Rampenbestrijding deugt niet 11 1 PZC 695! A Melkert geniet relatief weinig vertrouwen bij het kiezersvolk I v intratuin r 6f5 1 Sprong in het diepe Kamer op de bres voor ouderen die niet durven pinnen 27' Na vijf jaar weer kokkels uit Oosterschelde Zeeuwse hulpdiensten niet op sterkte en plannen achterhaald Fietser raakt zwaargewond bij treinongeval in Eindewege Nieuwe dienst tegen fraude met uitkeringen Fosforbom Vorstenhuizen minder exclusief Britten willen af van Noord-Ierland Hoek kansrijk in bekerstrijd Gehandicapten op De Akkerwinde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 europaJuin 18 Warmer Perioden met zon, vooral 's middags. Een matige oostenwind en middagtemperaturen rond 27 graden. 244e jaargang no. 198 woensdag 22 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland is on voldoende voorbereid op een ramp. Er bestaat geen volledige inventarisatie van de risico's in de provincie, de gemeentelijke rampenplannen zijn niet volle dig, van de rampenbestrijdings plannen is nauwelijks bekend of ze bruikbaar zijn en de politieke bestuurders en ambtenaren zijn onvoldoende opgeleid. Dat blijkt uit een onderzoek van de provincie. De conclusie dat de veiligheid van de Zeeuwen in het geding is, gaat echter te ver, vindt P. J, Mersie, ambtenaar openbare veiligheid bi] de provincie en auteur van het onderzoek. „Je kunt vei ligheid niet ophangen aan het al dan niet bestaan van plannen. Maar orga nisatorisch zijn die wel nodig." Ook voorzitter D. van der Zaag van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) weerspreekt dat de bevolking gevaar loopt. Hij erkent wel dat er een forse achterstand is in de papieren or ganisatie („Dat is al lang bekend en daar werken we ook hard aan"), maar vindt het belangrij ker dat de hulpdien sten op sterkte zijn. „Daar maak ik me veel meer zorgen over dan over het feit dat we met onze plannen nog niet klaar zijn." Van der Zaag wijst erop dat voor de ver sterking van de brandweer door het Rijk minder geld beschikbaar is gesteld dan nodig is. Terwijl een goed en actu eel rampenplan weinig waarde heeft als er te weinig mensen zijn om een ramp te bestrijden, redeneert hij. Dat neemt niet weg dat een forse in haalslag nodig is om alle plannen en draaiboeken compleet en bij de tijd te krijgen. De provincie heeft de gemeen ten inmiddels opgedragen voor 1 april volgend jaar hun rampenplannen aan te passen. Vier jaar geleden al was afgesproken dat er deelplannen zouden komen waarin bijvoorbeeld staat hoe het ver keer wordt geregeld, hoe wordt voor zien in de eerste levensbehoeften van slachtoffers, hoe de bevolking gewaar schuwd wordt en hoe schade wordt af gehandeld. Die deelplannen zijn er echter nog steeds niet. Erg moeilijk Volgens Van der Zaag heeft dat te ma ken met het ontbreken van geld en mensen. Veel gemeenten hebben niet meer dan één ambtenaar voor openba re orde en veiligheid De provincie heeft er twee. „Soms wil je sneller dan de capaciteit je toestaat. Het is erg moeilijk extra ambtenaren te vinden voor veiligheidsbeleid. Die mensen zijn EINDEWEGE - Bij een botsing met een trein op een spoorweg overgang ter hoogte van de An- kerveersedijk bij Eindewege is gistermiddag rond half één een 50-jarige fietser uit Heinkens- zand zwaargewond geraakt. De man reed tegen de rechterzij - de van de intercity naar Vlissin- gen. Hij liep daarbij beenbreu ken op en werd per ambulance naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. Ook was er een trauma helikopter ter plaatse. De betreffende spoorwegover gang is alleen met knipperlich ten beveiligd. Door het ongeval is het treinverkeer in beide rich tingen zo'n anderhalf uur ge stremd geweest. Rond twee uur kwam het treinverkeer weer op DEN HAAG - Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid (SZW) zet per 1 januari 2002 een nieuw orgaan in in de strijd tegen uitkerings- en pre miefraude: de Siod. Deze Sociale Inlichtingen- en Opsporingsdienst moet zich profileren als een Fiod voor so ciale verzekeringen. Dit heeft het ministerie gisteren beves tigd. Het hoofdkantoor van de dienst komt in Den Haag; deel- vestigingen komen in Amster dam, Groningen, Breda, Roer mond en Arnhem. De Siod gaat 345 medewerkers tellen. De Siod richt zich in eer ste instantie op uitkeringsfrau dezaken van minstens 25.000 en premiefraudezaken van min stens een ton. De Siod-ambtenaren mogen te lefoongesprekken afluisteren, criminele groepen infiltreren, auto's doorzoeken en pseudo- aankopen doen. ANP Pinochet wellicht toch voor rechter SANTIAGO - De Chileense ex- dictator Pinochet wordt moge lijk toch berecht voor mensen rechtenschendingen. Het hooggerechtshof besloot gisteren een verzoek in behan deling te nemen om de rechtma tigheid te beoordelen van het besluit van een lager hof. Dat hof stelde dat Pinochet van wege zijn slechte gezondheid met berecht kon worden .AP VLISSINGEN - Vanaf de kade bij de Koopmanshaven springt de Vlissingse jeugd me ters ver en diep naar beneden. Soms tegelijk, soms individueel, als ze uit zijn op een open doekje. Vanaf de kade wachten ze op hun beurt om over een twee meter lager lig gend voetgangerspad te springen voordat ze drie meter lager in het water plonzen. Angst voor de sprong hebben ze niet. Wel voor de kwallen. „Even wachten voordat die grote blauwe voorbij is", klinkt het. foto Lex de Meester door Paul Koopman DEN HAAG - De Nederlandse kiezer heeft relatief weinig ver trouwen in de beoogde nieuwe PvdA-voorman Ad Melkert. Re cente berichten over misbruik van Europees werkgelegen heidsgeld tijdens zijn minister schap op Sociale Zaken (1994- 1998) hebben dit vertrouwen nog verder geschaad. Dat blijkt uit een onderzoek van Advertentie HET GR0ENE WARENHUIS lï Clematis, hoogte 75 cm. Diverse soorten vanaf f 12,-93 tot 19^3 L nu voor €3,15 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. het enquêtebureau Inter- view/NSS in opdracht van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij deze krant is aangesloten. Interview/NSS peilde de be kendheid van en het vertrouwen in Ad Melkert in de periode tus sen 27 juli en 4 augustus, kort na de publicaties over misbruik van Europese fondsen. Volgens het bureau blijkt uit de enquête dat de PvdA-fractievoorzitter niet bijster solide overkomt Liefst 43 procent van de onder vraagden zegt 'weinig vertrou wen' in hem te stellen als politi cus. 'Veel vertrouwen' heeft slechts dertig procent. De com missie-Koning onderzoekt mo menteel in hoeverre Melkert als oud-minister van Sociale Za ken mede verantwoordelijk was voor de misbruik van Europese subsidies. Hoewel het rapport- Koning nog moet verschijnen, zegt 28 procent van de onder vraagden dat het vertrouwen in Melkert door de ESF-zaak is af genomen. 66 procent zegt niet van mening veranderd te zijn. Premierschap De meeste kiezers hebben wei nig vertrouwen in Melkerts ge schiktheid voor het premier- (Advertentie) schap, een functie die hij zou kunnen verwerven als hij Kok opvolgt. Slechts 33 procent van de ondervraagden acht Melkert tamelijk of uitermate geschikt om premier te zijn. PvdA-stem- mers zijn positiever: 54 procent denkt dat hij geknipt is voor de baan, tegenover slechts 24 pro cent WD'ers. Door 45 procent wordt hij ongeschikt geacht. Over de politieke koers die Mel kert zou gaan varen als hij Kok opvolgt, bestaat bij de kiezers geen eenduidig beeld. Ruim éénderde van de ondervraagden denkt dat hij verder wil regeren met WD en D66, 39 procent verwacht daarentegen een an dere coalitie. Bijvoorbeeld met het CDA en/of GroenLinks. 24 procent zegt het niet te weten. Interview/NSS ging ook na in hoeverre een leiderswissel bij de PvdA invloed zou hebben op het stemgedrag. Bijna vier op de vijf PvdA'ers (78 procent) kleurt hetzelfde vakje rood, slechts 4 procent zou niet opnieuw op de PvdA stemmen als Melkert er de scepter zwaait. Daar staat te genover dat Melkert een aantal mensen met een andere parti]- voorkeur over de streep zou kunnen trekken: 8 procent geeft aan wel op de PvdA te gaan stemmen als Melkert de cam pagneleider is Interview/NSS benaderde voor zijn onderzoek in totaal 1626 stemgerechtigde Nederlan ders. GPD pagina 2: Kok wikt en weegt OCHTEN - Het Explosieven Opruimings Commando heeft gisteravond bij Ochten een fos- forrubberbom tot ontploffing gebracht. Het verkeer op de Al5 werd een kwartier stilgelegd. De bom lag in een gebied dat vanwege aan leg van de Betuwelijn vooral uit bergen zand bestaat. GPD Advertentie Bolchrysant Rijkelijk bloeiend ver in oktober. In diverse soorten en kleuren. 12,95 er gewoon nauwelijks", aldus de VZG- voorzitter. Er komt van het Rijk ook weinig geld voor, stelt hij vast. „Natuurlijk zitten de gemeenten niet slecht bij kas. En wil je politieke verantwoordelijkheid dra gen dan moet je prioriteiten stellen. We zouden zelf meer geld kunnen besteden aan veiligheid." Het provinciebestuur heeft in juni al extra geld uitgetrokken om de rampen- bestrijdingsplannen ten minste eens in de drie jaar te controleren. Tot op heden zijn die nauwelijks getoetst op juist heid, volledigheid en bruikbaarheid, aldus Mersie. Ook een risicokaart van de openbare orde en veiligheid moet voor het eind van dit jaar klaar zijn. De leden van de Europe se vorstenhuizen zoeken steeds vaker een partner die geen 'blauw bloed' heeft. Tot de recente voorbeelden behoren Mette-Marit Tjessem Hoiby in Noorwegen en Maxima Zorreguieta (fo to en Marilène van den Broek in Nederland. Uit een enquête van de Britse krant The Guardian blijkt dat slechts 26 procent van de Britten vindt dat Noord-Ierland in het Verenigd Koninkrijk moet blijven. De Republikeinse poli tieke partij Sinn Fein stelt dat de Britse premier Blair in zijn beleid rekening moet houden met de uit- slag van het onderzoek. Hoek heeft de beste papieren om de volgende ronde van de Amstel Cup te bereiken. De zaterdag-hoofdklasser heeft vanavond aan een gelijkspel tegen Terneuzen '1 O voldoende om door te gaan in het bekertoernooi. In Nisse opent vandaag werk-en leerboerderij De Akkerwinde haar poort voor gehandicapten. Zo'n tien mensen met een ver standelijke handicap gaan op de boerderij werken. Op De Akkerwinde is speciale aandacht voor verstande lijk gehandicapten die ook een autistische stoornis hebben. Alle onderdelen van de boerderij zijn daar om onder meer voorzien van pic- 2 |j togrammen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9 en 10; zeeland: 13,14, 15 en 17; sport: 19 en 20; buitengebied: 21,22 en 23. door Peet Vogels DEN HAAG - Ouderen en ge handicapten die niet kunnen of durven pinnen bij een geldauto maat, moeten gewoon aan de balie geld kunnen opnemen. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. De Kamerleden reageren hier mee op een idee van de Neder landse banken om alleen nog grote kasopnames toe te staan. Voor kleinere bedragen worden de klanten verwezen naar de pinautomaten. Het voorstel van de banken heeft met name bij de ouderen bonden tot protesten geleid. Ouderen hebben vaak moeite met het bedienen van de auto maten. Bovendien voelen ze zich regelmatig onveilig. CD A-fractievoorzitter De Hoop Scheffer riep de banken gisteren op om aan de wensen van de ou deren tegemoet te komen. D66- Kamerlid Giskes sluit zich bij deze oproep aan „Een contante opname moet niet gelimiteerd worden. Ik snap de banken niet dat ze de ouderen, toch een grote klantengroep, met serieus ne men." Ook Vohte van de WD vindt dat de banken de wensen van hun klanten moeten honoreren. „Een goed ondernemer zet de klant centraal." De boodschap is door de banken al snel opgepakt. Een woord voerder van de Nederlandse Vereniging van Banken denkt dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. „Het gaat niet alleen om oude ren, maar ook om bijvoorbeeld slechtzienden. Als iemand echt niet kan pinnen wordt daar echt wel een oplossing voor ge zocht." GPD (Advertentie) naam: voorletters: m/v e-mail: 1 GOES. 0113-215395, OOSTBURG. 0117-452279. RENESSE. 0111-461031 MOOI WEER noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:ffi G noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: I u per maand met automatische incasso 39,45/€17,90). per kwartaal met automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer. i handtekening: 8 713214 000002 ■1^I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1