de drie ziekenhuizen blijken één of meer operatieka mers voor onbepaalde tijd te zijn gesloten. De enquête geeft een duidelijk beeld van de enorme perso neelsproblemen waarmee zie kenhuizen kampen. Terwijl er op zich voldoende medisch spe cialisten zijn om alle operatie kamers te bezetten, is er een toenemend tekort aan gespecia liseerd verplegend personeel. Vooral aan operatie-assistenten is een schreeuwend tekort, maar ook het aantal ziekenhuizen dat in de knoop komt door een te kort aan anesthesie-assistenten is aanzienlijk. Ook bij de ziekenhuizen die nog niet zo ver zijn dat ze operatie kamers permanent moeten sluiten, zijn de personeelspro blemen voelbaar. Sommige zie kenhuizen moeten daarom tij delijk operatiekamers sluiten, anderen zetten niet-gekwalifi- ceerd personeel of uitzend krachten aan het werk. De on derzoekers waarschuwen voor deze laatste oplossing. 'Voor het daarvoor wel opgeleide perso neel heeft dit een negatieve uit werking op de perceptie van het eigen werk, nog afgezien van de vraag of het inzetten van dit 'an dere' personeel acceptabel is voor een kwalitatief verant woorde zorg', zo heet het. Het LUMC stuurde haar vra genlijst in juni aan 112 zieken huizen. Van 82 ziekenhuizen kwam de enquête ingevuld te rug. Bij die 82 staan er in totaal 52 operatiekamers permanent leeg. GPD NEER - De brandweer uit Neer (L) heeft gisteravond vier drachtige koeien uit een beek moeras aan de Gemdijk bij Neer gehaald. De uitgebroken dieren zonken langzaam de blubber in en kon den nog net hun hoofd boven water houden De brandweer wist de koeien uit hun benarde positie te bevrijden en zette ze terug in het grazige groen Hogeschool infodag 29 augustus van 19.00 tot 21.30 uur Hogeschool Delft, Brasserskade 1 Opleidingen: Accountancy en agribusiness, Bedrijfskunde en agribusiness, Bos- en natuurbeheer, Dier- en veehouderij. Food Business, Milieukunde, Plattelandsvernieuwing, Tuinbouw en akkerbouw. Voedingsmiddelentechnologie. Voor meer info bel 0900 - 42 48 487 (22ct p/m) of kijk op www.hsdelft.nl. DEN HAAG - De Hanze- lijn zal tussen Kampen en Zwolle zijn eigen lijn vol gen, langs de N50zo heeft het kabinet gisteren be sloten. In de trajectnota werd nog geadviseerd het bestaande spoortracé tus sen de twee Hanzesteden te volgen, maar de regio zag dat niet zitten. De aanleg kost zo'n 1,8 mil jard gulden en moet in 2009 klaar zijn. Over twee jaar beginnen de werk zaamheden. De nieuwe spoorlijn Lely- stad-Dronten-Kampen- Zwolle moet de reistijd tussen de noordelijke Randstad en Zwolle met 15 a 20 minuten verkorten en andere drukke spoor trajecten verlichten. Het is de bedoeling dat goede rentreinen met het noor den als bestemming de Hanzelijn volgen. Treinen kunnen met 200 kilometer per uur rijden, alleen bij Lelystad en Kampen moe ten ze het iets rustiger aan doen. Er komen geen ge lijkvloerse kruisingen. Dronten wordt voor het eerst op het spoorwegnet aangesloten en Kampen krijgt nu een rechtstreek se verbinding met de Randstad. ANP tussen 15 en 64 jaar heeft één op de zeven mensen een uitke ring. Met allochtonen bedoelt het CBS mensen van wie tenmin ste een ouder is geboren in het buitenland. Niet-westerse al lochtonen zijn mensen uit Afrika, Azië (Japan en het voormalige Nederlands Indië uitgezonderd), Latijns-Ame- rika of Turkije. Leeftijd Van de niet-westere allochto nen krijgt 15 procent een spe cifieke bijstandsuitkering, tegen 2,5 procent van de oor spronkelijke bevolking. Niet- westerse allochtonen krijgen zes keer zo vaak bijstand als autochtonen. Het zijn vooral mensen in de leeftijdsgroep van 40 tot en met 64 jaar die een uitkering krijgen. Gemiddeld krijgen twee op de tien uit deze groep steun. Onder Turkse en Ma rokkaanse mannen is dat ech ter zes op de tien. Het gaat volgens het CBS vooral om bijstands- en ar beidsongeschiktheidsuitke ringen. Bijna de helft van de Turkse vrouwen tussen 40 en 64 jaar krijgt steun. De groep vrou wen krijgt vaker een arbeids ongeschiktheidsuitkering dan bijstand, aldus het CBS. Het is voor de eerste keer dat de Voorburgse statistici bij de uitkeringscijfers onderscheid maken tussen autochtonen en allochtonen. ANP van onze redactie binnenland VOORBURG - Niet-westerse allochtonen hebben twee keer zo vaak een bijstand-, werk loosheid- of arbeidsonge schiktheidsuitkering als au tochtonen. Mensen van de tweede generatie, die in Ne derland zijn geboren, hebben minder vaak een uitkering dan de eerste groep allochto nen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat gisteren is gepubliceerd Bijna een kwart van de niet- westerse allochtonen heeft een uitkering. Van de oor spronkelijke bevolking geniet één op de acht mensen over heidssteun. In totaal kregen eind 1999 in Nederland an derhalf miljoen mensen een uitkering. In de leeftijdsgroep BIDDINGHUIZEN - Met een jointje wacht deze jongeman in een tijdelijk tenten kamp in Biddinghuizen op het begin van het driedaagse muziekfestival Lowlands. Het muziekfeest begon gisteren in een kalm tempo. Bijna 50.000 liefhebbers passeer den de poorten van het evenemententerrein. Precies 's middags om vier uur betraden diverse bands de podia en veranderde het terrein in een sfeervolle swingende happe ning. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok ont kent dat er verband bestaat tus sen het vervroegen van de pre sentatie van het rapport over de ESF-kwestie, maandag, en wat hij woensdag bekend gaat ma ken over zijn eigen positie. Hij zei gisteren na afloop van de we kelijkse vergadering van de mi nisterraad dat „van enige sa menhang geen sprake is." Toen werd besloten Koning te vragen de presentatie te ver vroegen. Volgens Kok stond dit los van het tijdstip over de bekendma king van het besluit van zijn ei gen politieke toekomst. Ook als Koning het rapport later zou presenteren, zou Kok woensdag aan het partijbestuur van de PvdA zijn besluit kenbaar ma ken. Inmiddels gaat vrijwel iedereen. in politiek Den Haag ervan uit dat de dagen van Kok als pre mier nu zijn geteld. TV-rubrie- ken hebben hem uitgebreid al geportretteerd. Kok blijft er nuchter onder: ..Het is alsof je naar je eigen begrafenis zit te kijken." De premier liet zich ook gisteren niet verleiden tot uit spraken over al dan niet aan blijven. Hij wilde ook niet voor uitlopen op het rapport van Koning. ANP Kok maakt woensdag bekend of hij opnieuw beschikbaar is als Kamerlid. Politiek Den Haag houdt het erop.'dat dit inhoudt dat hij daarmee aangeeft of hij de weg vrij maakt voor fractie- voorziter Melkert om de nieuwe PvdA-leider te worden Melkert zou in politieke proble men kunnen komen door de ESF-kwestie, het vermeend on juist besteden van Europees werkgelegenheidsgeld, in de tijd dat Melkert nog minister van Sociale Zaken was. Het rap port van oud-Rekenkamer-pre- sident Koning, dat maandag wordt gepresenteerd, moet hier over duidelijkheid geven. Besluit genomen Kok zei gisteren dat hij zijn be sluit al heeft genomen, maar dat hij dat pas woensdag zal be kendmaken. Het kabinet hoor de donderdag van minister Ver meend (Sociale Zaken) dat Koning zijn rapport klaar heeft. DEN HAAG - Warmen extreem veel zware buien. Zo gaat de zo mer van 2001 bij het KNMI de boeken in. Nederland had de af gelopen vijftig jaar slechts één keer meer zomerse wolkbreu ken te verwerken. De zomer van 1969 staat bovenaan met elf he vige buien waarbij in korte tijd ruim vijftig millimeter regen viel. Deze zomer telt tien wolk breuken. GPD ruim honderd uiteenlopende or ganisaties als Amnesty Interna tional en Slachtoffers Nieuws- jaarsbrand Volendam. Maar de vreugde was van korte duur om dat Christenen voor Israël kort daarna plots naar de 19e plaats kukelde. Christenen voor Israël is een van de goede doelen die duizenden valse stemmen hebben gekregen van 'fanatieke aanhangers of computerfanaten', aldus Coins for Care. Nadat massale fraude was geconstateerd is de rang lijst gisteren uit de lucht ge haald en kan er niet meer wor den gestemd. „Binnen één uur bleek soms tientallen keren vanaf hetzelfde adres op één be paald doel te zijn gestemd", ver telt woordvoerster Esther Ja cobs. Officieel mag elke Nederlander maar één keer zijn voorkeur aangeven. Er zijn sinds augustus vorig jaar ruim 30.000 stemmen binnengeko men. Coins for Care zamelt met de Nationale Eurocollecte per 1 september buitenlandse mun ten in die na de introductie van de euro waardeloos zijn. De ver wachte opbrengst van 55 mil joen gulden wordt verdeeld over ruim honderd goede doelen. Be zoekers van de website van Coins for Care kunnen punten toekennen aan hun drie favorie te goede doelen. Wie de meeste punten behaalt, kan straks op de grootste bijdrage rekenen Desillusie Ook een kleine organisatie maakt kans op een aardig kapi taaltje, vandaar dat Ron Beitler zich enthousiast op de actie stortte. „Ik heb echt iedereen benaderd om op ons te stem men', vertelt hij. Hij plaatste oproepen in christelijke bladen, sprak allerlei koren aan en wees zelfs christenen in het buiten land op de website. Na de dras tische daling van Christenen voor Israël op de ranglijst belde hij met Coins for Care en toen wachtte hem een desillusie. „Ie mand is erin geslaagd om in één keer in te loggen en heeft zijn computer toen de hele dag op een aantal christelijke organi saties laten stemmen", weet de 'geschokte' Beitler. „Die heeft gedacht: zo help ik mijn vrien den. maar dit is bepaald geen hulp." Eerherstel Een flink aantal voornamelijk op christelijke leest geschoeide organisaties zag na de constate ring van de fraude hun notering drastisch dalen. De Vereniging ter Bescherming van het Onge boren Kind (VBOK) bijvoor beeld daalde van twee naar de roemloze nummer 40. Donder- dagvond bleek echter uit onder zoek van Coins for Care dat op de VBOK 'nauwelijks' valse stemmen waren uitgebracht. Voorzitter Mirjam den Boer- Neele wil 'eerherstel'. „We heb ben een achterban die met hart en ziel achter ons staat, vandaar de hoge score", verklaart ze tri omfantelijk. Ze kan zich trou wens haast niet voorstellen dat een VBOK-sympathisant zou manipuleren. Ook de stichting Woord en Daad, ooit nummer één, be treurt dat het 'onterecht in dis krediet' is gebracht. Of deze or ganisatie, die zich sterk maakt voor de armoedebestrijding in de Derde Wereld, de ranglijst weer mag aanvoeren, zal pas blijken op 15 september. Met be hulp van organisatieadviseur Ernst Young is de beveiliging van de Coins for Care-website dan zo aangepast dat frauderen 'nog wel mogelijk, maar heel lastig' wordt, aldus Jacobs. Naar de nieuwe rangorde op de lij stkan ook zij alleen maar gis sen. Voor Ron Beitler van Christenen voor Israël breekt een spannen de tijd aan. Hij had al een 'hele mooie' bestemming gevonden voor het geld. „Een opvangcen trum dat van dakloze joodse kinderen weer goede burgers maakt Voor een solide onder steuning van dat project blijft een hoge notering gewenst. „Ik bid er elke dag voor." GPD door Bernice Breure DEN HAAG - Duizenden 'valse stemmen' hebben de ranglijst gemanipuleerd van Coins for Care, de organisatie die buiten lands muntgeld inzamelt voor het goede doel. De lijst, die aan geeft welke goede doelen het meest favoriet zijn en de groot ste bijdrage mogen verwachten, wordt momenteel geschoond. Vooral christelijke organisaties weten niet meer waar ze aan toe zijn. Al een jaar lang spuit Ron Beit ler elke dag naar de computer om te zien hoe 'zijn' Christenen voor Israël scoort op de ranglijst van Coins for Care. Hij sprong een gat in de lucht toen de Nij- kerkse organisatie op de derde plaats bleek te staan. Niet slecht als je moet concurreren met DELFZIJL - Les op het strand. Scholieren en on derwijzers van de openbare basisschool De Gar ven in Delfzijl zijn het zat. Al jaren krijgen de groepen 7 en 8 les in noodlokalen. In de zomer is het daarbinnen niet te harden. Temperaturen van 35 graden of hoger zijn dan meer regel dan uitzon dering. Bovendien zijn de lokalen aan vervanging of een opknapbeurt toe. De schoolleiding heeft de gemeente om een oplossing gevraagd, maar die heeft hier voorlopig geen geld voor. Uit protest ga ven de leraren de jeugd gisteren les op het strand van Delfzijl. foto Anne-Marie Kamp/GPD Advertentie op onze opleiding food business

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3