Navo zint op snelle ontwapening pzc Advocatuur hekelt wurgcontracten en jacht op klanten letselschade Zwaargewonden bij Vlake door roekeloos rijgedrag Aardgasbaten in twee jaar tijd verdubbeld W Kunsttussen IJ en Noordzee Alliantie begint binnen week met inzamelen schiettuig Macedonië Hogere winstverwachting Boskalis Kloetinge stuit op eredivisionist FC Groningen in Amstel Cup Harïl-gïazen deuren Leden Harnas overleven aanval Van Hooijdonk scoort tweemaal Ajax uitgeschakeld Ex-werknemer woest op boerin Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 xr 28° 03 Zomers Veel zon en maxima rond 28 graden. Zwakke oostelijke wind, later noordoost en matig (3 Beaufort). 244e jaargang no. 199 donderdag 23 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo wil binnen een week beginnen met het inzamelen van de wapens van Albanese re bellen in Macedonië. Van daag en morgen arriveert het grootste deel van een Navo-strijdmacht van 3500 man in de hoofdstad Skopje. Binnen tien tot veertien dagen moet de hele operatie op de rails staan. Gisteren kreeg het bondgenoot schap het groene licht van de lidstaten om operatie 'Essential Harvest' in gang te zetten. Eer der op de dag ging het militaire comité van de Navo unaniem akkoord. Secretaris-generaal Robertson benadrukte dat het succes van de operatie afhangt van de vraag of de Macedoniërs bereid zijn zich aan hun woord te hou den. De Albanese rebellen heb ben beloofd dat zij vrijwillig hun wapens zullen inleveren. Ook is er een staakt-het-vuren tussen de partijen overeengeko men. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling dat de Navo-militai- ren een buffer vormen of dat zij geweld gebruiken om wapens in handen te krijgen. Robertson: ,Ik ga ervan uit dat de mensen van Macedonië doen wat ze heb ben afgesproken. Ze weten veel tegoed wat oorlog betekent." De militaire operatie Essential Harvest ging gistermiddag om klokslag 12 uur van start toen geen van de lidstaten voor dat tijdstip bezwaren had geop perd. Dinsdag had de Ameri- KLOETINGE - Kloetinge is in de tweede ronde van de Amstel Cup gekoppeld aan FC Gronin gen. De zaterdag-hoofdklasser mag donderdag 20 september op eigen veld aantreden tegen de eredivisionist. Oefenmeester Diederik Hiensch van Kloetinge reageerde gister avond verheugd op de loting. „Groningen is een aantrekkelij ke tegenstander", zei hij. „Daarnaast is het natuurlijk meegenomen dat we thuis mo gen spelen." Kloetinge bereikte de tweede ronde dankzij een tweede plaats in de poule achter eerste-divi- sieclub RBC Roosendaal. De Bevelanders kregen wel hulp van Terneuzen dat concurrent Hoek gisteravond met 3-2 ver sloeg. Kloetinge werd hierdoor op basis van een beter doelsaldo tweede. pagina13: stijlvol Terneuzen (Advertentie) kaanse luitenant-generaal Joseph Ralston, de Navo-op- perbevelhebber in Europa, al een positief advies uitgebracht aan de ambassadeurs van de Navo-landen. De Tweede Kamer gaf gisteren haar fiat aan de missie. Alleen de SP plaatste kanttekeningen. De partij vreest dat juist de Navo-aanwezigheid zal leiden tot escalatie. Een eerste groep Nederlanders vertrekt vandaag vanaf Eindhoven. Het gaat om dertig kwartiermakers en ver kenners. De rest gaat zondag weg. Een schip met zwaar mate riaal is gisteravond al vertrok ken uit de haven van Vlissingen. In totaal gaan er 250 Neder landse militairen voor maxi maal dertig dagen naar Mace donië. „Het worden moeilijke tijden", gaf Robertson toe. „Na tuurlijk zijn er risico's aan deze operatie verbonden. Maar niet gaan, betekent een veel groter risico." De Navo-chef wilde niet ingaan op de mogelijkheid dat de lichtbewapende Navo-mili- tairen betrokken raken in een conflict. Hij benadrukte dat zij 'vanzelfsprekend' het recht hebben om zichzelf te verdedi gen wanneer ze worden aange vallen. Essential Harvest wordt geleid door de Britten. Vierhonderd Britse militairen zijn het afgelo pen weekeinde al in Skopje aan gekomen om kwartier te maken. Verder zijn er nog eens duizend militairen uit Groot-Brittannië van de partij. De overige troe pen worden geleverd door Frankrijk (530), Italië (450) Ne derland (250), Spanje (130), Griekenland (350), Tsjechië (120), de Verenigde Staten, Bel gië, Hongarije (41 burgers), Noorwegen en mogelijk Duits land (500). De VS spelen in de organisatie een bescheiden lo gistieke rol sGPD/ANP pagina 2: Duitsland aarzelt CHINHOYI - Een veiligheidsbeambte (rechts) kijkt toe, terwijl twee Zimbab waanse boeren, Conrad van der Merwe en Kinky Taute (tweede van rechts, voor aan) aanstalten maken om de Chinhoyi-gevangenis te verlaten. De mannen beho ren tot een groep van 21 blanke boeren in Zimbabwe. Zij waren twee weken gele den gearresteerd op beschuldiging van het arresteren van zwarte landbezetters. Zelf zeggen ze dat ze een door zwarte landlozen in het nauw gedreven collega te hulp waren gekomen. De boeren zijn op bevel van rechter Makarau op borgtocht vrijgelaten. foto Rob Cooper/AP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Binnen de advocatuur groeit de ergernis over het toenemend aantal 'vrije jongens' die met twijfelachtige methoden geld verdienen aan slachtoffers van letsel schade. De niet-advocaten hoeven zich am per aan regels te houden. Het gevolg: wurg contracten, torenhoge provisies en een soms wel erg pijnlijke jacht op potentiële klan ten, ook wel bekend als 'ambulance-cha sing'. Marek Guensberg, algemeen deken van de Nederlandse Orde van Advocaten (Nova), hekelt vooral de adviseurs die met overval- technieken 'verse slachtoffers' proberen te werven met folders bij huisartsen, fysiothe rapeuten en zelfs bij politiebureaus. Een simpele zoekopdracht op internet le vert al snel tientallen bureaus op die bijna allemaal gouden bergen beloven. Het is een schril contrast met de advocatuur, die een traditie heeft van bescheiden profilering. „Het ongereguleerde circuit is een groeiend probleem", zegt de Amsterdamse letsel- schade-advocaat John Beer. Beer krijgt met enige regelmaat cliënten die eerder hun neus hebben gestoten bij gehaai de niet-advocaten. „Ik zie de meest waan zinnige contracten." In veel van die geval len hebben slachtoffers van letselschade zich laten lokken door de belofte 'no cure no pay'. „Maar niet zelden zie je dat mensen een veel te lage vergoeding hebben gekre gen, die ze wellicht zelf nog uit het vuur hadden kunnen slepen." Ook krijgt Beer cli ënten die ondanks beloftes niets hebben ge kregen. Zelfs in die gevallen kunnen slacht offers behoorlijk de pineut zijn, omdat ze vaak vast blijken te hangen aan een soort wurgcontract. Beer: „Als een ander dan wei een vergoeding voor elkaar weet te boksen, kan het zijn dat een deel daarvan alsnog moet worden afgestaan aan de adviseur die zelf niets heeft weten te bereiken." GPD GAZA - Israëlische gevechtshe likopters hebben gisteren in de Gazastrook twee auto's met lei ders van de radicale beweging Harnas bestookt. Een bomex- pert en een militaire leider van Harnas overleefden de aanval len. De zoon van de bomexpert kwam echter om het leven. Vier raketten kwamen op de au to's terecht. Niet alleen de bom expert, maar ook Mohammed Deif, één van de oprichters van de militaire vleugel van Harnas, bleef ongedeerd. Deif staat al sinds 1989 op de lijst van meestgezochte perso nen in Israël. AFP/RTR/DPA van de slachtoffers sloeg vlak voor de Vlaketunnel over de foto Erik Schwartz door Rolf Bosboom VLAKE - Roekeloos rijgedrag heeft gisteren op de A58 geleid tot een ernstig ongeval bij de Vlaketunnel waarbij twee men sen zwaargewond raakten. Ze zaten in een auto die door een wegpiraat werd gesneden. Een ooggetuige sprak van een mis dadige rijstijl. De inzittenden van de auto die het ongeluk ver oorzaakte werden later aange houden. Het ongeluk gebeurde rond twee uur op de noordbaan van de A58. Een wagen met drie in zittenden reed daar met veel te hoge snelheid. Toen de bestuur der naar zijn mening niet snel genoeg kon passeren, haalde hij in via de vluchtstrook en schoot vlak voor de tunnel weer terug naar de linker rijstrook. De an dere automobilist raakte door die manoeuvre van de weg en sloeg over de kop. Twee van drie inzittenden, onder wie een 77- jarige man uit Leeuwarden, werden per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand en de identiteit van de andere inzittenden waren gis teravond niet bekend. De daders gingen ervandoor, maar werden later in Vlissingen aangehouden en in verzekering gesteld. Het gaat om een 29-ja- rige man uit Vlissingen, een 26- jarige man uit Zoetermeer en een 20-jarige vrouw uit Zoeter meer. Onduidelijk is nog wie achter het stuur zat. Eerste hulp J. Hiele uit Koewacht was getui ge van het ongeval en verleende eerste hulp aan de slachtoffers. „Ik heb meteen de deur van de wagen geforceerd en heb de vrouw naar de overkant ge bracht. Vervolgens heb ik ge schreeuwd om drukverband, Het baggerconcern Boskalis heeft de winstverwachting naar boven toe bijgesteld. De raad van bestuur rekent voor 2001 op een winststijging van 15 procent in plaats van de eerder voor spelde 10 procent. De nettowinst over het eerste halfjaargroeidealnaar30,l miljoen euro (66 miljoen ij |1 gulden). Pierre van Hooijdonk heeft zijn faam als schutter weer eens waargemaakt. De lange aanvaller hielp Feyenoord gisteren aan de zege tegen Roda JC. Van Hooijdonk scoorde beide doelpunten, 0-2. Door de winst is Feyenoord "jl nu koploper in de eredivisie. Ajax speelt dit seizoen in de Uefa Cup. De Amsterdammers werden in de derde voorronde van de Champions League uit geschakeld door Celtic De winst van Ajax in Glasgow met 1-0 was niet voldoende om de nederlaag van 1-3 inde thuiswedstrijd goed te j] A maken. Agrarisch medewerker Gerard Clement uit Kamperland is de beschuldigingen dat hij uit wraak de melk van een Noord-Be- velandse boerderij met penicilline zou hebben vervuild, meer dan zat. Al dagen wordt de man op de melk-affaire aange sproken. Volgens de raadsman van Clement is het niet uitge sloten dat zijn cliënt de schuld van de zaak in de schoenen krijgt geschoven, omdat hij nog geld te jj O vorderen heeft van zijn ex-werkgeefster feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; economie: 9 en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cul tuur: 23,24,25,27 en 28. door Peet Vogels DEN HAAG - De overheid strijkt dit jaar meer dan twaalf miljard gulden op aan aardgas baten, zo blijkt uit berekenin gen van het ministerie van Eco nomische Zaken. Deze cijfers zullen in de komende Miljoe nennota worden gepubliceerd. Daarmee zijn de baten in twee jaar tijd ruim verdubbeld. De sterke stijging wordt veroor zaakt door de dure dollar en de hoge energieprijzen. De sterke stijging is opmerke lijk. Verwacht werd dat de aard gasbaten voor de staat zouden dalen als gevolg van toenemen de concurrentie op de gasmarkt Daardoor zouden de prijzen on der druk komen. Economische Zaken berekende het verlies aanvankelijk op 224 tot 670 miljoen gulden per jaar. Ook zou de productie teruglo pen, omdat de Gasunie minder gas af zou kunnen zetten. Dat verlies werd op 1,5 miljard gul den per jaar berekend. De pro ductie van aardgas zal dit jaar echter met zo'n zes miljard ku bieke meter stijgen tot 75 mil jard kubieke meter, verwacht het ministerie. Van de aardgasbaten gaat 5,1 miljard naar het Fonds Econo mische Structuurversterking, een fonds waaruit grote infra structurele projecten als de Be tuwelijn worden betaald. De rest van het geld komt in de gro te pot met belasting- en premie ontvangsten. De extra inkom sten worden vooral gebruikt om de staatsschuld af te lossen. De rente die daardoor wordt uitge spaard, mag gebruikt worden voor nieuwe uitgaven. GPD (Advertentie) omdat het hoofd van de man zeer hevig bloedde. Eerst rea geerde er niemand maar uitein delijk kreeg ik toch van iemand verband, dat ik op de wond heb gedrukt tot de ambulance kwam." De wagen die het ongeval ver oorzaakte reed vlak voor de tun nel achter Hieles auto, waar diens vrouw achter het stuur zat. „Hij kwam met hoge snel heid aanrijden en zat op mis schien tien centimeter van onze bumper." De wegpiraat koos vervolgens de vluchtstrook, waarna even later het ongeval gebeurde. Hiele noemt het gedrag van de bestuurder 'misdadig' „Mijn vrouw had gelukkig de tegen woordigheid van geest om te roepen: noteer het kenteken! Dat heb ik toen gedaan." Aan de hand van het kenteken kon de wagen later worden opge spoord. noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 27,50 12,48. nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto- matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: voorletters: postcode: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 1111 "713214"000002' noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso (ƒ39,45/€17,90). per kwartaal met automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1